Wel samenwonen, maar het mag niet te knus worden" Leidato en het kweken van illusies Groep jongeren kraakt woningen Waardeiland Nieuwe JelgersmakUniek Onbekende schopt er op los Inbraak aan Kopermolen BEST MOGELIJK "Dadelijk zitten meneer z n spullen nog onder de mayonaise" MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 LEIDEN - Andere inzichten in de behandeling en begeleiding van psychiatrische patiën ten en de slechte staat van de huidige kliniek hebben er toe geleid dat er een nieuwe Jelgersmakliniek is gebouwd. De staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne, me vrouw Veder-Smit, liet het Leids gemeentebestuur twee jaar gele den weten dat zij akkoord ging met de bouw van de nieuwe kli niek. In de functie van minister van bovengenoemd departement heeft mevrouw Gardeniers-Be- rendsen vandaag deze nieuw bouw, waarmee een bedrag van negen miljoen is gemoeid, offi cieel geopend. Het is geen imposant gebouw of een architectonisch hoogstandje geworden. Er is gekozen voor een prettig, licht en. modern on derkomen, waarin de behande lingsfilosofie voor 72 patiënten goed tot haar recht kan komen. Of Gerbrandus Jelgersma - van 1899 tot 1930 hoogleraar in de psychiatrie in Leiden - zich niet in zijn graf zou omdraaien als hij van de nieuwe inzichten in de huidige psychiatrie op de hoogte kon worden gebracht moet een onbeantwoorde vraag blijven. Hoe het ook zij, in elke geval zal de naam 'Jelgersma', als een her nieuwd eerbetoon aan deze emi nente geleerde, straks ook weer op de gevel van het niéuwe ge bouw prijken. Het nieuwe gebouw ligt verscho len tussen de bomen, op loopaf stand van het statige oude pand aan de ïthijngeesterstraatweg in Oegstgeest. Wat er met dit oude door Saskia Stoelinga bolwerk, dat dateert uit het be gin van deze eeuw, gaat gebeu ren is nog onbekend. Voorlopig blijven de stafleden van de kli niek, voor wie in de nieuwbouw geen plaats is, hier gehuisvest. Niet werkbaar In de oude Jelgersmakliniek wer den in het verleden verschillen de typen psychiatrische patiën ten behandeld. Men maakte slechts onderscheid in sexe. Voor R.E. Abraham, hoogleraar klinische psychiatrie en psycho therapie in de Jelgersma, en zijn collega's was dit geen werkbare situatie meer. Abraham: "Nu de mogelijkheden op psychiatrisch gebied diverser en ingrijpender zijn geworden, ging dat voortdurend samenzijn wringen. Al die verschillende therapieën door elkaar heen, dat gaf een hele verwarrende situa tie. De behoefte om op een ande re manier te splitsen werd steeds groter. We hebben geprobeerd dat in de nieuwbouw te verwe zenlijken". In het nieuwe onderkomen vindt men geen grote zalen meer, maar vijf paviljoens. Twee daarvan hebben een heel eigen sfeer en karakter. De drie andere afdelin gen zijn nauw met elkaar verbon den. Gedrags- en groepstherapie zullen hier de voornaamste be handelmethodes zijn. De verple ging heeft hier ook geen verzor gende functie, maar een begelei dende. Deze drie afdelingen ko men uit op een grote ontmoe tingshal met gezellige zitjes en een groot biljart. Isoleren De opname- en observatieafdeling is hier van gescheiden. Hier kun nen mensen terecht die acute hulp behoeven. Er bestaat op de ze afdeling de mogelijkheid tot isoleren. Abraham spreekt liever van separeerruimten dan van isoleercellen. "De mensen die dusdanig in de war zijn dat ze zelf geen grens meer kunnen trekken, worden hier niet meer echt opgesloten of weggestopt. De aanwezigheid van iemand die in de war is, mag in deze kliniek niet worden ontkend". De separeerkamers zijn volgens de laatste eisen uitgevoerd. Dat be tekent dat er een soort voorka mer is met een zitje, telefoon en toilet. Ook kan er via de intercom op elk gewenst moment contact worden gemaakt. De andere gescheiden afdeling is bestemd voor een speciale doel- De nieuwe Jelgersmakliniek aar groep. In de wandelgangen heeft men het al over de afdeling van professor Bastiaans. De patiën ten met een traumatische oor logservaring (zgn. KZ-syn- droom) zullen hier terecht kun- Thuisvoelen De gedachten die de bouwcommis sie van de Jelgersmakliniek de ontwerper (architectenbureau Van Oerle en Schrama) had mee gegeven, waren: geen giganti sche bolwerken en geen wezens vreemde zaken. Aan de ene kant moest rekening worden gehou den met het feit dat het bij elkaar wonen een belangrijk onderdeel uitmaakt van de behandelings methode. Aan de andere kant mocht het ook niet weer zó knus worden, dat het openbare karak ter van het gebouw verloren gaan. de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest: gebouwd volgens nieuwe inzichten. Abraham legde, op het eerste ge zicht tegenstrijdige, eisen uit: "Het is de bedoeling dat de pa- tiénten hier voor een beperkte periode vertoeven. Een beperkte periode, waarin ze ziuich in dit gebouw moeten thuisvoelen, maar zich niet in moeten gaan nestelen". Zo is er niet gekozen voor de bezor ging van kant en klare plateau maaltijden. Elke afdeling heeft een eigen keuken, waar de cen traal bereide maaltijd kan wor den verdeeld en zonodig thee of koffie kan worden gezet. DDDDe slaapkamers zijn daar entegen klein en sober gehou den. De opzet hiervan is dat men dit niet als eeeeen eigen vetrek kan gaan beschouwen. Architect P. van Oerle: "Mensen kunnen in dit gebouw normaal fuuuunctioneren. Het is geen su- perwerk geworden, maar wel goed hedendaags. De kleuren z\jn bewust onopvallend gehou den. Er is veel gewerkt met ba- siskleuren en hout". Speels Formicatafels en ongemakkelijke stoelen zul je in de inboedel niet tegenkomen Alle meubels en kasten in het gebouw zijn ge maakt van licht hout. zelfs de bedden van de slaapkamers zijn van dat materiaal gemaakt. Teampsychiater en bouwcoórdina- tnee G A. van der Molen is er erg tevreden mee. "De episode waaaaarin we kamers zagen met allerlei prachtige gnjs-blauwe kleurschakeringen hebben we rustig over ons heen laten ko men. Je kunt wel zeggen: we zit ten er enorm mooi en sjiek bij, maar of dat oooook zo ideaal is voor de behandelingssituatie, vraag ik mij af. Ik vind dit een gebouw met sfeer en karakter. Het heeft iets speels en tegelij kertijd iets alledaags Zelfs in het kunstwerk, dat tot stand kon komen dank zij de 1%- regeling (1% van de bouwsom moet worden besteed aaaaan- kuuuunst) is deze lyn doorge trokken. De 56 meter lange gang van het oud naar het nieuwe ge bouw is bewerkt door de kunste naars Leon van Eykel en Peter Horree. De wanden zijn voorzien van fotopanelen en grafieken die taferelen uit het dagelijks leven voorstellen. Er is gekozen voor natuur, mensen en gezelligheid. Op onopvallende wijze zijn als je goed kykt de vier seizoenen erin veeeerwerkt. Hele simpele kunst, die geen weerstanden zal opppproepen. LEIDEN Een 36-jarige Leide- naar liep vrijdagnacht omstreeks half één een pijnlijk bee nop na dat iemand hem een paar karate trappen had uitgedeeld. De 36-- jarige man hoorde dat iemand aan een schutting in de Weeg- breetuin in de Merenwijk aan het morrelen was. Hij verliet zijn wo ning om te zien wat er aan de hand was, maar werd even later door e onbekend gebleven jonge man zijn huis weer in geschopt. De jongeman sloeg ook het bo venste raam van de huisdeur van de man kapot. LEIDEN - Een taxichauffeur liep dikke lippen en schrammen in zijn gezicht op nadat een agres sieve klant hem zaterdagmiddag omstreeks vier uur in de Callant- straat te lijf ging. De chauffeur had de man, die er later vandoor ging, opgepikt bij een café op de Lage Rijndijk. In de wagen werd de man al lastig. Hij sloeg ook een deuk in het portier en vernielde de mobilo foon. LEIDEN Een jongetje van twee ënhalf, woonachtig in de Mila- nenhorst, moest zondagmiddag met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis worden gebracht nadat hij een pan met frituurvet over zich heen had gekregen. De brandwonden zijn waarschijnlijk tweedegraads. LEIDEN - Uit een tabakswinkel in de Kopermolen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 8500 gulden aan sigaretten en shag gestolen. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ont breekt, namen 250 sloffen mee en enkele honderden gul dns aan wisselgeld. In de nacht van twee op drie september werd er ook al ingebroken in de win kel. ADVERTENTIE dat u veel beter skiet dan uw reisadviseur. Maar hij weet wél alles over de allerbeste plekjes! Bouviers achter het glas van een van de woningen aan de Aletta Jacobslaan. Uit dit huis werden de krakers verjaagddrie andere woningen zijn nog wel gekraakt. LEIDEN - Vier kapitale panden in de Aletta Jacobslaan (Waardei land) zijn gisteren door een groep jongeren gekraakt. De huizen op het Waardeiland staan reeds langer dan twee jaar leeg. Een groep van studerende, werkende en werkloze jongeren hebben tot de kraakactie beslo ten omdat zij deze leegstand, ge zien de grote woningnood, on aanvaardbaar vinden. Het is de bedoeling van de krakers dat zij voor een betaalbare huur in de woningen kunnen blijven wo- In het verleden heeft de vroegere eigenaar van de dure woningen, CWestland Utrecht Project Ont wikkeling) noodgedwongen, een aantal huizen verhuurd omdat ze onverkoopbaar bleken. Een nieuwe eigenaar, het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP), probeert sinds april van dit jaar weer kopers te vinden voor de huizen op het Waardeiland. Het ABP is daar maar ten dele inge- slaagd. Een flink aantal wonin gen staat nog steeds leeg. De groep jongeren zegt gisteren vier huizen in de Aletta Jacobs laan te hebben gekraakt die lan ger dan twee jaar leegstaan. Van morgen probeerde een bouvier bewakingsdienst de jongeren weer uit de woningen te krygen. Eén bewaker trapte een deur van een woning in en sommeerde de krakers te verdwijnen omdat hij anders de honden zou loslaten. Toen de bewaker even later met een bouvier verscheen hebben de krakers één woning moeten ontruimen. De overige drie pan den worden nu door een grote groep jongeren bewaakt. De Leidse politie, die vanmorgen ter plaatse was. onderzoekt of de bewakingsdienst zich schuldig heeft gemaakt aan huisvrede breuk Bepalend daarvoor is het tijdstip waarop de woningen zijn gekraakt. De krakers zeggen de kraakactie gisteren te hebben uitgevoerd. Volgens de bewa kingsdienst zijn de huizen van nacht of vanmorgen gekraakt Of de politie tot ontruiming over gaat is afhankelijk van de vraag hoelang de woningen precies leeg staan. Dossnel naar het ANVB "Goeie reis" reisbureau bij u in de buurt Winterkledingbeurs De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers houden morgen en woensdag een winterkledingbeurs in ge bouw Noor de inde 2a. Wie kle ding wil inleveren kan dat morgen van tien tot vier uur doen, ook schoenen, laarzen, tassen en schaatsen. De avondverkoop is van zeven tot negen uur volgsnummers vanaf half zeven). Woensdag is de verkoop van tien uur tot half twee. Inlichtingen: tel 132920, 210314, 155568 en 131335. Hengelsport De vierde wedstrijddag van de Leidse Hengelsportcompetitie werd in de Rijn gehouden. De stand na negen wedstrijden: 1 Ons Genoegen 16 punten- 291 stuks, 2 TOP 14-354, 3 Al phen 2 12-343, 4 Brasem Ter Aar 12-305, 5 Zuid-West 1 12- 296, 6 HVT10-295, 7 DVS 1 10- 247, 8 Zuid-West 2 8-181, 9 DSB 6-134, 10 DVS 2 4-223, 11 Alphen 1 4-187. Stand in het individuele klassement: 1 J. Moenen (TOP) 12 stuks, 2 G. Groen (Alphen 2) 93, 3 C. Jan sen (Ons Genoegen90, 4 A. Mooijman (HVT) 86, 5 P van Velzen (Brasem Ter Aar) 81, 6 K. Roskam (Alphen 2) 80, 7 B. v.d. Berg (Brasem Ter Aar) 79, 8 R. Verkade Alphen 2) 78,9 D. Schouten (TOP) 77,10 H. v.d. Laan (Zuid-West 1) 76. LEIDEN - Afgelopen week-end ging de Leidato open. De huishoudbeurs, die voor de 21ste maal wordt gehou den, trok de eerste drie dagen 21.051 bezoekers. Dat is 3000 meer dan vorig jaar om dezelfde tijd. De Leidato is tot en met volgende week zondag in de Groenoordhal- len te zien. "Hiero Henk, een leuk bankstel letje". De verkoper die toesnelt: "Zegt u dat wel, dat heeft me vrouw goed gezien". De vrouw weer: "Zeg Henk, pas nou op; da delijk zitten meneer z'n spullen nog onder de mayonaise". De verkoper, schaapachtig lachend: "Ja, dat zou me wat moois zijn. Maar wat dacht u: is dit geen fraaie bekleding", en hij beklopt het bankstel zoals veeboeren een jonge vaars op de flanken klet sen. Welbeschouwd is dat nog het leuk ste van de Leidato: het afluiste ren van gesprekken tussen de verkoopgrage handelaar en de door Wim Brands soms kooplustige consument, die op het beslissende moment - dus vlak voor het definitieve ja of nee - de verkoper altijd even peinzend zal aankijken, alsof hij of zij nog altijd gelooft in het sprookje dat leugens op het voor hoofd verschijnen. Het gedrag van de verkoper, dat is ook een verhaal apart. De verko pers van grote spullen hebben een tactiek die altijd direct op valt. Nonchalant drentelen zij tussen hun spullen, laten de klant even rustig kijken, komen dan naast hem staan en slaan toe. Of niet natuurlijk, want je hebt ook mensen die gewoon even rustig in zo'n fraai bankstel wil len zitten, om uit ervaring te kun nen zeggen dat het maar niks is. Of even de illusie willen koeste ren dat ze in hun eigen huiska mer zitten. Dan de verkoper die de werking van de wat kleinere spullen de monstreert. Zijn handelingen vallen op doordat het allemaal net iets té is. Overacting, noemen ze dat. Zo maakt het hem bijvoorbeeld he lemaal niets uit of er één, twee of drie mensen voor hem staan. Spreken doet hij in alle gevallen alsof er een hele menigte aan zijn voeten ligt. Verder beklemtoont hij woorden graag, en last soms pauzes in, om het publiek er vooral van te doordringen dat hü behartenswaardige dingen heeft te vertellen. Een verkoper van stofzuigers, met stemgeluid: "Jaaaaa bij..u..ligt..stof.op..de- ..vloer..,bij..u..is..het smerig!" Een scheiding tussen ervaren en nog niet geheel volleerde verko pers valt vanzelfsprekend ook di rect te maken. Zegt een verkoper van snijapparaten: "En dan doet u de bruine benen..ehhh bo nen"; dan is het gerechtvaardigd te veronderstellen dat hij pas een cursus in het openbaar spreken heeft gedaan. Het direct aanspreken van de klant: verkopers die deze tactiek hanteren mogen ook niet worden vergeten. Eén van heenen, ie mand die platen en boeken aan de man probeerde te brengen, verkeerde bijvoorbeeld in de ver- De Leidato: spel tussen verkoopgrage handelaar en kooplustige consument onderstelling dat hu zijn hond riep toen er een potentiële koper langsliep Knippend met zijn vinger, riep hij: "Hé. ju daar!" Agressieve werving schijnt dit te zijn Gaat goed totdat er een keer een klant agressief wordt en zyn hond loslaat. Wie het bekuken van de meubels, snijapparaten etc. beu was kon boven zijn hart ophalen. Treinen, boten, vliegtuigen: kortom eeeeen geliefd jachtterrein voor kinderen en niet te vergeten oooouderen die op bepaalde punten nog steeds met volwas sen zijn. Er kon boven overigens ook ge speeld worden met cavia's. Ie dereen weet wel hoe dat gaat: het beest wordt losgelaten in de bak en dan maar hopen dat hy het juiste gat inschiet Niet onver meld mag blyven dat de dikste van het gezelschap was ver noemd naar de Leidse wethou- dl I Cmt Waal. Terwyl vaders en zonen zich boven stonden te vergapen aan het speelgoedvliegtuig. dat zo fraai (Fata Holvast). boven het water kon hangen, verlustigde moeder zich bene den aan de modeshow, die werd gehouden in de aangebouwde tent In deze ruimte werd zater dagavond ook de eerste voorron de van de Miss-verkiezingen ge houden. Naar verluidt had zich ook een vrouw van dik in de tachtig voor dit spektakel opge geven, omdat ze graag een bloe metje kreeg. Dan moest ze vooral thuisblijven, meldde de organi satic, dat bloemetje werd haar dan wel opgestuurd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3