Contact tussen politie en burger is verstard" Ter Aarse Haflinger beste paard van stal Scheidende commandant rijkspolitie in Sassenheim Politie stopt chauffeur Veertig procent van de kwekers heeft geldzorgen VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 Streek PAGINA 19 SASSENHEIM "De politie is zélf voor een groot deel schuldig aan de contactcrisis met het publiek omdat de politiemensen in het verleden veel te gemoedelijk met de mensen omgingen. Daardoor verdween de grond voor gezag". Aan het woord is A. den Dunnen, groepscommandant van de rijkspolitie in Sassenheim en Warmond. Hij gaat na ruim veertig dienstjaren zijn vertrouwde uniform aan de kapstok hangen want, op bijna zestigjarige leeftijd, luidt voor hem deze maand de klok van het functioneel leef- tijdsontlag. Den Dunnen is zeven jaar lang commandant van de groep Sas senheim geweest en in die tijd groeide de post van zestien tot 28 Woubrugse zwaar gewond bij botsing WOUBRUGGE - Op de met ver keerslichten beveiligde kruising Herenweg-Kruisweg in Wou- brugge is opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd. Bij de aanrij ding gistermorgen omstreeks half elf waren drie auto's betrok ken. Een 69-jarige inwoonster van Woubrugge werd in ernstige toestand opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. De aanrijding is volgens de rijks politie waarschijnlijk veroor zaakt door de Woubrugse auto mobiliste, die komend uit de richting Woubrugge door het ro de stoplicht reed. Twee auto's uit de richting Alphen werden daar bij geraakt. Een 20-jarige Alphe- naar kwam na de botsing met zijn auto tegen een paal met ver keerslichten tot stilstand. De derde auto, die bij de botsing was betrokken, werd bestuurd door een 29-jarige vrouw uit Lei- muiden. Zij sloeg met de auto over de kop en kwam in de berm terecht. De bestuurders uit Al phen en Leimuiden liepen lichte verwondingen op. De schade aan de auto's en de verkeerslichten- installatie - er werd ook nog een schakelkast omver gereden - is groot. Vorige week dinsdag ramde op de zelfde kruising een vrachtwagen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense jongerencentrum Het Kasteel organiseert morgen avond een optreden van de Be- verwijkse formatie de "Bin- tangs". Deze band speelt al 21 jaar rhytm blues met een voorkeur voor de stijl van Bo Diddley en Chuck Berry. In Het Kasteel wordt om negen uur begonnen. De Amsterdamse funkband "Fruit cake" speelt morgenavond in Het Bunkertje, dat deze week een jeugdweek houdt. Het Bunkertje is gehuisvest in twee zalen onder de Salvatori- kerk. Het optreden begint om acht uur. In Langeraar komt de Volendamse groep Spryng Manbelle op be zoek Ze treden op in De Scha kel. Aanvang van het optreden is om negen uur. man. Verder wist hij een nieuw onderkomen voor de post in Warmond te bewerkstelligen en een uitbreiding van het groeps- de verkeerslichtenmstallatie, waarbij de hele bovenbouw op de weg terecht kwam. Alleen de schade aan de lichteninstallatie bedroeg toen al ruim vijftigdui zend gulden. TER AAR - "Dit is het hoogste wat je kunt bereiken in de fo- kwereld". De Ter Aarse veehou der Jan Houdijk zegt het met een uitdrukking op zijn gezicht waar duidelijk van af te lezen is, hoe trots hij op zijn prijsmerrie Anja is. Anja. een twaalfjarige Haflinger is in Den Bosch tijdens de Nationa le Tentoonstelling van de "Ver eniging Het Nederlandse Trek paard" kampioen van Nederland van de Haflingers geworden. De ze paarden komen oorspronke lijk uit het Oostenrijkse Hafling waar ze in de bergen de ploeg trekken. Daarom staan ze in ons land ook onder het stamboek trekpaard hoewel ze hier niet als zodanig gebruikt worden. Voor vijftienduizend toeschou wers werd Anja door de jury uit verkoren om zich twee jaar lang Nederlands kampioen te mogen noemen. "Ze hoorden voor het eerst van Ter Aar. Niemand wist waar dat lag. Toen ik zei dat het bij Alphen in de buurt is werd het ze pas duidelijk", zo vertelt Jan Houdijk na van de eerste op winding over het plotselinge kampioenschap te zijn bekomen. Het is ook niet gebruikelijk dat de winnaar bij de Haflingers uit Zuid-Holland komt. De laatste keer dat een Zuid-Hollander na tionaal kampioen werd was acht jaar geleden. Toen was het echter een Haflinger van het lichte soort terwijl Anja tot de zware klasse behoort. Het is meestal een Bra bantse aangelegenheid omdat daar de meeste Haflingers van- daam komen "In Brabant zijn ze helemaal wild van die paarden. Vooral in die kleine dorpjes waar ze mekaar allemaal kennen, le ven de mensen heel erg mee. Daar wordt de winnaar van een titel op een kar binnengehaald met de burgemeester ook op de bok", aldus de Ter Aarse prijs winnaar. Geluksnummer- Het is niet de eerste keer dat twaalfjarige Anja in de pryzen valt. Vorig jaar werd ze kam pioen van Zuid-Holland. Aan de ze titel heeft ze min of meer ook de landelijke hoofdprijs te dan ken omdat ze bij de provinciale kampioenschappen drachtig was en daarom niet aanwezig kon zijn. Normaal worden de besten van de provinciale wedstrijden bureau in Sassenheim. Die laatste verbouwing is pas dit jaar gereed gekomen en Den Dunnen zit als gevolg van het be zuinigingsbeleid nog in een scha mel ingericht kantoor als hij zijn verhaal over veertig jaar over heidsdienst doet. Hij was niet al die jaren bij de rijkspolitie want die is pas na de oorlog opgericht. Daarvoor was Den Dunnen in dienst bij de marechaussee, die in die jaren de politietaken uit voerde. Verstard Groep Zevenaar, post Groessen, was de plaats waar de huidige Tijdelijk was er een noodinstallatie geplaatst, die door het ongeluk ook weer uit viel. Technici zijn onmiddellijk aan het werk gegaan om de appa ratuur weer in werking te stellen. uitgezonden naar Den Bosch voor de tweejaarlijkse landelijke tentoonstelling. Omdat Anja kampioen van Zuid-Holland was kon ze dit jaar toch van de partij zijn. Onder "geluksnummer" 543 stond de prachtige Haflinger in de ring. De beoordeling van de dieren door de jury verloopt als volgt. Eerst wordt het exterieur van de Haf lingers bekeken Aspecten die hierbij aan de orde komen zijn de (vos)kleur en de kleur van de ma nen en staart. Deze moet spierwit zijn. Ook de bouw van de benen is een doorslaggevend punt voor de jury. Nadat de buitenkant kri tisch bekeken is moeten de paar den gaan "stappen" Hierna is de draf aan de beurt Van elke leef tijdsklasse gaat de winnaar naar de zogenoemde "kampioens- ring" waaruit de uiteindelijke triomfator naar voren komt. Hengstenboer Omdat Jan Houdyk door een ziek- groepscommandant zijn carrière bij de politie is begonnen. Via Duiven. Hansweert en Hazers- woude is hij in 1975 als comman dant in Sassenheim terechtgeko- door Hans Sonders Den Dunnen heeft in die jaren de veranderende houding van het publiek jegens de ordehandha vers van nabij meegemaakt. "Van de tijd datje als politieman veel meer deel uitmaakte van de burgerij tot de burgerlijke onge hoorzaamheid van nu", vertelt hij. Volgens hem is het contact met de brugerij verstard. Niet dat hij geen vertrouwen heeft in een toekomstige verbetering hiervan. Want het bezuinigings beleid dat op een gegeven mo ment voorschreef dat er minder met de auto mocht worden gepa trouilleerd, heeft op dit terrein ook zijn voordelen. Zo komen de politiemensen op de fiets en vooral lopende weer veel meer in contact met het publiek. "Maar we hebben de indruk dat de burgers niet meer zo zijn gediend van contact met de politie", zo zegt hij. Zo zouden met name tips over allerlei zaken steeds minder van de burgers zijn te verwachten. "De mensen zijn bang geworden om iets te zeg gen; dat had je vroeger veel min der". Den Dunnen heeft de tijd gekend dat hij er als politieman altijd al leen op uit moest. "En er was vroeger ook geen radiocontact met iemand op het bureau". De politieman werd daardoor vol gens hem wel veel zelfstandiger en leerde meer dan nu alerlei za ken zelf op te lossen. Aan huis Ook met de politiepost-aan-huis heeft Den Dunnen enkele jaren ervaring opgedaan. Het beteken de voor hem en zijn vrouw zft moest de zaken waarnemen wan- te moeilijk loopt heeft zijn buur jongen Anja in de ring bereden. Deze Rcné Bouwman, "de heng stenboer". krijgt van Houdijk heel veel lof toegezwaaid Met name tijdens de prijsuitreiking toen de merrie nog een keer door de ring draafde, had Jan erg veel steun van de hengstenboer "Op dat moment ging er wel wat door me heen. De tranen liepen over mri wangen. Ik wou dat ik dat zelf had kunnen doen Maar Re- né heeft die moeilijke momenten heel goed opgevangen" Bij de prijsuitreiking waren de vijf kinderen van het echtpaar Hou dijk ook aanwezig "Ik ben nou eenmaal dol op m'n kleine jon gens. zij horen er helemaal bij. Ze zijn ook gek van de paarden, zodra ze uit school komen gaan ze ermee rijden. Zonder zadel En het eerste wat ze 's morgens doen is de paarden het land in laten", zo vertelt vader Jan Nu Anja kampioen van Nederland neer hij "op pad" was - een pe riode van heel weinig vrije tijd "Volgens de mensen was je altijd in dienst want er stond toch op je huis; politie!" Vrije dagen telden dan niet en ook op de meest on gelegen uren werd hij voor poli tietaken opgeroepen Niet alleen hierin, ook in de oplei ding van politiemensen is er veel veranderd en volgens Den Dun nen ook veel verbeterd. Maar volgens de Sassenheimse com mandant zou het nog beter zijn indien iets van vroeger hierin ge handhaafd was gebleven. Name lijk het gebruik om de beginnen de agent de eerste jaren aan een ervaren en oudere collega "te koppelen". "Maar ja, tegenwoor dig hebben ze altijd een mobilo foon in de buurt om eventueie assistentie op te roepen". Geen zorgen Den Dunnen zegt zich pas enkele onder de Haflingers is geworden betekent dat tevens dat ze niet meer aan volgende kampioen schappen mag meedoen Zo zijn de regels nu eenmaal Hoogstens ter opluistering kan de twaalfja rige over twee jaar naar Den Bosch afreizen Om aan interna tionale wedstrijden deel te nc men is voor fokker Houdijk (hij fokt al tien jaar, waarvan zes jaar Haflingers) een te kostbare zaak Anja's titel verhoogt echter wel de marktwaarde van haar veulens Van de opbrengst van de veulens moet Jan ook de financiële vruchten van het kampioen schap plukken. Een Haflinger is volgens hem niet zo duur als bij voorbeeld een Arabier "Ze zijn goedkoper in het voer en niet zo wild als een Arabier Ze zijn oersterk omdat het van oor sprong bergpaarden zijn Daar naast zijn ze veel sierlijker dan een pony", aldus het pleidooi van de Ter Aarse kampioensfok ker voor de aanschaf van een Haflinger. weken geleden echt te hebben gerealiseerd dat het met zyn ar beidzame leven op 1 oktober is afgelopen "Daarvoor stond ik er eigenlijk nog niet bij stil", zegt hu "Maar nu doe je allerlei din gen die je jarenlang hebt gedaan voor de laatste keer. Zoals bij voorbeeld deze week een bijeen komst met een groep reserve-po litieagenten. Dan pas besef je dat het snel is afgelopen". Over de vulling van de vele vrije tijd die hem staat te wachten maakt Den Dunnen zich geen al te grote zorgen. "Je kunt natuur lijk allerlei dingen niet meer die je deed toen je nog jong was. maar daarvoor komen wel ande re dingen in de plaats" Op of rond het water zal hij wel veel van die vrije tijd doorbrengen want het water, dat is zijn lieve- lingselement. RIJNSBURG - Veertig procent van de kwekers heeft zulke grote financiële problemen dat dreigt dat zij deze winter niet kunnen stoken in hun kassen. Juist hel winterseizoen is erg belangrijk voor de kwekers. De financiële situatie in de kwekers wereld is zelfs zo slecht dat om de andere dag een kwekers failliet gaat. Dit brengt een ongekende sociale nood met zich mee Het Rijnsburgse raadslid C. Via- nen (CDA) somde deze sombere feiten op tijdens de vergadering van de gemeenteraad in Rijns burg Vianen ondersteunde daar mee de brief die burgemeester en wethouders van Rijnsburg naar het ministerie van land- Kwaliteit tv-beelden is niet te verbeteren RIJSWIJK/STREEK - Aan de kwaliteit van de televisie beelden van buitenlandse zenders is op dit moment weinig te verbeteren. De slechte ontvangst is een ge volg van atmosferische om standigheden. Dat zegt H. de Goede, hoofd netbeheer van de kabelexploitant Case ma in Rijswijk Het gebruik van technisch betere apparatuur heeft volgens hem weinig ef fect op de kwaliteit van de televisiebeelden. Veel televisiekijkers die zijn aangesloten op het kabelnet van Casema klagen over een slechte ontvangst van met name Duitsland 3. België en de Engelse zender die Case- ma sinds kort bij wij/. an proef doorgeeft. De enige op lossing is volgens De Goede het gebruik van straalzen- Aarlanderveense zwaar gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 65 jarige inwoonster van Aarlan- derveen is gisteravond om streeks half twaalf bij een bot sing met oen auto op het Noord- einde in Aarlanderveen zeer ern stig gewond geraakt Het onge luk gebeurde toen de vrouw haar wagen langs het Noordeinde had neergezet en de weg overstak. Ze werd daarbij geschept door een haar tegemoetkomende 21-jarige automobilist, eveneens afkom stig uit Aarlanderveen De vrouw werd van de wagen in de naast de weg gelegen sloot ge slingerd. waar ze door de auto mobilist met behulp van omstan ders uit werd gehaald De vrouw werd zwaar gewond overge bracht naar het Rynoord-zieken huis. In de loop van de nacht werd ze echter vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den Grove schuld Alphenaar RIJNSATERWOUDE - Officier van justitie mr Dek ho« {Me ren voor de Haagse rechtbank 2500 gulden boete en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid geeist togen een 32 jarige in woner van Alphen aan den Rijn De man veroorzaakte in februari van dit jaar een ongeval op pro vinciale weg 7 in Rynsaterwou- de. waarbij een vrouw om het le ven kwam Volgens mr. Dek was het ongeval te wijten aan grove schuld van de Alphenaar .Jiy heeft zich onvoorzichtig gedra gen als weggebruiker". De verdachte zei voor de recht bank dat hu van mening was dat de vrouw met haar auto op de voor haar linker weghelft reed. Hij zou toen zijn stuur hebben omgegooid en daarna frontaal op de auto van het slachtoffer zyn geknald Volgens de officier van justitie spreekt het remspoor heel ande re taal dan de verdachte „Er zyn twee mogelijkheden, of hy heeft zitten suffen, of hy heeft willen inhalen, maar in beide gevallen is er sprake van grove schuld", aldus de officier bouw en visserij hebben ge stuurd De brief an B en W was bedoeld als adhesiebetuiging aan een "noodkreet" van de Ver eniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) aan het minis terie. De VBN schryft dat de financiële situatie in de bloementeelt sterk is verslechterd door de sterk ge stegen energiekosten en het uit- blyven van een betere prys voor bloemen en potplanten De ver eniging voorspelt dat de situatie dit jaar nog veel slechter wordt. Het Rijnsburgse college kreeg, be halve van het CDA. ook lof toe gezwaaid van de andere fracties in de raad voor het sturen van de brief ders. Daarmee kunnen pro gramma's vanaf de lands grenzen waar de ontvangst uiteraard beter Is, worden doorgezonden naar gebieden waar de buitenlandse zen ders minder goed kunnen worden ontvangen. Kabelexploitanten mogen, an ders dan bijvoorbeeld de omroep, programma's en films op dit moment nog niet via straatzenders door zenden. Dat is In strijd met de auteurswet. Kabelexploi tanten zijn in onderhande ling met onder meer filmdis tributeurs om een regeling te ontwerpen voor het door zenden van programma's. Een dergelijke regeling kan er wat sneller komen als de rechter in Amstelveen in een rechtszaak die distributeurs tegen kabelexploitanten hebben aangespannen, be slist dat exploitanten au teursrechten moeten beta len voor de programma's die worden doorgegrven. Als die regeling er is. wil de PTT wel straalzenders in stalleren. De auteur ri lit. n en de kosten van de straal verbinding worden, zo zegt De Goede, op den duur ver haald op de abonnees van de kabeltelevisie. Jonge redder gehuldigd ALPHEN AAN DEN RIJN - De dertienjarige Arjan van der Laan uit Hazerswoude is gis teren beloond voor zijn moe dig optreden een jaar gele den. Op 12 april redde hij de drieja rige kleuter Dennis Kemp van de verdrinkingsdood. Puur toevallig fietste Arjan langs de Josef Haydnlaan in Hazerswoude waar het kind te water was geraakt. Door snel te handelen kon de jeug dige Hazerswoudenaar, die in het bezit is van twee zwem diploma's. een leven redden. Voordat hij de sprong waag de vroeg hij de kleuter eerst "of hij kon zwemmen" De Alphense burgemeester M. Paats reikte gisteren namens het Carnegie Heldenfonds een fraaie vier-kleuren ballpoint met inscriptie aan de moedi ge redder uit (zie foto). Dit fonds zet personen die men sen in nood helpen in het zon netje. De auto van een bestuurster uit Leimuiden ging over de kop. De vrouw kwam er met lichte verwondingen van af. Jan Houdijk trots op eerste prijs KATWIJKOEGSTGEEST - De politie van Katwijk heeft de afgelopen nacht na een wilde achtervolging in Oegst- geest een 21-jarige man aan gehouden die te diep in het glaasje had gekeken In Kat wijk werd de in Oegstgeest woonachtige man door de po litie opgemerkt toen hy met hoge snelheid over de Val- kenburgseweg reed. In de Soembastraat in Oegstgeest kon de automobilist uiteinde lijk staande worden gehou den. De trotse familie Houdijk met haar Nederlandse kampioen Anja, de Haflinger die in Den Bosch met de eerste prijs ging strijken. (Foto win Dijkman

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19