Sparen met schone handen m ÜH Üiover rente zonder bijsmaak. Economie Extra Bedrijven: niet alleen getob S*M Beurs week sSN - De opmars van het alternatieve bankieren (1) Wel beleggen in woning bouw, niet in Zuid-Afrika. J Gouden bergen bij de ASN? ft Door Wim Fortuyn ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 "Verdomd moeilijk", luidt het antwoord van Piet Boef, di recteur van de Algemene Spaarbank voor Nederland. En hij neemt als voorbeeld het vraagstuk kernenergie. Zo'n twintig jaar geleden was het geen probleem om te be leggen in openbare electrici- teitsbedrijven. De spaardui ten van de ASN-klanten la gen er veilig en nuttig en le verden een zekere, zij het niet al te hoge, rente. Maar sinds de bouw van de atoomcentrales in het Zeeuwse Borssele en het Gel derse Dodewaard is het ste ken van geld in nutsbedrij ven een omstreden zaak. "Daarom doen wij dat niet langer. Maar intussen zitten we wel met onderhandse le ningen met looptijden tot 1998. Weliswaar niet in Zee land of Gelderland, maar via het landelijk koppelnet komt stroom uit Borssele en Dode waard ook in Limburg te recht. En als je eenmaal in onderhandse leningen hebt belegd, kun je niet plotseling je geld terugtrekken. Je kunt dat alleen maar langzaam doen - door uitsterving". De vraag die aan de reactie van Boef vooraf ging zal inmid dels geen geheim meer zijn: hoe moeilijk is het om er in financiële kring een ethische code op na te houden? Het is met geld immers niet anders dan met atoomkracht. Langs een omweg kan het overal te recht komen. Via de bank bij de Gasunie, via de Gasunie bij de Shell, via de de Shell in Zuid-Afrika bij het apart heidsregime van Botha. "Rente zonder bijsmaak", heet niettemin de slagzin waar mee de Algemene Spaarbank aan de weg timmert. En met succes. In vier jaar tijd steeg het aantal spaarders van 50.000 naar 66.000, terwijl het spaartegoed met 100 miljoen toenam tot 280 miljoen gul den. Een forse groei, die Piet Boef voornamelijk toeschrijft aan de grotere aandacht voor publiciteit in de afgelopen ja ren. "We zitten in een stroom versnelling. Dit jaar bedraagt de groei zelfs veertien tot zes tien procent. Dat wordt door geen enkele bank geëve naard. Kennelijk voorzien we in een grote behoefte, waarbij meetelt dat we gemakkelijk toegankelijk zijn dankzij de koppeling aan de Postgiro. Dat is een belangrijk onder scheid met andere spaarban ken, die werken met eigen re gio-posten". Het 'eigen' publiek weet de ASN steeds beter te vinden. Publiek, dat moet worden ge zocht in min of meer linkse kringen. Bij leden van vereni gingen als Milieudefensie, en poütieke partijen als de PvdA, bij de trouwe lezers van dag- en weekbladen die als progressief te boek staan. En niet in de laatste plaats bij leden van de FNV, waarmee de ASN nauw verbonden is. De ASN is een vakbondsbank, zoals directeur Piet Boef vier jaar geleden nog in dienst van het toenmalige NW - een vakbondsman is. De statuten bepalen dat drie van de zes bestuursleden worden aangewezen door de Federatie Nederlandse Vak beweging en de drie overige door de verzekeringsmaat schappij Centrale NV, die al sedert het begin van deze eeuw wortelt in de sociale be weging, zeg maar NW en SDAP, nu FNV en PvdA. Het is die sociaal-democrati sche achtergrond waaraan de Algemene Spaarbank voor Nederland haar identiteit ontleent. Voor het overige onderscheidt de in stich tingsvorm gegoten en dus on afhankelijke bank zich niet van andere spaarbanken. Zo staat onder 'doel' niet meer vermeldt dan het zonder winstbejag bevorderen van het sparen, terwijl onder het hoofd 'belegging' slechts de richtlijnen van de Nederland- sche Bank worden aange haald. "Wat er verder met het geld ge beurt, is een zaak van het be stuur dat de algemene lijn uitstippelt en de directie die het beleid invult", erkent bruik maken van het Postgi ro-circuit. Het heeft natuurlijk zijn oorza ken. De belangrijkste: de Al gemene Spaarbank voor Ne derland is pas in 1960 opge richt De echte groei is nog maar net op gang gekomen Het Vnje Volk liep in 1945 van stapel en had bovendien voorlopers in Het Volk en Voorwaarts De Centrale Volksbank is 60 jaar oud, de RPS een kleine eeuw. Ook een rol echter speelt, dat de ASN in vergelijking met andere banken nauwelijks groeipretenties heeft. Zo doet de Algemene als enige spaar bank niet mee in de Bank der Bondsspaarbanken, die zich beweegt op het tem 'in v.m handelskredieten. Evenmin onderneemt de ASN op eigen houtje initiatieven om zich te verbreden, zoals de CVB wel doet door samen te gaan met de Centrumbank en de RPS door met de Postcheque en -Girodienst op te gaan in de Postbank. Zelfs een fusie met de enige andere bank met een linkse naam, de Holland se Koopmansbank - in han den van de Centrale en de Westduitsc FNV DGB wordt niet overwo gen. Achter die bescheidenheid van de ASN schuilt een zekere weerzin bij de Nederlandse vakbeweging om de belan gen van de werknemer bre der te zien dan absoluut ge boden. Beducht om de vin gers te branden, begeeft de FNV zich liever niet op het terrein van de gedoodverfde tegenstander, het kapitaal. Daarmee stelt zij zich anders op dan vakbonden in landen als Finland. Zweden. Israël en ook West-Duitsland. Piet Boef verklaart die angst aan de hand vah een voorbeeld de Israëlische vakbond Hts- tadrud, die zich diep in het economisch verkeer heeft ge nesteld met onder meer de grote handelsbank Hapoelim (bank van het volk) en com plete chemische bedrijven De ASN-directeur: "In zo'n situatie kom je als vakbond jezelf tegen. Als m Israël de chemische cao moet worden afgesloten, praat de Hista- drud met zichzelf Daar ligt natuurlijk een duidelijke be langentegenstelling In Ne derland is eigenlijk nooit sprake geweest van een vak bondsmacht in het hele maat schappelijke leven en richten we ons meer op het verster ken van de sociale zekerheid. Uiteindelijk vloeit dat voort uit vrees voor vuile handen en verlies aan geloofwaardig heid. Of je daaraan moet toe geven, is natuurlijk een ande re kwestie" Het is verleidelijk om, hier aan gekomen, het proefschrift aan te halen van de Twentse academicus Jonkergouw, die onlangs boze reacties opriep van FNV-zijde door te stellen dat de vakbeweging in Ne derland de ondergeschikte positie van de werknemer al leen maar bevestigt en ver sterkt Slechts terzake doet. dat de ASN eigenlek geen rol van betekenis mag spelen m het economische machtsspel. De spaarbank dient zich te bepalen tot haar bescheiden taak: te waken over het spaargeld van de werknemer en er voor te zorgen dat h<t 'milieu-vriendelyk' wordt aangewend. Dat het in elk ge val niet in handen komt van een ondernemer, die gaat in vesteren in Zuid-Afrika of in een robot die. zonder discus sie, het werk van diezelfde werknemer overneemt. Daarmee is de cirkel rond Door bescheiden en als spaarbank te blijven opere ren, kan de Algemene Spaar bank voor Nederland de han den van de petal IpÜ la Dfl I der-werknemer schoon hou den. De spaarders hun hun beurt belonen dat met trouw aan de ASN. die daardoor zelfstandig kan blijven opere ren en de handen van de vak bond op de achtergrond rein kan houden. Rente zonder bysmaak: zo simpel als de leuze is. zo ingewikkeld is het mechanisme dat haar in stand houdt. Piet Boef. "In de praktijk komt het er op neer dat we handelen overeenkomstig met wat voor de vakbond van betekenis is. Via de bond hebben de werknemers zo toch medezeggenschap over de besteding van hun spaar geld". Vastgelegd in expliciete regels is het beleggingsbeleid niet. Maar dat betekent geenszins dat de ASN er moeite mee heeft kleur te bekennen aan de buitenwacht. Twijfels daaromtrent verdwijnen on middellijk bij een nadere be schouwing van het materiaal aan folders. Volgens Boef is de enige reden dan ook dat vakbondsgerichte beleid niet te vatten is in absolute richt lijnen, zoals werkgelegen heid. "Dan stuit je op proble men. In kernenergie en de wapenindustrie zit tenslotte ook werkgelegenheid, maar die is omstreden. Neem maar die nota van de FNV over be wapening, die vorig jaar voor nogal wat discussie zorgde (doordat de FNV wel moeite toonde met de wapenindus trie, maar zich toch vragend opstelde vanwege werkne- mersbelangen, red.). Zolang dergelijke vraagstukken niet zijn uitgekristalliseerd, hou den we ze buiten ons beleg gingsbeleid. We kunnen niet veel meer doen dan ze omzei len", aldus Boef. Ook de voorschriften van de Nederlandsche Bank maken het de ASN moeilijk een glas helder beleid uit te zetten. De bank kan het haar toever trouwde spaargeld niet ge heel naar eigen goeddunken in volkomen onverdachte projecten steken. Als spaar bank is de ASN er in de eer ste plaats om de financiële belangen van de rekening houder veilig te stellen. Piet Boef: "We moeten de spaar der zekerheid bieden en een behoorlijke rente. Daarom moeten we de risico's zoveel mogelijk spreiden. We mo gen niet alles in woningbouw of sociaal-cultureel werk ste ken, dat is tegen de regels van het kredietwezen. Je moet ook andere dingen doen". Beleggen dus in staatslenin gen, pandbrieven of obliga ties van bedrijven als de Ne derlandse Spoorwegen en een enkele particuliere on derneming. Zekerheid en een gestage rente komen bij een spaarbank vóór idealen. Een regel die veelal leidt tot be leggen bij of met rugdekking van de overheid. Als het dan een keertje minder goed dreigt te gaan, zoals door een forse waardedaling van de pandbrieven van de West- land-Utrecht Hypotheek bank, is er geen man over boord. Aan de andere kant is het voor de ASN daardoor soms "verdomd moeilijk" om de rente geheel smetvrij te houden, overeenkomstig de belofte aan de rekeninghou der. Complete duidelijkheid over het beleggingsbeleid kan de ASN dan ook maar op één manier verschaffen: door in het jaarverslag alle klanten aan debetzijde te vermelden. Van de groteren als de Bank voor Nederlandse Gemeen ten en de Landelijke stich ting Bejaardenbouw tot de kleintjes als de speeltuinver eniging Krispijn en de gehan dicapte particulier, die geld heeft geleend voor het aan passen van zijn woning. Als één van de zeer weinige ban ken is de ASN een volledig open boek, wat het beleg gingsbeleid aangaat. "Iedere rekeninghouder kan het jaarverslag opvragen", zo doet Boef uit de doeken hoe de ASN verantwoording af legt bij de spaarders, die zo zelf kunnen nagaan of hun rente al dan niet een bij smaak heeft. Een voordeel, met het oog op dit laatste, is dat de ASN een kleine bank is en het aantal spaarders en debiteuren dus betrekkelijk gering. De histo rische binding met PvdA (SDAP) en FNV (NW) mag dan duidelijk zijn, met slechts 66.000 rekeninghou ders lijkt de spaarbank een maar dun gewaardeerde telg van de 'rooie familie'. Ter ver gelijking Het Vrije Volk, een ander product van diezelfde sociale beweging. Ruim 150.000 abonnées heeft deze krant, waarbij men bedenke dat Het Vrije Volk zich ge heel op Rotterdam heeft te ruggetrokken. terwijl de ASN landelijk opereert. Ook in financiële kring behoort de ASN tot de kleintjes, waarvan het markt aandeel niet in procenten kan worden uitgedrukt. Met een spaarte goed van een kwart miljoen zit de ASN nog ver onder de bepaald niet grote Centrale Volksbank (1,3 miljard), die ooit voortkwam uit het NKV en ook duidelijke banden on derhoudt met de vakbewe ging. Veel groter nog is de af stand tot de Rijks Post Spaar bank (spaartegoed 15 mil jard; veertien procent van de spaarmarkt), waarmee de ASN zich in zoverre kan ver gelijken dat beide banken ge- De klanten van een groente winkel kunnen een eigen ge dragslijn volgen. De één zal de Argentijnse Granny Smith mijden vanwege de bijsmaak van een generaais- bewind, de ander laat de pot met Russische kersen links liggen, een derde moet voor al niets hebben van bespo ten fruit. Verplaats diezelfde klanten naar een bank en de ver schillen vallen weg. Zij scharen zich allen achter hetzelfde loket. Ze hebben geen keus, want er is maar één soort rente te koop. Maar die kan wel uit vele, soms vuile, handen komen. Vervelend voor wie ver schoond wil blijven van po litiek of anderszins omstre den zaken. Waar de belastingbetaler nog, op afstand, meepraat over de bestemming van zijn geld, blijft de spaarder monddood. De geldstromen op de vrije markt laten zich niet richten naar een ethi sche code. Banken wie heeft er niet mee te maken - onttrekken zich wat dat be treft aan democratische, laat staan individuele, con trole. Twee banken vormen een uit zondering. De Algemene Spaarbank voor Nederland en de Triodosbank. Beide hanteren eigen principes, beide maken er geen geheim van waar zij hun geld, cor rectie: het geld van de spaar der, insteken. De Triodos bank plaatst een directe be trokkenheid van de spaar der met het beleggingspro ject waar zijn geld in zit zelfs voorop. De ASN profi leert zich meer door, namens een belangengroep, politiek positie te kiezen. Dissidenten in een wereld van koele cijfers en klinkende munten. Twee portretten. Deze week de Algemene Spaarbank, volgende week Triodos. Piet Boef van de ASN "Via de vakbond hebben de werknemers medezeggenschap over de besteding van hun spaargeld door ons". (Foto Peter Senteur) AMSTERDAM - De uitgelaten beursstemming over de golf van renteverlagingen in de rijke industrielanden kwam deze week tot rust. De Am sterdamse Effectenbeurs had daar overigens niet erg aan meegedaan, maar Wall Street wasta de zevende hemel. On ze beurs bleef tobben met overwegend slecht bedrijfs nieuws, maar kwam deze week echter ook met een aan tal verheugende winstverbe teringen voor de dag. De Newyorkse effectenbeurs behield aanvankelijk zijn stij gingskracht nadat ook vorige week een verdere koersver- betering was bereikt. De in dex voor de dertig leidende beursfondsen kwam zelfs even boven de 900, een peil dat sedert eind augustus vo rig jaar niet meer is bereikt. Maar lang duurde dit niet, want midden in de week kwam er een reactie. Deze 5 het gevolg van de eerste rentestijging in de Verenigde Staten sedert vele weken en de naasting van de Mexicaan se banken. Hierdoor is het fi nanciële perspectief enige mate verduisterd, zodat het wachten is op nieuwe initia tieven van de Federal Reser ve, het bestuur van de geza menlijke Amerikaanse cen trale banken. Later in de week sprong Wall Street andermaal over de 900 tot een nieuw hoogterecord als reactie op de vaste goud- markt die op zijn beurt rea geerde op het dreigende bankkroet van een groot aan tal Zuidamerikaanse landen. De stroom van discontoverla gingen die vorige week over West-Europa trok, veroor zaakte deze week in Italië en Oostenrijk nog een verlaging maar bleek daarna te zijn uit gewoed. Ook hier is het wachten op nieuwe impul sen. Volgens velen in Amerika zul len in de komende herfst de eerste tekenen van econo misch herstel duidelijker worden, maar het is daarbij wel opvallend dat hiervoor meer optimisme in regerings kringen bestaat dan in het be drijfsleven zelf. Op de Verenigde Staten wordt druk uitgeoefend de recente renteverlaging niet weer on gedaan te maken, maar an derzijds wees vooral de Duit se vertegenwoordiging erop de hand in eigen boezem te steken en een dam op te wer pen tegen de nog steeds toe nemende begrotingstekor ten. Volgens verwachting zal in Nederland het begrotings tekort, dat dit jaar aanvanke lijk op 16 miljard gulden was geraamd, in werkelijkheid gaan uitgroeien tot het dub bele daarvan, of 32 miljard gulden. Alleen dat kost ons straks zo'n slordige drie mil jard gulden rente extra per jaar. Dat het onder deze omstandig heden niet erg met de koers stijgingen op onze obligatie- markt wil vlotten, laat zich denken. De stijging van vori ge week werd beëindigd en de meeste obligaties bleven hangen. Wel ging over een breed front de hypotheekren te omlaag en slaagde de rege ring erin op basis van 10 pro cent rente 1,1 miljard gulden op de nieuwe staatslening te gen 100,5 procent binnen te krijgen. Het feitelijke rende ment kwam hierdoor iets be neden de 10 procent te lig gen. Te meer daar de eerste koersen van de nieuwe le ning eerder boven de 100,5 procent uitstegen. De aandelenmarkt had het nog moeilijk De beurs begon de week enigszins flauw, maar de hervatte koersstijging van Wall Street in de eerste helft door C. Wagenaar van deze week trok vooral de internationals weer omhoog. Door het grote gewicht dat deze groep heeft op het alge meen koersgemiddelde van Amsterdam fluctueerde dat nogal sterk. Het bedrijfs nieuws was sterk gemengd. Veel slechte berichten, maar ook een aantal gunstige. Zo als van de KNP. Gist-Broca- des, Nationale Nederlanden. Meneba. Riva, Vcrto en Eco- nosto. KBB. VNU, Van Om meren. Nedlloyd, Hal Trust en Naarden kwamen echter met lagere en soms zelfs met fors lagere resultaten voor de dag De indruk bestaat dat de reces sie steeds verder doorvreet, maar dat alleen ondernemin gen die al enige jaren geleden begonnen zyn met drastisch te reorganiseren, nu de reces sie beter te lijf kunnen gaan. Dit nam niet weg dat zowel de deelindex van de lucht vaart- en scheepvaartfond- sens als van lokaal algemeen - dus zonder de internatinals - op nieuwe laagtepunten van het jaar terechtkwamen. En dat maakte een beklem mende indruk, want zo ge lukkig als Gist-Brocades die deze week een nieuw hoogte punt van het jaar aansloeg op 82 gulden tegen 58 gulden in januari, zo gelukkig zijn er maar weinigen. Een winst stijging van 26 procent in de eerste zes maanden van dit jaar hebben dan ook maar weinig ondernemingen ge boekt Toch waren ook Riva. Verto cn Nationale Nederlan den flink hoger op hun mee vallende resultaten Opval lend goed in de markt lag ook Ver. Machinefabriek Stork met een winststijging van 46 gulden op 52 guldon Daaren tegen moesten VNU. Nedl loyd, Van Ommeren. Pont en Ceteco zo'n dnc tot vyf gul den terug.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25