LEIDSCH üi DAGBLAD Bern hoopt op goede afloop Chemisch kunstduin m afval opslaan Eerste verlof langgestraften Oegstgeester raadslid van bed gelicht Drachten "ronselt" inwoners Duitsland begint aan bouw basis kruisraketten Perez de Cuellar: 'Zonder VN geen vrede' Poolse bezetters ambassade verlengen ultimatum Sharon: geen dwang akkoord Meer kiezers naar stembus "Spaarzame tuinders lichtend voorbeeld" '11 WERELD, 'nLAND.'n STREEK LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36877 Van der Stee Kritiek minister op Wereldbank PAGINA 9 Specialist gaat fors achteruit PAGINA 7 Druppers: geen medailledroom PAGINA 13 Italië en het arbeidsrecht PAGINA 23 Directeur G Koopman - - ftoau W«e Sfigtf 1 Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (I 57.35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis Naam Adres PostcodePlaats Telefoon Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941) (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - De PvdA'er Kohlbeck is gisteravond even het Academisch ziekenhuis "ont vlucht" om in het gemeentehuis van Oegstgeest benoemd te wor den tot raadslid en later gekozen te worden tot wethouder. Kohl beck had tijdens het voetballen afgelopen zondag zijn enkelban den gescheurd. Per auto en rolstoel werd hij ver voerd naar het gemeentehuis. Na de benoeming van de raadsle den, die nog geen vijf minuten in beslag nam, verruilde hij de raadszaal weer voor het zieken huisbed. "Het is wel een dramati sche situatie maar de gemeente wet staat het niet anders toe", was zijn reactie. DRACHTEN (GPD) - „Men sen uit de Randstad die met pensioen of in de vut gaan, kom in Drachten wonen". Een oproep van die strekking heeft het gemeentebestuur van Drachten in petto voor randstedelingen die na een arbeidszaam leven op zoek gaan naar rust. Drachten telt nu namelijk bijna 50.000 inwoners en als dat aantal inderdaad vóór 1 ja nuari is gehaald, krijgt het vijf miljoen meer uit het ge meentefonds van de rijks overheid. „Der Stern" onthult: tot nu toe 36 aanvragen behan deld. In aanmerking komen al leen gedetineerden die ten min ste een derde deel van hun straf erop hebben zitten, niet langer dan een jaar maar ten minste drie maanden voor de boeg hebben en Nederlander zijn. De adviescommissies bekijken verder de kans op vluchtgedrag en beoordelen de vraag of verlof bijdraagt aan de voorbereiding PvdA'er Kohlbeck bij zijn aankomst in het gemeentehuis, links mevrouw Kohlbeck, tweede van rechts burgemeester Scheenstra. Gemeentebodes bieden de helpende hand. NEW YORK (DPA) - De secreta ris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar toont zich in zijn gisteren verschenen eerste jaarverslag verre van te vreden over het bestaan van zijn organisatie. Hij vindt dat de VN het afgelopen jaar in belangrijke situaties stel selmatig terzijde is geschoven, terwijl zij ter bevordering van de vrede juist een belangrijke rol zou moeten spelen. Perez de Cuellar wil daarom een zitting van de Veiligheidsraad or ganiseren op wat hij noemt "een zo hoog mogelijk niveau", om te praten over verbeteringen in de toekomst. Ondersteuning en bescherming van vrijheid is het belangrijkste streven van de VN en daar mag geen land zich aan onttrekken, zo schrijft hij. "In een wereld vol spanningen en gevaren komt er zonder de Verenigde Naties niets van vrede terecht". Het is voor het eerst dat een secre taris-generaal in het jaarverslag afziet van een opsomming van het werk van de volkerenorgani satie en in plaats daarvan het functioneren van de organisatie ter discussie stelt. een zone van 40 tot 50 kilometer breed in Zuid-Libanon om de veiligheid van Noord-Israel te waarborgen. Die zone zal worden BONN (AFP) - Volgens een artikel in het weekblad "Der Stern" dat morgen verschijnt, zal in oktober worden begonnen met de aanleg van een basis voor de nieuwe Amerikaanse kruisraketten in West-Duitsland. Dit vooruitlo pend op een besluit dat na no vember 1983 over de plaatsing van de raketten genomen zal worden en dat afhankelijk is van de uitkomst van de ontwape ningsonderhandelingen tussen VS en Sowjet-Unie in Genève. Het weekblad baseert zich op bronnen in de Verenigde Staten en geeft aan dat de basis niet ver komt te üggen van de bestaande Amerikaanse basis in Rijnland- Palts. Volgens het blad is met de operatie een bedrag gemoeid van 540 miljoen en komen er behalve de 96 kruisraketten die de Bondsre publiek voor haar rekening moet nemen, 24 beweegbare lanceer- bases. Vijftienhonderd militai ren en hun families zouden in de buurt komen wonen. Het Westduitse ministerie van de fensie bleek niet bereid het be richt te ontkennen of te bevesti gen. BERN (Reuter/AFP/DPA/AP) - In de Zwitserse hoofd stad Bern wordt gehoopt op een spoedig en vreedzaam einde van de gijzelingsactie in de Poolse ambassade. Aanleiding voor het optimisme is zowel het besluit van de bezetters om het gestelde ultimatum dat vanochtend zou aflopen, tot vrijdagochtend te verlengen als de vrijla ting, vanmorgen, van nog eens vijf gijzelaars. In totaal zijn nu acht mensen vrij- die door de Amerikaanse inlich- gelaten. Er zouden nog vier men- tingendienst CIA zfjn geselec- den. gijzeling worden gehou- teerd. Zie ook pagina 9. LEIDEN - Een iets hogere op komst dan bij de verkiezingen in juni (gemeenteraad) en maart (Provinciale Staten) van dit jaar. Dat was het beeld vandaag rond het middaguur tijdens een peiling bij een aantal willekeurig gekozen stembureaus in Leiden en omge ving. "Het is geen stormloop maar het druppelt toch stevig door", zo vatte één van de woordvoerders het samen. Op alle bureaus werd be klemtoond dat de laatste ui 5 tot 7 uur wanneer veel thuiskomen van hun werk, door slaggevend zijn. Vanochtend brachten de twee lijst trekkers van de grootste politieke partijen in ons land hun stem uit. Zowel PvdA-leider Den Uyl als CDA-leider Van Agt waren verge zeld van hun echtgenotes. Een Poolse delegatie, die de Zwit sers zal bijstaan om de actie te beëindigen is al in Bern, zo is vanochtend officieel bekend ge maakt. Ontkend werd echter dat het hier zou gaan om een specia le "anti-terreurgroep", zoals de Poolse generaals die zouden wil len inzetten. Eerder op de ochtend werd nog meegedeeld dat Zwitserland zich op het Poolse aanbod tot bij stand beraadde. Bevestigd werd toen slechts dat voor de leden van "een delegatie" een visum was aangevraagd. In Polen hebben de media op nieuw verband gelegd tussen de bezetting en de vakbeweging So lidariteit, hoewel deze laatste el ke bemoeienis met de actie blijft ontkennen. De Poolse regering wijst aantijgingen dat zy zelf de hand in de bezetting heeft, als "westelijke propaganda" van de hand. Volgens het Russische persbureau Tass hebben de be zetters een opleiding in de Ver enigde Staten gehad. Volgens Tass is de bezetting het werk van anti-communistische elementen Filmdebuut van Seunke bekroond VENETIË (DPA - De Nederland- se regisseur Orlow Seunke heeft voor zijn film "De smaak van wa ter" op het filmfestival van Vene tië de gedeelde eerste prijs voor het beste filmdebuut gewonnen. Hij deelt de prijs met de Italiaan se regisseur Luciano Odorisio. Adj. dir. Centraal Planbureau: Alternatief voor onverwerkbare stoffen: ROTTERDAM (ANP) - Onver werkbaar chemisch afval kan in de toekomst het beste worden opgeslagen in een kunstduin in of bij Rotterdam onder beheer van de Afvalverwerking Rijn mond (AVR). De kunstduin zou in 1990 in gebruik moeten wor den genomen en een capaciteit moeten hebben van 1,2 miljoen ton voor een periode van twintig jaar. De bouw van een dergelijke opslagplaats - officieel kunst- duin-deponie geheten - kost 120 miljoen gulden. Dit schrijft een commissie van ge meente-ambtenaren en de AVR in een vanmiddag gepubliceerd rapport "Voortzetting verwer king chemische afvalstoffen in Rotterdam". Hiermee wordt ge reageerd op een rapport van de zg. commissie-Kolfschoten, die de staatssecretaris van milieuhy giëne onlangs adviseerde een nieuw integraal afvalverwer kingsbedrijf op poten te zetten onder verantwoordelijkheid van de overheid. Zonnige perioden In de nacht mistbanken rond tien graden. Overdag zonnige pe rioden, droog weer. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Weinig wind. 9 september Zon op: 07.04 uur, onder: 20.10 uur. Maan op: 23.04 uur, onder: 13.55 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.31 en 19.43 uur, laagwater 03.30 en De Rotterdamse commissie meent dat daarin kan worden voorzien door uitbreiding van de bestaan de chemische afdeling van de AVR. Dat vergt een investering van 95 miljoen gulden. De totale kosten, inclusief die van de kunstduin, zouden dan op 200 miljoen gulden komen. Volgens de commissie is dit 100 miljoen goedkoper dan het stichten van een geheel nieuw bedrijf. De commissie vindt dat de AVR het onverwerkbare chemisch af val voorlopig naar opslagplaat sen in West-Duitsland moet kun nen brengen tot het bedrijf zelf over een opslagplaats beschikt. De AVR heeft daarover al afspra ken gemaakt met een overheids bedrijf in de deelstaat Hessen. Tot 1990 zal Nederland, althans voor een deel, noodgedwongen op West-Duitsland zijn aangewe zen. Op dit moment is er in ons land slechts een verwerkingscapaci teit voor een derde deel (150.000 ton) van het half miljoen ton che misch afval dat jaarlijks wordt geproduceerd. Door de capaci teit van de AVR (35.000 ton)-tot 170.000 uit te breiden, denkt de commissie een groot deel van het tekort te kunnen opvangen. Intussen moet met kracht worden gestudeerd op de mogelijkheid van een kunstduin, vindt de commissie. Uit het oogpunt van milieuhygiëne, ruimtelijke orde ning, techniek en organisatie is een dergelijke opslagplaats vol gens de commissie de beste op lossing. Zij zou bovengronds moeten worden aangelegd in de vorm van een dijklichaam en moeten bestaan uit een veran kerde betonnen constructie, voorzien van compartimenten. De gevulde depots zouden moe ten worden afgedekt met een kleilaag en en vervolgens met zand. Later zouden de opgebor gen stoffen alsnog kunnen wor den verwerkt of een rendabele bestemming kunnen krijgen, al dus de commissie. AMSTERDAM (ANP) - Door zijn spaarzaamheid en werkkracht is de Nederlandse tuinder is een lichtend voorbeeld voor minder succesvolle sectoren van de eco nomie. Dat zei drs. J. Weitenberg, adjunct- directeur van het Centraal Plan bureau, vanmiddag bij de ope ning van het Nationaal Tuin- bouwcongres in Amsterdam. In zijn rede over 'de tuinbouw in macro-economisch perspectief constateerde Weitenberg dat in de tuinbouw de winstgevend heid zich in de afgelopen jaren niet veel beter heeft ontwikkeld dan in de industrie. Maar terwijl hoge arbeidskosten elders ook leidden tot afbraak in de produk- tiecapaciteit, bleef de produktie in de agrarische bedrijfstakken in een flink tempo groeien. Wei tenberg schreef dat in de eerste plaats toe aan het grote weer standsvermogen van de gezins bedrijven in de land- en tuin bouw. Een boer of tuinder stopt niet zo maar met zijn bedr\jf als het een aantal jaren slecht gaat en neemt, als er maar genoeg overblijft om genoeg normaal van te leven, desnoods genoegen met een lage vergoeding voor eigen arbeid en kapitaal, aldus Weitenberg. die verder wees op een produktie- verhogend effect van de stijgen de energieprijs. Hij constateerde dat onderzoeksresultaten op ge bieden als prodViktvernieuwing, kwaliteitsverbetering en kosten beheersing zeer snel leiden tot praktische toepassing in de tuin bouwbedrijven. Nieuwe mogelijkheden voor de tuinbouw zullen pas ontstaan als de reele koopkracht in Europa weer gaat stijgen, meent Wtttm berg, die dan vooral kansen ziet voor de sierteelt UZHGOROD (ANP) - Bij Uzhgorod in de Sowjet-Unie wordt hard ge werkt aan de aanleg van de pijpleiding die Russisch gas naar Europa moet brengen. De Verenigde Staten zijn daar fel tegen gekant, maar op de vergadering van IMF/Wereldbank in het Canadese Toronto bleken de Amerikanen in de wandelgangen bereid tot een soepeler houding. DEN HAAG (GPD) - Zesendertig mensen die langdurig in de ge vangenis verblijven gaan volgen de maand voor het eerst profite ren van de nieuwe verlofrege ling, die hun - onder voons den - recht geeft op zestig uur vrijheid per twee maanden. De nieuwe regling is sinds eind juni van kracht. Bij de regionale adviescommissies die de aanvragen van de gevan genen moeten beoordelen, zijn van de terugkeer van de gedeti neerde in de samenleving. Ver der moeten ze zich er van over tuigen dat de verlofganger zich zal houden aan de bepaling dat hij op tijd terug moet keren en geen strafbare feiten zal plegen. De verlofregeling is bedoeld voor mensen in gesloten innchtingen. Gedetineerden in open en half open gevangenissen kennen al langer verlofregelingen, die veel verder gaan. Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor éèn abonnement. JERUZALEM (Reuter AFP) - Het vredesproces in het Midden-Oos ten loopt gevaar als Israël onder internationale druk een vre desregeling wordt opgelegd. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, vandaag verklaard. In de toespraak waar mee hij het debat in de Knesseth (het parlement) over de operatie in Libanon opende, zei hij voorts dat Israël streeft naar de vorming vrijgemaakt vam artillerie of an dere terroristische krachten Gezien de militaire organisatie die de PLO in Libanon had gevormd sterkte Israel in haar overtuiging zich te verzetten tegen de vesti ging van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza, aldus Sha ron in een verwijzing naar het jongste Amerikaanse vredes- plan. verder pagina 9)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1