„Goed Ed en dc in nu 11 even d e werkloos meid Achtergrond -c J Het grillige leven van de campagneleiders i i ir> DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 Varia Als oud-Amsterdammer, en ie mand die nog bijna dagelijks in Amsterdam komt, moet ik altijd smakelijk lachen om al die boe ren en buitenlui die het 'dagje Amsterdam' hebben afgeschaft omdat het daar zo levensgevaar lijk is. Je zou er niet meer, zonder voortdurend schichtig om je heen te kijken, veilig kunnen rondlo pen! Terwijl u en ik en wij alle maal weten dat Amsterdam, mits je je niet in de verkeerde straten waagt, een alleraangenaamste stad is met toffe inwoners, vooral op zulke dagen als de Uitmarkt de binnenstad tot één grote kunstmarkt maakt waar in twee dagen tijd meer mensen van hun belangstelling laten blijken dan bij twee competitiedag en van de eredivisie. En neem nou de wed strijd Ajax-NAC, die zaterdag avond gespeeld werd. Door fami lieomstandigheden was ik ge noodzaakt de tram te nemen in plaats van de auto. Ik ben, zoals u misschien weet, een verklaard voorstander van de auto, niet al leen omdat hij je, ondanks alle handicaps die in het verkeer zit ten ingebouwd, twee maal vlug ger dan het openbare vervoer van hot naar haar voert, maar ook omdat hij je privacy be schermt. Je privacy is in een tram maar heel betrekkelijk, ten zij je de kunst verstaat om je ge heel in jezelf terug te trekken, zo dat het buitengebeuren je niet be reikt. Die kunst beheers ik helaas nog niet. Ik zal u zeggen wat mij tussen het Centraal Station en de Kruislaan in de zes vierkante meter tram waarin ik zat ge beurt. Er zat een clubje Ajax-sup- porters, een jongen of zes, om mij heen. We reden over het Damrak, en opeens zei een van die jon gens: 'Ik zie Ellen! Met een goser!' 'Hand in hand?' vroeg een ander rellerig. 'Met zijn arm om haar schouder', deed een derde jongen voor bij een vierde. Iedereen zag in dat dit hoogst ernstig was. 'Je moet je er niks van aantrekken', zei een vijfde jongen, die geen herrie wilde. Blijkbaar was die eerste jongen een verstoten ex- vriendje van Ellen, die nog rech ten meende te kunnen doen gel den. 'Ik ga eruit', zei die eerste jongen. 'Kom op, we gaan mee!' spoorde de tweede de anderen aan: 'We schoppen hem in el kaar!' - 'Laat 'r toch gaan', zei die vijfde jongen weer, maar bij de eerstvolgende halte tegenover De Roode Leeuw sprongen vijf jongens, eigenlijk op weg naar Ajax, de tram uit, op jacht naar die jongen ('van een kappers- school' wist de vierde), die dat meisje van de eerste kennelijk had 'gekraakt'. Ellen en die jongen hadden wel een voorsprong, maar ze kenden het gevaar niet, en bovendien lopen Ajax-supporters allemaal op Adidas-basketbalschoenen, waarmee je hard kunt lopen. Een paar haltes verder op het Rem- brandtsplein stapte weer nieuw vertier in. Een Marokkaans jon getje, dat ging zitten, en een ou dere, vermoedelijk ook Marok kaanse jongen, die de tweejoeten opvorderde, die de kleine jongen (van twaalf?) van hem gestolen had. Het had iets te maken met stuff (ik heb het die oudere jon gen later bij het Ajax-stadion ge vraagd: hij was stuff aan het ver kopen en die jongere was er blijk baar met het geld vandoor ge gaan: twee joeteri ofte wel twee tientjes). Hij greep het jongetje bij zijn jasje, en zei dat hij niet lang meer te leven had als hij die twee joeten niet teruggaf. 'Ik heb ze niet', zei het jongetje, dat een sigaret opstak. Bang uitgevallen was hij niet. 'Pak je mes dan als je durft', zei de grotere jongen, die dreigde dat hij hem desnoods met een bijl te lijf zou gaan, - maar die had hij, zo te zien, ge lukkig niet bij zich. Toen hij het jongetje even met beide handen omhoogdrukte van zijn zetel, heb ik die grotere jongen toch maar even aan zijn jasje getrokken, want je kunt wel altijd SCHRIJ VEN dat de mensen niet met de armen over elkaar moeten toe zien als er terreur wordt bedre ven, maar dan moet je het, als dat zo te pas komt, ook wel DOEN. 'Een beetje kalm aan graag', zei ik sussend, 'Bemoei je d'r niet mee!' zei de grotere jon gen, 'hij heeft twee joeten van me gestolen. Van mij mag-ie stelen zoveel als-ie wil, alleen niet van mij!' Gelukkig bleef hij de rest van de rit dadeloos naast de joetenjatter staan, totdat deze, een paar hal tes voor het Ajax-stadion, uit zichzelf aanbood mee naar bui ten te gaan en het akkefietje daar af te handelen, als jongens onder elkaar. Even dacht ik nog unifil- lerig: zal ik ook uitstappen om toezicht te houden en er morgen afrondend over te kunnen schrij ven (want mijn hele leven staat in dienst van de lezers), maar ik aarzelde te lang, de tramdeuren sloten alweer, ik kon me verder ontslagen voelen van alle verant woordelijkheid. En dat allemaal tijdens één tramrit, op die zes vierkante meter in mijn onmid dellijke nabijheid! Ik snap dan ook echt niet waarom die boeren en buitenlui altijd zo 'terror- stricken' door Amsterdam lopen en trammen: misschien is er in al die andere vierkante meters van die lijn 9 wel helemaal niets ge beurd! De stemmen zijn geteld. De campagnebu reaus bergen hun propagandamateriaal weer op. Het was een korte, maar spannen de verkiezingsstrijd. Tijdens de laatste da gen vóór de verkiezingen volgden vier on zer verslaggevers de slag om de kiezers gunst. Louis Engelman, Sjak Jansen, Weert Schenk en Kees Tops bleven tot en met gisteravond in de buurt van de cam pagneteams van PvdA, WD, D'66 en CDA. Hierbij hun verslag. Vóór woensdagavond weigert Kees Bode, campag neleider van de Partij van de Arbeid, uitdrukkelijk zich aan een voorspelling van de verkiezingsuitslag te wagen. Zijn prognose is van persoonlijker aard: „Als we winnen ga ik eens stevig door het geluid. Dan wordt het eindelijk een keer feestvieren. Wil je me woensdagavond nog spreken, kom dan voor tien uur, want anders ben ik dronken". Heeft Bode nog enige kans op een feestje, evenals zijn collega Gerlof Boosman van de WD, bij D'66 maakt men zich nauwelijks nog illusies, zeker na het grote televisiedebat aan de vooravond van de verkiezingen. Campagneleider Jan Veldhuizen, in mineur: „We hebben geen vaste achterban. Dat wreekt zich nu. De mensen stemmen niet graag op een verliezer". En Ries Smits van het CDA wacht, schijnbaar ongehinderd door de vele verkiezings- onderzoeken die de christen-democraten zetelver lies beloven, rustig het uur van de waarheid af. Kees Bode gunt zich het feestje wel. Verontschuldi gend: „In de tien jaar dat ik campagneleider ben geweest hebben we een paar keer goed gewonnen, maar konden we de zege niet uitbundig vieren. In 1972 omdat onze verkiezingspartner D'66 drama tisch verloor en in 1977 omdat toen de treinkaping in Drenthe gaande was". Touringcar We treffen hem vrijdagmiddag in Den Bosch aan in de luxe touringcar (bar-telefoon-toi- let-video) waarmee de PvdA op reis is. Den Uyl en Marcel van Dam 'doen' Brabant. Kees hoeft niet mee, hij gaat straks eten met de afdeling Woudrichem. „Mijn werk is gedaan, de politici moeten het zelf verder invullen". Zoals elke morgen hebben de partijtop en de campagne- ploeg vergaderd over de tak- tiek van die dag. „Ik houd de actuele politiek bij. Breng in waarop gereageerd kan wor den. Je moet zorgen steeds weer wat nieuws te kunnen brengen", zegt Bode. Als hoofd voorlichting van de PvdA heeft hij ervaren dat de media een steeds belangrij ker rol in de campagnes zijn gaan vervullen. „Vooral radio en televisie. Sommige lijsttrekkers spelen daar met allerlei fratsen op in. Moeten opeens op een mo tor in beeld, op een surfplank of racefiets. Het gaat dan niet meer om inhoudelijke zaken. Ik vind dat ze daarmee onvol doende waardering voor hun eigen vak opbrengen". Dat niet alle campagneleiders er zo over denken, bewijst WD's Gerlof Boosman, die de ochtend na Remmers' tv- ontmoeting met Ed Nijpels triomfantelijk op zijn partij voorzitter Jan Kamminga af stapt. „En Jan, heb je het ge zien gisteravond? Nee? Wat jammer nou, want we hebben gescoord hoor, werkelijk fan tastisch gescoord!" Interview Even verderop bereidt lijsttrek ker Nijpels zich voor op een interview dat Lous Haasdijk hem ten behoeve van een WD-televisiespot zal afne men. Boosman neemt de on derwerpen die ter sprake zul len komen nog even met hem door. „Okay Ed, werkloos heid". Nijpels pakt zijn bloc note en leest in telegramstijl voor: „Overheid geeft teveel uit, bedrijven maken geen winst meer maar verlies, nieuwe bedrijven komen er niet meer bij..." Boosman: „Goed Ed, volgend onder werp: de ambtenaren". Nijpels later: „Gerlof is een va derfiguur. Hij is letterlijk mijn steun en toeverlaat, op wie ik dag en nacht een be roep kan doen. Elke ochtend nemen we de kranten door en bepalen we op welke uitlatin gen van de collega-politici we zullen reageren en op welke niet. Zo geeft Gerlof de hele dag door adviezen, maar die hoef ik uiteraard niet op te volgen. Ik behoud immers de eindverantwoording. In de diverse debatten moet ik het per slot van rekening hele maal zelf doen". Hoewel het CDA zijn leden, bij monde van campagneleider Ries Smits, „een sterk inhou delijk gerichte campagne" in het vooruitzicht heeft ge steld, is ook deze partij niet vies van enige franje aan de verkiezingsstrijd. De pro gramma's van CDA-manifes- taties in Kcrkrade en Nijme gen vermelden bijvoorbeeld muzikale attracties als de drumband Antonius. het koor St. Lambertus, het kin derkoor Stella Mares, Willy Schoobens Big Band en de christelijke show- en drum- band Door Vriendschap Sterk - omdat, zoals Ries Smits in het programma boekje schrijft, „vanzelfspre kend aan deze vreugdevolle dingen niet voorbijgegaan hoeft te worden". De avondvullende CDA-verkie- zingsparades worden voorts visueel nog wat opgepept door de aanwezigheid van een koppel fris ogende jonge meisjes die sprekers van en naar het podium geleiden, bloemen uitdelen en verder voornamelijk aanwézig zijn. Volgens een CDA-jongeren- bestuurder uit Limburg ge tuigt het optreden van dit 'promotieteam', dat ook op straat CDA-folders uitdeelt, van de wat meer agressieve aanpak van de campagne in vergelijking met die van vo rig jaar. En ook andere CDA'ers beamen dat dit heel wat lekkerder oogt dan te genstander 'Joop in zijn zak kige pak'. De campagne van D'66 valt in deze hectische dagen vooral op door de opeenstapeling van een ongeëvenaarde hoe veelheid blunders. Er is een tijd geweest dat politieke par tijen jaloers waren op de campagnejongens van de de mocraten. Zij waren de eer sten die gebruik maakten van een reclamebureau, met alle succesvolle gevolgen van dien. Dit jaar bakt D'66 er evenwel helemaal niets van, zoals oplettende waarnemers met de tenen krom in de schoenen vaststellen. Misère Een klein staaltje van de cam pagnemisère. Ondanks slui tende afspraken verschijnt de partijtop niet op een vra genuurtje bij de Haagsche Courant. Bij Radio Oost arri veert de lijsttrekker op een moment dat de uitzending bijna is afgelopen. VARA's In de Rooie Haan laat hij maar helemaal schieten, omdat hij alleen met lijsttrekkers wil debatteren en niet met 'back benchers' als Lubbers en Van Thijn. Bij de opening van een lichtmastenfabriek zegt Ter- louw dat hij het bedrijf ge- makkelijk.kon vinden, omdat de masten al van verre zicht baar waren; bedoelde masten behoorden echter niet tot de fabriek maar tot een plaatse lijk voetbalveld en waren door de concurrent geplaatst. Voeg dit alles bij de recente, voor D'66 in verkiezingstijd niet erg gunstige politieke verwikkelingen (Terlouw lijsttrekkerschap, afspraken met Shell en Esso, gedraai over samenwerking met de WD, een onhandige ma noeuvre van Lambers-Hac- quebard met betrekking tot de dumping van radio-actief afval, versoepeling van nor men voor kolenstook, snel weg door Amelisweerd en toestemming voor lozing van chemicaliën in de Noordzee) en men begrijpt dat campag neleider Jan Veldhuizen geen gemakkelijke tijd door maakt. „Alles heeft effect", zegt hij gelaten. Op alle kri tiek valt volgens hem heel wat af te dingen, maar in de verkiezingsstrijd gaat het om beeldvorming. „Je moet in de verdediging, maar daar heb je veel tijd en ruimte in de media voor nodig". De vier grote partijen voeren uiteenlopende campagne- strategieën. De PvdA heeft voor een voorzichtige opstel ling gekozen. Bode: „We stel den geen voorwaarden voor af. met uitzondering van de rakettenkestie. Geen scherpe aanvallen op andere partijen. De mensen zijn daar volgens mij niet in geïnteresseerd. Er is een crisis. Dan moeten de politici niet over de straat lig gen rollen. Daar is niemand mee geholpen". De WD stond bij de vorige Ka merverkiezingen op verlies en voerde zodoende een de fensieve campagne Nu zijn de kansen gekeerd en voert de partij een offensieve cam pagne. Boosman: „De opinie peilingen wijzen uit dat we nu de WD-stemmers sowie so wel krijgen. Daarom mik ken we nu op de 18 procent zwevende kiezers". Met na me richt men zich daarbij op Noord-Brabant. Door voort durend te hameren op de ne gatieve invloed van de CDA- loyalisten op die partij zou Nijpels in het Brabantse al menig CDA-zieltje voor de WD hebben weten te win- Omgekeerd hebben de chris ten-democraten hun zinnen gezet op overlopers uit het li berale kamp. Ries Smits: „Wij leggen er in onze cam pagne natuurlijk de nadruk op dat de PvdA verantwoor delijk is voor de kabinets breuk en dat daarom deze verkiezingen nodig waren. Maar toch moeten onze kie zers van de WD komen. Daarom steden we vooral veel aandacht aan de ver schillen van het CDA met de liberalen In Haaren en Rijns- burg hebben we fors naar de WD uitgehaald. Men moet weten dat het tussen de WD en ons nog helemaal niet voor de bakker is". Bestaan niet Over de mogelijk negatieve in vloed die de loyalisten op de CDA-campagne uitoefenen, wil Smits kort zijn. „Er be staan eenvoudig geen loyalis ten. Het loyalisme is in mei 1981 overleden". Zijn lijst trekker is daar minder van overtuigd. In een recent vraaggesprek met deze krant zei hij: „Onder meer de zaak van het loyalisme speelt een niet te miskennen rol in de te ruggang van het CDA. Dat blijft een ongemak. Maar er is, nu er goede afspraken zijn gemaakt, op een redelij ke manier mee te leven". En in Kerkrade hoorde zater dagavond een bomvolle Ro- dahal, die overigens geheel in overeenstemming met het CDA-campagnehandboek 'een campagne-indruk' maakte, erevoozitter Steen kamp nog veel betekenend zeggen: „Degenen die ons nu in de steek laten, of - erger nog - de party van binnenuit ondermijnen, dragen een ge weldige verantwoordelijk heid!" De strategie van D'66 is erop gericht om het eigen beleid van de partij te verklaren Jan Veldhuizen „Er is de op tische vertekening dat CDA en D'66 één pot nat is. Maar D'66 heeft het niet slecht ge daan in de regering. Het kost tijd om dat uit te leggen. Wat dat betreft zat er lyn in de campagne. Alleen hebben we niet genoeg tyd gehad om herstel te krygen". Dat herstel wordt evenmin bevorderd door uitspraken van de invloedrijke demo craat Gernt-Jan Wolffensper- ger, wethouder te Amster dam. Deze liet zich in het ochtendblad Trouw uiterst negatief uit over de D'66-be- windsheden. Het is moeilyk. zei hij, om grote wapenfeiten te noemen. Jan Veldhuizen noemt dit optreden dom. „Zeker voor de verkiezingen moet je de club bijeen hou den". Een zakelijke campag ne - daartoe hebben de demo craten besloten. „Ons pro gramma leent zich niet voor kermis; wy moeten met een serieus verhaal het land in", aldus Veldhuizen. Het slot van de verschillende campagne krijgt gestalte in het grote televisiedebat, ook dit jaar gevoerd onder de des kundige leiding van Jaap van Meekren. Gerlof Boosman. die de afgelopen weken nau welijks van Ed Nypels' zijde is geweken, blyft ook in de NOS-studio in zyn buurt om hem tijdens de muzikale in termezzo's zo nodig nog wat aanwijzingen te kunnen ge ven. Afgelopen zondag is bij Nijpels thuis zorgvuldig de taktiek bepaald en is uitge dokterd welke de gevoelige plekken van de drie oppo nenten waren. Direct voor de uitzending zit Nypels er dan ook ontspannen bij - het haar wat warrig, maar dat is geen bezwaar: „Zo is hij nou een maal". Twee collega-lijsttrekkers zijn op het oog minder ontspan nen. Terlouw is de gehele dinsdag door het campagne team gecoached voor het be langrijke optreden en wacht gespannen de uitzending af. En ook het gezicht van Van Agt staat strak; hy heeft zich enkele uurtjes, verspreid over dne dagen, met Ries Smits op het debat voorbe reid, maar neemt in de koffie kamer van de studio nog ge jaagd zyn papier door. Te veel Joop den Uyl (een kenner „Hy heeft weer een veel te grote stapel paperassen bij zich") moet het zonder zyn campag neleider stellen. Kees Bode is aanwezig by de slotavond van zijn campagne in Gronin gen. Den Uyl lijkt er niet on der te lyden, oogt redelyk ontspannen. Niemand onderschat de in vloed die van het debat kan uitgaan. Er is immers nog 18 procent van het electoraat te verschalken. Na afloop kan de WD tevreden zyn Ed Nypels heeft het erg goed ge daan. Ries Smits noemt het optreden van Van Agt kort weg 'goed'. „Van die 18 pro cent pakken wy er een paar", zo verwacht hij toch niet erg optimistisch. De stemming in het D'66-kamp is uitgespro ken beteuterd. „Als je op winst staat, zoals vong jaar maken routen weinig uit; je gaat eraan voorbij. Maar in een verliessituatie wegen ne gatieve effecten zwaarder", zegt Veldhuizen veelbeteke nend. Woensdagavond. Het uur van de waarheid. Kees Bode is een half uur voor de door hem gestelde limiet (21.30 uur) nog tamelyk fris. Zo juist heeft Den Uyl zijn in grote getale toegestroomde aanhang in 'De Meervaart' in Amsterdam toegeroepen: „De PvdA is terug in de ra ce". Gejuich, geklap en een gescandeerd 'Jopie, Jopie'. Bode fronst zijn wenkbrauwen. Hij is er nog niet gerust op. „Zenuwen", zegt hij, „altijd zenuwen op zo'n avond. Wor den we toch nog de grootste? Maar dan? Wat doet het CDA dan? Toch met de WD? Ik heb de ruk naar rechts ge zien. Dat wis je niet zomaar uit". Jan Veldhuizen, die niet alleen zijn kamerzetel moet inleve ren, moet ook nog kntiek slikken. Minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat zei voor de radio dat een ander soortige campagne gevoerd had moeten worden: „We zyn niet duidelijk genoeg ge weest". Veldhuizen hierover: „Dit pnkt Vooral omdat Zeeval king geen wezenlijke sugges ties heeft geleverd voor een andere campagne Ik zal het maar beschouwen als een tijd vullende opmerking" De campagneleider zegt niet te vrezen binnen de party ver antwoordelijk te worden ge steld voor het geweldige ver lies. Toch zal hy zich niet meer beschikbaar stellen voor de leidipg van de cam pagne: „Ik heb nu negen campagnes meegemaakt Dat vind ik zelf voldoende. Een andere ploeg moet maar eens aan de slag. Ik heb misschien een aantal blinde vlekken ge kregen. Wellicht wordt het dan een andere campagne. Maar je kan toch niet meer verkopen dan er in de winkel staat". Uitbundig De WD waant rich in Oetel- donk, zo uitbundig wordt in het Bossche Casino de onver wacht grote verkiezingswinst gevierd. 'Edje. zo'n goeie hebben wy nog nooit gehad', klinkt het volop in het Casi no. 'Edje. Ed je', scandeert een overvolle zaal onder aan voering van een dolgelukkige campagneleider Gerlof Boos man. Met de handen omhoog hoste men door het gezel schap heen. Temidden van steeds sipper ogende CD A-aanhangers in de Utrechtse Jaarbeurs tref fen we Ries Smits. „Ja. we hebben verloren", moet hy bekennen „Maar of dat nou aan de campagne ligt' Nee hoor. de campagne was goed. Ik zie de oorzaken meer in re cente kabinetsbeslissingen, de ambtenarensalarissen, het verlies van koopkracht, de vermeende sloop van de AOW. En ook de manier waarop de WD actie tegen ons heeft gevoerd, als zouden wy een verdeelde kamerfrac tie hebben, het loyalisme, ja. waarvan ik nog steeds zeg dat dat niet bestaat Nee. ik had verwacht dat wij 48 zetels zouden behalen en de PvdA 43. Verkeerd beoordeeld, in derdaad. Maar de campagne was picobello".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21