Gadaffi's Derde Weg leidde naar vooruitgang verveling en i Het isolement van een kolonel en zijn oliestaat PAGINA 20 Extra MAANDAG 6 SEPTEMBER 1982 Sinds een groep officieren op de ochtend van de eerste september 1969 de macht overnam in het koninkrijk Libië, is de naam van kolonel Moeammar Gadaffi onverbrekelijk verbonden met de olierijke zandwoestijn die een oppervlakte beslaat van vijfmaal Frankrijk. Bijna 13 jaar achtereen is de kolonel in het nieuws geweest en kan hij zich erop beroemen met nauwelijks drie miljoen inwoners tot de erfvijanden van supermacht de Verenigde Staten te behoren. In de wereldpolitiek spreekt de een van een sluwe volksmenner, de ander van een gestoord persoon. Maar wie hij ook moge zijn, Moeammar Gadaffi is een van de meest omstreden figuren van het huidige wereldtoneel. Moeammar Gadaffi: kwaaie pier in de wereldpolitiek. (Foto AP) Er gaat nauwelijks een dag voorbij of de Libi sche leider Gadaffi haalt de wereldpers wel. Olieprijzen, islami tisch socialisme, fusies met andere Arabische landen, bedreiging van het westen en militaire avonturen in Afrika zijn maar een willekeu rige greep. Verder is hij nog een filosofisch kruisvaarder die in navolging van Mao zijn eigen Groene Boekje heeft uitgegeven, een schraal werkje waarin hij de theorie van zijn 'Derde Uni versele Theorie' onthult. Het problemen die de wereld teis teren. En de meest kenmerkende uit latingen van het boekje - zo als 'vertegenwoordiging is een falsificatie van de demo cratie' - sieren nu de straten van Tripoli waar de Libische leider de laatste weken had verwacht uit te groeien van retorisch president tot voor zitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid en woordvoerder van het zwarte continent. Vijanden Gebrek aan vijanden heeft de Libische leider niet. In Ame rika wordt hij beschouwd als 'vijand nummer een' en 'de gevaarlijkste man ter wereld'. Temidden van deze uitlatin gen en beschuldigingen is het erg moeilijk de ware Ga daffi te vinden. Natuurlijk, er behoeft maar ergens op de wereld een strijd of tegenstel ling te zijn en er verschijnen berichten dat Libische olie dollars de strijd aanwakke ren. Maar wat is er werkelijk aan de hand? Gadaffi is een volksleider, een politicus die weigert zijn woorden te laten verzanden in een politiek gebrabbel waarmee je alle kanten uit kunt. Waar andere wereldpo litici altijd wel een opening houden om op hun woorden terug te keren, spreekt de nu bijna 40-jarige Libische lei der zich onomwonden uit tot ontsteltenis van zijn buren in Afrika en elders. Bovendien is hij overtuigd isla miet, een geloofsovertuiging die in de westelijke wereld steeds meer als een bedrei ging wordt ervaren. Islamiti sche concepties kloppen niet met het christelijke wereld beeld en daarmee passen zij ook niet bij de wereldorde zo als het Westen die ziet. Gadaffi is dus de kwaaie pier in de wereldpoltitiek en zijn naam is synoniem met ter reur en onverantwoordelijk heid. Maar hoe denken zijn Libische onderdanen daar over? Ten tijde van het be wind van de reactionaire ko ning Idris Senussi kende het land eigenlijk maar één enkel exportprodukt: de uitvoer van ruw ijzer, verzameld op de slagvelden van de Tweede Wereldoorlog waar generaal Rommel en zijn tegenstan ders hun vernietigende oor logstuig achterlieten. Nu hebben ze de beschikking over gratis scholing, gezond heidszorg en andere sociale verworvenheden. Vooruitgang Gadaffi als filosofisch kruisvaarder: zijn uit spraken sieren de straten in Libië. ifomgph Sloppenwijken in de steden Tripoli en Benghazi hebben plaats gemaakt voor nieuwe flatgebouwen, kantoren en hotels. Het gemiddelde inko men per hoofd van de bevol king is gestegen van 2000 dol lar in 1970 tot bijna 10.000 in 1980. Kleurentelevisies, ste- reo-apparatuur, video en één of meer auto's per gezin zijn gebruikelijk. Bovendien streeft de regering ernaar om in 1985 voor iedereen een goed huis gereed te hebben. Door de bijzondere economi sche omstandigheden - de Li bische olie-inkomensten be droegen in 1981 40 miljard gulden - is Gadaffi erin ge slaagd voor de gehele bevol king een hoger levenspeil te bereiken en zelfs zijn bitter ste vijanden moeten toege ven dat niet een kleine kliek, maar werkelijk iedere burger deelt in de olie-opbrengsten. Gaat het de burger materieel voor de wind, op andere ter reinen heeft de Libische be volking moeten inleveren ter- wille van Gadaffi's culturele volksrevolutic die tot doel heeft de bevolking zelf te la ten regeren en de staats macht over te nemen. Uit gangspunt daarbij is de uni versele derde theorie van Ga daffi, de derde en enige weg die ingeslagen moet worden na het falen van het atheïs tisch communisme en het materialistische kapitalisme. De derde weg predikt een \^>rm van op de koran gebaseerd socialisme, die elke uitbui ting onmogelijk moet maken. De westerse parlementaire democratie wordt als waarde loos beschouwd omdat ze ge baseerd is op een vertegen woordiger voor een groep mensen. En vertegenwoordi ging vindt Gadaffi oplichte rij. omdat zowel politici als politieke partijen slechts macht nastreven om die uit eindelijk voor onderdruk king te gebruiken. Uitgestorven De directe democratie, zoals Ghadaffi die nastreeft, werd al in 1973 in de praktijk ge bracht door de vorming van volkscomités (zo'n 15 a 20 personen) die de basis vor men van de volksmacht. Dit systeem werd verder uitge werkt in basis-volkscongres sen en tenslotte het 1000 man sterke Algemeen Volkscon gres. De naam van Libië werd veranderd in Arabisch Libisch Volks-Socialistische Jamahiriya, waarbij Jamahi- riya het beste vertaald kan worden als 'Staat van de Mas sa's'. Over het feitelijke func tioneren van dit systeem is vrij weinig bekend, alhoewel het op lokaal niveau goed lijkt te lopen. Daar betreft het de bouw van woningen, wegenaanleg, op zetten van landbouwprojec ten en andere zaken die van direct belang zijn voor de be volking. Officieel moeten ook zaken als oorlog en vrede, buitenlandse politiek en der gelijke aan de basis worden besproken maar in feite zijn de beslissingen daarover voorbehouden aan de kleine leidinggevende groep rond Gadaffi. De praktijk van het islamitisch socialisme is duidelijk merk baar. Waar in andere Arabi sche landen juist de vele klei ne winkeltjes, markten en kraampjes om aan te eten voor een levendig en karakte ristiek stadsbeeld zorgen, lijkt Tripoli een uitgestorven stad. Met drastische maatre gelen werden in 1981 privé- handel en privé-ondernemin- gen vrijwel geheel afgeschaft. De eigenaren kregen een ver goeding en werden in de ge legenheid gesteld dienst te nemen in een van de enorme staatssupermarkten die de traditionele soukhs hebben vervangen. De supermarkten zijn rijk voorzien en winst- vrij. Uitsluitend de kosten om de supermarkten draaien de te houden worden bere kend. Maar het systeem heeft ook een zeer menselijke scha duwzijde. Verveling Er is een toenemende verveling ontstaan, alsmede een gebrek aan ondernemerszin. De prikkel in de vroegere eigen zaak, om door bijvoorbeeld dienstverlening klanten te trekken, ontbreekt nu geheel. Door het eigen initiatief, uit welke nobele motieven dan ook, te doden is in wezen een soort passief verzet ontstaan. Dat verzet richt zich niet zo zeer direct tegen de praktijk van het islamitische socialis me maar het is juist de pas sieve houding die fnuikend kan worden. De jongere generatie Libiërs heeft nooit de armoede ge kend die hun ouders ertoe bracht Gadaffi's politiek te aanvaarden en die hen inder daad ook de beloofde voor spoed heeft gebracht. De jon gere generatie is opgegroeid in een sfeer van welvaart en rijkdom, waardoor er tijd overblijft om te denken aan een soort ontplooiing die niet geheel past in de huidige ma nier van geprogrammeerd denken. Onder Gadaffi lijkt Libië een geïsoleerd land te zijn gewor den, burcht van terrorisme en een zandhoop die je liever links laat liggen. Maar toch heeft zijn optreden beteke nis, want het weerspiegelt de moeizame verandering en overgang van een achterge bleven en onbetekenend ko ninkrijk in een moderne oliestaat. Zijn verder reiken de aspiraties, vooral het on vermoeibaar nastreven van de 'eenheid van de Arabische natie', wekken zowel in eigen land als elders in de Arabi sche wereld nog steeds geest drift op. Maar het lijkt vooral zijn trots en die van het Libische volk te zijn, die hem de weg der geleidelijkheid uit het oog doet verliezen. Na jaren van onderdrukking en Italiaanse bezetting verwierf het Ver enigd Koninkrijk Libië in de cember 1951 de onafhanke lijkheid en was daarmee de derde Afrikaanse staat die op eigen benen mocht staan. Op dat moment wa? Libië niet meer dan een federatie van drie vrij onafhankelijke pro vincies - Tripolitania in het noordwesten, Cyrenaica in het noordoosten en Fezzan in het zuiden - die slechts ver bonden waren door sociaal- culturele factoren. Woestijn koloniale systeem de wereld aan haar toebehoorde. Van daag de dag zijn de verhou dingen gewijzigd en treden andere ideologieën en gods dienstige opvattingen naar voren. Hun exponenten wor den verguisd en als gevaar lijk beschreven. Reagan Voor het eerst in hun vaak bloedige geschiedenis voelen de Libiërs zich één en wen sen niet langer in de pas te lo pen van andere landen en systemen. Gadaffi is ervan overtuigd dat nieuwe opvat tingen en fiolosofieën hun oorsprong vinden in de woes tijn. Zelf gaat hij daar graag naar te rug om te mediteren, omdat in die onmetelijke vlakte sprake is van direct contact tussen hemel en aarde. De woestijn is ook de plaats waar hij de rechtvaardiging vindt voor zijn puriteinse in stelling. Want de ideoloog van de Libische revolutie heeft één grote zekerheid, 'Tegenslagen voor vooral de Arabische zaak zijn terug te voeren op de menselijke zwakheid en verdorvenheid, op een tekort aan waar geloof en een afwijking van de mo rele voorschriften van de is lam'. De islam is zijn leidraad en daarmee waarschijnlijk ook de oorzaak van de vijand schap die hij oproept. Want in het Westen is de islam nog steeds slecht begrepen en wordt het geloof beschouwd als expansionistisch en ge vaarlijk. Chomeini ligt nog vers in het geheugen en is nog steeds een feit, terwijl de Pakistaanse dictator Zia ul Haq ook al islamitische nei gingen vertoont die hem in het Westen niet in dank wor den afgenomen. Eeuwenlang heeft de westerse christelijke wereld haar gang kunnen gaan omdat door het Vooral Ronald Reagan heeft Gadaffi uitgekozen als zijn fa voriete tegenstander. Hij heeft economische sancties tegen het land afgekondigd waardoor Libië juist meer sympathie kreeg van andere Arabische landen. De Ameri kaanse aanvallen hebben Li bië in de Afrikaanse en Ara bische wereld meer aanzien gegeven dan zijn vroegere es capades op het politieke to neel konden bewerkstelligen. En uit gesprekken met diplo maten in Tripoli blijkt duide lijk dat zij niet erg zijn inge nomen met de Amerikaanse pogingen de topconferentie van Afrikaanse Staten te la ten mislukken, omdat Rea gan Gadaffi het voorzitter schap van de OAE niet gunt. In het laatste jaar heeft de Li bische leider zijn uiterste best gedaan om een beeld van gematigdheid en verant woordelijk leiderschap uit te stralen. De Verenigde Staten zijn daar niet op ingegaan en hebben Gadaffi laten vallen als een baksteen. Daarmee hebben ze het ver waarloosde continent Afrika geen dienst bewezen, inte gendeel. Want een Afrika dat in twee kampen is verdeeld dreigt nog gemakkelijker dan voorheen speelbal te worden van de supermogendheden. Dat mag dan van pas komen in het geo-politieke spel van de grootmachten, maar het zal zeker niet tot voordeel van Afrika strekken. En het ontnemen van het voor zitterschap van Gadaffi van de OAE betekent een opge drongen radicalisering van de toestand in Afrika, waarin Libië ongetwijfeld een rol zal gaan spelen. Ongetwijfeld zal de Libische leider binnen kort weer uitspraken doen die de staat van isolering lij ken te bevestigen. Alleen heeft Gadaffi dit keer niet de isolatie gekozen, maar werd ze hem opgedrongen. Een van de staatssupermarkten in Tripoli, die particuliere bedrijfjes hebben verdrongen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 20