c Er valt een last van me af' Cees de Roode: Je moet niet alles geloven NOS zet zin door "Ik vond het best dat ik wat kreeg Sport LEIDEN - Het inleidende telefoongesprek biedt aanvan kelijk weinig houvast. Henk Piket, sinds twee weken se cretaris-af bij LDWS, voelt eigenlijk niets voor een vraag gesprek. "Tenslotte blijf ik heus nog verbonden met de club. Ik wil daarom geen grafrede in de krant. Daarvoor ben ik nog veel te jong", argumenteert hij zijn stelling. Na enig aandringen aan de andere kant van de lijn gaat hij overstag. "Oké, kom dan maar", geeft hij zich uitein delijk over. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 Henk Piket neemt opgelucht afscheid van LDWS Zelf vindt hij zijn aftreden derhal ve weinig opzienbarend, maar voor de buitenwacht kwam het bericht dat hij zich niet herkies baar stelde als secretaris als een donderslag bij heldere hemel. De naam Piket is immers onlosma kelijk verbonden met LDWS, de club waar hij vanaf 1975 de func tie van secretaris vervulde. Het was overigens niet zijn enige be zigheid bij de Vlietclub, daar voor ging LDWS hem te veel aan door Fred Segaar het hart. Wanneer de trainer eens verhinderd was, hulde hij zich zelf in trainingspak om de spe lersgroep de nodige 'voetbalwijs heid' bij te brengen. En als aan zijn oproep in het weekbericht "Grensrechter gezocht" geen ge hoor werd gegeven, nam hij zelf de vlaggestok ter hand. "Wantje kan moeilijk zonder grensrech ter aankomen, daarom deed ik het zelf maar", redeneert hij. In een opvallende out-fit gehuld kreeg hij de lachers vaak op zijn hand. Liefst geheel in het rood gestoken, met een bijpassende pet ("Ik had ook zo'n stelletje in het blauw"), stond hij het eerste elftal ter zijde. "In het begin trok ik een gewoon pakkie aan, maar toen werd er door de spelers van de tegenpartij teveel op m'n werk als grensrechter gelet. La ter, in dat opvallende tenue, werd hun aandacht afgeleid. Ke ken ze alleen nog naar m'n pak kie. Dat was de truc, hé". De 'truc' die Henk Piket in een van z'n eerste wedstrijden als grens rechter uithaalde, viel bij het pu bliek van de tegenpartij, in dit geval Lugdunum, niet zo best. "Ik lette veel te veel op het voet bal en te weinig op buitenspel. Zegt die scheidsrechter in de rust tegen me 'wat ben jij nou aan het doen. Als je alleen maar dénkt dat het buitenspel is, moet je al vlaggen'. Nou, ik natuurlijk de hele tweede helft gedacht dat het buitenspel was. Had je dat publiek moeten horen". LDWS-veld. "Ik ga best wel eens wat doen voor de club, maar momenteel heb ik er weinig puf in." Verleden Het zijn beelden die inmiddels tot het verleden behoren. Hij zal best nog genoeg te vinden zijn op het veld langs de Vliet. "Maar ik noet niet persé meer naar LDWS te gaan kijken", doet hij opge lucht. "Er is eigenlijk een last van me afgevallen. De mensen denken misschien wel dat ik niet zonder de club kan, maar ik ge loof dat dat wel mee zal vallen. Ik ga nu lekker vrijblijvend kijken en hoef nergens meer od te let ten. Ik kan od zondag nu eens lekker uitslapen en dan ook eens naar een andere club gaan kij ken. Vorig jaar ben ik er ook al mee bezig geweest om te stop pen, maar heb er toen nog een ket. vastgeplakt", aldus Pi- "Hoe er is gereageerd op mijn af treden? Voor een aantal mensen is het misschien wel een verade ming geweest. Anderen vinden het weer jammer. Ik ga overigens best wel weer wat doen voor de vereniging, hoor. Alleen heb ik er momenteel weinig puf in". Contacten Dat was vroeger wel anders. Was hij dag en nacht in de weer voor 'zijn' LDWS. Of het nu ging om het bezoeken van een vergade ring, het schrijven van zijn vaak controversiële stukjes in het clubblad, of het organiseren van feestjes. Hij deed het. "Want dat is nu eenmaal de aard van het beestje", zegt Piket, in het dage lijks leven typograaf. "Ik wilde gewoon altijd overal bij zijn. Toen ik pas secretaris was, ken de ik weinig mensen van andere verenigingen. Wanneer er dan een vergadering was, probeerde ik die mensen te leren kennen. Bleef ik altijd hangen met een biertje. Dan krijg je pas echt con tact". Dat hij in zijn LDWS-periode heel wat contacten heeft opgebouwd, mag duidelijk zijn. De club dank te er voor een deel zelfs de ople ving aan, die het in de begin ja ren zeventig beleefde. Voetbal lers als Gijs Collé, Piet Gubler, Cock van Weerlee, Cees en Ger de Roode en Gé Dubbeldeman raakten bij hun clubs een beetje uit de gratie en via Henk Piket kwamen zij terecht bij LDWS. Dat als een komeet vanuit de Af deling naar de tweede klasse van de KNVB schoot, maar met de zelfde vaart weer afdaalde, toen de routiniers het voor gezien hielden. "We speelden in de Af deling en wilden de club op een hoger plan brengen. Ik heb toen gezegd: 'zorg dat je eerste elftal promoveert, dan komt de rest vanzelf. Het probleem was ech ter dat de bekende jongens het na een bepaalde tijd voor gezien hielden. We hadden geen jeugd om dat op te vangen. Dat is me toch wel tegengevallen". Evenals de inkomsten, die achter bleven bij de verwachtingen van Piket. "We dachten een paar cen ten te verdienen in die tijd, maar dat ging niet door. Elke club ging in die tijd met een bus naar uit wedstrijden, dus moesten wij dat ook. Kostte zevenduizend gul den aan reiskosten per seizoen. De supportersclub regelde broodjes na de training en zorg de eens in de zoveel tijd voor een feestje. Dan konden die jongens uit het eerste te keer gaan. Ze dronken graag een biertje. Maar je kon 's zondags wel op ze reke- Hij zegt het niet echt in die be woordingen, maar uit zijn mono loog kan worden opgemaakt, dat hij de mentaliteit van de huidige lichting voetballers daarentegen hekelt. "Ze zijn anders, makkelij ker vooral dan vroeger". Dan in de glorietijd wel te verstaan van 'zijn' LDWS, dat toentertijd iets betekende in Leiden, maar nu in de anonimiteit is verdwe nen. De club heeft slechts een paar jeugdelftallen en lijkt ge doemd klein te blijven. Een fusie met een club zou daar verande ring in kunnen brengen, maar zover lijkt het voorlopig niet te komen. "We hebben met VNL wel eens een gesprek gehad", weet Piket zich te herinneren. "Maar er zou dan een bestuurs wisseling moeten plaatsvinden en dat levert de nodige proble men op. Gevoelsmatig is nooit het initiatief genomen voor een tweede gesprek. Je gaat twijfelen en vraagt je af: zou het wel klik ken?". Fusie Met een fusie zou het spelersarse naal en ook de resultaten kunnen toenemen. Omdat een kinder hand nu eenmaal snel gevuld is, knijpt het LDWS-bestuur zijn handen al dicht wanneer er één voetballer bijkomt. Door de te rugkeer van Ger de Roode bij voorbeeld is de club tijdelijk op geleefd. "In de praktijk zal dat natuurlijk nog moeten blijken, maar iedereen heeft momenteel weer hoop", aldus Piket. "Als de prestaties van het eerste elftal goed zijn, komen er vanzelf men sen die iets voor de club willen doen". Hijzelf misschien ook wel weer... HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft gisteren ondanks aanvankelijk verzet van enkele omroepverenigingen besloten dat er met ingang van het nieuwe winterseizoen (vanaf 2 okto ber) op het zogenaamde wisselnet op een vaste tijd een televisie sportprogramma komt, dat hetzy door de NOS alleen, hetzij door de NOS in samenwerking met de betrokken uitzendende omroep zal worden verzorgd. Dit programma, waarin Studio Sport twee samenvattingen van elk tien minuten van wedstrijden uit het betaalde voetbal zal leveren, gaat tot het eind van het jaar om 21.55 uur de lucht in. Vanaf 1 januari zal het aansluiten aan het nieuwe volwaardige tweede journaal, dat dat van half elf tot kwart voor elf wordt uitgezonden. Het bestuur bepaalde voorts, dat de bijdragen van de NOS ook onder eindredactie van de NOS zullen vallen. Uiteindelijk bleek alleen de AVRO, die nu met haar sportuitzen- dingen op het vaste net in het gedrang komt, nog bezwaren te hebben. Voorzitter Wallis de Vries van de AVRO kondigde ook aan dat,hij, evenals de TROS inmiddels al heeft gedaan, zich tot de minister van CRM zal wenden met het verzoek het bestuurs besluit te schorsen. Door dit besluit namelijk zal de AVRO na 1 januari, wanneer op het wisselnet van kwart voor elf tot kwart over elf sport wordt uitgezonden, haar programmering op het andere net daaraan moeten anpassen. Volgens die programmering had de AVRO een aantal zaterdag avonden om vijf voor elf met haar sportpanorama willen begin nen. Dat zal nu later moeten en voorlopig slechts een samenvat ting van een wedstrijd uit het betaalde voetbal kunnen bevatten. LEIDEN Bepaald honkvast kan je Cees de Roode niet noemen, want in zijn rondgang over de Leidse velden 'verschoot' de de nu 29-jarige middenvelder een keertje of acht van kleur. Bijna was het afgelopen seizoen weer raak toen hij te kennen gaf afdelings club ZLC te willen verruilen voor derdeklasser LFC, een vereniging waarvoor hij al eens eerder uitkwam. Op het allerlaatste moment evenwel keerde hij op zijn schreden terug en besloot zijn overschrijving in te trekken. Waardoor één van Leidens meest begaafde spelers opnieuw ver onder zijn niveau voetbalt. En waarbij tevens de geruch ten over 'geld' prompt weer de kop op staken. Het is niet de eerste keer dat De Roode's naam in verband werd gebracht met praktijken die bij de KNVB onder de naam 'verbo den' te boek staan. Zyn overgang destijds van Roodenburg naar LDWS werd 'verdacht' ge noemd, evenals zijn korte flirt met de toenmalige rivaal van de Vlietclub, LFC. Geldschieters zouden voor hem in de rij heb ben gestaan en De Roode zou verschillende malen aan het handje zijn meegelopen. Zijn be sluit vorig jaar om in de Afdeling Leiden bij ZLC te gaan spelen werd door de buitenwacht even eens meesmuilend bekeken. Cees de Roode moet, nog natrans- pirerend van een pittige Jaap Vermculen-training en met een biertje binnen handbereik, harte lijk lachen om wat hij noemt, 'die indianenverhalen'. Hij zal, zo blijkt later, heus erkennen dat zijn voetbalverleden niet hele maal brandschoon is, maar het gros van de vertellingen en zeker de inhoud daarvan verwijst hij met één gebaar richting fabel- land. Schromelijk overdreven, nog vaker geheel bezijden de waarheid is zijn mening. "Ze zeg gen zoveel, je moet niet alles ge loven" zijn de woorden waarmee hij dat onderstreept. "Waarom ik uiteindelijk toch be sloot om niet naar LFC te gaan is heel simpel. Ik had een paar keer getraind en gespeeld en mij be viel het best. Dat was wederzijds ook, want Cees Vermeulen, de trainer, wilde me graag hebben. Alleen, nuin vrouw had het daar niet naar haar zin. Ze gaat, even als mijn ouders, altijd mee en is nogal sfeergevoelig. Ze vond het bij ZLC veel gezelliger, kon het op de Boshuizerkade met de an dere vrouwen niet erg vinden. Voor mij is dat belangrijk, voor anderen misschien niet. Daarom ben ik teruggegaan, punt uit." Weggaan van De Morsch deed hij in eerste instantie: "Omdat we vorig seizoen een waardeloos jaar hadden. Halverwege de door Ad van Kaam competitie kwamen er nog maar vijf mensen trainen, de organisa tie was bedroevend, het mate riaal ook slecht. Weliswaar ging Bekkering, die er overigens ook weinig aan kon doen, weg maar ik had er weinig vertrouwen in dat het beter zou worden. Maar Sjaak Matters, linksback van het eerste en mijn vroegere maatje bij LDWS, vertelde me een tijdje terug dat de lucht flink was op geklaard bij ZLC. Een goeie trai ner, een betere begeleiding en een paar aardige spelers erbij. Nou, toen heb ik, ook dus vanwe ge mijn vrouw, maar besloten om de overschrijving ongedaan te maken. Dat er daarbij weer aL- lerlei geruchten de ronde doen vind ik flauw". Centen Dat is dan ook alles, want erg veel aandacht zal Cees de Roode, in de jeugd begonnen bij VNA, er niet aan schenken. "Toen ik des tijds van UVS naar Roodenburg ging. de eerste echte verandering van club, zeiden ze ook al: 'zeker voor de centen, hè'. Belachelijk natuurlijk, want er is daar nog nooit een stuiver over de tafel ge gaan. Maar ja, als je eenmaal de naam hebt zal je die wel blijven houden ook. Jammer dan, ik zit er niet mee". Overigens droeg Cees de Roode wel zelf de lijm aan waarmee an deren dat etiket opplakten door zijn bevreemding wekkende overschrijving toentertijd van Roodenburg naar LDWS. Met de club uit Leiden Noord had De Roode naam gemaakt in de strijd om de nationale amateurtitel in welke reeks duels vooral het jon ge middenveld De Klerk, Ver- kuylen, De Roode opzien baarde. Maar juist op het moment dat de scouts van het betaalde voetbal de deur op Noord platliepen ver liet Cees de Roode via de achter uitgang het complex om in de betrekkelijke anonimiteit van de Afdeling te verdwijnen. Hoewel, zo anoniem zag het LDWS van toen er plots niet meer uit. Met een keur van Leidse toppers denderde de 'vergaarbak' als een locomotief door de KNVB en hoewel er nooit wat is bewezen geeft Cees De Roode nu wel toe dat 'er iets niet klopte'. "Al wil ik wel meteen vooropstellen dat de vereniging zelf daar nooit iets mee te maken heeft gehad. Twee mensen, buitenstaanders dus, vroegen me om bij LDWS te ko men voetballen. Later bij LFC is dat precies zo gegaan. Ik heb daar nooit moeite mee gehad. Je hebt er van die dwazen bij lopen. Wat die mensen bezielde weet ik niet. De club groot maken, geld teveel misschien. Ik vond het best dat ik wat kreeg, niet dan ADVERTENTIE Cees de Roode gooit een balletje op. "Ik maak er minstens tien". (Foto Holvast» Aardigheidje Na nogmaals benadrukt te hebben dat dergelijke transacties volle dig buiten de verenigingen om gingen komt Cees de Roode ter zake. "Waarom het ging Aar digheidjes. Meer niet. Echt niet om wereldbedragen, BMW's of dat soort dingen. Gasten die ver tellen dat ze in die tijd duizenden guldens vingen zijn bluffers. Ik ben er trouwens van overtuigd dat die periode definitief voorbij is. Hier in de stad tenminste". Vraag is nog wat een toch zeker ge talenteerde jongen als Cees de Roode - die ooit een proefwed- strijd speelde voor Haarlem maar zo het veld uitliep omdat hy. als middenvelder, achteloos rechtsbuiten werd gezet - bezield om zover onder zijn niveau te voetballen. Waar hij ook speelde, bij UVS. Roodenburg, LDWS of het Leids elftal, de ambitie EEN PAAR UURTJES VAN DIT, straalde altijd van zijn spel af. Hoewel een technicus pur sang schuwde en schuwt De Roode het loop- en stofzuigerwerk niet en ook een stevige tackle zit in zijn vrij complete bagage. Door dat laatste raakte hij nogaleens in de clinch met de mannen in het zwart en vervolgens die met de stropdassen, maar naarmate hij wat ouder werd polijste hij die scherpe kantjes wel bij. Het antwoord is tweeledig. Ener zijds vind-ie het zelf ook een ver spilling van talent, anderzijds is hij tevreden met wat-ie doet. "Ik heb altijd prof willen worden en vind nog steeds jammer dat ik dat nooit heb gehaald. Bij UVS en Roodenburg heb ik het, voor al qua spel dus, ook echt naar m'n zin gehad. Bij Roodenburg kreeg ik toen problemen met de toenmalige trainer Smits en als dat niet was gebeurd had ik er wellicht nooit weggegaan en had ik nu, daar ben ik van overtuigd, met de ploeg in de hoofdklasse gespeeld. Maar ja, ik belandde bij verenigingen waar de gezel ligheid voorop stond. Geen punt hoor, want ik denk toch dat ik dat zocht. Ik speel puur voor mijn plezier, moet er lol in heb ben. Anders hoeft het niet". En bij ZLC heeft Cees de Roode het momenteel naar zyn zin. "In derdaad. Vermeulen is een erg goeie trainer, je kan zien dat hij bij goede clubs (UVS, Noordwijk red.) heeft gezeten. We hebben een grote, enthousiaste groep, de animo is veel beter dan vorig jaar. Ik denk ook dat we de pro motieklasse wel zullen halen, ik heb mezelf in elk geval vastge pind om minstens tien aoelpun- ten. Daarnaast, daar heb je het weer, is het gezellig. Misschien dat ik het volgend jaar nog een keertje hogerop ga proberen, misschien dat ik ook wel blijf hangen. Maar dat zien we nog wel". Een geslaagde ski vakantie staat of valt met 'n goede voorbereiding. Ski- gymnastiek bijvoorbeeld. Dat scheelt straks spierpijn en daaaagen sneeuwpret. De prijs voor 20 lessen: f 98,- voor leden, f 115,— voor niet-leden. U kunt zich nu aanmel den. Op onderstaand adres. ANWB SK1-GYMNASTIEK. Cursusplaatsen: Leiden, Alphen a/d Rijn, Voorschoten en Leiderdorp. Aanmelden: ANWB Leiden, Stationsweg 2, tel. 071 146241. ANWB

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14