WD is tegen loonmaatregel Vermager syndroom gevaarlijke ziekte C Liberalen voor bevriezing kernwapens In hele land valse briefjes van 25,- Forsere acties tegen Zuid-Afrika bepleit PvdA lonkt naar liberalen Help bedrijven met hoge energiekosten" Soldaten moesten gras eten Deskundigen houden conferentie MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 Binnenland nrNHAir.lANDl.n«Iik« Wl~ DEN HAAG (ANP) - De Libe rale Internationale heeft za terdag aan het slot van de driedaagse jaarlijkse bijeen komst in de Ridderzaal in Den Haag een resolutie aan genomen waann wordt ge vraagd om een onmiddellij ke, kwantitatieve en kwalita tieve bevriezing van alle ty pen kernwapens. Ook wer den NAVO en Warschau-Pact opgeroepen te \%rklaren niet als eerste kernwapens te ge bruiken. Dit laatste op basis van onderhandelingen waar bij beide partijen toezeggen te streven naar een even wicht in conventionele bewa pening op het laagst mogelij ke niveau. Het accepteren van deze reso lutie door de verdeelde inter nationale was een duidelijke overwinning voor de Skandi- navische, Britse en Duitse li berale partijen evenals de li berale jongerenorganisatie Iflry (International Federa- tieon Off Liberal and Radical Youth). Deze hebben in Den Haag geijverd voor bijstelling van het standpunt van de in ternationale op het gebied van veiligheidsveraagstuk- ken. Het congres erkende de "waar devolle en constructieve rol" van de vredesbeweging in het bevorderen van ontwape ning. Gedelegeerden van de gasheer, de Nederlandse WD, kunnen gezien hun stemgedrag zaterdag, minder tevreden zijn over het resul taat. Reagan Hetzelfde gaat op voor een van de waarnemers van de Ver enigde Staten, de voorzitter van de senaat van Californië, de democraat David Roberti. Alhoewel hij vaststelde dat Amerikaanse "liberals" hun eigen land als linkse op positie worden beschouwd terwijl het merendeel van de Europese liberalen volgens hem ter rechterzijde van het politieke spectrum moeten worden gerangschikt, deed hij zijn best via interventies het internationale liberale ge zelschap meer op één lijn met de politiek van de republi keinse president Reagan te krijgen. Een man wiens sou plesse volgens hem door de Europeanen wordt onder schat. Rietkerk Meer succes scoorde het WD- Tweede Kamerlid Koos Riet kerk. Zijn ontwerp-resolutie "From welfare state towards a fully human society" werd zonder veel discussie en nau welijks geamendeerd aange- In de resolutie wordt vastgesteld dat liberalen zich internationaal in de voorhoe de bevinden bij het scheppen van sociale wetgeving en dat zij op beslissende wyze heb ben bijgedragen aan het tot standkomen van de wel vaartsstaat. Hoewel mensen aan de onder kant van de samenleving moeten worden beschermd, de resolutie noemt arbeids ongeschikten. bejaarden en vrouwen, blijkt uit het bijbe horende rapport van Riet kerk dat liberalen vinden dat de overheidstaken op sociaal gebied in deze crisistijd de grens hebben bereikt Hij bepleit privatisering (over heveling van taken van de overheid waar het bedrijfsle ven) en een geringer aandeel van de collectieve sector in het nationale inkomen. Oud minister van economische za ken Van Aardenne stelde z terdag vast dat de economie te belangrijk is om aan eco nomen te worden overgela ten "Het liberale uitgangs punt is dat het individu cen traal moet staan". Apartheid Succes zaterdag had ook de Zuidafrikaanse dissident Do nald Woods, oud-hoofdredac teur van de "Johannesburger Star". Zijn pleidooi voor een handelsboycot tegen Zuid- Afrika. "de enige manier waarop het apartheidssys teem is te raken", werd door het congres met applaus be groet. Roberti zegde toe het congres van zijn staat, waar een discussie plaats heeft over de vraag of publieke fondsen in Zuid-Afrika kun nen worden geïnvesteerd, te ijveren tegen een positieve beslissing. DEN HAAG (ANP) - De Anti Apartheids Beweging Nederland (AAB) verwacht dat een nieuw te vormen kabinet van CDA en WD zal overwegen het bestaan de wapenembargo tegen Zuid- Afrika te verscherpen en uit te breiden. Zij denkt niet dat zo'n kabinet hiertoe minder bereid zal zijn dan één van een andere samenstelling: "Onze ervaringen met een regering waarvan de PvdA deel uitmaakt, zijn niet be ter dan met die waarv an de PvdA geen deel uitmaakt", zo verklaar de een woordvoerder van de AAB zaterdag op een persconfe rentie in Amsterdam De AAB heeft, samen met een or ganisatie van Zuidafrikaanse dienstweigeraars, een rapport sa mengesteld over Zuid-Afrika's agressie, de "totale oorlog", dat uitmondt in een pleidooi voor DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD is niet gebonden aan het besluit van het demissionai re tussenkabinet de salarissen van ambtenaren en trendvolgers en de uitkeringen per 1 januari'83 te bevriezen. Zij zal in een nieuwe regering koste wat kost proberen een loonmaatregel te voorkomen. Zo'n maatregel is in het huidige psychologische klimaat volstrekt overbodig en werkt averechts op het gegroeide verantwoordelijkheidsbesef van de vakbeweging. Dit zei het WD-Tweede-Kamerlid en de gedoodverfde vice-premier in een CDA-WD kabinet Van Aardenne zaterdag voor de TROS-radio. Het standpunt van de WD betekent dat als de werknemers in het particuliere bedrijfsleven vrijwillig niet even veel inleveren als ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrek kers, er automatisch een afstand tussen beide groepen ontstaat (ontkoppeling). Via een loon maatregel, waarmee ook de lo nen in het bedrijfsleven kunnen worden bevroren, zou die af stand teniet kunnen worden ge daan. Van Aardenne zei ook dat de po gingen van PvdA-informateur Van Kemenade om een coalitie van zijn partij met hetzij het CDA hetzij de WD tot stand te brengen, volstrekt zinloos zijn. De PvdA kan alleen met de WD regeren als de sociaal-democra ten vérgaande concessies doen aan hun verkiezingsprogramma en dat is niet te verwachten, al dus Van Aardenne. Hij wees er op dat gebleken is dat een coali tie van PvdA-CDA ook niet werkt. Hij ontkende overigens dat er contacten zijn tussen de fracties van CDA en WD om een coalitie van die twee partijen voor te bereiden. PvdA-WD PvdA-voorzitter Max van den Berg wil dat informateur Van Keme nade een serieus onderzoek uit voert naar de mogelijkheden van een regering van PvdA en WD. Volgens de liberalen kan een dergelijk onderzoek op korte ter mijn niets opleveren, maar bete kent het wel een opening naar mogelijke samenwerking tussen de partijen op langere termijn. De socialist zei in een discussie met de vier partijvoorzitters van de grootste partijen in het VA- RA-programma In de Rooie Haan, dat er na de verkiezingen twee reële mogelijkheden zijn: CDA-PvdA en WD-PvdA. „Als je elkaar vóór de verkiezingen niet uitsluit, als je er niets voor voelt om alleen maar met de dic taten van het CDA te werken. DEN HAAG (ANP) - In het hele land zijn momenteel valse brief jes van 25 gulden in omloop. De heer D. Schuurman, hoofd vanb de afdeling falsificaten van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) schat het aantal op zo'n 40.000, maar het kunnen er wel een miljoen wórden, zei hij zaterdag. Van de valse biljetten, die sinds half augustus circuleren, zijn er nu ongeveer duizend boven wa ter. De grootste klap viel in Am sterdam, waar, zoals wij zaterdag berichtten, enkele dagen geleden een 53-jarige man werd gearres teerd wegens het in bezit hebben en in omloop brengen van valse 25 gulden biljetten. In zijn wo- WEERRAPPORTEN >1» 6 zwaar bew. 20 15 0 aar bew. 22 13 0 geh. bew. 23 15 0 mist 23 15 0 geh. bew. - 13 0 zwaar bew. 20 15 0 zwaar bew. 21 14 0 mist 23 14 01 geh. bew. 21 16 0 motregen 24 14 01 zwaar bew. 19 11 0 on bew 22 13 0 mist 27 13 0 geh. bew. 24 15 0 ning vond de politie ruim 800 ex emplaren. De valse 25 gulden-briefjes die op dit moment in omloop zijn, zijn allemaal van dezelfde makelij: met een zeer slecht watermerk, niet voelbare blindenstippen en een fletse achterkant. Schuur man vermoedt dat ze van één val semunterij afkomstig zijn. Ze werden het eerst in het zuiden van het land gesignaleerd, van daar dat de CRI vooral daar aan het zoeken is. Het is Schuurman overigens niet duidelijk waarom het juist het briefje van 25 is dat wordt ver valst en bijvoorbeeld niet de vijf- of tiengulden biljetten. maar zegt de keuze moet er zijn tussen samenwerking met de ene of de andere, dan moetje het ook serieus willen onderzoe ken", voegde hij WD-collega Jan Kamminga toe. Hij zei „bui tengewoon teleurgesteld" te zijn in de houding van WD-leider Ed Nijpels, die een onderzoek naar samenwerking met de PvdA 'tijdverlies' heeft ge noemd. "Verbaasd en ver heugd" Kamminga toonde zich „verbaasd en verheugd" over de toenade ring van de sociaal-democraten. Maar hij voegde eraan toe dat '„we met beide benen op de grond" moeten blijven staan. „Nu op dit moment zijn de ver schillen te groot. Het is wel een belangrijke opening voor de dia loog tussen de partijen in de ko mende jaren", aldus de WD- voorzitter. Oud-fractievoorzitter van de PvdA, Wim Meijer, noemde het voor de TROS-radio „ronduit slecht" dat Van Aardenne een mogelijk ka binet van tafel veegt. Over moge lijke gesprekken tussen WD en CDA over samenwerking zei hij dat er geen „schaduwinforma- tie" mag ontstaan. Die twee par tijen zouden openlijk aan de in formateur moeten meedelen geen behoefte te hebben aan een gesprek. D'86-partijvoorzitter Jan van Ber- kom wees tijdens de discussie met de partijvoorzitters deelna me aan een kabinet samen met CDA en WD af. Een congres dat aan de leden van D'66 toestem ming voor een dergelijke combi natie vraagt wil hij niet voorzit ten. Belangrijkste overweging voor de democraat is dat D'66 geen grote politieke factor meer is en dat daarmee de mogelijk heid om de twee „conservatieve" partijen te sturen is weggevallen. Laurens Jan Brinkhorst, D'66-frac- tievoorzitter, sloot zich gisteren bij de woorden van de partijvoor zitter aan. Voor de AVRO-radio noemde hij het „niet erg waar schijnlijk", omdat D'66 geen rol van betekenis kan spelen in een kabinet van CDA, WD en D'66. AMSTERDAM (ANP) - Interna tionale isolering van de Chileense junta", zo luidt de tekst van een spandoek dat zaterdag tn Amster dam werd meegedragen tijdens een demonstratie tegen het huidige re gime in Chili. De betoging werd ge houden ter herdenking van de moord op de toenmalige Chileense president Allende negen jaar gele den. In het midden achter het span doek mevrouw Letelier, echtgenote van de vermoorde minister van buitenlandse zaken onder Allende SER-commissie: nr> UTRECHT (ANP) - Soldaten van de legerplaats in Oir- schot hebben vonge maand tijdens een veldoefening van hun superieuren gras en bla deren met zand moeten eten. Na afloop van de oefening werd de soldaten, kanonniers van de 41ste compagnie in Oirschot, bevolen hun wacht meester en korporaal te be danken "voor de goede les". Dat schrijft de soldatenvak- bond WDM in zijn blad "Twintig". Volgens de WDM was de veld dienst van de kanonniers een aaneenschakeling van peste rijen. Zo zouden recruten ge slagen zijn, terwijl anderen over het hoofd werden geaaid en "brave hond" werden ge noemd. Na afloop van de oe fening dienden zeven men sen een klacht in tegen de desbetreffende superieuren. Een dag later trokken zij hun beklag echter in na een ge sprek met de betrokkenen, zo schrijft de WDM. Volgens het ministerie van de fensie heeft de commandant van de legerplaats in Oir schot, generaal Herweijer, een onderzoek gelast naar de onregelmatigheden bij de veldoefening. Amsterdam De Bilt zw Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Malta München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Istanbul Tel-Aviv Tunis bew 17 half bew. 25 10 mist 25 10 0 vaar bew 17 11 0 onbew. 34 20 0 onbew. 25 13 0 mist 23 10 0 onbew. 14 half bew. 20 half bew. - 20 - onbew. 25 10 0 onbew. 29 20 0 half bew 16 11 3 geh. bew. 27 14 0 licht bew. - 17 onbew. 31 19 0 zwaar bew. 17 11 09 onbew. 26 11 0 mist 24 12 0 onbew. 28 7 0 licht bew. - 23 - licht bew. 29 19 0 DEN HAAG (ANP) - In het be drijfsleven worden vooral de grootverbruikers geconfronteerd met hoge electriciteitskosten. Dit kan een bedreiging vormen voor de concurrentiepositie. Ook al zouden door allerlei maatrege len de elcktnciteitskosten in die bedrijven, waar ze een aanmer kelijk deel van de produktiekos- ten uitmaken, verminderen, dan nog is het gewenst overbrug- gingsfaciliteiten in het leven te roepen zodat arbeidsplaatsen die bij de huidige extreem hoge ta rieven op de tocht komen te staan, behouden kunnen blijven. Dit staat in een ontwerp-rapport "Energiekosten van de Neder landse industrie" van de Sociaal- Economische Raad (SER). Dit rapport wordt 17 september be sproken in de openbare SER- vergadering. Het rapport is voor bereid onder voorzitterschap van E.G. Stijkel door de commissie energie, die in 1979 door de raad werd ingesteld. Deze commissie kreeg als taak bestudering van de energieproblematiek in ruime zin en de sociaal-economische implicaties daarvan. Aansluitend op het nu voorbereide rapport dat handelt over de elek- triciteitskosten zal de commissie ook een advies voorbereiden over het aardgasbeleid. In een toelichting schrijft de com missie dat de Nederlandse eco nomie in vergelijking met andere landen nogal energie-intensief is, zodat delen van het bedrijfsleven gevoelig zijn voor de ontwikke ling van de energieprijzen, wat de werkgelegenheid nadelig kan beïnvloeden. Het bedrijfsleven wordt in toene mende mate geconfronteerd met de gevolgen van de in de laatste jaren sterk gestegen prijzen van energie. Voor de elektriciteits prijs geldt dat Nederlandse grootverbruikers een in vergelij king met het buitenland hoog ta rief moeten betalen. De oorzaak hiervan ligt in de brandstoffeninzetpatronen van de elektriciteitscentrales. Het aandeel van de dure brandstof fen olie en gas is in Nederland aanzienlijk hoger dan in het bui tenland De commissie energie stelt in het ontwerp-SER-rapport een aantal maatregelen voor om de energie kosten te verminderen. uitbreiding van het wapenem bargo dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in 1977 te gen Zuid-Afrika heeft afgekon digd. Het Nederlandse wapenembargo functioneert in die zin. dat achtereenvolgende regeringen hebben verklaard er strikt de hand aan te houden, en de AAB geen gevallen kent van de uit voer uit Nederland van wapen systemen naar Zuid-Afnka Maar het functiuneert slecht, omdat het Nederlandse concerns, voor al Shell en Philips, niet belet om het militair vermogen aan Zuid- Afnka niet onbelangrijk te ver sterken, aldus de AAB De AAB verwijt het westen, en ook Nederland, slechts bereid te zijn ■HCltol tegen Zuid-Afrika te ne men als deze niet al te veel pijn doen. Voorstellen voor werkelijk doeltreffende maatregelen stui ten op officiële onwil. Achtereenvolgende kabinetten hebben, mede onder druk uit de Verenigde Naties, tot op zekere hoogte sancties tegen Zuid-Afri ka getroffen. Zij geven de bevrij dingsbewegingen aan frontlyn- statcn beperkte steun, maar „de Nederlandse concerns die Zuid- Afrika's militair potentieel on dersteunen. wordt weinig in de weg gelegd" De volgens de AAB "tweeslachtige houding N Ni derland blijkt het duidelijkst uit het feit dat Nederland, vyf jaar na de afkondiging van een ver plicht wapenembargo, nog steeds met over doeltreffende wetgeving beschikt om dit em bargo af te dwingen. Ontwikkelings geld voor Suriname weg? DEN HAAG (ANP) - De Neder landse ambassade in Suriname gaat onderzoeken of het waar is dat drie miljoen gulden Neder lands ontwikkelingsgeld voor dat land is verdwenen Berichten over de verdwijning van het geld zijn onlangs in de Surinaamse pers verschenen. Dit heeft een woordvoerder van de voorlich tingsdienst ontwikkelingssa menwerking zaterdag bevestigd Het geld was door Nederland be schikbaar gesteld voor een voor studie naar de haalbaarheid van het Jaikreek project, waarbij elektriciteit door middel van wa terkracht wordt opgewekt Sun name zou voor deze studie ook drie miljoen op tafel leggen. Volgens de Sunnaamse pers zou den directieleden van de stich ting die het project begeleidt met het geld naar het buitenland zijn verdwenen. W 11% essanen: meer winst AMSTELVEEN - Wessancn heen in de eerste zes maanden van dit jaar by een omzetstijging van 5 procent, elf procent meer winst geboekt De hogere winst (nu 11,5 mihoen, vorig jaar 10,3 mil joen) is vooral te danken aan la gere rentelasten en verminderde belastingafdrachten, zo blyt uit de halljaarcijfers Verwacht wordt dat de winst over dit jaar als geheel hoger zal uit komen dan vorig jaar toen 25,2 miljoen winst werd geboekt CULEMBORG (ANP) - Naast de meer dan 100 jaar oude spoorbrug over de Lek bij Culemborg, een schakel in de verbinding Utrecht-Den Bosch, is zaterdag de boog van de nieuwe brug op pontons boven het water aangc bracht. De nieuwe brug is 300.000 ton zwaar en is 150 meter lang en 30 meter hoog Hali>erwege volgend jaar zal hij klaar moeten zijn en in november a.s. wordt het gevaarte op zijn plaats gebracht, op de fundamenten van de oude brug. MAASTRICHT (ANP) - Het komt steeds meer voor dat vrouwen en meisjes die een slank figuur na streven. te veel afvallen Ook na dat zy hun ideale gewicht heb ben bereikt, kunnen ze niet meer stoppen met het dieet Dit leidt tot ondervoeding. Het vermage ringssyndroom heeft in enkele gevallen zelfs al tot de dood ge leid. r volksziekte, aangeduid met anorexia nervosa, is onder werp van gesprek van een stu dieconferentie op donderdag 16 en vrijdag 17 september in het congrescentrum "Cocarde" in Valkenburg Op de byeenkomst. die door de Rijksuniversiteit van Limburg wordt georganiseerd, zullen ook meer stoornissen in het eetge drag worden behandeld. Er zyn namelijk ook mensen die een on weerstaanbare drang hebben om in korte tijd een grote hoeveel heid. voornamelijk calorierijk voedsel te eten De mensen die deze neiging - bulimia nervosa hebben, compenseren deze aan vallen door laxeermiddelen te gebruiken, braken op te wekken en perioden van extreem dieet te houden. Dit gedrag, dat zowel by mensen met anorexia nervosa als by mensen met een normaal of zelfs overgewicht voorkomt, verstoort de lichaamsprocessen in ernstige mate Mevrouw W Weeda Mannak. me disch psychologe aan de Ryksu mversiteit in Maastricht, meent dat het probleem nog te veel wordt onderschat Eetstoornis sen komen veel meer voor dan over het algemeen wordt aange nomen Een groot probleem is dat de volkszickt veelal niet ty- dig door artsen of andere des kundigen wordt onderkend. By tijdige ontdekking kan nog worden ingegrepen. Dan is er nog een kans op herstel Hoe lan ger de ondervoeding duurt, hoe moeilyker het wordt de normale toestand te bereiken. Als het ver mageringsproces of andere eet stoornissen eenmaal in een ver gevorderd stadium verkeren, helpt een medische behandeling dikwyls met meer. Ongeveer tien tot twintig procent van de patiënten loopt de kans om te sterven. Mevrouw Weeda is dan ook van mening dat een vroegtydige er kenning en behandeling van eet stoornissen van het grootste be land zyn. Daarom heeft zy als voorzitter van het wetenschap pelyk comité de conferenbedft- kundigen (uit diverse discipli nes) byeen geroepen om met el- kaar van gedachten te wisselen over de mogelykheden van tydi- ge diagnose en behandeling van anorexia/bubmia nervosa Huisartsen, internisten, psychia ters. kinderartsen, gyneacolo gen, gedragswetenschappers, verpleegkundigen en diëtisten zullen zich twee dagen lar.g over het probleem buigen. Anorexia nervosa komt neer op zelf opge legde ondervoeding De pabon ten kenmerken zich door een sterke behoeft hun eten en go wicht te controleren, vaak door middel van een fluit Z; hun eetlust, als zy eraan tocgc ven, niet met-r te kunnen beheer sen. Dit leidt tot stoornissen van de normale lichaamsprocessen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7