„Een lange adem twee rechterhan Wonen in een bouwpakket E"'a Anton en Marijke: I ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 PAGINA 21 Het huis als (zelf)bouwpakket is sterk in opmars. De zogeheten houtskelet woningen worden al in de fabriekshal geprefabriceerd, compleet met stopcontacten en isolatie. Sommige worden zelfs compleet met vloerbedekking en keukeninrichting geleverd. Op de plaats van bestemming is het een kwestie van een paar dagen voordat het skelet (de muren) er staat en het huis glasdicht is. Dat levert een aanzienlijke besparing op aan rente en werkuren: voor de afwerking zijn de bouwvakkers niet meer afhankelijk van het weer. Maar ook de écht handige doe het zeivers kunnen hun droom, een eigen huis bouwen, door deze ontwikkeling makkelijker verwezelijken. Zij bestellen een casco bouwpakket, zetten het zeifin elkaar en kunnen naar eigen inzicht en wensen aan de afwerking beginnen. Ook in deze regio rukt het aantal houtskeletwoningen op. In praktisch elke gemeente staat er inmiddels wel één. De gemeenten vinden het allemaal best. Hoewel ze de houtskeletbouw niet direct propageren staan ze niet onwelwillend tegenover deze ontwikkeling. Mits er natuurlijk volgens de regels en de voorschriften van de overheidsverordeningen wordt gebouwd. De houtskeletwoning is, kortom, bepaald geen kaartenhuis of luchtkasteel meer. door Miep Hoenson Kopers van een doorsnee premiewoning in de nieuwbouw moesten al tijd maar afwachten wel ke kleur tegeltjes ze kre gen en waar de badkamer kwam te staan. Maar de koper van nu moet in de watten worden gelegd. Dat blijkt tenminste uit de activiteiten van het Bouw fonds Nederlandse Ge meenten, die de aanstaan de bewoners van zijn nieuwste project in Apel doorn ineèns laat kiezen tussen wel tien kleuren te geltjes en diverse soorten keukenblokken en badka mers. Met' andere woor den: men heeft ruimere inspraak gekregen in het gezicht van de woning. Schier in tegenstelling met de ze tendens in de bouw is de snelle ontwikkeling van de prefab-woning, ook wel houtskeletbouw genoemd. De ontwerpers proberen al het mogelijke te doen om de bouwkosten te drukken. Al het werk dat in de fabriek kan worden voorbereid en ter plekke als een veredeld soort bouwpakket in elkaar kan worden gezet scheelt aan zienlijk in de kosten: minder renteverlies en tijdwinst. Vorstverlet, dat heeft de bouwvakker in de fabriek niet, of het zou 15 graden moeten vriezen. De metselaar en de timmerman hoeven niet meer op elkaar te wach ten, ze kunnen beiden hun ei gen gang gaan. De romp staat er immers al; het afwerken kan op meerdere plaatsen te gelijk gebeuren. Iets dat in de traditionele bouw vaak nog een onmogelijkheid is. Hart ophalen mmiÊm Een ander voordeeltje van houtskeletbouw: de doe-het- zelver kan z'n hart er aan op halen. Staat het skelet er een maal, dan kan hij de afwer king voor een deel zelf ter hand nemen. Al moet dat werk niet worden onder schat: het aanleggen van electriciteit bijvoorbeeld is en blijft specialistenwerk. Het blijft voor het overgrote deel van de kopers bij een verfje hier en een wandje daar. Hoe dan ook: toch een voordeel, zeker met het oog op de toenemende hoeveel heid vrije tijd. Rotterdam is één van de eerste gemeenten die de houtskelet- Verscholen in een hoekje tussen de Baatstraat en de Oostdwarsgracht in Leiden verrijst het huis van Marijke van der Vloed en Anton Bronsvoort: een houtskeletwoning, casco ge bouwd. Tot grote verbazing van de buurt stonden de binnen- en buitenmuren enkele maan den geleden in een mum van tijd overeind. De verdere afwerking van het pandje is ondankbaarder werk en neemt derhalve veel meer tijd in beslag, maar het belangrijkste voor Marijke en Anton was dat hun toekomstige woning zo snel mogelijk glasdicht zou zijn. Dat lukte. Het is nu een kwestie van afwerken, maar ze doen het rustig aan: één avond en een dag per week werken ze aan hun woning. Anton Bronsvoort wilde altijd al zijn eigen huis bouwen. Hij zag er niets in om een oud pandje grondig te verbou wen: "Dan kom je vaak van kwaad tot erger", meent hij. Als medewerker van een ar chitectenbureau had hij het begrip 'casco' al dikwijls op gevangen. Hij sloeg zelf aan het tekenen en ontwierp zijn eigen huis, waarbij van meet af aan duidelijk was dat het een prefab (geprefabriceerde) woning moest worden. Plekje Voordat de tekeningen geper fectioneerd konden worden moesten ze op z'n minst toch weten of en waar hun plan kon worden gerealiseerd. Het werd Leiden (Anton werkt in Warmond) en op één van de tochten door de binnenstad ontdekten zij een braaklig gend stukje grond aan de Oostdwarsgracht. De eige naar, een bedrijf aan de Lan- gegracht, was bereid het stukje grond van de hand te doen, mits hij binnen twee weken zekerheid zou hebben omtrent de verkoop. Anton: "Dus toen zijn we er als razenden achteraan gegaan om te kijken of we hier moch ten bouwen. Want je moet wel een beetje de ambtelijke wegen kennen voordat je je eigen huis kunt bouwen. An ders loop je stuk". Anton en Marijke ondervonden geen enkele tegenwerking. Integendeel zelfs, de gemeen telijke woordvoerders von den het een leuk plan. Alleen de bouwvergunning liet bijna een jaar op zich wachten: de tekeningen waren zoekge raakt op een paar bureaus. De hypotheekaanvraag kwam, na wat overredingskracht, ook vrij snel rond. Aanvanke lijk stond de bank vreemd te kijken. Zo'n aanvraag, voor een huis dat er nog niet eens stond, hadden ze nog nooit op de burelen gehad. Maar de benodigde 90.000 gulden voor de bouw kwamen er wel, evenals de bevestiging van rijkssubsidie. De 20.000 gulden voor de grond kon het stel uit eigen zak betalen. An ton: "Dat is natuurlijk ook weer een voordeel, dat de grond relatief goedkoop was. Als je al moet beginnen met 60.000 gulden voor een stukje grond en je krijgt bijvoor beeld geen premie, dan is het financieel heel wat minder aantrekkelijk om je eigen huis te bouwen. Want je krijgt alleen premie als de to tale kosten -grond, inclusief bouwen- niet boven de pak weg 150.000 gulden uit ko- Heien In de tijd van de papieren rom- slomp konden Anton en Ma rijke prijsopgave aanvragen bij enkele fabrieken die ge prefabriceerde bouw uitvoe ren. Voor krap 7000 gulden kon Anton de op maat ge zaagde, houten elementen thuis krijgen. De houten pa nelen en het balkhout (voor de vloeren) moest hij zelf pasklaar maken. De funde ring -er was nog nooit geheid op het plekje- moest hij uit besteden. "Dat was wel even een crime, want het is heel moeilijk om een aannemer te vinden die naast zulke kwets bare huizen als deze wilde gaan heien". Uiteindelijk was het karwei omstreeks Pasen dit jaar voltooid. Vervolgens konden ze aan het werk. Een vrachtauto leverde de partij wandjes af. Overi gens was zelfs dóérvoor een schema nodig. Marijke: "Je moet niet denken dat je die wandjes op een grote hoop kunt gooien. Want dan is er geen doen meer aan. Je moet precies weten welk wandje waar moet komen te staan, zodat ze niet in de weg liggen en je ze zó kunt neerzetten". De perikelen rond de opslag van de wandjes illustreert al dat de bouw van een eigen woning -hoe kant en klaar ook- niet is weggelegd voor iemand met twee linkerhan den. Anton: "Je moet je hele huis één keer helemaal op pa pier hebben staan. En je hebt zoveel verschillende materia len nodig, dat je door de bo- Anton Bronsvoort en Marijke van der Vloed voor hun zelfbouw-woning c n Leiden: "Heien was wel even moeilijk". men het bos soms niet meer ziet". Hij raadt het dan ook zeker niet iedereen aan om een eigen houtskelethuis te bouwen. Zijn vriendin: "Je moet een lange adem hebben en twee rechterhanden. Kennis van zaken ook, want je moet wel weten wat je aan het doen bent als het om het bepalen van de dragende constructies aankomt. En geld natuurlijk. Maar je zou een stapje min- an de Oostdwarsgracht (Foto Dirk Kettlnf) der ver kunnen gaan door een aannemer in te schake len, die je huis casco aflevert onder toezicht van een archi tect. Dan is het waarschijn lijk voor meer mensen weg gelegd". woning als zelfbouwproject aandraagt. In de wijk Zeven kamp kunnen volgende maand de eerste 28 gezinnen hun eigengemaakte huis be trekken. In een andere Rot terdamse wijk. Beverwaard, is twee weken geleden de eer ste paal geslagen voor een tweede zelfbouwproject. Ze sendertig gezinnen gaan er hun eigen woning bouwen met behulp van de gemeente en een architectenbureau. De prijs van de woningen komt rond de 87.000 gulden te lig gen, terwijl ze anders min stens 115.000 gulden zouden hebben gekost. Ook hier is gekozen voor hout skeletbouw als zijnde het meest geschikte soort voor een zelfbouwproject. De ge zinnen zullen het casco van de woningen in ploegen bou wen, zodat de bouw in één stroom kan doorgaan. Daar na kan elke eigenaar zijn wo ning zelf afwerken. Een en ander uiteraard met begelei ding van de gemeente. De proeven slaan aan - de tele foon bij de gemeente Rotter dam staat niet stil. Andere ge meenten hebben al belang stellend gênformeerd naar het hoe en wat van zo'n pro ject. Een telefonische rondgang bij de gemeenten in deze regio leert dat men ook hier niet onwelwillend tegenover de houtskeletbouw staat. In di verse gemeenten staat al een handjevol van zulke huizen, en waar dat nog niet het geval is behoort individuele bouw niet tot de onmogelijkheden. De gemeente Leiden wil de bouw van deze woningen zelfs gaan stimuleren. Er 'sluimert' op de afdeling volkshuisvesting een aantal ideetjes, maar bij sluimeren blijft het even. Sprong Bouwer Hoogervorst in Ter Aar is een man die al jaren gelooft in de opmars van de houtske letbouw. Hij waagde in de be ginjaren zeventig de sprong en 'bouwde' zijn traditionele aannemersbedrijf om in een produktiebedrijf van sys teembouw. Hij heeft nooit spijt van zijn beslissing ge De Ter Aarse bouwer Hoogervorst (links) gelooft al jaren in de opmars van houtskeletbouw. (Foto Will DIJ km mi had. In deze regio is hij de enige met'een dergelijk be drijf. Hoogervorst heeft sa men met compagnon Haring een vrijstaande woning ont wikkeld. Het heiwerk en de fundering worden op tradi tionele wijze gedaan. De bin nenwanden en het binnen- spouwblad worden in deze vorm van elementen in de fa briek klaargemaakt. Ter plekke worden deze elemen ten neergezet. Binnen drie dagen is de woning met pan nen bedekt en kan zij glas dicht worden gemaakt. De verdere afwerking neemt dan zo'n drie maanden in beslag. De belangrijkste voordelen van zijn systeem voor het bedrijf zélf: "Je kunt je kosten veel nauwkeuriger calculeren, bij na tot op het uur nauwkeurig, omdat je geen rekening hoeft te houden met het weer. En wij kunnen erg veel tijd be steden aan onze tekeningen, want van één tekening wor den misschien wel vijftig of honderd huizen gebouwd". Merkte Hoogervorst in de be ginjaren van zijn hernieuwde bedrijf nogal wat tegenwer king en achterdocht, zijn geesteskind wordt nu alom geprezen. De woning, in drie groottes maar in nog veel meer varianten te leveren, is inmiddels gunstig beoor deeld door Volkshuisvesting en door de stichting Ratio- bouw (een afdeling van het Bouwcentrum). Hoogervorst: "De meeste men sen denken bij een houtske letwoning aan een woning die alleen van hout is ge maakt. Onbekend maakt nu eenmaal onbemind. Maar men vergeet dat ze in Scandi navische landen al eeuwen zo bouwen. Zo'n houten geval letje. dat kan niet veel wezen, denkt men in Nederland nog. Terwijl ze wel graag naar de Zaanse Schans gaan kijken, waar die mooie houten wo ningen het al een eeuw uit houden". 'Werk zat' "Maar bovendien, aan de bui tenkant is er weinig van te zien dat het systeembouw is. Er wordt relatief veel hout aan de buitenkant van zo'n huis verwerkt, en je moet het zó zien dat het skelet door hout wordt gevormd. Maar in ons klimaat ontkom je er niet aan om het skelet met een ge metselde muur af te scher men. Vandaar dat een houts keletwoning niet echt af steekt bij andere huizen". Hoogervorst heeft, zoals het in aannemerskringen heet, 'werk zèt'. In de Randstad staan inmiddels zo'n 400 van zijn woningen. Desondanks wordt de klant in de watten gelegd als behoorde hij tot een zeldzaam soort. Ook bij hem mogen de kopers kiezen uit tientallen soorten tegels, sanitair en keukens. Zelfs de afwerking van wanden en plafonds kan naar eigen keu ze geschieden. Bovendien kunnen individuele wensen ten aanzien van de uitvoering van de woning vaak worden ingewilligd. De keuken gro ter. een slaapkamer minder? Dat kan in principe allemaal. "Het is een farce dat houtske letbouw minder flexibel zou zijn dan de traditionele bouw", zegt Hoogervorst Zo komt het dat geen enkele houtskeletwoning er hetzelf de uitziet Er zijn al skeletwoningen op de markt gebracht die slechts 40.000 gulden kosten. Een bouwbedrijf in Drachten heeft daarvan de primeur Deze woning bestaat uit twee of meer losse eenheden die op verschillende manieren aan elkaar vast te zetten zijn. Deze huizen zijn bedoeld voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens Ze zijn qua ruimte en comfort ook niet te vergelijken met de woningen die het Ter Aarse bednjf produceert maar het Drachter bednjf heeft dan ook een andere doelgroep voor ogen. Toekomst hmbb Het huis van Hoogervorst is verkrijgbaar vanaf 115.000 gulden en volgens de bouwer is dat zo'n 20 procent goedko per dan de prys van een ver gelijkbaar traditioneel huis Daarvoor krygt men een vrij staande, geïsoleerde woning met overal dubbele beglazing en met alles d'r op en d'r aan: keuken, badkamer, cv, inclu sief architectkosten maar ex clusief grond. En voor die be langrijke voorziening moeten de kopers zelf zorgen. "Want ik ben natuurlijk geen make laar", zegt Hoogervorst In deze drukke streek zal het uitermate moeilijk zyn om aan een eigen stukje grond te komen. Vandaar dat zijn af nemers voornamelijk nog tuinders, boeren en andere zelfstandigen met eigen grond- zijn. Het is wèl moge lijk om er subsidie voor te krijgen, en dat helpt de kos ten weer drukken. Zal het houtskelethuis de tradi tionele bouw ooit volledig gaan vervangen? Dat blijft voorlopig een niet te beant woorden vraag. De gemeenten in deze regio jui chen de kant-en-klaar wo ning dan wel toe, in de mees te gevallen wordt nog altyd getracht de bouwkosten te drukken door gebruik te ma ken van zg. gietbouw beton blokken. ook geprefabri ceerd, waarvan met name woningwetwoningen worden vervaardigd. Houtskelet bouw blijft nog beperkt tot een incidenteel geval of een experimenteel projectie. Een echte uitkomst voor de wo ningnood kan houtskelet bouw ook nooit worden zo'n woning is doorgaans maxi maal twee lagen hoog. Hout kan geen oneindig aantal ver diepingen dragen. Een flat in houtskeletbouw zal hoogst waarschijnlijk geen mens ooit kunnen aanschouwen. Maar anderzijds geldt dat het aantal een- en tweepersoons huishoudens de komende ja ren sterk in aantal zal groeien Juist voor deze groep is de traditionele wo ning met twee verdiepingen toch te groot En als we de huidige vicieuze cirkel van werkloze bouwvakkers, inge storte huizenmarkt en dure, leegstaande panden overzien, dan zou het best eens kunnen dat een herziening van de gangbare bouwwijzen de im passé op de woningmarkt zou kunnen doorbreken. De goedkopere kant-en-klaar woning kan daartoe een aan zet zijn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21