De zaal moet vol Wat de Leidse Schouwburg te bieden heeft Het seizoen van de risicoloosheid Een nieuw theaterseizoen staat voor de deur. Een seizoen dat voor een belangrijk deel in het teken van de bezuinigingen en de vrije produkties zal staan. De Leidse Schouwburg tracht zijn deuren open te houden door bij de programmering op een zo groot mogelijk publiek te mikken en het LAK-theater staat als gevolg van ernstige subsidieproblemen zwaar op de tocht. Op deze pagina een overzicht van hetgeen de Leidse Schouwburg te bieden heeft. Verder in dit theaternummer ruime aandacht voor het uitgebreide concertprogramma van K&O, een beschouwing over het gemeentelijk subsidiebeleid, een overzicht van het nieuwe seizoen bij de opera en het ballet alsmede interviews met de musical-ster Jasperina de Jong, de in Zoeterwoude wonende 'Appel'-acteur Henk Votel en de eerste danser van het Nationale Ballet, Clint Farha. Samenstelling: Pieter C. Rosier Willem Nijholt en Linda van Dyck in "Sukses". Henk van Ulsen, Gerrie v.d. Klei en Thijs van Leer brengen een eerbetoon aan Jacques Brei. De Leidse Schouwburg staat op het punt om zijn deuren, die in de afgelo pen drie zomermaanden gesloten bleven, weer te openen. Het spook van de bezuinigingen waart ook in dit 'oudste en mooiste' theater rond. Het aantal voorstellingen blijft dit seizoen beperkt tot 85, de programmering is over het algemeen 'populair' en de bekende felgekleur de maandagenda's wor den - om geld uit te sparen - niet meer gedrukt, maar gestencild. Bovendien worden ze aan niemand meer per post toegezon den, maar op een aantal plaatsen in de stad neer gelegd, waar ze gratis kunnen worden meegeno men. De programmering van de Leidse Schouwburg is voor het seizoen 1982-'83 zoals ge zegd nogal risicoloos en er duidelijk op gericht de zaal zo vol mogelijk te doen stro men. Bedraagt het aantal pro dukties van het gesubsidieer de toneel ruim tien (afgezien van een serie voorstellingen door het Amsterdams Volks toneel van 'De gebochelde' en door Nooy's Volkstheater van 'De Jantjes'!, het aantal vrije produkties in de toneel sector bedraagt bijna twintig. Wat het gesubsidieerde toneel betreft zijn er voorstellingen te verwachten van het Pu- bliekstheater (2), de toneel groep 'Theater' (4), de Haagse Comedie (3), de toneelgroep 'Globe' (1) en de toneelgroep 'De Appel' (1). Tot de vrije produkties beho ren 'Duet for one' met Josee Ruiter en Dolf de Vries, 'De hortensia' met Simone Roos- kens en Luc Lutz, 'Een apart stel buren' met Ina van Faas- sen en Yoka Berretty, 'Het le ven is te kort' met Kitty Jans sen en André van den Heu vel, 'Binnenste boven' (van Ayckbourn) met Ton Kuyl, de Hollander' en in april met 'Die Zauberflöte'. Hans van Willigenburg presenteert in januari zijn 'Hollywood Fol lies' en Jasperina de Jong is in mei te zien in 'Fien', een nieuwe Nederlandse musical, gebaseerd op het leven van de legendarische cabaretière, revuester en actrice Fien de la Mar. In december kan men in de schouwburg terecht voor 'De dader heeft het ge daan', de vijfde muzikale ko medie van Annie M.G. Schmidt met o.a. Conny Stuart. De schouwburgagenda ver meldt voorts de namen van Peter Faber (met zijn solo- programma 'Wonderen'), Chris Hinze (met medewer king van de zangeres Ann Burton en de pianist Louis van Dijk), Thijs van Leer (met de door hem gecompo neerde heilige mis op rock muziek 'Dona Nobis Pacem') en Adèle Bloemendaal (met een nostagisch muziekpro gramma). Circus Maija Lieuwen, Cor v.d. Brink, Jennifer Willems en Jaap Wieringa, 'Geboren in Blijdorp' (een stuk van Peter Nichols bewerkt door Ale xander Pola) met Ellen Vo gel, Marijke Merckens en Cor van Rijn, 'Sukses' met Wil lem Nijholt en Linda van Dyck, 'De gouden tijd' met Josephine van Gasteren en Jules Hamel, 'Bessen' (blij spel van Jos Brink) met Hen- ny Orri, Teuntje de Klerk, Hetty Verhoogt en Eddy Brugman', 'Spotgeesten' (Bli the Spirits van Noël Coward) met Pleuni Touw, Hugo Met sers, Kitty Courbois en Diana Dobbelman en de eenakters 'White Liars' en 'The Public Eye' (van Peter Shaffer) met Ton van Duinhoven. Cabaret mmmm De jaaragenda van de Leidse Schouwburg laat ook zes ca- baretprodukties zien: Jan Blaaser, Fons Jansen, Nata- scha Emanuels, Seth Gaaike- ma, Sieto Hoving en Paul van Vliet treden achtereenvol gens in het theater aan de Ou de Vest op. Voorts zijn er in dit theater zes dansvoorstellingen te ver wachten. Tot deze voorstel lingen behoren een optreden van het dansechtpaar Ale xandra Radius en Han Ebbe- laar, van jonge sterren van het Nationale Ballet, van Sca- pino en van het Shusaku Dormu Dance Theatre. In ok tober is er een voorstelling van een Balinese dansgroep, waar met met extra grote be langstelling naar mag wor den uitgekeken. De Hoofdstad Operette geeft in maart drie voorstellingen van 'Victoria und Ihr Husar' en voor liefhebbers van clowne rie is er in dezelfde maand een optreden van I Colom- baioni. Het Pantomimethea ter Rob van Reijn komt in fe bruari naar De Leidse Schouwburg met 'De Vliegen Dan is er nog het programma 'Muziek om naar te kijken' met Liselore Gerritsen (zang), Judy Schomper (viool), Louis van Dijk (pia no), Jan Hollestelle (bas) en Louis Debij (slagwerk). De bewegingsgroep van Bart Stuyf geeft twee voorstellin gen van 'Spiegels' en Jules Croiset komt met een solo voorstelling van Kafka's 'De metamorfose'. Henk van Ul sen, Gerrie v.d. Klei en Thijs van Leer brengen met hun programma 'Als er liefde be staat', eveneens in de Schouwburg, een eerbetoon aan Jacques Brei. Tot slot zij nog vermeld dat er in januari, voor het eerst in de 277-jarige geschiedenis van de Leidse Schouwburg, een echt circus op het podium zal verschijnen. Er zullen in die maand in totaal vier circus voorstellingen worden gege ven. PIETER C. ROSIER LEIDEN - De jaaragenda van de Leidse Schouwburg ziet er voor het theaterseizoen 1982-'83, wijzigingen voorbehouden, als volgt 15 sep. 'Wie is bang voor Virginia WoolfPubliekstheater, toneel 18 sep. 'Wonderen', Peter Faber, soloprogramma 23 sep. Scapino met familieprogramma, ballet 7 okt. National Dance Art Ballet of Bali, muziek en dans 9 okt. 'De barbier van Seviglia', Lyrische Komedie, opera 13 okt. 'Duet for one' met Josee Ruiter en Dolf de Vries, toneel 14 okt. 'Duet for one' met Josee Ruiter en Dolf de Vries, toneel 16 okt. 'Man alleen', Jan Blaaser, soloprogramma 19 okt. 'Verwandlungen', Schwartzes Theater 20 okt. 'School voor vrouwen', Toneelgroep 'Theater', toneel 21 okt. 'De Jantjes', Nooy's Volkstheater, toneel 22 okt. 'De Jantjes', Nooy's Volkstheater, toneel 23 okt. 'De Jantjes', Nooy's Volkstheater, toneel 27 okt. Chris Hinze and Friends, muziek 29 okt. 'De hortensia' met Simone Rooskens en Luc Lutz, toneel 2 nov. 'De gebochelde', Amsterdams Volkstoneel, toneel 3 nov, 'De gebochelde', Amsterdams Volkstoneel, toneel 4 nov. 'De gebochelde', Amsterdams Volkstoneel, toneel 5 nov. 'Pas de deux', Vlaamse toneelgroep 'Bent', toneel 6 nov. 'Een apart stel buren' met Ina van Faassen en Yoka Berret ty, toneel 'De dood van een handelsreiziger', Toneelgroep Theater', toneel 11 i 'Dona Nobis Pacem', Thijs van Leer. muziek 'Shusaku Dormu Dance Theatre, muziek en dans 'De Ninja's', Japans theater 'Het leven is te kort' met Kitty Janssen en A.v.d.Heuvel, 26 r 9 dec. An Triskell, Bretonse volksmuziek 10 dec. 'Geboren in Blijdorp' met Ellen Vogel, toneel 11 dec. 'White liars' en 'The public eye' met Ton van Duinhoven, toneel 15 dec. 'Een scheve schaats', Theater v.d. Lach, toneel 17 dec. 'Die gouden tijd' met Josph. van Gasteren en Jules Hamel, toneel 18 dec. 'Bessen', blijspel van Jos Brink met Henny Orri 20 dec. 'De dader heeft het gedaan', muzikale komedie van Annie Schmidt 7 jan. 'Dokteressen', Mechels Miniatuur Theater, toneel 8 jan. 'Drie in de pan' met Piet Bambergen, René van Vooren, Joke Bruijs 9 jan. Alexandra Radius en Han Ebbelaar, ballet 10 jan. 'Hollywood Follies', show 12 jan. 'Zullen we handhaven', Fons Jansen, cabaret 15 jan. Nationaal Nederlands Wintercircus, circus 16 jan. Nationaal Nederlands Wintercircus, circus 20 jan. 'Spiegels', bewegingsgroep Bart Stuyf 21 jan. 'Spiegels', bewegingsgroep Bart Stuyf 22 jan. 'Adèle's keus' met Adèle Bloemendaal 26 jan. 'Spotgeesten' met Pleuni Touw, H. Metsers en Kitty Cour bois, toneel 28 jan. 'Tot hiertoe' met Robert Long en Leen Jongewaard 29 jan. 'Tot hiertoe' met Robert Long en Leen Jongewaard 3 feb. 'Pierewaaien', Tonelgroep Theater', toneel 4 feb. 'De Vliegende Hollander', Pantomimetheater Rob van Rcijn 5 feb, 'De metamorfose', Jules Croiset, solotoneel 11 feb. Muziek om (ook) naar te kijken, muzikaal programma 12 feb. 'Sukses' met Linda van Dijk en Willem Nijholt, toneel 15 feb. Jonge sterren van het Nat Ballet, ballet 16 feb. 'Voor een bloem op de puinhoop', Natascha Emanuels cabaret 18 feb. 'Als er liefde bestaat', chansonprogramma 19 feb. Fiesta Gitana, muziek en dans 25 feb. 'Het laatste zaaltje met gezond verstand', Seth Gaaikema cabaret 26 feb. 'Het laatste zaaltje met gezond verstand', Seth Gaaikema cabaret 3 mrt. 'Victoria und Ihr Husar', Hoofdstad Operette 4 mrt. 'Victoria und Ihr Husar', Hoofdstad Operette 5 mrt 'Victoria und Ihr Husar', ÜOOM tad I >i n tfel 11 mrt. 'Het epos van Gilgamesh', toneel 12 mrt. 'Duet for one' met Josee Ruiter en Dolf de Vries, toneel 18 mrt. 'Broln', muziek en dans 19 mrt. 'Scaramacai'. I Colombaioni. clownsprogramma 23 mrt. 'Boogie Woogie Bubble and Squeak', Skirted Issue, shov 25 mrt 'Drie zusters'. Toneelgroep 'Globe', toneel 26 mrt. 'En...geen paniek!', Manjke en Sieto Hoving, cabaret 7 apr. 'De vuurdoop'. Haagse Comedie, toneel 8 apr Paul van Vliet, cabaret 9 apr Paul van Vliet, cabaret 13 apr 'De gebochelde', Amsterdams Volkstoneel, toneel 14 apr. 'De gebochelde'. Amsterdams Volkstoneel, toneel 15 apr 't Kliekske, volksmuziek 16 apr. 'Die Zauberflöte', pantomimetheater Rob van Regn 23 apr. 'De rode herberg'. Toneelgroep 'De Appel', toneel 27 apr. 'Goed', Haagse Comedie, toneel 6 mei 'Godfried Bomans sprookjesverteller'.Tine Ruysschaert .soloprogramma 7 mei 'Winkeldochters', Publiekstheater, toneel 18 mei 'Een sneeuw'. Toneelgroep Theater', toneel 19 mei 'Fien' met Jasperina de Jong. musical 20 mei 'Fien met Jasperina de Jong. musical 28 mei 'Harold en Maude', toneelgezelschap Ivonne Lex, toneel Het dansechtpaar Alexandra Radius en Han Ebbelaar. Elise Hoomans en Bernhard Droog in "Een Josee Ruiter en Dolf de Vries in "Duet for

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17