Israël waarschuwt Syrië Hua Guofeng uit partijzadel gewipt Helikopterongeluk in Duitsland: 46 doden -c Costa Rica wil bemiddelen in oorlog Salvador VS volharden in pijpleidingsancties D- Deng op twee belangrijke posten Botsing bus-trein eist 39 levens Tyfoon richt zware schade aan in Japan "Audiëntie Arafat bij paus teleurstelling" MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 Buitenland peking (Reuter/AFP) - Het een- Het permanente comité van het po- zitter geweest. Deze functie werd derschap. Hua is ook vice-voor- ling bijeen PEKING (Reuter/AFP) - Het een traal Comité van de Chinese communistische partij heeft gis teren Hu Yaobang gekozen tot secretaris-generaal. Het permanente comité van het po- litburo van de communistische partij zal voortaan bestaan uit Hu Yaobang. Ye Jianying, Deng Xiaoping, Zhao Ziyang, Li Xian- nian en Chen Yun. Een officiële woordvoerder deelde dit mee. Hua Guofeng. de voormalige par tijvoorzitter, verdween uit het permanente comité. Hij heeft ook geen zitting meer in het po- litburo. Hua Guofeng, in 1976 de opvolger van Mao Zedong, viel 14 maan den geleden in ongenade en werd als partijvoorzitter vervan gen door secretaris-generaal Hu Yaobang. Hua werd "linkse fou ten" verweten. Niettemin bleef hij tot gisteren in naam de zeven de man in de partijhièrarchie. De samenstelling van het perma nente comité van het politburo is afgezien van Hua's degradatie hetzelfde gebleven. Dit comité neemt de belangrijkste bestuurs- beslissingen in China. Het heeft nu zes in plaats van zeven leden. Alle leden van het permanente co mité. behalve Hu, zijn vice-voor- zitter geweest. Deze functie werd afgelopen week afgeschaft. Dit gebeurde uit hoofde van de nieu we partij statuten die voorzien in een verdergaand collectief lei derschap. Hua is ook 1 zitter geweest. Het 210 leden tellende Centraal Co mité kwam gisteren voor het eerst in zijn nieuwe samenstel- PEKING (Reuter/AFP) - China heeft gisteren ontkend dat het met twee maten meet bij de behandeling van de Verenigde Sta ten en Nederland, waar het gaat om wapenleveranties aan Tai- Een commentator van het blad "Beijing Review" meent, dat Chi na's besluit om de betrekkingen met Den Haag te verlagen ter wijl die met Washington worden gehandhaafd "gebaseerd was op de verschillende omstandigheden in die twee gevallen". Toen Nederland en China in 1972 besloten ambassadeurs uit te wisselen, verklaarde de Nederlandse regering het standpunt van Peking te respecteren dat Taiwan een Chinese provincie is. Maar in 1980 keurt ze de verkoop van onderzeeërs aan Taiwan goed, wat "een volledige schending" was van de principes die waren neergelegd in het gemeenschappelijke communiqué uit 1972 over het opwaarderen van de betrekkingen, aldus de com mentator. Aan de verkoop van de onderzeeërs waren nooit andere Neder landse wapenleveranties vooraf gegaan. De VS hadden daaren tegen een lange historie als wapenleveranciers van Taiwan. Ze hebben nu besloten hun leveranties geleidelijk te verminderen en uiteindelijk stop te zetten. "Dit is de verklaring waarom onze regering de twee landen verschillend behandeld zo schrijft de Chinese commentator. ling bijeen. Het werd afgelopen week op het partijcongres op nieuw gekozen. Het Centraal Comité benoemde gisteren ook een nieuw politbu ro. In dit partijorgaan, dat 25 le den telt. komen verscheidene nieuwe gezichten voor. (jok Koos net Centraal Comité een nieuw secretariaat. Dat bestaat uit negen volledige secretariaten en twee secretariaten van lager niveau. Verscheidene oudere le den van het voormalige, uit 12 man bestaande secretariaat wer den naar het politburo gepromo veerd. Deng Xiaoping, die algemeen er kend wordt als China's sterke man, bleef voorzitter van de machtige partijcommissie voor militaire zaken. Deze controleert de strijdkrachten. Hu Yaobang werd door zijn herbe noeming als secretaris generaal de hoogste functionaris van de partij. MEXICO-STAD De regering van de Middenamenkaanse staat Costa Rica probeert te bemiddelen in de burgeroor log in El Salvador. Op ver zoek van de Salvadonaanse door Rob Sprenkels oppositie heeft de Costan- caanse minister van buiten landse zaken, Fernando Vo- lio, een voorstel van het bre de oppositiefront FDR en de guerrilla overhandigd aan de Salvadonaanse interim-pre sident Alvaro Magana. Vol gens Costaricaanse rege ringswoordvoerders zou Magana hebben toegezegd het voorstel te bestuderen en aan zijn regering voor te leg gen. Guillermo Ungo, de president van het FDR. zou de Costari caanse president Luis Alber to Monge tijdens een recent bezoek aan Costa Rica heb ben verzocht op te treden als bemiddelaar by eventuele vredesgesprekken tussen de Salvadonaanse regering en de oppositie. Monge. een sociaal-democraat die in augustus van dit jaar voor de nodige verrassing zorgde toen hy de neutrale opstelling van Costa Rica in de Midden-Amerikaanse con flicten overboord zette en plotseling sprak over „een groot communistisch offen sief' (volgens veel waarne mers deed hy dat om econo mische hulp uit de Verenigde Staten te garanderen), zou die bemiddelingsrol hebben geaccepteerd. En in dat ver band moet hoogstwaar- schynlyk ook zijn uitlating van een paar dagen geleden worden gezien dat ..het tyd is om het bloedbad van El Sal vador te stoppen". Volgens goed ingelichte bron nen zou het voorstel de vor ming van een gemengde commissie inhouden om de voorwaarden voor een vre desoverleg vast te stellen, en de publikatie van een slot verklaring waann duidelijk wordt gemaakt hoe men de burgeroorlog denkt op te los sen. Het voorstel is vrywel identiek aan de onderhandelingso- proepen die de Salvadonaan se oppositie sinds vorig jaar augustus heeft geformuleerd. Daarom is het des te verras sender, dat interim-president Magana zou hebben toege zegd het voorstel te bestude ren. Twee weken geleden verklaarde hij nog dat elke vorm van overleg met de op positie overbodig was. omdat het om een kleine minder heid zou gaan. En ook voor spelde hy toen dat de burger oorlog binnen een jaar zou zyn opgelost, omdat de rege- nngstroepen tegen die tijd de gucmlla zouden hebben ge kortwiekt De koerswijziging van de Sal vadonaanse regering wordt wellicht ingegeven doordruk uit Washington. Ook zou de verrassende opstelling van Magana te maken kunnen hebben met de onmacht van het Salvadonaanse leger om de guerilla gevoelige verlie zen toe te brengen, terwyl het leger zelf aan vuurkracht lykt te verliezen en de economie van El Salvador definitief on deruit dreigt te gaan als ge volg van de voortdurende sa botageacties. WASHINGTON (Reuter/AFP) - President Reagan handhaaft de Sowjet-pijpleidingsancties ook tegen Europese bednjven totdat de staat van beleg in Polen is op geheven, zo heeft zyn toponder handelaar voor handelsaangele genheden, William Brock, giste ren in een interview met de Ame rikaanse omroepmaatschappy 'NBC' verklaard Toen onze po ging om met de bondgenoten een gezamenlyke benadering van het vraagstuk te vinden niet erg lukte moesten we zelf wel een initiatief nemen, wat uitein delijk goed aantoont, dat geza menlijke actie noodzaak is en hiertoe zal het naar myn mening ook komen, zo zei hij 'Het punt is, dat wij in dit land bepaalde dingen moeten doen om uitdruk king te geven aan onze overtui ging, dat mensen het recht heb ben toe te treden tot een kerk. een vakbond of wat dan ook of dat nu in Polen is of elders m de wereld. Als wy namelijk niet op komen voor bepaalde basisprin cipes dan spelen wy helemaal geen rol als het op leiderschap aankomtzo zei Broek Overigens zei Broek ook sterk ge kant te zyn tegen het verlenen van kredieten voor Europa aan de Sowjet-Urue daar deze wor den gebruikt voor het leger "in plaats van ten goede te komen aan het Russische volk" en te ho pen. dat de VS en West-Europa er m de komende maanden in slagen een "gezamenlyke aanpak" te vinden voor de kwes tie van het beperken van de han delscontacten tussen Oost en West. Bondsrepubliek: Kraan dicht voor Kalkar De Duitse Bondsrepubliek zal althans in de begroting voor 1983 geen extra-gelden uit trekken voor de snelle kweekreactor in Kalkar. Naar een woordvoerder van het ministerie van wetenschap pelijk onderzoek zaterdag be kendgemaakte, hebben bondskanselier Helmut Schmidt en zyn minister van wetenschappelijk onderzoek Andreas Von Bülow daartoe besloten. Algelopen week was bekend geworden dat de bouw nog eens anderhalf miljard mark (circa 1,65 miljard) extra moet kosten. Volgens de nieuwe berekeningen komen de totale kosten op 6,5 mil jard mark, terwijl er destijds bij het tekenen van de bouw contracten nog sprake was van 1,8 miljard mark. Daarnaast zijn de kosten van de hoge-temperatuurreactor thtr 300 te Schmedhausen ge stegen van 2.4 tot 4.0 miljard mark, zoals minister Von Bü low dezer dagen meedeelde. Of Bonn in de komende jaren eventueel nog eens extra- geld in deze twee projecten zal steken, hangt af van een onderzoek dat voor eind ok tober zal zijn afgesloten. Suarez bewaakt na bedreiging MADRID (GPD) - De Spaanse ex- premier Adolfo Suarez staat de laatste weken onder verscherpte politiebewaking in verband met een mogelyke aanslag op zyn le ven. De Madnleense veiligheids dienst zou een complot op het spoor zyn gekomen in Parys. be staande uit een aantal voormali ge leden van de Spaanse gehei me dienst en figuren uit de ma fia. Vanwege het risico is de oud premier geadviseerd zyn tournee voor de verkiezingscampagne zoveel mogelijk te beperken. In kringen van tegenstanders van Suarez is de maatregel afgedaan als een publiciteitsstunt om te verhullen dat Suarez' nieuwe party CDS, opgericht in juni. nog onvoldoende georganiseerd is om met kans op succes aan de verkiezingen van 28 oktober deel te nemen. Vast staat echter wel. dat voor de meest conservatieve kringen in Spanje Suarez een gevaarlyke en te duchten outsider blyft. Zowel woordvoerders van de machtige werkgeersorganisatie CEOE als de invloedryke generaal Gonza lez del Jerro hebben recentelijk hun ongenoegen uitgesproken over een mogelyke terugkeer in de regering van Adolfo Suarez „Alles is beter dan de oud-pre- mier". ZÜRICH (DPA/UPI) - Als gevolg van de botsing tus sen een Westduitse toerbus en een trein op een spoorwegovergang gisteren in het Zwitserse kanton Zürich zijn zeker 38 mensen omgekomen. Het wa ren allen inzittenden van de bus. Slechts één hunner overleefde de botsing, zij het met verwondingen. In de trein vielen zes gewonden, in tegenstelling tot zestig, zoals eerst was vernomen. De autobus ging in vlammen op toen een goederen trein er zich op de overgang bij Pfaeffikon, op 20 km van Zürich, in boorde. Wegvloeiende benzine over stroomde het seinhuis bij de spoorwegovergang dat eveneens in vlammen opging. De spoorwegwacht ster werd zwaar gewond. De spoorbomen waren niet gesloten, deelde de politie mee. Enkele zwaargewonden werden het brandwonden naar een nabijgelegen ziekenhuis vervoerd. TOKIO (AP) - Een tyfoon heeft gisteren in midden-Japan zware regenval, overstromingen en grondverschuivingen veroor zaakt waarby zeker 23 mensen om het leven zyn gekomen en 86 anderen gewond zyn geraakt. De politie verklaarde vanmorgen dat nog vijftien mensen werden vermist De tyfoon, de 18e van dit seizoen en de derde dit jaar die Japan trof, bracht in een groot deel van het midden en het noorden van het voornaamste Eiland Shons- hu het trein-, weg- en luchtver keer praktisch tot stilstand Het centrale meteorologische bu reau meldde dat de Tyfoon, die gepaard ging met winden van 180 kilometer per uur, gisteren omstreeks 18.00 plaatselijke tyd (11.00 uur Ncd tyd) Japan trof Vanmorgen was de tyfoon in kracht afgenomen tot een tropi sche storm en trok de Tsugaru straat over in de nchting van het noordelyke eiland Hokkaido De politie meldde dat zware regen val tot 668 millimeter in totaal 1.108 grondverschuivingen had veroorzaakt. Verder werden in Tokio en 20 van Japan's 46 staten ruim 70.000 woningen onder wa ter gezet. Drie boten zonken en tenminste 34 bruggen werden weggeslagen. Het slechte zicht en stormvlagen dwong het vliegveld Haneda by Tokio tot sluiten, waardoor hon derden binnenlandse vluchten niet konden doorgaan. Op de in ternationale luchthaven Nanta leidde het slechte weer tot ver traging van 33 vluchten In Izu-Oshima. 161 km zuidweste lijk van Tokio, mat het weersta tion zondagmiddag een regenval van 32 cm. een nieuw record TOKIO - Inutmen ran de Japanse stad Tokio proberen zichzelf in vei ligheid te brengen nadat de tyfoon Judy grote delen t«an het land, waar onder de hoofdstad onder water had gezet De tyfoon bereikte guteren snelheden van 180 kilometer per uur. V- "Si JERUZALEM (DPA/UPI) Israël heeft Syrië gisteren op- nieuw verantwoordelijk gesteld voor herhaaldelijke schendingen van het bestand in Libanon. Een Israëli sche regeringsfunctionaris maakte toespelingen op grootscheepse vergeldingsbombardementen door de Is raëlische luchtmacht. "Israël zal geen uitputtingsoorlog tegen zijn troepen in Libanon dulden", verklaarde een woord voerder na de wekelijkse kabi netszitting in Jeruzalem. Drie Israëlische soldaten zijn vrij dag omgekomen toen hun voer tuig bij Amik in Oost-Libanon door bazookavuur werd getrof fen. Een vierde inzittende werd gewond. Dit heeft een Israëli sche legerwoordvoerder gisteren meegedeeld. Voor de derde maal in enkele da gen vernietigden Israëlische vliegtuigen giseren in Oost-Liba- Doden (3) bij brand in Weense discotheek WENEN (Reuter) - Bij een brand in een discotheek in het centrum van Wenen zijn zaterdagnacht drie mensen om het leven geko men. Dit heeft de politie meege deeld. Het vuur ontstond door nog onbe kende oorzaak in het trappen huis van het gebouw waarin de discotheek zich bevond. Op het moment dat de brand uitbrak, waren er 80 mensen in de club. Een vrouw werd in het zieken huis opgenomen na een nood sprong vanaf de eerste verdie ping. LONDEN (ANP) - Een schoon maakster heeft op de Londense luchthaven Heathrow in een af valemmer Algerijnse bankbiljet ten gevonden ter waarde van on geveer ariderhalf miljoen gulden. De politie onderzoekt de zaak. Als de schoonmaakster het geld mag houden moet ze er mee naar Al gerije reizen omdat Britse ban ken het betaalmiddel niet inwis selen. non een Syrische lanceerinstalla- tie van Sam-9 raketten van Rus sische makelij. De regerings woordvoerder zei dat Israël via Amerikaanse kanalen waarschu wingen aan Syrië heeft gericht, die echter geen resultaat oplever den. De luchtmacht is ingezet omdat geen Syrische luchtdoelraketten op Libanees grondgebied zullen worden geduld, verklaarde een legerwoordvoerder gisteren. "Aanvallen als de ontvoering van acht soldaten en de dood van drie militairen, vrijdag, zijn de ergste van tientallen dergelijke incidenten", zei de regerings woordvoerder. Hij beschuldigde Syrië ervan Palestijnen te steu nen die vanuit Syrische linies de acties uitvoeren. Het Israëlische kabinet heeft giste ren de Midden-Oostenverklaring van de topconferentie van de Arabische Liga in Fez, "beslist en eenstemmig" van de hand ge wezen. De verklaring leidt alleen tot de vernietiging van de staat Israël, stond in een mededeling van het Israëlische kabinet. Re geringswoordvoerder Meridor zei dat nu de Arabische staten Is raël niet militair op de knieën krijgen, ze dit doel via politieke wegen trachten te bewerkstelli gen. Teleurstelling Israëlische regeringswoordvoer ders verklaarden dat als paus Jo hannes Paulus II de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO, Jasser Arafat, in audiën tie ontvangt dit een teleurstelling voor Israël zal zijn, en het vragen oproept over de zedelijke begin selen van de katholieke kerk. Een woordvoerder van het Vati- caan bevestigde zaterdag dat de paus Arafat zal ontvangen wan neer deze deelneemt aan de 69e bijeenkomst van de Interparle mentaire Unie in Rome. "Als de ontmoeting doorgaat zien wij pijnlijk getroffen toe", verklaar de een Israëlische kabinets woordvoerder gisteren. MANNHEIM Militairen van de Amerikaanse legerbasis bij Mannheim in West-Duitsland zitten verslagen bijeen na het bericht van het neerstorten van de helikopter. Aan boord bevonden zich vijf Amerikaanse beman ningsleden en 39 burger-parachutisten. Allen kwamen om. MANNHEIM (DPA/UPI/AFP/Reu- ter) - Een ongeluk met een heli kopter in de buurt van Mann heim heeft zaterdag aan 44 men sen het leven gekost. De slacht offers waren Westduitse, Franse en Engelse parachutisten, alsme de vijf Amerikaanse beman ningsleden van de helikopter. Het is het ernstigste helikopter ongeluk dat zich ooit heeft voor gedaan in de Bondsrepubliek. De helikopter was opgestegen van het Neuostheim-vliegveld bij Mannheim. Na dertien minuten stortte het toestel neer op de snelweg, niet ver van het vlieg veld. De politie gaat er van uit dat het afbreken van een blad van de achterste schroef het on geluk heeft veroorzaakt. Zij noemde het een gelukkige om standigheid dat er op het mo ment van het ongeluk geen ver keer op de weg was. De parachutisten aan boord, byna allen burgers, wilden een proef- sprong maken voor een later op de dag te houden demonstratie prachutesprongen ter gelegen heid van de internationale lucht vaartshow in Mannheim. De heli kopter was van het Amerikaanse leger en de vijf bemanningsleden aan boord waren Amerikaanse militairen. Volgens een ooggetuigen viel de helikopter "als een baksteen" naar beneden. Hij explodeerde na het neerstorten en er sloegen steekvlammen uit van 50 tot 100 meter. Een groep Amerikaanse lucht vaartdeskundigen is gisteren in de Bondsrepubliek gearriveerd. De Amerikanen zullen samen met Westduitse luchtvaartbe ambten een onderzoek doen naar de oorzaken van het helikopter- ongeluk. De autoweg Mannheim-Heidel- berg was gisteren op de plaats van het ongeluk nog steeds voor het verkeer gesloten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9