"Fez slechter dan Fahd-plan" President Italië ontvangt Arafat Reagan haalt bakzeil bij Senaat Moordenaars van Steve Biko nog immer beschermd Bij dit dagblad (uw dagblad)^, staan wintersporters er goed op 3 Conferentie Interparlementaire Unie Arabische top geen invloed op politiek Israël Pravda: geloof is modegril Londen in de ban van misdaad mysterie DE WINTERSPORT Spaanse socialisten lonken naar Mirage ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 Buitenland ROME - PLO-leider Jasser Arafat, die woensdag naar Rome komt, kan rekenen op een officiële ont vangst door president Sandro Pertini en een ontmoeting met een lid van de Italiaanse rege ring, vermoedelijk minister van buitenlandse zaken Emilio Co lombo. Dit verzekerde Giulio Andreotti, voorzitter van de ko mende conferentie van de Inter parlementaire Unie in Rome. Naar deze conferentie, waaraan een honderdtal delegaties van parlementariërs uit verschillen de landen deelneemt, is de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie uitgenodigd waarnemers te zen den volgens hetzelfde protocol 'dat ook bij de Verenigde Naties geldt. De PLO-vertegenwoordi- ger in Italië. Nemer Hammad. maakte gisteren bekend dat Ara fat deel zal uitmaken van de dele gatie en a s. woensdag, een dag na het begin van de conferentie, in Rome zal aankomen. door Hein ten Kortenaar Premier Spadolini liet donderdag weten dat de Italiaanse regering ten aanzien van het Midden-Oos ten en van een eventuele erken ning van de PLO als officiële ver tegenwoordiging van de Pale stijnse bevolking geen stappen zal doen die vooruitlopen op het standpunt van de Europese Ge meenschap. Vanuit het parle ment. en een belangrijk deel van de christen-democratische partij, staat hij onder sterke druk om de PLO officieel te erkennen. Andreotti, zelf geen minister in Spadolini's kabinet, deed zijn opzienbarende mededeling op een persconferentie ter voorbe reiding op de conferentie. Hij moet wel verzekeringen uit kabi netskringen hebben gekregen om met zoveel stelligheid te kun nen spreken over de details van Arafats komende bezoek. Jasser Arafat, die vorig jaar een uit nodiging van de Italiaanse com munisten om als hun gast naar Rome te komen afsloeg omdat zijn organisatie niet door de rege ring werd erkend, is kennelijk van zijn vroegere standpunt af gestapt. omdat hij een ontvangst door de president en een ont moeting met een kabinetslid als gelijkwaardig met een erkenning beschouwt. In Rome wordt met enige span ning afgewacht welke conse quenties premier Spadolini aan deze gang van zaken zal verbin den. Verder vraagt men zich af of Arafat ook door paus Johannes Paulus II zal worden ontvangen. In 1980 ontmoette de paus Ara fats secretaris Afif Saffieh, en in maart van het volgende jaar ont ving staatssecretaris Agostino Casaroli de minister van buiten landse zaken van de PLO, Fa- roek Kaddoemi. De Arabische katholieken, in Rome vertegen woordigd door de maronitische bisschop Ilario Cappucci, drin gen al jaren aan op erkenning van de PLO door het Vaticaan. Mgr. Cappucci. indertijd door Is rael tot gevangenisstraf veroor deeld wegens wapensmokkel voor de PLO in zijn diplomatieke wagen, gaat prat op zijn intieme vriendschap met Arafat. In vrij heid gesteld op voorwaarde dat hij ver van het Midden-Oosten te werk zou worden gesteld, werd hij door Paulus VI aangesteld voor de zielzorg onder de maro nieten in Brazilië, maar woont nu al weer verscheidene jaren in Ro me. Over een eventuele audiën tie van Arafat bij de paus is van het Vaticaanse staatssecretariaat geen enkele mededeling te ver krijgen. JERUZALEM - Israël is niet bereid tot enige onderhandeling over het door de Arabische Liga voorgestelde vredesplan voor het Midden-Oosten. De regering-Begin noemde het resultaat van de Arabische top in Fez „nog slechter dan het Fahd-plan", dat al eerder onaanvaardbaar was verklaard als een plan om Israël in stadia te elimineren. lische erkenning erin te krijgen, heeft uiteindelijk het woordje 'tussen' het gewonnen. Volgens de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir is de basispolitiek van de Arabi sche landen niet veranderd en blijft het doel vernietiging van Israël. In het Arabische vredes plan wordt niet over erkenning en onderhandelingen met Israël gesproken, slechts over garan ties van de Veiligheidsraad, het geen voor de Arabische landen een soort van alibi is om die er kenning en onderhandelingen te ontlopen. Knabbelen Israëlische deskundigen stellen vast dat Syrië er op de topconfe rentie in geslaagd is iets van het oorspronkelijke Fahd-plan af te knabbelen, hoewel ook de Sy- riërs zelf water in de wijn hebben gedaan door met de uiteindelijke formulering akkoord te gaan. Het vorig jaar slaagden zij erin om de aanneming van het plan te torpederen. In de oorspronkelij ke versie van het Fahd-plan werd gesproken over „het recht van al le staten in het Midden-Oosten in vrede en veiligheid te leven"; in het plan dat uiteindelijk uit de bus is gekomen, staat dat „de Veiligheidsraad garanties moet geven voor vrede tussen alle sta ten in het Midden-Oosten, inclu sief een Palestijnse staat". Van belang zijn de woorden „tus sen alle staten in het Midden- door Jaap van Wezel Oosten", want dat kan en zal door de gematigde Arabische landën uitgelegd worden als een impliciete erkenning van Israël, en tevens de mogelijkheid van een Palestijns-Israëlische dia loog. Zo is in Fez langdurig gede batteerd over de vraag of die garanties van de Veiligheidsraad gegeven moeten worden „aan al le staten in het Midden-Oosten" of „tussen alle staten in het Mid den-Oosten". Om dat element van wederzijdse Palestijns-Israë- MOSKOU (Reuter) - Veel jonge Russen gaan naar de kerk niet omdat ze gelovig zijn, maar om dat ze worden aangetrokken door de uiterlijke vorm van de godsdienst, schreef donderdag de Komsomolskcua Pravda, het orgaan van de jongerenafdeling van de communistische partij. Het blad citeerde een briefschrij ver die "halskettinkjes met krui sen, ikonen en religieus ritueel, zoals huwelijksinzegeningen en de doop", "een soort modever schijnsel" noemde. Komsomolskaja Pravda schreef dat leden van de jongerenbortd die kerkdiensten bijwoonden in het algemeen met nadruk ver klaarden dat ze niet geloofden en de krant riep hun organisatie op de strijd tegen het "religieuze vooroordeel" te verscherpen. LONDEN (DPA) - Een van de opzienbarendste misdaden uit de geschiedenis van Groot-Brittanië zorgt er op het ogenblik weer voor kran tekoppen in Londen, nu gis teren in de Britse hoofdstad werd bericht dat de sinds acht jaar spoorloos verdwe nen 47-jarige graaf Van Lu- can in een Zuidamerikaans land is opgedoken. Lord Lucan wordt ervan ver dacht het 29-jarige kinder meisje van zijn vrouw, Sand ra Rivett, te hebben ver moord. Zij was op 7 novem ber 1974 in de woning van de Lucans in Belgravia doodge slagen en in een postzak ge stopt. Het eigenlijke slachtof fer had waarschijnlijk Lady Lucan moeten zijn geweest. Het huwelijk was niet goed. De op Trinidad wonende En gelse ex-huursoldaat John Miller, die de legendarische postrover Ronald Biggs in Brazilië opspoorde en ont voerde, beweert nu dat hij Lord Lucan "beschermt". De graaf zou hem intussen sail lante details over het bloed bad hebben meegedeeld en de namen hebben genoemd van "vooraanstaande en in vloedrijke" lieden, die hem bij het onderduiken gehol pen zouden hebben. Vaag Het is duidelijk dat de tekst van het Arabische vredesplan opzet telijk vaag is gehouden om aller lei interpretaties mogelijk te kunnen maken. Zo kan Syrië volhouden - overigens net als Is raël - dat er sinds 1967, toen de Arabische landen besloten niet met Israël te onderhandelen, het niet te erkennen en geen vrede te sluiten, niets is veranderd. Er wordt ook in dit plan immers niet over erkenning, vrede en on derhandelingen met Israël ge sproken Koning Hassan van Marokko gaf op een persconferentie ter afslui ting van de topconferentie een andere uitleg: het plan is een eer ste stap en heeft tot doel een eind te maken aan de oorlogstoe stand. Het is onderhandelbaar. Het is de bedoeling dat een drie tal Arabische staatshoofden met die onderhandelingen zal begin nen door het aan de Amerikaan se president Reagan voor te leg gen. Nog niet duidelijk is of het de be doeling is ook PLO-leider Jasser Arafat met deze delegatie naar Washington te sturen, met een zeer grote kans dat hij op het Wit te Huis niet ontvangen zal wor den. Volgens koning Hassan van Marokko is in die mogelijkheid Al met al zal er in de komende tijd velerlei uitleg worden gegeven aan het Arabische plan, terwijl ook een poging zal worden ge daan via een combinatie van het Reagan-plan en het Arabische plan de gestrande Palestijnse au- tonomieonderhandelingen weer op gang te krijgen. BEIROET - Amerikaanse mariniers wachten in lange rijen op de heli kopters die hen van Beiroet naar de schepen brengen en vervolgens terug naar huis koersen. De Italiaanse en Franse troepen, die eveneens in Liba non zijn gestationeerd, aanvaarden vanaf eind volgende week de tocht naar huis. WASHINGTON (ANP) - Na het Huis van Afgevaardigden op donderdag heeft de Senaat, de andere kamer van de Ameri kaanse volksvertegenwoordi ging, gisteren president Reagan een zware nederlaag bezorgd. Zijn veto op een aanvullende be groting van 14,1 miljard dollar voor dit jaar werd weggestemd. De aanvulling wordt nu ondanks de onwil van de president van kracht. In beide kamers van het Congres hebben Republikeinen, leden i de eigen partij van Reagan derhalve, tegen de president ge stemd. Reagan heeft in talrijke telefoongesprekken met sena tors en afgevaardigden tot het laatst geprobeerd de volksverte genwoordigers naar zijn stand punt over te halen. Het is hem niet gelukt. In het wetsvoorstel dat het Con gres heeft aangenomen maar waar de president tegen was, wordt 14,1 miljard dollar uitge trokken voor allerlei betalingen die anders zouden moeten wor den opgeschort tot na 1 oktober, het begin van het nieuwe begro tingsjaar. De ambtenarensalaris sen over deze maand zouden bij voorbeeld niet kunnen worden betaald als het veto van de presi dent het in het parlement had ge haald. Voor het doorbreken van een veto van de president in de Verenigde Staten is in het Congres een meerderheid van tweederde no dig. Die bleek er te zijn. ADVERTENTIE Minstens vierentwintigduizenddriehonderdenachtenvijftig< lezers van deze krant gaan straks naar de wintersport. Op donderdag 16 september kunt u al die wintersporters in één keer bereiken, dan besteedt uw krant aandacht aan: Voor onze adverteerders dé gelegenheid om in te haken op o.a het reisgebeuren, verzekeringen, de laatste modesnutjes. accessoires, enz. enz. tegen de normale tarieven. Wacht niet, reserveer nu. Bet onze advertentiealdeting, wii geven u graag alle inlichtingen. DEZE KRANT OP 16 SEPTEMBER EEN SNEEUWZEKER GEBEUREN! MADRID - De Spaanse socialisten willen, als ze na de verkiezingen van oktober aan de macht komen, geen Amerikaanse, maar Europese ge vechtsvliegtuigen aankopen. Dat zou neerkomen op een ingrijpende wijziging van het Spaanse defensiebeleid, dat totnogtoe vrijwel exclu sief op Amerika was gericht. Washington dreigt daardoor een order van rond 7,5 miljard gulden mis te lopen voor 84, moderne gevechtsvliegtui gen. Eind juli van dit jaar maakte de huidige minister van defensie Oliart bekend dat Spanje ter vervanging van zijn luchtvloot van Phantoms en door Gerrit-Jan Hoek F-5-vliegtuigen over zou gaan tot de aanschaf van 84 hypermoderne F-18A-straaljagcrs. gefabriceerd door de Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnell Douglas De voorkeur van de Spaanse socialisten gaat ech ter uit, zo verklaarde de PSOE-parlementariér en defensiespecialist Ja- vier Solana, naar een Europees gevechtsvliegtuig, de Mirage 2000 of de (peperdure) Tornado, gefabriceerd door een consortium, waarin Enge land. Frankrijk, West-Duitsland en Italië deelnemen. Op 27 september a.s. zullen de onderhandelingen tussen Spanje en een zware delegatie van de Amerikaanse regering en McDonnell Douglas hervat worden. Hoewel in beginsel aangenomen werd dat het definitie ve contract pas begin 1983 zal worden afgesloten, verwacht men in politieke kringen in Madrid dat de Amerikanen sterke druk op Spar\je zullen uitoefenen om de ondertekening nog vóór 28 oktober te laten plaatsvinden, waardoor de socialisten voor een voldongen feit zouden worden geplaatst. Rond dit contract woedt al geruime tijd een felle concurrentieslag. Minis ter Oliart zag zich onlangs zelfs genoodzaakt de onderhandelingen met McDonnell Douglas voorlopig op te schorten, na het bekend worden dat de Amerikaanse maatschappij omvangrijke smeergelden had uitbe taald. De dood van de jonge zwarte Zuidafrikaanse leider Steve Biko, morgen vijf jaar geleden, in een Zuidafrikaanse gevangenis, wordt herdacht met dit artikel van de uit Zuid-Afrika ge vluchte blanke journalist Donald Woods. Zelfs de bevindingen van een onvolledig medisch ondersoek hebben aangetoond dat Biko's dood in een cel in Pretoria, na dat hij dgar zonder vorm van proces drie weken door de vei ligheidspolitie was vastgehouden, het gevolg was van hersen letsel veroorzaakt door een aantal zware klappen op het hoofd. De Zuidafrikaanse regering heeft zich nooit druk gemaakt over de vraag wie heeft of hebben geslagen. Integendeel. Ze heeft Woods, die als journalist poogde de schuldigen gestraft te krij gen. het werken in Zuid-Afrika onmogelijk gemaakt: hij mocht vijfjaar niet schrijven, werd beperkt in zijn bewegings vrijheid en mocht slechts onder strenge voorwaarden met an dere mensen praten. Woods vluchtte met zijn gezin naar Lon den en voert nu van daaruit strijd tegen het Zuidafrikaanse bewind. De moordenaars van de jeugde, zwarte Afrikaanse leider Ste ve Biko genieten na vijf jaar nog steeds bescherming van de Zuidafrikaanse regering. De zaak-Biko is nog steeds niet gesloten en de misdaad is nog niet vergeten. Hoewel de overblijfselen van de Zuidafrikaanse wetgeving nog steeds voorschrijven dat moord en doodslag berecht moeten worden en ook kei harde bewijzen in deze zaak voorhanden zijn, is het nog niet tot een vervolging van de schuldigen gekomen. Het is helemaal niet moeilijk om hen aan te wijzen. Er zijn duidelijke medische bewij zen, zelfs van het onvolledige onderzoek van 1977, dat de dood van Biko werd veroor zaakt door slagen op het hoofd die leidden tot hersen- door Donald Woods letsel. Ook zijn er bewijzen dat die slagen werden toege bracht gedurende een be paalde tijd toen slechts enke le officieren van de veilig heidspolitie, wier namen be kend zijn, toegang hadden tot de cel waarin Biko eenzaam zat opgesloten. De enige manier om een goed onderzoek te beginnen, is dagvaarding van voormalig minister van politie J. T. Kru- ger. Hij had ten tijde van de misdaad de beschikking over bijzonderheden ervan, zoals welke 'ondervragers' zich met Biko hebben bezigge houden en waar dat precies is geweest. Hij zou ook onder vraagd kunnen worden over de manier waarop hij zich destijds in het openbaar over deze zaak heeft uitgelaten. Dan zou opnieuw blijken hoe Kruger zich in het openbaar onverschillig toonde over de dood van Biko. Hoe hij zei dat 'het hem koud liet' en hoe hij andere laatdunkende op merkingen maakte die leden van de regeringspartij grap pig vonden. Dan zal ook blij ken dat Kruger eerst beweer de dat Biko was overleden aan de gevolgen van een hon gerstaking - een bewering die door de lijkschouwing is ont zenuwd. Daarna gaf Kruger een overzicht van de goede medische behandeling van Biko in de gevangenis. Uit de bewijzen is komen vast te staan dat ook daarmee de waarheid geweld werd aan gedaan. Ten tijde van het onderzoek in 1977 behoefde Kruger als mi nister niet te getuigen. Maar nu hij niet langer in het kabi net zit omdat hij met kan op schieten met premier Botha, zou hij gedagvaard kunnen worden Dan zou hu aan een kruisverhoor onderworpen kunnen worden over de ge beurtenissen die zich in sep tember 1977 hebben afge speeld in de cellen van de vei ligheidspolitie. waarvoor hij als minister verantwoordelijk was. Dat kan natuurlijk al leen maar als de Zuidafri kaanse regering te eniger tijd en om welke reden dan ook de zaak goed wil aanpakken en de belangrijkste verdach ten in deze zaak niet langer in bescherming neemt. Als hij eenmaal in de getuigen bank staat, zou Kruger ook ondervraagd kunnen worden over de omstandigheden waaronder niet minder dan 24 politieke gevangenen, die zoals de wet toestaat zonder vorm van proces vastzaten, een gewelddadige dood stier ven als gevangenen van de veiligheidspolitie gedurende zijn korte ambtsperiode als minister van politie... En dan is er nog de voormalige kolonel Goosen, die na 1977 een hogere rang heeft gekre gen. Hij was de officier van de veiligheidspolitie die di rect verantwoordelijk was voor de gang van zaken in wat naar later bleek Biko's dodencel te zijn. Ook hij zou gedagvaard en ondervraagd kunnen worden op grond van het nieuwe getuigenis van Kruger En zijn bevordering zou opnieuw bezien kunnen worden tegen de achtergrond van datgene wat zun getuige nis heeft opgeleverd. Dan zijn er nog de twee officie ren van de veiligheidspolitie, Siebert en Wilkin, die vol gens de boeken de twee 'on dervragers' waren die het dichtst bij Biko zijn geweest in diens laatste uren. En ten slotte zeker twee van de ge vangenisartsen. wier eigen uitkomst van het onderzoek van 1977 zou hebben moeten leiden tot hun oneervolle uit zetting uit hun medische ambt en vervolging wegens ten minste doodslag. Totdat zulke juridische proce dures uitblijven, is elke ver onderstelling gerechtvaar digd dat de schuldigen voor de dood van Biko gezocht moeten worden in regering* kringen of in elk geval in de hoogste kringen van de rege ringspartij. Vanzelfsprekend protesteerde geen enkel lid van de regering of van de par tij tegen de dood van Biko. Niemand besloot zijn ontslag in te dienen of zich terug te trekken. Niemand maakte zich druk om de zaak. De meeste blanke Zuidafrika- nen, die de regering en de partij bleven steunen, koes terden vanzelfsprekend geen van allen de wens zich af te wenden van de Nasionale Partij Daarom kan het blanke bevol kingsdeel erop blijven reke nen dat de rcger.ng de prijs moet betalen voor de interna tionale verontwaardiging over de zaak-Biko. over de talrijke andere moorden op. en excessen tegen anders denkenen en over de 317 ras senwetten van het apart heidssysteem gencht tegen de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika Mun mede-blanke Zuidafrika nen vragen mg regelmatig wat Zuid-Afnka moet doen om internationaal aanvaard te worden na al die jaren als land verstoten te zun. Mun antwoord is: - 1) Schaf alle apartheidswetten af. - 2) Geef alle burgers gelijke rechten; - 3) Vervolg de moordenaars van Steve Biko, dr. Neil Ag gett en de 46 andere anders denkenen die een geweldda dige dood stierven als gevan genen van de veiligheidspoli tie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9