c Dusée: 'Ik hoop dat ik m'n ogen droog kan houden' 'Eén voor allen, allen voor één' Zelfs De Nul kan winnen Afdeling Leiden neemt afscheid Oranje-renners zijn het eens Neem maar'ntaxi... K.N.V.B. AFDELING LEIDEN LEIDEN - Het afscheid valt hem zwaar. Daarom weigerde Ad Du- sée ook alle medewerking om wat aardigs van de foto te maken. De voorzittershamer die symbolisch aan zijn opvolger Jan Per soon zou worden overgegeven, moest buiten beeld blijven. "Wat heb ik aan die podspas", bromt de inmiddels afgetreden praeses, "officieel ben ik al weg, dus heb ik met dat ding niets meer te maken". Hij zegt dat voor de buitenwacht, maar 'van binnen' heeft hij nog alles met dat 'ding' te maken. Ad Dusée (68) is en blijft een KNVB'er. "Het is een kind van me. Ik kan me er maar niet los van maken". Hy geeft dan ook ronduit toe met veel tegenzin te zijn opgestapt Het.liefst was-ie nog jaren doorgegaan, maar zyn leeflyd verhin derde voortzetting van z'n carrière. "Achtenzestig ben ik nu, en dat is een leeftijd waarop het lichaam wat minder gaat functio neren. De reactie gaat achteruit, het geheugen vertoont gaande weg z'n gebreken". Gevoelig Dusée 'is' dus niet meer. Officieel neemt het bestuur van de Afde ling vanmiddag in Motel Sassenheim afscheid van de Oegst- geestenaar. "Ik hoop dat ik de ogen droog kan houden", ver plaatst hij zich alvast naar receptie, "ik ben nogal snel ontroerd en gevoelig voor complimenten". Die zullen hem ongetwijfeld worden gemaakt, voorspelt zyn op volger Jan Persoon, die in de toekomst nog veelvuldig een be roep zal doen op de ervaring van de Oegstgeestenaar. In de ogen van het bondsbestuur heeft Ad Dusée het tijdens zijn zes-jarig regentschap dus goed gedaan. Daarvoor was hij vice-voorzitter, een functie die hij vanaf 1955 bekleedde. Sport Ad Dusée poseert goedlachs met zijn opvolger Jan Persoon (li). Maar verder "geen poespas", de voorzittersha mer blijft buiten beeld. (Foto Holvast) ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 door Rob Onderwater "Dat heb ik eigenlijk leuker ge vonden", grijpt hij terug in de tijd, "toen had ik geregeld contacten met de commissies en kon ik mijn eigen wed strijdje in het weekeinde uit kiezen. Later als voorzitter moest ik vaak de verplichte nummers aflopen. Vaak werd ik afgeschilderd als een re ceptieloper, maar een afde lingsvoorzitter moet zijn re presentatieve functie nim mer uit het oog verliezen. Ik probeerde in een seizoen minstens één keer bij alle clubs op bezoek te komen. Dat betekende dat ik wel eens naar wedstrijden moest, waar ik feitelijk weinig trek in had. Dat is nu afgelopen. Ik verheug me straks op die derby's in het zaterdagvoet val. Ik ga ze allemaal bekij ken. Heerlijk. Ik ben nog he lemaal maf van het spelletje". Blessure Zelf heeft hij door een blessure niet te lang tegen een bal kunnen schoppen. Om toch maar actief te blijven nam hij in 1947 (nadat hij vanuit Rot terdam naar Oegstgeest was verhuisd) de fluit ter hand. "Mijn vrouw heeft me toen aangemeld bij de KNVB. Zij vond dat ik iets om handen moest hebben. Ze had na tuurlijk nooit kunnen voor spellen, dat ik er op mijn ach tenzestigste nog zou zitten. Maar ze heeft er nog nooit spijt van gehad hoor, hoewel ze wel eens heeft geklaagd dat het aantal vakantiedagen aan de karige kant was. Daar had ze gelijk in. Die fout heb ik dit jaar al enigszins goed gemaakt. Als het maar even kon, was ik met haar op pad". Commissies Vier jaar na zijn intrede tot de 'Leidse' bond, zat Ad Dusée al een commissie voor. Het was een begin van een be stuursperiode van 35 jaar, waarin de meest uiteenlopen de 'baantjes' werden vervuld. Een greep: voorzitter jubi leumcommissie, lid straf- commissie, voorzitter scheidsrechterscommissie, voorzitter technische com missie, voorzitter commissie jeugdvoetbal - RK-voetbal - damesvoetbal, bestuurscom missie DB, voorzitter con tactcommissie KNVB, voor zitter KNVB Afdeling Lei den. Een hele waslijst. Ad Dusée bekijkt het epistel met enorm veel plezier. "Maar het is natuurlijk niet allemaal ro- zegeur en maneschijn ge weest", is hij de minder pret tige dingen niet vergeten. Nog met afschuw denkt hij terug aan de penode dat de Leids - Goudse afdelings competitie vijf dagen voor het begin van het seizoen plots niet doorging. "Dat kan ik me nog precies herinneren en ik zal het nooit meer ver geten. Voor de kantonrechter moest ik zowel de belangen van Leiden als Gouda verde digen. Jammer dat een paar mensen niet zo democratisch waren en zich niet aan de af spraak hielden. Daardoor werd de hele zaak terugge draaid". Spijt Tot spijt van Ad Dusée, in 1978 onderscheiden met het KNVB-bondsinsigne in goud, want hij heeft zich al tijd ingezet voor een afde lingscompetitie met strijd. Daarom flirtte hij na de mis kleun met Gouda met de Haagse bond. "Die had wel trek in in een gezamenlijke competitie, maar wilde wél alle lakens uitdelen. Daar ben ik dus niet ingetrapt". Na veel denkwerk en door de clubs ingevulde enquetes. rolde er voor de zondagsectie dit seizoen een geheel nieuwe opzet uit de koker. "Die com petitie zal levendiger wor den", voorspelt Dusée. "Het heeft me altfjd dwarsgezeten dat na een stuk of zes wed strijden de strijd voor een be langrijk deel was beslist Dat wordt nu anders". Verhuizing Ook anders werd de huisves ting van het bondsbureau van de KNVB onder het be wind van Ad Dusée. Het pand aan de Rynsburgerweg, dat in 1960 was aangekocht werd verruild voor een riant onderkomen bij sportpark de Bloemerd in Leiderdorp. De verhuizing kostte Dusée heel wat van zijn nachtrust, want op het financiële vlak moes ten problemen worden over wonnen. Er was namelijk re kening gehouden met de ver koop van het huis aan de Rijnsburgerweg. maar dat bleek (en blijkt) met zo ge makkelijk. Ex-administra teur Van Leeuwen wilde zijn in 1960 betrokken bovenver dieping niet zomaar prijs ge ven. Dusée deed allerlei voor stellen, maar kreeg telkens nul op rekest. Uiteindelijk werd Dusée niet meer als 'on derhandelaar' geaccepteerd door Van Leeuwen. "De kwestie heeft me grijze haren en heel wat rimpels bezorgd. Telkens heb ik geprobeerd de zaak 'Koninklijk' op te los sen. Het heeft niet mogen ba ten. Het is een zwarte bladzij de in mijn carrièe als voorzit ter". Z'n opvolger Jan Persoon mag verder 'bladeren' in het ver volgverhaal. Aan z'n verzoek om "de polemiek over de zaak Van Leeuwen met rust te laten" wordt niet voldaan. "Ik ben al by Van Leeuwen op bezoek geweest. Ik denk dat er binnen afzienbare tijd een oplossing wordt gevon den en het pand verkapitali- seerd kan worden. Maar in dit stadium is het verstandig om geen verdere uitspaken te doen". Recepties Per 1 juli regeert Jan Persoon officieel. Hy heeft in twee maanden tijd al meer recep ties afgelopen dan vergade ringen voorgezeten en hoopt dat aan die scheve verhou ding spoedig een einde komt. "Ongelooflyk. Op al die by- eenkomsten was de aanwe zigheid van de voorzitter ge wenst, anders was ook wel eens iemand anders gegaan", vindt de inwoner van Voor hout. Jan Persoon was als kandidaat voorzitter vanuit de contact- vereniging Duin- en Bollen streek naar voren geschoven. Hy was in het verleden prae ses van GWS, waar hy nog steeds als lid staat ingeschre ven. Nadat Jan van Duyn zich had teruggetrokken voor de vakature, bleef de 46-jan- ge Persoon als enige kandi daat over voor de functie van voorzitter. "Ik had het op prijs gesteld als er meer keus was geweest", merkt hy hier bij op. Samson Nu heeft de afdeling Leiden een 'regent' die geen Samson is die ijzer met handen zou kunnen breken, die niet de flair van Dusée heeft, met een computer met een feilloos ge heugen is, maar wél tot de menselijke wezens behoort. Zo kondigde Persoon zich tenminste aan in het eerste nummer van de Officiële Me dedelingen van de Afdeling Leiden. "En het hangt uiter aard van de verenigingen af. hoelang ik op die stoel blijf zitten". Wind Ondanks de 'machtswisseling' zal er op het bondsbureau ze ker geen andere wind gaan waaien. Persoon zal de lyn Dusée doortrekken. "Het be stuur heeft zich te houden aan de reglementen. Daar ben ik met handen en voeten aan gebonden, dus er valt niet veel te veranderen. Bin nen die reglementen is er wél enige ruimte voor eigen ideeën en die zal ik ook zeker naar voren brengen. Hoofd zaak is en blyft dat die dertig duizend voetballers aan hun trekken komen. Ze moeten optimaal begeleid worden, er moeten scheidsrechters klaarstaan, jeugdleiders, en ga zo maar door. Het circus moet blijven draaien". Ad Dusée knikt Het werk had hy maar al te graag zelf ge daan. GOODWOOD (GPD) - De scherpe kantjes die er eventueel nog waren bij de taakverde ling in de Nederlandse WK-ploeg, zijn volledig weggewerkt. In een laatste gesprek hebben onze landgenoten elkaar onvoorwaardelijke steun beloofd. Jan Raas (hij voor al), Gerrie Knetemann, Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper zijn de troeven in het spel dat gespeeld wordt. Het betekent niet dat bijvoorbeeld Theo de Rooy bij voorbaat tot een helpersrol is aangewezen. Het koersverloop zal een en ander duidelijk maken. Chef d'equipe Gerard Peters had na aankomst van het Oranje- twaalftal in Portsmouth, waar de ploeg na een chartervlucht vanaf Schiphol was neergestreken, niettemin twaalf verklaringen in zijn binnenzak. Die schriftelijke garanties om op straffe van boete GOODWOOD (ANP) - Het rondreizend wielercircus heeft zich gis teren in Goodwood krom gelachen om de Belg Freddy Maertens, nog één dag wereldkampioen wielrennen bij de profs. Donder dag had hij de gehele Belgische afvaardiging naar het wereld kampioenschap vergeefs laten wachten op het vliegveld Zaven- tem. Niemand wist waar hij uithing. Gistermorgen om acht uur rinkelde de telefoon in het hotel van de Belgen. "Met Freddy Maertens. Ik sta op het vliegveld Heathrow. Kunnen julllie iemand sturen om me te halen?" was zijn vraag. Het antwoord van de Belgische ploegleiding was kort en bondig: "Ge hebt ons gisteren laten wachten. Zorg zelf maar dat ge hier komt". Bij het immense vliegveld van Londen waren taxi's genoeg, maar geen van de chauffeurs had trek in de rit van ruim 140 kilometer. De titelverdediger bracht vervolgens uren door in een restau rant. Hij kwam tot een overeenkomst met een kelner, die hem na gedane arbeid wel naar de plaats van het wereldkampioenschap wilde rijden. Die belofte kon de man niet gestand doen. Maertens vond in de tussentijd toch een bereidwillige taxichauffeur. Het kostte hem 80 pond, zo'n 400 gulden. Bij aankomst in Goodwood kon hij dat bedrag niet declareren bij de wielerbond. Die mededeling deed hem in woede ontsteken. "Ik ben dinsdag gevallen en daarom moest ik naar een dokter voor een behande ling. De afgevaardigde van de provincie Oost-V laanderen zou de bond inlichten. Dat heeft hij niet gedaan. Als ik hem zie, sla ik hem op zijn gezicht". ADVERTENTIE organiseert in het najaar van 1982 CURSUS SCHEIDSRECHTER VELDVOETBAL start: maandag 13 september a.s. CURSUS SCHEIDSRECHTER ZAALVOETBAL start: woensdag 22 september a.s. Aanmeldingen kunnen worden gezonden aan het Bondsbureau van de K.N.V.B. afdeling Lelden, Post bus 11, 2350 AA Leiderdorp. Tel. 071-899372. het nationale wielerbelang en niet dat van de merken te dienen, werden getekend nadat de for matie enkele oefenronden op het strijdtoneel had afgelegd. Dat Gerard Peters in de ploeglei dersauto van Raleigh, met Peter Post aan het stuur, de renners volgde tijdens hun verkennings actie was uiteraard logisch. Op vallend detail was wel dat de Ne derlandse equipe op het laatst geruime tijd voorafgegaan werd door een Britse motoragent. De last van het gewone verkeer werd zodoende tot een r beperkt. Overigens was het i de meeste renners geblazen aan het verkeer dat zich in Groot-Brittannië over de lin kerweghelft voortbeweegt. De meningen van de Nederlandse profs over het gehalte van het parcours, dat pas vandaag her metisch wordt afgesloten, va rieerden van „niet lastig" tot „op passen geblazen voor eventueel lastige weersomstandigheden" waarbij men de helling in de laat ste kilometer van het parcours beslist niet onderschatte. „Het is natuurlijk heel anders sprinten, dan wanneer je op een vlakke weg zit", had de Italiaan Saronni deze week reeds gezegd. Zijn Ne derlandse concurrenten dachten er precies eender over. Slechte start van LZ Wat er op de borst staat maakt (even) geen verschil De Nederlandse profs hebben de handen meen geslagen. 99 99 GOODWOOD (GPD) Bernard Hinault wil absoluut niet de rol van topfavoriet toebedeeld krijgen in het wereldkampioenschap dat morgen wordt verreden. De viervoudige winnaar van de Tour de France vindt het veel beter als men hem hooguit in het rijtje kanshebbers zet. Meer niet. Deze bescheiden opstelling van Hinault, die normali ter geen voorstander is van verstoppertje spelen, heeft niets te maken met de controverse tussen hem en de Franse wielerbond als gevolg van de doping controle in het criterium van Callac, kort na de Tour. Zoals gemeld werd die controle naar het gebruik i verboden stimulantia, zowel door Hinault en de andere Franse profs geboycot. De rel had tot gevolg dat het ministerie van jeugd- en sportzaken stelling nam, ten nadele van Hinault. Diens verwijt dat men op het ministerie niets van top sport begrijpt, werd allerminst in dank afgenomen. Zijn opmerking werd zeker niet in dank afgenomen door een aantal personen die zich bereid hadden ge toond om geld in de WK-pot van de Franse ploeg te stoppen. Kortom, het heeft enkele weken in de Franse wielerwereld gespannen. Uiteindelijk is van een dreigement uit rennerskringen om de wereld kampioenschappen links te laten liggen, mets in huis gekomen. Hinault en elf andere Franse profs staan morgen in Goodwood aan de start. Dat Bernard Hinault zich zoveel mogelijk op de ach tergrond wil houden, als er gesproken wordt degenen die in eerste instantie voor de regenbt trui in aanmerking komen, dan is dat onder f een gevolg van de moeilykheidsfactor die aan het traject in Engeland wordt toegekend. „Volgens mij kan iedereen in Goodwood wereldkampioen i den; zelfs een renner als de Belg Johnny de Nul wiens overwinningen tot dusver uitsluitend in ker- miskoersen tot stand zijn gekomen", zei Hinault reeds voordat hij zich een paar dagen geleden in het trainingskamp van de Franse renners meldde. EINDHOVEN Voor de waterpo- loers van LZ'86 begon vrydag- avond het seizoen teleurstellend. De bekerwedstryd tegen het Eindhovense PSV ging met 9-8 verloren. Het dne klassen lager spelende PSV keek dne parten lang tegen een achterstand aan. Ook in de laatste periode kon LZ nog een voorsprong bemachtigen (6-8) maar ook dit was niet voldoende om de Leidenaars in het be kertoernooi te houden. De PSV- ers vochten goed terug en kon den met nog anderhalve minuut te spelen voor het eerst een voor sprong nemen (9-8). LZ probeer de nog van alles om de gelykma- ker op het scorebord te krygen. De Eindhovenarcn hielden de defensie echter goed gesloten. Alleen Frans van der Brink kreeg vlak voor tijd nog een kans, zijn schot miste echter kracht Als excuus voor dit slechte resul taat kan de Leidse formatie aan dragen dat het te water moest zonder "echte" keeper. Jan Tes- ke was verhinderd De veldspe- lers Jan Pieter Heek en Fned El- zenga namen zyn taak waar Dat Frans v d Bnnk echt wel in ftMt is te scoren bewees hy door met vier treffers topscorer te worden. De overige LZ treffers kwamen op naam van Wilco v.d. Zeeuw, Ruud Muusse en Fned Elzenga. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13