Ambassade ontzet in bliksemactie -C Schmidt daagt oppositie uit motie in te dienen Socialisten in Spanje zitten bijna op rozen Bij Concordia Leven gaat bijna de helft van de ontvangen premies in de winstdelingspot Overwinning voor gematigde landen Zwitsers pleiten Solidariteit vrij Coupon: Concordia Levensverzekering N.V VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 Buitenland BONN (AP/DPA) - Tijdens een dag van felle debatten heeft de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt gisteren zijn poli tieke tegenstanders uitgedaagd een motie van wantrouwen in te dienen. De oppositie vroeg de bondskanselier uit zichzelf op te stappen. Na enige uren van verbaal geweld leek het er echter niet op dat er iets zou worden geregeld. De moeilijkheden waaronder de li beraal-socialistische coalitie ge bukt gaat, lijken zich nog lange tijd te kunnen voortslepen. In zijn openingstoespraak tot de Bondsdag, het Westduitse parle ment, zei Schmidt tegen zijn te genstanders. dat zij een motie van wantrouwen zouden moeten indienen en een nieuwe bonds kanselier zouden moeten kiezen, als zij hem zo graag kwijt wilden. Algemene verkiezingen staan in de Bondsrepubliek op het pro gramma voor 1984. De christen-democratische opposi- tieleider Helmut Kohl weigerde Schmidts uitdaging echter te aanvaarden. In zijn toespraak, die volgde op die van Schmidt, zei Kohl liever te wachten op de uitslagen van de twee deelstaat verkiezingen die in de herfst worden gehouden, voor hij een motie van wantrouwen zal indie- Kohl vroeg de regering uit zichzelf af te treden, omdat zij volgens hem door alle interne moeilijk heden volledig verlamd is. "De slepende ziekte van de regering dreigt ons hele land in haar greep te krijgen", zei Kohl. Terwijl Schmidt en Kohl elkaar uitdaagden, hield Hans-Dietrich Genscher, de leider van de libe ralen, zich afzijdig. Genscher kan als coalitiepartner van Schmidt de regering ieder moment ten val brengen. Genscher zei gisteren in zijn toespraak dat de begro ting voor 1983 van doorslagge vende betekenis zou zyn voor de toekomst van de coalitie. De begroting voor 1983 zal deze herfst felle debatten opleveren in de Bondsdag, waarbij het finan cieringstekort door de oppositie fel aangevallen zal worden. Het is mogelijk dat Schmidt akkoord zal gaan met het plan van de libe ralen om te bezuinigen op de so ciale uitkeringen, maar daar staat tegenover dat de sociaal-de mocraten dan onder zeer zware druk zullen komen te staan van de vakbonden, die zich verzetten tegen iedere bezuiniging op de uitkeringen. Anti-semitisme Oud-bondskanselier Willy Brandt heeft de Westduitsers gisteren gewaarschuwd dat zy de fouten van de Israëlische regering niet de joden moeten aanwrijven, en het Israëlische beleg van West- Beiroet niet moeten aangrijpen om de verantwoordelijkheid voor de concentratiekampen van de nazi's uit te wissen. "Wij kunnen de verantwoordelijk heid voor Auschwitz niet ontlo pen door te wijzen naar Beiroet", aldus Brandt in een toespraak in de Bondsdag. "Ik vraag onze landgenoten niet de joden de schuld te geven voor de onmis kenbare excessen en, naar tk vind, fouten van de Israëlische regering", aldus Brandt. Hij zei dat hy zich zorgen maakt over het groeiende antisemitis me in West-Duitsland als gevolg van Israëls optreden in Libanon. BERN (Warschau/DPA/Reuter/AFP) - De gijzelingsactie in de Poolse ambassade in Bern is gisteren zonder bloedvergieten geëindigd. Een speciaal commando van de Zwitserse politie bestormde onverwacht het gebouw en bevrijdde de vijf overgeble ven gijzelaars uit handen van de vier gewapende mannen, die maandagochtend de ambassade hadden bezet. De bezetters, die met behulp van traangasgranaten buiten gevecht werden gesteld, stonden onder leiding van een Poolse balling aan wie de Nederlandse justitie ruim twee jaar geleden een vreemdelingenpaspoort heeft verstrekt. Deze man, de 42-jarige Florian Kruszyk - sinds 1979 getrouwd met een Nederlandse vrouw was al eens eerder bij en gijze lingsactie in Wenen betrokken. Aan de gijzelingsactie in Bern kwam een einde, toen een traan gas-en rookbom op afstand tot ontploffing werd gebracht. Ge bruik makend van de ontstane verwarring bestormden 35 leden van een speciaal politiecomman- do de ambassade. Zij trapten de deur in en twee minuten later kwamen de vier in camouflage pakken getoken overvallers al met de handen omhoog naar bui ten. Zij werden zo de grond ge gooid en geboeid. De vijf overgebleven gijzelaars - van de aanvankelijk 13 gegijzel den waren eerder zes vrouwen en twee mannen vrijgelaten - za gen er volgens ooggetuigen ver wilderd uit. De vier overvallers, die hadden ge zegd lid te zijn van het Poolse "patriottische opstandige leger". hadden 's maandags gedreigd het gebouw met de gijzelaars en hen zelf op te blazen, als hun ei sen niet binnen 48 uur zouden zijn ingewilligd. De Zwiterse autoriteiten hadden steeds verzekerd dat zij geen compromissen met de bezetters zouden sluiten. Een Pools aan bod om een speciaal commando uit Warschau te sturen om een eind aan de bezetting te maken, hadden zij beslist van de hand gewezen. Na de aanhouding van de overvallers lieten zij weten, dat deze in Zwitserland zullen worden berecht. Polen betuigde bij monde van zijn minister van buitenlandse zaken Olszowski de Zwiterse autoritei ten zijn erkentelijkheid voor hun optreden en de bevrijding van de Poolse diplomaten. In Warschau was de bezetting van de ambas sade in Bern voorgesteld als een actie van Solidariteit, althans van sympathisanten van deze verboden vrije vakbeweging. In het Westen verblijvende leiders van Solidariteit spraken van een "provocatie" van de Poolse ge heime dienst om hun organisatie in een kwaad daglicht te stellen. De Zwitserse minister van justitie en politie, Kurt Furgler, heeft verklaard, "ervan overtuigd te zijn dat Solidariteit niets te ma ken had met de bezetting van de ambassade". Furgler noemde de leider van de bezetters, Florian Kruszyk, een crimineel. De Poolse autoriteiten betwijfelen de lezing van de Zwitserse auto riteiten dat de gijzelingsactie een zuiver crimineel karakter had. Dit blijkt uit commentaren op de Poolse televisie en uit berichten van het officiële Poolse persbu reau PAP. Weer acties Israel in Oost-Libanon BEIROET (Reuter/UPI/AFP/ DPA) - Israëlische gevechts vliegtuigen hebben gisteren opnieuw aanvallen uitge voerd op Syrische stellingen in de Bekaa-vallei in Oost-Li- banon en op vier Syrische lanceerinstallaties van "Sam- 9"-luchtdoelraketten. Ook woensdag werden vier Sy rische lanceerinstallaties in de Bekaa-vallei door Israëli sche gevechtsvliegtuigen on klaar gemaakt. De aanvallen vonden plaats bij de bestandslijn tussen Israë lische en Syrische troepen in de Bakaa-vallei. waar de spanning de laatste dagen is opgelopen, nadat zaterdag acht Israëlische militairen door een Palestijns comman do werden ontvoerd. Het Amerikaanse troepencon tingent van 800 man mari niers zal vandaag uit Beiroet vertrekken. De Amerikaanse soldaten be geleidden samen met Ita liaanse en Franse troepen de evacutatie van de Palestijnse guerrillastrijders uit de liba- nese hoofdstad, die op 1 sep tember werd voltooid. De nog achtergebleven Italiaan se en Franse troepen zullen over een week uit Beiroet vertrekken. Arabische top beëindigd FEZ (AP/Reuter/AFP) - Kort na middernacht is gisteren de 12e topconferentie van de Arabische Liga in het Marokkaanse Fez of- ficeel beëindigd. De Arabische leiders besloten hun vierdaagse topberaad in Marokko met de aanvaarding van het eerste geza menlijke Arabische vredesplan voor het Midden-Oosten. Ter af sluiting van de top las de Marok kaanse minister van buitenland se zaken Boucetta de slotverkla ring voor, die hij presenteerde onder de naam "handvest van Fez" In het handvest wordt aangeboden met Israël over vrede te onder handelen en te streven naar "het recht van alle staten in het ge bied op een bestaan in vrede". Dit alles op voorwaarde dat Is raël alle Arabische gebieden, die na de oorlog van 1967 zijn bezet, ontruimt. De algemene Arabische erkenning van de joodse staat wordt in het document niet in directe be woordingen beschreven. Maar de voorstellen komen daar in de praktijk wel op neer door het verzoek aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de vre de en normale betrekkingen tus sen Israël en al zijn Arabische buurlanden te garanderen. Israël is niet onder de indruk van een Arabische erkenning, tenzij dat gebeurt zonder dat daarbij voorwaarden worden gesteld, al dus de Israëlische minister Jit- zak Modai in een eerste reactie. "Pas als er sprake was van een onvoorwaardelijke erkenning van Israel, zouden we dat als een belangrijke ontwikkeling zien", aldus Modai. Eenheid De lang verdeelde Arabische we reld heeft op de topconferentie in het Fez een zekere eenheid te ruggevonden door de aanvaar ding van een vredesplan voor het Midden-Oosten. Het betekent in feite dat de Arabische landen, in clusief de PLO. een les hebben getrokken uit de gebeurtenissen in Libanon. Men kiest nu voor een diplomatieke oplossing voor de problemen in het Midden- Oosten. Deze wending, die historisch ge noemd kan worden, is een over winning voor de gematigde Ara bische landen met Saoedi-Arable en Marokko aan het hoofd. Het besluit van Fez is een opmer kelijk succes voor de PLO en haar leider, Jasser Arafat. Poli tiek gezien is de organisatie van Arafat versterkt uit de slag om Beiroet te voorschijn gekomen. Ondanks haar recente nederlaag op het slagveld zag de PLO in Fez haar status als enige wettige vertegenwoordiger van het Pale stijnse volk bevestigd. Egypte De Arabische Liga in Fez heeft ook besloten een commissie van de Liga naar Egypte te sturen om de terugkeer van Caro in het Arabi sche kamp te bespreken. MADRID - Voor de Spaanse so cialisten kan er. afgaande op recente opiniepeilingen, bij de komende verkiezingen bijna niets meer fout gaan. Alle uitgevoerde enquetes wijzen er op, dat na 28 okto ber a s. de secretaris-generaal van de Spaanse socialisten. Felipe Gonzalez, de sleutel van het Spaanse catshuis, het Moncloapaleis in Madrid, kan overnemen van de huidi ge bewoner. UCD-premier Calvo Sotelo De vraag is alleen of de socialis ten er in zullen slagen de ab solute meerderheid te beha len (zoals bij de regionale ver kiezingen in mei in Andalu- siè) of dat zij voor parlemen taire steun aan moeten klop pen bij de regionale partijen of bij de nieuwe partij van ex- pre mier Adolfo Suarez Zeer tot ongenoegen van de werkgevers en van de beurs (die symptomatisch zakte na de bekendmaking van het be richt) weigerde het UCD een centrum-rechtse coalitie aan te gaan met de conservatieve Alianza Popular. Volgens een onderzoek van het blad Cam- bio 16 zou dit de enige moge lijkheid zijn geweest om de socialisten van een absolute meerderheid af te houden. Dreigementen Catastrofale gebeurtenissen voorbehouden staat na 28 ok tober voor het eerst sinds de Spaanse republiek (1931- 1936) weer een linkse partij op de drempel van de rege ring. Maar hoe breed is eigen lijk de marge van de socialis ten om daadwerkelijk veran deringen door te voeren in de vaak nog archaïsch georgani seerde spaanse maatschap pij? door Gerrit-Jan Hoek De vaak hysterisch lijkende campagne van conservatieve partijen, de dreigementen dat Sparye hel en verdoemenis te wachten staan als de socialis ten aan de macht komen (staatsbankroet, nationalise ringen op grote schaal, be drijfssluitingen en een explo sie van de toch al schrikba rende werkloosheid lijken er meer op gericht het kiezers volk de stuipen op het lyf te jagen dan dat het stoelt op de realiteit. Nationaliseringen Het verkiezingsprogramma van de socialisten kan men zelfs met de slechtste wil niet op revolutionaire tendenzen betrappen. Van algemene na tionaliseringen. zoals Mitter rand in Frankrijk heeft door gevoerd, is geen sprake. Feli pe Gonzalez heeft zelfs ge dreigd af te treden als een meerderheid binnen de party hem tot een dergelijk beleid zou willen dwingen. De enige intentie van de socia listen is het nationaliseren van de distributiekanalen van de energievoorziening, een sleutelfunktie voor het verdere economische beleid De verwachting is dat het aantal nationaliseringen nog achter zal blijven by die door de UCD in de laatste jaren zijn uitgevoerd (23 bedryven die in handen van de staat zijn overgegaan omdat ze fail liet gingen, waarmee in feite de verliezen werden gesocia liseerd). Landbouwhervormingen in Andalusië. waar een groot deel van de landerijen nog in bezit is van grootgrondbezit ters. staan niet in het pro gramma van de PSOE Ook zuiveringen en vervanging op grote schaal van over- heidsfunctionarisse door par tymilitanten staan de PSOE niet voor ogen Wel willen de socialisten het overbezette burocratische staatsapparaat aanpakken, onder meer door er voor te zorgen dat de spreekwoordelijk luie Spaan se ambtenaren normaal hun werk doen (o.a door de invoe ring van een pnkklok op de ministeries). Gematigd Om de werkgelegenheid te sti muleren. zal de publieke sec tor slechts minimaal uitge breid worden, omdat de staatsschuld toch al astrono mische waarden bereikt heeft. Het belastingsysteem, dat in Sparye uiterst mild is voor de hoogste inkomens, zal onder de socialisten een progressiever karakter krij gen. maar de belastingdruk zal zeker niet zo zwaar zijn als in Noordeuropese landen De belangrykste veranderin gen die de socialisten willen doorvoeren, liggen op het kernenergiebeleid (er zullen niet meer centrales komen dan de tien die momenteel al in werking of in aanbouw zyn) Ten aanzien van het buitenlandse beleid heeft de PSOE een referendum over het aanblijven dan wel uittre den uit de NAVO beloofd Hoe gematigd het socialisti sche programma wel is. blijkt uit een onderzoek dat het economische weekblad Mer cado publiceerde. Nadat zo wel het programma van de PSOE als dat van de conser vatieve partyen in de compu ter was gestopt, bleken de re sultaten van vier jaar socialis tisch dan wel conservatief be leid in grote lijnen bijna iden tiek te zyn. Ten dele is die matiging ingegeven door ex terne factoren, waar de socia listen (net als een regering van andere signatuur) weinig invloed op kunnen uitoefe nen: staatsschuld, positie van de peseta, handelstekorten en tekort op de betalingsba lans en de prijzen van van de geïmporteerde grondstoffen Maar ook intern is de PSOE aan handen en voeten gebon den. In Sparye maken nog steeds de banken, de machti ge werkgeversorganisatie CEOE, de kerk en niet te ver geten het leger de dienst uit Iedere maatregel van een toe komstig socialistisch kabinet waarmee, hoe minimaal ook dreigt te worden getornd aan de bestaande machtsverhou dingen en machtsconcentra ties, zal zonder enige twyfel kunnen rekenen op felle reacties van de schaduw- machten, economische sabo tage en dreigementen Een weinig comfortabele posi tie met minimale armslag, waarby het socialistische ka binet bij de uitvoering van zyn programma constant zal moeten kiezen tussen een confrontatie met de feitelyke machthebbers of haar eigen identiteit verloochenen door behoudende maatregelen te treffen. de bezetters van de Poolse ambassade. Leider bezetting ambassade heeft Nederlands paspoort WENEN (GPD) - De aanvoerder van de terroristen die in Bern drie da gen lang personeel van de Poolse ambassade in gijzeling hebben ge houden, Florian Krusyk alias kolonel Wysocki (42), staat in Oostenrijk bekend als voormalig luitenant van de Poolse geheime dienst. Hij is houder van een Nederlands vreemdelingenpaspoort. Het Oostenrijkse ministerie van justitie maakte gisteravond bekend dat de in 1967 vanuit Polen als vluchteling naar Oostenrijk gekomen Kru syk in 1968 elf maanden heeft uitgezeten wegens spionage onder Pool se vluchtelingen in het doorgangskamp Kreiskirchen. Hy werd gear resteerd toen hy gegevens overhandigde aan een personeelslid van de Poolse ambassade in Wenen. Na zijn vrijlating dook hij onder. De Pool deed opnieuw van zich spreken toen hij in 1969 een overval pleegde op een Weense juwelierszaak, waarbij hij de eigenaar en zijn gezin enkele dagen in gijzeling hield. In augustus 1978 komt Florian Krusyk in Nederland aan en mag hier op vertoon van een Oostenrijkse reisdocument drie maanden blijven. Een maand later vraagt hij in Assen een verblijfsvergunning aan. In mei 1979 wordt zijn verzoek afgewezen. Op 13 september 1979 dient Krusyk opnieuw een verzoek in om een verblijfsvergunning. Ditmaal voert hij aan dat hij in het huwelijk is getreden met een Nederlandse vrouw. In allerlei publikaties heeft hij zichzelf inmiddels geprofileerd als een fel tegenstander van het Poolse communistische regime. Om humanitaire redenen krijgt Krusyk in maart 1980 een drie jaar geldig Nederlands vreemdelingenpaspoort uitgereikt. ADVERTENTIE Winstaandeel voor iedereen. Concordia Leven is ook dit jaar w instdclings- toppcr in Nederland. 48% Van alle in 1981 ontvangen individuele premies - 17 miljoen gulden - werd gereserveerd voor de alweer hogere winstbijschrijving 1982. In de praktijk betekent dit, dat elke verzekerde per 1.000 gulden verzekerd bedrag f 27,- winst krijgt bijgeschreven. Niemand uitgesloten. 17 Miljoen gulden, eerlijk delen. I iet bijzondere van Concordia Leven is, dat ieder meedeelt in de winst. Hen kleine polishoudcr evengoed als een grote. Zonder uitzondering Ja, zelfs zuivere risico-verzekeringen zijn bij Concordia winstdragend En niemand betaalt voor het recht op winstdcling extra premie. Ook dat is wel eens anders. Oudenoord 10,3513 FR Utrecht, tel. 030 - 333433 Zend mil Concordia Aspecten n informatie over "winstaandeel voor iedereen" Ingevulde coupon in open. ongcfrankcerdc envelop naar Concordia Leven, Antwoordnummer 2102, 3500 VE Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9