'Ik hoef niemand te bespioneren' actief in I vrije tijd I Juridisch gevecht om panden Stationsweg Lezers schrijven T. C. Daey Ouwensconsulent lichamelijke oefening: Ex-directeur Groenoordhal al weer jaar in dienst bij gemeente Kwam bouwaanvraag op tijd? LEIDEN - Verschrikkelijk enthousiast hij niet. Toch blijkt uit het gesprek d voormalige' directeur van de Groene hallen, T.C Daey Ouwens (52), wel j heeft in zijn functie als consulent lich lijke oefening bij de gemeente Leiden baan die vroeger met "inspecteur" aangeduid. Zijn blauwe das met het opschrift KNGV (Kon ke Nederlands Gymnastiek Verbond) verra elk geval dat hij de gymnastiek een warm ha draagt. En dat is een deugd die zeker van pas bij de begeleiding van het vak gymnastiek Leidse lagere- en middelbare scholen. Hij ma indruk een door het leven voorzichtig gew man te zijn. Nieuwe, provocerende uitsprak' je hem niet horen doen. Consulent Daey Ouwens gaat niet als een geheim agent g Maar ook niet als een topsporter. "Ik hoef niemand te be ren en het is ook niet de bedoeling dat ik met de jonj meisjes een balletje meetrap. In goed overleg met de val ten kun je het gymnastiekonderwijs ook in de gaten h( Hij kijkt veelbetekenend. De allereerste indrukken v nieuwe functie zijn verwerkt. Hij staat nu voor zijn schooljaar. Na zeven jaar niet aan het arbeidsproces te deelgenomen is hem dat eerste jaar niet tegengevalle: gymnastiekonderwijs in Leiden zit redelijk goed in de en de materialen, al blijven er natuurlijk nog wensen o nagenoeg elke school heeft een speciale docent voor Eigenlijk gaan we nu weer moeilijke jaren tegemoet. Z< er uitziet zal er moeten worden bezuinigd op de uren vc docenten bij het lager onderwijs". Hij zegt het zonde klankverandering in zijn stem. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 door Saskia Stoeliriga Tot 1 januari van dit jaar be paalde de gemeente hoeveel geld er werd uitgegeven aan het vakonderwijs (gymnas tiek, handenarbeid, muziek). De nieuwe regeling geeft één vast bedrag voor het vakon derwijs, dat voor rekening van het rijk komt. Later in het gesprek zal op deze zaak worden teruggekomen. Hij is dan wat heftiger: "Ik denk niet dat je die bezuinigingen kan tegenhouden, maar be grijp me goed; natuurlijk zal ik ervoor vechten dat het gymnastiekonderwijs niet de dupe wordt. In vergelijking met andere landen hebben we toch al heel weinig uren voor lichamelijke oefening ter beschikking." Bij de vraag of zijn collega's ten stadhuize bij zijn terugkomst al met een oordeel over hem klaarstonden, grimlacht hij alleen. In alle formuleringen geeft Daey Ouwens er blijk van dat hij zijn woorden wikt en weegt. Hij heeft geen zin meer om nog hele verhalen op te hangen. De periode 1974-1981 is voor hem afge sloten. Hij wil er ook niet meer over praten. Oplossing Toch zal de geschiedenis van Daey Ouwens in dit verhaal niet kunnen worden omzeild. LEIDEN - De sloop van twee fraaie panden aan de Statiónsweg. en de bouw van een uiterst moaern kantoorpand op die plek, hangt af van de vraag of de bouwver gunning vóór of na 8 jnaart van dit jaar is aangevraagd. De ge meente meent dat het plan te laat is ingediend en weigert een ver gunning voor de nieuwbouw af te geven. Passage Noordwijk b.v. is tegen die weigering in beroep gegaan bij de gemeentelijke commissie voor de beroeps- en bezwaarschriften. Het plan van Passage Noordwijk, een b.v. van Mens Makelaardij, omvat de bouw van een kantoor met een vloeroppervlak van cir ca 2000 vierkante meter. Het col lege van B en W vindt de geplan de nieuwbouw een schending van het stadsbeeld ter plaatse. De twee historischepanden die voor de nieuwbouw moeten wij ken zijn door de gemeente op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. B en W hopen zo de laat-negentiende eeuwse panden voor sloop te behoeden. Ongewenst Voor het gebied rond de stations weg geldt geen bestemmings plan waarmee de nieuwbouw- plannen van Noordwijk Passage b.v. in strijd zijn. Op 8 maart nam de gemeenteraad een voorberei- dingsbesluit waarmee ongewen ste ontwikkelingen in het Sta tionskwartier voorlopig kunnen worden voorkomen. Noordwijk Passage heeft echter op Rijnbrug dag afgesloten LEIDEN De Rijnbrug, de ver binding tussen Utrechtse Veer en Nieuwe Rijn, is maandag voor alle verkeer afgesloten, tenzij het regent Het is de bedoeling maandag de betonnen onder bouw van de brug te repareren, maar als het regent wordt dit werk een week uitgesteld. De af sluiting duurt van acht uur 's ochtends tot vnf uur 's middags. Daarvoor roept deze teveel vragen op. Een ontslagen di recteur wordt immers niet zo maar weer consulent bij de werkgever die tégen hem is geweest. In 1974 werd Daey Ouwens als directeur van de Groenoord- hallen door de gemeente ge schorst en twee jaar later ont slagen "wegens gebrek aan tact". Het was een zaak die zeer veel stof deed opwaaien en ook landelijk veel aan dacht trok. Na allerlei proce dures werd de gemeente Lei den in 1978 door de Centrale raad van beroep verplicht Daey Ouwens tot aan de pen sioengerechtigde leeftijd 80 procent van zijn salaris uit te keren. De enkele jaren rust na deze he le affaire hebben beide partij en goed gedaan, want in be gin van het jaar 1981 begon wethouder Van Dam (onder wijs) weer aan Daey Ouwens te denken. Te moeten betalen 4 maart een vergunning aange vraagd voor de bouw van een kantoor met een bakstenen voor gevel. Op advies van de wel standscommissie is het bouw plan later gewijzigd en in plaats van de bakstenen gevel een mo derne glazen pui gekomen. Dit gewijzigde bouwplan dateert van 22 april. Volgens de gemeente is het plan zo ingrijpend gewijzigd dat er sprake is van een nieuw bouwplan dat is ingediend nadat het voorbereidingsbesluit is ge nomen. Dit stelt de gemeente in staat de bouwvergunning te wei geren. Noordwijk Passage b.v. meent ech ter dat van een nieuwe bouwaan vraag geen sprake is maar dat het gaat om een aanpassing van het plan aan de eisen van de wel standscommissie. Het wel of niet afgeven van een bouwvergun ning staat of valt dus met het tijdstip waarop de bouwvergun ning is aangevraagd. Het juri disch gevecht daarover kwam gisterochtend aan de orde bij de gemeentelijke commissie voor de beroeps- en bezwaarschriften. Gering De raadsman van Passage Noord wijk b.v., mr. Van der Pluijm, be toogde dat de gemeente ten on rechte probeert belemmeringen op te werpen. Hij meent dat het wijzigen van de voorgevel een geringe aanpassing is en dat de gemeente op grond daarvan niet de bouwvergunning kan weige ren. Volgens wethouder Waal (ruimtelijke ordening) is het plan van 22 april wezenlijk anders dan dat van 4 maart en kan daarom van een een nieuwe bouwaan vraag worden gesproken. De particulieren eigenaren van de panden Stationsweg 23 en 25 hebben een bezwaarschrift inge diend tegen de plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst van beide panden In het con tract van Passage Noordwijk b.v. is een ontbindende voorwaarde opgenomen dat de koop niet doorgaat als de panden op de monumentenlijst worden ge plaatst. Volgens de eigenaren voor onbenutte kwaliteiten, zoiets was toch wel wat zuur. En Daey Ouwens was niet ongenegen de onderhande lingen met de gemeente te heropenen. Daey Ouwens meent dat beide partijen goede wil hebben ge toond en tevens een streep hebben gezet onder het verle den. "De deur moet nu maar eens dicht worden geworpen. Anders blijf ik de man van "de affaire" en zou ik nooit meer behoorlijk werk kun nen doen". Of de gemeente zich op deze manier heeft wil len rehabiliteren, blijft altijd een vraag; de oplossing is in elk geval knap gevonden. Reputatie De ex-directeur had een repu tatie op sportgebied. Hoewel hij doordat hij in militaire dienst moest de sportacade- mie niet heeft kunnen afma ken, was hij wel vijf jaar zijn de panden door de gemeente op de monumentenlijst ge plaatst, niet omdat het om bij zondere woonhuizen gaat, maar om de nieuwbouwplannen te doorkruisen. Advies Over de plaatsing van de panden op de monumentenlijst moet de commissie voor de beroeps- schriften advies inwinnen van de monumentencommissie. De le den van deze commissie moeten echter nog benoemd worden. Hoewel wethouder Waal verze kerde spoed te zullen betrachten bij het benoemen van de com missieleden zal een beslissing van de beroepsschriftencommis- sie toch nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Van Heijningen In de rubriek 'Steeds' las ik het re laas over Odessa en Bert Jansen (géén familie). Graag wil ik u er op wijzen dat deze zaak ook nog een andere kant heeft. Hoewel de eigenaar zich - terecht lijkt mij - beklaagt over het beleid van de gemeente Leiden in deze, schroomt hij niet gebruik te ma ken van mr Van Heijningen, roemrucht zoals u schrijft. In een artikel in Vrij Nederland van 28 augustus 1982 kunt u le zen hoe mr. van Heijningen - naar ik aanneem één en dezelfde als de advocaat van Bert Jansen - de Centrumpartij adviseert en door de mazen van de wet heen helpt. M i. getuigt het niet van al te hoog moreel peil om gebruik te maken van de diensten van een advocaat, die dit soort men sen, fascisten in mijn ogen tot zijn clientenkring rekent. Door zijn adviezen spaart de Centrum partij heel wat guldens boete uit en wint daardoor stemmen: ie dere gulden van het verkiezings budget is volgens hetzelfde ar tikel in Vrij Nederland - immers goed voor één stem. Van Heijningen besp"art door zijn adviezen de Centrumpartij vele duizenden guldens en stemt in sportinstructeur in het leger geweest en bekleedt hij al ja ren de functie van voorzitter van de Turnkring Gouda en Omstreken. Sinds drie jaar zit hij in het bondsbestuur van de KNGV en onlangs is hij ook benoemd tot lid van het Europees bestuur. Daey Ouwens zou zijn woor den: "geestelijke inspanning moet worden afgewisseld met lichamelijke inspan ning", geweld aandoen als hij zelf niet met de aan sport zou doen. De consulent is regel matig in actie te zien op de velden van de voetbalclub HBS in Den Haag. Verder geeft hij onderricht in turnen en recreatiesport. Daey Ouwens vindt het jam mer dat Nederland geen tra ditie heeft op het gebied van de lichaamsoefening. "In En geland wordt er onder schooltijd veel meer aan dacht aan gymnastiek be steed. Elke dag wel een paar uur. Bij ons heerst nog steeds het idee: we zijn een klein land, dus moeten we - om in ternationaal mee te tellen - erg veel aandacht besteden aan de talen. Dit gaat ook ten koste van liet gymnastiekon derwijs". Natuurlijk ziet hij ook wel dat er ontwikkelin gen in de goede richting zijn. "Als er nu een school wordt gebouwd staat er ook een gymnastiekzaal naast", zeg hij enigszins tevreden. Een ander aspect van het con sulentschap is het verstrek ken van materialen. Daar hoort ook de controle bij. Als een bok door de poten zakt of een touw van een ring het be geeft, kan - theoretisch ge zien - de gemeente aanspra kelijk worden gesteld. Om dat te voorkomen geeft Daey Ouwens op gezette tijden fir ma's de opdracht de attribu ten in een gymzaal te inspec teren. 'Zekerheid daarover heb je na tuurlijk nooit. Natuurlijk ko men er wel aanvragen voor materiaal binnen, die niet al lemaal kunnen worden geho noreerd Maar als daar op wordt beknibbeld, klaagt nie mand; daar zijn de scholen aan gewend". En over de kwaliteit van het gymonder- wijs zelf? "Nee. klachten daarover van ouders, leerlin gen of docenten heb ik het af gelopen jaar niet gehad" De dupe Een van de belangrijkste aspec ten van de gymnastieklessen noemt Daey Ouwen het sa men bezig zijn. Daarnaast het de leerlingen bijbrengen van sportiviteit. "Het gymnas tiekonderwijs biedt ook veel meer dan in andere lessen het geval is, de mogelijkheid om sociaal karakter te tonen". ken dat deze meerderheid Hcn- rictte van Dongen inderdaad ge schikt vindt, want anders zou die positieve discriminatieregel niet aan de orde zijn geweest' Echter, de manier waarop deze re gel in de besluitvorming is ge bruikt. ontkracht de essentie er van. nl als de kandidaat geschikt is zijn er geen "andere factoren" die /waarder wegen Want dat is nu juist de reden dat in zoveel (hogere) ftincties meer mannen te vinden zijn, omdat er altyd wel "andere factoren" (meer ervaring enz zijn om de man geschiktér te laten zyn Om deze ongelijkheid tussen man nen en vrouwen op te heffen is nu juist de passage in het PvdA- verkiezingsprogramma opgeno men. Wij blijven bij de constate ring dat een meerderheid van de PvdA-fractie niet het eigen ver kiezingsprogramma wenst uit te voeren, waarmee ook de kans dat in de komende vier jaar het colle geprogramma t.a.v dit punt zal worden uitgevoerd, aanzienlijk verkleind is Namens de Rooie Vrouwen Leiden Th ca Heercn Mieke Schutte Hogewoerd 86 De consulent lichamelijke oe fening, Daey Ouwens (rechts). in gesprek met docenten van de Rembrandt Scholengemeen schap m de gymzaal ran het nieuwe complex in de Coebel «Foto Holvast) Op alle fronten wil Daey Ou wens met de vakdocenten proberen het gymanstiekon- derwijs zo te integreren in de andere lessen, dat het niet meer zo voor de hand ligt dat de gymnastiekles uitvalt als er iets anders belangrijks is. "Waar we nu mee bezig zyn is. te proberen de eindexa mens uit de gymnastiekzalen te houden. Dat is geen ge makkelijke zaak. Je kunt dat ook niet van het ene op het ander jaar doen Daar zit te veel aan vast: andere ruimten zoeken, kinderen uit hun be schermde omgeving rukken en leraren van het ene ge bouw naar het andere sturen om te surveilleren. Toch wil len we daarvoor een oplos sing vinden. Lachend "De leukste zorg die je hebt. is dat het gymnastiekonderwijs kan doorgaan" Verkiezingscampag nes Bij jongerenvereniging Augus- tinus wordt dinsdag een fo rumavond gehouden over het onderwerp "verkiezingscam pagnes. informatie of dema gogiey* Aan de iKtoravcmd van de verkiezingen wordt nagegaan in hoeverre het rechtvaardig u om met niet- politieke middelen als ballon nen. lucifers en fietsende lijst trekkers stemmen te werven Ook komt de vraag aan de or de wal er van de voorgeschil derde campagneleuzen na de verkiezingen in de praktijk overblijft Het forum bestaat uit Jeltje van Sxeuwenhoxen (Tweede-Kamerlid PvdA). Peter Lankhorst (Tweede-Ka merlid PPR). H Heemskerk hoofdbestuurslid D'66) en Ed van Veen van de Stichting Burgerschapskunde Het fo rum begint om half negen. Rapenburg 24 Rock roll In muziekcafé Scarabee. Pte- terskerkchoorsteegtreedt za terdagavond vanaf acht uur rock A roll parodist Nico Bill op. met swingende rockmu ziek uit de jaren vijftig en zestig Luisteren In het gezondheidscentrum van de Merenwijk begint woens dag de cursus "luisteren naar kinderen", gebaseerd op het gelijknamige boek van dr Thomas Gordon. De cursus is bestemd voor ouders van kin deren van elke leeftijd Het is de bedoeling concrete vaar digheden te leren die direct in de praktijk gebruikt kunnen worden De cursus duurt tien avonden Opgeven of inlich tingen bij L. Bertina. tel 132254 De twee panden aan de Stationsweg (links en midden), die gesloopt zouden moeten worden om plaats te maken voor een kantoor. De gemeente probeert dit te verhinderen mijn ogen niet één maar dui- Volgens Dick Tesselaar (in de zendmaal op deze lieden. Al met krant van 1-9-82) spitste de dis al vind ik Bert Jansen niet zo zie- cussie zich toe op wat onder ge lig als in het artikel wordt gesug- schiktheid moet worden ver gcreerd en betreur ik de sympa- staan Voldoen aan de functie ei thic. die er voor hem wordt ge- sen dus Voor een politieke func wekt. tie als wethouder zyn dat. om er een paar te noemen bestuurlijke Ton Jansen capaciteit, inhoudelijke kennis Nieuwe Rijn 6 t.a.v. dc betreffende portefeuille- Leiden en politieke betrouwbaarheid (o a onderschrijft hij zij het ver Van Dongen (2) Jj™,. cq ht" c°"cgcpro' Het afdelingsbestuur vond dat Afgelopen dinsdag heeft de PvdA- Henriette van Dongen (en ook Jit fractie de keuze van de wethou- Peters) op basis van eigen beoor- derskandidaten heroverwogen, deling van beider functioneren op verzoek van de ledenvergade- in de afgelopen raadspenodc. ring, waarbij met name aange- maar ook op basis van gesprek drongen is op het toepassen van ken met fractieleden, geschikt de voorkeursbehandeling voor was voor het wethouderschap, vrouwen, zoals die in het verkie- dit is uiteraard getoetst aan zo- zingsprogramma is vastgelegd. wel bcstuurlykc als politieke fac- Voor de duidelijkheid nog maar toren, eens: als een vrouw voldoet aan Uit het artikel in de krant van 1 Si- de functie-eisen (dus geschikt is), 82 blykt dat een meerderheid in knjgt zij voorrang boven een de fractie "andere factoren" (wei- eventuele mannelijke kandidaat. ke"') zwaarder liet meetellen dan wanneer vrouwen in die functie de positieve discrmmaticregel ondervertegenwoordigd zijn. voor vrouwen Hieruit mag bly-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3