Scylla heeft 't Spaans benauwd Geluk lacht DIOK toe Forescate succesvol Katwijkse dammers temmen favoriet Michel Moll beste 11 olland-tienkamper Appie Huisman stelt zege in laatste minuut veilig Ontluisterende nederlaag tegen De Veluwe PAGINA 16 DO/ST Sport Roomburg-keepster Brenda Banen komt snel in actie voordat de linkerspits van Alecto Alexandra Clipper rechtsgevaarlijk wordt. Geraldien Bruin (midden) komt aansnellen om haar keepster te assisteren. Ook winst voor Alecto LEIDEN - Forescate en Alecto zijn gisteren in de hockey- competitie goed voor de dag gekomen met overwinnin gen bij zowel de heren als de dames. Bij de LMHC Lei den wilde het niet vlotten, terwijl Roomburg en Noord- wijk wisselend succes hadden. "LEIDEN - De helft van de aanwezige 400 toeschouwers, meest DIOK- supporters, durfde niet te kijken toen Appie Huisman zijn aanloop nam. Twee minuten waren er nog te spelen in het zeer spannend verlo pen duel met debutant Castricum en de Leidse rugby-ereklasser stond met 3-4 achter. Maar zonder te verblikken of te verblozen kogelde de full-back van de geelblauwen het ovaal ditmaal even hard als zuiver tussen de palen. Opgelucht bejubelde heel DIOK daarna de tweede seizoenszege. Een zeer benauwde en eigenlijk ook wel wat geflatteerde 6-4 overwin ning; Want nieuwkomer Castricum immers had in feite gistermiddag op de Kikkerpolder het beste van het spel gehad. En bovendien liep DIOK wat het benutten van juist die strafkicks aanging, tot die cruciale penalty-trap van Ap Huisman, één op zes. Weliswaar leken afstand en hoek redelijk haalbaar, maar al eerder lieten zowel Dick Altink als Ap Huisman betere mogelijkheden onbenut. Op het moment suprème was er bij de bebaarde sluitpost echter geen twijfel te bespeuren. "Pffffwas vervolgens het eerste dat coach Peter de Bruin kon uitbren gen. "Niet geheel verdiend, maar wel twee punten", z'n eerste conclu sie. "We hebben zelf niet best gespeeld, minder dan vorige week tegen Delft. Aan de andere kant vond ik Castricum een hele goede ploeg. Jong, fel en fit. Ze hebben dan ook niet bij toeval vorige week met 22-8 van Den Haag gewonnen". DIOK was dus gewaarschuwd, maar ondanks het feit dat er van onder schatting geen sprake was, hadden de Leidenaars gisteren de handen vol aan deze fris ogende ploeg uit Noord-Holland. Dat niet in het minst omdat het bij de sterk verjonge Kikkerpolder-brigade zelfbepaald niet draaide. "Er klopte bij ons weinig van", merkte routinier Jan Dreef na afloop ontevreden op. "Aardig team hoor, dat Castricum, maar we maakten het onszelf wel moeilijk ook." Inderdaad lukte er, op het laatste kwartier na, bitter weinig bij de thuis club. Misverstanden in de driekwartlijn, dom balverlies en het onver mogen om aanvallend een vuist te kunnen maken, plus dat missen van die belangrijke kicks, schetsten een totaalbeeld waaraan de conclusie kan worden verbonden dat DIOK er nog lang niet is. Maar met Görtz, Rysdam en Van den Born straks weer speelklaar kunnen die essentiële foutjes in de opbouw misschien straks worden gladgestreken. Lange tijd zag het er naar uit of Castricum zou zijn tweede opmerkelijke winstpartij boeken. Onder aanvoering van de uitblinkende fly-half Van Duin (die zelf overigens ook driemaal de palen miste) en ex-internatio nal Peperkamp domineerde Castricum in de eerste helft vooral dankzij snel en goed uitkomen. Verdiend namen de gasten een 0-4 voorsprong toen Peperkamp uit de line-out - allemaal voor Castricum trouwens - over de try-line viel. De conversie werd wegens tijdsoverschrijving af gekeurd. Tien minuten na rust zette het herstel van DIOK zich in toen Ap Huisman zijn derde penalty-kick benutte: 3-4. De Leidenaars gingen vervolgens op zoek naar de winst, maar zochten telkens de drukte op inplaats van te trachtten de hele driekwartlijn te benutten. Hoewel teruggedrongen op eigen helft verweerde Castricum zich uitstekend door met lange trappen (Wiet van Duin onderscheidde zich vooral) telkens de pressie te verminderen. Terreinwinst en dus ook tijdwinst. DIOk leek de nederlaag niet meer te kunnen ontlopen, totdat Huisman, nadat zijn broer Richard wegens een trapbeweging uit het veld was gestuurd, zijn laatste poging op de palen mocht wagen. Veel toeschou wers draaiden zich om. En Castricum keek met lede ogen toe... AD VAN KAAM HEREN Leiden - Rotterdam 0-2 Het kan er ook in de over gangsklasse vreemd aan toe gaan. Twee Rotterdamse aanval len werden al vroeg in de eerste helft tot doelpunt gepromo veerd. Leiden dat de hele wed strijd aanvallend veel meer im pulsen had en notabene tweeën twintig strafcorners kreeg te ne men heeft vond geen antwoord op de snelle openingstreffers van Rotterdam. Zoetermeer - Forescate 0-2 Forescate kende geen aanpassings problemen op het Zoetermeerse kunstgras. Vooral het midden veld was uitstekend op dreef. Mark van 't Noordende scoorde de openingsgoal voor de Voor schotenaren al na vijf minuten spelen na een fraaie combinatie met Hans Riemens. Een kwartier voor rust viel nog een doelpunt voor de bezoekers van Van 't Noordende, die met een scoop werd bediend door Hans Stree- der. De laatste fase van de wed strijd drong Zoetermeer nog he vig aan en kwamen de Voorscho tenaren nog in de problemen. Doelpunten bleven evenwel uit. Roomburg - Krimpen 2-1 Roomburg oefende in het eerste kwartier grote druk uit op het Krimpense doel. Een uitval van de Krimpense midvoor, die zo wel de verdediging als keeper Ronald Cijs teveel was, bracht Krimpen verrassend op voor sprong. De gasten putten daar moed uit terwijl Roomburg zich moest herstellen van het onver wachte doelpunt. De fase voor de rust bracht nog vele kansen voor Roomburg die evenwel niets op leverden. Luc Rietveld bracht met zijn schot Roomburg tien minuten na de doelwisseling naast Krimpen. Cees Wendt zag eerst een strafpush gestopt door de Krimpen-keeper, maar nam daarna revanche met een veld- LEIDEN - Het Scylla-zaaltje was zaterdagavond eindelijk weer eens gezellig vol bij de start van de eredivisie tafeltennis. Logisch, want het versterkte Scylla kreeg landskampioen De Veluwe op bezoek. Al te grote optimisten bombardeerden Scylla de afgelopen tijd al tot titelkandidaat, de wat meer realistische naturen zagen dat niet zo. Over één ding was iedereen het echter eens, het openingsduel zou attractief en spannend tafeltennis brengen, de thuisclub ging de titelhouder het vuur na aan de schenen leggen. En wat stond er na zo'n twee-en-half uur op het scorebord, Scylla Gasten 0-6. Tempo '34 - Alecto 0-4 Het veijongde Alecto kwam in Rotterdam goed uit de startblok ken en drukte het overwicht goed uit in doelpunten, gescoord in de tiende minuut door links buiten Andries Osseman die met een fraaie backhand de keeper passeerde. In de eerste periode liet Alecto een een aantal gerich te strafcorners los, die telkens op de lijn door een verdediger on schadelijk werden gemaakt. Na rust werd het 0-2 door rechter spits Roland de Jong. Halverwe ge de tweede helft vergrootte Os seman de score naar 0-3. Het goed werkende Leiderdorpse collectief kreeg loon naar werken met nog een doelpunt van Roland de Jong in de laatste minuut. Noordwijk - Bleiswijk 1-1 Aanvankelijk ging de wedstrijd ge lijk op met kansen voor beide ploegen. Een fout van de Noord- wjjkse verdediging bracht Bleis wijk goedkoop het openings doelpunt. Het antwoord van Noordwijk liet lang op zich wachten.. In de tweede helft, waarin Noordwijk meer initiatie ven ontplooide en duidelijj^&ter- ker was dan de tegenstander, zag de thuisploeg een strafpush ge stopt. Diederik Sutorius pakte een punt voor Noordwijk door uit een afgeslagen aanval de ge lijkmaker te scoren. DAMES Tilburg - Leiden 2-0 In de eerste klasse A is het de hoc- keysters van Leiden op het kunstgrasveld van Tilburg niet gelukt een punt mee naar huis te nemen. In het eerste part creëer de Tilburg een overwicht, dat de ploeg uitdrukte met een doel punt uit een strafcorner. Leiden- coach Aijen Napjus wisselde in de rust twee speelsters waardoor het weliswaar beter ging maar de doelpunten uitbleven. Tilburg scoorde een kwartier na de pauze uit een rommelige situatie 2-0. Hans Lingen in actie in de openingspartij tegen Jaap van Spanje. De nieuwbakken Scyllaan verloor. LEIDEN - Routine bleek het afge lopen weekeinde niet voldoende om bij de door AV Holland -voor eigen leden- georganiseerde 10- kamp, te kunnen zegevieren. Ti telhouder Bert Paauw kon zijn gemis aan voldoende training niet compenseren met zijn jaren lange ervaring. De opstormende jeugd mag dan in de breedte nog niet volgroeid zijn, diverse tech nische nummers bleven onder de maat, de uitstekende presta ties op voornamelijk de loop- nummers legden de basis voor de overwinning. Michel Moll troefde iedereen af op de 400 m in 50.2 sec. Deze 19-jarige sportstudent uit Voorschoten had de eerste dag geduchte concurrentie van plaatsgenoot Frans Blom, die in zijn prille atletiekcarriére in drukwekkend scoorde via 11 5 (100 m), 5 75m (ver), 10.40m (ko gel), 1.70m (hoog) en 50.3 op de 400 meter. De tweede dag kostte meer moeite. Ook Walter Botman zat voor in de race door overwinningen op ver met 6.24 en een prima hoogte- sprong van 1.92m. Hij maakte de fout bij het polsstokhoogsprin gen een te hoge aanvangshoogte te kiezen, hetgeen hem zeker 650 punten en waarschijnlijk de overwinning kostte. Moll scoor de als volgt: 11.5 (100 m), 5.32 (ver), 10.66 (kogel), 1.70 (hoog), 50 2 (400m), 17.6 (110 m horden), 31 78 (discus), 3.20 (polshoog), 32.62 (speer), 4.18.7 (1500m). Bij de A-jongens stak Arjan de Haan met kop en schouders bo ven zijn overige clubgenoten uit. In een gelijkmatige tienkamp be haalde hy een verdiensteUjk puntentotaal via: 11.9, 5.77, 10.25, 1.85, 53.7, 16.6, 31.16, 3.60, 35.14, 4.56.1. Boeiend was de strijd bij de B-jon- gens waar maar liefst 10 deelne mers zich aan de 9-kamp waag den. Menno Swier was duidelijk zijn vorm en felheid kwijt. Aan het eind van de tweede dag ook de eerste plaats. Gert-Jan Palm streefde hem voorbij middels 12.0 (100m), 5.80 (ver), 1.80 (hoog), 10.67 (kogel), 15.9 (110m horden), 35.76 (discus), 2.80 (pols- hoog), 36.58 (speer) en 4.55.8 (1500m). Bij de dames ging Cathy van Loon met de 7-kamptitel naar huis via 20.2 (100m H). 7.18 (kogel). 1.15 (hoog), 26.7 (200m), 4.75 (ver), 17.32 (speer). 2.31.0 (800m). De meisjes-B tenslotte werkten op Een koude douche dus, een optater van jewelste. Verliezen, akkoord, maar zo ruim is een bedenkelijke zaak. Want hoe verwerkt de nieu we formatie zo'n belabberde start, en hoe verwerkt het pu bliek deze dreun? Komt dat nog terug? Natuurlijk werd na afloop alles door spelers en coach keurig ge relativeerd met "we hebbben ons best gedaan, laten we maar over gaan tot de gezellige orde van de dag". Maar de bittere 0—6 pil kreeg men ondanks alle sappen en drankjes toch niet weg. Hoe was alles precies fout gelopen. Bij Hans Lingen ging het tegen 'angstgegner' Jaap van Spanje in de eerste game bij 15-11 fout. Via 15-19 volgde gameverlies. en dat 'liet zich niet meer goed breien'. In de tweede partij zette Eerste winst De Spartaan LEIDEN - De Leidse krachtsport vereniging De Spartaan was in zijn eerste competitie wedstrijd uitermate succesvol. De Leidse ploeg, bestaande uit Jan Klui vers. Dio Deegenaars, Hein v.d. Putten, Len Zwaan, Herman Fi- lippo en Hen Boom, klopte niet alleen BGV uit Breda met rui me cijfers (1276 KG 970 KG), maar kon tevens enkele nieuwe records in de boeken bijschrij ven. Zo slootte Dio Deegenaars 155 KG. Het record stond met 153 KG al 20-jaar op naam van Jan Smeekens. Jan Kluivers kwam verder tot een nieuw na tionaal senioren record bij het onderdeel trekken en een nieuw jeugd record bij zowel het trek ken als het stoten. één dag een 5-kamp af, die over tuigend werd gewonnen door Jacqueline Baljet. Zij onder scheidde zich als potentieel meerkampster door een, behou dens de 800 m. voorbeeldige prestatiereeks: 15.2 (100m H), 10.31 (kogel), 1.55 (hoog), 4.59 (ver), 2.51.0 (800 m). Op zatermiddag bezochten jeug- datleten van de Bataven een wedstrijd op de sintelbaan van AV40 te Delft. Bij de C-jongens was Ronald v.d. Vlekkert de snelste op de 100 meter met 12.7 sec. Met de kogel stootte hij 8.81 m. Bij C-meisjes werd Mariska v. Nullem derde op de 80 m in 11.2. Zij wierp met de discus 22.75m. Miranda Kleissen liep de 80 m in 11.4 en haalde met discus 18.60. D-meisje Narouschka Waasdorp deed 9.3 sec. over de 60 m FRANS KROONE Jan Vlieg, de nieuwe Apeldoorn- se coach, zijn sterkste man Henk direct op Patrick Swier. Achteraf bleek dat een goede zet, met twee voordelen voor De Veluwe: Swier die altijd moeite met een verloren eerste partij heeft, was aangeslagen en de broers Van Spanje kregen zoals gewoonlijk na de 2-0 voorsprong vleugels. Sjoerd Meyer moest in de derde partij voorkomen dat de zaak uit zichtloos werd. Tegen wie? Juist, tegen Ron van Spanje. Dat de middelste van de drie Van Span- je's onverwacht snel hersteld is van zijn oogletsel is een goede zaak. Het doet alleen irritant aan als zaterdag blijkt dat de man die zich de afgelopen tijd in dag en weekbladen als half blind liet af schilderen in het geheim de trai ning weer heeft hervat en de bal al weer goed in het oog kan hou den. Desondanks snapte hij ook nu niets van de verdedigende ef fecten die Meyer hem voortover de. Waarmee dus gezegd is dat de 18- jarige Scyllaan het verlies puur aan zich zelf te wijten had. De wedstrijd zat ermee op slot. De drie broers spelen met een hoog risicofactor, welk speltype ge- ruggesteund door een ruime voorsprong het best tot zyn recht komt. Normaal wint Patrick Swier van Jaap van Spanje en Hans Lingen van Ron, nu gingen beide partijen in drie games de mist in en smaakte de thee bij 0-5 bepaald niet lekker. Na de hervatting bleek opnieuw dat de verdedigende speelwijze van Sjoerd Meyer zeker perspectief heeft want Nederlands kam-* pioen Henk van Spanje dankte de zege vooral aan de moedeloos heid die zich van Scylla meester had gemaakt. Scylla mag de balans opmaken en proberen de gebleken techni sche en tactische tekorten weg te werken. Een voordeel biedt de nederlaag, buiten trainer Theo Bakker zullen nu meer mensen inzien dat handhaven in de ereklasse voorlopig het hoogst haalbare is. Handhaven wordt voor Avanti een haast ondoenlijke klus nu Ro nald Rijsdorp definitief van het toneel verdwenen is. Eind vorig seizoen zegde de verdediger toe te zullen spelen, welke belofte hij kort voor de start weer in trok. Avanti heeft nu zelf de deur defi nitief dicht gedaan, voor Rijs dorp is geen plaats meer. Zater dag had zijn aanwezigheid bij Tempo Team twee punten opge leverd. Robert de Groot en Rob Turk bleven ondanks goed ver weer van winst verstoken, maar Bettine Vriesekoop hield alleen de spanning in het duel On danks, maar misschien is het wel dankzij, alle kopzorgen zette ze twee Amsterdammers en één in gehuurde Israëliër (Polak) in twee games aan de kant. Volgens haar aanwezige trainer Gerard Bakker kan Bettine in deze vorm tegen een honderd procent score in de competitie aankomen. Ove rigens won ze samen met Turk ook het dubbel. Eindstand der halve 6-4. Bij de Scylla-dames maakte Ma rian Kan te been een goede ren tree met nipt verlies tegen Velt- maat en winst op Pazie. Omdat het dubbel verloren ging en Ste- phine van Gennip en Marian van der Vliet niet echt in gevaar kwam sloot men af op 6-2. Ellen en José Bakker wonnen bij Tampo Team samen, het dubbel meegerekend zes keer. Toch was dat maar net genoeg voor de winst want Marijke Olsthoorn liet het er bij zitten. Een 6-4 zege dus. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 "Alecto - Roomburg 2-1 Vooral dankzij de uitstekende mid denlinie heeft Alecto met ener giek en enthousiast hockey in de eerste helft de basis gelegd voor de uiteindelijke overwinning in de streekderby tegen Roomburg. Na een kwartier scoorde Patricia v. Stekelenburg een prachtig doelpunt. Zij omspeelde twee te genstandsters en doelvrouw Brenda Banen. Tien minutcii voor rust speelde Maijolein van Alderwerelt de bal vrij in de cir kel en scoorde 2-0. Het tweede part was van Alecto-zijde wat minder aanvallend, maar Room burg profiteerde niet. In de laat- se fase die weer voor de Leider- dorpsen was, maakte Roomburg het tegendoelpunt uit een straf corner, gemaakt door Ariene Rietveld. Forescate - Rijswijk 4-1 Met drie doelpunten op rij was Eveline Kimman bijzonder waar devol voor de Voorschotense ploeg. De eerste viel al na tien minuten terwijl de tweede in de hervatting met een fraaie back hand werd gemaakt. Na het der de doelpunt van haar stick werd er door Rijswijk tegengescoord. Els de Buvry tenslotte maakte er voor Forescate 4—1 van. Noordwijk - Zandvoort 0-1 In een uitstekende wedstrijd tegen het verleden jaar gedegradeerde Zandvoort werd op het nippertje een nederlaag geleden. De begin fase was voor Noordwijk dat het overwicht niet kon omzetten in doelpunten. Zandvoort maakte het enige en winnende doelpunt in de tweede helft uit een straf corner. Het hevige offensief van Noordwijk in de laatste tien mi nuten kon de stand niet doen veranderen UTRECHT/KATWIJK - Het pas gepromo veerde KDC uit Katwijk is erin geslaagd het huizenhoge favoriete Ons Genoegen uit Utrecht op een min of meer verdiend gelijkspel te houden. Ondanks een lichte tegenvaller, Sally de Jong moest na een goede aanvalspartij het hoofd buigen voor een slagzetje, vochten de KDC'ers stevig voor de punten. Toch leek een ne derlaag in het verschiet te liggen omdat "Cappertje" een geniepig damzetje over het hoofd zag en in grote moeilijkheden kwam maar Tjong zette niet op zijn sterkst voort, zodat hij nog een gunstige remise wist te prutsen. Erg goed weg kwam Cees Binnenkade, die in een klas sieke stelling een elementaire manoeu vre te laat onderkende en in een kort vleugelopsluiting terecht kwam. Bin nenkade moest een schijf verliezen, deed dat ook, maar een blunder bezorg de hem toch nog een onverdiende pun tenverdeling. Frans de Jonge daarentegen, speelde het klassiek zeer vindingrijk en sterk. Zijn tempovoordeel dwong Gerritse naar vo ren. Allemaal wanhoop, maar in plaats van een gunstig eindspel te pakken, gok te De Jonge. Dat had hem noodlottig kunnen worden, maar Gerritse zag het niet. Jan Passchier speelde een degelijk partijtje tegen Van Snippeuburg. Laatstgenoemde had terreinvoordeel, maar door het spel klassiek te maken sloeg dit voordeel om in nadeel. Echter onvoldoende voor een beslissing. Oud gediende Theo Zwetsloot blijkt een van de betere KDC'ers te zijn. Zijn tegen stander De Waard wist geen raad met de omsingelende bewegingen van de "oude man". In het late middenspel miste Zwetsloot enkele gunstige eindspelen, maar ook de partijvoortzetting bracht hem voordeel. Ook dat sloeg niet door. Joop Burgerhout had veel moeite met het intelligente spel van Schwartz. Met duwspel bereikte Burgerhout wel enig terreinvoordeel, maar een wanhoops- combinatie bracht Schwartz de remise. Aan het laatste bord liet Jan Fase zien hoe men met een volgens de oude theo rie slechte randschijf moet dammen. Wilde zijn opponent niet vastlopen of dodelijk omsingeld worden, dan moest hij de schijf afruilen. Het leek nog span nend te worden, met offers die mogelijk waren, maar nauwkeurig haalde Fase het punt binnen. De dubieuze partijop- zet van Ron van Egmond, een lange vleugelopsluiting, werd slag tegenge speeld. Na verbreking kwam er een gun stig eindspel uit, maar ook niet meer dan dat. Het ene punt werd door niemand minder dan Hans Vermin veilig gesteld. Wim van der Kooy stond waarschijnlijk slecht, maar wist toch nog een vijf om twee eindspel te bereiken. Na wat ruilen ontstond een remisestand: drie om één. Men kan dit volgens de reglementen claimen. Een blunder van Van der Kooy betekende twee punten voor Vermin en één voor KDC. Twee klassen lager, in de Zuidhollandse hoofdklasse gaan deze week LDG uit Leiden en RDC uit Kijnsburg strijden om de titel. Het Wassenaarse WDG ligt echter op de loer. Favoriet lijkt toch LDG, dat met de gebroeders Bronstring, Wim Heemskerk en Wim Kleyn, Fred Ong, Andre van de Kwartel, Henk de Koning en Hein van Winkel, schier on- klopbaar is. Natuurlijk zal RDC, dat al jaren tegen de titel aanhikt, alles in het werk stellen om nu eindelijk eens op za terdag te kunnen spelen. Aan Albert Huisman, Gert Cederhout en Rinus Kromhout zal het niet liggen. WDG ver loor zijn topscorer Cees Binnenkade aan KDC en lijkt daarom geen echte titel- pretendent. In de LDDB dammen meer de recreatie- dammers. Wel met inzet van alle krach ten. Damverenigingen uit Sassenheim (SDV), Leiderdorp (LDC), Lisse (Lisse), Katwijk en Rijnsburg willen echt wel een graantje meepikken. Een kampioen schap is nooit weg. Tweede en derde achttallen brengen sfeer in een vereni ging en de wedstrijden hebben ook al tijd iets van een uitje weg. Het eerste team is meestal het paradepaardje dat klinkende resultaten moet neerzetten. RON VAN EGMOND

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16