c Geen grote veranderingen in regio Stompwijk "kiest" voor Leidschendam Weidse CADI: veertig jaar zorg voor kantines militairen In vergelijking met gemeenteraadsverkiezingen 1982 Tien procent wil aansluiting Zoeterwo Vanuit hoofdvestiging in Wassenaar Prins Bernhard naar Warmond Inbrekers stelen gereedschap Stad en rand DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 C2 DONDERDAG REGIO De landelijke trend van de gisteren ge houden verkiezingen, ver lies CDA en D'66, winst PvdA en WD, is in de re gio gemeenten niet hele maal tot uiting gekomen. Uiteraard is de tendens wel aanwezig als gekeken wordt naar de uitslagen van mei 1981, maar niet als gekeken wordt naar de laatst gehouden verkiezin gen. Een vergelijking ma ken met de gemeente raadsverkiezingen van ju ni is zeer gevaarlijk daar de omstandigheden nogal eens plaatselijk bepaald kunnen zijn. Te constate ren valt echter dat er geen grote verschuivingen zijn opgetreden in de huidige raadszetelverdeling. Dui delijk is verder dat zowel de EVP als de CP geen voet aan de grond hebben gekregen in de regio. De opkomst in de gemeenten Was- senaar, Voorschoten, Leider dorp, Zoeterwoude, Warmond en Oegstgeest is goed te noemen. Bij alle ligt het boven de tachtig percent. Gemiddeld zit het overi gens wel vier percent onder de opkomstpercentage van de ver kiezingen in mei 1981 (ook Twee de Kamer). Zoeterwoude is de uitschieter in negatieve zin, in 1981 nog 89,4 percent, nu 80,0 percent. Het hoogst scoorde Wassenaar met 87,2 percent. Ook in 1981 was Wassenaar met 91,5 percent het hoogst. Voor iedere gemeente in de regio is een korte analyse gemaakt, met als uitgangspunt de huidige ver houdingen in de gemeenteraad. Op zich een aardige vergelijking, daar afgelopen dinsdag alle ra den en college's zijn gënstal- leerd. Landelijk gezien worden de vorige Tweede-Kamerverkie zingen als vergelijkingsmateriaal gebruikt. Vandaar dat de conclu sies uit de analyse af kunnen wij ken van het landelijk geschetste beeld. Kijkend in de gemeente Wasse naar, dan kan geconstateerd worden dat de WD daar in de gemeenteraad de absolute meer derheid zou hebben. De 7924 stemmen op de "grote overwin naar" (in 1981 7532) zijn goed voor elf van de 21 raadszetels. Zowel de PvdA als D'66 zouden beide één zetel krijgen. Vermel denswaardig is wel dat de PvdA anderhalfmaal zoveel stemmen in Wassenaar heeft dan D'66. Opmerkelijk is dat D'66 in de regio zich overal heeft gehandhaafd en nergens een sterk zetel-verlies valt te constateren. Weliswaar wel veel stemmenverlies, in alle gemeenten minstens gehalveerd in vergelijking met mei 1981, maar de ene zetel die deze partij nu onder meer in Voorschoten, Wassenaar en Oegstgeest bezet, blijft recht overeind staan. Combinatie Het CDA in Wassenaar heeft ten opzichte van de raadsverkiezin gen winst geboekt. Kregen de christen-democraten in juni van dit jaar maar zes zetels, nu zou den ze er zeven kunnen krijgen. Opgemerkt moet wel worden dat de Partij Wassenaar (met twee raadszetels) in deze analyse ui teraard met terug te vinden is. Gesteld kan worden dat het ver lies van het CDA in juni gedeel telijk komt door het meedoen van deze partij. Die stemmers zouden dan nu weer terugge keerd zijn. Winst voor het CDA, in zetels, ook in Zoeterwoude en Warmond. In Zoeterwoude zou het CDA van vier naar vijf gaan. De WD blijft in deze gemeente gelijk. De ster ke winst van de WD landelijk gezien had zich al ingezet ten tij de van de gemeenteraadsverkie zingen. De WD won duidelijk in nagenoeg alle regio gemeenten. De winst is toen omgezet in ze tels, zodat hierin nu nauwelijks verandering komt. Ook in War mond bleef de WD op drie ze tels steken. De progressieve combinaties in zo wel Zoeterwoude als Warmond hebben het niet goed gedaan. Uitgaande van de combinatie Restzetel In Voorschoten bleven de libera len veruit de grootste partij met acht zetels. De PvdA kreeg de verloren terreinwinst van juni weer terug, van drie naar het ou de aantal van vier zetels. Het ver lies van het CDA zette zich ook nu weer voort in Voorschoten. In juni ging het van acht naar zeven en nu zou het van zeven naar zes dalen. Die zetelverlies komt doordat bij de laatste gemeente raadsverkiezingen het CDA maar liefst twee restzetels kreeg toegewezen. Kwam D'66 in juni nog maar zes stemmen te kort voor een tweede (rest)zetel, nu is dat aantal opgelopen tot ruim honderd stemmen. De partij haalde maar net aan de kiesdeler voor de gemeenteraad. De PvdA is in Leiderdorp de ei genlijke grote overwinnaar ge worden. Winst van twee zetels in vergelijking met juni, van drie naar vijf. Een winst die zeker het gevolg is van het 'verdwijnen' van de PPR in deze gemeente. De ene zetel die deze partij nu bezet, verliest zij. De VVD blijft op acht staan en het CDA en D'66 verliezen één zetel. In vergelij king met 1981 gingen de demo craten van 1863 stemmen naar maar 790. In Oegstgeest is nagenoeg alles bij het oude van mei 1982 gebleven. Zowel PvdA, CDA als D'66 blijft de toen verkregen zetels bezet ten, respectievelijk drie, vijf en één. Ook hier, net als in Leider dorp, is de PPR van het toneel verdwenen en heeft de WD die zetel in beslag genomen. Als nog even gekeken wordt naar de CP en EVP, dan blijkt dat de ze partijen bijna overal onder de honderd stemmen heeft gekre gen. De CP is het 'grootst' in Lei derdorp met 88 stemmen, ge volgd door Wassenaar (77) en Voorschoten (76). In Oegstgeest heeft deze partij 35 aanhangers, in Zoeterwoude vijftien en in Warmond elf. In Leiderdorp is ook de EVP het 'sterkst' vertegenwoordigd met 144 stemmen. In Voorschoten 97, Oegstgeest 83, Wassenaar 41, Zoeterwoude 22 en Warmond 21. STOMPWIJK/ZOETERWOUDE Een grote meerderheid van de Stompwijkers wil niet aangesloten worden bij Zoeterwoude. Negentig procent wil de huidige situatie (Stomp wijk een buurtschap van Leidschendam) behouden. Slechts tien procent kiest voor Zoeterwoude. Gisteren werd in Stompwijk ge lijktijdig met de Tweede-Ka merverkiezingen een opiniepei ling gehouden. De opiniepeiling was onder andere bedoeld om het advies van de dorpsraad (een adviserend orgaan waar van de voorzitter wethouder van Leidschendam is) te bepa len. Leidschendam moet voor 1 november bij de provincie een advies uitbrengen over de ge meentelijke herindelingsplan- Aan de uitslag van de opiniepeiling (107 voor en 969 tegen aanslui ting) werd gisteravond in Zoeter woude niet al te veel waarde ge hecht. Met name de korte voor bereidingstijd voor de peiling vertekent volgens sommige plaatselijke bestuurders het beeld. Burgemeester Houdijk: "De meeste Stompwijkers had den nog veel vragen die onbeant woord zijn gebleven. Een goed overzicht van de voor- en nade len van aansluiting ontbreekt. Doordat Leidschendam pas in een laat stadium bij de herinde lingsplannen werd betrokken zijn veel gegevens nog niet bo ven tafel gekomen. Ook wij heb ben daar nog geen inzicht in. Waarschijnlijk is nu erg gevoels matig gestemd". De reactie van CDA-fractieleider Hogenelst kwam ongeveer op hetzelfde neer. "Dat er nog 107 voor zijn valt me erg mee. Ik Burgemeester Houdijk: "...stem- ning erg gevoelsmatig..." hecht aan deze opiniepeiling geen waarde omdat er geen en kele vorm van voorlichting is ge weest". Overigens hadden som mige bestuurders in Zoeterwou de wel gerekend op een fifty-fifty uitslag. Voor Zoeterwoude is de gemeente lijke herindeling van zeer groot belang. Op dit moment wonen er iets meer dan achtduizend men sen in Zoeterwoude. Dat getal is nog steeds onder de magische grens van tienduizend. Gemeen ten met minder dan tienduizend inwoners lopen een goede kans bij de komende gemeentelijke herindeling opgeheven of opge splitst te worden. Met een aan sluiting van Stompwijk stijgt het inwonertal tot bijna tienduizend en is het gevaar dat Zoeterwoude verdwijnt veel minder groot. "Je weet wat je hebt en je moet maar afwachten wat je ervoor te rugkrijgt", was een veelgehoorde uitspraak in Stompwijk gisteren tijdens het stemmen. De Stomp wijkers zijn blij dat ze eindelijk meetellen in het bestuur van Leidschendam en kijken tevre den terug op de afgelopen zes jaar. In die jaren is er een aantal voorzieningen in het 1.800 zielen tellende Stompwijk gekomen waar lange tijd op was gewacht. De Stompwijkers vrezen dat de nu voor elkaar gekregen zaken zullen verdwijnen als aangeslo ten wordt bij Zoeterwoude. "Dan kunnen we weer van voor af aan beginnen", zei men in het stem bureau. De vestiging van de Cadi aan de Rijksstraatweg. Nieuw seizoen (1) De stichting jeugd- en jongeren werk Oegstgeest begint het nieuwe seizoen met een feest- week. Morgenavond vangt het met een optreden van de pop groep "Caboodle Band" in de grote zaal van Taberna (Julia- nalaan 1, Oegstgeest). Het optre den, georganiseerd door "De Fuik", begint om negen uur. Morgenavond is er ook een tiener disco in de kelder van het Ge meentecentrum aan de Lijtweg voor de jeugd tussen twaalf en zestien jaar. De disco begint om half acht. De eerste instuif van het seizoen wordt zaterdagochtend gehou den in het Gemeentecentrum. Voor kinderen van vijf tot acht jaar wordt daar een spel en creatieve activiteiten gehou den. De aanvang is om kwart voor tien. Dezelfde ochtend kunnen vrijwilligers (ook nieu we) koffie drinken in het Ge meentecentrum vanaf elf uur. Daar wordt ook informatie ver strekt over het vrijwilligers werk. Nieuwe seizoen (2) houden. Vanaf acht uur kunnen jongeren terecht in Taberna. Cursussen worden voorgesteld aanstaande maandag. Tijdens een zogenaamde cursusdemon stratie zullen maandagavond de verschillende cursussen zich presenteren. Naast demonstra ties van de cursussen "Muzikaal theater" (19.30 uur), jazz-ballet (20.15 uur), disco-dans (20.45 uur), stijldansen (21.15 uur) zijn er informatiestands over diver se andere activiteiten. Ook is het weer mogelijk informatie te krijgen over vrijwilligerswerk bij SJJO. De avond wordt ge houden in Taberna. Kinderfilm In de Muzenhof worden zaterdag middag twee kinderfilms ver toond. Om twee uur de film "De avonturen van Hammetje" (voor kinderen van vijf tot acht jaar) en om kwart voor vier "Kuifje en het haaienmeer" (vanaf acht jaar). Jubileum De Leiderdorpse ruitervereniging Liethorp bestaat vijftien jaar en daarom is september uitgeroe pen tot feestmaand. De gehele maand zijn er activiteiten om het jubileum te vieren. De festi viteiten worden zaterdag ge opend met een zogenaamde Ca valcade een rijtoer te paard en met antieke rijtuigen door Lei derdorp. Medewerking wordt verleend door diverse muziek korpsen, het korps rijkspolitie Leiderdorp en de bereden groep rijkspolitie Wassenaar. De Ca valcade begint om elf uur. 's Middags is er een demonstratie van de bereden groep uit Wasse naar in de buitenbak van de ma nege in de Bloemerd. De demon stratie, die gepaard gaat met veel rook en vuurwerk, begint om twee uur. Diezelfde zaterdag is er een recep tie vanaf drie uur in de kantine van de manege. Zondag is er een behendigheids wedstrijd voor ruiterleden van Liethorp. Het zogenaamde hip pisch spel bestaat uit dressuur, springen en mennen en begint om tien uur. Rond twaalf uur komen clowns te paard in de bak. Verder kunnen kinderen van alle leeftijden 's middags in dc kantine van de manege vanaf twee uur kleuren, knippen, ver ven enzovoorts onder deskundi ge leiding. Wandelen In het kader van het 125-jarig be staan van de C.J.V Wassenaar worden op zaterdag jubileum wandel- en fietstochten gehou den. De tochten voor de wande laars variëren tussen de 4,7 en de 39,6 kilometer. Fietsers kun nen kiezen uit dertig en zestig kilometer. Inschrijven kan van af zeven uur 's ochtends tot zes uur 's avonds in het Van Heec- kcrenhuis in de Kerkstraat. WASSENAAR - De Cantinedienst der Koninklijke Landmacht en Luchtmacht (CADI) bestaat veertig jaar. De CADI is bij alle dienstplichtigen en beroepsmili tairen van Nederland de beken de instantie die zorgt voor het natje en droogje in de militaire dienst. Het hoofdkantoor is ge vestigd aan de Rijksstraatweg in Wassenaar. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd in Engeland kennis ge maakt met de NAAFI (Navy, Ar my and Air Force Institutes) en de CADI werd opgericht met 50.000 pounds krediet van de mi nister van oorlog (in balling schap) en een leverancierskre diet van de NAAFI. Bij de minis teriële beschikking van 27 no vember 1964 is als officiële ge boortedatum van de CADI 1 juli 1942 vastgesteld Wie nu zou veronderstellen dat het voor soldaten voor de oprich tingsdatum in 1942 een droge boel geweest is, vergist zich. Ten tijde van Prins Maurits, tegen het einde van dc zestiende eeuw, ontving Jan Soldaat alleen brood en soldij en diende verder voor zijn eigen potje te zorgen. De le gers werden daarom gevolgd op hun 'krijgstochten' door "zoete- laars" die de noodzakelijke aan vullende waren te koop aanbo den. Die zoetelaars waren aan re gels gebonden, opgelegd door de veldheer. Aan het eind van de 18e eeuw komt het woord "mar ketenster" in zwang, vermoede lijk via Duitsland uit het Latijnse taalgebied (mercatus handel). De Franse bezettingslegers ten tij de van Napoleon, brachten het begrip "cantinèere" naar Neder land. Hieruit is waarschijnlijk het woord kantine geboren. Rond het begin van de twintigste eeuw kreeg het Nederlandse le ger allengs een statisch karakter en werden vaste legerplaatsen betrokken. De verzorging veran derde, waarbij voor de marketen- sters en zoetelaars tenslotte al leen die zaken overbleven die het leven van de soldaat in zijn vrije tijd betroffen. Zo ontstonden de kantines. Daar waar de bezetting een lonende exploitatie mogelijk maakte, kon de kantine verpacht worden. In alle andere gevallen was het een zaak voor de com mandant van de legerplaats. Miljoenen In de loop der jaren bleek dat ex ploitaties van kantines door niet militairen een moeilijze zaak was. Het assortiment moest afge steld zijn op de laagst bezoldig den en bovendien was er geen garantie voor kwaliteit en een heid van produkten. Daarom werd in 1942 de CADI opgericht, welke thans een onmisbare dienst is. Vanuit het hoofdkantoor aan de Rijksstraatweg m Wassenaar wordt onder leiding van de kolo nel van de technische dienst W. Heutink het gehele Nederlandse leger voorzien van natje en droogje. Dit in de meest ruime betekenis van het woord. Een greep uit het assortiment: ver snaperingen, kleine kokswaren, rookwaren en rookartikelen, toi- letbenodigheden, schrijfmate riaal, lectuur en in de gezinswin kels in de Duitse Bondsrepu bliek consumptie-artikelen van huishoudelijke aard. Enige verkoopcijfers: twaalf mil joen kopjes koffie per jaar, acht miljoen bekertjes koffie uit de automaat, vijf miljoen broodjes, veertien miljoen glazen fris drank, twaalf miljoen glazen bier, zes miljoen koeken en ze ven miljoen pakjes sigaretten. De CADI is geen winstgevende zaak. Via een opslag op de in koopsprijs, krijgt de minister van defensie iets terug van de ve le kosten. De CADI is er voor de militair als verzorgende dienst en niet als winstobject. Omdat de hele CADI-organisatie, die tot voor kort gevestigd was in de Doelenkazerne in Leiden, zeer ingewikkeld is, is er in maart 1980 een boekje hierover uitge geven. Het veertig jarig bestaan is vrijwel onopgemerkt voorbij gegaan. Het raakt de soldaat niet, want sedert vele eeuwen was er voor de soldaat in zijn vrije tijd een ge lijke service als gegeven wordt door de CADI. Het enige verschil is dat de CADI bestaat uit profes sionele mensen die verstand hebben van datgene dat aan de "soldaat" gebracht wordt. Leiden - Filmhuis LVC, film 'High and low'-Akira Kurosawa, 20 en 22.15 uur. Augustinus - Rapenburg, film '39 steps' Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden Wild Rose, 20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van vrydag 3 september tot 10 septem ber waargenomen door Doeza apo theek, Doezastraat 31, tel. 121313 en door apotheek Boehmer, Florijn 19, Lei derdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING LEIDEN Interkruis, Middelweg 38, telefoon ten noorden van de Rijn: 134604; telefoon ten zuiden van de Rijn; 121753. LEIDERDORP. ZOETERWOUDE Rd. - Kruisgebouw, Berkenkade 7, telefoon 410131, spFeekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum Florijn 10, tele foon 896193, spreekuur ma, woe, vr van OEGSTGEEST Interkruis, Lijtweg 7, telefoon 154500. VOORSCHOTEN gezondheidscen trum, Van der Waalslaan, telefoon 01717-4641. WARMOND - Prins Bernhard zal morgenmiddag het nieuwe com plex van C.K. Dekker Beheer BV in Warmond openen. Prins Bern hard arriveert om vier uur bij de hoofdingang van de tennishal. Hij zal daar begroet worden door de commissaris van de koningin, mr. Vrolijk, burgemeester Hen- drickx-Vlaar en de eigenaar van het complex, C.K. Dekker. VALKENBURG - Het was niet al leen maar feest tijdens de jaar lijkse paardenmarkt in Valken burg. In de ochtenduren kwam aannemer Nedam die de nieuwe sportzaal in het Rijndorp bouwt, tot de ontdekking dat voor 12.000 gulden aan gereedschap uit het gebouw was gestolen. De daders van het in aanbouw zijnde ge bouw, zijn via het dak naar bin nen gekomen. Ook moest gisteren de brandweer van Valkenburg uitrukken toen als gevolg van kortsluiting in de kelderverdieping van het flatge bouw aan het Frankenburg, een brandje uitbrak. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De berging van het flatge bouw liep wel veel waterschade op. LEIDERDORP - Er is gisteren een foutje geslopen in het ver slag van de gemeenteraadsverga dering van Leiderdorp. In het ar tikel wordt gezegd dat de PPR tijdens de onderhandelingen over het nieuwe college ook na mens D'66 sprak. Dat klopt niet. D'66 nam zelf deel aan de onder handelingen en sprak voor zich zelf. Overleden: J. Buitendijk, (1898) vrl. E.J. Staub (1901) vrl. echtg. van J. van Vliet, H. Haasnoot (1898) man. M.N. van Eg- mond (1925) man, J.A. Olivier (1921) man, A. van Leeuwen (1926) vrl. gehw. gew. met L.B.W.A. Nieuwburg, F. Tugt- hoff (1915) man, F.A.J. Migchelbrink (1907) vrl. echt. van M. van der Kruijk, J. Prins (1916) man, A. Durieux (1908) man, J.W. Stolwijk (1897) vrl. geh. gew. met H.H. de Graaf, A. Sterk (1896) vrl. geh. gew. met L. Arbouw, M.J. Faas (1902) vrl. geh. gew. met C. Compier, J.M.L. van der Weiden (1918) man, R. van Triest (1964) man. A.J. Kuisen (1958) man. J.C. Spruit (1905) man, P.H.C. Westermann (1921) vrl., A. Trouwee (1910) man. J. Lardé (1903) man, J. Vis sers (1925) man, G.A. Bootsma (1933) man, C. Zwanenburg (1916) vrl. echtg. van J. Schaap, P A. Rgsbergen (1905) man. F S. Vermeulen (1930) man, R. van Leeuwen (1902) man. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Smqei t. 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 it ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uu. Abonnementsgelden tx| vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overscholing geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Losse nummers 0 00 Directie G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W.T. Jungman (ptv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. C. H Schrama (nieuwsdienst en featur P C. nosier (radio, televisie, kunsfi S. J. de Grnnt (geestelijk leven) Commentator W F J Wiitz

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2