RCL boordevol zelfvertrouwen Noordwijk telt weer mee "Bij NSW liepen wel zeven Ouwersloten" Lisse veegt vloer aan metDOTO: 5-0 Katwijk op halve kracht Forse winst op Vitesse Delft Ter Leede-defensie in de fout MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 Sport PAGINA 17 NIEUW LEKKERLAND - RCL is de competitie begonnen met een vlotte 2-4 overwin ning bij Nieuw Lekkerland. Een zege die overigens pas na rust tot stand kwam en die met wat meer nauwkeu righeid veel groter had kun nen uitvallen. Met goed op gebouwde aanvallen werd Nieuw Lekkerland bijna de hele wedstrijd op eigen helft gehouden. Dit was ook de 'verdienste' van Nieuw Lek kerland zelf, dat duidelijk aan kwaliteit heeft verloren. Na de matig verlopen oefenpe riode en het wat gelukkig be haalde succes in de beker strijd met DHC werd er in de eerste echte serieuze ontmoe ting door het hele team een goede prestatie geleverd. Toch mogen de Leiderdor pers zich niet op deze over winning blindstaren, want Nieuw Lekkerland lijkt ge zien het vertoonde spel een moeilijk seizoen tegemoet te gaan. Overigens vechten de Lekkerlanders al twee jaar te gen degradatie met een soort voetbal dat technisch maar heel matig verzorgd is. Bo vendien gaat dat gepaard met hard spel, veel lange blinde trappen en een enorme inzet. Alle hoop is gevestigd op de snelle rechterspits Kees Koudstaal, die de thuisclub halverwege de eerste helft onverwacht aan de leiding hielp. Hij werd daartoe in staat gesteld door Ben Heemskerk die, in moeilijk heden gebracht door Peter Siera, de bal verspeelde. En omdat laatste man Cees Ruis al op weg was naar de mid denlijn kon Koudstaal een voudig doorlopen en scoren. RCL, dat de eerste twintig mi nuten al had aangetoond de technisch betere ploeg te zijn, schroefde het tempo op. Dit leidde wel tot gevaarlijke momenten na voorzetten van Kamminga, Siera en Bruna, maar niet tot uitgespeelde kansen. Toch kwam RCL nog voor rust op gelijke hoogte. Bennie Heemskerk scoorde met een fraaie lob, nadat de bal uit een hoekschop onvol doende was weggewerkt. Na rust was RCL superieur. Al na zeven minuten kon Pierre van Gemerden scoren toen de onzekere doelman van de Lekkerlanders, Jan de Vos, de bal losliet na een vrije trap van Heemskerk. Daaraan vooraf ging één van de vele overtredingen die laatste man Sjaak Suvaal nodig had om nog enigszins overeind te kunnen blijven. RCL liet zich echter niet intimideren, ook niet door het veelvuldig de dug-out uitkomen van trainer Ton de Hoop. Deze van RWH gekomen schreeuwle lijk moest door scheidsrech ter Sukkel zelfs tot de orde worden geroepen. Na zeventig minuten rondde Dick v.d. Bijl een pass van Siera beheerst af en besliste daarmee in feite de wedstrijd. RCL vergat daarna echter de score een beter aanzien te ge ven. Pierre van Gemerden kwam een paar centimeter te kort op een voorzet van Enk van Doeselaar, de linksbui ten die zich nauwelijks een geschikter tegenstander had kunnen wensen om weer in vorm te komen. Ook de uit stekend spelende middenvel der Hans Braat was dicht bij een doelpunt Zijn twintig- meter-schot vloog echter net over de lat. Tien minuten voor Ujd bracht aanvoerder Van Hal de spanning nog een beetje terug met een knal in de kruising, maar RCL raakte niet in paniek. Vol zelfver trouwen werd opnieuw de aanval gezocht, waardoor Nieuw Lekkerland niet de kans kreeg een eindoffensief te beginnen. Vlak voor tijd bracht Pierre van Gemerden de stand terecht op 2-4 door een vrije trap van Siera in een doelpunt om te zetten. Een verdiende zege die wat RCL betreft vertrouwen voor de toekomst geeft. NOORDWIJK - Noordwijk is terug in zijn element. De duinkanters van Piet Buter tellen na een jaartje sub-amateurtop weer voor de volle honderd procent mee, luidt de eerste, voorzichtige conclusie in deze nieuwe jaargang. 'Geslaagd' zou in dit geval een scheidsrechter onder het wedstrijdformulier van de Noordwijkers moeten zetten, die de forse 4-0 winst op het eeuwig taaie Vitesse Delft met de kenmerkende zucht van verlichting begroetten. i Greidanus (v.l.n.r.) puntert de 1-0 van Noordwijk (Foto Holvast). RIJNSBURG - Nu de liefde Marcel van der Blom in Holland heeft gehouden, profiteert Rijnsburgse Boys met volle teugen van de talenten van de gewezen Feyenoorder. In de competitieouverture tegen Zwart Wit '28 besliste dé 21-jarige Leidenaar de strijd in het voordeel van de zaterdageersteklasser door zeven minuten voor het eindsignaal op beheerste wijze voor de winnende treffer te zorgen: 2-1. Henk Merbis feliciteert Marcel van der Blom met zijn winnende goal tegen Zwart Wit '28. De invaller viert feest. KATWIJK - Katwijk had het vol gens traditie weer erg moeilijk bij SVPTT. De technisch vaardi ge volgelingen van trainer Jan Faas kunnen niet uit de voeten tegen het krachtwerk dat de Haagse formatie er op pleegt na te houden. Zo ook zaterdag. Met de nodige moeite vergaarde Kat wijk het eerste competitie-punt: 1-1. Katwijk kon niet het geliefde op bouwende spelletje spelen. SVPTT zat hen fel achterna en mocht met een 1-0 voorsprong gaan rusten dankzij een doel punt van Jaap Kooienga. Na de hervatting pakte Katwijk de zaken energieker aan en drukte de Hagenaars terug op eigen helft. Die beantwoorden het overwicht met een extra portie fysieke kracht. Maar er was geen rust meer in de Haagse defensie en ruim tien minuten voor het einde bracht Jan van Duyn met een uitstekende kopbal de score in evenwicht. Voor Katwijk het sein om in de slotfase alles op al les te zetten. SVPTT richtte evenwel een ondoordringbaar cordon rond het eigen doelge bied op, waar geen doorkomen Net als vorige week in het gewon nen bekerduel tegen TSC stuur de Arie Lagendijk Van der Blom als invaller het veld in. Hoewel de oefenmeester "overtuigd is van zijn kwaliteiten" verscheen de de naam Van der Blom weder om niet in het basiselftal. "Mar cel is pas veertien dagen bij de groep. Omdat het is nog steeds niet zeker of hij bij ons blijft spe len, vind ik het niet terecht dat een ander voor hem plaats moet maken. Hij én John Manuputty worden pas ingepast wanneer daar aanleiding toe is. Daar be doel ik blessures mee of vorm verlies van een van de spelers". Lang zal het Rijnsburgse publiek niet hoeven te wachten op het volledige optreden van het duo John Manuputty/Marcel van der Blom, nu het tweetal zaterdag, net als de week daarvoor, hoog waardige kwaliteit afleverde. Van der Blom ("als er een club komt, ben ik weg") onderscheid de zich uiteraard via z'n doel punt, maar haalde daarnaast nog een aantal gevaarlijke acties uit zijn rijk gevulde toverdoos. Ma nuputty moest het op dat mo ment (70ste minuut) wat sukke lende elftal weer op het juiste spoor zetten en slaagde daarin uitstekend. Gillissen en Van Dijk zagen het vanaf de spelersbank. Niettemin wilde Arie Lagendijk niet van een "gouden wissel" we- NUMANSDORP - Vanuit vol maakt verschillende invalshoe ken benaderden NSW en Quick Boys zaterdagmiddag het ope ningsbal van de puntendans. Bij NSW triomfeerde de lichaams kracht, Quick Boys liet de tech niek prevaleren. Twee elftallen die derhalve in het veld eikaars tegenpolen waren, maar uitein delijk eensgezind het 1-1 resul taat omarmden, inderdaad dé re delijke oplossing van een bot sing van speelstijlen. "Vriend en vijand kunnen hier vrede mee hebben", sprak NSW-trainer Jaap Viergever. "Ik denk dat ook andere clubs hier in de proble men komen", schikte ook Quick Boys-oefenmeester Berry Janse zich in de deling van de eerste wedstrijdpunten. Hoewel op het oog onlogisch mag in deze dagen, waarin de moeder der sporten tijdelijk de lakens uitdeelt, de link naar de atletiek best even gelegd worden om NSW en Quick Boys te ontle den. Een blik in de achteruitkijk spiegel is daar wel voor nodig, trouwens. De gestalten van de ten. "Gewoon een kwestie van geluk", sprak de trainer, "zonder hen had het ook kunnen gebeu ren". Lagendijk zal die uitspraak tegen beter weten in hebben ge bezigd, nu het elftal zonder het duo invallers de grip op de wed strijd begon te verliezen. Waar voor de rust nog agressiviteit en speels, aanvallend voetbal werd geëtaleerd, begon Rijnsburgse Boys in de tweede helft steeds meer ontzag te tonen voor de op papier zo sterke tegenstander. Dat de opstelling op het blaadje nog geen garantie is voor goed voetbal (bij RBB kunnen ze er over meepraten), werd zaterdag maar weer eens bewezen. De nieuw gekomen Rotterdamse 'kanjers' (Peter Nipius, Paul van der Mijn, Arie Damsma) waren slechts bereid om zeven minuten 'echt' te voetballen en toen was het gelijk raak ook. Maar na de 1-1 vonden de heren het welletjes en gaven gewillig het initiatief weer aan de thuisclub. Rijnsburgse Boys vond het best. De ploeg draaide best aardig, maar moest halverwege de twee de rondgang constateren dat veel jong bloed (de gemiddelde leef tijd van de ploeg ligt rond de 22 jaar) ook wel eens een verkeerde 'stroming' kan veroorzaken. De tweeling Hogewoning, Arie van Dijk en Henk Merbis kwamen Tsjechische locomotief Emil Za- topek en de stylist Wim Slijkhuis doemen dan vanuit de vaagheid van het verleden op en verschij nen weer haarscherp op het net vlies. De een, Zatopek, schok schouderend, niet om aan te zien eigenlijk, maar wel op volle kracht vooruit. De ander, Slijk huis, gelijk een gazelle over de baan Maar die liters vocht zwe tende bekketrekker oogstte wel meer eremetaal in zijn loopbaan dan de van souplesse zwangere Leidenaar. Als in de atletiek leiden ook in de voetbalwereld vele wegen naar Rome Quick Boys ondervond dat zaterdag in Numansdorp. Ge schraagd door een dikwijls hoogvaardige balbehandeling zetten de jonkies van Berry Jan- se de locale zwoegers aanvanke lijk in de hoek waar de klappen plegen te vallen. Maar bereid tot een gevecht tot de laatste snik worstelde NSW en kwam bo ven. Berry Janse: "Ik heb één Gert Ouwersloot, NSW had er wel een stuk of zeven". tot een redelijke prestatie, maar missen nog het vermogen de bal op de juiste momenten in de ploeg te houden. Lagendijks ver lengstuk Jack Manuputty heeft die 'gave' wel, maar gaf daar za terdag niet de gehele wedstrijd blijk van. In aanvallend opzicht was Jack Manuputty veel succesvoller. Zijn verre pass, in de 15de mi nuut verstuurd, was de inleiding tot het openingsdoelpunt van Henk Merbis. De treffer bracht nogal wat tumult teweeg bij de Rotterdammers, die meenden dat Merbis de bal in buitenspel positie ontvangen zou hebben. Zwart Wit maakte zich over het toegekende doelpunt zó kwaad, dat prompt de defensieve stellin gen werden verlaten. Rijnsburg raakte het 'zicht' volledig kwijt en de gelijkmaker van Louis Ja cobs in de 22ste minuut beloofde dan ook niet veel goeds. Het bleek slechts een storm in een glas water, want Rijnsburgse Boys herstelde zich knap van de Rotterdamse mokerslag. Zeven minuten voor tijd deelde de ploeg zelf de genadeklap uit, al werd die dan door een invaller 'uitgereikt'. In Rijnsburg weten ze dat daar spoedig verandering in zal ko- men ROB ONDERWATER. Het goede begin van Quick Boys. waarin Johan Jonker en Martin van der Plas gezond ogende mo gelijkheden ongebruikt lieten, verfrommelde NSW zodoende tot half werk. De Katwijkers, zonder de daags tevoren gehuw de Kees van Rooyen, lieten zich gaandeweg opzij zetten door de Numansdorpers, die zich weinig bekommerden om de schoon heid van het spel. Doelmatigheid stond bij de thuisclub voorop, het speelplan blonk uit in sim pelheid. Voorin lieten de spitsen Knoop en Reedijk zich vooral lei den door opportunisme. In de Numansdorpse afweer spraken met name voorstopper Jaap van Holten en linksback Cees Boen der balancerend soms op de mar ge van het toelaatbare hun kilo's aan om Martin van der Plas en Frank van der Kley uit de buurt van doelman Jacob van der Ree te houden. "Die Boender maakte zich steeds breed en Frank van der Kley werd zo uit de wedstrijd gespeeld. Daarom wisselde ik hem in de tweede helft voor Jaap van Duyn", bevrijdde Berry Jan se zijn jeugdige rechterspits uit de uitzichtsloze situatie, waann hij zich bevond. Met een gepeperde afstandspoeier had voorstopper Van Holten toen al de 0-1 van Martin van der Plas gecorrigeerd en daarmee aangetoond méér te kunnen dan het produceren van een impone rend aantal overtredingen. In het algemeen grepen afwisse lend Martin van der Plas en Huug Aandewiel, by DS '79 zichtbaar volwassen geworden, de daaruit voortvloeiende vrije schoppen dankbaar aan om zich vanuit stand te onderscheiden Na een charge van rechtsback Vos jegens Aandewiel pegelde Van der Plas halverwege de eer ste helft de 0-1 in en na rust kan- jerde Aandewiel de bal na een vrije schop (Van Holten had de doorgebroken Van der Kley neergelegd) op de kruising. Heel wat minder functioneel ging Quick Boys in beweging te werk. De Katwijkers gaven in de tem po-arme ontmoeting te dikwijls voorrang aan het speelse boven de eenvoud. Berry Janse: "Er werd teveel gekozen voor de Aan de Duinwetering gold zater dagmiddag het recht van de sterkste. Vitesse kreeg welgeteld één zuivere kans toen tien minu ten na rust, bij een 2-0 achter stand, de als extra aanvaller ver schenen Gerrit Kampioen alleen voor doelwacht Dick Dortmundt opdook. In het rechtstreekse duel verprutste hij de mogelijk heid op aansluiting eenvoudig. Normaal zou een treffer in zo'n situatie onder de categorie 'op stekers' worden geplaatst. Vites se zou er waarschijnlijk weinig baat bij hebben gehad, want voor al het overige bedroeg het ver schil tussen de twee 50-jarige verenigingen meer dan een klas se. Het strekt derhalve tot aanbe veling dat Noordwijk vooralsnog met beide benen op de grond moeten blijven staan. Noordwijk kon zich uitleven tegen mooie oplossingen. Dat kan al leen als je ruim voor staat". Nu Quick Boys niet by machte was écht afstand van NSW te ne men, raakte de ploeg van Janse geregeld in moeilijkheden ver strikt. Vlak voor rust bijvoor beeld dook middenvelder Van Eekelen alleen voor de efficiënt werkende Theo Guyt op na bal verlies van libero Anne Ouwer sloot en na rust mocht diezelfde Ouwersloot van geluk spreken dat arbiter Van Ginniken de bal de Delftenaren, die het in het aankomende 'regionale'jaar naar verwachting zeer zwaar zullen krijgen. De door Bogers, Maryt, Sluys en Dortmundt gesteunde Noordwykse jeugd, hapte bij zonder gretig in de Vitesse-kluif. De middenvelders Smits en Ma- rijt, met de voorwaartsen Vink en Bakker knaagden gedurende de openingsfase steeds meer af van de vrijheid, die Noordwyk in de voorgaande seizoenen de te genstander op eigen helft liet. Met Bogers gaf Timo Gerlof tus sen die linies in lijn in het aan- valsspel. Zaterdagmiddag lever de dat meerdere keren prima op gezette en doorgevoerde combi naties op, die op het beslissende moment echter niet het juiste vervolg kregen. De eindpass was niet goed "en", wist Buter te ver tellen. "Gert Jan Bakker en Klaas Vink stonden nog niet he lemaal op scherp. Zy zijn een week op kamp geweest, hebben weinig geslapen en kwamen pas kort voor de wedstrijd terug Niet de ideale voorbereiding. Als zij topfit zijn, zijn ze nog veel ge vaarlijker". Met name Gert Jan Bakker vorm de een ware plaag voor de Delft- se defensie. Hij bepaalde de pau zestand op 2-0 Na een kwartier tje prikte hij na een korte solo met een puntertje het eerste LISSE Overtuigend heeft FC Lis se zaterdag de jacht geopend op een plaats die recht geeft op pro motie naar de eerste klasse. Op ponent DOTO uit Pernis werd met 5-0 van de mat geveegd en dat was allerminst geflatteerd. De Lissenaren speelden bij vla gen uitstekend en trainer Talsma kon tevreden zijn:"We zijn goed bezig. We hebben de kansen goed benut en doordat we gecon centreerd zijn blijven spelen hebben we achterin de nul vast gehouden. Dat geeft zelfvertrou wen. Kyk, DOTO speelde niet sterk maar er zit een hoop routi ne in die ploeg. En zo'n eerste wedstrijd is toch altijd span nend". Aanvankelijk ging de strijd gelyk op. Waar DOTO echter dacht op z'n routine te kunnen drijven was Lisse bereid tot op de bo dem te gaan. Agressief zocht de ploeg de aanval en al na 15 minu ten was het raak. Ex-Noordwy- kcr Ruud Broring, een BUORIM aanwinst voor Lisse, speelde Rob Suttorp aan. Diens voorzet werd door Jan van Slooten iet wat gelukkig in het doel ge werkt, 1-0. Lisse werd hierna na een obstructie tegen Knoop buiten de '16 meter' legde, waar een indirecte vrye schop binnen de beruchte lynen op zijn plaats was geweest. "We hebben een goede oefenperiode achter de rug, daarom waren de verwach tingen in Katwyk nogal hoog ge spannen", stipte Berry MB 1 aan. "Maar de competitie is iets anders dan vnendschappelyk voetbal, dat is weer eens bewe- GERARD VAN PUTTEN doelpunt achter Paul Oortwijn en twee minuten voor rust ver zond hij vanaf de zestienmeter- lyn op aangeven van Jan Willem Bogers de 2-0 Buter zou de 'verloren zoon', die na twee jaar AZ'67 terug is by Noordwijk, in de tweede helft vervangen en bracht toen Gerard Thio in. Het viel de invaller zwaar om direct in de pas mee te lopen. Vraag is daarom hoe hij zich houdt als Buter vanwege blessures een beroep op de bank moet doen. Zoals er ook nog vra gen zijn hoe de verdediging rea geert bij zware druk, want op dat onderdeel is Noordwyk zaterdag niet getest Overigens, tegen Vi tesse opereerde met name het centrale duo Manjt-Van Beveren zeer gedegen. Toen invaller Kampioen zich tien minuten na rust door Dortmundt van de enige goede Vitesse-kans zag beroofd, was het snel gedaan met de bezoekers. De meeste en beste kansen waren voor Klaas Vink, die in de veertiende mi nuut voorbereidend werk van de karakteristiek langs de achterlijn oprukkende Jan Willem Bogers afrondde (3-0) en vyf minuten voor tyd ook naast betrokken was bij de 4—0 van Anton Maryt. Maar, Buter verklaarde het al, helemaal scherp stond Vink niet. Anders had Vitesse een desa streuze competitie-opening be leefd. GERARD HAVERKAMP sterker maar liep keer op keer in de buitenspelval Aan de andere kant liet DOTO zien hoe je die kunt omzeilen. Doelman Nico Groeneweg was echter attent en wist René Scholts het scoren te beletten. Het was DOTO's laatste wapenfeit Lisse had de wed strijd onder contróle maar moest wachten tot de 46e minuut voor Jan van Slooten de score opvoer de. Fraai zette hy de keeper op het verkeerde been, 2-0. Na de thee kwam DOTO er niet meer aan te pas. Aan alle kanten werden ze voorbijgelopen door de hardwerkende Lissenaren Bijvoorbeeld door Jaap Ling- beek, die mee opkwam om Ane Schalk uit zijn voorzet zeer fraai de 3—0 m te laten koppen. Lisse ging door en drukte het over wicht uit in nog eens twee doel punten. Beide treffers kwamen op naam van de uitstekend spe lende Ruud Brónng. Knap voor bereidend werk van Rob Suttorp stelde hem in staat zyn aandeel in de zege te benadrukken. "Een prima kracht Hy heeft veel erva ring en met zyn gepraat weet hy de anderen te stimuleren, ook buiten het veld", aldus Talsma Buit By die 5-0 stand geloofde Losse het wel en mocht DOTO zowaar nog aan aanvallen denken. De ploeg was zelfs dicht by een treffer maar René Scholts zag zyn inzet over het doel verdwijnen. De duidelyk geïrriteerde aanvoer der van DOTO, Martin Mutsaers, had daarna geluk dat de overi gens sterk fluitende Dammers uit Vlaardingen niet zag dat hy natrapte. Het kon de vreugde m het Lisser-kamp niet drukken. De buit was binnen en de hon derden toeschouwers keerden tevreden naar huis Ze hadden een leuke wedstryd gezien met een juiste uitslag PETER VAN LEEUWEN SASSENHEIM - De Ter Leede-defensie zal slechts met afgrijzen terugdenken aan het eerste optreden in de derde klasse. De Sassemers moes ten JAC een 2-2 deling toestaan door een tweetal grove nalatigheden in de eigen defensie De start was byzonder hoopvol, wat na ruim een half uur spelen in de openingstreffer van Hans Schalk resulteerde. Ter Leede trachtte die voor sprong uit te breiden maar ging ongeconcen treerd en onsamenhangend te werk. waardoor het gevaar nagenoeg uitbleef. By rust stond er 1-1 op het bord, nadat Hans Schalk wat al te paniekeng had gereageerd by een Haagse aanval en zyn eigen doelman het nakyken had gegeven Invaller Piet Vogelzang verzuimde kort na rust om in byzonder kansrijke stelling Ter Leede op nieuw aan de leiding te brengen. Dat lukte Hans Schalk halverwege de tweede spelperiode wel, waarmee hy revanche nam op zichzelf Hij zag acht minuten voor het einde echter zyn plocgma ten in verdedigend opzicht opnieuw in de fout springen Nu raakte Rob de Ruiter als laatste de bal aan voordat het object op knullige wyze langs doelwacht Idenburg kaatste 2-2.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17