c „Tuinieren staat voorop en niet het gezelschapsleven" 3 Folkfestival in gehoorzaal Het Zonneveld viert veertigjarig bestaan 'Werkloze moet kunnen studeren met behoud uitkering' jjfïsh Met Boys of the Lough volgende week topattractie Leiden LEIDEN F.J. Uijlenbroek ziet het zo: "Het volks- tuingebeuren is een per fecte afspiegeling van wat er in de samenleving ge beurt. Neem de naoorlog se tijd, de jaren van de op bouw. Haast niemand wil de een tuin, geen tijd voor. Eind jaren zestig daaren tegen keerde het tij: de mensen kregen meer vrije tijd en het woord recreatie werd uitgevonden. Dus wilden veel mensen ook wel een volkstuintje". Uijlenbroek kan het weten, want hij is al weer een tijdje secretaris van tuingroep Het Zonneveld. Veertig jaar bestaat de vereni ging; het complex heeft altijd aan de Nachtcgaallaan in de Vo gelwijk gelegen. Dat de vereni- door Wim Brands ging in '42 niet om recreatieve re denen werd opgericht kan ook een kind bedenken. De mensen wilden wel eens een kropje verse sla eten in die hongerjaren en gingen daarom tuinieren in volkstuintjes, hoewel het eigen lijk veel beter is om te spreken van oorlogstuinen. Voorzitter G H Borst over de be ginjaren: "Het is allemaal wat vaag. want het kan best zijn dat een aantal mensen al in '41 is be gonnen met tuinieren aan de Nachtegaallaan Waarop wij ons veertigjarig jubileum dan base ren? Tsja, kijk eens: van een ver eniging was pas in '42 sprake. Ik denk overigens ook niet dat die Kentering Gelukkig voor de bezeten volks- De oudste Zonnevelder, de heer Heren die hebben gedacht: oorlog gaan we leuk door. Ja hoor, (ie Duitsers vonden het goed dat er groente voor eigen gebruik werd verbouwd in die tuintjes. Het was legaal. Een var ken in het hok, dat was illegaal". In de naoorlogse jaren heeft het er waarschijnlijk weieens om ge spannen; zou de vereniging kun nen blijven bestaan? De animo was tenslotte niet erg groot, hele stukken grond bleven onbe bouwd bij gebrek aan belangstel ling. Borst "De vereniging bleef natuurlijk bestaan, omdat er een aantal fanatiekelingen was dat lol had in het tuinieren". tuinders kwam er een kentering. Zoals Uijlenbroek in het begin al zei; de mensen kregen meer vrije tijd en om wat om handen te heb ben gingen sommigen tuinieren. Het zal vaak een amusant gezicht zijn geweest om die beginnelin gen bezig te zien. Dat is het nu trouwens nog, zeggen Borst en Uijlenbroek. Borst; "De laatste tijd heb je veel milieubewuste mensen die zelf wat willen ver bouwen, biologen enzo. Nou die mensen denken dan verstand te hebben van tuinieren, maar als je ziet wat ze er van terecht bren gen.." "Nou, nou", beaamt Uij lenbroek, "In theorie weten ze Concert in Hartebrugkerk ty Schmidt-Castelèin en dirigent René Verhoeff. Het concert is georganiseerd door de Stichting Orgelfonds Harteburgkerk met de bedoeling regelmatig aan dacht te blijven schenken aan de onlangs gerestaureerde kerk en haar Maarschalkerweerdorgel. LEIDEN - In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat wordt zondagmiddag een concert gege ven in het kader van de Hendrik Andriessen-herdenking. Aan het concert Wordt medewerking ver leend door het parochieel ge mengd zangkoor van de kerk, or ganist Jan Schmitz, sopraan Bet- het aan wei, maar ja. de praktijk, daar gaat het om hè". Natuurlijk worden de beginners in het vak wel terzijde gestaan door de meer ervaren mensen, voegt Borst hier even later aan toe. "Dan zeg ik wel eens: zou je dat nou niet zo doen? En ja, dan breekt de dag aan waarop de eer ste zelf gekweekte producten in volle glorie bekeken kunnen worden. Daarover zijn leuke din gen te vertellen. Zo heb ik het weieens meegemaakt dat een man drie perzikken had ge kweekt. Nou, hij wilde ze voor een geeltje nog niet wegdoen. Ik zeg het: voor een geeltje nog niet". Het Zonneveld heeft 65 leden. Op het complex ontbreekt een kan tine. Een gemis? Volgens Uijlen broek niet. "Bij ons staat het tui nieren voorop, niet het gezel schapsleven. De mensen maken wel eens een praatje met elkaar, maar daar blijft het bij". Stel je voor dat iemand zijn tuin volgens de inzichten van het be stuur verwaarloost; dus op de grond groeit van alles, behalve groente. Wordt er in dat geval op getreden door het bestuur, an ders gezegd: krijgt degene, die klaarblijkelijk een voorliefde "Ja, we houden de vinger aan de pols", zegt Borst diplomatiek. "Je moet natuurlijk altijd op zoek gaan naar de oorzaken, want soms blijkt dat iemand zijn tuin wel zou willen onderhou den, maar het niet kan, omdat hij er de kracht niet meer voor heeft. Zo was er een oude man, die echt heel voorzichtig moest gaan zit ten. Zoveel brandnetels stonden er om z'n stoeltje. Ja, hoor eens: zo'n man kun je echt z'n tuintje niet afpakken". Welbeschouwd is Het Zonneveld in twee opzichten een opmerke lijke vereniging. In de eerste plaats zit het complex, zoals ge zegd, al sinds jaar en dag aan de Nachtgaallaan. Daar komt dan nog eens bij "dat de leden van de vereniging pas sinds twee jaar weer huur betalen. Ja natuurlijk, na de oorlog werd er geld betaald aan de gemeente, maar eind ja ren zestig hoefde dat opeens niet meer. Niet omdat de wethouder opeens zo aardig was geworden. Nee die wethouder, Piena. kreeg het in zijn hoofd om de Warmon- derweg door te trekken ten koste van het tuincomplex. Gratis sla De tuiners mochten, o schrale troost, gratis sla blijven kweken totdat het plan zou worden uitge voerd. Dat plan ging echter niet door en sinds enige jaren ver langt de gemeente dan ook weer geld. Voor nog een aanslag, be raamd ten stadhuize, hoeven de tuinders niet meer bang te zijn, want in het bestemmingsplan is Het Zonneveld opgenomen. Zijn Borst en Uijlenbroek zelf ove rigens bezeten tuinders? Waar mee bedoeld wordt: even fana tiek als de oudste Zonnevelder, die zoals het verhaal wil, bij zo merdag al in alle vroegte aanwe^ zig is? Uit het antwoord blijkt dat beide heren graag mogen tui nieren, maar zo fanatiek als die oude baas zijn ze niet. "Ik herin ner me", zo besluit Uijlenbroek, "overigens nog wel de dag dat ik zo trots was als een pauw, omdat ik een kanjer van een bloemkool had gekweekt. Op een ochtend zei ik tegen m'n vrouw: kom, ik ga die kool eens halen. Hadden ze 'm gestolen! Nou. als ik die persoon te pakken had gekre gen..Nou, dan.." Waarop zijn vrouw hem onderbreekt met de vraag: "Thee?" Fietsdag De Nederlandse Rijwiel Toer Unie en de Zuidhollandse WV's organiseren zaterdag de provinciale fietsdag. Dat gebeurt nu voor de derde maal. Vorig jaar deden er 3000 fietsers aan mee. Ver spreid. over de provincie zijn er 28 startplaatsen; Leiden is er één van. De afstanden be dragen zo'n dertig a veertig kilometer. Bij de Leidse orga nisatie is de vereniging Swifttoer betrokken. Daar is nadere informatie te verkrij gen. Telefoon: 071-895297. Duivensport De Blauwkras hield een con cours uit Soignies. Uitslag: 1, 2,3, 4, 5, 8 P. Gijsman en zn; 6 A. van Holst; 7 P. Landens- bergen; 9 H. Koome; 10 F. v.d. Wetering. Kinderkledingbeurs In buurthuis Op Eigen Wieken (Mtrenwijk) is zaterdag een kinderkledingbeurs, met win- terkleding in de maten tot en met 188. Wie kleren heeft af te leveren, kan dat vrijdag avond van zeven tot negen uur doen. De verkoop is zater dagochtend van half elf tot half twaalf. Het buurthuis is gevestigd aan het Valkenpad 2. Voor meer informatie: 212893. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert zaterdag en zondag voor de zevende maal de Leidato wandeltocht. De start is aan de achterzijde van de Groenoordhal. Deelne mers kunnen kiezen uit de af standen vijf, tien, vijftien en twintig kilometer of een twee daagse van twee maal veer tig kilometer. De starttijd is van negen uur tot half drie. Inlichtingen: 071-132596. Jaarfeesten Het zondagmiddagprogramma in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat I,is ditmaal gewijd aan het the ma "jaarfeesten". Aan de hand van een diaserie en van een film over Japan zal con servator G.D. van Wengen uitvoerig ingaan op het ver schijnsel jaarfeesten, zoals die overal ter wereld worden WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 gevierd. De diaserie begint om twee uur. de film om drie Chili Het Chili Front Leiden vestigt zaterdag de aandacht op de situatie in Chili. Het is die dag. 11 september, negen jaar geleden dat een bloedige staatsgreep een einde maakte aan de democratie in Chili en er een dictatuur vestigde. Het Chili Front Leiden zal in het centrum van de stad tussen elfen drie uur informatiema teriaal uitdelen, ondersteund door optredens van een Chi leense en een Nederlandse muziekgroep en een Chileense kinderdansgroep. Ook is er zaterdag in Amsterdam een demonstratie tegen de dicta tuur in Chili. Om twee uur vertrekt een optocht van het Beursplein in de richting van het Jonas Daniël Meierplein, waar rond het beeld van de Dokwerker een manifestatie wordt gehouden. V rouwencursussen De Leidse Vrouwenraad orga niseert een cursus discussie techniek, die als doel heeft vrouwen meer durf en zelf vertrouwen te geven bij groepsdiscussies. De cursus beslaat vier bijeenkomsten die op 13 september (aan staande maandag), 20, 27 september en 5 oktober wor den gehouden. Om vrouwen meer inzicht te ge ven in wat besturen is, begint er 21 september een ochtend en avondcursus "besturen". Deze cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten die één keer in de veertien dagen worden ge houden. Inlichtingen: tel. 131335, 767479 en 142963. Marokko Amnesty International is dit jaar begonnen met de actie "Met het oog op Marokko". Volgens Amnesty vinden er onder het bewind van koning Hassan II regelmatig schen dingen van de mensenrechten plaats, worden politieke ge vangen soms jarenlang van de buitenwereld afgesloten en worden velen van hen mis handeld en gemarteld. Am nesty is bezig geld in te zame len voor een advertentie waarin tegen deze situatie wordt geprotesteerd. Op het Stadhuisplein staat zaterdag een stand met een petitie, waarin vrijlating van Ma rokkaanse politieke gevange nen wordt geëist. Volgende week donderdag wordt er in gebouw Rapenburg 100 een schrijfavond. gehouden. Hier bij kunnen brieven geschre ven worden voor de vrijla ting van vier mensen die om onduidelijke redenen zijn veroordeeld. Ook kunnen er kaarten naar Hassan II wor den gestuurd. De schrijf avond begint om acht uur. -V- - i V1. De Boys of the Lough - de Schotse topattractie op het Leidse folkfestival. r rechts Bert Spin, Steeph Custers, Ad van Genechten e LEIDEN Het achtste Leidse folkfestival vindt op zaterdag 18 september plaats. Tus sen 14 en 24 uur biedt de Stadsgehoorzaal plaats aan zo'n achttien groepen, verspreid over drie podia. Daarnaast zijn er diverse stands, wordt er 's middags gevolksdanst: zullen er wat sessies ontstaan en kan ook de inwendige mens worden versterkt. Tot de optredende groepen behoren; Boys of the Loueh. Dommelvolk. Allan Taylor. Deining. Ar Bleizi Ruz Patrick Ewen. Tijdver drijf. Marc Anthony Jean- Francois Frou. Mioritza. Zak doek. Crooks. Marion Arts Robbie Laven. Wervershoofs Volksorkest. Wild Rose, St Jan en Toktet. Aan een van de doelstellingen van de organistatie - groepen uit de regio laten optreden - wordt dit jaar tegemoet geko men door dc groepen Miorit- za. Tijdverdrijf en Wild Rose aan te trekken. Grootste trekker zal volgens de organisatie dit jaar zijn de Schotse groep Boys of the Lough. die al enkele jaren niet meer in Nederland zijn geweest. In de week, voorafgaand aan het achtste festival, vinden in een muziektent voor het Li- do-theater openluchtoptre dens plaats. Dat zal zijn op maandag 13 september van 20 tot 22 uur, op dinsdag van 20 tot 22 uur en op donderdag van 19 tot 22 uur. Bovendien vindt er op woensdag 15 sep tember in samenwerking met een groot aantal horeca-ex- ploitanten een kroegentocht plaats. De voorverkoop wordt gere geld door de VW. Voor in lichtingen: 071-149210 of 149564. nen studeren met behoud van hun uitkering. Dat vindt de Leid se theoloog drs. Freek Boon. Gis teren probeerde hij een commis sie uit de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, hier van te overtuigen. Freek Boem tekende voor die com missie in het Haagse Provincie huis bezwaar aan tegen de weige ring van de Sociale Dienst in Lei den om hem geen uitkering te geven toen hij nog studeerde. Volgens de Sociale Dienst stond Boon toen ingeschreven als stu dent en kwam hij daardoor niet in aanmerking voor een uitke ring in het kader van de bijstand. Voor de Raad van State in Den Haag heeft Boon enige tijd terug al bakzeil moeten halen. Het hoogste beroepscollege van het land wees toen een verzoek van de Leidenaar om een voorlopige voorziening af. Volgens de Raad van State was een dergelijke voorziening in het geval van Boon niet nodig. Volgens Boon is de huidige situa tie in het land zo dat zo goed als iedereen die geen werk heeft, een bijstandsuitkering kan krij gen. „Maar als men direct be schikbaar is voor werk en men ingeschreven staat als student, dan krijgt men geen bijstandsuit kering, want men studeert", al dus Boon. Een noodzakelijke stap is nu vol gens hem dat de student zich moet laten uitschrijven bij de universiteit om een uitkering te kunnen krijgen. „Dat houdt in dat men zich helemaal niet meer kan bezighouden met studie. Dat is net zoiets als een verzamelaar van postzegels verbieden postze gels te verzamelen omdat men anders geen uitkering kan krij gen" Gelukkig is volgens Boon de situa tie voor verzamelaars niet zo, maar echter wel voor „hobby- studerenden, die beschikbaar zijn voor arbeid". De commissie zal te zijner tijd uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4