Gerard Nijboer: goud waard West-Duitsland dè verrassing op EK-adetiek Carla Beurskens valt terug door maagkramp EENSPECTRUM VERTEGENWOORDIGER HEEFT. "Deze titel zegt mij meer dan het zilver van Moskou". Vertrouwen van KNAU niet beschaamd Medailles 1 SPECTRUM HET BETERE WERK MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 ATHENE (GPD) - De Europese titel, een gouden medaille, een ereronde in dat oude olympische stadion, dat in 1896 voor het eerst als olympisch decor dienst deed en een... gele kaart. Al die eerstgenoemde zaken zal Gerard Nijboer zich nog lang blij ven herinneren, die gele kaart zal echter gauw uit zijn geheu gen verdwijnen. het allemaal best even Haico Scharn (bondstrainer middenaf stand) reikte me onderweg namelijk een flesje aan en of ficieel mag dat niet. Vooral Italiaanse begeleiders gingen daarover tekeer en hun coach heeft het ook aan de Griekse organisatie doorgeklikt. Het werd geel. Verder heb ik maar geen risico genomen en niks meer aangepakt", lacht de in het Drentse Uffelte woonachtige atleet, die dank baar profiteerde van Scharns gebaar en trouwens ook van de watervoorziening in de vorm van vocht over het ver hitte hoofd via andere Neder landse ploegleden als bij voorbeeld Annie van Sti phout. „De organisatie was hier name lijk een rommeltje. Ja, de mensen zo dicht op je. Dat was gewoon eng. Maar als je nu weet dat ze op de verver- singsposten wilden werken met flessen gevuld met cola en leidingwater, dan weet je genoeg. Te gek allemaal. Bo vendien hadden ze eerst de zware flessen geregeld met nota bene een schroefdop..." Gerard Nijboer noemt het ge zichtsbedrog dat het voor hem een gemakkelijke zege was. „Ik heb na 26 km ook niet echt versneld. Het was bij die verversingspost waar ik het flesje miste. Ik ben doorgegaan en de anderen achter me hadden toch weer even nodig om in het goede ritme te komen". „Inderdaad was het wel opval lend dat ik juist in de klim erg goed ging. Het resultaat van trainen op de Holterberg. Ik heb het echt moeilijk ge had. Door de warmte had ik een onpasselijk gevoel. Af en toe was er een opleving. Dan verscheen er even een bol letje en koelde het al gauw meteen zo'n acht graden af'. „Ik heb ook nog pijn in de zy gehad en last van de spieren in m'n bovenbenen door dat klimmen. Het was voor mij ook een verrassing dat de rest na 26 km niet meer kon aan haken". „Deze titel geeft me wel wat meer voldoening dan het zil ver van Moskou. Hier was het ook een topveld. Bovendien heb ik Moskou altijd als iets onwezenlijks ervaren. Ik presteerde daar iets wat ei genlijk niet mogelijk was, ge zien mijn conditie die nu veel beter was. Ik heb nu iets mo gelijks gepresteerd. Ik heb er erg veel voor over gehad. Je hebt toch altijd die angst voor die terugkeer van de pijn in de knie". „Twee weken geleden had ik weer klachten nadat ik een topweek had gedraaid. Toch kun je in de training niet al tijd terugnemen. Zeker niet voor zo'n belangrijke mara thon. Als je goed en veel ge traind hebt, geeft je dat vóór de start ook een stuk zelfver trouwen. Dat heb ik nu ge- ATHENE (ANP) - Twee jaar geleden was West-Duitsland een van de landen, die de Olympische Spelen in Moskou boycotten. In de Bondsrepubliek werd algemeen ge vreesd dat daardoor de aansluiting met de wereldtop verloren zou gaan. Bij de dertien de Europese atletiekkampioenschappen is evenwel het tegendeel gebleken. In Athene vergaarden de Westduitsers liefst acht titels. Daarmee eindigden zij achter Oost-Duits- land als tweede natie wat het aantal kampioenschappen betreft. De Sowjet-Unie raakte in de Griekse hoofdstad zijn toonaangevende positie kwijt, hoewel de ploeg nog altijd zes Europese kampioenen leverde. De kracht van de Westduitse atle tiek lag vooral bij de heren waar het zeven titels behaalde en daar mee de grootste gouddelver werd. De terugval van de Russi sche atletiek is verklaarbaar. Voor de Olympische Spelen van merkt. Ik zal altijd moeten uitkijken hoe ik mijn training doseer. Karenbeld geeft me uitstekende schema's waarin rekening wordt gehouden met het zoveel mogelijk ver mijden van overbelasting", aldus Nijboer, die thuis alles eens rustig op een rijtje wil zetten. „Ik ga in elk geval niet in op al die uitnodigingen die er nu ongetwijfeld weer komen. Ik prefereer erg sterk bezette marathons, waarbij ik - en dat geef ik ruiterlijk toe - ook let op de aantrekkelijkheid van de aanbiedingen. Ik werk er keihard voor en dan is een maraton in Japan met een leuke reiskostenvergoeding en een verblijf ook voor mijn vriendin Carry wel erg aan lokkelijk", besluit Gerard Nijboer. Moskou bouwden de Russen ge forceerd een sterke formatie op. Na de Spelen zijn zij zich gaan richten op de vorming van een jonge ploeg. Oud-verspringer Igor ter Ovanesian, een van de hoofdcoaches van de Russen, verklaarde in Athene dat de Eu ropese kampioenschappen en ook de eerste wereldtitelstrijd van komend jaar in Helsinki tus senstations zijn voor de ploeg, die bij de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles de Ver enigde Staten in eigen land een vernietigende nederlaag moet toebrengen. In die twee-strijd zal ook Oost-Duitsland zich onge twijfeld met succes mengen én wellicht West-Duitsland. Tijdens de dertiende Europese at letiekkampioenschappen, die onder zeer goede klimatologi sche omstandigheden werden gehouden, sneuvelden in het in drukwekkende Olympische sta dion, dat in een tijdsbestek van zes dagen meer dan een half mil joen toeschouwers bevatte, vier wereld- en één Europees record. De wereldrecords kwamen op naam van tienkamper Daley Thompson (Gbr) 8744 punten. ATHENE (GPD) - Zaterdagavond was hun nog vriendelijk maar dringend verzocht de zaal van de internationale atletiekbestuurders te verla ten. Die lastige Nederlanders, die eerst nog de marathon naar een koeler tijdstip wilden uit stellen om zich ook nog te verwaardigen kritiek uit te oefenen op de dreigende warboel bij de verversingsposten. Niet leuk allemaal voor de Griekse organisatoren. Een etmaal later was het uitgere kend een Nederlander die op weg naar en in de Griekse hoofd stad tot het hinderlijke toe werd gefêteerd door meelopende, meefietsende, bloemen werpen de Grieken, die het uiteraard al lemaal goed bedoelden. Gehuldigd als Europees marathon kampioen 1982, waarmee de Da- ventria-atleet Nederland voor het eerst sinds 1963 (Gerda Kraan op de 800 meter in '62) goud bezorgde. Op weergaloze wijze schudde de man, die voor halve dagen actief is in de bejaardenzorg,- de hele concurrentie, onder wie de Oost- duitse winnaar van Moskou, Cierpinsky, van zich af, maar wie luisteren wilde hoorde ook giste ren niet dat hij dit als een echte revanche beschouwde. Dat is Nijboers stijl niet. Hoewel het allemaal zo gemakkelijk leek, toen hij na de 26ste kilometer na het missen van een verversings post aan zijn indrukwekkende solo begon, sprak Nijboer toch van de „marathon van het ge luk". „In het begin heb ik het wel dege lijk moeilijk gehad. Vooral om dat de weersomstandigheden wat wisselden. Als Cierpinsky, die na 15 kilometer leidde, toen gedemarreerd was, was de be slissing hoogstwaarschijnlijk in zijn voordeel uitgevallen", klonk het. In die eerste fase hield Nijboer zich voortdurend schuil. Het leek wat op verdedigend lopen. Totdat dan die eerste wat moeilijke aanpassing voorbij was. In de da gen voorafgaand aan deze mara thon had Nijboer altijd gezegd dat hij zich echt geen grote kans hebber achtte, door de hitte-dus, maar ook door de heuvels waar tegen hij nogal wat lichaamsge wicht moest optornen. Toen Nijboer tijdens de race juist op die zware heilinkjes het tem po aangaf was duidelijk dat zijn topvorm er nu wel degelijk was. Dat bleek al na 26 km. Weer tij dens een klim, waarin hij defini tief afscheid nam van de Pool Kopyasz en de ook zoveel indruk makende Belgen Parmentier en Lismont. Daarna is Nijboer zeker niet meer in gevaar geweest, hoewel er op het parcours de meest vreemde dingen gebeurden. Soms veran derde dat parcours, dat geacht werd verkeersvrij te zijn, chaos. „Zeg maar puinhoop. Dat kon natuurlijk helemaal niet", al dus Nijboer die mede daardoor lang de blik op oneindig zette. Het was duidelijk te zien. „Het had echter helemaal niets te ma ken met in trance zijn of wat dan ook. Het was een middel om het publiek van me af te houden", al dus de in '79 van baanatleet tot marathonatleet bekeerde en daarna tot wereldtopper uitge groeide Gerard Nijboer, die gis teren zelfs nog even moest stop pen om een veter vast te maken. Hij deed het koel. Het Belgische duo Parmentier-Lis- mont kwam niet dichterbij. Bei den waren gelukkig met respec tievelijk zilver en brons. Parmen tier omdat hij pas vorig jaar naar de wegatletiek overstapte en de al 33-jarige BTW-inspecteur Lis mont, die al zijn vijfde internatio nale medaille pakte. Lismonts laatste medaille dateert van '78 Praag. Toen was Nijboer een, nationaal gezien, niet meer dan aardig baanatleet die in '79 in Enschede zijn eerste mara thon liep. Het jaar '80 werd zijn grote jaar met eerst dat nog steeds officieuze Europese re cord van 2.09,01 in Amsterdam - Gerard Nijboer: "In het begin heb ik het wel degelijk moeilijk gehad". de omstandigheden stonden gis teren geen scherpere tijd toe dan 2.15.17 -, daarna zilver in Moskou waarna hij in New York moest uitstappen. Het begin van een ellendige perio de voor de oostelijke atleet die met ernstige knieproblemen kreeg te kampen. Sommigen twijfelden zelfs aan zijn rentree. In alle stilte werkte Nijboer aan de come-back waarin hij geloof de. „Tegen twee passen vooruit zette ik er een achteruit", zei hij onlangs nog. Zijn verloofde, zijn trainer Karen- beid, en de Daventria-stal met o.a. Roelof Veld stimuleerden hem, evenals de KNAU trou- Een teken daarvan was dat optre den van die „lastige" Nederlan ders in Athene. Zij wilden echter alleen maar zo optimaal en eer lijk mogelijke omstandigheden. Dankzij de nu van de KNAU scheidende marathoncoach en vooral manager, Wim Verhoorn, is de Nederlandse wegatletiek duidelijk professioneler van aanpak geworden dan de baanat- letiek. Op het moment dat Nijboer vorig jaar erg in de put zat omdat ver betering uitbleef, regelde trai- ningscoordinator Herman Buuts een vakantie annex belangrijke onderzoekingstocht in Athene. Dat was in juli vorig jaar, toen Nijboer het parcours al regi streerde. Toen alleen nog maar in stilte hopend dat hij er lichame lijk toe in staat zou zijn zich in '82 in het deelnemersveld te laten Dat lukte, mede door het feit dat hij van de KNAU geen limiet op gedrongen kreeg en zich in alle rust en geheel op eigen wijze, kon voorbereiden. Een vertrou wen dat meer atleten verdienen. Gerard Nijboer maakte er dank baar gebruik van. Hy en de KNAU hebben daar sinds gister avond geen spijt van. Manta Koch (Odl), 400 meter in 48,15 en ook deel uitmakend van de 4x400 meterploeg formatie die 3.19.05 liep en de Westduitse Ulrike Meyfarth (hoogspringen 2.02 meter) Harald Schrn.d (Wdl) bracht zijn eigen Europese re cord op de 400 meter horden te rug tot 47,48 seconden. Kenmer kend voor de (West)Duitse men taliteit, was de manier waarop zy zaterdagavond juist toen een tro pische regenbui kort voor de aanvang van het laatste program ma de baan vrijwel blank zette en de meeste toeschouwers ver geefs een plaatsje zochten om droog te blijven, toesloegen. Thomas Wessinghage, de 30-jarige Westduitse arts die in een carriè re van tien jaar nog nooit een groot kampioenschap op zyn naam had gebracht, won met een lange eindsprint de 5000 meter. Hy versloeg onder andere de Britse wereldrecordhouder Da vid Moorcroft. De winst op de vijf kilometer, waarin evenals op de 1500 meter bij de heren, ver schrikkelijk werd geduwd - de Italiaan Cova, winnaar van de 10.000 meter werd zelfs gedis kwalificeerd - gaf het Westduit se team een laatste mentale kick. Hartmut Weber leidde de 4x400 meter-afvaardiging naar een tijd die slechts vijf honderdste se conde boven het Europese re cord lag. Die twee overwinningen moeten ook Dietmar Mógenburg hebben geïnspireerd. By het hoogsprin gen, dat door de gladde aanloop nadelig werd beïnvloed, speelde de 21 -jarige Duitser toch weer zijn gebruikelijke pokerspel. hoewel hij op 2,30 meter die hoogte nam hij in zijn derde po ging - al zeker was van het goud. De Poolse Europese indoorkam- pioen Janusz Trzepizur, die evenals Mógenburg bij zijn twee de poging over 2,27 was geko men. faalde op 2,30. Daarna liet Mógenburg 2.33 opleggen. Hij miste twee keer en vroeg voor zijn derde en laatste sprong de wereldrecordhoogte van 2,37. Ook die sprong mislukte. Steve Cram werd de jongste Euro pese kampioen op de 1500 meter De 21-jarige Engelsman ging 300 meter voor de eindstreep weg en won gemakkelijk. De finale van de 1500 meter leverde ondanks het ontbreken van Steve Ovett (geblesseerd) en Sebastian Coe. die het onderdeel na het voor hem teleurstellende zilver op de 800 meter liet schieten, toch En gelse winst op. Cram had meer geluk dan zyn hoger aangeslagen landgenoot Williamson die op 900 meter na een duwpartij tegen het kunststof smakte en de strijd staakte. De Oostduitse dames konden zich op de 4x100 meter de luxe van een mislukte wissel (Wöckel liep Riege finaal voorbij) gemakke lijk permitteren. Wereldrecord- houdster Marlies Göhr werkte zich op het laatste stuk schijn baar moeiteloos langs de loop sters van Groot-Bnttanniê en Frankrijk. Een wereldrecord kwam er uiteraard niet. Dat ge beurde later wel op de 4x400 me ter, waarbij van stryd om de eer ste plaats geen sprake was. De vraag was alleen maar hoe ver Marita Koch en de haren het uit de Olympische finale van Mon treal (1976) daterende record om laag zou brengen. Dat werd uit- eindelyk achttien-honderdste se conde. Een mislukte eerste wis sel kostte de Oostduitse spnntes- tafette bij de heren (met Europe se kampioenen Emmelmann, Prenzler en Munkelt) het goud. De Russen wonnen in 38,60. ADVERTENTIE 3 I 1. Oost-Dultsl. 13 2. West-Dultsl. 8 3. Sowj.-Unie 6 4. Gr.-Brltt. 3 5. Tsjechosl. 1 6. Italië t 7. Spanje 1 8. Bulgarije 1 9. Polen 1 10. Roemenië 1 14. Nederland 1 een goed pakket produkten, ruime promotiekansen en een auto van de zaak Zijn hoge basissalaris, onkostenvergoeding en aantrekkelijke provisieregeling kunnen zijn jaarinkomen op zo'n f45 000,- brengen Waarom? Omdat hij een goed opgeleide, veelgevraagde direkte-verkoop-specialist is! Het betere werk dus Iets voor u? Bel tijdens kantooruren 03406-3737 en vraag naar Personeelszaken, afdelir Vertegenwoordigers informatie (nr 012/DLD). ATHENE (GPD) - Het moet zo ongeveer gebeurd zijn op het moment dat de nog nauwelyks van zyn triomf bekomen Gerard Nijboer in het oude marme ren Olympisch Stadion Panathinaikou belangstel lend informeerde naar de verrichtingen van Carla Beurskens. Het laatste bericht was dat de Limburg se met 12 km voor de boeg nog leidde Een dubbel Nederlands marathon-succes leek mogelijk. Het bericht was correct, „maar na 32 km kreeg ik flin ke maagkrampen. Ik heb zelfs nog even aan uitstap pen gedacht, maar dat kon ik gewoon niet maken", aldus de weliswaar geen medaille pakkende maar toch knap als vijfde finishende Carla Beurskens die in Athene pas haar derde marathon liep. Een wedstrijd die ze nooit zal vergeten. Het is natuur lijk erg triest als je als koploopster moet buigen voor de concurrentie, terwijl je op eigen kracht daarvoor toch flink hebt toegeslagen „Vanaf het begin ging het lekker, al denk ik niet met plezier terug aan de twee Russinnen, waarmee tk lang samen aan de leiding heb gelopen. By elke ver versingspost kregen zij vanuit een auto een bericht door. Het bleek al gauw dat de een de opdracht kreeg geen verversing aan te nemen en door te gaan terwijl de ander wel wat pakte, tactiek dus" „Ik kreeg daar schoon genoeg van en zorgde ervoor dat ik als eerste bij zo'n post arriveerde, na 25 km had ik helemaal genoeg van hun gezelschap Ik heb toen versneld, ik wilde niets meer met ze te maken hebben". „Het zag er allemaal heel goed uit Na 32 km lag ik nog voorop en toen begon de afdaling. Toen sloegen de maagklachten toe. Ik hoorde toen, dat Gerard op kop lag en dat heeft me toch wel gestimuleerd om in elk geval niet uit te stappen", aldus Carla Beurskens die in die laatste kilometers nog door vier loopsters gepasseerd werd, onder wie de winnares de l'ortu- gese Rosa Mota, die de Italiaanse Fogli en de Noorse Kristianssen het zilver en brons overliet Overigens deed het de in 2 39 22.41 als vy fdc finishen de Carla Beun-.krtv. r i geen profijt kon trekken van de inzinking van de Nederlandse Die landgenote Annie van Stiphout aan de kant zag blijven, ook al vanwege maagklach ten die zich echter al een dag voor de wedstrijd openbaarden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11