Voorschoten houdt zelfde college Een groepje heeft mij zwart willen maken Zoeterwoude reserveert grond voor zelfbouwers [Le/cfee agenda C. Roeleveld onderscheiden J WDCDA en PvdA/PPR krijgen elk één wethouderspost CDA ontdoet zich van wethouder Van Dingstee Bouw Gaarmeesterstraat gaat door Suetanborg geopend PAGINA 2 Stad en rand WASSENAAR Een koninklijke onderscheiding kreeg afgelopen zaterdag C. Roeleveld van de Christelijke Jongeren Vereniging Wassenaar. De onderscheiding betrof de huisorde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding kreeg Roele veld vanwege het feil dat hij al 55 jaar actief is in het verenigings leven. Loco-burgemeester Van Dingstee speldde de onderschei ding tijdens de receptie van het 125 jarig bestaan van de CJV op de borst van voorzitter Roeleveld (zie foto). Van Dingstee zei in zijn toespraak dat Roeleveld en de CJV zorgde voor die vorming waar het onderwijs ontbrak. Hij hoopte dat de CJV haar sociale taak in stand zou houden. Het aantal aanwezige jongeren deed echter het ernstigste vermoeden. MAANDAG 6 SEPTEMBER 1982 ZOETERWOUDE - In het Blankaartpark in Zoeter woude worden achttien kavels grond gereserveerd voor inwoners van het dorp die zelf een huis willen (laten bouwen. De locatie van het zelfbouw-pro- ject is aan de Stompwijkseweg nabij de Zwetkade. Wanneer met het project begonnen kan worden, is nog niet duidelijk. Al geruime tijd was er in Zoeterwoude vraag naar grond om naar eigen inzicht een woning neer te zet ten. Daar het de gemeente steeds aan grond ontbrak om dergelijke activiteiten toe te laten, zal dit de eer ste keer zijn dat de zelfbouwers aan de slag kunnen. Het is niet waarschijnlijk dat er binnen afzienbare tijd wederom grond voor dit doel beschikbaar komt. De toewijzing van de kavels grond gebeurt op dezelf de manier als de woningtoewijzing in Zoeterwoude. Dit betekent dat het mensen uit het dorp moeten zijn en dat bouwers uie een nuurnuis achterlaten voorrang hebben boven hen die uit een huis gaan dat beneden de koopprijsgrens ligt. De categorie zelfbouwers die een huis verlaten boven die grens, komen als derde in aanmerking voor de kavels. Uiteraard moeten de ontwerpen van de woningen aan de eisen van de welstandscommissie en bouw- en woningtoezicht voldoen. Verder staan de bouwers vrij in de vormgeving van de woning. Zelfbouw wil niet zeggen dat de bewoners het huis van de grond af met eigen handen bouwen. Volgens gemeentese cretaris Kruithof van Zoeterwoude is het ook goed mogelijk dat mensen een aannemer in de arm ne men die het huis in zijn geheel neerzet. "Het voordeel is natuurlijk wel dat je naar eigen ont werp kunt gaan bouwen. Er zullen ook mensen zijn die een casco laten neerzetten en dat eigenhandig aftimmeren", aldus Kruithof. VOORSCHOTEN - Het nieuwe college van bur gemeester en wethouders in Voorschoten is, qua be manning, hetzelfde als de afgelopen twee jaar. Van Dalen (WD), Marselis (CDA) en Van Leeuwen (PvdA/PPR) zijn de 'nieu we' wethouders voor de komende raadsperiode. Voorschoten is daarmee de laatste gemeente in de Leidse regio wat betreft de college samenstelling. De afgelopen tijd hebben nog al wat college—varianten de kop op gestoken in Voorschoten. Vele varianten waren vaak de wens van enkelen, met als resultaat dat realisatie nauwelijks haal baar was. Begin vorige week leek de samenstelling op tafel te lig gen. De PvdA/PPR fractie stapte uit de onderhandelingen en daar mee leek een WD—CDA college geformeerd te worden. Alle partijen bleken desondanks te streven naar een afspiegelings college, dus ieder een wethou der. Twee dagen na het vertrek van de PvdA/PPR-fractie kwa men de drie partijen weer bij el kaar. Het resultaat was er naar, daar vrijdagavond omstreeks half twaalf de wethouders-verde- ling rond was. Formateur en wethouder Van Da len deelde zaterdagochtend dan ook simpelweg mede dat "de drie fracties een college overeen zijn gekomen, waarbij ieder één vertegenwoordiger heeft". Hij deed dit in de B en W kamer van het gemeentehuis, waar de vele glazen en enkele soda-water-- flesjes verrieden dat er 'hevig' was vergaderd. Dezelfde wethouders, maar zeker niet dezelfde taakverdeling. De winst van de WD na de gemeen teraadsverkiezingen, is ook in de portefeuille van Van Dalen te merken. Juist die verdeling van zaken bleek het struikelblok te zfjn in de Voorschotense forma tie. "Er zitten geen beleidszaken in onze portefeuille", zei onder handelaar Visser van de PvdA PPR vorige week dinsdag bij "hun vertrek". Zaterdag zei hij: "De winst van deze week is het nieuwe overleg, waarin we tot een bevredigende oplossing zijn gekomen". Beleidsplan De taakverdeling ziet er globaal als volgt uit: Van Dalen krijgt finan ciën en ruimtelijke ordening, Marselis welzijn en onderwijs en Van Leeuwen openbare werken en bedrijven. De grootste ver schuiving is dat ruimtelijke orde ning (waaronder woningbouw) naar de WD is gegaan en dat de PvdA/PPR economische zaken daarvoor heeft gekregen. Daar naast krijgt de burgemeester de posten cultuur en manifestaties (eigenlijk gehaald uit het CDA— pakket). Formeel wordt vandaag pas de burgemeester in de onderhande lingen betrokken. Burgemeester Cannegieter moet dan "ja" zeg gen tegen deze nieuwe taken in zijn portefeuille. De verwachting is niet dat dit nog problemen zal opleveren. Over de zogenaamde 'beleidsuit gangspunten' voor de komende jaren is het nieuwe college het ook eens. "Maandag moet nog wel even het een en ander bijge punt worden", zei Marselis afge lopen zaterdag vooruitblikkend. Verschillende werkgroepen uit WASSENAAR Een hoge politieke boom is in Was senaar geveld. Wethouder J.K. van Dingstee (CDA) zal morgen niet voor nog eens vier jaar in de ge meenteraad terugkeren. De oorzaak is een tijdens de formatie geschreven brief. "Het is een verkeer de en te kwader trouw gënterpreteerde interne brief', is zijn eigen om schrijving., door Fred Schoorl De genoemde brief werd half juli ineens door enkele CDA—ers verspreid en bekrititseerd. De collegeformatie was voor deze partij toen al mislukt, de schuldi ge moest nog gevonden worden. De feiten tonen aan dat de brief van Van Dingstee in elk geval niet de oorzaak kan zijn van het afwezig zijn van de op één na grootste partij in het nieuwe col lege Op twee juni verloor het CDA een flink aantal stemmen en daar mee één zetel, ze ging van zeven naar zes. Zoals gebruikelijk le verde de WD als grootste partij de formateur. Het werd haar lijst trekker C. Barning, die de ande ren uitnodigde voor overleg. Af wisselende perioden van frac tie- en bestuursoverleg en geza menlijk overleg van de partijen, werd ingeluid. In de voorbesprekingen besloot de WD een zetelverdeling voor het college volgens de formule 2-1 -1twee wethouders voor de WD, één voor het CDA en één voor de kleine partijen. Het CDA besloot op 17 juni een 2-2 verde ling als uitgangspunt in de on derhandelingen te kiezen. Wet houder Van Dingstee was hierbij aanwezig. Tijdens de eerste bespreking van 22 juni bleek dat de WD niet van zins was het CDA zijn zin te geven met twee wethouderspos- ten voor de christen-democra ten. Het CDA liet op 24 juni we ten dit niet te accepteren en eiste nogmaals twee wethouders. Het wilde voor 28 juni deze eis inge willigd zien, anders zou men de 'pijp aan Maarten' geven. Forma teur Barning weigerde dit en trachtte tot drie keer toe het CDA weer bij de formatie te be trekken. Het CDA bleef bij haar standpunt en verspeelde hier door zijn kansen op deelname in een nieuw college. Na de presentatie van het nieuwe college reageerden de christen-- democraten nogal boos. De schuld van de afwezigheid van het CDA schoven zij naar Bar ning toe. Deze schreef daarna in een samenvatting van de gebeur tenissen dat "het CDA zichzelf van deelneming heeft uitgeslo ten". Als oorzaak veronderstelde hij verdeelheid in deze partij. Taktiek Medio juli, toen Van Dingstee te rugkeerde van vakantie, begon de verspreiding van de brief van Van Dingstee door enkele CDA-ers en sprak men zijn ver ontwaardiging uit over dit schrij ven. Een brief van Van Dingstee die al op 21 juni is geschreven. "Ik wilde", zo zegt Van Dingstee, "een mening geven over de te volgen taktiek en de kandidaats stelling". De brief was uitdruk kelijk bedoeld als zijn bijdrage binnen het fractie- en bestuurs overleg op 22 juni. Daar kon hij namelijk niet aanwezig zijn, om dat hij op vakantie was. Tijdens genoemd overleg van 22 juni be sloot het CDA in de formatie ver der te gaan met de eis van twee wethouders. "De brief heeft hierna eigenlijk geen waarde meer", zegt Van Dingstee. Toch las CDA-onder- handelaar Van Rij de brief op 24 juni voor aan Barning. Later zal diezelfde Van Rij beweren dat het deze bewuste brief is die de CD A-onderhandelingspositie verzwakte. Wat Van Rij niet wist, was dat Van Dingstee voor zijn vertrek ook collega Barning een "vertrouwelijk" exemplaar had gegeven. Wat stond er dan voor interessants in de bewuste brief van Van Dingstee? In zijn bijdrage aan het fractie- en bestuursoverleg schreef hij dat "het CDA het ver lies bij de verkiezingen moet ac cepteren". Een college op brede basis, volgens een 2-1-1 verde ling, achtte hij dientengevolge redelijk en nodig om onder ande re de financiële problematiek te lijf te gaan. Bovendien vond hij het "billijk" dat hij als wethou der werd voorgedragen. Hij stel de voor de post Technische Diensten als CDA-post te ne men, uit "doelmatigheidsover wegingen" en daar het zijn "uit drukkelijke voorkeur" had. Zo als bekend werd de in nogal dic terende taal geschreven brief door de fractie naast zich neerge legd en bleef de fractie om twee wethoudersposten vragen. Pikant Als medio juli het nieuwe college al in kannen en kruiken is en Van Dingstee terugkeert van vakantie, begint de commotie. De inmiddels ex-onderhande laar Van Rij copieerde de brief en verspreidde deze in "CDA— kringen" Op wonderbaarlijke wijze ontvingen ook enkele pers mensen het schrijven in de brie venbus. Men nam het de wethou der kwalijk de onderhandelings positie van het CDA ernstig te hebben verzwakt. Ook bestuurs lid Van Kleef mengde zich in "het schandaal" en bleek plotse ling een CDA-woordvoerder. Van Dingstee werd verweten on zuiver te hebben gehandeld, door ook Barning een exemplaar aan te bieden. Opmerkelijk is wel dat onderhan delaar Van Rij zelf het stuk aan Barning voorlas en wel op 24 ju ni. Er verschenen berichten waarin over een "geheime brief' van Van Din stee aan Barning werd gesproken. Dit fabeltje werd de wereld ingebracht door raadlsid Lodder van Party Was senaar, ook niet vertegenwoor digd in het college. Hij liet een journalist de bewuste brief lezen, doch suggereerde dat hij aan for mateur Barning was gericht. Van Dingstee verdedigde zich nog niet: "Van Rij was de woordvoer der, dat was de afspraak". Het CDA, althans een gedeelte hiervan, leek Van Dingstee de schuld te willen geven van de jammerlijke verkiezingsuitslag en de mislukte onderhandelin gen. Men zou hem zelfs gevraagd hebben op te stappen. Hij zou met zyn brief alles verpest heb ben. Van Dingstee: 'Tegen my en de burgemeester verklaarde Van Rij dat de brief geen invloed had op de onderhandelingen". Het wordt pikant als blijkt dat PvdA-onderhandelaar en (toe komstig) wethouder Greep de brief pas na terugkeer van zijn vakantie, op 14 augustus, ziet. Bovendien blijft de vraag over eind waarom Van Rij de brief zelf aan formateur Barning voor las. Van Dingstee is echter in middels zwart gemaakt. Zondebok Wellicht speelden ook oud zeer en nieuwe verlangens, alhoewel bei de moeilijk aantoonbaar zijn, hun rol. De communicatie tussen de fractie en haar wethouders liep niet altijd even soepel, wat wel eens tot vreemde taferelen leidde. Van Dingstee ontkent de ze invloed. "Wy hebben altijd constructief gewerkt". Wel ge looft hij dat verborgen wensen een rol speelden. "Een groepje had het nodig om mij zwart te maken, wellicht om zelf wethou der te worden". Alhoewel het daar al te laat voor was, zou bijvoorbeeld Van Rij Van Dingstee: "De andere kant van het politieke beestje vind ik altijd minderwaardig". (Foto Holvast) ook wethouder willen worden, wat verschillende bronnen ook bevestigen. Hijzelf ontkent cate gorisch. Ook binnen het college heeft zich waarschijnlijk een en ander afgespeeld, alhoewel men hier nooit het fijne van weet. Burgemeester Staab wilde het oude college wel terug, met so cialist Greep in plaats van CDA- er Van der Klaauw, die de raad wilde verlaten. WD-er Dijkstal schijnt de post Technische Diensten al vroeg als wens kenbaar gemaakt te heb ben. Van Dingstee was dus ge waarschuwd en zijn brief wordt zo mede begrijpelijk: óls er dan maar één post komt, dan wel Technische Diensten. Verschil lende CDA-ers voelden natuur lijk wel dat er slechts één wet houdersfunctie te verdelen viel. Vandaar waarschijnlijk dat Van Dingstee schreef het "billijk" te vinden als kandidaat te worden voorgedragen. "Als men mij niet wilde dan had men dat moeten beargumenteren en had ik mij erbij neergelegd". Het CDA lijkt inmiddels zijn zon de drie politieke parijen hebben het nieuwe beleidsplan samen gesteld. Het plan zal morgen, tij dens de raadsvergadering waarin zowel het college als de overige leden van de raad gënstalleerd worden, openbaar gemaakt wor den. De eenmansfractien van D'66 is bij dit alles buitenspel gebleven. Ai- kens (D'66) verklaarde na de ver kiezingen dat hij over zowel de collegevorming als het beleids plan niet mee wilde praten. Op die manier heeft Aikens zijn han den vrij tijdens de komende raadsperiode en kan hij nooit aangevallen worden op de "on dertekening van een gevormd beleidsplan". debok gevonden te hebben. Het is Van Dingstee geworden. Deze laatste vergeet vaak één ding: dat hij met politiek bezig is. Achteraf zegt hy dan ook: "Het besturen, het regelen heeft mijn voornaam ste belangstelling. Het politieke handelen, de andere kant van het politieke beestje, vind ik bijna al tijd minderwaardig. Doet men een en ander niet juist, dan haalt het publiek terecht zyn neus op". Deze filosofie lijkt zijn tol te heb ben geëist. Aan het CDA is het nu de beurt de zaken eens op een rijtje te zetten. Een intern onderzoek zou het ge heel misschien kunnen verkla ren. Wellicht dat de conclusie van zo'n rapport Van Dingstee in elk geval gedeeltelijk rehabili teert. Van Rij zou wel eens min der prettige "politieke conclu sies" moeten verbinden aan zijn rol in de affaire. Misschien dat in de toekomst Van Dingstee zijn leeggekomen zetel weer gaat be zetten, zoals in de wandelgangen al vernomen wordt. Zou Staab dan, in elk geval gedeeltelijk, toch weer zijn zin krijgen? MAANDAG Leiden. Ontmoetingscentrum hoek Boshuizerlaan: bejaardensoos Zuid- West. 14.30 uur. Middelweg 28: lezing Spiritistisch Ge nootschap, 20 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden, Caecilia- straat 18: introductie-avond, 20 uur. Inde Vroolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg: introductie-avond Engelse les, 20 uur. Kykhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film De Dodende Slinger van Roger Corman naar een verhaal van Edgar Al lan Poe. 20 en 22.15 uur. Stadhuis, afscheid oude gemeenteraad, tis advies, 17-18 u Stats jongerencentrum, Haarlemmer straat 73: klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 i PSP-pand, Rijnstraat: verkiezingsbij eenkomst, 20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van vrijdag 3 september tot 10 septem ber waargenomen door Doeza apo theek, Doezastraat 31, tel. 121313 en door apotheek Boehmer, Florijn 19, Lei derdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING LEIDEN Interkruis, Middelweg 38, telefoon ten noorden van de Rijn: 134604; telefoon ten zuiden van de Rijn; LEIDERDORP, ZOETERWOUDE Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, telefoon 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum Florijn 10, tele foon 896193, spreekuur ma, woe, vr van OEGSTGEEST Interkruis, Lytweg 7, telefoon 154500. VOORSCHOTEN - gezondheidscen- ZOETERWOUDE - De stichting Oud Zoeterwoude heeft afgelo pen zaterdag met de opening van Suetanborg een mijlpaal in haar twaalfenhalf jarig bestaan be reikt. De eerste Zouterwoudse oudheidkamer werd door burge meester Houdijk geopend tij dens een bijeenkomst in de Ne derlandse Hervormde Kerk. Door enkele malen krachtig met een ratel te zwaaien opende Hou dijk de expositieruimte. De ratel werd vroeger door de vuilopha- ler gehanteerd ten teken dat hij in aantocht was. De ratel is één van de vele oude gebruiksvoor werpen die in Suetanborg aan de Noordbuurtseweg te zien zijn. Er zijn twee ruimtes in de voorma lige telefooncentrale. Eén voor een permanente tentoonstelling van (een deel van) het bezit van de stichting. De rest ligt op zol der. Het tweede zaaltje staat open voor tijdelijke exposities. De tentoonstelling die nu in deze ruimte is, staat in het teken van de weg door Zoeterwoude—dorp. De achter liggende gedachte van de twee zaaltjes, is dat het zo doende voor de inwoners van Zoeterwoude interessant blijft om de oudheidskamer regelma tig te bezoeken. "Anders is het zo dat men een keer komt kijken en het dan weer voor jaren gezien heeft. Eventueel komt men nog een keer met familie of kennis sen kijken, maar daar blijft het dan ook bij", aldus vice—voorzit ter Van Gent van de stichting. Over het werk dat de mensen van Oud-Zoeterwoude de afgelopen maanden verzet hebben, is niets dan lof te melden. Een uitgeleef de telefooncentrale is herscha pen in een ruimte waar de stich ting en de gehele Zoeterwoudse bevolking trots op kan zijn. De enige kanttekening die te maken valt, is dat de oppervlakte te ge ring is. Dit wordt door de stich ting onderschreven en daarom is het zeker niet ondenkbaar dat men verder blijft zoeken naar een rianter onderkomen. In Suetanborgh zijn vitrines met oude kleding, pijpekoppen en veel aardewerk te bezichtigen. Tevens is er veel fotomateriaal te zien. Vooral de veranderingen in met name de oude dorpskern zich goed zien laten. LISSE - Een uitslaande brand heeft gistermorgen een loods van de firma Habru in Lisse volledig in de as gelegd. De brandweer van Lisse heeft de panden rond de loods weten te behouden. Ook het kantoor van de firma bij de loods bleef gespaard. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. LEIDERDORP - De bouw van een 63-tal twee en driekamerwo ningen aan de Gaarmeesterstraat achter de Sjelter in Leiderdorp mag doorgaan. De provincie heelt de bezwaren van de omwonenden verworpen. Volgens de omwonenden is de dichtheid van 63 woningen te groot, is er onvoldoende parkeer ruimte en past het project van wege de hoogte niet in de omge ving. Bovendien, zo zeggen zij, zal het woongebouw een door gangshuis worden voor jongere personen, die snel naar een gro ter huis zullen doorstromen. De provincie zegt nu, dat het ka rakter van de woonwijk welis waar zal veranderen, maar dat dit geen verslechtering van het woon- en leefklimaat hoeft te be tekenen. Bovendien meent de provincie dat het plan vooral voorziet in de behoefte voor dit soort woningbouw. Met het oog op het belang voor de volkshuis vesting heeft de provincie de be zwaren dan ook afgewezen. De gemeente geeft overigens te kennen, dat het aantal woning wetwoningen dat volgend jaar aan Leiderdorp zal worden toe gewezen, niet toereikend zal zyn om ook het project aan de Gaar meesterstraat uit te voeren. In dat geval zal de bouw een jaar opschuiven. LEIDSCH DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgevers maalschappq Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witta Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorymg na 19 30 u vooruitbetaling te vok Brj automatische overschn|ving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 in.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman Rubnekchefs: J Kroon (stad) B.W.T Jungman (ptv) W t-, j Wirtz (binnenland, buitenland, economie) J. Ruygrok-Hoogeveen W C. H Schrama (nieuwsdienst en feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Grnot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oocTespondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Panis Washington. Cjuro Commentator W F J Wirtz tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2