c Opnieuw geding tegen Greenpeace Wordt vervolgd! Lage prijzen bij Shell. Bijvoorbeeld: anti-condensdoek vanf2,-voor95ct. YS sanctie treft Brits bedrijf Shell helpt O SER verdeeld over kortere werkweek Kapitein dumpschip sluit actievoerders op Horeca mag de prijzen zes procent verhogen Groot banenverlies in zeehavens verwacht Italië aarzelt nog over Sowj et-gas Bouwfraude ziekenhuis niet vervolgd De beer is los VS willen strenger asielbeleid Oostenrijk Staking welzijnswerk Utrecht kan uitlopen VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 Varia DEN HAAG (ANP) - De horeca- prijzen mogen met ingang van maandag met 6.3 procent om hoog. Het toeristenmenu gaat per 1 januari omhoog van 15 tot 16,25 gulden. Dat staat in de prijzenbeschikking horecadien- sten 1982, die overigens nog van een handtekening moet worden voorzien door een aantal be windslieden. Dat zou vanmor gen tijdens het wekelijkse kabi netsberaad gebeurd moeten zijn. Dan kan de beschikking nog net mee in de staatscourant van vrijdag, wat juridisch noodzakelijk is wil de nieuwe beschikking maandag van kracht kunnen worden. Die dag loopt de oude beschikking af. Volgens secretaris De Boer van het bedrijfschap Horeca moet de prijzenbeschikking minstens een dag voor de inwerkingtre ding in de staatscourant wor den afgedrukt. "Zo niet, dan is er maandag geen prijzenbe schikking". De prijsverhoging is gebaseerd op de kostenontwikkeling in de ho reca gedurende de afgelopen twaalf maanden. Tevens is re kening gehouden met nog door te voeren aanpassingen voor 1980 en 1981. De logiesprijzen in hotel en pen sion mogen met 6.3 procent om hoog, waarbij de prijs, inclusief toeristenbelasting. afgerond moet worden op het naastbijge- legen veelvoud van 50 cent. Maaltijden, spijzen en dranken moeten afgerond worden op het naastbijgelegen veelvoud van vijf cent. Het bedrijfschap Horeca meent dat de strijd tegen de geldont waarding meer gediend is met opheffing van het prijsbeleid voor de horecasector. In de hui dige economische situatie en onder de heersende concurren tievoorwaarden zullen horeca bedrijven bij opheffing van het prijsbeleid slechts in uiterste noodzaak prijsverhogingen toe passen. meent het bedrijfschap. Zoals bekend voert economische zaken momenteel overleg met belanghebbenden over het vrij laten van de prijzen. AMSTERDAM (GPD) Vice-president mr. Asscher van de rechtbank in Amsterdam heeft in een tweede kort geding tegen Greenpeace zijn vonnis aangescherpt in vergelijking met zijn uitspraak in kort geding dat het ECN had aangespannen tegen de milieu-organisatie. Het tweede geding was aangespan nen door het Brits Atoomagent schap. dat een verbod op acties tegen alle toekomstige dumping operaties eiste. Mr Asscher, die zich vandaag voor de derde maal moet optreden in een kort ge ding tegen Greenpeace, is echter niet afgestapt van zijn eerdere uitspraak dat de milieu-organisa tie het dumpen wel mag hinde ren. De vice-president houdt het er op dat Greenpeace de dum pingen van radio-actief afval niet onmogelijk mag maken. Gisteren verscherpte hij evenwel dat oordeel door een dwangsom van 100.000 gulden aan zijn eer dere uitspraak toe te voegen. Eveneens is het nu verboden dat actievoerders de dumpschepen betreden met het oogmerk het dumpen te bemoeilijken danwel te beletten. Hierop staat een dwangsom van 50.000 gulden en 10.000 gulden voor iedere dag dat de overtreding voortduurt. Een boete van 50.000 gulden staat verder op het ondersteunen van milieu-activisten tegen de dum pingen die niet aan Greenpeace zijn verbonden. Tot slot moeten actieschepen van de milieu-orga nisatie ten opzichte van de dumpschepen varen volgens goed zeemanschap. Iedere over treding kost 10.000 gulden. Volgens de vice-president heeft Greenpeace wel het recht om so ciale actie te voeren, ook al wordt daardoor in meer of mindere ma te schade berokkend aan derden. Greenpeace beoogt een groot en door velen als zodanig erkend al gemeen belang te dienen, aldus mr. Asscher. Het varen met rub berbootjes rondom de dump schepen om het storten van af val vaten in zee te verstoren is daarom toegestaan. Het geding van vandaag - het der de binnen één maand - betreft een dumpingsoperatie van radioactief afval uit Belgiè en Zwitserland. De twee vorige pro cedures betroffen stortingen in zee van besmet afval uit Enge land en Nederland. Met twee schepen verstoort Greenpeace momenteel op de Atlantische Oceaan de werkzaamheden die in opdracht van het Energiecen trum Nederland (ECN) en het Belgisch Centrum voor Kern energie worden uitgevoerd. Geëist wordt dat de actieschepen Sirius en Cedarlea op „bepaalde" afstand van het dumpschip Rijn- borg blijven en zich niet ophou den in de buurt van de losinstal- laties of de plaats van storting van de vaten radioactief afval. Bij overtreding moet de milieu organisatie f 50.000 per dag beta len. Voorts eist men van Green peace een dwangsom van f2,5 miljoen als de dumpingsoperatie door acties niet binnen de gestel de termijn 1 oktober) is voltooid. Ook werd geéist dat de drie actie voerders die zich woensdagmid dag vastketenden aan de loskra nen op de Rijnborg, waardoor dumpen onmogelijk werd, het dumpschip zouden verlaten. Gis teravond echter werden de drie in opdracht van de officier van justitie in Groningen door de ka pitein van de Rijnborg gearres teerd en ingesloten. ln de haven van Glasgow (Schotland) wacht het Russische vrachtschip Stakanovets Vermolenko" op het geschikte tij om buitengaats te gaan. Het schip is geladen met turbines van John Brown, welk bedrijf nu ook is getroffen door sancties van de regering-Reagan, bestemd voor de Siberische pijpleiding. DEN HAAG (ANP) - De ontwik keling van de werkgelegenheid in de zechavengebieden blijft in de periode 1975-1985 achter bij die van Nederland als geheel. In vesteringsprojecten in die gebie den moeten met kracht ter hand worden genomen. Als daar ver sterking van de arbeidsmarktpo sitie geen afdoende oplossing biedt, pleit de havenraad voor herverdeling van werk. Dit staat in het eindrapport van de voorlopige nationale havenraad "Kwalitatieve aspecten van de arbeidsmarktontwikkeling in zeehavengebieden", dat vandaag door het ministerie van verkeer en waterstaat is gepubliceerd. In het Nieuwe-Waterweggebied en het Eemsmondgebied zal het personeelsaanbod zich in die pe riode meer dan verdrievoudigen Voor het Noordzeekanaalgebied voorziet de raad slechts een be perkte stijging. De verzwakking van de marktsector is in die ge bieden voelbaar omdat daar de industriële sector sterk vertegen woordigd is. WASHINGTON (AP/GPD) - De De reden voor deze lange aarzeling Amerikaanse regering heeft gis- ligt in de tegenstand i DEN HAAG (GPD) - De Sociaal- Economische Raad is verdeeld over het terugbrengen van de wettelijke arbeidsduur van 48 naar 42,5 uur per week. De verte genwoordigers van de vakbewe ging in de commissie die het ad vies aan de minister van sociale zaken en werkgelegenheid heb ben voorbereid zijn van mening dat door een wettelijke werk week van 42,5 uur het overwerk sterk kan worden beperkt. De werkgevers voelen daar niets voor en vinden dat beperking van de arbeidsduur uit oogpunt van arbeidsbescherming voor alsnog tot stand moet komen door af te spreken dat de te veel gewerkte uren binnen een be- AMSTERDAM (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. H. Lager waard, heeft gisteren bekendge maakt dat het oriënterend onder zoek van de Rijksrecherche naar beweerde onregelmatigheden in het kader van de toepassing van de wet ziekenhuisvoorzieningen is afgesloten. De resultaten bie den volgens hem geen gronden voor nader, strafrechtelijk onder zoek. Mr. Lagerwaard heeft het oriënte rend onderzoek eind 1980 gelast naar aanleiding van beweringen over onregelmatigheden bij de planning en aanbesteding van bouwprojecten in de gezond heidszorg. Daarbij zouden onder meer betrokken zijn een topamb tenaar van het ministerie van volksgezondheid, H.J.G. Zomer, de algemeen secretaris van het paalde tijd in vrije tijd moet wor den teruggegeven. De vakbeweging is van mening dat door het terugbrengen van het aantal uren het werk rechtvaar diger kan worden verdeeld. Ook dit standpunt kan geen genade vinden in de ogen van de werk gevers. Unaniem zijn werkge vers en vakbeweging wel van mening, dat het structurele over werk moet worden teruggedron gen, maar zij zijn het er met over eens dat dit kan gebeuren door wijziging van de Arbeidswet van 1919. De SER-commissie is van mening dat wijziging van de wet zoals de minister zich dat voorstelt be langrijke gevolgen kan hebben voor fabrieken en kantoren. De beperking van het aantal uren dat per week mag worden ge werkt, betekent dat meer over werk het resultaat is van een ver plichting tot het aanvragen van een vergunning. Die vergunning is thans nodig als de arbeidsduur 8.5 uur per dag of 48 uur per week wordt overschreden of in dien op zaterdag of zondag na 13.00 uur wordt gewerkt. De minister wil de wettelijke ar beidsduur door middel van wijzi ging van de Arbeidswet meer in overeenstemming brengen met de 40-urige werkweek die in vrij wel alle cao's is afgesproken. De werkgevers verwachten niet, zo als de vakbeweging dat doet, dat de wetswijziging meer werkgele genheid zal scheppen. Uit onder zoek in eigen kring is de werkge vers gebleken dat er vrijwel over al grote organisatorische proble men en verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven zullen ont staan. teren tegen het Britse bedrijf John Brown een leveringsver- bod van Amerikaanse olie- en gas-apparatuur ingesteld. Het is het vierde Europese bedrijf dat door Amerikaanse sancties wordt getroffen wegens het leve ren van technologie voor de Si berische aardgaspijpleiding, waarmee zij een Amerikaans em bargo naast zich neerleggen. De Britse premier Thatcher is in woede ontstoken over de Ameri kaanse sancties tegen John Brown. Een woordvoerder van de Britse premier zei dat de Britse rege ring het Amerikaanse besluit "betreurt". De regering zal eerst de Amerikaanse maatregelen be studeren teneinde een reactie te bepalen", aldus de woordvoer der. Enkele uren voor Washington de strafmaatregel bekend maakte vertrok vanuit Glasgow een Rus sisch vrachtschip (zie foto) met zes turbines van Brown. De ro tors van deze turbines zijn af komstig van het Amerikaanse bedrijf General Electric. Twee Franse en een Italiaans be drijf, die hun contracten met de Sowjet-Unie ook op aandrang van hun regering wensten na te komen, waren al eerder door de regering Reagan bestraft en kun nen uit de V.S. geen materieel op het terrein van de olie- en gas- technologie meer betrekken. De Italiaanse regering heeft nog steeds geen beslissing genomen over afsluiting van een aardgas contract met de Sowjet-Unie. De levering van de turbines, de eerste twee van de 19 gecontrac teerde, is de Russen uiterst wel kom als bewijs van de verdeeld heid onder de westerse bondge noten. In werkelijkheid maakt de levering deel uit van een „pac kage deal", waarbij Italië zich niet slechts verplicht tot de leve ring van onderdelen van de pijp leiding, maar ook tot het verle nen van kredieten en de afname van een aanzienlijke hoeveelheid aardgas uit Siberië (boven de al bestaande leveranties). In de pro grammarede voor zijn tweede kabinet verklaarde Spadolini dat de bedenktijd, die onder zijn vo rige regering was aangekondigd, nog niet was afgelopen. de regeringspartners, de sociaal democratische partij, die zich „om strategische redenen" vier kant tegen het contract heeft ver klaard, en zelfs met een rege ringscrisis heeft gedreigd Toch zal er binnenkort een beslissing moeten vallen, want Moskou heeft 30 september als uiterste termijn gesteld. Een van de grote voorstanders van een positieve beslissing is de mi nister van nijverheid Giovanni Marcora: „Het is belachelijk te spreken van afhankelijkheid van Rusland", zo verklaart hy, „want het gaat hoogstens om zes pro cent van onze energiebehoefte. Na alle vertragingen in het kern programma hebben wij een bre der aanbod van aardgas nodig" Hij wordt bijgevallen door de ENI, de staatsholding voor energie voorziening. Deze acht het Rus sische gas onmisbaar voor de verwezenlijking van het nationa le energieplan, dat voor 1990 een verbruik van 43 tot 45 miljard ku bieke meters aardgas voorziet. PARIJS (UPI) - De Parijze naars en toeristen die giste ren langs de rivier de Seine in de richting van het Louvre slenterden schrokken zich dood toen een forse beer hun pad kruiste. Het beest, ontsnapt uit een die renwinkel, viel niemand aan maar klom op zeker ogenblik in een boom, waarschynlyk voor een beter uitzicht op de Notre Dame. De politie wist de beer te vangen. In het rapport staat verder dat een sterke toename van het gemid deld arbeidsniveau wordt ver wacht. Overschot aan arbeids krachten zal vooral ontstaan bij gediplomeerden van het lager beroepsonderwijs, daarna by personen met alleen basisonder wijs. Bijzondere zorg moet worden be steed aan de arbeidsbemiddeling van schoolverlaters, die er niet in slagen binnen maximaal vijf maanden een arbeidsplaats te vinden. Voor de zwakste groe pen moeten zeer kortlopende scholingsfaciliteiten worden ge creëerd, aldus de raad. WENEN - Oostenryk is door de VS verzocht zyn beleid jegens asiel- zoekenden uit het Oostblok te wyzigen De huidige Oostenryke politiek leidt er volgens de Ame rikaanse ambassadeur Eugene Douglas toe dat het land blyft zit ten met duizenden gestrande vluchtelingen die in de toekomst niet automatisch meer naar Amerika zullen kunnen emigre- De Amerikanen zyn bang dat na de stroom Poolse vluchtelingen van wie de Verenigde Staten er sinds vorig jaar oktober 6000 hebben opgenomen, een nieuwe golf Roemeense vluchtelingen naar Amerika komt. Ambassadeur Douglas is van plan het Amerikaanse Congres te ad viseren een strenge controle uit te oefenen op de motieven van de vluchtelingen voor hun asiel aanvragen. ADVERTENTIE Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrijwel al onze stations - ook langs de snelweg - is de ben zine scherp geprijsd. Maar ook voor allerlei andere artikelen betaalt u geen cent te veel. Zo kunnen we u op het ogen blik voor maar 95 cent (normaal f 2,-) aan 'n anti-condensdoek hel- college voor ziekenhuisvoorzie- UTRECHT (ANP) - De staking ningen, A.J.M. Van Dam, oud minister en regeringsadviseur Dr. G.M.J. Veldkamp en de eco nomische directeur van het psy chiatrisch ziekenhuis Rozenburg in Den Haag, drs. C.P. d'Haans. Volgens de procureur-generaal is het onderzoek tijdrovend en ge compliceerd geweest. In de eer ste plaats ontstond vertraging doordat de met het onderzoek belaste commissaris van de Rijksrecherche ziek werd en overleed. Bovendien ging het om gebeurtenissen uit het begin van de jaren zeventig. De ter infor matie gehoorde personen herin nerden zich weinig meer of ze bleken weinig geneigd, mede werking te verlenen, zo zegt mr. Lagerwaard "Tenslotte is ook de complexiteit van de materie er debet aan geweest dat slechts met veel moeite verbanden kon den worden doorzien". van, ongeveer tweehonderd, wel zijnswerkers in Utrecht tegen de voorgenomen bezuinigingen kan mogelijk langer duren dan de ko mende week. "Als de onderhan delingen met de gemeente geen bevredigend resultaat hebben, sluit ik het niet uit dat de staking langer gaat duren", aldus be stuurder H. van Beek van de FNV-bond ABVA/KABO giste ren. De gemeente Utrecht wil dé ko mende jaren 4,2 miljoen gulden bezuinigen op het welzijnswerk. Daarmee zijn vijftig tot zestig ar beidsplaatsen gemoeid. De by de ABVA/KABO aangesloten Utrechtse welzijnswerkers be sloten daarom vorige week tot een staking van een week. "Alle buurt- en clubhuizen gaan de ko mende week plat, we willen met de gemeente rond de tafel gaan zitten om te praten over de bezui nigingen. Iedere dag zal er een stille rondgang om het stadhuis zyn om de aandacht op het wel zijnswerk te vestigen", aldus be stuurder Van Beek. Ook gaan de stakende welzijnswerkers met buurtbewoners praten om be grip te kweken voor hun positie. Heroïnevangst in treintoilet ARNHEM (GPD) - Douane en Ko- ninklijke marechaussee hebben gisteren twee Pakistani in een trein tussen Arnhem en Amster dam aangehouden, die in het be zit waren van drie kilo heroine. De handelswaarde van deze par tij bedraagt 1,2 miljoen gulden. De heroine was verstopt in een toilet van de trein. pen, waarmee u alle (auto) ruiten wasemvrij houdt. Goed vooreen helder zicht op de wegén opde lage prijzen bij Shell.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17