c "Het maakt mij niet meer uit tegen wie ik speel" V r Zuiderkwartier vol vertrouwen Ton Blanker is bij Excelsior weer zichzelf Har Meyer struikelt op OLTC LEIDSCH DAGBLAD Tl WERELD 'ALAND Tl STREEK EÉN KRANT t i n/r t? -'FwmnMüfl John McJhnroe komt m vorm Veld voor Lugdunum SPECIALE AANBIEDING VOOR ONZE LEZERS ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 Sport ROTTERDAM - Het lichaam heeft zich sneller aangepast dan de geest. Fysiek is Ton Blanker helemaal terug in het Nederlandse vpetbal, zo als de twee goals die hij in tussen scoorde voor Excel sior aantonen. Psychisch vertoeft hij buiten wedstrij den op momenten nog wel eens in een andere wereld. Twee opmerkingen getuigen ervan. "Van die Jaskov van Feyenoord had ik nog nooit gehoord", meldt hij ergens in het gesprek opgewekt en even verderop bekent hij zonder schroom: "Ik weet echt niet welke clubs hier allemaal in de eredivisie voetballen". door Paul de Tombe Hij zegt het niet "om interessant te doen", néé hij meent het eerlijk. Hij is er echt niet mee op de hoogte. Als huurling die op het laatste ogenblik werd wegge plukt uit de voorbereiding op de competitie in Spanje, waar hij na een jaar Portugal aan zijn tweede seizoen zou beginnen, kent hij de juiste samenstelling en de tegen woordige verhoudingen in de va derlandse eredivisie niet exact meer. Laat staan dat hij de na men van de 'nieuwe' spelers (zo als Jeliazkov) goed zou weten te spellen. "Ik ben er twee jaar helemaal uit geweest en ik heb het voetbal hier, dóér niet gevolgd", geeft hij op als excuus, maar het interes seert hem allemaal ook maar erg weinig. Het enige waarin hij mo menteel belang stelt is goed pres teren. Met Excelsior ("Ik hoop dat we 30, 32 punten halen en te gen wie we dat doen is niet be langrijk. Daarvooor hoef ik de namen van de clubs niet te ken nen") en voor zichzelf. Een sterk seizoen, daar is alles op gericht. ■*'Daarna maak ik dan de balans op en kijk ik of ik terugga naar Spanje. Maar wie weet is de be langstelling dan zo groot, dat ik hier kan blijven". Eén dag voor de lopende competi tie is hij gekomen. Via de relatie tussen Leo Beenhakker, zijn trai ner bij Zaragoza, en diens vriend Aad van der Laan (het bestuurlid van Feyenoord), kwam het con tact met Excelsior tot stand. Door het vertrek van een aantal krachten, zat die kleine Rotter damse club te springen om een spits van een beetje kaliber. Een- aanvaller als Ton Blanker dus. Hij op zijn beurt wilde hoe dan ook voetballen en voorzag dat het bij Zaragoza andermaal niet zou kunnen. "Want toen die club mij uit Portugal haalde, waren er al vier buitenlandse aankopen ge daan. Twee door de president van de club en die heeft in Span je zo'n macht dat 'zijn' spelers er in elk geval inkomen. Dus lag ik in mijn eerste seizoen tot oktober stil bij Zaragoza, pas daarna werd ik uitgeleend aan Salaman- che. Voordat ik dit keer weer zo lang zou moeten wachten tot ik aan de bak kon, heb ik zelf ge zegd: leen me maar uit". Oplossing Het was dè oplossing voor alle par tijen. Het arme Excelsior kon het redelijke huurbedrag opbren gen, Zaragoza incasseert weer wat terug van de peseta's die in hem werden gènvesteerd en Ton Blanker zelf kan doen wat hij het liefst doet: voetballen. Bij een club die hem nu al bevalt - onder een trainer die zijn taal spreekt. "Ik ben pas een paar we ken bij Excelsior, dus eigenlijk is er nog weinig van te zeggen. Maar ik heb al wel gemerkt dat hier tijd is om te lachen. Er kan wat meer, het moet allemaal niet zo erg. Dat inspireert me, want je werkt een stuk harder als je 'mag'. Jacobs is eenzelfde type trainer als Beenhakker. Leuk, vlot, modern. Werken als er ge werkt moet worden, zonder slap gezeik, de teugels laten vieren als er is gepresteerd. Het is allemaal wat menselijker; daarvoor wil ik best duizend gulden minder ver dienen per maand. Die benade ring spreekt me aan". Meer in elk geval dan de Spaanse: "Daarin ben je in en buiten het veld een nummer. Ze spoken daar met je uit wat ze willen. Of je dat nou leuk vindt of niet". Hij zegt het niet met zoveel woor den, maar hij vond het dus niet leuk. Hij heeft er lekker gevoet bald, daar niet van, maar hoewel Zaragoza nog een optie van twee jaar op hem heeft, lijkt bij hem alles erop gericht zijn verblijf in Nederland ook na dit seizoen te continueren. Blanker is bezig met het verbouwen van de bene denverdieping van zijn ouderlijk huis in Amsterdam, waar hij zijn intrek heeft genomen en hij wil hoe dan ook proberen zich in de belangstelling te spelen als de spits die "voorin van alles wil doen". Het moet kunnen, denkt hij zelf, "want ik ben veranderd in die twee jaar, omdat ik gezien heb dat het ook op mijn eigen manier wel gaat. Ik heb op eigen benen leren staan. Brutaal was ik altijd al, nu ben ik ook zelfbewuster, zekerder en sterker geworden. Constanter ook, maar ja, ik ben nu bijna 22, dus daar heb ik de leeftijd wel voor. Als je als lul letje van 18, 19 in het eerste wordt gesmeten, klamp je je nog overal aan vast". Ajax Hij heeft de link naar zijn "valse" start zelf gelegd. Onherroepelijk valt nu de naam Ajax. Zou hij niet naar die club terugwillen, was dat niet zijn belangrijkste motivatie om terug te komen? Hij ontkent het - "daar heb ik nooit bij stilgestaan of over nage dacht"- maar ook hij kan het verleden uiteraard niet zomaar uitpoetsen. Ajax heeft een grote rol gespeeld in de aanvang van zijn carrière als betaald voetbal ler. Eerst positief, "want nadat ik op 15-jarige leeftijd was weggehaald bij DWS, heb ik daar tot het C- team de fijnste tijd tot nu toe ge had", later ook negatief. Ajax mag dan tegenwoordig voorop lopen met het inzetten van jeugdspelers, "zo best was de jeugdbegeleiding in myn tijd niet. Je werd aan je lot overgela ten. Misschien is dat nu nog wel zo en trekken die jonge jongens zich alleen aan elkaar op, omdat ze met een aantal zijn". Hij had destijds in elk geval niets i ben ik ook zelfbewuster, zekerder en (Foto GPDl om zich aan op te trekken. Inte gendeel. Zyn vertrek naar Zuid Europa was een regelrecht ge volg van de psychisch zware druk waaronder hij stond bij de Amsterdamse club. Als jeugd speler doorgedrongen tot de hoofdmacht werd hy daar tezeer vergeleken met de beroemde nummer veertien die voor zyn tijd het aanzien van het elftal be paalde. Hij was er niet Ton Blan ker, maar "de nieuwe CruijfT'. Overgewaaid uit Spanje, waar hij tijdens een jeugdtoernooi in Ma drid herinneringen opriep aan de maestro, werd die bijnaam hier te lande gretig overgenomen. Verklaarbaar natuurlijk in een tijd waarin het verpauperde Ne derlandse voetbal zat te spnngen om een nieuwe vedette, maar Ton Blanker ging er onderdoor "Niemand wist wie ik was, maar iedereen wist wel dat Ajax een nieuwe Cruijff had. Het lijkt een hele eer zo'n bijnaam als je zo jong bent, maar als je die dan met waar kunt maken, wordt de druk te zwaar. Ik liep niet alleen tegen tegenstanders te voetbal len, maar ook tegen mijn mede spelers en vooral tegen mezelf'. De identiteitscrisis was daar. Blan ker moest iemand zijn die hij niet was en niet kon worden ("Ik ren misschien alleen op dezelfde ma nier als Cruijff, maar verder zyn we twee héél verschillende voet ballers") en wilde weg. Hij had geluk. Via Portugese scouts, destyds toevallig in Ne derland om Gerrie Mühren te be kijken, was hy in "twee weken" verdwenen. Bij Vittoria de Immareis vond hy zichzelf terug. Hij zal niet zeggen dat hy het daar 'gemaakt' heefl, maar toont wel even aan hoe po pulair hij er was. "Op het mo ment dat er sprake van was dat ik verkocht zou worden naar Spanje, huurden de leden van de club een sporthal af. Daar moes ten de presidenten van Vittoria zich verantwoorden voor het feit waarom ze me lieten gaan. Heel wat supporters hebben toen hun jaarkaarten ingeleverd. Die zou den ze pas terugnemen als ik te rug zou komen". Dat neen vittona dan heel wat in komsten gescheeld, want Blan ker kwam niet, maar ging. Naar Zaragoza, naar Leo Beenhakker, "een trainer van wie ik heel veel heb geleerd" Ook de coach kreeg hem echter niet langs de protégés van de president m het eerste, 'dus' werd Blanker in ok tober vorig jaar uitgeleend aan Salamanche Ook daar draaide hy als linkerspits redelyk "Ik had er in elk geval veel krediet", geeft hij aan. "Gelukkig maar, want die supporters daar kunnen er wat van. Ik heb er dingen mee gemaakt.. Een scheidsrechter die niet in het voordeel van de thuisclub had gefloten, moest tot twee uur 's nachts op het veld blyven, voor hy naar huis kon- verkleed als vrouw. Van een ander staken ze gewoon de auto in brand en kieperden die vervol gens een heuvel af. schets hy als voorbeeld van de licht ontvlam bare voetbalsfeer. Schoppen In het veld beperkte het verschil tussen Portugal en Sparye zich slechts tot een nuance. "In Por tugal is de invloed van de Brazi lianen merkbaar, daar wordt meer getikt Maar het schoppen is in beide landen hetzelfde Ze knallen je lachend dood Ik heb er genoeg schoppen voor myn hele leven gehad". Wat dat betreft is de hernieuwde kennismaking met het Neder landse voetbal hem goed meege vallen. "De agressiviteit is er hier een beetje uit", constateert hij. "Ik kan me nog herinneren uit myn Ajax-tyd dat ze de gaten uit je sokken beten, maar dat ben ik nu nog niet tegengekomen Mis schien komt dat omdat ik bij Ex celsior speel, misschien omdat ik anders gewend was en er twee jaar uit ben geweest Het valt me in elk geval mee". Het kan ook zyn dat het komt om dat hij er, gerypt in Zuid Europa, zo onbevangen tegenover staat. Ook tegenover Ajax, dat hy dins dag (7 september) met zyn nieu we club ontmoet. Zelfs al doet Cruijff dan mee, dan nog zal het voor hem niet meer zyn dan een "gewone competitiewedstrijd". Hij heeft de herinnering allang van zich afgeschud, staat er nu fris tegenover. 'Tk speel veel vrijer nu", onder kent hij zelf. "De druk is weg. Het maakt me ook met meer uit tegen wie ik sta. Vroeger wel. Dan had ik een wedstrijd in myn gedachte al twee keer gespeeld, voor ik het veld inging Daardoor was ik al zo moe, dat myn presta tie eronder leed. Nu zie ik wel wie ik tref Of dat nou Piet de Bak, Joop Nuyter of Iwan Niel sen is. Het maakt me niet uit. Ik ken ze geen van drieén". OEGSTGEEST - Robbert Jan van der Feen kwalificeerde zich gis teravond niet zonder moeite voor de halve finales van het OLTC- tennistoernooi voor dertigplus sers. Eerstejaars senior Van der Feen (net dertig geworden) meende dat hij het in zijn partij tegen Har Meyer niet kon maken om al teveel dropshots te plaat sen. Het resultaat was wel dat Meyer het spelbeeld bepaalde en Van der Feen derhalve moeiza mer dan verwacht de winst naar zich toe kon trekken. Typerend voor deze partij was wel dat Meyer, op het vijfde matchpoint, zelf de wedstrijd besloot met een "aanvallende fout": 7-5, 6-4. Rik Hins, al wat ouder dan Van der Feen, trok zich op zijn beurt van het relatief mindere loopvermo gen van Coen Dekker niets aan. Hins klasseerde zich, mede door dat spelletje, eveneens by de laatste vier, al moest hij daarvoor nog wel een setpoint en een tie break wegwerken: 7-5, 7-6. In het kader van de voor dertig- plussers toch wel belangrijke ge wichtsvermindering, besloten Maureen Meyer en Josje van der Hoeve er tegen Ankie Treffers en Annelies Koole maar een drieset ter van te maken. Een kilo lichter en een 6-4, 0-6, 6-3 zege ryker stapten beide dames van de baan. Truus Tönjann had een goede dag op de OLTC. Zowel in de dames enkel C als in de damesdubbel C bereikte de moeder van Hans de halve finale. In haar eentje ver sloeg zij OLTC-speelster Hilde Krul (6-4, 6-3), met Maijolein Goldstaub was zij te sterk voor Carolien Beker en Kraayenha- gen: 7-6, 6-3. By de heren in C kwam oud-R-spe- ler Dick Zaadnoordijk op een vervelende manier in de kwartfi nales. Na een sportief en span nend verloop (6-2, 5-7, 4-3) kre gen Zaadnoordijk en tegenstan der Jan de Groot onenigheid over het toekennen van een punt. De Groot besloot vervol gens de partij op te geven. HONKBAL - Het wereldkam pioenschap honkbal zal in 1986 in Nederland worden gehouden. Gisteren in Seoel zette het con gres van de internationale bond het licht op groen. ZEILEN - De derde race in de strijd om de Eureopese titel in de 470 klasse is gewonnen door de Fransman Peponnet. Johan Sta- venuiter werd vijfde. In het alge meen klassement neemt hij een vijftiende plaats in. TENNIS Björn Borg heeft giste ren laten weten het volgend jaar deel te nemen aan het Grand Prix-circuit. "Nieuw Zuid", het sportpark van Quick Boys, mag zich met recht 'nieuw' noemen nu een grondige renovatie de accommodatie een totaal ander aangezicht heeft gegeven. Katwijks eerste burger de heer Bos (her)opende clubhuis en tribune. Voorzitter Arie Guyt overhandigde het verenigingsvaantje. FLUSHING MEADOW (ANP) - Bij zyn tweede optreden op Flus hing Meadow demonstreerde John McEnroe gisteren een sty- gende vorm. De titelhouder ver sloeg in drie sets (7-6 (7-2), 6-4, 6-3 zyn landgenoot Marty Davis en plaatste zich daarmee voor de derde ronde van de Open Ameri kaanse Kampioenschappen. Voor McEnroe was het de twee de partij in 24 uur tijd. Hij had de avond tevoren Tim Gullikson uitgeschakeld. LEIDEN - Lugdunum krijgt straks de beschikking over het veld van DIOK, de rugbyclub die eer daags verhuist naar een nieuw complex in De Morsch. Tevens kan de club uit de Kikkerpolder rekenen op een gemeentelijke bijdrage van maximaal twintig duizend gulden om twee kleed kamers bij dat veld te realiseren. Met het vertrek van DIOK bly ven nu alleen UVS en Lugdu num in de schaduw van de Leid- se Hout spelen. LEIDEN - Trainer/coach Hen Zierikzee van Zuiderkwartier kijkt met spanning uit naar het startsein van scheids rechter Kuypers voor het treffen met Trekvogels. De twee nieuwkomers in de overgangsklasse, het Rotter damse Trekvogels als degra dant uit de overgangsklasse en de Leidse ploeg als pro- movant uit de eerste klasse, bijten morgen het spits af van de korfbalcompetitie. Voor Zuiderkwartier, dat in 1983 op grootse wijze het 50- jarig bestaan wil vieren, staat handhaving in de over gangsklasse centraal. De geelblauwe ploeg traint daar voor nu alweer geruime tijd. Onder de fanatieke leiding van trainer Simon Boot bouwden de Leidenaars een ijzersterke conditie op. Van welke waarde die is, bleek af gelopen zondag toen Zuiderkwartier vrij eenvou dig van overgangsklasser Ready won. Het verlies van Toos van Dam en Jeanet van Waarde lijkt Zuiderkwartier uitstekend te hebben opgevangen' met het inpassen van Linda Neute boom en Edith Hillebrand. Het herenzestal is slechts op één plaats gewijzigd. Coach Zierikzee start met Theo van Leeuwen op de plaats van Rob de Hertogh, waarmee hij over meer lengte en fysieke kracht beschikt. "Niet de be langrijkste troef', volgens de in hoog aanzien staande ver- enigingstrainer. "We hebben een sterk seizoen achter de rug waarin we zonder slag of stoot kampioen zijn gewor den. Die klasse gebruiken we dit jaar weer als wapen en dan zien we wel hoever we komen". Ook voorzitster Thea van de Kaay heeft alle vertrouwen in een goede afloop van dit avontuur in de landelijke competitie. "We zijn dit jaar wel een week later gestart dan gewoonlijk, maar de ach terstand is volledig ingelopen omdat we in het begin drie maal in de week hebben ge traind". Zuiderkwartier bruist van energie en zou als outsider best eens voor een verrassing kunnen zorgen. De Danèden stemt minder optimistisch. Deze buur van Zuiderkwar tier opereert in het nieuwe seizoen in de overgangsklas se, de op één na hoogste afde ling van de landelyke korf balcompetitie. De Danaden boekte teleurstellende oefen resultaten. Geen enkele partij kon worden gewonnen. Maar trainer/coach Ron Ek blyft goede hoop houden. Hij acht Wordt Kwiek, HKC, Steeds Hoger en DTV gelijkwaardig aan zijn ploeg "We moeten cr van uitgaan dat elk punt in een uitwedstrijd voor dubbel telt. De thuiswedstrijden te gen Friese en de oost-Neder landse ploegen moeten we, na hun lange reis, op conditie De serie nederlagen in de oe fenperiode zorgde binnen de selectie van De Danöden voor enige onrust. Die kan al leen worden weggenomen als er morgen in Jubbega tegen Wordt Kwiek een aanvaard baar resultaat wordt behaald. Ron Ek vertrouwt dat zijn pupillen juist door al die ne derlagen gemotiveerder dan ooit aan de start zullen ko- Fides Pacta is de derde Leidse troef in de landelyke compe titie. Fides maakte vong sei zoen een wisselvallig jaartje mee. De komst van Gerard Bos, die er een andere, fysiek krachtiger trainingsaanpak op nahield, was daar een be langrijke oorzaak van. Dit jaar belooft echter een succes te worden. Met de komst van Bea Schrama en Jeanet Smit, die na een conflict met Ron Ek by het sluiten van de transfermarkt De Danéden hun rug toekeerden, is het damesfront nog sterker ge worden. Het herenzestal bleef ongewijzigd, zodat Fi des Pacta een vlijmscherpe aanval in huis heefl. Ogen schijnlijk kan alleen PSV het de Leidse ploeg moeilijk ma ken. In de derby tegen stad genoot Zuiderkwartier (19 september) zullen de pupil len van Gerard Bos overeind blijven, hoewel verrassingen niet zijn uitgesloten Op districtsniveau zal Pernix er alles aan doen om het verlo ren gegane terrein te herwin nen. Echter, ook het Sassen- heimse TOP dat afgelopen seizoen de titel op een haar na miste, heefl grote plannen. Onderling zullen deze ploe gen moeten uitmaken wie met de eer gaat strijken. En waar twee vechten om een been... Programma voor morgen: Wordt Kwiek-De Danéden, Ddas Piet*—PSV, Ifcakvo- gels-Zuiderkwartier, Snel-- Pernix GERT GRESSIE McEnroe was aanzienlijk beter te spreken over zyn tweede optre den dan over zijn eerste. "De ser vice ging een stuk beter, ook over myn forehand en volley ben ik wel tevreden. Maar myn back hand loopt nog steeds niet zoals ik zou willen". In de derde ronde krygt McEnroe zijn landgenoot Vince van Patten tegenover zich. Bij degenen, die zich voor de derde ronde plaat sten, behoorde ook Ilie Nastase. De Roemeense veteraan, die van de zomer weinig opwindende re sultaten boekt, voelt zich op het kunststof van Flushing Meadow goed thuis en versloeg de Ameri kaan Terry Moor in dne sets. Kim Warwick, ook al een oud-ge diende, is eveneens in vorm. De Australièr, die José Luis Clerc in de eerste ronde versloeg, werkte zich in 64 minuten langs Chris Mayotte, die twee maanden gele den op Wimbledon opzien baar de: 6-0, 6-2, 6-0. De dag ging niet voorbij zonder dat één van de geplaatste spelers werd uitgeschakeld Het VHÜM overkwam de als zestiende ge plaatste Roscoe Tanner, die in de tiebreak van een formidabele vyfsetter van 4 uur 25 minuten, verloor van Chip Hooper Deze laatste, die als het erop aan komt even hard serveert als Tanner pleegt te doen, zegevierde met 6-7 (2-7), 7-6 (7-4), 4-6, 7-5, 7-6 (7-4) Bij een voorsprong van twee/één in sets en een voorsprong van 4-2 in de vierde had Tanner goede uitzichten op winst Chip Hooper bespeelde echter juist op dat mo ment het net voortrefTelyk en zette de situatie naar zyn hand. In de vyfde set kwam hy een break voor, maar ditmaal trok Tanner de stand gelijk. In de tie break was Hooper echter de ster kere. Uitslagen Dames enkelspel tweede ronde Martina NavratUova (Vst)-Jdi Davis (Vst) 7-6 (7-2). 6-1 Wendy Whi te (Vst)— Barbara Rom (Its) 6-1. 6—0. Diannt- Fromholtz (Aus)-Bonnie Gadu- sek (Vst) 6-4, 6-2 Kathe Latham (Vst)-lva Budorova (Tsj) 3-6. 6-4. 7-3 Andrea Temesvan (Hon)-Peanut Louie (Vsti 6-1. 6-4 Afgehaald bt| haf latdsch Dagblad. Witle Singel 1kost dit boek tot 1 oklobet a s slechts 15,- Daama wordl de verkoopprijs I 29.95. Beleef nog eens opnieuw hel wereld kampioenschap voetballen 1982. Tweehonderd pagina's kersverse voetbalgeschiedenis Talloze kleurenfoto s. dynamische verslagen Een ingenaaid meesterwerk met harde kaft voor zes rijksdaalders Da s echt een vriendenprijs

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15