Onbegonnen Werft actie! in 1 vrije tijd 1 Overpeinzingen bij de dopingcontrole Homburg heeft eigenlijk van alles gedaan Echtpaar 65 jaar getrouwd St. Antonius- school viert 25-jarig jubileum Ramen van Wienerwald besmeurd Het was dinsdagavond een ge zellige drukte op de publieke tribune van de raadszaal in het Leidse stadhuis. De nieu we gemeenteraad werd gen- stalleerd en het is traditie dat de politieke debutanten va der en mot'der clan wel ooms en tantes en neven en nichten meebrengen Om getuige te zijn van de eedsaflegging, want meer doe je als nieuwe ling niet op de openings avond. Bij die handeling (zeg maar een eenmalige dopingcontro le voor politici) viel het me op hoezeer de gemeenteraad in de loop der jaren is ontker stend. Alleen in de gedunde rijen van het CDA en bij eni ge verspreide liberalen viel nog het ferme "Zo waarlijk helpe mij..." te beluisteren, de rest het het bij "Dat beloof ik". Ik heb nog meegemaakt dat soms uit PvcLA-hoek "Zo waarlijk" klonk. Dat waren z.g "doorbraak-socialisten" die zich na de oorlog in de PvdA manifesteerden. Mijn oom. een onwankelbare socia list. bezag hen lange tijd met achterdocht omdat hij vrees de dat het vooruitgeschoven pionnen van het episcopaat waren. Stel dat ik ooit de politiek in ging (ais het zo ver met mij mocht komen hoop ik van harte dat de bodes ten stad- huize mij bij de deur zullen weigeren), wat zou ik dan voor eed afleggenAls agnost blijft mij weinig keus, maar het "Dat beloof ik" klinkt zo verschrikkelijk saai. Er zit geen élan is. Is er niets beters7 Als Walenkamp "Zo waarlijk" roept, denk je: die man gaat er tegenóón Maar bij het routineuze "Dat beloof ik" van nestor Waal krijg je on willekeurig het vermoeden dat hij op zijn hoogst bereid is zijn oude tante een keer ex tra te bezoeken. Rozen Evenals bij vorige installaties verstrekte een misdienaar van Max v.d. Berg met gewij de zorgvuldigheid een roos aan ieder gekozen PvdA- raadslid Ik kan het niet hel pen steeds als ik van die cere monie getuige ben, krijg ik een wat ongemakkelijk ge voel. Vreemd. Wat is er nou tegen? Je zou het juist aardig moeten vinden. Maar ja, ik krijg nu eenmaal het idee dat ik naar een ritueel van een of andere sekte zit te kijken. Ondanks de bloem keek lang niet iedereen bij de PvdA op gewekt. Henriette van Don gen, de zo dramatisch onder uitgehaalde wethouderskan- met voor zeker vier jaar gramstorigheid in het lijf. wreef nog even hevig met zout in deze pijnlijke PvdA-won- de Bij het CDA deed Philip Geel kerken zijn intrede Dat deed mij er aan herinneren hoe snel de jaren voortspoeden, want ik heb zijn moeder nog in de raad meegemaakt. Ach en wie weet krijgen we haar kleinzoon ook nog eens. "Dynasty" op z'n Leids. Centrumpartij Wat moet je in hemelsnaam nu met zo n Centrumpartij? Van de sfeer die die club uitstraalt gaan mijn nekharen recht overeind staan. Maar zou ik proberen hun ver gaderingen te hinderen of on mogelijk te maken, zoals in Leiden is gebeurd? Leidse kroniek door Ruud Paauw geweld krijgt men ook meer aandacht. De krant kan daar niet aan voorbijgaan, hoewel sommigen van het tegendeel uitgaan. Een krant is een in strument om te openbaren, met om te verheimelijken. Ik vond het niet rampzalig dat de Centrumpartij meedeed aan de verkiezingen, hoe zon de het ook is van die ene zetel. Het was duidelijk dat zij een zekere aanhang had en we weten nu tenminste wóar die zit. En het waar leidt ook naar het waarom. Ddn pas kun je je op goede maatrege len bezinnen. De Centrumpartij moet worden ondermijnd. Niet door heet hoofdigheid, maar door het rustige, gezonde verstand. Stationsweg Hoe zou dat aflopen met die didate, hield zich kranig, maar haar gezicht drukte iets uit van: dit is de allerlaatste keer geweest dat ik die kerels heb vertrouwd. Mr.dr. Jit Peters, die in haar plaats op het schild werd ge tild. zag er wat pipjes uit. Vast niet zo best geslapen. Je zag hem piekeren: Als ik het niet had gedaan, hadden ze Dallinga gevraagd. Dan kan ik er toch maar beter zelf gaan zitten?". Hans de la Mar van de PSP, Nee. De Centrumpartij is toegelaten tot de verkiezingen. Dan be hoor je haar ook vrijheid van vergaderen te geven, hoezeer het hart van menig demo craat ook zal bloeden bij dat woord "vrijheid" in dit ver band. Bovendien zie ik niets in al die roerigheid rond vergaderlo kalen. Het leidt snel tot ge weld en van geweld gaat te genwoordig een zekere beko ring voor sommigen uit. Via sfeervolle panden nr 23 en 25 aan de Stationsweg? Een Noorwijks bedrijf wil ze slo pen om er een glazen kantoor pand neer te zetten dat - ge tuige de tekeningen - het complete ziektebeeld van de moderne architectuur uita demt. Lelijk, wat is dat lélijk. De welstandscommissie heeft het ontwerp goedgekeurd, maar daar kijk ik niet van op. Vermoedelijk zitten daar Leiden Wordt de contra-prestatie tegenwoordig over de brugleuning gehangen? (Foto Holvast) Maar er gloort hoop. Wethouder Waal heeft inmiddels zijn ge wicht in de strijd gegooid om de panden te behouden. Als het om bekwaam dwarslig gen gaat, heeft hij een reputa tie op te houden. Laat hij die Het probleem met de twee pan den is dat ze weliswaar fraai, maar te jong (laat 19de eeuws) zijn. Rijksmonumen tenzorg heeft ze nog niet in kaart kunnen brengen. Bij mensen is de ouderdom, bij gebouwen de jeugd kwets baar. Daey Vorige week stond krant een interview met Tom Daey Ouwens. tegenwoordig consulent van de lichamelijke oefening in de gemeente Lei den. Zijn uitspraken waren zo voorzichtig dat het wel leek of hij porselein in zijn mond had. Begrijpelijk overigens, want er is in een recent verle den heel wat om hem te doen geweest. De meeste Leide- naars zullen hem vermoede lijk nog kennen als de direc teur van de Groenoordhal die na een zeer geruchtmakende procedure werd ontslagen De affaire nam een jaar of vijf in beslag. Een trieste, zenuws lopende tijd voor Daey Ou wens. Voor de journalistiek waren het, ik kan met anders zeggen, hoogtijdagen. De af faire werd door de gemeente achter gesloten deuren behan deld, maar ze hadden net zo goed bij de trap aan de voor kant van het stadhuis kunnen gaan staan schreeuwen. Nooit is er over een zaak zo veel naar buiten gekomen als juist over die. Je hoefde maar over de Breestraat te lopen of de vertrouwelijke notities vlo gen je als wildbraat in de mond. De strenge Driessen van het CDA werd het op ze ker moment te veel en eiste een onderzoek van de officier van justitie in Den Haag naar de bronnen van deze krant. Dagenlang fietste ik met rode konen naar mijn werk in de hoop de hoofdre dacteur in de boeien te zien slaan om door rijkskodde- beiers gevankelijk naar Den Haag te worden gevoerd. Want mijn karakter is nu eenmaal niet best. Er gebeurde helaas niets. De of ficieren van justitie zijn niet meer van vooroorlogse kwali teit dat bleek toen wel. Daey Ouwens werd de morele winnaar van de rechtszaak en de gemeente was na enige tijd zo redelijk hem weer een baan op niveau aan te bie den. Intussen zijn al zijn tegenstan ders (het waren er nogal wat die zijn hoofd in het zand wil den zien rollen) op de een of andere manier van het tapijt verdwenen. Alleen hij, Daey Ouwens. is er nog. Het moet een voldoening voor hem zijn. LEIDEN - De bruidsdagen voor het 65-jarig huwelijksfeest zijn reeds feestelijk ingeluid. Een majorettekorps heeft afgelopen dinsdag de eerste felicitaties ge bracht. Ze hebben voor de flat aan de Zyldonk (Merenwijk) ge danst. Het echtpaar Homburg-de Wekker heeft het van de derde etage allemaal goed kunnen zien. Mooie, knappe meisjes waren het. Ze halen samen wat herinne ringen op. "Homburg is 87, en ik ben 85. En Astrid (de hond) is nu alweer tien jaar bij ons. We kunnen het goed samen vinden, maar het is na- door Saskia Stoelinga tuurlijk niet meer zoals vroeger. Veertig jaar hebben we ui de Su- matrastraat gewoond. Toen zette ik elke dag koffie en thee en kwa men er veel mensen over de vloer. Weet je nog, Homburg, de maandagavonden als jij van het colporteren afkwam?" 'Ja, dan was ik op pad voor de par tij. Voor de PvdA, ik kom uit een rood nest. We verkochten dan blaadjes langs de deur en plak ten affiches op de deuren. Het politiebureau, dat toen nog on der het stadhuis zat, bewaarden we voor het laatst. Daar had je twee prachtige muurtjes. Altijd hetzelfde ritueel. Als wij hadden geplakt kwam kleine Ko - zo noemden wij die agent - naar bui ten en rukte de plakkaten er weer af. Wij stonden dan in een steeg te wachten tot hij weer bin nen was en deden dan ons werk weer opnieuw. Ik ben de PvdA nooit afgevallen. Eergisteren heb ik ook weer op ze gestemd". "Toch ook voor mij Homburg? Ik wil niet dat mijn stem verloren gaat hoor". "Nee, natuurlijk niet, dat heb ik je toch al gezegd. Tot twaalf uur heb ik televisie gekeken. Leuk dat ge kift van Den Uyl en Van Agt". "Ik hou dat niet meer vol, voor mij is de avond om negen uur-half tien ten einde. Vaak gaat Hom burg dan nog even met de hond wandelen. Met zijn vriendin". "Ja. elke avond ga ik samen met een mevrouw, die een eindje ver derop woont en ook een hond heeft, wandelen. Die vrouwen kun je hier toch niet alleen laten lopen?. Ze zijn bang in het don ker". "Die fruitmand daar hebben we van de bewoners uit de flat ge kregen. Prachtig hè. We hebben zulke fijne buurtjes en ook een hele goed hulp. Toch heb ik heimwee gehad toen ik tien jaar geleden naar deze flat ging. Het is hier anders dan in de Kooi. Homburg heeft de perzikken en de druiven al van de mand gege ten. Hij vindt ze heerlijk. Ik vind die vruchten te waterig". "Je weet niet wat gezond is". "Nee, ik weet niet wat gezond is, daar Het echtpaar Homburg-De Wekker en de hond Astrid, in zijn flat aan de Zijldonk. om ben ik zeker zo oud gewor den". 'Ik zorg er ook altijd voor dat mijn haar netjes zit. Ik ben er erg zui nig op. Mijn dochter doet het al tijd. We hebben nog twee doch ters, die komen regelmatig. Een zoon is, toen hij veertig was, ge storven. De kleinkinderen zien we minder. Die zijn inmiddels ook al getrouwd en zien niet meer zoveel in oude mensen". 'Weet je nog toen we twaalfeneen- half jaar waren getrouwd, en ik vond dat er muziek moest ko men? Voor zes gulden heb ik toen een piano bij die zaak op het Rapenburg gehuurd. Prachtig was het. Met z'n drieën hebben we er toen op staan hengsten. Op onze feestdag, volgende week zondag, zal ik weer voor muziek zorgen". 'Homburg heeft altijd voor de vro lijke noot gezorgd. We hebben samen ook veel gewerkt. Ik heb veel werkhuizen gehad. Altijd bij hele vriendelijke mevrouwen. 32 jaar ben ik bij mevrouw Zwieten op de Breestraat geweest. Op alle verjaardagen werd ik uitgeno digd". 'Nou zo fijn waren al die werkhui zen niet. Weetje nog bij die nota ris op de Hooigracht. Die had mij mooi te pakken toen ik een keer met je meeging. Homburg, zei de beste man, kom jij eens even hier. Hij reikte me een schrob ber, een emmer met water en de groene zeep aan. En daar stond Homburg zich in het zweet des aanschijns te werken op een wit te warmeren vloer. Geen vlekje mocht er meer op zitten. "Zelf ben ik altijd verwarmings monteur geweest. In de hele re gio heb ik verwarmingen aange legd. Overal gingen we op de fiets naar toe. En als je lange bui zen moest vervoeren, reed je ach ter elkaar met die dingen op de nek. Als er hele zware spullen waren, kreeg je een handkar mee. Dat was niet zo'n pretje, want dat betekende lopen naar Noordwiik en Lisse". 'Homburg heeft eigenlijk van alles gedaan. Hij was ook vaak portier in de speeltuin in de Kooi. Als ik dan zakjes moest plakken voor de kauwgumfabriek Sanders ging hij met zakken vol de deur uit om aan de kinderen uit te de len. In die tijd spaarden ze film sterren. Bij zes kauwgumwik kels of zoiets kreeg je zo'n zakje met filmsterren, die ik erin had gedaan. Het was natuurlijk niet de bedoeling dat Homburg ze gratis uitdeelde. Mensen om mij heen vind ik fijn. Daar word je niet chagrijnig van. Ik kom niet meer buiten, dat is me te vermoeiend. Wel op balcon als het mooi weer is. Nee, ik vind het prachtig zo". "Als je zo oud wordt, overleef je ie dereen. Het kan met ons ook zo zijn afgelopen. Toch teken ik nog vijf jaar bij. Ik verveel me nooit. Aan een bejaardenhuis denken we niet. We kunnen het goed aan samen. En de hond houdt me sportief'. Koormuziek In de Hooglandse kerk (ingang Middelweg) heeft zondagmid dag een "evensong" plaats, waaraan wordt meegewerkt door het Engelse Brasenose College uit Oxford. Even songs zijn een vorm van koor muziek die in Engeland zeer populair is en waarvan de ce remonie ongeveer vergelijk baar is met de Nederlandse vesper. De VVV heeft, in sa menwerking met het Leiden- Oxford comité en het College van Kerkvoogden van de her vormde gemeente, het Brase nose College Choir naar Lei den uitgenodigd, als afslui ting van een toernee door de Benelux. Het koor telt dertig leden en zal werken uitvoeren van o.a. Purcell en Britten. Het staat onder leiding van Michael Roberts; Martin Hol mes bespeelt het orgel. In te genstelling tot andersluiden de berichten is de aanvang «ij/uur. Muziek In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, treedt morgen avond de Engelse formatie Modern English op. Deze groep heeft inmiddels twee el pees gemaakt ('Mesh Lace' en 'After the snow') en bestaat uit zanger Robbie Grey, gita rist Gary McDowell, drum mer Richard Brown, bassist violist Michael Conroy en toetsenman Stephen Walker Het optreden begint om onge veer tien uur. Videofilm In het open café van het Leids Vrijetijdscentrum staat za terdag een videomiddag op het programma. Er zal een speelfilm worden vertoond. Het open café is van twee tot vijf uur toegankelijk. Kunst In de Prinses Marijkeschool (Antonie Duycklaan) organi seren bewoners van de Raadsherenbuurt morgen de expositie 'Kunst in de buurt'. Van 's middags drie tot 's avonds tien uur is de tentoon stelling te bezoeken. Verder wordt er ook een jeu de bou- les-wedstrijd georganiseerd tussen de verschillende stra ten. Verzamelen daarvoor om tien uur in de Leidse Hout bij de Van Waverenweg. Voor kinderen zijn er 's middags van drie uur tot half vijf di verse attracties, is er vanaf half vier een thee-terras en om vijf uur een 'borrel'. Dit alles rond de Prinses Marij- ke-kleuterschool Kindermiddagen Het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie (Hooglandse- kerkgracht 17) organiseert de komende maanden op woens dag kindermiddagen voor de leeftijdsgroep van acht tot dertien jaar. De middagen duren van half drie tot onge veer half vijf. Het program ma voor het komend seizoen bestaat uit vier onderwerpen die elk vier maal worden her haald: onze aarde met zijn vulkanen; gesteenten op onze aarde; planten van vroeger; dieren die niet meer voorko men. De eerste middag is op 15 september. Voor meer in formatie de educatieve dienst van het museum, tel. 071-124741. LEIDEN - De rooms-katholie- ke St. Antoniusschool aan de Boshuizerlaan vierde giste ren haar 25-jarig bestaan. Gis termiddag ging dat gepaard met vijflien (oude) spelletjes op het schoolplein (zie foto). Vandaag zijn de feestelykhe- den voortgezet: ballonnen oplaten, optreden van een goochelaar en een kwartjes- kermis, het laatste aangebo den door de oudercommissie. In het schoolgebouw aan de Boshuizerlaan wordt van avond nog een reünie gehou den. Oud-leerlingen en lee- krachten zijn daarvoor uitge nodigd LEIDEN - Het restaurant Wiener wald, aan de Steenstraat in Lei den, is vannacht met verf be smeurd. De ramen van het res taurant werden met hakenkrui zen en teksten als "racisten weg" bespoten. De actie is vermoedelijk een re- pressaillemaatregel omdat het restaurant afgelopen maandag vergaderruimte beschikbaar heeft gesteld aan de Centrum partij. Deze partij, die regelmatig van racisme en facisme beschul digd wordt, kreeg onderdak in de Wienerwald nadat een verga dering in het Antonius Clubhuis wegens te verwachten moeilijk heden werd afgelast. Volgens de eigenaar van restaurant Wiener wald was hem niet duidelijk wel ke party hy in huis had gehaald. Zeven ramen van het restaurant werden vannacht, door onbeken den, bespoten met teksten die gericht zijn tegen de Centrum partij. Een aantal ruiten werd met hakenkruizen besmeurd. Eén van de ramen bleek te ziin ingebrand De exploitant van Wienerwald werd omstreeks half zes vanochtend wakker van een luide knal. Het vermoeden be staat dat gebruik is gemaakt van vuurwerk om de aandacht te ves tigen op de actie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4