LEIDSCH DAGBLAD Economie krijgt voorrang Vaak teveel huur subsidie uitbetaald Israël bestookt Syrië Supporters rijd ik nooit meer Informateur wil nu geen knelpunten bekijken y A V VARKENSLEVER EN BLEEKSELDERIJ Fiscus is strenger maar fraude groeit uriwi'ii Kroongetuige van moord beschuldigd 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36881 Drecieuf G Koopman Hootdredacieur A A M Schuurmans Ad) hootdredacieur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Biamu Wee Snget 1 2311 BG lads" Voor m cototon Portier Koos H. verrast rechters: DEN HAAG (ANP) - De 32- jarige Hagenaar Koos H. die vorig jaar door de rechtbank tot levenslang is veroordeeld wegens moord op drie jonge meis jes, heeft vandaag bij het gerechtshof zijn ex-maat Freddie de B. beschuldigd van moord op de 18-jarige Emy den Boer op 4 april 1980. Freddie zou hem dit zelf een dag na de moord hebben verteld. Verder zou Koos' vriendin Ingrid N. Freddie samen met het meisje hebben gesignaleerd in de wo ning van Koos aan de Zuidwal. Met deze opzienbarende verkla ring kwam de portier vanmorgen nadat de president van de recht bank het verslag van het verhoor van Ingrid in zijn geheel had voorgelezen. Ingrid is afgelopen vrijdag als ge tuige gehoord door de rechter commissaris omdat zij volgens artsen niet in staat is in de rechts zaal te getuigen. Zij bleef vrij dag overigens bij haar eerder af gelegde en voor haar vroegere vriend zeer belastende verklarin gen. totaal vernield... LEEUWARDEN (GPD) - "Neg eens rijden met supporters? Al leen in ME-uitrusting. Anders niet". Dat zegt de 26-jarige bus chauffeur Harrie Pit uit Leeu warden die zaterdagavond met twee collega's FC Den Haag supporters van het Cambuur- stadion de stad uit moest bren gen. "Alleen het instappen al was een groot probleem. Zo zaten ze er in, zo waren ze er weer uit. De luiken waren in een oogwenk uit de bus gesloopt en ze zaten tot op het dak. Niet alleen in het stadion, maar ook tijdens de rit naar Grouw. Ik kneep hem, en ik niet alleen. De politiemensen die bij me in de bus zaten ook. Ik was doods bang. Het was aan kwestie van snel wegwezen. Een collega moest even achteruit rijden. In een paar seconden lagen van zijn bus alle ruiten eruit." Chauffeur Harrie Pit: "Om me te beschermen heb ik met één hand voor mijn gezicht gereden. De politiemensen trokken hun jassen uit om mij tegen het ge weld te beschermen. want er was ook ook nog ander verkeer op de weg. De route was duidelijk herkenbaar aan glas, afkomstig van de bussen van collega's die voor me reden. We reden als duivels. De hele weg 95, de politie vond het best. Harrie Pit vertelt hoe tijdens de rit eerst een zitting door het achterkozijn van de bus voor hem vloog. Toen een bank en een noodluik. Intussen knokte de politie achterin in mijn bus met de supporters. Ze schreven gewoon met viltstiften op de kleding van de politie. Bij het station dacht ik alleen maar: stoppen en open die deu ren. Dat hoefde niet eens meer. Ze sprongen zo van het dak af. Binnen 30 seconden zat er geen raam in het stationnetje van Grouw. Een van mijn collega's heeft ge zegd: al kost het me mijn baan, met supporters rijd ik nooit meer". Harrie Pit heeft na een onrustige nacht waarin hij de wild-west-rit nogmaals beleef de inmiddels zijn nuchterheid herwonnen: "Ik hield al niet van voetballen, maar nou hele maal niet meer". (Zie ook pagina 12) 22 PAGINA'S Ji Het Motorhuis vonfleitaan 80, Leiden Tel 071 -76 9313 DEN HAAG (GPD) - Kabinetsinformateur dr. J. van Ke- menade zal zijn werkzaamheden voorlopig richten op het opstellen van een aantal hoofdpunten voor het fi nancieel en sociaal-economisch beleid. De omstreden kwestie van de kernwapens wil hij pas in een later sta dium aan de orde stellen. „Dat kan niet door elkaar heen", zei hij vanmorgen op een persconferentie. De fractieleiders van CDA en D'66 wil den dat eerst wordt onderzocht welke knelpunten voor coalitievorming er tussen de vier grote partijen bestaan. Nijboer: goud op marathon Athene MANNHEIM (AP) - Een helikopter van de Amerikaanse legerbasis in West-Duitsland is gisteren neergestort op de snelweg bij Mannheim. De 39 inzittenden plus vijf bemanningsleden kwamen hierbij om het leven. Op het moment van het ongeluk was er geen verkeer op dat gedeelte van de snelweg, (zie verder pag.9) DEN HAAG (GPD) - Bij de aan vragen voor individuele huur subsidie gaat veel mis. Vijfen twintig procent van de aanvra gers krijgt een te groot of te klein bedrag aan subsidie uitge keerd. De verschillen zijn zo klein dat niet zeker is of het de partement het teveel of te wei nig betaalde zal verrekenen. Mensen die meer krijgen dan waarop ze recht hebben, zijn in de meerderheid. Fraude is voor een klein deel de oorzaak van teveel uitbetaalde subsidie. Veel vaker gaat het om problemen met het opgeven van het belastbare inkomen. Dat in komen is moeilijk te berekenen i met een uitkering i inkomen. Juist die groep krijgt de subsidie. Een en ander blijkt uit een intern onderzoek van het ministerie van volkshuisvesting. Sinds vo rig jaar worden geregeld de uit betalingen van subsidies gecon troleerd. Bij het eerste onder zoek werden de betalingen in het seizoen 1978-1979 steekproefsge wijs getoetst aan de inkomens van de aanvragers, met mede werking van de belastingdienst. Over dat jaar bleek dat 5500 men sen teveel subsidie hadden ge kregen en 1000 te weinig. De ver- Spinnewebbenweer In de nacht en ochtend weinig wind, hier en daar mist en minimumtempera tuur van 15 tot 10 gr. Overdag wolken velden. in de middag ook perioden met n middagtemperatuur rond 22 gra- 14 september 1982 Zon op: 07.12 uur, onder: 19.58 uur. Maan op: 02.43 uur, onder: 19.02 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.59 en 13.41 uur, laagwater 09.11 en 21.38 uur. schillen zijn inmiddels verre kend. Het onderzoek over het seizoen 1979-1980 was veel uitge breider. Veel vergissingen bij de sub sidieaanvragen zijn veroorzaakt door het gebruik van te ingewik kelde formulieren. De aanvragen worden vaak verzorgd door de verhuurders of gemeentelijke diensten. Het probleem van moeilijk te berekenen belastbare inkomens gevoegd bij te inge wikkelde formulieren leidt ertoe dat zelfs gespecialiseerde 'invul lers' bij gemeenten of verhuur ders veel fouten maken. Ook controlerende ambtenaren op het ministerie hebben er veel moeite mee. Veel zou ook mis gaan bij de beoordeling van de aanvragen door het sterk stijgen de aantal aanvragers. Twee jaar geleden werden minder dan een half miljoen subsidieontvangers geteld. Dat is nu gestegen tot ruim 600.000 over een heel jaar. Het aantal ambtenaren dat de formulieren moet verwerken is echter gelijk gebleven. Er wordt gewerkt aan een automatise ringssysteem om de druk op te vangen. Dit jaar voor het eerst zijn ook de formulieren en voor lichtingsfolders sterk v digd. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Varkenslever. 500 gram ^25 Bleekselderij, per struik mm Bouwstop C en A en Hema Leiden DEN HAAG/LEIDEN - De nieuwbouw van C en A én de uitbreiding van de Hema in Leiden kunnen beide voorlo pig niet doorgaan. Dc Raad van State heeft de verklaring van geen bezwaar die de pro vincie voor deze plannen had afgegeven, geschorst. De re den is dat de bouwverorde ning van de gemeente Leiden op sommige punten in strijd is met bepalingen in de wo ningwet. C en A wil een nieuwe vesti ging bouwen op de hoek van de Breestraat en de Ketelboe- tersteeg. De buurtvereniging Pieters- en Academiewijk is hiertegen in beroep gegaan. Tegen de uitbreiding van de Hema op de hoek Haarlem- merstraat-Janvossensteeg is bezwaar gemaakt door Buurtvereniging Maredorp Van Kemenade wil die weg dus niet volgen, omdat hij de econo mische problematiek „domi nant" vindt. Hij zei geen enkele zin te hebben om wekenlang door te werken. „Daar is de poli tiek niet mee gediend en zeker niet het staatshoofd". PvdA-premier De informateur richt zijn werk zaamheden voorlopig niet op één bepaalde coalitie. „Maar ik heb in eerste instantie natuurlijk een kabinet voor ogen met de PvdA erin". Van Kemenade vindt het dan voor de hand liggend dat de PvdA ook de premier levert. Het stuk met de ongeveer acht so ciaal-economische hoofdpunten, die hij deze week wil opstellen, zal Van Kemenade daarom begin volgende week met alle vier frac tieleiders in detail bespreken. „Dan moet de feitelijke politieke wil blijken". Van Kemenade ziet als zijn op dracht het onderzoeken van alle mogelijkheden lot coalitievor ming. „Mijn opdracht is te infor meren, en dat zal ik ook doen". Dat kan ook tot de conclusie lei den dat-slechts een coalitie van CDA en WD mogelijk is, „maar ik ben niet de eerst geroepene om dat dan uit te werken". Volgens de informateur zal op twee hoofdmomenten in de in formatie duidelijkheid moeten ontstaan over de kansen op coali tievorming. Dat zijn de momen ten waarop overeenstemming moet worden bereikt over het economisch beleid en over de kernwapens. Gesprekken Maandag voerde de informateur gesprekken met de directeur van het Centraal Plan Bureau, dr. C. van den Beid, de thesaurier-ge neraal van financiën dr. P. Korte- weg en de directeur-generaal voor de rijksbegroting, dr. B. Ie Blanc, over de laatste financiële en economische cijfers. Hij heeft de beschikking gekregen over de volledige ontwerp-Miljoenenno- ta, die pas op Prinsjesdag zal worden bekendgemaakt. Voor morgen staan gesprekken op de agenda met de fractieleiders Den Uyl (PvdA), Lubbers (CDA), Nijpels (WD) en Brinkhorst (D'66). De hele woensdag is uit getrokken voor gesprekken met de leiders van de organisaties van werknemers (FNV, CNV, MHP) en werkgevers (VNO, NCW, RCO). De Tweede Kamer krijgt vandaag de beleidsaanbevelingen (de po litieke „testamenten") van de zit tende, demissionaire ministers. Het is voor het eerst dat die nala tenschappen - die altijd aan de kabinetsinformateur worden ge zonden - ook openbaar worden gemaakt. WD is legen loonmaatregel Trein botst met bus: 39 doden Roda JC "niet eens ontevreden" DEN HAAG (GPD) - Hoewel de be lastingdienst steeds meer perso neel inzet voor controle van de belastingaangiften, is zy er niet in geslaagd het aantal controles op fraude te vergroten. Andere belastingtaken vergen zoveel tijd van de inspecteurs dat de fraude- controle er bij inschiet. Bovendien vergen de controles steeds meer tijd. omdat de ma nieren waarop fraude wordt be dreven steeds ingewikkelder worden. Dat staat in het vandaag voor de eerste keer gepubliceer de jaarverslag (over 1981) van de Belastingdienst. Het aantal controleurs is vorig jaar drastisch uitgebreid. Er werden 541 controleurs in dienst geno men, tegen 311 in 1980. Maar niet alleen het aantal controleurs stijgt, ook de fraude neemt in omvang toe. De belastingebeta lers tonen een toenemende weer stand, wordt geconstateerd. Er is bij het publiek ook een toene mende geneigdheid om de gren zen van het fiseaal toelaatbare tc toetsen, zo staat het diplomatiek omschreven in het jaarverslag. Sinds 1977 is het bedrag aan belas tingen dat helemaal niet meer tc innen valt vervijfvoudigd. Het bedroeg eind 1981 bijna 2.5 mil jard gulden. Steeds vaker wordt geprobeerd met juridische foef jes de belastingdienst bij de neus te nemen en verschuldigde bc lasting te ontduiken De dienst noemt als voorbeeld het m toenc mende mate onttrekken van geld aan dochterondernemingen in Nederland door de buitenlandse moederbedrijven. Daardoor wor den de bedrijfsrisico's van die dochters eenzijdig op de credi teuren afgewenteld, waarbij de moedermaatschappij buiten schot blijft. 'tl WïRElO7) LAND. 'tl STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor êén abonnement. Moebarak pleit voor VS-vredesplan BEIROET (AFP/Reuter/UPI/DPA) - De Israëlische luchtmacht zou vanmorgen een nieuwe aanval hebben uitgevoerd op Syrische stellingen in Oost-Libanon. Dit is gebeurd ter hoogte van de stad Zahle in de Bekaa-vallei, zo meldde het Falangistische radio station "de stem van Libanon". Het radiostation gaf geen ver dere bijzonderheden. Ook de Israëlische militaire radio heeft melding gemaakt van de aanval. Volgens Libanese bron nen hebben de Israëlische vlieg tuigen bombardementen uitge voerd op "Palestijnse en Syri sche postities" in de Bekaa-vallei en in Noord-Libanon bij Tripoli. De aanval is een antwoord op de in totaal 89 bestandschendin gen van Syrische of Palestijnse zijde, aldus de militaire radio. In het kader van de vredesonder handelingen voor het Midden- Oosten heeft president Moeba rak van Egypte zaterdag in Parys president Reagan opgeroepen door te gaan met zijn vredesini tiatief voor het Midden-Oosten. Het Arabische vredesplan, waar over de Arabische landen op de top in Fez overeenstemming be reikten, noemde de Egyptische president om het toe te passen ontbreken. Na een gesprek van anderhalf uur met president Mitterrand van Frankrijk zei Moebarak te gelo ven dat een Frans-Egyptisch vre desinitiatief weinig kans maakt. "Ik geloof dat het beter is het plan van Reagan te ondersteu nen en de Verenigde Staten aan te moedigen het voortouw te bly- vcn nemen". Het (Amerikaanse) initiatief bevat postitieve pun ten. maar we hebben ook beden kingen. die wc alleen met dc Amerikanen willen bespreken, aldus de Egyptische president. Hy meende dat het het beste is om de tafel te gaan zitten en met de onderhandelingen te begin nen voor een algehele, vreedza me oplossing. (Zie ook pag 9)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1