Honkbalteam slaat raak Goede rentree van Jack Middelburg Wij kiezen woensdag voorde aanvoerder van een goeie ploeg Leiden start tegen Piraeus Confetti voor Rein van Gastel Winst op Panama Europa Cup basketbal tZL PAGINA 18 Sport MAANDAG 6 SEPTEMBER 1982 SEOEL (ANP) Als de eerste klappen ook in Seoel een daalder waard zijn, kan de Nederlandse honkbalploeg mogelijk in de komende dagen de winst gaan uittellen. Gisteren won de formatie van Jim Stoeckel en Cees Her- kemij zijn eerste wedstrijd van Panama met 6-5 en een betere start van het 27e wereldkampioenschap was nau welijks denkbaar. MUNCHEN (ANP) - Elmex Leiden speelt in de strijd om de Europa Cup III zjjn eerste wedstrijd tegen Olympia- kos Piraeus. De loting, die zaterdag in München werd verricht, gaf als resultaat dat de Leidenaars op 6 oktober in Griekenland spelen waarna een week later het thuis duel in de Vijf Meihal wordt afgewerkt. Panama mag zich niet tot de favo rieten rekenen voor de wereldti tel. maar staat internationaal toch duidelijk hoger aangeschre ven dan Nederland. De Middena- merikaanse ploeg werd onlangs tijdens het kampioenschap van het Caribisch gebied derde en won onder meer van Cuba. de re gerende, maar in Zuid-Korea af wezige wereldkampioen. De wedstrijd tussen Nederland en Panama, in het splinternieuwe Jamsil-stadion, bleef spannend tot het laatste moment. Na een vroege Nederlandse voorsprong (3-0 in de vierde inning) kwam Panama op gelijke hoogte. Bij 5-5 en Nederland als laatste aan slag in de negende inning, leek er een verlenging op komst. Het in zetten van Arnold Whitfield als pinch-runner, gevolgd door een gave honkslag van Frank Bos, waarop "sneltrein" Whitfield het zesde punt scoorde, voorkwam echter die verlenging. Avondklok Extra innings hadden overigens de wedstrijd in moeilijkheden kun nen brengen, In het toernooi- reglement is vastgelegd dat een ontmoeting nooit langer kan du ren dan drieëneenhalf uur. Dit in verband met de in Zuid-Korea nog altijd geldende avondklok voor studenten. Die avondklok werd, speciaal voor dit WK, ver lengd tot elf uur, maar om niet in problemen te komen werd beslo ten een wedstrijd eventueel na drieëneenhalf uur te staken en desnoods de volgende ochtend uit te spelen. Nederland speelde tegen Panama een goede wedstrijd. Er werden wat fouten gemaakt, maar bij voorbeeld ook drie klokgave dubbelspelen afgeleverd en hits geslagen op de momenten, waar op dat nodig was. Dat gebeurde bijvoorbeeld in de vijfde slag- beurt, nadat Sidney Hickinson op een schlemielige wijze van het eerste honk was getikt. Ogen schijnlijk leek het erop alsof de midvelder stond te slapen. „Nee", concludeerde assistent- coach Cees Herkemij later. „Het was een geval van schijn. De werper maakte de indruk alsof hij de bal had, door op de plaat te gaan staan. Niet hij, maar de cat cher had de bal en daardoor rea geerde Hickinson te laat". De revanche voor de misser van de Koreaanse hoofdscheidsrechter Park werd verzorgd door Urba- nus, Joost en Tromp, die drie honkslagen lieten noteren, die goed waren voor twee punten. Het gaf Nederland even lucht. Maar met vodr lang, want de Pa namese slaglieden vonden een steeds beter antwoord op het werpen van Bart Volkerijk. De Hagenaar begon uitstekend en kreeg in de eerste vier innings slecht veertien slagmensen te genover zich. Daarna werd het echter moeilijker. In de zesde slagbeurt moest Volkerijk aan Salamin vier wijd toestaan en zag honkslagen voorbij vliegen van Munoz en Castillo. Op dat moment achtte Jim Stoec kel de tijd rijp om Volkerijk te rug te halen naar de dug-out en Bertil Haage op de heuvel te zet ten. De Twentenaar begon heel ongelukkig met een wilde worp, waarop Munoz 5-4 scoorde, maar herstelde zich daarna knap. Hij kreeg nog slechts dne honk slagen tegen en overleefde ook in de laatste slagbeurt van Panama een situatie, waarin het eerste en het derde honk bezet waren door Salamin drie slag te geven. Whit field en Bos maakten daarna het werk af. Favoriet Nederland begon het wereldkam pioenschap derhalve met een overwinning, hetgeen niet ge zegd kan worden van de Ver enigde Staten. De favoriete Ame rikanen, winnaars van de twaalf de Haarlemse honkbalweek, gin gen in het openingsweekeinde twee keer onderuit. Eerst tegen Canada (0-1) en zaterdag in het met 50.000 toeschouwers afgela den Jamsil-stadion tegen gast land Zuid-Korea: 2—1. Een ver rassing van de eerste orde, die door de Amerikaanse coach Pe- troff werd verklaard met de op merking dat de ploeg nu ruim vier weken van huis is en de ver moeidheid gaat toeslaan. En dat nog wel op een geheel verkeerd moment. Mocht de nieuwe ploeg van Theo Kinsbergen de tweede ronde ha len - en dat is wel aannemelijk gezien de eerdere confrontaties met het Griekse basketbal - dan komt men uit tegen de winnaar van het duel Tours BC (Fra) - Kortrijk (Bel). Een plaats in de kwartfinale moet een haalbare kaart zijn. Donar, de nationale kampioen, neemt in tegenstelling tot eerde re berichten wél deel aan de strijd om de Europa Cup I. Het Noorse Amerud uit Oslo is de te genstander in de eerste ronde. Verder zal Donar hoogstwaar schijnlijk niet komen. In de tweede ronde wacht namelijk het ijzersterke Maccabi Tel Aviv. Den Bosch, de nummer twee van Nederland, komt moeiteloos in de kwartfinale. In de eerste ron de van het Europa Cup II-toer- nooi is de ploeg van Boot vrij waarna de wedstrijd tegen de winnaar van het duel tussen So lent Stars (Eng) en Zamalec (Egy) op het programma staat. Washington Drama tijdens het WK-military in Luhmuhlen. De 33-jarige Zwitser Ernst Baumann zal deze valpartij name lijk niet overleven. Hij krijgt zijn 500 kilo wegende paard Beaujour bovenop zich en bij aankomst in het ziekenhuis kan men slechts de dood constateren. Het derde slachtoffer dit jaar in een samengestelde wedstrijd. Deze werd overigens gewonnen door de Engelse Lucinda Prior-Palmer. Het eerste optreden van de laat in Leiden gearriveerde Wilson Was hington ging zaterdag niet door. De speler van het jaar zou zijn opwachting maken tijdens het toernooi van Hellas Gent, maar moest vanwege een gekneusde duim aan de kant blijven. Wel liet coach Theo Kinsbergen voor het eerst zijn gezicht zien. Het zal hem niet zijn meegevallen wat zijn pupillen presteerden. Leiden werd derde in Gent door een nederlaag tegen Sunair Oos tende en een zege op gastheer Hellas. In de confrontatie met de Belgische kampioen ging er heel veel mis en maar weinig goed. Emill Hagens bijvoorbeeld zag kans om zijn acht genomen scho ten te missen en een schotper centage van nul is niet om over naar huis te schrijven. Trouwens het team percentage over de eer ste helft was 32 en ook dat is na tuurlijk ver onder de maat. Desondanks leidde Leiden met 28- 27, vooral omdat ook Oostende er weinig van bakte. Een press aan het eind van de wedstrijd bracht de Belgen evenwel toch de zege. De onervaren Jan Oos terhuis leverde driemaal de bal in en met 72-66 trok Oostende aan het langste eind. Robert Mil ler was topscorer met 20 punten. Ook pakte de Amerikaan 15 re bounds. In de strijd om de derde en vierde plaats versloeg Leiden gastheer Hellas Gent met ruime cijfers: 99-62. Niet zo'n kunst, want de enige Amerikaan bij de Belgen, Johnson, was ziek en deed niet mee. Na rust (45-35) raakte Lei den pas wat los om vervolgens freewheelend het einde te halen. Wiel (28 punten tegen 63%), Ri chel (14), Hagens (12) en Miller (10) kwamen in de dubbele cij fers. Woensdag zet Leiden zijn oefen programma voort tegen Saturn Koln. De wedstrijd tegen de Duitse kampioen begint om 20.00 uur, plaats van handeling is de Vijf Meihal Malone Onder leiding van Moses Malone herstelde het Amerikaanse NBA- team zich zaterdag van het echec tegen Den Bosch op vrijdag avond. Toen verloren de profs onverwacht met 79-76, in de tweede confrontatie demon streerden ze hun klasse door met 85-73 te zegevieren. Grote man bij het NBA-team was de 120 kilo zware Malone, de center van Houston. Die kan straks de allerduurste bas ketballer ter wereld worden wan neer zijn club akkoord gaat met het bod dat de Philadelphia 76ers op hem hebben gedaan. Malone, ook vorig seizoen weer de beste rebounder in de NBA, gaat dan 13 miljoen dollar (onge veer 35 miljoen gulden) verdie nen in zes jaar. MUGELLO (ANP) - De hobby van de steenrijke Westduitser Michael Krauser, die er voor zijn genoegen een privé-motorrenstal op nahoudt, heeft eindelijk ren dement opgeleverd. Gisteren werden op het circuit van Mugel- lo tijdens de Grote Prijzen van het dwergstaatje San Marino twee van zijn coureurs wereld kampioen. De Zwitser Stefan Dörflinger greep de titel in de 50 cc-klasse en de Westduitsers Werner Schwarzel en Andreas Huber deden hetzelfde in de zij spannen. In de voorlaatste races van het WK- seizoen maakte Jack Middelburg een verdienstelijke rentree in de halve literklasse. De Westlander, die weken uit de roulatie was door een in Engeland opgelopen beenblessure, eindigde op de vijfde plaats. De overwinning was voor Freddie Spencer op Honda, de revelatie van dit sei zoen. De jonge Amerikaan rijdt voor het eerst op de Europese circuits en behaalde in Mugello zijn tweede GP-zege. Wereld kampioen Franco Uncini viel uit, evenals Boet van Duimen die in de 14e ronde.gfstapte wegens de hoge temperatuur op het Ita liaanse circuit. Niet aan de start verscheen oud-wereldkampioen Kenny Roberts. De Californiër, die de Yamaha-stal aan ht einde van het seizoen verlaat, heeft re cent een meniscus-operatie on- In de lichtste klasse Spaan de snelste Nederlander met de achtste plaats. George Looijesteijn werd 18e en Jos van Dongen 21e. Theo Timmer lag in derde positie toen een gebroken schakelstang hem uit de race wierp. Paul Rimmeizwaan volg de Timmer op de voet, maar een valpartij haalde hem eveneens voortijdig uit de wedstrijd. Pech hadden ook zijspanner Eg- bert Streuer en bakkenist Schnieders. Drie ronden voer den zij het veld aan, zeven ron den lagen zij tweede achter de Britten Jones en Ayre toen een vastloper de Assense combinatie in de tiende ronde tot opgave dwong. Hans ^og geen beslissingen zijn er ge- ANLOO (ANP) - Rein van Gastel en Erik Hurkmans hebben gisteren in de voorlaatste kampioenswed strijd in Anloo de Nederlandse titel zijspancross ver overd. De combinatie uit Eindhoven was al na de eerste manche in Anloo verzekerd van de hoogste nationale eer. Van Gastel en Hurkmans wonnen de eerste manche en werden door die zege onbereik baar in het klassement. In de tweede manche reden de kersverse titelhouders door wolken van confetti. De feeststemming, ver oorzaakt door busladingen supporters uit Eindho ven, deed de concentratie van stuurman Van Gastel verzwakken, waardoor in de tweede manche slechts de derde plaats werd gehaald. vallen in de 250 en 350 cc. In bei de klassen is wereldkampioen Mang uit West-Duitsland gewik keld in een scherpe strijd om prolongatie. In beide gevallen zal de beslissing vallen in de laatste races op 26 september op het cir cuit van Hockenheim. Mang heeft in elk geval één con current minder. De Venezolaan Carlos Lavado, in de 250 cc klas se gewikkeld in gevecht om de eerste plaats nam teveel risico en schoof onderuit. In het zieken huis werd geconstateerd dat zijn linkerbeen op vele plaatsen ge broken was. Een spoedoperatie moest de bloedcirculatie in La vado's been herstellen, maar de behandelende artsen waren gis teravond van mening, dat ampu tatie van het been nog steeds niet uitgesloten was. In de 500cc-race ging de Japanner Takazumi Katayama, onlangs winnaar van de Grote Prijs van Zweden, ook onderuit. De Hon- da-fabrieksrijder brak het rech terbeen en liep vele kneuzingen op. Jack Middelburg: vijfde op Mugello Tom Okker Tennisser Harry Vriend Waterpoloer Boudewijn Maat Honkballer Ada Kok Zwemster Roderik Bouwr Hockeyer Boet van Duim. Motorcoureur Fanny Blankers Kc Hardloopster Hannie Termeulen Zwemster Sjoukje Dijkstra Kunstrijdster Pim Doesburg Voetballer Velde Jack Middelburg Motorcoureur Alice Janmaat Golfspeelster WimRuska Judoka Piel s. hri|v.-r Voetballer Autocoureur Atje Keulen-Deelstr Schaatster Willy Stahle Waterskiester T ies Kruize Hockeyer Fnts Scdalij Schaatser Geertje Wieier Zwemster Eddy Verheijen Arie van Vliet Wielrenner Gerrie Kneteman Wielrenner PT* TfT r a Wij kiezen voor de duidelijkheid van Ed Nijpels, de aanvoerder van de WD. Voor de ploeg die van aan pakken weet Geef de WD woensdag de kans als winnaar te scoren. Kies met ons WD, al is het voor het eerst in uw leven. WD Minder praten, méér doen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18