Blik in de weekbladen Countryfestival Boskoop Kleine uitbreiding van Rijkspolitie 35: 29.- Duur maar aardig boek over oude spoor lijnen in De Meer L/n ILSIMFRS 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. I DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 DRIEBERGEN (GPD) - De Rijkspolitie mag volgend jaar honderd man extra in dienst nemen. Dat laat minister De Ruiter van justitie weten in zijn begroting voor 1983. De extra manschappen zullen ten goede ko men aan de Algemene Verkeersdienst in Driebergen (AVD), de Ryks- politie-te-water en aan de fraude-recherchedienst. Tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep lag de spoorlijn langs de Nieuwerkerkertocht. Aan dit gedeelte waren tot mei 1933 de stopplaatsen Bennebroekerweg en Venneperweg. Vanaf de Venneperweg boog die lijn in oostelijke richting af naar het station Nieuw-Vennep, dat we hier zien kort voor de opening. De AVD is vandaag direct op zoek gegaan naar de 70 nieuwe mensen die zij mag aantrekken. Die zullen allen worden ingezet bij de surveillance op rijkswegen. De dienst zoekt voor het eerst ook vrouwen. De meuwe mensen dienen politieschool en ten minste twee jaar ervaring te heb ben, zo laat hoofd stafbureau van de AVD T. A. Leenders weten. Hij verwacht overigens volgend jaar nog eens 55 man extra te mogen aan stellen. Naast beter preventief politiewerk op rijkswegen wil De Ruiter meer surveillance op de steeds drukker wordende waterwegen. Ook de frau debestrijding, bijvoorbeeld op fiscaal vlak, moet beter, vindt hij. AZC driemaal zeer royaal langs Arabië DAMMAN - AZOMicrolife heeft tijdens de tnp naar Sa oedie Arabié drie vnend schappelijke wedstrijden te gen de nationale ploeg van dat land gespeeld. De Alphc naren hebben aan den lijve ondervonden dat het water polo in A ra be nog in de kin derschoenen staat Er wer den dne zeer royale overwin ningen geboekt. De eerste wedstrijd won AZC met 20-4. Hot daarop volgende duel eindigde in een 20-0 zege en ook de laatste wedstrijd le verde geen probleem op: 22- VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland opent met de 'Mid- den-Oosten-manoeuvre' van de Verenigde Staten, die moet lei den tot Palestijns zelfbestuur op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Scribent Jan Stoof doet de eer daarvoor met name toekomen aan de opvolger van Alexander Haig, de nieuwe minister van buitenlandse zaken George Shulz. Sinds lang is in de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten niet een voor stel van een dergelijke elegantie naar voren gebracht en evenmin op een zo perfect geregisseerde manier. "Uiteindelijk bleken de Israëli's de enige verraste partij", aldus VN. Joop van Tijn en Max van Wesel komen met een restantje verkie- zingsnieuws: hoe Van Agt en zijn mannen besloten de oorlog om de achtste september in het zuiden uit te vechten en niet zonder succes, nu het CDA de voorsprong op de PvdA nog net heeft weten te handhaven. "Het is heel zeldzaam aan het worden dat mensen het dertien jaar met elkaar volhouden", aldus beval Van Agt 'het niet stuk te maken huwelijk van Limburg met het CDA' warm aan, om vervolgens bij wijze van toegift met 800 mil joen te strooien. In Utrecht gaat de politie zich zich weer concentreren op wat het publiek vraagt, terug naar de ba sis dus. "Het korps was teveel opgesplitst in specialistische af delingen, die naar elkaar verwe zen", zo tekent Hans Smits op uit de mond van een commissaris. Ook in VN de verbindingen tussen het Vaticaan en (onder meer) het schandaal rond de Italiaanse Banco Ambrosiano via de 'ge heimzinnige' katholieke organi- satip Opus Dei. Jeroen Terlingen beschrijft de neergang van Enka; Piet Piryns interviewt de gewe zen kleinkunstenaar Ivo de Wijs. De bijlage omvat een onderzoek naar de huishoudelijke hulp, de mevrouwen, de werksters en de onzichtbare arbeidsmarkt: 'De mevrouw van mevrouw'. In opdracht van het weekblad De Tijd onderzocht enquêteur Mau rice de Hond de mening van de CDA-aanhang wat betreft poli tieke koers, coalitiepartners en kernwapens. De meeste CDA- kiezers sluiten zich aan bij de voorkeur van hun lijsttrekker Van. Agt: maar liefst 71% is voorstander van een coalitie CDA/WD, 15% is voor een rege ren met de PvdA. Het verdwijnen van Den Uyl maakt niet veel verschil: in dat geval is 21% voor een coalitie met de socialisten. De meeste CDA- kiezers hebben een duidelijke voorkeur voor een centrum rechtse regeringscombinatie, al dus De Tijd. Wat de kernwapens betreft toont het CDA zich min der eensgezind. Eén derde van de party is tegen plaatsing één derde is vóór (onder voorbe houd) en één kwart is voor on voorwaardelijke plaatsing. Wil Albeda, oud-minister van so ciale zaken, krijgt alle ruimte om flink uit te halen naar het econo misch beleid van minister Van der Stee. Albeda: "Van der Stee's beleid leidt tot niets". In feite past de minister het "plan- Schouten" toe, maar dan voor de helft. Alle lonen en inkomens worden bevroren, maar Van der Stee vergeet de belastingen te verlagen. Met alléén bezuinigen kun je het financieringstekort niet Ideiner maken, eerder gro ter, beweert Albeda. Bovendien gelooft Albeda ook meer in een samengaan met de PvdA dan in een coalitie met de WD. De libe ralen willen te veel bezuinigen, meent de oud-minister. Verder biedt De Tijd een boeken- special met enkele voorpublika- ties, die door het weekblad als bijzonder worden omschreven. Allereerst Wam de Moors biogra fie van de schrijver Van Ouds hoorn, een onbekende novelle van Heinrich Böll - ontdekt na 34 jaar -, een boek over het Lim burgse verzet in de Tweede We reldoorlog en een voorproefje van de bundel korte verhalen van de in El Salvador gedode journalist Koos Koster. Evenals De Tijd bevat de Haagse Post een boekenbijlage. Behalve een gesprek met K. Schippers, een voorpublicatie van de nieuw ste roman van Harry Mulisch (De aanslag) wordt de hoofdmoot ge vormd door een lijvig artikel van Jan Brokken. Volgens HP bevindt onze cultuur zich in een impasse. Er worden weinig risico's genomen, de kun stenaars, waaronder schrijvers, stellen zich beheerst, sjiek en doordacht op. Ze tonen zich uit geblust, vermoeid. HP wijst op het door schrijvers veel gebruik te thema van "het zoeken naar identiteit". Zoeken duidt op ma laise, aldus de HP Jan Brokken onderzocht of de schrijvers Oek de Jong, Geerten Maria Meysing en Leon de Winter deze mening delen. Oek de Jong: "ik merk dat er om me heen sterk in termen van verval, ondergang en einde wordt gedacht. Ik voel het ook in mezelf'. Commercieel adviseur Kees Bode blikt terug op 10 jaar verkie zingscampagnes uitstippelen voor de PvdA. Bode voorspelt een belangrijke rol voor de ka beltelevisie in komende campag nes, en minder spreekbeurten. Verder heeft het weekblad zich verdiept in het interne functione ren van het CDA met zijn drie verschillende bloedgroepen (KVP, CHU en ARP), de into lerantie van de party top. de ei genzinnigheid van partijleider Van Agt en de weerzin tegen een coalitie met de socialisten. Maar weinig CDA-leden hebben be hoefte hun leiders op de vingers te tikken, het is "bon ton" de top en de besluiten die zij neemt on besproken te laten. Toch verlieD de recente verkiezing van Van Agt tot lijsttrekker niet zonder slag of stoot. Het eigengereide optreden van de premier stuit met name veel oud-ARP'ers te gen de borst Toch zal niemand het wagen Van Agt voor te stel len plaats te maken voor een nieuwe leider. "Er is maar een man die Van Agt wegstuurt, dat is Van Agt zelf. hervormd nederland In Hervormd Nederland gaat bio chemicus Lucas Reynders in j op de recente dumping van kern afval in zee Volgens Reynders zyn er weinig feiten bekend over de gevolgen van het dumpen voor het milieu, zoals mogelyk opnemen van radioactief afval door de zeebodem. De overheid gaat uit van rapporten die zyn gebaseerd op veronderstellin gen. zegt Reynders. En omdat men met weet wat het kernafval voor gevolgen kan hebben voor de oceaan, is de dumping van af val in zee 'zo ongeveer de onze kerste oplossing'. Overigens is een echt milieuvriendelyk alter natief niet voorhanden, aldus Reynders. Opslag op land lost het probleem ook niet op. Het weekblad belicht in een uit voerig artikel de achtergronden van de eigenzinnige politieke koers van Griekenland. Een dwarsligger in Europa met kri tiek op de NAVO, de Verenigde Staten en buurland Turkije. Het laatste is niet geheel verwonder- lyk gezien het feit dat de Turken eeuwenlang de lakens in Grie kenland hebben uitgedeeld. De Grieken moeten weinig hebben van buitenlandse inmenging. De onafhankelyke koers van Grie kenland is echter betrekkelyk. De Griekse socialistische rege ring is zich ondanks alle kriti sche geluiden bewust van het on dergeschikt zyn aan met name aartsvyand Turkye. De Griekse buitenlandse politiek is derhalve een gecompliceerd netwerk met premier Papandreou als spil Laten christelijke werkgevers zich nog wel leiden door de christelij ke beginselen van solidariteit en saamhorigheid? vraagt het week blad zich af Weinig 'ja' en meest al 'nee' blykt onder meer uit een gesprek met Harry van der Kamp van de Nederlands Christelijke Werkgevers bond (NCW). Veel leden van het NCW staan byvoorbeeld uiterst kri tisch ten aanzien van medezeg genschap voor hun werknemers. Niet bepaald een chnstelyk en democratisch standpunt geeft Van der Kamp toe. Maar voegt hy er vergoelykend aan toe: 'ik vind het ook niet erg dat ik niet over myn eigen werk hier by het NCW beslis'. MACA7VC Elzeviers Magazine was gisteren in Leiden niet verkrygbaar NIEUW-VENNEP - De Haarlemmer meerspoorlijnen in oude ansichten. Onder deze titel is van de hand van de Aalsmeerse schrijver A.W.J. de Jonge een boekje verschenen waarin royale aandacht wordt besteed aan het uitgebreide spoorwegnet dat vroeger tussen Leiden, Haarlem en Amsterdam heeft gelegen. Het net droeg de naam "Haarlemmer meerspoorlijnen", ondanks het feit dat slechts eenderde daarvan in de Haarlemmermeerpolder lag. Het boekje voert de lezer terug naar de tijd van de HESM, de Hollandsche Electrische Spoorweg-Maatschappij, de SS, dat staat voor Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen en nog vier andere spoorweg maatschappijen die in het prille be gin van het spoorwegtijdperk in dit gebied lijnen exploiteerden. In 1897 kwam ir. Th. Sanders met plan nen om een elektrische "lokaalspoor weg" aan te leggen tussen Amster dam en Haarlem. Daarvoor kreeg hij een vergunning, die hij overdroeg aan de HESM. De regering verleende de concessie echter onder voorwaar de dat de maatschappij bereid zou zijn om ook twee tramlijnen aan te leggen van Amsterdam naar Alphen aan den Rijn en naar Leiden. De elektrische spoorweg kwam er niet, maar de (stoom)tramlijnen werden ondanks veel tegenslagen wél aange legd. Tekorten In de jaren 1912 tot 1918 werden de lij nen in gebruik genomen door de HSM, de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij en later door de Nederlandse Spoorwegen. Een lang leven zijn deze lijnen, die onder meer Nieuw-Vennep, Leimuiden, Vijfhui zen, Roelof Arendsveen, zoals Roelo- farendsveen toen heette, en Rijpwete- ring aandeed, niet beschoren ge weest. Tijdens en na de Eerste Wereldoorlog stegen de lonen en de prijzen van ko len en materialen sterk, terwijl ook de autobus en de vrachtauto een groot deel van het vrachtvervoer voor hun rekening namen. Omstreeks 1930 barstte ook nog de economische crisis los, waardoor de expolitatietekorten onaanvaardbaar hoog werden. In 1935 staakte men daarom het vervoer van passagiers op de lijn Aalsmeer- Uithoorn en een paar maanden later werd een aantal andere lijnen geslo ten. Het volledige net is dus nog geen achttien jaar in bedrijf geweest. De nog overgebleven lijnen van Am sterdam naar Aalsmeer en Nieuwer- sluis kregen in de Tweede Wereldoor log een groot aanbod van reizigers te verwerken. Na de oorlog werden de diensten op deze lijnen met verou derd materiaal hervat. Voor korte tijd echter, want gaandeweg nam de bus het vervoer over, met als gevolg dat op 2 september 1950 de laatste personentrein op de Haarlemmer meerlijnen reed. Sinds ruim een jaar echter doet de trein echter weer "de Meer" aan. Vorig jaar mei werd de Schiphollijn in ge bruik genomen, die op zijn weg naar de luchthaven in de Haarlemmer meer zowel in Nieuw-Vennep als Hoofddorp als stopplaats heeft. In het bij de Europese Bibliotheek in Zaltbommel verschenen boekje zijn 92 "polderspoorwegbeelden" opgeno men. Foto's van vrijwel alle stations en haltes die aan deze lokaalspoor wegen lagen. Daarnaast zijn er ook wat afbeeldingen opgenomen van bruggen, locomotief depots, dienstwo ningen en van het rollend materieel. Voor de vele liefhebbers van de geschie denis van het tram- en treinwezen een boekje dat veel informatie geeft over het vervoer in de Meer. De prijs van bijna vierendertig gulden is niet gering, maar voor de echte hobbyist is de inhoud de prijs waard. KEES VAN KUILENBURG Van een geheel ander karakter is het nieuwe station in Nieuw-Vennep, gebouwd ter gelegenheid van het opnieuw in gebruik nemen van een spoorlijn door een gedeelte van de Haarlemmermeer. Het gebouw, dat in vergelijking met het oude station nauwelijks de naam station kan dragen, werd vorig jaar mei in gebruik genomen. BOSKOOP - De beurshal van hotel Florida is zaterdag het decor van de Country music jamboree, die dit jaar voor de vierde keer wordt gehouden. Van vier uur 's mid dags tot half één 's nachts treden tien artiesten en groepen uit bin nen- en buitenland op, onder wie de Boskoops/Waddinxveense formatie Cool Breeze. Het countryfestival telt vier Neder landse acts: het duo Sterling, de formatie Cool Breeze, het Bra bantse bluegrass-trio Relaxation en het voor deze gelegenheid weer bij elkaar gekomen Colt 45. Sterling komt incompleet naar Boskoop omdat Mavis Slinger- landt, de partner van zanger Har ry de Vroege, onlangs een zwaar ongeluk heeft gehad. In haar plaats treedt nu Jessy Hill op. Wel compleet is Cool Breeze, dat zaterdag een thuiswedstrijd speelt. De zevenmansformatie brengt zeer binnen binnenkort zijn eerste elpee uit, waarvoor de groep zeven nummers zelf schreef. Een oude bekende is de groep Colt 45, die binnen de vaderlandse countrygeschiedenies een eigen unieke plaats inneemt. Nadat de groep in 1976 de Zilveren Gitaar won, verdween hij van het to neel. In 1979 trad de groep weer op tydens de country-jamboree in Mijdracht. Komende zaterdag is de tweede reünie van de groep. Eén van de topattracties van het festival is Annie McGowan uit het Amerikaanse Tennessee. Ze is van Indiaanse afkomst en ver werkt protesten tegen de milieu vervuiling en kernenergie in haar nummers. Haar muziek be weegt zich tussen country, blues, folk én ballads. Ook op de rest van het Europese continent wordt country ge maakt, waarvan de optredens van de Ierse Storytellers, het Fin se Country-express en Susan McCann getuigen. Susan McCann is momenteel de top- countryzangeres van Europa. LEIDERDORP, Winkelhof 29. Spencer 100% Acryl, lxl Rib gebreid. In 3 fraaie kleuren. Maten: 104 t/m 164. H HQ Chambray shirt. Met 2 borstzakken. In bleu. afwerkt met rode knopen en sicrstiksels Maten. 116 t/m 176. Oveigooier y kompleet met blouse. Volledig op elkaar afgestemd. In groen of marine. Maten 92 t/m 116 Aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt. Winterwarm. En toch... luchtig geprijsd! De zomer loopt op z*n eind. E scholen zijn weer begonnen. De winter komt eraan. Tijd voor nieuwe kleren. Warm. Bestand tegen weer en wind. En... modieus. Kom dus even langs bij AH, om te zien hoe groot de keus is. Hoe goed de kwaliteit. En... hoe luchtig de prijzen zijn! Nylon kinderjack. In 2 kleurenkombinaties. Met kontrasterende strepen op de mouwen. Maten: 116 t/m 176. Pullover 100% Acryl. Sportieve pullover met kontrastboorden in 2 kleur stellingen. Maten: 104 t/m 176. Denim pantalon. 100% Katoen. Altijd goed zo n spijkerbroek met 5 zakken Maten: 104 t/m 164. Kleuter corduroy tuinbroek. 100% Katoen. Met een opzij en achter elastiek in de taille. Inde kleuren bordeaux, marine en rood. Maten: 86 t/m 116.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23