5D T "Ik voel me beter en sterker dan twee jaar geleden" Hidding scoort recordtotaal Zl 'S VS geven honkballes Van der Wiel hekkesluiter Mandlikova-Evert: finale f 1 ur V West-Europa op dreef H9 11V* Salonen snelste snelwandelaar V N LU 2 VREDEHBURCH U.V.S.-GOUDA ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 SEOEL (ANP) De nationale honkbalploeg van de Verenigde Staten heeft gisteren uitgere kend Nederland gekozen om te werken aan het herstel. De Ame rikanen hadden tot nu toe alles behalve indruk gemaakt tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap in Seoel. In de eerste helft van het evenement werd onder meer verloren van Canada MOSKOU (ANP) - John van der Wiel heeft het interzonale schaaktoernooi in Moskou catastrofaal geopend. Giste ren verloor hij twee van zijn drie afgebroken partijen, te gen de Cubaan Garcia en de Philipijn Rodriguez. Het af gebroken duel tegen de Zweed Andersson, waarin de kandidaat-grootmeester uit Leiden eveneens op verlies staat, werd niet uitgespeeld. Door deze resultaten sluit Van der Wiel de lijst met 0 punten en een afgebroken partij. Grote winnaar werd Garcia, die twee afgebroken partijen in winst omzette en zich voegde bij de koplopers Kasparov en Tal. De uitslagen van de afgebroken par tijen zijn: Garcia (Cub)-Velimirovic (Joe) 1-0; Van der Wiel (Ned)-Garcia (Cub) 0-1; Rodriguez (Phi)-Van der Wiel (Ned) 1-0; Andersson (Zwe)-Ro- driguez (Phi) V4-V4; Gheorghiu (Roe)-Anders son (Zwe) 0-1. Stand na 3 ronden: 1/3. Kasparov (Sow), Tal (Sow), Gar cia (Cub) 2,5 punt; 4. Beljavski (Sow) 2; 5. Andersson (Zwe) 1,5 1 afgebr.; 6/8. Sax (Hon), Geiler (Sow), Rodriguez (Phi) 1,5; 9/12. Christiansen (Vst), Gheorghiu (Roe), Quinteros (Arg); Velimiro- vic (Joe) 1; 13. Murey (Isr) 0,5; 14. Van der Wiel (Ned) 0+1 afgebr. en Zuid-Korea, en zeer moei zaam gewonnen van Panama (7- 6, via vier punten in de laatste slagbeurt). Het geloof in winst was aanwezig, ook bij de spelers. Immers, de Amerikanen zijn bijna zes weken van huis en lijken enigszins honkbalmoe. Coach Duane Banks. "Sommigen heben het daar erg moeilijk mee, maar er wordt nog steeds gedaan wat ik wil en ik vertrouw er op dat het toch eens beter zal gaan". Dat gebeurde gisteren. De Neder landse pitchers, met Bart Volke rijk als starter, hadden onvol doende antwoord op het felle slagwerk van de Amerikanen. Volkerijk moest na ruim twee in nings worden vervangen. Hij had toen al acht honkslagen tegen, waaronder een driehonker van Joyner en twee-honkslagen van Sabo, Steinback en Long. Laatst genoemde ging de Verenigde Staten voor op de weg naar het herstel. In de voorgaande wed strijden had hij slechts vijf honk slagen geproduceerd. Tegen Ne derland kwam hij tot vier uit vijf. Tevens sloeg hij vier punten bin- De uitslagen op de vijfde speeldag zijn: Zuid-Korea-Panama 4-2; Japan-Canada 18-7; Verenigde Staten-Nederland 11- 3; Taiwan-Australië 11-8; Domini caanse Republiek-Italiê 6-5. De stand is: 1. Zuid-Korea, Japan 4 gew. - 1 verl.; 3. Verenigde Staten 4-2; 4. Taiwan 3-2; 5. Canada 3-3; 6. Nederland, Domini caanse Republiek 2-3; 8. Italië 2-4, 9. Panama 1-3; 10. Australië 1-4. Gerard Nijboer van start in marathon ATHENE (ANP) - Wanneer morgen om 17.00 uur Griekse tijd bij de tombe van de krijgers in Marathon het startschot valt voor de marathon, is het 25 maanden en elf dagen geleden dat Gerard Bijboer zich voor de laatste maal waagde aan de afstand van 42 kilometer en 195 meter. Ruim twee jaar geleden in Moskou won Gerard Nijboer bij de Olympische Spelen de zilveren medaille in een tijd van 2 uur 11 minuten en 20 seconden. Hij was daarmee toen 2.19 minuten langzamer dan op 26 april van datzelfde jaar, toen hij de Amsterdam-marathon op zijn naam bracht. Die 2.09,01 van Amsterdam maakte hem toen tot de snelste Europeaan. Met die eretitel - wereld- en Europese records op de marathon kent de internationale amateur atletiekfederatie (IAAF) niet - mag de 27- jarige verpleegkundige zich nog steeds tooien. Gerard Nijboer in training met Cor Vriend in Moskou, waar hij tijdens z'n laatste marathon een zilveren medaille verdiende. Morgen gaat de atleet het weer proberen op de langste afstand. Gerard Nijboer heeft er na de bles sure-ellende met zijn linkerknie, die hem tot begin dit jaar het lo pen vrijwel onmogelijk maakte, weer zin in. „Ik voel me beter en sterker dan twee jaar geleden voor Amsterdam en Moskou. Ik heb mij ideaal kunnen voorberei den met trainingskampen in Brescia en Zuid-Frankryk. Afge- Kapport lopen weekeinde heb ik mijn training afgesloten op de Holter berg" Nijboer is blij dat hij maandag reeds in Athene is aan gekomen. „Misschien was het nog verstandiger geweest iets eerder te komen. Maar ik denk dat ik het goed heb gedaan". NEW YORK (ANP) - Hana Mandlikova heeft gisteren de finale bereikt in het damesenkelspel van het toernooi om de open Amerikaanse tennis kampioenschappen. De Tsjechoslowaakse versloeg in drie sets Pam Shriver uit de Verenigde Staten. De setstanden waren 6-4 2-6 6-2. Chris Lloyd-Evert plaatste zich gisteren ook voor de finale. Voor 20.000 toeschouwers versloeg de Amerikaanse in 1 uur en 15 minuten haar lahdgenote Andrea Jager. De setstanden waren 6-1 6-2. CHATILLON-SUR-CHALARON- NE (ANP) - Oost-Duitsland is gisteren winnaar geworden van de tweede etappe van de open Ronde van de Toekomst, een ploegentijdrit over 72 kilometer in Chatillon-sur-Chalaronne. De Oostduitse ploeg legde het par koers af in 1 uur 33 minuten en 28 seconden. Magische 6000-punten grens gepasseerd bij zevenkamp ATHENE (GPD) - Eigenlijk had Tineke Hidding niet naar Athene mogen gaan met haar 5932 punten. De scherpe KNAU-limiet was namelijk 5950 punten en bovendien scoorde ze haar recordtotaal, waarmee ze toch afgevaardigd werd, in een nationale wedstrijd. Van tevoren hadden de keuzeheren gezegd dat ze daar niet zouden intrappen. Het moest gebeuren in een zeer sterk bezet internationaal gezelschap van concurrentes. v- 1 - „ujr i ««li i 'i De afgelopen twee dagen bevond de Deventer zevenkampster zich dank zij haar trainer en belan genbehartiger binnen de Be leidsgroep Training, Wil West- phal, dan in Athene bij de EK in het sterkste gezelschap dat denk baar is. Daar bleek, waarom Westphal zich zo had ingespan nen voor die Griekse reis van de oostelijke "atlete. Op inzet, op mentaliteit en natuurlijk dank zij de lichamelijke kwaliteiten be sloot Tineke Hidding deze pitti ge opgave met een fraaie Neder lands record van 6016 punten. Lang moest de 23-jarige parttime administratief medewerkster wachten totdat die verlossende 800 metertijd van 2.15,45 op het scorebord verscheen. Toen was ze er allang zeker van dat ze haar record al ruim had verbeterd. „Maar die 6000 punten zijn zoiets als een magische grens en tevens zijn ze de limiet voor de wereld kampioenschappen van volgend jaar in Helsinki", aldus de veel zijdige Daventria-atlete, die haar basis gelegd zag door trainer Arend Karenbeld, de man die ook achter de successen van Ge rard Nijboer staat. Een verrassende ontwikkeling, te meer daar Tineke Hidding de eerste dag helemaal niet zo erg ATHENE (GPD) - Voor de kwaliteit van de tape waarop het Oostduitse volkslied tot enkele fragmenten is samengeperst, was het gisteravond maar goed dat het bandje maar één keer afgedraaid hoefde te worden. Het goud op de zevenkamp voor Ramona Neubert betekende overigens wel de tiende gouden medaille van de DDR bij de EK-atletiek, maar gisteren was er dan eindelijk vanuit West-Europa een goed antwoord. De Westduitsers konden zelfs hun vijfde Europese titel bijschrijven. De 24-jarige leraar Patriz lig nam op de 3000 meter steeple chase de Euro pese titel over van de zo tragisch bij een auto-ongeluk omgekomen Pool Malinovski. In de slotfase schudde lig, die vier jaar geleden in Praag al zilver pakte en dit jaar erg verraste met de beste Europese seizoentijd van 8.17,4, Malinovski's opvolger Maminski en de Span jaard Ramon via 8.18,52 makkelijk van zich af. Harder moet de tik in het Oostblok zijn aangekomen die de Zweedse Anne-Louise Skoglund op de 400 meter horden uitdeelde. De pas 20- jarige Scandinavische stond weliswaar derde op de Europese ranglijst, maar dit vooral door de Russinnen en DDR-atletes ontwikkelde num mer leek toch een prooi van die beide atletieknaties te worden. De Oostduitse Petra Pfaff en Chantal Rega moesten met nog 100 meter te gaan de kracht van de Zweedse ondervinden. Zy toonde met haar 54,58 seconden aan het wereldrecord van de Oostduitse Karin Rossley (54,28) binnenkort echt te kunnen attaqueren. Minder onverwacht sloeg de Britse hinkstapspringer Keith Connor toe. Ruim twee maanden geleden diende hij zich als grootste kanshebber aan door het Europese record op 17.57 meter te brengen. Donderdag was 17.29 meter genoeg om de Rus Grischenkov (17.15) en de Hongaar Bakosi (17.04) van het lijf te houden. Voor de Russen was er overigens een pleister op de wonde, al lag die wondafdekker al lang gereed. Vooral dit jaar heerst de Sowjet-Unie bij het kogelslingeren. Alleen de volgorde werd wat door elkaar gegooid, want de huidige wereldrecordhouder Litvinov werd derde met 78.66 meter, achter zijn landgenoten Nikulin (zilver) en de oud-wereldrecord houder Sedykh, die al in zijn eerste beurt de kogel 81.66 meter wegslin gerde. sterk was begonnen. Meteen al met een zwakke hordentijd van 14,00 sec. „Dat ze juist in deze wedstrijd kans heeft gezien over die klap heen te komen en na haar fraaie 1.77 meter hoog op de tweede dag zo sterk te scoren, dat noem ik een knap staaltje van mentaliteit", aldus Westphal. Die tweede dag, met een goede 6.04 meter ver, zelfs een persoonlijk record van 37.20 meter met de speer, waarna ze kon uitrekenen wat ze moest lopen om haar Ne derlands record te verbeteren en in welke mate. „Ik moest op het slotnummer, de 800 meter, onder de 2.16,06 blijven om de 6000 punten te bereiken. Ik heb me daarbij op de Zweedse Tannader gericht, die goed is voor 2.14. Ik wist dat ik op haar ongeveer 2,5 seconden mocht verliezen. Dat lukte ruim", aldus Tineke Hid ding, die haar 6000 punten- droom („te vergelijken met 8000 punten bij de heren", vindt West phal) verwezenlijkt zag via 2.15,45. Bovendien zag ze met haar totaal van 6016 punten kans haar negende plaats vast te hou den op dit 'Oostblok-nummer', dat Oost-Duitsland via wereldre cordhoudster Ramona Neubert en Sabine Moebius goud en zil ver opleverde. Slechts twee Westeuropese atletes scoorden hoger dan Tineke Hid ding. De sterke Westduitse Sabi ne Everts (brons) en de als zeven de eindigende Judy Livermore. AUTOSPORT - De Fransman Pa trick Tambay heeft in de eerste officiële training voor de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza de beste tijd gereden. Mesion Piquet werd tweede, Alain Prost derde. VOETBAL - Omdat Celtic en Dun dee United volgens de NOS de hoge vergoedingen vragen, zul len van de EC-duels Celtic-Ajax en Dundee-PSV geen radiover slagen worden uitgezonden. Het parkoers tussen Marathon en het oude Olympisch stadion in de Griekse hoofdstad is voor Ny- boer niet onbekend. Een jaar ge leden heeft hij voor de KNAU een rapport gemaakt. De atle- tiekunie gaf Nijboer, die op dat moment in onzekerheid verkeer de over zijn knieblessure, toen een steun in de rug door hem een vakantie in Griekenland aan te bieden. Bovendien had hy toen reeds de zekerheid, dat hij niet zoals andere atleten behoefde te voldoen aan een limiet. Slechts behoud van vorm zou hem een plaats m de Nederlandse afvaar diging by de dertiende Europese kampioenschappen garanderen. Dat behoud van vorm of beter gezegd weer in vorm komen, heeft Gerard Nijboer duidelyk getoond. In de internationale marathon van Rotterdam eind mei, maakte Nijboer tot halver wege het tempo Hij ging toen reeds zo goed, dat hy enkele ma len snelheid moest terugnemen om degenen voor wie hij het tem po moest maken, onder andere de latere winnaar, de mexicaan Rodolfa Gomez, niet konden vol gen. „Toen voelde ik mij weer sterk maar ik was nog niet klaar voor een hele marathon". Grote indruk maakte Nijboer op 3 juli in Eersel, toen hij nationaal kampioen op de 25 kilometer werd in een tijd van 1 uur 14 mi nuten en 15 seconden. Een maand later besloot hy in het Noorditaliaanse Brescia een trai ningskamp van de Nederlandse marathonselectie af met een overwinning in een zeslanden wedstryd over dertig kilometer in een tijd van 1.35,12. „Ik geloof dat ik een ideale voorbereiding heb gehad", aldus Nyboer, die maandag overigens ziek in Athe ne arriveerde doordat hy in het vliegtuig iets had gegeten dat verkeerd was gevallen. De maagklachten en diarree waren een dag later echter weer ver dwenen. De Britse atleet Keith Connor slaat toe bij het hinkstapspringen Met e sprong van 17.29 m incasseerde hij de Europese titel. Kookplaatje In Athene houdt Nijboer zich - za- oals altijd - by zijn eigen voed sel. Op de kamer van ploegleider Henk van der Worp maakt hy op een elektrisch kookplaatje zijn zilvervliesrijst klaar en bereidt hij zijn meegebrachte speciale kruiden en groenten. Gerard Nyboer gelooft niet dat er tussen Marathon en Athene erg snel zal worden gelopen „Het is een zwaar parkoers, vooral tus sen tien en twintig kilometer is het door enkele heuvels erg geac cidenteerd. Als je er daar nog goed bij zit. eindig Je voorin" Hij gelooft ook dat de temperatuur. die naar verwachting bij de start iets onder de dertig graden zal liggen, veel slachtoffers zal eisen „Misschien ben ik daarmee, om dat 1 met myn zeventig kilo t(X h zwaarde ben dat de meeste van myn concurrenten, iets in het na deel. Bovendien zal de luchtver vuiling in Athene van invloed zyn maar dat is iets waar we alle maal last van hebben". Nyboer is voorlopig van plan niet meer dan halve dagen bij de ge riatrische dienst in Zwolle als verpleegkundige te werken. „Op deze manier kan ik werk en sport op een ideale manier combine ren" Ook wil hy niet zoals zovelt marathonlopers het internatio nale circuit afstropen om aan zienlijke start- en prysgelden op te strijken. „Twee d dne mara thons per jaar is voor my het ma ximum". Wie vreest Nyboer morgen? „Ik denk dat lopers uit Zuid-Europa een voordeel hebben omdat zij gewend zijn aan de hoge tempe raturen. Vooral de Italianen geef ik een zeer goede kans hoewel ik hen ik Brescia heb verslagen maar toen ging het slechts over dertig kilometer en in een mara thon begint het echte zware werk dan pas En dan natuurlijk Wal demar Cierpinski" De Oostduit se Olympische kampioen van Montreal en Moskou woont in Athene in hetzelfde hotel als Ny boer. „Hy wisselt geen woord met me Elke keer als ik hem te genkom zeg ik hem vriendelyk gedag maar meer dan een min zaam knikje kan er niet af' Gebruik Cierpinski. die in Moskou zeven tien seconden voor Nyboer de eindstreep in het Lenin stadion passeerde, heeft zich naar Oost duits gebruik goed voorbereid. Hy bracht begin dit jaar twee maanden door op de Filippijnen, waar hem het verblijf door de or gamsatoren van de marathon van Manilla was aangeboden op voorwaarde dt hij in hun wed strijd zou uitkomen. Dat deed Cierpinski en hy bracht de mara thon ook nog op zyn naam. Van concurrentie was overigens geen sprake Donderdag na aankomst van natio naal marathonkampioen Cor Vriend, die pas zo laat mogelyk naar Athene wilde in verband met zyn voorkeur voor voorbe reiding in eigen omgeving, heeft de Nederlandse marathonselec tie, die verder bestaat uit Carla Beurskens en Annie van Sti phout, het parkoers verkend. In Athene staat de marathon voor dames voor de eerste maal op het programma van de Europese kampioenschappen De dames mogen echter niet gelijk met de heren starten Zij v.-rtrekken twintig minuten later maar onge twijfeld zal de eerste dame vóór vele lopers in het marmeren sta dion, waar dertien jaar geleden de Engelsman Ron HUI de titel greep, arriveren ADVERTENTIE ATHENE (GPD) - Een elftal moe dige snelwandelaars zag donder dag kans in een fikse hitte, die overigens in de namiddag afnam, de 50 kilometer te ronden. Elf van de 24, die zich aan deze uit puttingsslag waagden, van wie de Fin Reima Salonen zich de taaiste volhouder toonde door winnend te finishen in 3.55.29,00. Opvallend was het aantal diskwali ficaties: 13, waarvan de meeste op rekening zijn te schrijven van de door de warmte eetuct ucicia- te vermoeidheidsgrens. Bij degenen die gediskwalificeerd werden ook de Italiaan Damila- no. die ook al tijdens de eerder deze week gelopen 20 kilometer onreglementair snelwandelde. De scheidsrechters kregen ech ter dit keer geen greep op de nu bronzen Zweed Gustafsson, die eveneens deze week werd gedis kwalificeerd en hetzelfde over kwam hem by de Olympische Spelen van Moskou. Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a s aanvang 14.00 uur ADVERTENTIE HUISVENTILATIE El Zondag I 12 sept. 0™ aanvang I 14.00 uur N 01736-6540-6340. Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijl Metpiein - Leiden Poolse bond schorst Wszola ATHENE (ANP) - Dc vroegerr wereldrecordhouder hoogspnn gen. Jacek Wszola. mag niet d. «I nemen aan de finale om het Eu ropees kampio. n m Ifl All ne Enige uren nadat Wszola zich met een sprong van 2.21 meter voor de eindstrijd had gekwalifi ceord, werd hb door de Poolse at- letiekbond geschorst. Wszola. die m 1976 in Montreal Olym pisch kampioen werd. heeft vol gens de Poolse bond met de ver keerde schoenen gesprongen Wszola heeft persoonlyk een overeenkomst met een Ameri kaanse firma.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15