"Ballet is de kick van het ogenblik" Clint Farha wil niet meer weg uit Nederland Nationale Ballet geeft jongeren een kans ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 "Voor Sabrina en de toekomst" was de opdracht bij "Onder mijne voeten", het ballet dat Rudi van Dantzig vorig jaar maakte. Een terecht eerbe toon aan Clint Farha, al jaren één van de gezichtsbepalen de dansers bij het Nationale Ballet. Zijn dochtertje Sabri na werd vlak voor de premiè re van het stuk, waarin haar vader een glansrol speelde, geboren. In het toch al met sterke dans- persoonslijkheden gezegen de Nationale Ballet is hij een figuur die er uitspringt. Niet alleen in "Onder mijne voe ten" speelde hij een belang rijke rol. Hans van Manen maakte vorig jaar "Sarcas men", waarin Farha schitter de in een subtiel duet met Ra chel Beaujean. Toer van Schayk liet hem in "Land schap" een atletische en ko mische solo uitvoeren in de rol van zonnebader, die door insecten wordt belaagd. Hij valt niet alleen op door zijn grote gestalte, maar vooral door zijn sterke podiumpre sentatie. Als Clint Farha op de dansvloer stapt, kijk je naar hèm. Hij komt zeer over tuigend over, vooral door zijn vermogen om de rol tot leven te brengen. Dat steekt sterk af bij hoe hij thuis is. Elk ant woord wordt eerst gewikt en gewogen. Solist Hij is Amerikaan van geboorte, komt uit Washington, maar is inmiddels minstens een hal ve Nederlander. Zijn vrouw was ook danseres bij het Na tionale Ballet, maar heeft het dansen opgegeven toen hun dochtertje werd geboren. Sinds 1972 woont hij in ons land, al kun je dat aan zijn ge brekkige Hollands niet ho ren. Hij begon als aspirant bij het Nationale Ballet. "Ze hadden een jongen nodig voor het corps de ballet in de Sleeping Beauty, dat in die tijd ook op het repertoire stond. Ik verdiende niet meer dan 170 gulden per maand, maar dat ik werd aangeno men was het mooiste wat met me kon gebeuren. De nu 28-jarige Clint Farha danst nog steeds bij het Na tionale Ballet, maar dan als eerste solist. "Het was mijn eerste baan en het zal ook wel mijn laatste zijn", zegt hij. "Ik zou nergens anders willen dansen. Het gezelschap is heel stabiel en zorgvuldig in de uitvoering van balletten. De choreografen die er werken zijn de beste van de wereld. Ook Amsterdam be valt me veel te goed om er ooit weg te willen". Hij danst bij het Nationale Bal let vooral belangrijke rollen in de moderne stukken. Het echt klassieke repertoire - zo als de 'Sleeping Beauty' of de zwaardere stukken van Ba- lanchine - is niets voor hem. "Klassiek is voor mij te moei lijk. Ik kom daarvoor tech niek tekort", zegt hij eerlijk. Hij heeft zijn opleiding gehad aan verschillende baUetaca- demies in de Verenigde Sta ten en dat was volgens hem niet de best denkbare trai ning. "Ik ben ook niet het prinselijke type. De hoofdrol len in dat soort klassieke stukken moeten je liggen. Voor mij is het niks". Ervaring Niemand brengt het alleen door podium-ervaring ver in de danswereld, maar Farha wijt het bescheiden toch vooral daaraan dat hij eerste solist is geworden. Hij is pas 28 jaar, maar denkt dat hij al over zijn echte top heen is. "Ik merk het in de Vijf Tan go's van Hans van Manen. Dat gaat nu al veel moeilij ker, dan in de tijd toen het net werd ingestudeerd". Far ha ziet zichzelf niet - zoals de onlangs bij het Nederlandse Danstheater ontslagen Gé- rard Lemaitre - tot na zijn veertigste op de dansvloer staan. Hij zegt geen voorkeur te heb ben voor één van de drie cho reografen van het Nationale Ballet, noch voor een ballet waarin hij een hoofdrol ver vult. "Hans (van Manen) is het meest klassiek. Hij weet heel precies wat hij mooi vindt en is het meest subtiel. Rudi (van Dantzig) is een dichter. Zijn werk heeft iets bevlogens". Uit wat Clint Farha vertelt komt toch de meeste bewon dering voor Toer van Schayk naar voren. "Hij is degene die er echt boven staat. Zijn dan sen zijn alsof hij zelf zijn ei gen taal maakt. Misschien komt het omdat hij ook schil der is. Hij heeft een volko men eigen, originele stijl". Van Schayk maakt in zijn laat ste choreografieën veel ge bruik van theaterelementen, vooral mime is belangrijk. Clint Farha ziet zich later in zijn carrière nog wel eens in dat soort stukken spelen. "Je hebt er veel podiumervaring voor nodig. Bij dans kan de aandacht verslappen, terwijl die mime-elementen erg on derhoudend kunnen werken. Ik zie het wel als een goede ontwikkeling". Kritisch Zelf heeft Farha ook choreogra fische aspiraties. Driejaar ge leden maakte hij voor een workshop zijn eerste ballet: "The Liquor Store Hold-up". Hij kijkt er met gemengde ge voelens op terug. "Het was gebaseerd op de energie van de zon. Ik zat zelf in een stoel in een hoek van het podium en gaf een soort toelichting op de dans. In dat stuk heb ik teveel ideeèn willen stoppen. Met een volgende choreogra fie wacht ik nog een tijd. Als je ouder wordt, heb je meer respect bij je collega's. Zo werkt het voor mij in elk ge val". In de herfst van dit jaar reist het Nationale Ballet naar New York om daar een aantal optredens te geven. Voor Clint Farha een gelegenheid om voor 'eigen' publiek te dansen. Hij kijkt er niet erg naar uit. "Ik houd er niet van in New York te dansen. Het pubhek daar is zo kritisch. Je staat er meer om jezelf te be wijzen, dan om te dansen. Het Nederlands Danstheater is daar erg goed gevallen. Dat is erg energiek en sportief. Ik ben benieuwd wat ze van ons vinden". Hij wil tot slot nog wel wat kwijt over zijn voorliefde voor optredens. "Het mooie ervan is dat het alleen bestaat op het moment zelf. Als het optreden voorbij is, bestaat het enkel nog in je hoofd. Het is nooit twee keer hetzelfde. Daarom houd ik van ballet Het is de kick van het ogen blik". ARIEJAN KORTEWEG Het Nationale Ballet doet in het komende seizoen ook Leiden aan. Op 15 februa ri komt het gezelschap in de Leidse Schouwburg met een "jonge-sterren- programma". Dit is een kleine-zaalproduktie met de grote pas de deux uit de klassieke werken, met als doel de jongere solis ten de kans te geven prak tijkervaring op te doen. Het Nationale Ballet is toch al van plan de geijkte paden voorzichtig te verlaten, want de eerste première in het nieuwe seizoen is een Carré- projekt van Hans van Manen. De piste van Carré wordt dan gebruikt voor nieuw werk van zijn hand en voor een re prise van "Live", een ver smelting van video en ballet uit 1979. New York Eind november vertrekt het ge zelschap naar New York voor een festival van Europese dans. Daar wordt opgetreden in de grote zaal van de Brook lyn Academy of Music. Vlak daarvóór, op 18 november, gaat een choreografie van John Wisman, een Neder landse danser bij het NB, in première in de Stadsschouw burg van Amsterdam. In februari volgt nieuw werk van Rudi van Dantzig of Toer van Schayk, afhankelijk van de vraag wie het eerst klaar is. Het echt klassieke reper toire komt in de maand maart aan bod, als een serie voor stellingen wordt gewijd aan de werken van de Rus Serge Diaghilev. In het begin van deze eeuw was Diaghilev de leider van de vermaarde "Ballets Russes". Tot de uit gevoerde werken behoort in elk geval "Les Biches". De maanden april en mei van het volgend jaar worden ge vuld met een tournee naar West-Duitsland en reprises, waaronder de "Sleeping Beauty". Voor het Holland Festival heeft het Nationale Ballet iets bijzonders in pet to. Gedacht wordt aan een kleine-zaalproduktie. mis schien wel in een tent Het Nederlands Dans Theater heeft zich voor het komend seizoen tot taak gesteld maar liefst zeven verschillende programma's te brengen, met in elk programma een pre mière. Onder de choreogra fen, die voor deze premières tekenen, gaan geen verrassin- Hans van Manen Les Noces Rudi van Dantzig De produktiviteit van artisUek leider Jiri Kylian ligt ook in het komende seizoen weer erg hoog. Op 17 februari brengt hij in het Scheve- ningse Circustheater een nieuw ballet op "Les Noces" van Igor Strawinsky. Dit wordt een grote produktie. met vier piano's, slagwerk en een koor Ook maart wordt een Kylian- maand Dan gaat de langver wachte Aboriginal produktie in première, een avondvul lend ballet, geïnspireerd op de bewegingen van de oor spronkelijke bewoners van Australië. Deze produktie was eerst voor het afgelopen Holland Festival bestemd, maar dc muziek was niet op tijd klaar. Een korte versie van deze choreografie, die in het afgelopen seizoen werd gebracht, leverde verdeelde reacties op. Voor het komende Holland Festival staat een co-produk- tie van Kylian en Christopher Bruce op stapel. Dan wordt ook nieuw werk van William Forsythe verwacht, een cho reograaf die met elk nieuw ballet weer verrast. Een wereldpremière van Chnstopher Bruce opent het nieuwe seizoen bg het NDT. Op 23 september heeft de eer ste voorstelling daarvan plaats in het Scheveningse Circustheater. In november en januari volgen nieuwe choreografieën van respectie velijk Paul Taylor en Nils Christe. Elk programma van het Nederlands Dans Theater wordt aangevuld met repri ses uit vorige seizoenen. Werkcentrum Dans Werkcentrum Dans komt met voor Leiden verheugend nieuws. De eerste premières van het nieuwe seizoen wor den in het Leidse LAK-thea- ter gegeven. Op 17 september worden daar nieuwe werken van artistiek leidster KSthy Gosschalk en van de Ameri kaan Jim Self gebracht Een dag eerder wordt in hetzelfde theater een proefvoorstelling gegeven. New York is in trek bij het Nederlandse ballet en Werkcentrum Dans blijft daarbij niet achter. Van 3 tot 24 november treedt het Rot terdams gezelschap daar op in de Dance Theater Work shop, met vier Nederlandse en twee Amerikaanse choreo grafieën Op vijf oktober gaan in het Pic colo theater werken van An- ne-Mane Backer. José Win kelman en Richard Slaughter in première. Die choreogra fieën zgn vooral bedoeld voor kleuters en leerlingen van de onderbouw Het programma voor de rest van het seizoen staat nog niet vast Zeker is wel. dat op 8 februari een pro duktie van de Fransman Do minique Boivin in première gaat. dat de vroegere WD- danser Ed Wubbe met een choreografie komt en dat een herziene versie van "Uhm Uhm" van Hans Tuerlings op het programma staat. Ondanks de snel verslechteren de financiële situatie in de theaterwereld zullen ook een aantal kleinere gezelschap pen met nieuwe produkties komen Van Bart Stuyf, Knsztina de Chatel. de Shu- saku Dance Company, Penta theater en de Stichting Dans- produktie worden nieuwe programma's verwacht Een groot deel daarvan zal het ko mend seizoen in het Leidse LAK-theater te zien zijn De eerste dansvoorstelling in de Leidse Schouwburg wordt op 23 september verzorgd door het Scapino Ballet Het dans-echtpaar Alexandra Ra dius en Han Ebbclaar staat er 9 januari op de planken. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23