Roda JC 'niet eens ontevreden ÉC Hughes: 'Dit Ajax gaat er tegen Celtic aan" [Ms Feyenoord: "Dit kan niet meer" TV-ploeg uit De Meer verwijderd Opsteker Utrecht Classe Royale. Pils van grote klasse. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 Sport PAGINA 13 AMSTERDAM (GPD) - Ajax is bang voor een afgang woensdag avond in het Europa-Cupduel te gen Celtic. De Amsterdammers, die toch al met de nodige moei lijkheden kampten, zouden de wedstrijd in Glasgow dan ook het liefst willen uitstellen nu ook nog eens doelman Schrijvers ernstig ziek is geworden en Rij kaard, Kieft en Molby gebles seerd zijn. Van dit viertal is het optreden van Rijkaard en Schrijvers uiterst twijfelachtig. Trainer Aad de Mos, die eerder al hoog had op gegeven van de kwaliteiten van Celtic, leek zich zaterdagavond dan ook moed in te spreken toen hij opmerkte dat hij het „verheu gend vond om Johan Cruijff weer te zien spelen". De nog steeds met zijn enkel tobbende Cruijff liet in zijn eerste volledige wedstrijd in dit seizoen welis waar enkele aardige dingen zien, maar was bepaald niet de leider die Ajax in Glasgow hard nodig heeft. Toen tegenstander Sparta Ajax de laatste twintig minuten vrijwel steeds op eigen helft opsloot, durfde Cruijff zich niet te men gen in het chaotische verkeer in zijn eigen strafschopgebied maar zocht hij de veilige rust van de voorhoede op. Zelfs tegen dit leeg gelopen Sparta (acht spelers vertrokken en twee nieuwelin gen werden aangetrokken) mocht Ajax blij zijn met het ge lijkspel van 1-1, ook al kwamen de Rotterdammers dan ook pas in blessuretijd op gelijke hoogte. Angst en naïviteit overheersen op dit moment bij Ajax. Enerzijds ziet De Mos erg tegen het duel met Celtic op en is hij bang dat Van Veen als libero ook tegen de Schotten te veel risico zal nemen en met Ophof, die nu als voor- stopper fungeerde, ten onder zal gaan. Anderszijds hoopt De Mos dat Cruijff alleen al door zijn aan wezigheid een heilzame uitwer king zal hebben. „Tegen Celtic zullen we de spelbe palers Burns en McGrain uit schakelen. Dan kan Celtic niet meer opbouwen en zal het an ders moeten gaan spelen. Tegen Dundee heb ik dat bijvoorbeeld gezien. Toen moest Celtic in de tweede helft ook overschakelen op de lange pass. In mijn opzet is Cruijff erg belangrijk. Hij moet op eigen helft met zijn routine de overtredingen uitlokken, die bij Celtic het ritme er uit moeten ha len". Cruijff is op dit moment echter veel te kwetsbaar om een derge lijke opdracht te kunnen uitvoe ren. Tegen Sparta meed hij zo veel mogelijk de persoonlijke duels en mislukten ook zijn ac ties als hij zich bij hoge uitzonde ring eens op de solotoer waagde. De enige die tegen Sparta indruk wist te maken was de Deen Jes- per Olsen. Voor hem geldt ken nelijk niet het excuus van De Mos voor de andere aanvoerde, namelijk het feit dat de meesten in vier weken negen wedstrijden Johan Cruijff: "alleen zijn aan wezigheid is al belangrijk" moeten afwerken. „Wij moeten een beetje de tol betalen voor de zwate trainingen voor het sei zoen en de vele wedstrijden in deze periode. Daar komt dan ook nog eens de druk bij die op de jongeren ligt. Zij moeten zich niet alleen bij Ajax maar ook in het Nederlands elftal waarma ken en zelfs, zoals Rijkaard tegen IJsland, een leidende rol spe len". Al die factoren, blessures, ver moeidheid. vormverlies en on wennigheid (Van Veen) hebben er toe geleid dat Ajax vlak voor de belangrijkste confrontatie van het seizoen geen schim meer is van de ploeg die zich in het Am sterdam 707-toernooi zo belofte vol presenteerde. Een van de weinige positieve punten is dat doelman Galjé, die in dat toer nooi in augustus tweemaal faal de, zich zaterdag als stand-in van Schrijvers redelijk herstelde. Hij voorkwam in elk geval een paar maal dat Sparta, dat voor het eerst sinds vijfjaar weer eens een punt uit de Watergraafsmeer meenam, nog royaler beloond zou worden. Nadat Ophof zijn ploeg al in de achtste minuut via een penalty op 1-0 had gezet (Olsen was door Lengkeek in het strafschopge bied gevloerd) was een belangrij ke inbreng van Galjé onmisbaar Terwijl Ajax niet verder meer kwam dan een door Lerby op de lat geschoten bal en gevaarlijke acties van Molenaar en Van 't Schip (in beide gevallen redde doelman Formannoy met de voet) meldde Sparta zich veel va ker dan was verwacht in het 16- metergebied van Ajax. Vooral Holverda, Van de Berg en de na rust steeds weer opkomen de Blind zorgde daarbij voor de onrust waarop Ajax het ant woord schuldig bleef. De Rotter dammers. die zelf in de personen van George en Andriessen over een wat betrouwbaarder cen trum in de verdediging beschik te, hadden dan ook al veel eerder kunnen toeslaan als scheidsrech ter Weerink niet een doelpunt van Holverda in de 18e minuut wegens buitenspel had afge keurd. als Ophof niet op de doel lijn een door George ingeschoten bal had geblokkeerd en als Olde Riekennk niet een keer de bal op de paal had geknald Mede daar door duurde het 91 minuten en 27 seconden alvorens Sparta voor 1-1 kon zorgen. Met een schuiver van grote afstand liet Blind Galjé kansloos. .Dik verdiend", zo beschouwde Sparta-trainer Barry Hughes het duel na. „Vooral het laatste kwartier raakte Ajax geregeld in paniek. Conditioneel waren wij toen ook beter. Als je deze wed strijd vergelekt met die van vo- ng jaar, toen wij met 5-1 verlo ren dan is er een zeer groot ver schil. Ajax miste nu vooral Kieft. Toch bleef het hoge ballen voor het doel geven alsof Kieft er wel stond en niet Van Basten. Vorig jaar had Ajax tegen ons ook vol op zelfvertrouwen Nu niet. Als je dit team onder druk zet wordt het onrustig. Ajax gaat er tegen Celtic dan ook aan" UTRECHT (GPD) - Piet de Visser, de uiterst rap pratende trainer van koploper Roda JC, kon na de eerste nederlaag nog lachen. Dat hij via een 3-2-ondergang bij FC Utrecht de koppositie in de eredivisie was kwijtgeraakt, deerde hem ogenschijnlijk nauwelijks, omdat hij tevreden was dat zijn ploeg ondanks het gemis van de motoren Leo Ehlen en Eugène Marij nissen, kans had gezien een 2-0-achterstand bijna onge daan te maken. Niet dat hij het leuk vond dat de spanning is gebroken. „Luister, ik leef liever nog een paar weken door onder de druk van het onge slagen zijn, maar als je verliest van een tegenstander die via agressiviteit naar een 2-0-voor- sprong snelt, dan mag je in we zen niet eens ontevreden zijn als je met één goal verschil verliest. Bij 2-0 had Utrecht ook naar 4-0 weg kunnen lopen. Dat we drie minuten voor tijd worden ge vloerd door een dubieuze penal ty, moetje incalculeren, al heb ik Charles Corver wel ingefluisterd dat hij er naast zat". spelers naar een prima conditie heeft gestuwd. Op het verschrik kelijk grote veld in Utrechts nieuwe stadion demonstreerde Peter van der Ven zijn actiera dius, die door invaller De Kruyk werd ingedamd, maar deson danks zag hij kans om - zoals op slag van rust - Roda's achter- - Utrecht-aanval met Carbo (9) stand te verkleinen. De luttele seconden die resteerden waren ontoereikend, omdat Ton de Kruyk even daarvoor een door hem zelf ten opzichte van inval ler Rosenav versierde strafschop had benut. Een staaltje van lef, omdat De Kruyk in Utrechts eerste thuis wedstrijd verzuimde om PSV vanaf 11 meter een punt afhan dig te maken. Met veel bravoure knalde hij Roda JC van de eredi visie-troon. De Visser treurde nauwelijks, Han Berger repte over een fraaie opsteker voor de UEFA-Cupwedstrijd tegen FC Porto, woensdag „thuis" in Gro ningen. Schenk zijn paraat. ADVERTENTIE Veel mensen denken dat Classe Royale Belgisch bier is. Maar dan hadden w we in Vlaanderen Klas Koninkli|k moeten heten. l mIJ AMSTERDAM (GPD) - Een televisieploeg van de KRO ts zatcr dagavond uit het Ajax-stadion verwijderd omdat het team zich volgens het bestuur van de Amsterdamse club niet aan de af spraken zou hebben gehouden. Die overeenkomst hield naar de mening van Ajax-voorzitter Harmsen in dat alleen bestuursle den zouden worden geïnterviewd naar aanleiding van de nega tieve publicaties over de VIP-boxen op de eretribune Als de KRO zich aan die afspraak zou hebben gehouden dan had het ook opnamen kunnen maken van de VIP-boxen. Toen de KRO, die opnamen wilde maken voor het zaterdag a s. uit te zenden programma „Sport op zaterdag" ook supporters ging interviewen, onder wie de Amsterdammer Simon Kopjes, die door de ballotagecommissie is geweigerd voor een VlP-box, wenste het bestuur van Ajax niet meer aan de uitzending mee te werken. De KRO mocht alleen nog opnamen van de wedstrijd Ajax-Sparta maken. Op het moment dat het Ajax-bestuur de indruk kreeg dat ook de VIP-boxen in beeld werden gebracht, werden de cameraman, de geluidsman en de regisseur van de KRO van het televisieplat- form verwijderd. Na vervolgens nog gefilmd te hebben van ach ter de doelen werd het KRO-trio door de bewakingsdienst van Ajax uit het stadion gezet. Volgens Sjef Rademaker, die als regisseur van de KRO zaterdag avond bij het incident betrokken was, wordt het matenaal ge woon uitgezonden. „Dan maar zonder toelichting van het be stuur van Ajax. Wij hadden zaterdag om vijf uur een afspraak met Harmsen. Op dat moment werden wij in de bestuurskamer ontboden en werden we voor de keus gezet of alles vernietigen of geen medewerking van Ajax. Ik vond dat een ingreep in de journalistieke vrijheden. Wij beperken ons daarom tot inter views en filmopnamen van de supporters", aldus Rademakcr die ook voor het duel Ajax-Sparta al met zijn collega's uit het stadion werd gezet Opsteker Roda kreeg al na twee en een halve minuut een draai om de oren. Een enorme opsteker voor FC Utrecht, dat de 8000 fans met een zekere gespannenheid naar de 19-jarige doelman Jan Willem van Ede zag gluren.'De thuis de buterende keeper herademde toen Frans Adelaar een vrije trap tegen de lat beukte en Willy Car bo de rebound benutte. De druk was bijna volledig van de ketel toen Carbo halverwege de eerste helft zijn befaamde spelletje doorduwen in uitzichtloze posi ties uitvoerde: 2-0. Toen nog zocht Roda de weg van de evenwichtigheid. Men schoof elkaar de bal permanent in de voeten, zoals De Visser dat graag ziet. Voorwaarde daarbij is wel dat vooral de spitsen voortdu rend in beweging zijn en ook aan die opdracht werd voldaan. Het ging echter fout omdat John Eriksen een kans om zeep bracht en twee keer op Van Ede stuitte. René Hofman vond in Wim Flight een gelijkwaardige tegen stander. De doelgerichte Roger Raeven zat 90 minuten in de tang bij Ton du Chatinier, maar de grootste fout die Roda maakte, was dat het niet vroegtijdig stoorde. Kwetsbaar In dat opzicht heeft Dé Vissers spion slecht werk geleverd. Hij had bij voorgaande gelegenhe den moeten zien dat FC Utrecht kwetsbaar is geworden als het op uitverdedigen aankomt. Wie vroeg stoort, jaagt de jonge libe ro Jan van den Akker de stuipen op het lijf en aangezien Ton du Chatinier jarenlang dreef op Joop Wildbret en de naar Ajax vertrokken Leo van Veen, heeft hij nooit aandacht aan dat facet van het spel behoeven te beste den. Roda liet zich echter ver terugzak ken en kwam pas in de tweede helft tot de ontdekking dat stoor- werk tot rendement kon leiden. Toen was het echter te laat, want met het inbrengen van Ton de Kruyk en Gerard Tervoort kwam er niet alleen meer energie bin nen, maar ook routine. In die fase bleek dat De Visser zijn Gehinderd door Hendriksen 'slaat' Peter Houtman toe met het hoofd. Dit keer zal de Feyenoord-spits echter geen doel treffen. Met een soortgelijke actie scoorde hij wel de 1-0 tegen PEC Zwolle ROTTERDAM - De pogingen die Feyenoord de gehele vorige week in het werk heeft gesteld om terug te keren op het niveau van bet vorig seizoen, zijn giste ren volledig geslaagd. In de ei gen Kuip kwam de 'vernieuwde' Rotterdamse voetbalploeg te gen lijstsluiter PEC Zwolle niet verder dan een schamele deling (1-D, hetgeen gepaard ging met de nodige irritatie. Het nu alweer danig afslankende 'legioen' legde de oorzaak voor het onverwachte puntverlies bij scheidsrechter Severein, die voor dief werd uitgemaakt en het stadion door een zijdeur moest verlaten - de voetballers zelf wa ren eerlijker en staken de hand mede in eigen boezem "We heb ben gewoon slecht gevoetbald en daarbij hadden we de pech dat we een slechte scheidsrechter troffen", bracht Ben Wijnstekers als nuance aan. Veel meer dan de overspannen rea gerende felste 'fans' onder de 17.000 kijkers (vijfduizend min der dan een week eerder tegen NEC), benaderde de Feyenoord- aanvoerder daarmee de realiteit. Toegegeven: arbiter Severein schipperde af en toe zo merk waardig met de regels dat ten slotte geen voetballer meer wist waar hij aan toe was en de straf schop die hij PEC gaf. mocht op zijn zachtst gezegd discutabel heten - het ging veel te ver de spelleider alléén verantwoorde lijk te stellen voor de tweede re mise in vier dagen. Hoewel vooral Van Hanegem zijn ongenoegen afreageerde op de man in het zwart, door hem een maal als een kleine jongen weg te duwen en door na afloop woe dend de bal in zijn richting te werpen, moest Feyenoord het vooral zichzelf verwijten dat het gisteren de troon van de eredivi sie niet kon beklimmen De Kromme besefte het al tijdens het duel op het moment dat hu Severein toebeet: "Je moet je niet aan de wedstrijd aanpassen" - zijn trainer Ab Fafié benadruk te de in dat zinnetje verborgen zelfkritiek naderhand nog eens. "Dit kan natuurlijk niet, we had den nu gewoon aan kop moeten staan. Maar zelfs van PEC kun je niet winnen als er maar zeven spelers willen werken". Al na zes wedstrijden in de nieu we voetbaljaargang, waarvan Feyenoord zich zoveel had voor gesteld, worden in de Kuip weer de noodkreten losgelaten die vorig seizoen bijna clichés ge worden waren. De voorbeelden verlieten de mond van Fafié- :"We moeten deze week goed or de op zaken stellen, spijkers met koppen slaan en eventueel koppen snellen", hield hij zijn gehoor voor. Het zal na overleg met de bij wedstrijden nog al tijd afwezige hoofdcoach Hans Kraay vermoedelijk tot gevolg hebben, dat een paar 'basisspe lers' het veld moeten ruimen voor de topper bij Roda JC. Kandidaten genoeg. Zo had giste ren de hele frontlinie zonder be zwaar ingeruild kunnen worden. Vooral aanvallend heette Feye noord dit seizoen sterker gewor den te zijn, maar na de eerste drie wedstrijden is dat nog geen mo ment gebleken. Integendeel. Te gen PEC moest de defensie het team overeind houden omdat de Rotterdammers in feite zonder voorhoede acteerden Gullit was alleen lijfelijk aanwezig op de rechterflank. Houtman scoorde eenmaal weliswaar fraai (kopbal in de elfde minuut, na knap voor bereidend werk van Van Hane gem), maar kwam verder in het stuk niet voor en Vermeulen moest zich al na 25 minuten laten vervangen met pijn in zijn lies Alleen zijn stand-in Mano Been hield zich brutaal overeind, al zou ook zijn werk effectiever kunnen zijn. Op het middenveld kende Valke bovendien een mindere dag, wel licht in de hand gewerkt door een oude blessure aan het boven been (Kaczor kwam halverwege de tweede helft voor hem in het veld), en demonstreerde Hoek stra dat hij op zijn best is als de tegenstander aan de bal is. Van dat gegeven mag dit Feye noord echter niet uitgaan, zodat de kans op een rentree van de er varener Wim van Til gisteren da nig steeg. De Rotterdammers hebben ook Jeliazkov nog achter de hand, maar de Bulgaar is li chamelijk wél, maar geestelijk nog niet genezen van zijn enkel blessure. "Het is hem maar moei lijk aan zijn verstand te brengen dat hij niets meer mankeert", al dus Fafié. Toch zal dat deze week moeten wil Feyenoord het evenwicht her stellen op het middenveld. Daar voldeed nu alleen Wim van Ha negem, die voor de verandering dan ook eens 90 minuten mocht volmaken Hu deed het op zyn eigen wyze hard werkend, maar ook snel geimteerd. Niet alleen door scheidsrechter Severein. ook door zun ploeggenoten "Als je nou voelt dat het niet gaat. moet je zo min mogelijk met de bal lopen en zo snel en simpel mogeluk spelen", doceerde de oude meester naderhand Maar dat schgnt voor een voetballer het moeilijkste te zyn wat er be staat. Bg ons gaan ze dan juist met de bal lopen met als gevolg dat ze elk persoonlyk duel verlie zen, waarna je er weer achteraan kan gaan hollen". In een paar zinnen schetste hij daarmee het profiel van de arm zalige tweekamp met PEC Na het sterke begin en het doelpunt van Houtman, zakte F« v daarin andermaal weg Heel diep zelfs vanaf het moment dat Seve rem PEC Zwolle een str.r toekende omdat Chns Riemens bij een doorbraak onheus zou zijn bejegend door Wijnstekers en Hiele. De arbiter had beide Feyenoordcrs in de fout zien gaan ("ze tikten die speler beiden aan"), de doelman en de links back ontkenden het in alle toon aarden: "We raakten alleen el kaar". Hoe dan ook, Rime van Roon be nutte het buitenkansje in de 55 ste minuut dankbaar en Feye noord, toch al op zoek naar zich zelf toen de 2-0 maar uitbleef on danks kansen voor Houtman en Nielsen, was op slag compleet de draad kwut. Onder aanvoering van de uitstekende laatste man Klaas Drost - "Ik ben precies op tgd gestopt", merkte Rmus Is rael op als woordvoerder voor de van trainer tot toekuker 'gedc gradeerde' Bas Paauwe - kon PEC het zelfvertrouwen opvijze len. Dat van Feyenoord was na de te genslag totaal verdwenen In- plaats van sportief revanche te zoeken gingen de spelers zich af reageren op de spelleider, die zichzelf 'tekende' door veel te veel ongestraft te laten passeren onder het motto "Ik kon me die reacties van Van Hanegem wel indenken" Zyn inconsequente tolerantie (wél geel voor IJzer man. niet voor anderen die daar ook voor in aanmerking kwam) werkte averechts en maakte hem in de ogen van het publiek écht tot de gebeten hond. Wijnstekers besefte dat de werkelijkheid anders was: "Het was ongelooflijk wat de man af en toe presteerde, maar we heb ben niet door hem dat punt ver speeld. Dat hebben w e zelf laten liggen. We hadden bovenaan kunnen staan, wat heel goed was geweest voor het vertrou wen. Nu hebben we een hoop goodwill verspeeld en lopen we de kans dat de Irritatie ook in de groep de kop opsteekt". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13