'Praten helpt echt niet altijd' Leidato: ondernemers zetten alle zeilen bij Fotoclub bestaat zestig jaar Parkeercontroleurs en de agressie van de automobilist Parkeercontroleur Van Wee- ren kijkt een meter na. Vaak zijn de meters stuk gemaakt "We hebben nog nooit iemand kunnen betrappen Ze zien je toch aankomen". Sinds kort willen wij wapenstokken dragen, rnaar dat mag niet LEIDEN - In de ogen van veel mensen heeft hij maar een makkelijk be staan, de parkeercontro leur. Wat door de stad lo pen; en dan ook nog bon nen uitdelen aan mensen die hun wagen fout heb ben geparkeerd, vaak omdat het echt niet an ders kon. De parkeercontroleur ont moet op zijn weg veel agressie. Vorige week do- ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 Leiden Uit de kranten van 30 augustus (links) en 2 september. ken de berichten opeens in de krantekolommen op: "Parkeerwachter be dreigd"; "Parkeercontro leur ziekenhuis ingesla gen". Een parkeercontroleur zegt: "Ze zien ons als die ven; we doen een greep in hun portemonnaie. Ja, en dan denken ze ook nog dat we er stug aan verdie nen. Wat je soms niet al lemaal moet aanhoren. Alle vreselijke ziektes •"■ijR je naar je hoofd ge slingerd". Een agent van een andere afdeling; "Wij doen nog wat anders dan bekeuren, zien nog wel eens een blij gezicht. Zij bekeuren alleen maar. Dat is het hele punt". Een dag op stap met een paar controleurs. Agent A.J. van Weeren: "De mensen vergeten dat ik ook hersens van de ooie vaar heb meegekregen". Van Weeren heeft het bureau nog niet verlaten om de parkeerplaat sen voor invaliden te controleren of hij wordt aangeklampt door een oude dame. "Meneer, weet u een parkeerplaats? Want ziet u: ik moet op visite bij iemand en kan m'n auto niet kwijt". Op de Garenmarkt roept Van Weeren het bureau op. De parkeerauto maat is kapot, dat wil zeggen: in het apparaat kunnen geen gul dens meer worden gegooid. "Dat gebeurt nou om de haverklap hè. Alles gooien ze in de meters en automaten: verkeerde munten, houtjes en ga zo maar door. De apparaten moeten dan ook elke dag worden open gemaakt". door Wim Brands Van Weeren controleert deze och tend, zoals gezegd, alleen de par keerplaatsen voor invaliden. Heeft een niet—invalide zijn auto op zo'n plek geparkeerd, dan schrijft hij een bekeuring van 85 gulden uit. In een aantal gevallen wordt er gesleept. En dat kost de automobilist in overtreding dan 101 tot 217 gulden extra. Veel te bekeuren valt er overigens niet; de mensen kijken klaarblijkelijk wel uit. Van Weeren wijt dat aan de goede controle. "Ze weten dat we er achter aan zitten". De Breestraat overlopend zegt Van Weeren dat hij meestal direct door heeft wat voor vlees je in de kuip hebt. Dat leer je wel. "Kijk, als ze kwaad in de zin hebben hoor je dat direct. Schelden dat ze dan meestal doen, ongeloof lijk". En hij somt op: "Vieze fas cist, W.A.-man, SS-er". Van Weerden kan daar overigens nog wel begrip voor op brengen. "Het is onze taak om die mensen tot reden te brengen". Soms wordt er een poging onder nomen om de controleur over te halen die tien gulden aan te ne men en die overtreding vooral te vergeten. "Geef maar hier die tien gulden, zeg ik dan. Maar er komt nog wel vijfendertig gul den bij voor die overtreding". Op de Apothekersdijk zit CDA- raadslid Walenkamp op een ter rasje. Het kon niet beter treffen, want hij was het toch die zich af vroeg waarom de parkeercontro leurs zo weinig bekeuren en bo vendien enkele vraagtekens zet te bij het hoge ziekteverzuim. "Ach", zegt Van Weeren, "weet hij veel. Er zijn bij ons weieens mensen ziek ja, maar dat komt vaak door spannningen. Maar sommige raadsleden hebben geen begrip voor ons. Gaan ze een dagje met de politie mee, denken ze meteen dat ze alles weten". Het vervelende is volgens Van Weeren dat ten stadhuize het parkeerbeleid wordt bedacht, maar dat de controleurs met de moeilijkheden worden gecon fronteerd. Een paar voorbeelden. In de Koorbeurssteeg zegt hij: "Kijk, hier hebben nou twee mensen een ontheffing gekre gen; de rest mag hier niet staan. Wat moet je nou doen?" In de Van der Werfstraat: "Je kunt hier een jaarontheffing krijgen. Maar dan moetje tenminste 26 zijn en hoofdbewoner. Dus de zoon des huizes moet zijn auto maar el ders zien kwijt te raken. Dat le vert vervelende tonelen op". Verweren Geweld tijdens de wandeling heeft iemand al aan Van Weeren gevraagd hoe het met zijn collega gaat, die het ziekenhuis werd in geslagen. "Ja, het moest er een keer van komen. Het dreigde ge woon. Wat kunnen wij doen om ons te verweren? Moet je je pakje shag trekken? Vroeger zeiden we nog wel eens tegen iemand die stond te briesen: ga maar weg jongen, koop jij maar een bloe metje voor je vrouw. Maar dat mogen we niet meer zeggen. Dus nogmaals: wat moeten we doen als we bedreigd worden? Ja luis ter eens: praten helpt echt niet altijd, wantje kunt lang niet alle mensen ervan overtuigen dat wij redelijk zijn en gewoon ons werk doen. Weglopen? Ja kom nou: dan word je binnen de kortst mo gelijke tijd als een watje be schouwd. Mooi imago krijg je dan. Nee, sinds kort willen wij graag wapenstokken dragen, maar het mag niet van de lei ding". De chef van de parkeerpolitie, in specteur Nap, zegt dat er volgen de week wordt gesproken over het al dan niet dragen van knup pels. "In Den Haag en Amster dam maken ze er inderdaad ge bruik van, maar tot op heden hebben wij steeds gezegd: kom je in moeilijkheden, maak dan gebruik van de portofoon. Een stapje terugdoen zodat de fout- parkeerder even af kan koelen kan ook geen kwaad. Je kunt er natuurlijk niet vanuit gaan dat de parkeercontroleur onder alle omstandigheden zijn eigen boontjes moet kunnen doppen. Doe je dat nameüjk, dan kun je die man wel meteen een pistool geven. Uit het feit dat er een agent is mishandeld mag je ove rigens niet de conclusie trekken dat de mensen de laatste tijd veel agressiever zijn geworden. Dat is volgens mij niet zo". Van Weeren nadert het bureau in middels weer, hij is klaar met zijn ochtendwerk en zegt: "Denk niet dat ik geen plezier meer in m'n werk zou hebben. Er zijn toch ook wel leuke kanten. Veel mensen schieten je aan en vra gen je wat. Dat is toch ook wel leuk". Vernielingen Wie een goede indruk wil krijgen hoe een meter precies gemold kan worden moet een kijkje ne men op de Apothekersdijk. Een controleur, die aan zijn midda groute bezig is, zegt: "Deze me ter kun je niet meer openen, om dat op de plaats waar je anders de sleutel in zou stoppen een stukje hout zit. Wij kunnen dus ook niet bewijzen dat deze me neer fout parkeert, want daar voor moetje de meter openen. Ik denk ook niet dat deze meter vanmiddag nog gerepareerd kan worden. Nee, we hebben nog nooit iemand op heterdaad kun nen betrappen Ze zien je toch aankomen!" Even daarvoor had hij tijdens het uitdelen van een bon verteld dat de afwerking van een bekeuring in principe niet meer zoveel adminstratieve rompslomp geeft. De formuliertjes zijn ver simpeld. Van rompslomp is ech ter wel weer sprake als de fout- parkeerder niet naar het bureau komt om contant te betalen. Dan moet de administratie aan het werk; en als zelfs dan nog niet wordt gereageerd komt de ver- hoorafdeling in touw. Op die verhoorafdeling werken twee van de elf mensen die bij de Leidse parkeerpolitie in dienst zijn. Over het werk zegt één van hen (beiden willen overigens lie ver niet met hun naam in de krant, "omdat ze ons dan weer de hele nacht opbellen"): "Als de mensen niet direct betalen, stuurt de administratie ze na ver loop van tijd een acceptgiro kaart. Reageren ze dan nog niet en dat gebeurt vrij regelmatig - dan nemen wij de zaak over Wij zoeken dan het telefoonnum mer op en gaan bellen. Je hebt mensen die dan wel willen beta len, maar sommigen zijn echt on redelijk. Zo van: waar bemoei je De mensen die erkennen dat ze een overtreding hebben begaan, kunnen een schikking treffen. De Leidse politie stuurt namelijk in dat geval het proces-verbaal naar Den Haag met de medede ling dat de fout-parkeerder heeft toegegeven. Deze krijgt dan na enige tijd een acceptgirokaart uit Den Haag. Htj mag natuurlijk ook ontkennen, zeggen dat de agent het echt bij het foute eind heeft Dat wordt dan vermeld in het proces-ver baal dat naar Den Haag gaat en de verdachte moet dan voorko men. Nu heb je natuurlijk ook mensen die zeggen dat Jantje he lemaal niet in de Breestraat woont. "Die, nee hoor, die is al lang verhuisd" Dan moet het be volkingsregister geraadpleegd Iets moeilijker wordt het wan neer de verdachte in Noordwijk woont en zegt dat hij geen telefo nische mededelingen doet; wat zijn goed recht is overigens. Een paar dagen later kan hij dan een bezoekje verwachten van de Noordwijkse politie Mensen proberen soms op de gek ste manieren een bekeuring te ontlopen, zeggen de verhoor ders. "We hebben wel eens een acceptgirokaart teruggekregen, die was verstuurd door de admi nistratie. waarop zoiets stond als ikke geen geld hebben. Was dus iemand die deed alsof hg een buitenlander was. Bleek dus een directeur van een bedrgf te zijn Kun je nagaan" Even later pakt de verhoorder de telefoon om iemand op te bellen die niet heeft gereageerd Voor dat hij het nummer draait zegt hij: "Nu begin ik met te zeggen ik bel in verband met een bekeu ring, want anders schrikken die mensen zich rot als ze het woord politie horen". De moeder van de met-betaler neemt op. haar zoon moet even worden geroepen De agent legt zijn hand op de hoorn en zegt "Dit is nou een makkelij ke. Soms duurt het wel anderhalf uur voordatje iemand te pakken krijgt". "Of nog langer", vult zijn collega aan. "want je hebt men sen die eens in de veertien dagen blijken te verhuizen". "Ja, hallo., met de parkeerpolitie Leiden. Ik bel u in verband met een bekeuring Ik wil u nog zeg gen dat u vanaf dit moment niet hoeft te antwoorden. Goed, dan ga ik verder Erkent u die over treding U kunt zich dat niet her- innrr< n Ja. dat komt u I Iral voor hè". Na een paar minuten legt de agent de hoorn weer neer "Ja, hu stribbelde even tegen, maar hg bleek toch wel een schikking te willen treffen". Terwgl hg het licht in de kamer uitdoet, omdat het werk er voor hem opzit, zegt hg: "Moeilijkhe den op straat, daarmee worden wij natuurlijk niet geconfron teerd Maar waar je hier wel eens moedeloos van wordt, dat zgn die enorme stapels die we nog niet hebben afgehandeld Twee honderd verbalen zgn dat er nu. maar ze kunnen ze zo weer met een partij binnenkomen Tot aan de vensterrand hebben die sta pels weieens gelegen Nou, dan stap ik om de zoveel tijd even naar buiten om een luchtje te scheppen". cd GLENNMARK «o NU: 3.50 NOG STEEDS BIEROORLOG HEINEKEN BIER GLAS ,.wï 1.50 FOLK-WEEK* MARION ARTS S ROBBIE LAVEN 1 S DUO DAN DIT MAAR S PLUS DE DOKTER ^^Piete^><erk^ooisteeq2^^^ Soerabaya Leidenaar J E Claproth ui van plan 27 november in Holiday Inn een reünie te houden voor ex-bewoners van Soerabaya (Indonesië) De band Night- breakers en de Buckley Sis ters treden dan op. Belang stellenden wordt iterzocht zich te melden bij Claproth. wiens adres Peppelrode 9. 2317 BX te Leiden u Alliance Francaise De bijna honderdjarige Allian ce Francaise heeft nu ook een Leidse afdeling Deze organi satie stelt zich ten doen Ne derlanders in contact te bren gen met de Franje cultuur en 'de Franse taai Zij doet dat onder meer door middel txxn cursussen Ook worden er spe ciale awnden gehouden. waarop een 'Frans' onder werp wordt behandeld, vane- rend van toneel en muziek tot eten en drinken Voor meer inlichtingen tel 01712-8596. tel 071-763037. tel 071- 155325 Kinderfilm Bij KdtO. Oude Vest 45 wordt woensdag de kinderfilm "Vakantie voor een hond" vertoond. Een opeenstapeling van gekke gebeurtenis, en met de hond Blek op een boerde rij De film begint om half Huishoudbeurs in GroenoordhaUen LEIDEN - Ondanks of misschien wel dankzij de economische re cessie hebben zich dit jaar meer gegadigden voor de Leidato ge meld dan in voorgaande jaren. Organisator Jan van Zijp meldde dit gisteravond tijdens de officië le opening van de huishoud beurs in de GroenoordhaUen. "De ondernemers zetten klaarb lijkelijk alle zeilen bij". Na het openingswoord was er een kort optreden van Martine Bijl en Henk v.d. Molen. "Ik ben een trut", introduceerde de zangeres haarzelf in het eerste liedje. "Ja, dat wisten we al", antwoordde de begeleider snedig. De pauzes tussen de liedjes werden opge vuld met vrijblijvend gebabbel. "Henk (de begeleider dus) fluit graag". Waarop deze antwoord de: "Klopt ja, om m'n brood". Veel meegeklapt werd er overigens niet, laat staan meegezongen. Misschien teveel hoogwaardig heidsbekleders aanwezig? Tij dens één van de laatste liedjes zei de zangeres dan ook: "U mag wel klappen hoor, want anders kom ik er ook niet meer doorheen". Jan van Zijp bedankte de arties ten na het optreden en bekende dat hij al sinds jaren een groot fan van Martine Bijl was. Om een handtekening vroeg hij echter niet. Hierna was het woord aan de com missaris van de koningin, mr. M. Vrolijk. "Nu hebben we alles ge had en dan kom ik nog", begon hij. Toch was hij graag gekomen, want hij had al zoveel goeds over de Leidato gehoord dat hij ook wel eens een kijkje wilde komen nemen, zei hg. In het programma stond dat de commissaris ook de openings handeling zou verrichten, maar dat bleek niet het geval. Nadat LEIDEN - De Leidse Amateurfo tografen Vereniging (LAFV) be staat in november zestig jaar. De ze vereniging behoort daarmee tot de oudste fotoclubs van het land Het komende verenigings- jaar zal voor een groot deel in het teken van dit jubileum staan Hoogtepunt moet een fototentoon stelling worden, die in het voor jaar zal worden gehouden, zo is de bedoeling De leden van de LAFV kunnen daarop hun crea tieve prestaties aan de bevolking tonen De fotoclub telt 45 leden die uit Leiden en omgeving af komstig zijn Elke tweede en vierde maandag van de maand komen zg bgeen in 't Brugge- hoofd (Steenschuur 1), tweemaal per jaar houden zg een fototocht, ze bezoeken andere fotoclubs en organiseren elke twee jaar een fototentoonstelling De LAFV gaat er in principe vanuit dat de leden de ee rste beginselen van de fotografie beheersen Fo- totechnische cursussen worden er niet georganiseerd De meeste leden beschikken zelf over een donkere kamer Op de tweewe- kelgkse bgeenkomsten bespre ken de leden eikaars werk en dat van anderen Wie met de LAFV kennis wil ma ken is welkom op zo n club avond De eerste bgcenkomst van het seizoen is aanstaande maandag, aanvang acht uur. de volgende op 27 september. Ver dere inlichtingen zgn te krggen bg voorzitter D van den Berg tel. 01717-5964 of bij secretaris mevrouw C Ruys. tel 071 174871 een standwerkster hem had ge demonstreerd hoe hij met een bandelichter een band van de velg kon halen, zei Vrolijk: "Nu u het al gedaan heeft mag u deze show ook voor geopend verkla ren". Het aan een standaard be vestigde wiel kon weer worden opgeborgen. De directeur van de Groenoordhal- len, De Jong. sloot de rij. Met een knipoog naar de aanwezige ge meente-politici: "Misschien kan er nog een sporthalletje tegen dit gebouw worden aangezet". De Leidato duurt tot en met vol gende week zondag. De commissaris van de Koningin, mr Vrolijk kijkt toe hoe een standwerkster een band t»an de velg haalt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3