Als twee druppels water Tweelingen hebben soms telepatisch contact Het mysterie van de roestige spijker Verkiezingsfraude op Vlieland? ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 Extra PAGINA 23 In de spruitjes zit 'm zowat het enige verschil tussen hen. In tegenstelling tot haar tweelingzuster Diny, die er bijkans het zuur van krijgt, kan Marina Arens- man daar wel een heel bord van op. En toevallig draagt Marina haar haar nu anders dan Diny, maar daarmee houdt het onder scheid wel op tussen deze 45-jarige identieke twee ling uit respectievelijk Rotterdam en Alphen aan den Rijn. Vroeger, tot hun zestiende jaar, droegen ze zoals zoveel twee lingen ook nog dezelfde kle ren, omdat de ouders dat zo schattig vonden. Maar nu doen ze dat nog maar eens per jaar en dat is wanneer het jaarlijkse tweedaagse con gres van de Nederlandse Ver eniging van Tweelingen wordt gehouden. Afgelopen zaterdag en zondag was dat in de lommerrijke omgeving van Zeist weer het geval. Het programma ver meldde twee lezingen en voor het overige gezellig sa menzijn. Ongeveer dertig tweelingen (er zijn er twee honderd lid) waren daar op afgekomen. Onder hen be vonden zich traditiegetrouw ook Marina en Diny Arens- man en wel voor de tweeën twintigste keer in successie, naar zij zeiden. Zoals de meeste aanwezige tweelingen waren ze ook nu weer eender uitgedost. Niet alleen qua uiterlijk gelijken ze als twee druppels water, ook qua karakter. Bij hen is zelfs sprake van een telepa- tisch contact. Maar dat is by meer tweelingen het geval. Telepatisch Tweelingen onderscheiden zich in twee soorten: twee-ei- ge of ongelijke en eeneige of identieke. Een twee-eige tweeling is ontstaan uit twee afzonderlijk bevruchte eicel len (van één ovulatie); het paar kinderen heeft evenveel kans op gelijkenis als twee broers of twee zusters of een broer en een zuster. Soms zijn zij van hetzelfde geslacht en soms ook niet. Een eeneige tweeling daarente gen is altijd van hetzelfde ge slacht. Hij ontstaat indien een jonge vrucht zich in een zeer vroeg stadium in twee afzonderlijke, gelijke vruch ten splitst, die zich vervol gens van elkaar losmaken en zich elk tot een apart indivi du ontwikkelen. Bij onvolle dige scheiding ontstaat een zogenaamde Siamese twee ling. Psychisch en lichamelijk gelij ken eeneige tweelingen zo doende sterk op elkaar; hun erfelijke aanleg is identiek. Vandaar dat identieke twee lingen tegelijkertijd wel eens tanden beginnen te krijgen. Marina en Diny Arensman kunnen daarover meepraten. Niet alleen wisselden zij op hetzelfde moment hun melk- gebit, ook kregen zij tegelij kertijd de bof en de mazelen. „En we begonnen exact de zelfde nacht te menstrueren", herinnert Marina zich. „Ook hebben we vrijwel dezelf de interesses", zegt Diny. „Zo Daarachter Diny en Marina Arensman. (Foio GPD) kozen we allebei voor de ver pleging en ik vind zo'n beetje dezelfde mensen aardig, die zij aardig vindt." „Maar er is dus ook telepatisch iets tussen ons", vertelt Mari na. „Het is bijvoorbeeld ge beurd dat mijn zus en ik op dezelfde dag in twee verschil lende plaatsen precies dezelf de bril kochten, zonder dat we het van elkaar wisten. En zo is het ook gegaan met een paar schoenen. Ik kocht ze in de ene winkel en mijn zus in de andere. En allebei weer op dezelfde dag zonder het van elkaar te weten. Het is toch sterk, niet?" Verschillen Volgens de Amerikaanse psy choloog Tom Bouchart valt dat nogal mee. De afgelopen tien jaar heeft hij veel onder zoek gedaan naar identieke tweelingen, die vóór hun der de jaar van elkaar werden ge scheiden, doordat ze in afzon derlijke gezinnen werden geadopteerd. Boucharts studie bracht tal van opmerkelijke feiten aan het licht en tijdens het tweelin gencongres vertelde prof. dr. G.A. Kohnstamm daar iets over. Kohnstamm, als ont wikkelingspsycholoog ver bonden aan de Leidse univer siteit, hield een lezing over een materie, waar zijn mede werkers en hij momenteel onderzoek naar doen, name lijk: temperaments verschil len bij kinderen, ook bij tweelingen. In het licht daarvan zijn Bou charts bevindingen hoogst interessant. Op prille leeftijd van elkaar gescheiden iden tieke tweelingen bleken later in meer dan één geval een partner met dezelfde naam te hebben getrouwd. Meer dan eens bleek de ene helft op hetzelfde moment als de an dere helft van zijn partner te zijn gescheiden. Boucharts conclusie luidde dan ook dat eeneige tweelingen, die ge scheiden van elkaar zijn op gevoed, méér op elkaar lyken dan identieke tweelingen die in hetzelfde gezin zijn geble ven. Opmerkelijk, vond Kohn stamm. Te meer omdat je het omgekeerde zou verwachten. Van kinderen die in eikaars omgeving worden opgevoed mag je volgens Kohnstamm toch verwachten dat ze el kaar niet onaanzienlijk bëin- vloeden. Maar hier lijkt de schijn toch te bedriegen, zo Filosofeerde hy. Want twee lingen die in hetzelfde gezin door Sjak Jansen opgroeien, worden bewust of onbewust door de ouders verschillend gemaakt. Groeien ze daarentegen ge scheiden van elkaar op, dan zullen ze zich ieder naar hun aard ontwikkelen en die na tuur is by eeneige tweelingen vrijwel identiek. Zoetsappig In dit kader stellen ouders zich veelal de vraag of zij hun tweelingkinderen tot gelijke of juist zo verschillend moge lijke persoonlijkheden moe ten opvoeden. In de opvoe dingsvoorlichting bestaat een sterke voorkeur voor het laatste. Ten grondslag daar aan ligt het feit dat we in een ik-tijdperk leven; een tijd waarin persoonlijke ont- plooing meer dan ooit over heerst. Daarvan was nog geen sprake toen Len en Fini opgroeiden. Dat was in de crisisjaren. Net als Marina en Diny zyn Len en Fini (50) een eeneiige tweeling. Uiterlijk lyken ze als twee druppels water op el kaar, maar geestelijk zijn ze merkwaardig genoeg eikaars tegenpool. „Altijd dat zoetsappige gedoe over tweelingen", schampert Fini, „dat gezeur over van plaats wisselen in de school banken zonder dat de juf het merkte; dat moet eens op houden. We trekken veel met elkaar op, we zyn heel erg so lidair met elkaar, maar daar mee is alles gezegd." „Politiek staan we lijnrecht te genover elkaar", vult Len aan. „En ik val op heel andere mannen dan zij", zegt Fini weer. Hoofdpijn hebben ze naar hun zeggen nog nooit te gelijkertijd gehad en hetzelf de geldt voor alle kinderziek tes. „Vanaf ons twaalfde jaar zijn we ieder onze eigen weg gegaan. Toen al zat het ons tot hier dat als één van ons kattekwaad had uitgehaald, er altyd werd gezegd: dat heeft die tweeling van Broers gedaan. Twee kregen er dan de schuld, terwijl maar één het had gedaan. Vandaar dat we nu nog twee handen op één buik zijn." Pil Ook Fini en Len kennen de ver halen over tweelingen die voor elkaar rijexamen heb ben gedaan of andere verve lende klusjes hebben opge knapt. Len. .Als Fini niet kon. ging ik voor haar stem men toen het nog verplicht was. Dan ging ik eerst mét hoofddoek naar binnen en vervolgens zonder." Tweelingen worden er elk jaar meer geboren. Tot voor enke le jaren was gemiddeld één op de tachtig geboorten in Nederland die van een twee ling, maar dat gemiddelde ligt thans dichter bij één op de zeventig. Wetenschappers schrijven deze stijging toe aan de anti-conceptiepil. He lemaal bewezen is het nog met, maar veel wyst erop dat vrouwen vruchtbaarder wor den voor meerlingen, zodra ze ophouden de pil te slik ken. Ruwweg éénderde van het aan tal tweelingen is eeneig. tweederde is twee-elg. Van de twee-eiige is de helft ge mengd. een kwart bestaat uit twee meisjes en het overige kwart uit twee jongens. De geboortefrequentie, vooral van twee-eige tweelingen verschilt van land tot land en neemt toe met de leeftyd van de moeders Meerlingen zyn overigens aan merkelijk zeldzamer dan tweelingen. Eén op de vijf duizend tienduizend ge boorten is een drieling en één op de 500.000 d 600 000 ge boorten een vierling. Een soort van vierling vormt ook de tweeling K. en P. den Hartog en hun beider eega's, die tezamen eveneens een eeneige tweeling vormen In 1959 prykten hun beider trouwfoto's op de voorpagina van menige krant en stond daaronder het kopje: Ttoee- linghuwelijk. Het toeval wil dat de tweelingbroers en tweelingzusters naast elkaar wonen, onder één kap: een voedingsbron voor menig (lauw grapje. Gaatje .Maar ik doe net of ik ze met hoor", zegt K. den Hartog on verschillig. .Ach. weet u: ze zyn met wiér Vanaf het eer ste moment wist ik wie myn vrouw was en wie myn schoonzuster. Daarin heb ik me nimmer vergist. Ik her ken ze meteen." Annette en Elisa zyn negentien en ze vinden het helemaal niet erg om een eeneige twee ling te zyn. „We vinden het juist leuk", zeggen ze. Ook zy dragen dezelfde kleren. „Daar maken we geen pro bleem van. Je kunt best ieder een persoonlykheid zyn en tóch hetzelfde aan hebben Allebei studeren ze voor kleu terleidster en krygen ze naar eigen zeggen dezelfde gaatjes in hun gebit „Het enige ver velende aan onze gelykenis vinden we dat mensen dik- wyls bang zyn om zich te ver gissen en je daarom niet by je naam aanspreken. Dan zeg gen ze. dames en dat vind ik wel zó vervelend." Volgens Ria en Diny (49) zyn er meer vervelende kanten aan het tweeling zyn. .Aan de ene kant is het heel fyn om altijd samen te zyn. maar als de één eerder verkering krijgt, dan is dat een ramp voor de ander Dan is de een zaamheid dubbel zo groot." Jo en Fndi (44) vinden het soms wel eens angstig om tweeling te zyn „Dat komt door dat telepatische", ver klaart Fndi. „In onze jeugd hadden we eens beloofd by iemand kersen te gaan eten. Maar het kwam er maar niet van en dat zat my helemaal met lekker. Belofte maakt immers schuld. Dat spookte dus maar in myn gedachten en toen zei Jo eens: tk weet wat jou dwars zit. Dat kun jy niet weten, zei ik toen. Jawel hoor, sprak ze. En toen zei ze het van dat kersen eten Daar schrok ik toen van Dat joeg me echt angst aan." „Een storm in een glas wa ter is het, méér niet", zegt politieman De Gruil. „Maar dat het is uitgelo pen op een complete dorpsrel, verbaast mij niet. Wat dat aangaat is Vlieland net Peyton Pla ce: als je aan het begin van het dorp je pink hebt ge kneusd, heb je aan een paar huizen verder al je arm gebroken." In frauduleuze handelingen die tweede juni zegt de politie man niet te geloven. „Er is gewoon te snel geteld", zegt hij. Bij de eerste telling die de voorzitter van het stembu reau, burgemeester Antoon Visser, onder voorbehoud prijsgaf wat in strijd is met de Kieswet had de PvdA één reststem méér dan de VVD en zouden de socialis ten de enige restzetel krygen. Maar twee dagen later bleek bij hertelling dat twee PvdA- stemmen ongeldig waren. Daardoor was de WD met de restzetel gaan strijken, wa re het niet dat de gemeente raad bijna vier weken later besloot toch maar de eerste telling te aanvaarden. Ook dat ging echter niet door, want toen duidelijk werd dat de gemeente fouten had ge maakt, resteerde er slechts één mogelijkheid: herstem ming dus. „Hier komt rotzooi van", had PvdA-wethouder Piet Tiek- stra op de avond van de ver kiezingen al gezegd, toen hij die ene stem verschil ont waarde bij het tellen. De ver bazing was groot op het ei land; ook omdat het CDA een zetel was toebedeeld, terwijl Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2 juni is er op Vlieland iets misgegaan. Over de uitslag brak grote ruzie uit. Er was mee geknoeid, zo was te horen op het eiland. Uiteindelijk werd besloten de verkiezingen op 15 september over te doen, wat aanleiding gaf tot nog méér gekonkelfoes. Anderhalve week voor die verkiezingen toog één van onze verslaggevers naar Vlieland, waar het nog altijd gonst van de geruchten over wat er die tweede juni precies misging. Sleutel Er moest dus overgeteld wor den en volgens de Kieswet dient dat nog dezelfde avond te gebeuren. Op een drafje ging men zodoende naar het stembureau, maar dat zat al op slot en de voorzitter, die wist waar de sleutel was, bleek de hele avond onvind baar. De volgende ochtend was het op de gemeentesecretarie een drukte van belang. Ook wet houder Tiekstra was er. Ter wijl de ambtenaren Jan Hou- ter en Kees van de Woestijne de verkiezingsuitslag aan het omrekenen waren in quotiën ten, vroeg Tiekstra de burge meester naar zijn plannen. „Morgen zullen we hertel len", zei deze. Maar ook daar mee overtrad hij de Kieswet. Toen de volgende ochtend de twee ongeldige PvdA-stem- men uit de bus kwamen, waardoor de WD in aanmer king kwam voor de restzetel, ontstak Piet Tiekstra in woe de. Hier is gesjoemeld, zo concludeerde hij meteen. „Je door Sjak Jansen wint nog eerder twee keer de lotto dan dat uitgerekend dit je overkomt." Tiekstra stapte naar politieman De Gruil en zei dat hij de och tend daarvóór iets had ge zien, dat volgens hem niet door de beugel kon. „Hij zei dat hij Houter (een VVD-lid) en Van de Woestijne op de se cretarie met die stembiljetten had gezien", verklaart De Gruil. Naar aanleiding van Tiekstra's opmerking werd op de secre tarie een onderzoek inge steld, maar dat bracht niet het bewys op tafel dat de twee ambtenaren zich aan fraude schuldig hadden ge maakt. Zy hadden intussen Tiekstra gedreigd hem voor de rechter te zullen dagen wanneer hij zyn lasterpraat niet zou stopzetten. Tiekstra op zyn beurt pikte dat dreige ment weer niet en onder zocht in hoeverre hij gerech telijke stappen tegen het tweetal kon ondernemen. En dan te bedenken dat de drie heren elkaar dagelijks op het gemeentehuis treffen en op nog geen vijfhonderd meter van elkaar vandaan wonen. Onleefbaar Een heftige woordenwisseling was op dat moment ter secre- De rust van Vlieland: tijdelijk verstoord Larie al lang gevallen. De si tuatie was inmiddels onleef baar geworden, maar door hun stugheid bleken Houter en Tiekstra erin te volharden. Het conflict sleept nu al dne maanden voort en nog altyd staan Houter en Tiekstra als twee kemphanen tegenover elkaar. Van de roddels die zy over elkaar vertellen lusten de honden geen brood. Tiekstra is er nog altyd van overtuigd dat er met de stem men is geknoeid. Enerzyds omdat men het op Vlieland niet zo nauw neemt met de maatregelen die malversaties moeten vóórkomen. De stem hokjes kennen er bijvoor beeld geen gordijntjes, de mensen van het stembureau krygen voor het middageten steevast een borreltje en de stemmen worden na de tel ling vrywel nooit verzegeld en in de kluis opgeborgen, zoals de Kieswet voorschrijft Op 2 juni waren de stemmen na de telling gebundeld in de stembus gedaan, die echter onbewaakt in het bejaar dentehuis achterbleef, waar van de achterdeur altyd open is. Ook 's nachts. „Iedereen kon er dus bij komen", meent Tiekstra Het was daarom maar goed dat er een stevig hangslot op zat. „J*ja", hoont Tiekstra, „Ste vig hangslot. Maar kyk voor de aardigheid eens naar die roestige spijker in het schar nier Die trek je er zo uit" Tiekstra's theorie, over de roes tige spyker heeft de mensen van het stembureau inmid dels akelig verrast. Om deze mogelijkheid tot fraudenng in het vervolg uit te sluiten heeft men nu een nieuwe stembus aangeschaft Daar van is de spyker in het schar nier inmiddels aan een uit voerige test onderworpen en die heeft hij glansrijk door staan Onder curatele Woensdag over een week zal de blinkende stembus voor de eerste keer dienst doen, een datum die de plaatselyke WD-fractie in het verkeerde keelgat is geschoten. De kans is groot dat dan veel WD- stemmers al op vakantie zyn; het seizoen nadert immers uit Aangezien op het dunbevolkte Vlieland de verkiezingsuit slag compleet kan worden gewyzigd door een aantal ge zinnen dat niet is komen stemmen, houdt de WD haar hart vast Om te zorgen dat er niets fout gaat hebben de raadsleden de voorzitter van het stembureau nu onder curatele gesteld Wethouder Tiekstra nam hier toe het initiatief. „Eigenlyk", bekent hy. „is al het gebakke lei terug te voeren op een per soonlijke controverse tussen Houter en my. Of ik dat be droevend vind? Jazeker vind ik dat Maar er is een gezegde, dat luidt: by God en op Vlie land is alles mogelyk. Weet u: Vlieland is een prachtig ei land. er zouden alleen geen i moeten wonen."

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23