c V. Shouden vast aan plan 7 IMF verontrust over Mexicaans optreden John Nott: laatste slachtoffer van de Falkland-oorlog? Antillen sluiten hun luchtruim voor Suriname Hoge VN-officier doodgeschoten Censuur op beelden uit Libanon Minister Weinberger in Jeruzalem: In Libanese hoofdstad Oeganda geeft bezittingen aan Aziaten terug Geen huwelijk op bergtop ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 Buitenland WILLEMSTAD (ANP) - De rege ring van de Nederlandse Antillen heeft het luchtruim gesloten voor toestellen van de Surinaam se Luchtvaartmaatschappij (SLM). De sluiting geldt voor on bepaalde tijd. Oorzaak van het luchtvaartconflict is, dat Surina me de ALM heeft verboden pas sagiers te vervoeren van Parama ribo naar Miami, met een tussen landing op Curasao. De Antil liaanse regering is van mening dat dit verbod in strijd is met de zesde internationale vrijheid van de lucht. Het conflict tussen de ALM en de SLM werd actueel, toen de auto riteiten op het vliegveld van Pa ramaribo kort geleden Suri naamse passagiers, die met een ALM-toestel naar Miami wilden vertrekken, geen toestemming gaven in te stappen. BEIROET - Het kijkerspubliek in het westen heeft alle nieuws over de oorlog in Libanon te zien ge kregen dat de Syrische en Israë lische censuur wensten door te laten - wat betekent dat niet alle bijzonderheden werden uitge zonden. in Tel Aviv en Damas cus keurde vooraf alle televisie beelden van oorlogstonelen en andere nieuwsfeiten uit Libanon die de media in het westen door middel van satellieten probeer den over te brengen. Reportages over Palestijnse leiders die praatten over hun oude droom van een eigen vaderland waren taboe als zij Israël moes ten passeren. Van hetzelfde la ken en pak wanneer Syrië beel den onder ogen kreeg van Israë lische officieren die hun lezing over de oorlog gaven. Het nieuws bekijkende vanuit haar eigen en ideologisch verschillen de optiek, blokkeerde de cen suur herhaaldelijk beelden waar- van zij vond dat zij een onflatteu ze weergave bood van haar standpunt in de oorlog. "Het heette dat voorkomen moest worden dat informatie werd ge publiceerd die met de nationale veiligheid samenhing", verklaar de een Amerikaanse verslagge ver. "Maar de schaar werd voor namelijk om zuiver politieke re denen gehanteerd. Men waakte er zorgvuldig voor in de rest van de wereld ongunstig te worden afgeschilderd". De censuur heeft alleen reportages getroffen die door middel van de satelliet uit het Midden-Oosten zgn uitgezonden, niet die welke op de normale wijze het land uit gestuurd werden. Maar satelliet- transmissie is de snelste manier van bezorgen op dezelfde dag bij televisiekijkers in West-Europa en de Verenigde Staten. Vóór de oorlog mochten televisie ploegen ongehinderd gebruik maken van een satellietstation in de buurt van Beiroet dat. naar verluidde, het best toegeruste in het Midden-Oosten was. Syri sche militairen sloten het trans missiestation ruim twee maan den geleden en dwongen de cor respondenten te kiezen tussen Damascus en Tel Aviv voor de satellietoverbrenging van hun verslagen. Geconfronteerd met de twee varië teiten censuur hebben televisie ploegen wel reportages in twee voud overgeseind een kopie via Damascus en een via Tel Aviv, in de hoop dat men thuis een complete versie zou ontvan gen. JERUZALEM (GPD/AP) - De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger heeft in zijn gesprekken met de Israëlische leiders er geen twijfel over laten bestaan dat Amerika doorgaat met het Midden-Oostenplan dat president Reagan deze week heeft aangekondigd, on danks de volstrekte Israëlische afwijzing. Premier Begin zei tegen Weinber ger dat Israël onder geen voor waarde zal onderhandelen, met wie dan ook, op basis van dit plan en hij adviseerde de minis ter van defensie om het dan ook weer snel in de prullenbak te gooien. Minister van buitenlandse zaken Shamir zei te hopen en ook te verwachten dat het plan een voorbijgaande zaak zal blijken, zoals ook in het verleden crises in de Amerikaans-Israëlische be trekkingen van voorbijgaande aard waren. Hij twijfelde niet aan de goede wil van president Rea gan, maar zei dat de risico's voor Israël eraan verbonden, eenvou dig te groot zijn. Woede Weinberger zei echter na zijn ge sprek met Shamir dat president Reagan niet lichtvaardig tot de formulering van zijn plan is ge komen, en dat er dan ook geen sprake kan zijn van een voorbij gaande zaak. Weinberger wees er verder op dat de reacties in Israël niet overal negatief zijn. Opposi tieleider Peres heeft zich, tot woede van de regering, positief uitgelaten. Van deze interne ver deeldheid in Israël wil Amerika onder meer gebruik maken om de publieke opinie zowel in Is raël als in Amerika voor het plan te winnen. Weinberger bezocht samen met zijn Israëlische collega Sharon een aantal projecten van de Is raëlische militaire industrie en ook eenheden van het Israëli sche leger. Daar zei Weinberger zeer van onder de indruk te zijn. heeft de Israëlische premier Be gin ervan op de hoogte gesteld dat hij tegen ontmanteling is van bestaande joodse nederzettingen op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza terwijl het proces naar zelfbestuur voor de Palestijnen gaande is. Dit is gisteren door bronnen binnen de Amerikaanse regering gezegd. Volgens de zegslieden, die onbe kend wensten te blijven, heeft Reagan in de brief daarnaast de volgende punten aangesneden: - de V.S. zijn zowel tegen Israëli sche als Palestijnse souvereini- teit over de westelijke Jordaan oever en de Gaza-strook terwijl de onderhandelingen over een definitieve regeling voor deze ge bieden nog gaande zijn. Als onderdeel van de volledige autonomie voor de Palestijnen dienen zij werkelijke zeggen schap te hebben over zichzelf, hun woongebied en de natuurlij ke hulpbronnen daarvan. - De V.S. zijn er voorstander van dat de 1,3 miljoen Palestijnen die onder Israëlische bestuur leven economische, culturele en socia le betrekkingen aangaan met Jordanië. De Palestijnen die leven in oost- Jeruzalem dienen te worden be trokken bij de regelingen die worden getroffen voor de Wes toever. Tijdens de overgangsperiode mag Israël geen nieuwe neder zettingen meer stichten in bezet Arabisch gebied. - De V.S. zijn tegen elke poging de Westoever en de Gaza-strook van naburige Arabische landen te isoleren. Israëljs^volgens Weinberger een Reagan maakte Begin duidelijk Israël zich na de overgang- formidabele militaire macht, waarmee hij meteen ook wilde zeggen dat zo'n sterk land best enige politieke risico's kan ne men. Brief De Amerikaanse president Reagan speriode in ruil voor vrede uit be zet gebied dient terug te trekken. Hij pleitte er echter in de brief niet voor dat Israël het in de oor log van 1967 buitgemaakte ge bied op Egypte, Jordanië en Sy rië aan die landen teruggeeft. KOPENHAGEN (AFP) - Ko ningin Margrethe II van De nemarken heeft gisteren de leider van de conservatieve partij, Poul Schlueter (foto) benoemd tot kabinetsforma teur. Donderdag had de so ciaaldemocratische premier Jörgensen het ontslag van zijn regering aangeboden, nadat zijn economisch her stelprogramma door het par lement was verworpen. Als Schlueter er in slaagt een regeringsmeerderheid te vin den, wordt hij de eerste con servatieve regeringsleider in Denemarken sinds 1890. De conservatieve partij, na de sociaaldemocratische de grootste partij, beschikt over 26 van de 179 zetels in het parlement. Schlueter ziet zich geplaatst voor de moeilijke opdracht een meerderheid te formeren met nog vijf andere partijen ter rechterzijde en in het centrum. De vorming van een minderheidskabinet heeft Schlueter uitgesloten. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD In Mexico is gisteren een indrukwekkende demonstratie gehouden om uit drukking te geven aan de steun voor president José Lopez Por- tillo, die woensdag alle particu liere banken nationaliseerde. Vakbonden en politieke partijen hadden meer dan één miljoen mensen op de been gebracht in het hartje van Mexico-Stad. De Mexicaanse bankiers hebben natuurlijk fel geprotesteerd te gen de vergaande maatregel. Zij wijzen de beschuldigingen van president Lopez Portillo.. dat zij het land hebben leeggehaald en verraden, van de hand. Ook ma ken zij zich zorgen over de „rechtvaardige schadeloosstel ling" die hen door Lopez Portillo is beloofd. Want de staat, die op het ogenblik beslist niet over middelen beschikt om een der gelijke schadeloosstelling uit te betalen, heeft zchzelf tien jaar de tijd daarvoor gegeven. Inmiddels is er ook meer duidelijk heid gekomen over de omvang van de nationalisatie. Met de maatregel is de Mexicaanse staat ook aandeelhouder geworden van bijna duizend van de belang rijkste ondernemingen in het land. En in veel gevallen betreft het een meerderheid van de aan delen. Verder gaat het om 4159 bankgebouwen en de beheersing van meer dan twee miljoen pri- vé-rekeningen, meer dan 25 mil joen spaarrekeningen en 4,5 mil joen vaste-termijnbeleggingen. Ondertussen zijn verschillende ho ge Mexicaanse regeringsfunctio narissen naar de Verenigde Sta ten, Canada, West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Zwitserland afgereisd om daar van de nationalisatie door Rob Sprenkels uit te leggen. Functionarissen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) hebben in Toronto, waar maandag de jaarvergade ring van deze organisatie begint, reeds laten doorschemeren dat de nationalisatie een eventueel akkoord met Mexico zal bemoei lijken. In Mexico zelf vrezen sommige mensen dat de westerse ban kierswereld wellicht alle kredie ten voor Mexico zal afkappen, om landen die zich in soortgelij ke economische problemen als Mexico bevinden duidelijk te maken dat de oplossingen voor die problemen niet in eigen land maar in Zurich, Washington of Chicago moeten worden uitge dacht. Niettemin hebben de be langrijkste ontwikkelingslanden met. een gigantische buitenland se schuld reeds laten blijken niet in de voetsporen van Mexico te zullen treden. Het gaat met name om Brazilië, dat evenals Mexico een buitenlandse schuld van 80 miljard dollar heeft, om Argentinië, bijna 40 miljard, en Venezuela, wiens bui tenlandse schuld ook tegen de 40 miljard dollard loopt. Verschil lende Amerikaanse bankiers hebben in eerste instantie posi tief op de natonalisaties gerea geerd, omdat Mexico volgens hen op die manier heeft duidelijk gemaakt dat het vast van plan is al zijn buitenlandse schulden na te komen. Mexico is ondertussen aan de voor avond van de jaarvergadering van het IMF in Toronto een of fensief begonnen om te bewerk stelligen dat er een noodfonds van het IMF komt voor ontwik kelingslanden die niet tegen hun buitenlandse schuld op kunnen. In totaal zouden de ontwikke lingslanden zo'n 500 miljrd dol lar aan buitenlandse schuld heb ben. BEIROET (Reuter) Een Franse kolonel, die voor de Verenigde Naties in Libanon was gedeta cheerd, is gisteren doodgescho ten toen hij in een westelijke bui tenwijk van Beiroet een VN-ge- bouw inspecteerde dat door de krijgshandelingen voor de eva cuatie van de PLO was bescha digd. VN-functionarissen zeiden dat in het gebied nu en dan vuur gevechten hadden plaatsgevon den tussen Israëlische militairen en sluipschutters van verschil lende Libanese militiegroepen, maar dat het onduidelijk is wie het dodelijke schot op de kolonel heeft gelost. De vuurgevechten die zich giste ren tussen de diverse milities in het westen van Beiroet voorde den hielden later op de dag op. Volgens de politie werden de ge vechten geleverd door elkaar be strijdende Koerden en Sji'itische moslems. Deze bedienden zich van machinegeweren en raket- granaten. Libanese veiligheids troepen slaagden er in een eind aan de strijd te maken. De Liba nese autoriteiten hebben het dra gen van wapens en militaire uni formen, het bewaken van weg versperringen door onbevoeg den, alsmede het houden van be togingen verboden in een poging te voorkomen dat de tientallen KAMPALA (UPI) - Het Oegande- se parlement heeft een wet aan genomen die alle eigendommen die door ex-president Amin wa ren geconfiskeerd, aan de oor spronkelijke bezitters terug geeft. De wet heeft betrekking op alle ei gendommen die het bewind van Idi Amin tussen 1972 en 1979 overnam van meer dan 80 000 Aziaten. Zij werden in 1972 door Amin het land uitgezet. De wet geeft de vroegere eigenaars 90 dagen de tijd om hun bezittingen op te eisen. Gedurende vijf jaar mag men zijn bezit of kapitaal niet uitvoeren. elkaar naar het leven staande groeperingen en de talrijke jeugdbenden de stad onveilig maken. De voornaamste linkse en moslem groepen in West-Bei- roet werken hieraan mee, maar in Oost-Beiroet gaan de gewa pende rechtse milities nog door met het controleren van voorbij gangers en het aanhouden van auto's. Premier Wazzan heeft gezegd dat de overheid alle illegale wapens zal inzamelen zodra de milities van de straat zijn en de officiële politie de touwtjes weer in han den heeft. Dit zal een enorme taak worden, aangezien de tallo ze milities in de christelijke en de moslemwijken sinds de burger oorlog van de jaren zeventig ge weldige wapenarsenalen hebben opgebouwd. De milities van de moslems hebben tevens grote hoeveelheden wapens gekregen van de vertrekkende PLO-ers. BOLZANO, ITALIË - Het hu welijk dat twee Tirolers wil den laten inzegenen op de hoogste berg in Italië de 3.899 meter hoge Ortler, is op die plaats niet kunnen doorgaan. In Bolzano werd vernomen dat de kerk er een stokje voor heeft gestoken. Een 30-jarige spoorwegbeamb te en zijn 26-jarige bruid be klommen de berg donderdag in gezelschap van een pries ter om elkaar op de top het jawoord te geven. Over de ra dio. deelde de bisschoppelij ke curie hun echter mee dat die trouwerij daar op die plaats niet volgens de katho lieke ritus voltrokken mocht worden. De curie van Bolzano voerde als grond aan juridisch com plicaties". Het is algemeen bekend dat de r.k. kerk de keuze van vreemde plaatsen voor een huwelijksvoltrek king wil tegengaan. Het bruidspaar is tenslotte door de priester getrouwd in een hut op 3.020 meter hoog te, die een kapel heeft ADVERTENTIE Is de Britse minister van defen sie John Nott (50) het laatste slachtoffer van de strijd om de Falkland-eilanden? Hij, zijn vrienden en premier Thatcher hebben zich de af gelopen dagen veel moeite getroost om duidelijk te ma ken dat dit zeker niet het ge val is. Nott zelf zei, toen hij woens dagavond in zijn kiesdistrict St Ives bekend maakte uit de politiek te willen, dat het be sluit alles te maken had met zijn wens om - nu hij daar voor nog niet te oud is - een nieuwe carrière te beginnen. Nott was op zijn 28e al direc teur van een grote handels bank, en het zal zeker aanbie dingen regenen nu hij zijn toekomst weer in de ban kiers- en zakenwereld wil zoeken. Hij zal bovendien meer tijd hebben voor zijn kapitale, op commerciële ba sis draaiende boerderij in de landelijke provincie Corn wall. Op die boerderij valt veel goed werk te doen, schijnt het. Een buurman van Nott zei, toen de Britse oorlogsvloot net zee had gekozen. „Als het met de vloot van John net zo gaat als met zijn boerderij, dan zullen die schepen nu al voor de kust van Alaska liggen". Maar dit terzijde. Vrienden van Nott bevestigden woensdag en donderdag dat Nott zich zelf vijftien jaar aan de poli- door Henk Dam tiek gegeven had. en dat die termijn - hij werd in 1966 lid van het parlement - ruim schoots verstreken was. John, aldus die vrienden, heeft altijd al gezegd dat hij de laatste 15 jaar van zijn be roepsleven wat anders wilde. En premier Thatcher onder steunde dit vanuit het verre Glasgow nog eens, door te verklaren dat Nott in decem ber vorig jaar, ver voor de Falkland crisis dus, haar al had gezegd zich bij de ko mende algemene verkiezin gen (die eind volgend jaar of in de lente van '84 zullen wor den gehouden) niet langer kandidaat te willen stellen. Duidelijke zaak dus. John Nott wil uit de politiek omdat hij iets anders wil doen. Hij blijft minister van defensie zolang mevrouw Thatcher hem nog op die post wil hebben (en dat is vermoedelijk tot begin volgend jaar, als het onder zoek naar de voorgeschiede nis van de Falkland-oorlog is afgerond), en dan wordt hij bankier en boer. Niettemin is de verleiding groot om toch maar aan de Falkland-oorlog te denken John Nott. emotioneel als een van de redenen waar om Nott cr de brui aan wil ge ven. Daar zijn ook wel enkele argumenten voor. Denken wij bgvoorbceld nog eens te rug aan het Lagerhuisdebat van 3 april, één dag nadat de Argentijnen de rust van 1800 mensen en 600.000 schapen op de Falkland-eilanden wreed hadden verstoord. John Nott leverde by dat de bat een wanprestatie Hg toonde zich arrogant op het verkeerde moment, gaf de verkeerde argumenten waar om leger en marine geen ant woord hadden gehad op de Argentgnse inval, en ging zelfs zo ver dat hg een aanval lanceerde op de defensiepoli tiek van Labour Daarmee had hij de stemming in het Lagerhuis volkomen verkeerd ingeschat, en hij kreeg er dan ook van langs zoals een minister maar zel den heeft mogen beleven; van Labour, maar ook van zijn eigen partij. Parlementa riërs van links en rechts noemden Notts optreden „het slechtste dat ze ooit in het Lagerhuis hadden ge zien". Mensen die de Britse minister van defensie goed kennen, omschrijven hem, ondanks zijn uiterst scherpe tong. als een „emotioneel en kwets baar man". Heeft de slacht partij in het Lagerhuis mis schien voorgoed Notts ple zier in het politieke werk ge dood? Hoe dat ook zij, de maandag na het desastreuze Lagerhuisde bat diende Nott bij mevrouw Thatcher zijn ontslag in. Dat werd door haar geweigerd, omdat zij hem nodig had op defensie, en omdat de Falk land-eilanden in de eerste plaats de verantwoordelijk heid waren van de minister van buitenlandse zaken, wiens ontslag ze even daar voor wèl had geaccepteerd. Het staat evenwel zeker niet vast dat de commissie van Lord Franks, die momenteel een uitvoerig onderzoek doet naar de voorgeschiedenis van het Falkland-conflict, die me ning zal delen. Immers, het optreden van Nott op defen sie heeft wel zeker mede ge leid tot de Argentijnse invaL Nott immers was de man die, nadat hg in januan 1981 mi nister van defensie was ge worden. een reeks besnoeiin gen aankondigde die als een Exocet-raket insloeg. Vooral de marine was de dupe: tien tallen oppervlakteschepen zouden moeten verdwijnen, marinehavens zouden wor den gesloten, en de personele sterkte van de marine zou met enkele duizenden man schappen worden vermin derd. Het is zelfs zo dat, als Galtieri nu eens een jaartje had ge wacht met zijn militaire avontuur, er nooit een vol doende sterke Britse vloot uitgerust had kunnen wor den om de Argentijnen te verjagen. Bij gebrek aan op pervlakteschepen (de twee vliegdekschepen Invincible en Hermes zouden dan bij voorbeeld allebei verdwenen zijn) en aan marinehavens. Wat vele politieke en militaire deskundigen als directe aan leiding hebben aangewezen voor de Argentijnse inval, is ook het schrappen van de ka nonneerboot Endurance, door Nott vorig jaar aange kondigd. Dit was het enige schip dat de Bntten in de buurt van de Falkland-eilan den hadden rondvaren De Argentijnen moeten hebben gedacht: „Als ze dat schip te rughalen. zgn de Bntten ken nelijk niet langer geïnteres seerd in de verdediging van de Falkland-eilanden", en be raamden vervolgens hun kwalgke plannen. Misschien dat de Falkland-oor log dus toch door Notts hoofd heeft gespeeld toen hij besloot uit de politiek te stap pen7 En een tweede vraag is hg bij het nemen van die be slissing wellicht zelfs een beetje geholpen door me vrouw Thatcher7 Zij kan im mers nu, als het onderzoek van de commissie-Franks on verhoopt mocht aantonen dat de huidige Britse regering schuld draagt voor de Ar gen tgnse inval, met niet alleen de nieuwe man op het minis terie van buitenlandse zaken (de wgd gerespecteerde Francis Pym. die vanaf apnl Lord Camngton vervangt), maar ook op defensie de ko mende verkiezingen ingaan. j 5 t/m 9 september 1982 dagelijks van 9-18 uur zondag 5/9 van 10-18 uur Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht DINSDAG

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9