"Roda moet nuchter blijven" "Nu hebben we weer iets om ze mee om de oren te slaan Terugkeer Cruijff kan Ajax niet inspireren Spelers Feyenoord terug uit hoger sferen Zaalvoetbalarbiter slaat hard terug... Trainer De Visser waarschuwt voor te groot optimisme Argentijnse admiraal beschuldigd van fraude bij WK'78 ROTTERDAM - Feyenoord is alleen in cijfers geslaagd voor de eerste echte test van het seizoen. De winst op het zwaar gehandicapte NEC, 1-0 dankzij die toevalstreffer, hield de Rotterdamse ploeg mede op kop van het eredivisie-peloton. Qua spelpeil echter 'straalde' het team voor het tussentijdse tentamen dat de topclub-status moest bevestigen na de be jubelde zege bij PSV. s (r) tot hun opluchting Het voetbal in de Kuip (waar de naam van Gerard Kerkum steeds vaker valt als bet om de MOORDRECHT - De zaalvoetbalscheidsrechter Johan ran Zoest uit Lisse heeft na de landelijke Bekerwedstrijd FC Toma Hovocubo enige be nauwde momenten beleefd. Een viertal Toma-supporters kon, hoewel Van Zoest een sterke wedstrijd floot, de 3—0 nederlaag maar moeilijk verkroppen. De heetgebakerde 'fans' kwamen, juist toen de Lissenaar onder de douche stond de kleedkamer binnen om verhaal te halen. Voordat hij het besef te diende één van de indringers Van Zoest een ferme vuistslag toe. De leidsman uit Lisse liet zich vervolgens niet onbetuigd en na enkele rake klappen zijnerzijds sloegen de boosdoeners op de vlucht. Het bestuur van FC Toma heeft nog geprobeerd de daders op te sporen maar die waren reeds gevlogen. Van Zoest heeft van dit voorval mél ding gemaakt bij de KNVB. opvolger van voorzitter Cou- wenberg gaathad gisteren in elk geval verdacht veel weg van bet saaie spelletje dat daar in de vorige jaargang werd opge voerd. Op een korte boeiende opening volgde een lange perio de vol verveling en Feyenoord mocht tenslotte nog van geluk spreken dat de Finish winnend werd bereikt. Het was het enige waar Ab Fafié tevreden mee kon zijn. Voor het overige had ook hij slechts kri tiek op de speelwijze van zijn elf tal. "Dit komt precies op tijd. We hebben nu weer iets om ze mee om de oren te slaan", constateer de hij als spreekbuis van de bij wedstrijden nog altijd afwezige Hans Kraay, die de terugval had voorzien. Na de triomf bij PSV had de hoofdcoach tenminste na drukkelijk gewaarschuwd voor het duel tegen NEC. In Eindhoven winnen is leuk, maar de concentratie ook tegen een 'mindere' tegenstander bewaren, daar komt het op aan, had Kraay ALKMAAR (GPD)- Wat AZ'67 afgelopen zaterdag tegen eredivisiekoplo per Roda JC op het veld niet kreeg, vergoedde de Alkmaarse club na afloop. Ter compensatie van het uitblijven van een verdiende puntende- ling (het werd 1-2 in de met slechts 5000 kijkers bezette Alkmaarderhout) kregen de spelers toch de gelijk spelpremie. „Als blijk van waardering voor de getoonde inzet", zo lichtte trainer Hans Eykenbroek later toe. zijn volgelingen voorgehouden. Die moesten hem juist gisteren bewijzen 'echte profs' te zijn: door te winnen en door het pu bliek ook tegen zo'n tegenstan der te bekoren. Het eerste ging slechts met veel fortuin, het tweede lukte hele maal niet. Hooguit een kwartier kon Feyenoord de 22.000 klanten boeien, daarna was het gedaan. De ploeg zat vast, speelde loom. kon het mentaal niet opbrengen "door te pompen" en zwalkte na de verdwijning van Van Hane gem en Vermeulen (in de pauze) stuurloos door het stadion. NEC-trainer Pim van der Meent had het verwacht. "Feyenoord is nog niet zover dat het zo'n goede vorm als bij PSV vast kan hou den", wist hij al voor het treffen. "Het nieuwe stramien zit er nog niet vast genoeg in. Ik heb mijn spelers voor de wedstrijd dan ook verteld dat er twee mogelyk- heden waren. Of we zouden wor den weggespeeld, maar dat zou dan aan onszelf liggen, of we zou den Feyenoord weer terugbren gen op de grond". Oploopje in de defensie van Roda JC. De AZ-spelers Tol (uiterst links), Zwart springenden Lexdenaar Fred Filippo (met snor) kunnen de aanval echter niet met succes afronden. Volendammer hield de kaart vreemd genoeg op zak. Raeven haalde door de actie van Treytel het einde niet en het is maar de vraag of de produktieve puntspe- ler voor de wedstrijd van komen de woensdag tegen Willem II van zijn knieblessure hersteld zal zijn. MAANDAG 6 SEPTEMBER 1982 BUENOS AIRES (ANP) - Het ge- neraalsregime van Argentinië heeft niet kunnen verhinderen, dat steeds meer verhalen losko men over een fraude-afTaire op ongekende schaal, die zich zou hebben afgespeeld tijdens het wereldkampioenschap voetbal 1978 in Argentinië. De organisa tie-kosten daarvan blijken bij na 700 miljoen dollar (1900 mil joen gulden) te hebben bedra gen. Het viervoudige dus van het wereldkampioenschap 1982 in Spanje. In eerste instantie werd de naam van admiraal Carlos Lacoste ge noemd, die als eerste verant woordelijk werd gesteld door de oud-minister van financiën Ju an Aleman. Admiraal Lacos te, die nog steeds vice-voorzit- ter is van de internationale voetbal federatie (FIFA), kreeg in 1976 een belangrijke post in het Argentijnse bewind, dat toen nog onder leiding stond van generaal Videla. Hij was te vens vice-president van het or ganisatiecomité van het we reldkampioenschap 1978. Een dag later richtte Aleman ech ter zijn voornaamste beschuldi gingen aan het adres van een ander oud-juntalid: admiraal Emilio Massera. De chef-staf van de marine zou zelfs te ma ken hebben gehad met twee aanslagen, die in 1978 tegen Ale man werden gepleegd. De beschuldigingen van Aleman hebben tot gevolg gehad dat het huidige bewind van generaal Raynaldo Bignone de fiscale op sporingsdienst opdracht heeft gegeven de zaak te onderzoe ken. Naast de naam van admiraal La coste wordt in verband met de mogelijke fraude ook die ge noemd van generaal Antonio Merlo, de voorzitter van het or ganisatie-comité. Die karaktervolle instelling kon overigens niet verbloemen hoe kwetsbaar de selectie van AZ is na de uittocht van het vijftal Pe ters, Metgod, Kist, Nygaard en Spelbos en het wegvallen van di verse geblesseerde spelers. Voor al het gemis van een koelbloedi ge aanvalsleider en een spelbe paler doen zich steeds meer ge voelen. In het bijzonder als net als tegen Roda JC de nog overge bleven routiniers Arntz, Jonker en Hovenkamp door blessures niet voluit kunnen gaan en-of tij dens de wedstrijd moeten afha ken. De druk die Hans Eykenbroek de laatste weken op het bestuur heeft uitgeoefend om zo snel mo gelijk een vervanger te zoeken voor de naar Paris St. Germain vertrokken Kees Kist, heeft tot dusver nog geen resultaat gehad. De club is zich wel aan het oriën teren maar veel haast wordt er niet gemaakt omdat de spoeling dun is en de spelers duur. ,,Er moet in elk geval een afmaker bijkomen", benadrukte de AZ- oefenmeester na het treffen te gen Roda JC nog èens ten over vloede. „We komen te moeilijk tot scoren". Hoewel AZ, en in het bijzonder Pier Tol, diverse mogelijkheden kreeg om daaraan iets te doen, was de schotloosheid in de voor ste lijn niet het enige Alkmaarse manco. Ook gebrek aan creativi teit was er de oorzaak van dat Roda het vierde succes kon vast leggen waarmee de leidersposi tie werd geconsolideerd. „We moeten nuchter blijven", waarschuwde Roda-trainer Piet de Visser voor te veel optimisme. „Ik houd er zelf ernstig rekening mee dat we vandaag of morgen onderuit worden gehaald, maar dat is geen probleem. Dit elftal heeft aangetoond dat tegensla gen goed opgevangen kunnen worden. Ook zonder de geschor ste Van Geel en de geblesseerde Ehlen loopt het immers goed. Ons doel is dit seizoen de subtop halen en proberen Europees voetbal af te dwingen Voorlopig bekijken we het nog van wed strijd tot wedstrijd". Tegen AZ werd de ploeg uit Kerk- rade al in een vroeg stadium mo reel gesteund door een 2-0-voor- sprong die voornamelijk tot stand kon komen dank zij de me dewerking van de aanvankelijk chaotisch opererende Alkmaarse afweer en twee sterke momenten van vleugelspits René Hofmann. De talentvolle aanvaller verraste doelman Eddy Treytel al in de vierde minuut met een afstands schot en een kwartier later stelde hij eredivisie-topscorer Roger Raeven in staat de marge met een kopbal uit te bouwen. De wanorde in de AZ-defensie werd grotendeels veroorzaakt door de offensieve dadendrang van Hugo Hovenkamp, wiens verdedigende taak veelal niet werd overgenomen, en het zwak ke verweer van voorstopper Fred Filippo die op het laatste mo ment was opgeroepen om Hen- rik Eigenbrod te vervangen. De Deen die afgelopen donderdag na de interland tegen Roemenië ondervoed in Alkmaar terug keerde, had zoveel last van darm- stoornissen dat hij aan de kant moest blijven. John Eriksen, zijn landgenoot bij Roda had aan de trip dezelfde klachten overge houden, maar speelde wel. „Ik heb zoveel druk op hem uit geoefend dat hij toch wilde", al dus De Visser. „Dat durfde ik met Eigenbrod niet aan", 'sprak Hans Eykenbroek later. „Het ri sico was mij te groot. Te meer daar Arntz, Jonker en Hoven kamp ook al niet fit waren". Het bleek tijdens het duel. Hugo Ho venkamp had zich zo geforceerd in het eerste deel van deze uiterst levendige ontmoeting dat hij na de hervatting niet meer terug keerde. „Hij kon domweg niet verder", aldus de AZ-coach. Peter Arntz, die tegen Roda na een afwezigheid van drie weken als gevolg van een scheenbeenbles sure zijn rentree maakte, schoof zodoende van het middenveld naar de libero-positie en Jos Jon ker maakte na een scheenbeen operatie en een herstelperiode van ruim twee maanden op nieuw zijn opwachting bij de Alkmaarse hoofdmacht. Hoewel zijn blessure nog lang niet is ge nezen (Jonker: „Ik heb geweldig veel pijn gehad") zorgde de Ca- stricummer in samenwerking met de voor Weijsters ingevallen Talan voor meer variatie in de eenzijdige aanvalspatronen. Eén keer leverde dat succes op toen Pier Tol zijn enige positieve bijdrage leverde door Roelof Jan Tiktak in staat te stellen de bal met het hoofd achter de niet overtuigende sluitpost Jos Smits te werken. Ondanks de niet afla tende druk en vele spectaculaire situaties in het Limburgse doel gebied bleef Roda, dat via Erik sen de wedstrijd in de slotfase had kunnen beslissen, overeind. Het dichtst bij de gelijkmaker was Jonker, maar de deklat voor kwam dat AZ aan deze ontmoe ting die de ploeg 75 minuten lang had beheerst meer overhield dan een negatief resultaat. Voor AZ-keeper Eddy Treytel had de balans nog triester kunnen uitvallen. Scheidsrechter Jan Keizer had zijn charge tegen Raeven met rood moeten be straffen. De veel te lankmoedige AMSTERDAM (GPD) - In het duel tegen NAC is zaterdagavond ge bleken dat Johan Cruijff nog niet fit genoeg is om zijn mede spelers bij Ajax op dezelfde ma nier te inspireren als hij tijdens het tweede gedeelte van de vori ge competitie vrijwel steeds heeft gedaan. Toen liet hij het jonge elftal, vanaf het moment dat hij zijn rentree maakte, zichzelf nog wel eens overtref fen. Dit keer ging Ajax mèt Cruijff echter eerder slechter dan beter voetballen. De nummer veertien die bij de stand 2-0 in het veld verscheen voor Molby en daardoor voor het eerst sinds half augustus (hij raakte toen in het oefenduel te gen Noordwijk aan een enkel ge blesseerd) weer in actie kwam, begon met enkele veelbelovende dieptepasses, maar beperkte zich verder tot risicoloos spel. Omdat ook de andere Ajacieden nog maar zelden voor enig variété zorgden en NAC te zwak Was om het stuntje van een jaar geleden (2-2) te herhalen, werd het een vervelende tweede helft, ook al liep de score nog op tot 4-1 Belangrijker dan het fluitconcert van het publiek, was voor Ajax echter de terugkeer van Cruijff. „De grootste overwinning voor ons vanavond, is dat hij weer heeft gespeeld", liet assistent- trainer Hassie van Wijk na afloop weten. Hij verving hoofdtrainer Aad de Mos, die Europa Cup-te genstander Celtic in Glasgow be keek. Omdat het er vooraf niet naar had uitgezien dat Cruijff zou spelen, vroeg Van Wijk hem plaats te ne men in de dug-out en hem zo no dig te assisteren. "Tijdens dat ge sprek zei Johan opeens: Ik wil spelen, waarom zou ik hem dan tegenhouden? Het ziet ernaar uit dat hij die pijn in zijn enkel nog wel een tijdje zal houden". Zelf beschouwde Cruijff zijn optre den van drie kwartier als een conditietest, waaraan hij met pijnstillende middelen ("aspiri nes") was begonnen. "Ik heb me ingehouden vanavond. Duels ben ik niet aangegaan Of ik er dinsdag tegen Excelsior ook bij ben, weet ik nog niet. Dat hangt van de reactie van mijn enkel af. De banden zijn wat uitgerekt. Daardoor kan ik ook niet voluit sprinten". De komende wedstrijden zullen moeten uitwijzen of Cruijff niet te veel risico heeft genomen door nu al te gaan spelen. Dan zal ook moeten blijken of hij tegen Celtic kan aantreden. De Mos heeft steeds verkondigd dat hij zich niet moest forceren, „omdat zijn aanwezigheid in een Europa Cup-duel voor Ajax op dit mo ment belangrijker is dan in de competitie". Cruijff maakte tegen NAC zijn op wachting toen het duel al vrijwel was beslist In het eerste bedrijf werkte Ajax zich soepel langs de Bredanaars en waren kennelijk niet de argumenten van toepas sing die later als excuus voor het zwakkere spel in de tweede helft zouden worden aangevoerd, na melijk het ontbreken van de ge schorste Schoenaker en de en kelblessure die Molby, aan de in terland tuncn Bomunll en De nemarken had overgehouden. Die kwetsuur verhinderde de Deen met om in de 28c minuut te profi- |MB Van een blunder van Kr;j nen en het tweede doelpunt voor Ajax te scoren. Zeventien minu ten eerder had Kn-ft, van wie la ter nog een doelpunt werd afge keurd, voor 1-0 gezorgd In de eerste helft kon NAC geen antwoord vinden, omdat het NEC zorgde ervoor dat die landing in spelpeil plaatsvond. Al leek Van der Meent achteraf dan wat door te draven, zijn uitspraak: "Ik durf zelfs te beweren dat wy met ons concept verder zyn dan Feyenoord", bevatte wel degelijk een kern van waarheid. Na die sterke opening immers, rommel den de Rotterdammers maar wat aan, terwijl zijn ploeg (waarin vyf basisspelers door blessures ont braken) uiterst gedisciplineerd blééf spelen. Ook toen uitblinker Wim van Zinnen met een voet blessure moest uitvallen. Aan vallend kwam er nog te weinig uit, verdedigend kenden de Ny- megenaren nauwelijks proble men na die eerste minuten. "Scoren we in die fase, dan lopen we er met 6, 7-0 overheen", be dacht Fafié achteraf. Nu Gullit, die in het begin héél veel en later héél weinig kon. Hoekstra en Valke de mogelykheden lieten liggen en Houtman een straf schop werd onthouden (Wyn- berg zette hem opzichtig weg), diende de terugval zich al snel aan. Feyenoord mocht zelfs de handen dichtknijpen dat de 1-0 nog tot stand kwam. Die viel na veertien minuten in de tweede helft op een voorzet van Wynste- kers. Via het hoofd van Sije Vis ser /vilde de bal langs Schelle- kens naar de verste hoek van het NEC-doel. Een toevalstreffer die geheel in het beeld van de wedstryd paste. Met het jonge artiestje Mano Been en de zeer zwakke Jeliaz- kov (Fafié 'Hy is lichamelijk wèl, maar geestelyk niet fit") als pauze invallers voor Van Hane- gem en de grieperige Vermeulen, was Feyenoord allang aan het knoeien. Er was weinig bewe ging en veel egoïsme, het was dus weer bijna 'ouderwets'. "Dit moet een heel goede waarschu wing voor ons zijn", besefte Fa fié. PAUL DE TOMBE vooral van het voorkomen van doelpunten was uitgegaan en met slechts één specifieke aan valler, Van der Borgt, was ge start. Toen zich na rust ook Van der Laan als vervanger van de geblesseerde Willie Jansen in de voorste linie meldde, kreeg NAC nog even uitzicht op een positief resultaat Zo moest Cruyff eraan te pas komen om een tegentref fer van Waslander te voorkomen Het derde doelpunt van Ajax, dat voortvloeide uit een solo van Vanenburg, haalde de spanning echter al snel uit de wedstryd Een goal van Waslander in de 59e minuut kon daar vreemd genoeg mets aan veranderen. NAC bleek eenvoudig onmachtig, terwyl Aj.ix :i d.ir. rit rR^kaard. ver terugviel. Pas dne minuten voor tyd kwam de ploeg nog even tot leven, toen Lerby de bal uit een vryc trap door het 'muur tje' van NAC langs doelman Von Seydlitz schoof. NAC-trainer Jo Jansen kon er ech ter bepaald niet van onder de in druk komen „Ajax krygt het in een aantal thuiswcdstryden echt nog wel moeilyk. Het is opval lend dat de ploeg zo weinig zelf vertrouwen heeft en regelmatig met elf man in de verdediging kruipt". Gevangene van het voetbal. EINDHOVEN - De 18-jarige J.P. uit Den Haag is vlak voor het afgelopen weekeinde uit een gevangenis in Vught ontsnapt omdat hij per se de voetbalwedstrijd Eindhove n—FC Den Haag wilde zien die zaterdagavond werd ge speeld. De man had pech. In de nacht van vrijdag op za terdag werd hij door de poli tie betrapt bij het kladderen van pro-FC Den Haag-leuzen op een tunnelmuur in Eind hoven. Hij werd ter plekke aangehouden. Dat heeft een woordvoerder van de Eindho- vense politie gisteravond meegedeeld. Voor de voetbalwedstrijd hield de politie overigens nog twee andere Den Haag-supporters aan. Een 17-jarige knaap gooide een steen naar een po litieauto en een even oude Hagenaar werd ingerekend nadat hij op weg naar het stadion een passerende fiet ser van zijn karretje had ge trokken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11