Wegenbouwer is bezuinigen beu c J Rechter op zoek naar deskundige Nieuwe vredespoging Irak Van Agt dringt aan op besluit 03 SUISSES Forse laitiek op overheid Steeds meer achterstand belastingen STANDHOUDERS DIK TEVREDEN! BODYBUILDING LEIDATO KINDERMIDDAG MISS SLEUTELSTAD 82 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 Varia Lezers van deze krant zal het wel licht niet ontgaan zijn dat ik vo rige week de Prijs voor de Dag bladjournalistiek 1982 heb gekre gen in de categorie opiniërende en commentariërende artikelen en beschouwingen (inclusief re censies) voor deze Trijfel-rubnek. Ik heb gemerkt dat deze prijs, en alles Drum und Dran", veel vra gen heeft opgeroepen, die ik daarom langs deze ongebruike lijke weg zal beantwoorden. Vraag 1: „Ben je trots op deze prijs?". Antwoord: .Apetrots! Ongeveer zo trots als René Sully-Prudhomme geweest moet zijn toen hij in 1901 de Nobelprijs voor Literatuur kreeg, inplaats van Leo Tolstoj, Mark Twain, Jules Verne, Henrik Ibsen, Anton Tsjechov, Emile Zo- la, Henry James of August Strindberg. Vraag 2: „Is het een mooie prijs?". Antwoord: „Qua uiterlijk is de re plicadie ik houden mag, mooier dan de wisselprijs die ik over een jaar weer mag teruggeven. De re plica is namelijk veel kleiner dan de eigenlijke prijs, een nog klei nere replica van de replica zou waarschijnlijk nog mooier zijn, want hier geldt in hoge mate: hoe minder je ziet, hoe mooier hij is. Qua innerlijk vind ik het een heel mooie prijs. Zoals de PC Hooft- prijs voor literatuur), de Marti- nus Nijhoffprijs (voor vertaal kunst) en de Zilveren Nipkow- schijf (voor televisiein Neder land de hoogste prijzen zijn, zo is de NDP-prijs de hoogste prijs voor de dagbladjournalistiek, en ik heb me laten wijsmaken dat er veel meer journalisten zijn dan literatoren, vertalers en televisie makers. DEN HAAG, NOORD- WIJKERHOUT - De president van de Haag se rechtbank is op zoek naar een deskundige die het antwoord zal moeten zien te vinden op een tiental vragen over het verplicht inne men van medicijnen door een patiënt van het psychiatrisch zie kenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout. De president van de rechtbank, mr. A.H. Lvcklama, deed de ze uitspraak naar aanleiding Vragen over verplichte medicijnen in Sancta Maria van een kort geding, dat een patiént van de inrichting te gen de directie van Sancta Maria had aangespannen. De zaak diende begin deze maand voor de Haagse recht bank. Bij de rechtbank kijkt men nu uit naar een deskundige. Wie dat zou moeten zijn en wat zijn specialiteit is, kon men nog met zeggen. „Men is drif tig op zoek". Ook over de strekking van de tien vragen valt volgens de secretaresse van de president nog niets te zeggen. De 33-jarige patiént eiste tij dens het kort geding, dat hij niet langer wordt gedwongen - medicijnen in te nemen. Hij vindt dat hij door het ver plicht toedienen van het mid del (psychofarmaca) wordt aangetast in zijn recht op zelf beschikking van lichaam en geest. De directeur-geneesheer van het ziekenhuis dr. J.J. Ver- haegen. zegt er niet over te peinzen de behandeling stop te zetten. Volgens hem zal het dan met zijn patient snel bergafwaarts gaan. Boven dien zou iurl stoppen „ont remd gedrag" van de man met zich meebrengen. Ook zou het stopzetten betekc nen dat een verpleegkundige zich geheel aan deze patiënt zal moeten wyden. „Dat is niet verantwoord ten opzich te van de overige patiënten", aldus de advocaat van het zie kenhuis mr. F B Kloppen burg tijdens het kort geding. De patient kreeg de mogelijk heid een kort geding aan te spannen met behulp van een advocatencollectief. Regel matig mogen leden van een dergelijk collectief spreekuur houden op het ziekenhuister- rein. Tijdens zo n spreekuur vond de man een willig oor bij het advocatencollectief „De Binnenstad". De advocaat van het collectief mr G P. Hamer zei OW bil bewuste medicijn onder meer dat daarmee ..gekken nog gekker kunnen worden en mensen die geen afwij king hebben er een kunnen krijgen" Volgens hem zou enige tijd isoleercel ook re sultaten kunnen hebben. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Nederlandse wegen bouwers zeggen ernstig te worden getroffen door de bezuinigingen van de overheid en zijn "het ter roriseren van ons werkge bied door de minister van financiën meer dan beu". Ook vinden zij dat minister Zeeval- king (verkeer en waterstaat) veel te berustend is geweest in het aanvaarden van bezuinigingen in de wegensector. Dit heeft voorzitter J.J. de Moei van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers gisteren ge zegd op een algemene vergade ring van zijn organisatie in Den Haag. Hij zei begrip te hebben voor de noodzaak om te bezuini gen, maar vond het oryuist dat extra wordt ingeleverd op grond- water- en wegenbouw. Deze sector is op dit moment volgens De Moei "het meest onevenredig zwaar gestrafte slachtoffer van het onevenwichtige wegenbouw- beleid van de overheid". De wegenbouwers verwachten in hun vakgebied eind dit jaar een werkloosheidspercentage van 30 zal zijn bereikt. Dat betekent dat 18.000 van de 55.000 werknemers tegen die tijd werkloos zullen zijn. Met zijn kritiek richtte De Moei zich intussen niet alleen op de rijksoverheid. Ook provincies en gemeenten kregen een veeg uit de pan. Hij zei dat bedrijven door de bezuinigingen uitgeput raken, hoogwaardige werkne mers moeten ontslaan en als ge volg hiervan vakkennis verlie- DEN HAAG - De commissie "Geloofsbrieven" is gisteren begonnen met het controleren v verkiezingen van vorige week woensdag. Gezien het aantal dozen zal het werk geruimte t Vraag 3: „Gelijktijdig met de be kendmaking van die NDP-prijs van 5000 gulden werd bekend dat Aldo van Eyk een Finse ar chitectuurprijs van 80.000 gul den had gekregen. Welke van die twee prijzen had je nu eigenlijk liever gehad?". Antwoord: „De NDP-prijs van 80.000 gulden". Vraag 4: „Va,n alle dagbladen was De Telegraaf het enige dagblad dat geen melding heeft gemaakt van het feit dat de Prijs voor de Dagbladjournalistiek aan jou was uitgereikt. Zou hier sprake kunnen zijn van onoplettend heid?". Antwoord: „Nee. Er bestaat sinds jaar en dag een gentleman's agreement tussen mij en De Tele graaf, dat ik zo dikwijls mogelijk iets negatiefs over ze schrijf, en zij zo weinig mogelijk iets posi tiefs over mij schrijven. Een kwestie van onderlinge verstand houding die al jarenlang bevre digend werkt". Vraag 5: „Blijf je, ook na het ont vangen van deze prijs, met beide benen op de grond staan?". Antwoord: ,flee. Mijn grote be weeglijkheid zal mij blijven ver hinderen met meer dan één voet tegelijk de grond-te raken. Maar natuurlijk wel met mijn hoofd in de wolken". Vraag 6: „Waarom noem je jezelf altijd communist?". Antwoord: „Dat moet op een hoor fout berusten. Ik ben en afficheer mijzelf ook graag als een anti communist, maar ik noem mij co lumnist. Dat is iemand die een column schrijft. Maar wat is een column? Daarover geeft Van Da- Ie, het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal, geen ant woord, hoewel „column" en „co lumnist" toch veelgebruikte woorden in het Nederlands zijn. Ja, maar het is geen Nederlands woord, zult u zeggen. Maar dat is voor de Van Dale nooit een be zwaar. Op de pagina waarop „column" had moeten staan, zie ik tenslotte ook woorden als collo- quiem, colombier, colon, colon- net, colostrum, colportage, co lumbarium, coluren, comateus, combattant, combinaison, combi nation, comble en combustibel. Niemand kan zeggen dat deze woorden (behalve misschien col portage) een even vertrouwde klank in het Nederlands hebben als „column". Bijixwrbeeld CombinationVan Dale geeft zelf toe dat het een Engels woord is en zegt dat het betekent: dame sondergoed bestaande uit lijfje en broek aan elkaar. Wist u dat? Ik niet. Daarom is het natuurlijk goed dat het woord in de Van Da- Ie staat, want een fiets" weet ie dereen wel wat dat is. Toch staat fiets er wel in, en combination ook, maar column niet, en colum nist ook niet. Als columnist maakt mij dat onzeker, ik voel me onzichtbaar, ik besta eigen lijk niet. Misschien via het woord „rubiek"? Van Dale: „afdeling in dagblad, tijdschrift enz. aan een bepaald onderwerp, bepaalde stof gewijd". Mijn rubriek is niet aan een bepaald onderwerp ge wijd, maar afgezien daarvan de „rubriekchef' bestaat, de „ru briekredacteur", maar de ru briekschrijver of rubricist niet. Via „kolom" dan misschien? Nee, Van Dale kent werkelijk geen ge nade voor mijn soort schrijf, maar ik besta niet. Ook uitkering zelfstandige "echte minima" DEN HAAG (ANP) - De "echte" minima onder de zelfstandigen zullen dit jaar evenals werkne mers en uitkeringstrekkers een uitkering krijgen om de koop kracht op peil te houden. De uit kering zal echter pas in de loop van volgend jaar gegeven kun nen worden, omdat dan pas dui delijk wordt wat het inkomen van de zelfstandigen dit jaar was. Dit heeft het kabinet gisteren be sloten. De uitkering waarop de zelfstandi gen recht hebben, zal gelijk zijn aan de uitkering die is voorzien voor de andere groep uitkerings gerechtigden. Werknemers en uitkeringstrekkers die een een malige uitkering krijgen, zullen deze nog in de loop van dit najaar ontvangen, zo is de bedoeling. Honderden doden bij overstroming NIEUW DELHI (AFP) - De over- stromingen die de laatste weken het noorden van India teisteren hebben tot dusver aan 423 men sen het leven gekost. Dit is giste ren officieel in Nieuw Delhi be kendgemaakt. De meeste slachtoffers zijn geteld in de staat Oettar Pradesj, name lijk 301. Doordat het al dagen on afgebroken regent is de situatie in Oettar Pradesj en Orissa ver der verslechterd. Verscheidene rivieren zijn buiten hun oevers getreden. DEN HAAG (ANP) - De ach terstand bij de invordering van de rijksbelastingen groeit en bedroeg eind vorig jaar 15 miljard gulden. Het gaat hierbij om vorderingen die betrekking kunnen heb ben op alle jaren. Van 1980 op 1981 nam de achterstand met 1,4 miljard gulden toe. Dat staat in het jaarverslag over 1981 van de belastingdienst van het ministerie van finan ciën. Het is de eerste keer dat de belastingdienst een jaarverslag publiceert. Een kwart van de achterstand houdt volgens het jaarverslag verband met het sterk geste gen aantal gevallen waarin uitstel van betaling wordt verleend, omdat bezwaar- en beroepschriften zijn inge diend. Daarnaast wachten steeds meer ondernemingen zo lang mogelijk met betalen. Een derde oorzaak is dat de ambtenaren die zich met de invordering bezighouden, hierdoor steeds meer werk krijgen wat niet gepaard is gegaan met een evenredige personeelsuitbreiding. Tijdens conferentie Rome ROME (Reuter/UPI) - Irak onder neemt een nieuw initiatief om een spoedig einde te maken aan de oorlog in het gebied van de Golf die al twee jaar duurt. Dit heeft de voorzitter van de Iraak- se nationale vergadering, Naeem Haddad, gisteren in een vraagge sprek in Rome gezegd. Hij zei dat een nieuwe vredespoging op de conferentie van de Interparle mentaire Unie in de Italiaanse hoofdstad zou pleiten voor een onmiddellijk bestand en terug trekking van alle troepen tot in ternationaal erkende grenzen. Haddad zei dat Irak bereid is recht streeks met de Iraanse autoritei ten over beëindiging van het conflict te onderhandelen. Irak de Interparlementaire Unie, landen deel uitma ken, vragen er bij VN-secretaris- generaal Javier Perez de Cue liar op aan te dringen, zijn goede diensten aan te wenden om een "rechtvaardige en eervolle" beëindiging van de oorlog te hel pen verzekeren. VN-waarnemers zouden worden uitgenodigd toe te zien op het bestand en de troe penterugtrekkingen. Haddad zei dat Iran volgens de Iraakse militaire inlichtingen dienst een groot nieuw offensief voorbereidt dat bedoeld is om belangrijke Iraakse steden in handen te krijgen. De Iraakse president, Saddam Hoessein, kondigde in juni jl. een eenzijdig bestand aan en een Iraakse terugtrekking uit Iraans gebied nadat Iran belangrijke militaire successen had behaald met als hoogtepunt de herover ing van de Golf-haven Chorrams- jahr. Maar in juli staken Iraanse troepen de Iraakse grens over kort nadat de veiligheidsraad van de Verenigde Naties in een verklaring had opgeroepen tot beëindiging van de strijd. Op de vraag of het nieuwe vredesi nitiatief een laatste poging was om een grootscheepse Iraanse invasie af te wenden, zei Haddad dat de Iraanse troepen er hun achtereenvolgende offensieven sedert juli jl. niet in geslaagd wa ren de Iraakse defensielinies te doorbreken. Nauwelijks plezier bij biologieles DEN HAAG (ANP) - Leerlin gen in de hoogste klassen van het mavo. havo en wvo bele ven weinig of geen plezier aan biologie-onderwys. Dat vindt een groot aantal leraren volgens een onderzoek dat de adviescommissie leerplan ontwikkeling biologie instel de Het biologie-onderwijs in het voortgezet onderwijs zou veel beter moeten aansluiten op wat aan natuurorièntatie en biologie in het lager on derwijs gebeurt. Daarom wordt gepleit voor beter con tact tussen leraren en onder- VQM Dat zou kunnen via nascholing of via op te rich ten regionale ontmoetings plaatsen of onderwyswerk- plaatsen Wel of geen plaatsing kruisraketten DEN HAAG (ANP) - "Zeer spoe dig, uiterlijk volgend jaar" moet Nederland beslissen of het de nieuwe atoomraketten niet, of eventueel wèl op zijn grondge bied zal plaatsen. Uitgangspunt is dat de Westerse onderhande lingspositie in Genève niet mag worden aangetast. Dat heeft pre mier Van Agt, als minister van buitenlandse zaken, gisteren in Den Haag verklaard. De vraag, aldus de premier, is dui delijk: "een beslissing om niet voort te gaan met de voorberei dingen is een definitieve beslis sing om niet te plaatsen. De an dere mogelijkheid is een positie ve beslissing, die niet betekent dat wy zeggen: zet die raketten hier maar neer, maar die inhoudt dat wij doorgaan met het treffen van voorzieningen voor eventue le plaatsing in 1986". De motivering voor deze benade ring, zo voegde Van Agt hier aan toe, is ervoor te zorgen dat geen afbreuk wordt gedaan aan de Westelijke onderhandelingsposi tie in Genève, waar de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten sinds november vong jaar onder handelen over vermindering van de kernwapens voor middellan ge afstand "Wy willen", aldus de premier Van Agt, "maximale kansen geven aan de verwezenlyking van het meest gewenste resultaat de nul-oplossing geen nieuwe kernraketten in Nederland, geen nieuwe kernraketten in West-Eu ropa en ook geen nieuwe kernra ketten in de Sowjet-Unie" O Ruim en vrij parkeren Informatici d«. informatie Beurstelefoon 071-31 22 10 OPOE LEIDATO HUISH0UDSH0W IS HEEL VEELTEBELEVEN Keukenshow Orgeldemonstraties Meubelshow Huishond. app.,beeldengeluid Slaap show Veel demonstraties Isolatie enheel veel voorlichting op velerlei terrein j Openingstijden Dagelijks s middags van 13 00 tot 17 00 uur en 's avonds van 19 00 tot 22 30 uur Op de beide zondagen van s morgens k11 00totl7.00uur [doorlopend) uê Modeshow is gratis toegankelijk 1 *o„rghp7nèktst)ers De verkoopcijfers op de 21 ste Leidato boven verwachting. Na ruim 4 dagen blijkt de Beursformule ATTRAKTIEF EXPOSEREN en AKTIEF DEMONSTREREN aan teslaan Vanavond demonstraties dames en heren gratis toegankelijk voor alle beursbezoekers Morgenmiddag met Henk Driessen kindertrein,gratis toegankelijk voor alle beursbezoekertjes Morgenavond verkiezing I2de voorrondei voor inschrijving: "Nieuwsweek presentatie Henny Huisman gratis toegankelijk voor alle beursbezoekers Vlet een prach RUIM 100 STANDHOUDERS OP DE LEIDATO MET 240 STANDS tige draad breit u zelf een schit terende dames trui "Barbara". Let eens op het geraffineerde mohair effekt. BREI FESTIVAL Dit is overigens slechts één voor beeld uit het 3 Suisses brei- festival. Ga het snel halen in uw 3 Suisses handwerk spe ciaalzaak. 159 model Jf^\ len voor A slechts LEIDEN botermarkt 13 Vliegverbod Chinook helikopters BONN (AFP) - Alle Amerikaanse helikopters van het Type Ch 47 Chinook in Europa mogen de eerstkomende 72 uur niet wor den gebruikt. Daartoe heeft het ministerie van defensie in Was hington gistermiddag uit voor zorg opdracht gegeven, zo heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse opperbevel in Europa in Heidelberg bekendgemaakt Het vliegverbod volgt op het onge luk by Mannheim van afgelopen zaterdag, waarby de 46 inzitten den van eenzelfde helikopter omkwamen Volgens de woord voerder is er geen sprake van ontdekte matenaaldefecten. maar is het verbod uit voorzorg genomen. Meisje springt van kerktoren TERBORG (GPD) - Een 15 jang meisje is gisteren vermoedelyk in overspannen toestand van de ongeveer 20 meter hoge her vormde kerk in het Gelderse Ter borg gesprongen Politiemannen hebben nog ge tracht het meisje tot rede te bren gen Na uren praten sprong het meisje toch van de kerktoren af Ze is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Doetin chem vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11