Steunmaatregel voor dagbladen C Houding overheid maakt windenergie te duur IMF: arme landen moeten eerder aan de bel trekken Beurs Amsterdam tort zakelijk marktberichten Centrum voor Energiebesparing: CRM: geld uit Ster-pot Ogem kan de boeken dicht laten Bcursovcfzlcht VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 Groenten Er is m ons land de laatste jaren nogal wat gedaan om de moge lijkheden voor het telen van voor ons nieuwe groenten en de afzet- kansen voor die nieuwe produk- ten te onderzoeken en om ze bij gebleken geschiktheid op onze markt te introduceren. Paprika, aubergine e.d. hebben zich al een positie verworven en in 1980 is een delegatie van des kundigen van onderzoek- en af- zetinstellingen in Oost-Azië op zoek geweest naar weer nieuwe nieuwigheden. Instellingen als het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, het proefstation voor de tuinbouw onder glas in Naaldwijk en de vakgroep tuin- bouwplantenteelt van de land bouwhogeschool in Wageningen houden zich ermee bezig. Op het nationaal tuinbouwcon- gr-es. woensdag en donderdag in Amsterdam gehouden, is nu ech ter gebleken dat niet allen in de groentebranche onverdeeld en thousiast zijn voor het aan de man brengen van iets - voor on ze streken - geheel nieuw. De sectie groententeelt van dat congres constateerde dat de in komens gaan teruglopen, dat dit ook de vraag naar groenten zal benvloeden, en dat de groenten- detaillist, nu hij de concurrentie van de discount ondervindt, zijn assortiment eerder zal moeten versmallen dan verbreden, wil hij zijn kosten niet te hoog laten oplopen. Deense kroon Wegens de grote staatsschuld en de regeringscrisis in Denemar ken is de Deense kroon op de wisselmarkt sterk onder druk komen te staan. De centrale bank heeft sedert begin septem ber grote bedragen moeten be steden aan ondersteuning van de koers. Een en ander was aanleiding tot geruchten volgens welke de nieuwe regeling zodra zij het heft in handen neemt, zal overgaan tot devaluatie van de Deense munt. Karsten Laursen, lid van de economische raad van Dene marken gooide olie op het vuur door te verklaren een koersverla- ging van tien procent binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) noodzakelijk te achten. De binnenkort aantredende pre mier, Poul Schlueter, zag zich nog voor zijn beëdiging genood zaakt te verklaren dat een deva luatie niet in zijn regeringspro gramma zit. Israël In Israël werken de regering en de centrale bank aan plannen om de inflatie, nu zo'n 135 procent per jaar, tot onder de honderd te drukken, zo is van ambtenaren van het ministerie van financiën in Tel Aviv vernomen. Volgens de zegslieden hopen de Is raëlische autoriteiten de inflatie tot 85 procent te kunnen beper ken zonder de werkloosheid te bevorderen, die in Israël betrek kelijk klein is. De plannen, waar verscheidene ministeries bij be trokken zijn, houden onder meer een tragere devaluatie van de sje- kel in. De waarde van de Israëli sche munt is de afgelopen weken met ongeveer een procent per dag gedaald. Kipp De Instrumentenfabriek Kipp Analytica in Emmen wordt met een faillissement bedreigd. Wan neer het Amerikaanse instru- mentenconcern Biorad, dat van daag zal laten weten of het Kipp overneemt, niet akkoord gaat met de nieuwe opzèt van het be drijf, zal het faillissement dins dag voor de rechtbank worden aangevraagd. De zeventig werk nemers van Kipp zouden dan op straat komen te staan. Economie EINDHOVEN (GPD) - De houding van overheid en energiebedrijven blijft de windenergie te duur maken. Doordat overheid en elektriciteitsbedrijven de inzet van windenergie onvoldoende aanwakkeren blijft deze vorm van duur zame energie duurder dan nodig is. Dit werd gisteren gesteld namens het Cen trum voor Energiebesparing tijdens de eerste van vier zogenaamde controver sezittingen in het kader van de brede maatschappelijke discussie over het energiebeleid. Volgens ïr. J. H. den Boon van het CVE hangt het immers vooral van overheid en energiebedrijven af hoeveel wind energie voor de produktie van elektrici teit kan worden ingebracht. Uit bereke ningen van onder meer het KNMI is ge bleken dat enkele duizenden miljoenen watt vermogen windenergie kunnen worden gebruikt. Technisch is het mo gelijk deze bijdrage in te passen in de elektriciteitsvoorziening. Maar overheid en elektriciteitsbedrijven stellen zich terughoudend op. Voor on derzoek wordt naar verhouding weinig geld beschikbaar gesteld. Gemeenten bijvoorbeeld staan bepaald niet te sprin gen om mee te werken aan het installe ren van windmolens. Op die manier ont staat een zichzelf vervullende voorspel ling, aldus Den Boon. Men ziet er weinig in, doet er weinig aan, geeft geen steun aan initiatieven, geeft geen perspectief voor de industrie en constateert dan „dat het allemaal tegen valt". Op dit moment kan windenergie al kos tendekkend zijn voor elektriciteitsbe drijven, hoewel de molens nog per stuk moeten worden gemaakt en dat is duur. Bij massaproduktie kunnen de kosten flink dalen, maar dan moeten er wel vooruitzichten zijn. Met de huidige elek triciteitscentrales zal windenergie de komende jaren goedkoper worden dan de stroom van grote centrales. Er zijn echter plannen van de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebedrij- ven om goedkopere brandstoffen als ko len te gaan gebruiken, zodat de brand stofkosten dalen. Zelfs dan zullen de kosten van stroom uit kolen en stroom uit wind elkaar nauwelijks ontlopen. Maar er blijven voldoende redenen over om de invoering van windenergie krachtig te bevorderen. Voor de betalingsbalans ontstaat een posi tief effect doordat Nederland minder kolen en olie hoeft te importeren. De verscheidenheid van de brandstoffenin- zet wordt bevorderd en ons land wordt onafhankelijker voor zijn energievoor ziening van het buitenland. De bouw van windmolens levert werk en kansen voor export en er zijn minder milieurisi co's. Aan de bevordering van windener gie zijn veel voordelen verbonden. Maar de overheid en de elektriciteitsbedrij ven moet het mogelijk maken, aldus Den Boon. Duurzaam Het onderwerp van deze eerste zitting was de kosten van kernenergie, vergeleken met die van andere bronnen en de mo gelijkheden en kosten van duurzame energiebronnen. Voor- en tegenstan ders van (verdere) invoering van kern energie kruisten deze dag door middel van kostenanalyses de degen. De stuur groep voor de BMD houdt deze zittin gen in verband met het maken van haar zogenaamde tussenrapport, dat eind dit jaar moet uitkomen. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIVI) en de Nederlandse Ingenieurs vereniging NIRIA brachten hun on langs verschenen analyse in. Geconsta teerd wordt in dit onderzoek dat de pro- duktiekosten van elektriciteit uit kern centrales lager zijn dan de kosten van kilowatturen in een kolencentrakle. Men komt tot 7,9 cent voor kernenergie en 10,6 cent voor kolenstook. Daartegenover stelden drs. H. Dam veld en dr. L. Reijnders van de Stichting Na tuur en Milieu dat kernenergie in de toe komst niet goedkoper zal zijn dan ande re energiebronnen. Volgens hen is het zelfs waarschijnlijk dat elektriciteit op basis van kernenergie aan het eind van de tachtiger jaren duurder is dan stroom op basis van kolen of wind. Een lage prijs zou trouwens de invoering van kernenergie niet rechtvaardigen De SNM-woordvoerders betoogden dat de prijzen van gas, olie en kolen en ura nium (brandstof kernreactoren) naar el kaar toe zullen groeien Het gaat om een wereldmarkt met vrye concurrentie, waar monopolies als die van de OPEC slechts voor tijdelijke verstoringen zor gen Bovendien is het verbruik van ura nium duurder bij toepassing van zoge naamde warmte krachtkoppeling, een methode die doelmatiger is. Volgens Reijnders en Damveld kan m de tweede helfl van de jaren tachtig een zo danige windmolentechnologie worden toegepast dat in de kustgebieden elek triciteit is te leveren voor 7 tot 10 cent per kilowattuur. De kosten van kern energie komen in die periode (ontman teling van oude centrales en opslag en opwerking meegerekend) op 2 tot 11 cent per kilowattuur hoger Vergeleken met kolen zal kernenergie 5 tot 9 cent duurder zyn en vergeleken met olie en gas (met toepassing van warm te-krachtkoppeling) tot 8 cent duurder De vooruitzichten voor zonne- energie zijn nu nog onduidelijk, maar de kans bestaat dat de prys daarvan in de toekomst gelijk kan worden aan die van elektriciteit uit kolen. AMSTERDAM (GPD) - Nog dit jaar zal er met terugwerkende kracht tot 1 januari 1981 geld op tafel komen ter ondersteuning van noodlijdende dagbladen. Gedurende drie jaar zal er 20 miljoen per jaar, in het kader van de zogenaamde compensatieregeling, door het Bedrijfsfonds voor de Pers beschikbaar worden gesteld. Het geld is afkomstig uit de STER-pot. Textiel Volgens concerndirecteur drs. H.J. Hesselink van de Textielgroep Twenthe nv hoeft de toekomst van het bedrijf er bepaald niet somber uit te zien. Hij zei dit gis teren op een persconferentie ter gelegenheid van de opening van twee nieuw gebouwde textielfa brieken in Aalten: Wisselink's textielfabrieken bv divisie indus triële produkten en Koala trico- tagefabrieken. Hesseling noem de het een bijzonderheid dat te midden van de afbraak van de bedrijfstak twee gloednieuwe panden zijn gebouwd. Met de bouw was een bedrag van 17 mil joen gulden gemoeid. Dat heeft demissionair minister van CRM Hans de Boer gisteren in Amsterdam, tijdens de jaar vergadering van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), de geza menlijke krantenuitgevers, be kendgemaakt. De bewindsman verklaarde dat de financieel-technische en juridi sche uitwerking van de compen satieregeling thans gereed is. Ook de concept-tekst voor de mi nisteriële beschikking is al klaar. Op grond van deze beschikking kunnen dagbladen binnenkort compensatie aanvragen. Eerder had NDP-voorzitter Thijs- sen op de alarmerend slechte si tuatie van de pers gewezen. Ne gentien dagbladen zitten geheel of vrijwel geheel in de rode cij fers: dat is de helft van de totale bedrijfstak. Met de compensatie regeling - een zogenaamd ge richt-generieke maatregel - wor den dagbladen gesteund die een geringe verspreiding hebben en met een structurele achterstand op de advertentiemarkt te kam pen hebben. Minister De Boer deelde voorts mee dat er in 1983 zeker geen uit breiding van de STER-reclame komt. Uitbreiding van etherre clame zou de dagbladpers in een nog ongunstiger positie brengen. De minister wijdde in zyn toe spraak ten slotte enige kritische woorden aan het adres van de journalistiek in het algemeen en die van de parlementaire pers in het bijzonder. DEN HAAG (ANP) De Haagse miniatuurstad Madurodam heeft gisteren de miljoenste bezoelter van dit seizoen ontvangen. Het ging om het bejaarde echtpaar C. van den Breuk uit Kortenhoef. Begin juni passeerde de dertig miljoenste bezoeker de poorten van Madurodam sinds de oprichting AMSTERDAM (ANP) - De com missie, die een onderzoek wil doen naar de gang van zaken bij het inmiddels ter ziele gegane Ogem-concern in de afgelopen jaren, heeft een kort geding te gen de commissarissen van Ogem verloren. De vice-presi dent van de Amsterdamse recht bank mr. B.J. Asscher heeft gis teren in zijn vonnis bepaald, dat de commissarissen geen inzage hoeven te verstrekken aan de commissie in de administratie van het concern. De commissie had zich in zijn eis tot toegang tot de administratie LEIDEN - Groenteveiling. Datum: 10- 9-1982. Andijvie 49-63, Snijbonen 3.05-4.50, Ro- Te Vei* TORONTO (ANP) - Het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) dringt er bij landen met Financië le problemen sterk op aan al in een vroeg stadium bij het fonds om hulp aan te kloppen. Op die manier kunnen betalingscrisis als die van Mexico en mogelijk ook nog andere landen in La- tijns-Amerika worden voorko men. Dit staat in een verklaring die gisteren in Toronto is gepu bliceerd na afloop van de jaarver gadering van IMF en Wereld bank die daar de afgelopen vier dagen is gehouden. de kool 21. Spitskool 96-1.17, Postelein 64-1.02, Prei 75-1.10, Spinazie 25-66, Spruiten A 65-80, Spruiten B 55-69, Spruiten C 35. Spruiten D 35-75, Uien 24-57, Witlof 2.80-5.10, Meloenen 110- 3.00, Knolselderij 27-68, Sla 41-74, Bleekselderij 69. Bospeen 45, Peterselie 15-46, Selderij 22-40, Paprika st. 27-56. De veel te ver opgelopen schulden van veel landen in de Derde We reld vormden de hoofdmoot van de besprekingen in Toronto. De meeste sprekers zeiden zich ern stig zorgen te maken over de be dreiging die de schulden voor de stabiliteit van het inter nationale Financiële stelsel. Vooral achter de schermen is druk beraadslaagd over de mo gelijkheden voor herkapitalise- ring van de schulden. Aan de be raadslagen hebben de ministers van Financiën en de presidenten van de centrale banken van 146 landen deelgenomen. Jacques de Larosiére, algemeen di recteur van het IMF, en Tom Clausen, president van de We reldbank. spraken er in hun slot toespraken hun tevredenheid over uit dat vrijwel alle deelne mers aan de besprekingen van menig waren dat de rol van de twee instellingen moet worden uitgebreid. Volgens De Larosiére hebben vooral de grote indus trielanden getoond dat ze bereid zijn tot nauwere samenwerking. Beleid Vrijwel alle landen hebben zich in de vergadering uitgesproken vóór voortzetting van het beleid dat op verkleining van begro tingstekorten, beperking van de inflatie en verlaging van de rente gericht is. Alleen op die manier gelooft men de basis te kunnen leggen voor een economische op leving en voor een herstel van de werkgelegenheid. De landen in de Derde Wereld toonden zich minder tevreden; zij verweten de industrielanden zich tegen goed kope goederen uit de ontwikke lingslanden te beschermen door invoerbeperkingen. IMF en Wereldbank doen een be roep op de grote internationale banken om zich ondanks het schuldenprobleem met de kre dietverlening aan de arme lan den te blijven bezighouden. Vol gens De Larosiére moeten de banken bij de oplossing van de problemen een sleutelrol spelen Wel moeten ze by de verstrek king van krediet aan arme lan den beter op de risico's letten. Er zijn overigens de afgelopen vier dagen weinig concrete besluiten genomen in Toronto. Eén daar van is dat in april van het ko mend jaar onderhandelingen worden geopend over verhoging van de bijdragen van de IMF-lan- den aan het fonds. Voorgesteld is het totale bedrag te verhogen van 67 naar 108 miljard dollar Veel landen hadden een verdubbe ling voorgesteld, maar de landen die dat het meeste geld gaat kos ten - De Verenigde Staten, En geland, West-Duitsland - von den dat teveel. beroepen op een besluit van de - overigens geemotioneerde aandeelhoudersvergadering van Ogem in mei. De aandeelhouders besloten toen om een commissie in het leven te roepen om een on derzoek te doen. Bovendien had den de commissarissen, volgens de commissie in de vergadering toezeggingen gedaan tot instel ling van de onderzoekscommis- Mr. Asscher vindt echter, dat in het geheel niet aannemelyk is ge worden, dat deze commissaris sen tot instelling van de onder zoekscommissie hadden beslo ten. Daarbij is het besluit van de aandeelhouders tot vorming van een dergelijke commissie niet rechtsgeldig, omdat het niet op de agenda van de desbetreffende vergadering stond Er dient volgens de vice-president ernstig rekening mee worden ge houden. dat het besluit van de aandeelhouders nietig wordt ver klaard, zodat de commissie op houdt te bestaan. Hiertoe heeft drs. J. Soetckouw, aandeelhou der en tot zijn pensionering tweede financiële man by Ogem, een juridische procedure aange spannen by de rechtbank in Rot terdam. Wel hebben de commissarissen al dus het vonnis op ondubbelzin nige wijze kenbaar gemaakt, dat zy alle mogelyke medewerking zullen verlenen aan een door aandeelhouders in te stellen on derzoekscommissie De commissarissen hebben toege zegd in oktober een nieuwe ver gadering byeen te roepen om een onderzoekscommissie te kiezen. Deze zal echter volgens een voor stel van de commissarissen slechts een "verbindingsfunctie" hebben tussen de commissaris sen en bewindvoerders ener zyds, "die als enigen gerechtigd zyn om een dergelijk onderzoek te doen" en de aandeelhouders anderzijds Hun bevindingen kan de commissie dan aan de aandeelhouders bekendmaken Drs P.T Lakeman. woordvoerder van de onderzoekscommissie, zei gisteren na de uitspraak, dat thans gepoogd zal worden om een enquête-procedure aan te vragen. Op grond van een artikel uit het Wetboek van Koophandel mogen aandeelhouders, die ten minste 500.000 nominaal van het aandelenkapitaal vertegen woordigen rin het geval van Ogem komt dit neer op 50 000 aandelen) een verzoek tot enque te doen by de Ondememingska mer van het Amsterdamse Ge rechtshof. De Ondernemingskamer benoemt dan iemand of een commissie die het gevraagde onderzoek doet en die toegang krygt tot de volledi ge administratie van het betref fendc bedryf De heer Lakeman wil o m. de "stromannenaffaire" laten onderzoeken en het laten verdwynen van 4 min door oud Ogem-topman dr. L Koopmam "Als dit laatste mislukt doe ik zelf een bod op de vordering van 4 min van Ogem op Koop mans", aldus de heer Lakeman. Toch had Lakeman weinig hoop. "dat de beerput by Ogem ooit he lemaal opengaat. Alle betrokke nen hebben boter op hun hoofd en beschermen elkaar" 30.30 29.50 1415.00 I410O Tokyo PM l ol Invet! Vthlnc 42.00 43.00 1M.00 13400 189,00 191,00 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 94.50 97.50 24,60 24.80 237.50 230.00 36.50 34.70 105.30 X0I.50 158.50 159.30 BINNENLANDSE AANDELEN 333.00 333.50 Clndu-Key Claimindo DeliMij Dtuaui 333.00 338.00 59.80 58.00e 219.00 221.00 54.50 55.00 13.00 13.00 380 00 383.00 4830.00 4830.00 1050.00 1050.00 610.00 - 300.00 300.00 16.60 16.80 31.50 31N10 fii in tl .'I 204.80 203 00 365.00 350 00 365.00 350.00 Ta Kabel H BELEGGINGS INSTITUTEN A Ml Beleg 1 Binn Be If. 136,00 116 00 1150.00 1115 00 M«d*Uo\T"d Technologie y 42.00 0.00 GOUD EN ZILVER Goud onbew 41400 Zilver onbew 745 BUITENLANDS GELD AmenkaanM.- dollar 2.66 2,7 Engelte pon.1 4 56 4.8 Belg franc (lOOi 5J8 5.6 7. weedae kroon 1100* Noorae kroon i 100) Deenae kroon 1100) Oo.t thilimg UOOi Spaanae prarta 100) Gnefcae drac hme 1100) FVtae mark 1100) 15,47 15.77 2Z7 2.57 IJK 4.40 55.23 56.23 243 5 25 241 UI AMSTERDAM Op het Damrak, dat overwegend lagere koersen te zien gaf. heeft Ahold vrydag de koersstyging onverstoorbaar voortgezet Tegen het midda guur bedroeg de winst nu weer 1,50 op 97.50 Een korte opflak kenng gaf ook Elsevier-NDU te zien. In de ochtenduren steeg de koers 3 naar 158. maar hier was het "zo gewonnen, zo geron nen" want om twaalf uur werden de stukken nog maar op 154.50 verhandeld. Van de internationals was alleen Kon. Olie wat beter en wel vyftig cent op 94 KLM moest zestig cent terug naar 92.50 en ook Akzo, Unilever, Philips en Hoog ovens moesten licht terrein prijs geven De banken gaven op nieuw een zwakke stemming te zien met een verliet van 3 op 230 voor de ABN en van zeventig cent op 35 voor de Amro bank

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21