Drogan herstelt machtsevenwicht Saronni troeft Hollanders af Elly van Hulst voor zware opgave Damesploeg mist beslissende slag Engels succes in Goodwood Dames Nederlandse amateurs 'nergens' Amateurs Italianen bewaren het beste tot het laatst... Profs IAAF: betalen mag MAANDAG 6 SEPTEMBER 1982 GOODWOOD (GPD) - Gast land Groot Brittannie heeft op het wereld- kampioen schap wielrennen eindelijk een duit in het zakje gedaan. Mandy Jones, twee jaar terug in Sallaches derde, was zater dag in Goodwood bij de titel strijd op de weg voor vrou wen veruit de sterkste van het peloton en onderstreepte haar suprematie met een gou den medaille. Op enige af stand (tien seconden) van de 20-jarige renster uit Rochda- le, die ook op de baan van Leicester in actie kwam, leg den de Italiaanse Maria Ca- nins en Gerda Sierens uit Belgie beslag op zilver en brons. De Nederlandse vrouwen stre den in Goodwood aanvanke- 1. Mandy Jones (Gbr) 61,104 km in 1 uur en 31 minuten; 2. Maria Canins (Ita) op 10 sec.; 3. Gerda Sierens (Bel) i.t.; 4. Sandra Schumacher (Wdl) op 26 sec.; 5. Connie Carpenter (Vst) op 42 sec.; 15. Leontien van der Lienden op 42 sec.; 20. Thea van Rijnsoever op 57 sec.; 28! Connie Meijer op 1.02; 43. Hennie Top i u. .A 4fi Miek£ lijk op het eerste plan, maar toen na dertig van de af te leggen zestig kilometer Jo nes, Canins, Sierens en de Westduitse Sandra Schuma cher aan de haal gingen, ver toefde het gezelschap van coach Cor Bijster in het hart van de hoofdmacht. Met een vijftiende plaats was Leon tien van der Lienden uit het Utrechtse Bosch en Duin de eerst aankomende Holland- Van de Nederlandse rensters streed alleen Mieke Havik lange tijd vooraan. Na twaalf kilometer koers koos zij met de latere winnares Jones het hazepad. Het tweetal boekte een maximale winst van vijf entwintig seconden tijdens een vlucht die vijftien kilo meter duurde. "Ik voelde me vandaag prima en had later best met Jones kunnen mee springen toen zij voor de tweede maal ontsnapte. Ik zat toen jammer genoeg inge sloten en toen ik aan kop van het peloton kwam was het gat al te groot", vertelde Ha vik. GOODWOOD (GPD) - De Oostduitse wieleramateurs zijn de mokerslag van afgelopen woensdag al weer te boven. Lieten de DDR-renners zich toen tijdens de ploegentijdrit over 100 kilometer afschepen met een vierde plaats, zaterdag bij het individuele wereld kampioenschap op de weg raakten de Oosteuropeanen de concurrentie vol op de kin. Bernd Drogan (26) hielp met zijn gouden plak het misverstand (in Leicester op de baan had de DDR op meer gerekend dan 'slechts' twee gouden medailles) de wereld uit, dat de gloriedagen van de staatsamateurs uit het Oostblok zijn geteld. pioenschap werd Havik voor treffelijk gesteund door haar ploeggenotes. Hennie Top, Els Gottschal, Thea van Rijnsoever, Connie Meijer en Leontien van der Lienden hielden de deur naar de kop- loopsters hermetisch geslo ten. Havik en Jones reden evenwel niet hard genoeg om het peloton vooruit te blijven. "Ik had van de anderen wat meer actie verwacht, toen ik voorop zat, vooral van Hen nie Top en Leontien van der Lienden. Maar ze hadden kennelijk de kracht niet om in de aanval te gaan". Hennie Top, als een van de fa vorieten voor een medialle gestart, gaf dat grif toe: "We hebben allemaal gereden voor wat we waard waren, maar de vorm van de dag was niet aanwezig". En Leontien van der Lienden vulde aan: "Dit parkoers was erg verra derlijk. Als je dacht nu ga ik eens wat proberen dan blok keerden de benen. Je had het gevoel dat je harder kon, maar redde het niet". Cor Bijster zat niet in over de onopvallende prestaties van zijn rensters. Hij wees op de ontsnapping waarbij de Vo- lendamse Havik betrokken was en de arbeid die de Ne derlandse ploeg zestig kilo meter lang had verricht". Dat we er bij de beslissende vlucht niet bij waren is een kwestie van pech", vond hij. "Je kunt niet anderhalf uur lang de gunstigste posities in het peloton innemen. Maar wy hadden het verdiend om met een meisje in de kop groep te ziten net als Enge land en West-Duitsland. Deze drie landen hebben veel werk verzet in tegenstelling tot Rusland en Amerika. Die hielden zich schuil in de groep". De student lichamelijke opvoeding uit Cootbus die al twee gouden en een bronzen WK-plak aan de muur had hangen alsmede olym pisch zilver, zette met name de Russen te kijk. En dat terwijl de Sowjet-rijders zich in een fau teuil hadden gewaand toen ze za terdag na 30 van de 183 kilometer (12 ronden van ruim 15 kilome ter) met twee man waren verte genwoordigd in een kopgroep van acht coureurs. Het gevaarlijke karakter van dit pelotonnetje met behalve Bernd Drogan ondermeer de Russische titelverdediger Andrei Vederni- kov, zijn landgenoot Nicolai Ko- ciakov en de Denen Ole Byriel en Jens Veggerby werd door de rest van het veld waarin de Nederlan ders hun troeven tot na de finish bewaarden, niet onderkend. De Russen voelden zich daar wel by en lieten zich door de ontketende Drogan en de twee Denen, die evenzeer fietsten voor wat ze waard waren op sleep-touw ne men. Echter, tot de door de Sow- jets gehoopte ontknoping - een aankomst met acht man en een sprintzege van Vedernikov - kwam het niet Strijdplan Bernd Drogan doorkruiste het Russische strijdplan. Bij de tien de klim naar de finish met nog 30 kilometer voor de wielen, stoof de Oostduitser weg van zijn me devluchters. Vedernikov, Kocia- kov, Veggerby, de Engelsman Peter Sanders en de Italiaan Ste- fano Colage, de renners van het eerste uur die Drogan op dat mo ment nog vergezelden, moesten het antwoord op de krachtsex plosie van hun compaan schul dig blijven en lieten zich in de slotkilometers zelfs opslokken door de hoofdmacht. 1. Bcmd Drogan (Odl) 183,4 km in 4 uur 17 min. 48 sec. (gemiddelde snelheid 42,686 km per uuri; 2. Francis Vermae- len (Bel) op 8 sec.; 3. Jürg Brugrmann (Zwi); 4. Andre Serediux (Pol); 5. And reas Petermann (Odl); 6. Vincent Bar- teau (Fra); 7. FaJk Boden (Odl); S. Dirk de Wolf (Bel); 9. Jiri Skoda (TsJ); 10. Pa- trizio Gambirasio (Ita); 12. Ron Snij ders (Ned); 71. Johan Lammerts (Ned) op 45 sec.; 90. Teun van Vliet (Ned) op 1.02; 97. Herman W inkel (Ned) op L17; 104. Gerrif Solleveld (Ned) op 4 .59. GOODWOOD (ANP) - In de laatste ronde van het wereldkampioenschap voor beroeps- renners in Goodwood ontstond er een kopgroepje met de Italiaan Chinetti, de Frans man Madiot en de Nederlanders Veldscholten en Zoetemelk. Dat was een cruciaal moment. Honderd meter vóór het peloton keek Zoetemelk achterom naar Jan Raas, de voornaamste Nederlandse kopman. Raas, de tacticus, zag Zoetemelk zich omdraaien en maakte met een armzwaai duidelijk, dat er voluit doorgereden moest worden. Veld- schoten heeft de opdracht van Zoetemelk en Raas niet goed begrepen. In plaats van zijn laatste reserves zijn pedaalslag te leggen, hield de oersterke Twentenaar in en Kuiper werd snel ingelopen en Le- werd de groep snel teruggepakt. Dat kostte de weer eens voortref felijk op dreef zijnde nationale profploeg de laatste kans op de wereldtitel. De regenboogtrui ging na 275 kilometer nar Giu seppe Saronni. De Italiaan had nog een supersprint in de benen en behaalde eindelijk een inter nationaal klinkend succes. Eenheid Raas legde omstandig uit wat hij bedoelde. „Het was duidelijk, dat we in de finalp het meeste te stellen hadden met de Italianen. Die vormden een geweldige een heid. De Italianen moesten aan gepakt worden. Met dat kop groepje was dat goed mogelijk. Zij zouden nooit goed gevonden hebben dat Chinetti hun wereld kampioen werd. Hij is geen echte vedette. Daarom zouden zij de jacht op de kopgroep georgani seerd hebben. Wij hadden zowel Veldschoten als Zoetemelk voor aan. Zij konden, als de Italianen niet zouden jagen, om beurten demarreren op de laatste helling. In dat andere geval kon ik mee- sluipen in het zog van Saronni en Moser en had ik wat kunnen on dernemen tijdens de laatste kilo meter". Gerard Veldscholten begreep het nog steeds niet. Hij had nog wel zo zijn best gedaan. Hij maakte tempo in dienst van de ploeg, had ontsnappingen teniet ge daan en zelf op gang gebracht en nu kreeg hij nog de wind van vo ren ook. Niet voor niets staat er op de erelijst van Veldscholten nog geen enkele overwinning. Hij kan heel hard fietsen, maar mist koersinstinct. Jan Raas heeft dat in ovei*vloed. Wetend dat de beklimming naar de eind streep een paar honderd meter te lang was voor zijn sprintvermo gen, heeft hij tot het laatst toe ge probeerd het wereldkampioen schap een voor hem gunstige wending te geven. „Je weet nooit met wie je de sprint ingaat", was de gedachte van Raas, die niets anders kon doen dan afwachten en zien wat de ploeggenoten voorkookten. Achteraf stelde hij: „Niet ik, maar Zoetemelk had zich moe ten sparen. Joop was onze beste man. Hij werd nog vierde, nadat hij al die inspanningen geleverd had". Zoetemelk was vroeg bereid de mouwen op te stropen. Hennie Kuiper ook. De wereldkampioen van 1975 sprong tijdens de voor laatste ronde weg. Hij kreeg tweehonderd meter voorsprong tijdens de beklimming werd hij jarreta even later ook door toe doen van Zoetemelk en Veld schoten. In de kopgroep met Ma- dio en Chinetti fietste Veldscho ten, in tegenstelling tot Zoete melk, niet hard genoeg door. Zoetemelk wist ook niet hele maal wat de bedoeling van Raas was. Raas: „Knetemann is handi ger. Die voelt precies aan wat er moet gebeuren. Knetemann zou Veldscholten wel hebben kun nen motiveren". De Italianen hoefden zich niet te forceren om hun snelste man Sa- roni zo fit mogelijk naar de eind streep te brengen. Vorig jaar in Praag kon de Belg Freddy Maer- tens, dit jaar na 105 kilometer de eerste prominente uitvaller, het feest nog verstoren. In Good wood was er geen houden aan de sprint van de 24-jarige Italiaan. In maart, in dwars door Italië, had hij al twee demonstraties van berg-op sprinten weggege ven. In Chinanciano Terme en Gubbio versloeg hij de beste sprinters, onder wie Raas, met vele lengten. In Goodwood duel leerden de Amerikanen Boyer en Lemond op topsnelheid met el kaar. Saronni schoot erlangs en liep tijdens de laatste honderd meter nog vijf seconden uit. Zijn eindschot was grootmeesterlijk. Er viel niets af te dingen op zijn wereldtitel, al werd hij veroverd op dezelfde manier als in Spanje door zijn voetballende landgeno ten. Het beste werd tot het laatst bewaard. 1. Giuseppe Saronni (Ita) 275 km in 6 uur, 42 minuten en 22 seconden; 2. Greg Lemond (Vst) op 5 sec.; 3. Sean Kelly (Ier) op 10 sec.; 4. Joop Zoetemelk (Ned); 5. Mario Lejarreta (Spa); 6. Mi chel Pollentier (Bel); 7. Juan Fernan dez (Spa); 8. Klaus Peter Thaler (Wdl); 9. Pierino Gavazzi (Ita); 10. Jonathan Boyer (Vst); 17. Jan Raas (Ned); 18. Jo han v.d. Velde (Ned) op 23 sec. met het kampioenschap van Zü- rich in 1979 en de Waalse Pijl in 1980. Zijn overwinning in de Ronde van Italië van 1979 was zijn voornaamste succes. Qua aanleg was Saronni een toekom stig wereldkampioen. Hij werd het in een wedstrijd waarin de Nederlandse formatie uitblonk. „Daarmee ben je nog niet zeker van de overwinning", zei Johan van der Velde, één van de vijf Nederlanders aan de eindstreep. De zeven werkers van de eerste uren waren kort voor het einde na gedane arbeid afgestapt. Het twaalftal Italianen vormde trou wens ook een hecht blok. De pre- miepot met 150.000 gulden erin kon worden opengebroken. De Nederlandse, gevuld met de helft, bleef dicht, de mislukking begon met een tactisch foutje van Veldscholten. Bezinning bij Bernard Hinault nadat hij er de brui aan heeft ge geven. De Frans man was met zijn gedachten elders. Bernd Drogan die eerder dit sei zoen 20 overwinningen aan zijn erelijst toevoegde - onder andere de Ronde van de DDR - reed de laatste paar honderd meter van zijn 30 kilometer lange solo meer op karakter dan op souplesse, maar de beloning voor zijn men tale veerkracht was er niet min der om: de regenboogtrui. Overigens had het parkoers van het wereldkampioenschap voor Drogan geen 200 meter langer moeten zijn. Zijn winst aan de eindstreep bedroeg exact acht seconden op de nummers twee en drie, de Belg Francis Vermae- len en de Zwitser Jurg Brugg- mann. Voor de Nederlandse amateurs in Goodwood was de olympische slogan van toepas sing: deelnemen is belangrijker dan winnen. Evenals afgelopen jaar in Tsjecho- slowakijke koersten de coureurs van wegcoach Piet Liebregts al leen in de eerste kilometers op kop van het deelnemersveld (162 amateurs, 118 haalden het einde). De haast van de Oranje-renners, van wie eigenlijk alleen Gerrit Solleveld enige indruk maakte, had weinig van doen met een eventuele vroege uitval. Nee, Liebregts mannen schoten als pijlen uit de startblokken om tij dens de chaotische ouverture niet betrokken te raken bij val partijen. Liebregts: „In zo'n gro te groep zitten altijd wel een paar renners die nog moeten leren sturen. Je kunt maar het beste vlug weg zijn uit het gedrang". Van Liebregts voorstelling dat de Nederlandse amateurs hard op weg zijn om de kloof met de in ternationale top te overbruggen bleek in Goodwood niet veel. Na tionaal kampioen Hans Boom staakte de strijd drie ronden voor het einde. Ik had vandaag slech te benen", en de posities van de andere Nederlanders in het klas sement zullen de Oostduitsers en Russen voorlopig ook geen sla peloze nachten bezorgen Ron Snijders freewheelde in het eerste peloton als elfde onder het flnishdoek door op 8 seconden van winnaar Drogan. Johan Lammerts, Peter Post's nieuwe aanwinst, werd 71ste op 45 se conden. Teun van Vliet 90ste op 1.02 minuut. Herman Winkel 97s- te op 1.17 minuut en Gerrit Solle veld, in de zevende ronde een tijd lang de motor van het pelo ton. sloot de rij met een 104e plek en een achterstand van 4.59 min nuut Vijanden Volgens de Australiër Phil Ander son was de 21-jarige Amerikaan Greg Lemond wereldkampioen geworden als hij en zijn landge noot Boyer geen gezworen vijan den waren. Boyer bracht de sprint op gang voor zijn Ierse ploeggenoot (bij het Franse Sem) Kelly. Lemond fietste voor eigen kansen, nadat zijn Franse kop man Bernard Hinault al na 165 kilometer was afgestapt. De tour winnaar kon zijn gedachten niet bij de wedstrijd houden en gaf daar de dopingaffaire van Callac de schuld van. De jonge Le mond, een toekomstige vedette, voelde de intenties van zijn land genoot feilloos aan en joeg zon der gewetensbezwaar naar de eindstreep. Op het moment dat hij Boyer te pakken had was Sa ronni echter al in opkomst om onweerstaanbaar te winnen. Kel ly kon alleen het brons redden. Met zijn wereldtitel kreeg Saronni eindelijk algemene erkenning. De als een „papkindje" ogende Italiaan won veel, maar eigenlijk alleen binnen de grenzen van zijn land. Zijn lange Italiaanse erelijst werd alleen opgesierd ATHENE (GPD) - Een serie met goede overlevingskansen voor Rob Druppers, een bepaald geen uitzichtsloze toernooiopening op diezelfde 800 meter voor Arno Kormeling, maar voor Elly van Hulst direct al een confrontatie met ten minste drie Europese toppers. Dit is in het kort de con clusie die getrokken kan worden nadat gisteren de serie-indelin gen bekend werden voor de dub- bele-baanronde (800 m) zoals die voor vanavond op het EK-atle- tiek op het programma staat. Voor Elly van Hulst is er in Athene één voordeel: ze start in de derde en laatste serie, zodat ze weet welke tijden de concurrentie heeft neergezet. Belangrijk, want naast de beste vier in elke serie gaan er ook nog vier tijdsnelsten door, en het ziet ernaar uit dat de in Leeuwarden wonende atlete op die regel een beroep zal moe ten doen. Ze bevindt zich namelijk in het ge zelschap van de Russische Mi- neiva, de Oostduitse Ullrich, de Poolse Januchta en de Bulgaarse Petrova. De eerste drie bereikten twee jaar geleden in Moskou de Olympische finale en werden daarin respectievelijk tweede, vijfde en zesde, al scoorden ze dit seizoen, op Mineiva na, nog geen werkelijke toptijden. De Bul gaarse Petrova wel: 1.58,71. Elly van Hulst, die nationaal record- houdster is met 1.59,62, bleef dit jaar nog net boven de twee minu ten steken. Rob Druppers en Arno Kormeling moeten ten minste derde worden in hun serie om door te stoten, al is er ook bij de heren de 'veilig heidsklep' van de vier tijdsnelste verliezers. De EK-debutant Rob Druppers, die met zijn in Ko blenz gescoorde toptijd van 1.44,70 derde staaf op de Europe se en de wereldranglijst, zal er goed aan doen in de buurt van de Oostduitser Olaf Beyer te blij ven. Deze atleet schreef vier jaar geleden geschiedenis, toen hij bij het EK van Praag zo knap profi teerde van de rivaliteit tussen Coe en Ovett. Verder zijn vooral de Westduitser Willy Wulbeck en de Joegoslaaf Savic atleten om niet uit het oog te verliezen. Arno Kormeling zal waarschijnlijk met de Spanjaard Trabado om de derde plaats moeten knokken, want de Olympische finalist van vorig jaar, de Oostduitser Wagen knecht, en de Brit Cook, die door Druppers naar de vierde plaats op de wereldranglijst werd ver drongen, zijn te sterk. De Almelose routinier, die in Athe ne al zijn vijfde EK (inclusief de indoortoemooien) beleeft, heeft zijn strijdplan al helemaal klaar. „In de series gaat het vrijwel nooit hard. Blijft de groep bij el kaar, dan zal ik vanuit het mid den van die groep, waar je nogal onzichtbaar bent, met zo'n 250 meter te gaan, moeten versnellen en alles geven. In een kortere eindsprint red ik het niet". Evenals haar mannelijke collega's begint Elly van Hulst, ondanks de toch pittige serie-indeling, met vertrouwen aan het sluitstuk van dit voor haar vanwege ziekte en blessures slecht begonnen seizoen. „De namen van mijn te genstandsters zijn natuurlijk in drukwekkend, maar ook bijvoor beeld Januchta heeft veel trai ningsachterstand opgelopen. Dit seizoen heb ik haar al een keer verslagen", aldus de zich in de hitte van Athene (over de 30 gra den) optimaal voelende Elly van Hulst, voor wie deze EK inmid dels al (inclusief de jeugd- en in- door-EK) de vierde is. Mocht haar greep naar een halve-finale plaats mislukken, dan is er voor EUy van Hulst nog altyd een tweede kans, namelijk op de 1500 meter. ATHENE (ANP) - Het congres van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) is na een tweedaags congres akkoord gegaan met de voorstellen van een speciale commissie ten aanzien van betaling van startgeldcn en geldprijzen aan atleten Die gelden, die uit reclame, sponsoring, televisie- en radiorechten komen, alsmede geldprijzen voor wedstrijden komen in een speciaal fonds dat door de nationale bonden moet worden beheerd De IAAF, die dit jaar zijn 70-jange bestaan viert, hoopt met dit besluit, dat door de beslissingen van het congres van het IOC (vorig jaar te Baden- Baden) mogelijk is geworden, de betalingen aan atleten onder tafel te kunnen uitbannen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15