Onbegonnen Werk Gedaantewisseling panden Noordeinde De Club van Draadje en de drie waarheden Oude winkels worden fraaie woningen Majoretten- concours aan Topaaslaan Ex Animo PAGINA 4 ST VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 Hoe het vierjaarlijks toegaat bij de formatie van een nieuw dagelijks bestuur van de stad (de aanwijzing van de wet houders) heb ik nooit precies geweten. Ja, op gezette tijden komt natuurlijk een aantal dames en heren van de ver schillende partijen bijeen en praat over programma's, maar het stadsbelang is slechts een deel van het spel. Waar het in eerste instantie om gaat is de macht, dus om zoveel mogelijk wethouders zien te krijgen. Dat betekent dat er buiten het min of meer officiële gedeelte nog tal van manoeuvres plaatsgrijpen, waarvan de kopstukken alle maal wel iets maar niemand dlies overziet. Aan de buitenwacht gaat dit uiteraard geheel voorbij. In de krant van dinsdag liet Joop Walenkamp, de roer ganger van het Leidse CDA, zich vrij gedetailleerd uit over één zo'n bij zwak kaars licht ontworpen plan dat ten slotte niet levensvatbaar bleek. Officieel spraken WD en CDA met de PvdA over een te vormen college van B enW, maar in verre oorden nou ja, een Haags restaurant) kwa men de fractieleiders van D'66, CDA en WD bijeen om iets heel anders te bekoksto ven: een "rechts" college. Zelf heb ik nooit enige goesting gehad de politieke arena te betreden, maar na Walen- kamps heerlijke proza hier over te hebben verslonden, overvalt mij diepe spijt. Want het water loopt je gewoon tus sen de tanden als je hoort wat daarbij komt kijken. Joop zwerft bij nacht en ontij door de Merenwijk om be langrijke mededelingen in bussen van belangrijke poli tici te deponeren. Hij ver dwaalt en om de spanning ten top te voeren stopt hij ook nog eens een brief in een ver keerd huis. Het) geheel deed mij sterk denken aan "De Club van Draadje", zo'n kloek avonturenwerkje van de gebr. Kluitman te Alk- Vervolgens treffen de complot- teurs elkaar in een etablisse ment en dan willen ze van el kaar weten wie het initiatief heeft genomen tot dit gesprek. Stuk voor stuk blijken ze al leen te willen praten als ze zijn uilgenodigd. Het initia tief nemen heel met netjes te genover de PvdA, waarmee ze immers nog in gesprek zijn. Moet je nagaan: op dat moment zitten ze al met el kaar aan tafel. En dan komt Zonnevylle (WD) opzetten en die roept tot Hoe- kema (D'66) "Ben je bereid een akkoord te verdedigen tot de dood er op volgt?". Schitterend. Wat heroek betreft houdt dit het midden tussen Ivanhoe, Michael Strogoff en Bruintje Beer. Het verhaal is natuurlijk wel "de waarheid volgens Joop Walenkamp". Vandaag el- durven schrijven omdat ik meende een wat beneden- maatse kaart- en kompasle zer te zijn, maar nu de CDA- leider zelf het spoor is bijster geraakt, verlaat ik onver wijld mijn schuilhoek. Wie in de Merenwijk niet goed be kend is, heeft een hele klus om te komen waar hij wil. En als je te langen leste op de juiste plek bent beland, is het vaak nog een aardig puzzeltje om het juiste huisnummer te vin den. Al die nieuwe wijken blijken met een soort ingewikkeld heid gepaard te moeten gaan. Een ergernis vind ik ook steeds weer dat het woordje Leidse kroniek door Ruud Paauw de fractie", zo luidt één der punten van overweging. Lijkt me weinig mee aan de hand. Socialisten onder me kaar. En die zullen best wel eens wat hebben. "De capaciteit om politiek lei ding te geven aan ambtena- Kan geen punt zijn, omdat mevr. Van Dongen al eerder door haar partij geschikt was bevonden voor het wethou derschap en dan moet dat mee in de beoordeling zijn ge weest. "Het inzicht in de besluitvor ming". Hier tast ik in volsla gen duisternis. Heeft men zich dat bij iedere Hoe waardig en kalm deed de Leidse gemeenteraad zijn werk in de jaren vijftig. Hoe solide zien ze er allemaal uit, onze bestuurders van weleer. Voorste rij van links naar rechts: mr. Knol, Van Iterson, mr. Woudstra (allen Prot. Chr. fractie). Achterste rij: De Bree (KVP), Piena, mevr. Braggaar-De Does en Schuier (allen PvdA). ders op de stadspagina's "de waarheid volgens Jan Hoeke- ma", waarnaar ik gaarne verwijs. Het wachten is nu nog op "de waarheid volgens WD-leider Fred Kuijers". Eigenlijk is het heel jammer dat dit drievingerenverbond op niets uitliep. Er ging grote charme vanuit. Maar ja, we weten het allemaal: met jon- gensboekenproza doe je in het gewone leven niet veel. Om over het politieke leven maar te zwijgen. Bewegwijzering Joops nachtelijke avontuur in de Merenwijk heeft, naar het zich laat aanzien, één mooie actie tot gevolg: hij gaat strij den voor een betere bewegwij zering van de Merenwijk. Ik heb daar tot dusver niet over straat is vervangen door dal, hof dan wel kreek, daar waar geen dal, hof of kreek te be kennen valt. In een stenen woestenij landelijke illusies opwekken - dat is het. Joop Walenkamp beoogt er nu iets aan te laten doen. Hulde. Zo heeft die collegevorming indirect nog tot iets moois ge leid. Lijstje Eind vorige week heeft wethou der Tesselaar namens de PvdA-fractie de leden uitge legd welke factoren een rol hebben gespeeld bij de beoor deling en vervolgens terzijde- schuiving van partijgenote mevr. Van Dongen als kandi date voor het wethouder schap van onderwijs. Laten we dat lijstje eens doornemen. "Politieke verwantschap met wethouder afgevraagd "Het passen in het wethouders- team". Ze proberen allen zoveel moge lijk aan hun trekken te ko men, lichten elkaar desnoods pootje en daarin zal mevr. Van Dongen zeer wel passen. "Specialistische kennis tegen over algemene kennis". Een dooddoener. Zo kun je ie mand altijd het bos insturen. Het ook rondwarende gerucht dat partner WD haar niet wilde, slaat op niets. Sinds wanneer laat de zo geharde PvdA haar kandidaten door anderen goed- of afkeuren? Nee, socialisten, de rijen mogen gesloten zijn, fraai is het zaakje allerminst. Er is een hoop nevel en mist nodig om de ware reden aan het zicht te onttrekken. Gewauwel? De WD-Leiden heeft ook wel eens gelukkiger en zeker rus tiger tijden gekend. De beslo ten ledenvergadering van de ze partij, afgelopen woens dag, waarop het komende PvdA-W-college op de korrel werd genomen, bleef hele maal niet besloten. Het be sprokene lekte aan alle kan ten uit. Wethouder Schouten sprak anderhalf uur aan één stuk om de gemoederen tot be daren te brengen. Anderhalf uur. Een bijna Oost- europese lengte. Een aantal van zijn partijgenoten beti telden het verhaal, zo lees ik, "als gewauwel". En tot over maat van ramp adverteerde de WD verderop de pagina voor de a.s. kamerverkiezin gen met de leus "minder pra ten, meer doen". Het bioritme van de liberalen was kennelijk even van slag. Opstappers Volgende week treedt de nieuwe gemeenteraad aan. Dat bete kent de entree van een aantal verse krachten en het vertrek van enige bekende parade paarden. Driessen van het CDA stapt op. Zijn stekende, koplampachti ge blik en zijn strenge inter- ruptiestem zullen worden ge mist. Met wat voor élan kon hij bij een vuig besluit niet roepen dat hij het bij de Kroon voor vernietiging zou voordragen. Dééd hij dat ooit eigenlijk wel? Ach, wat maakt het uit. Het gebaar was prdchtig. Nooit, nooit zal iemand dat meer evenaren. Er gaan er meer: Annelies Pon sen, evangeliste voor de PSP. Glaubitz, die keurige heer van buitenlandse zaken, wat verdwaald in de stedelijke politiek. Maat (PvdA), de journalist die het politieke be drijf zwaar viel. Vink (CDA), die iets te veel peuterde in de marge. Groos (PvdA), de wat ontgoochelde linkervleugel man van de PvdA. Van Dam (PvdA), het computercen trum van de socialisten. De vraag is of de PvdA na zijn vertrek nog zo goed rekenen kan. Hopelijk laat hij zijn tel- raampje achter. En Ham (CDA), een nette man in wiens verhalen je heel lang kon horen hoezeer het hem speet dat hij acht jaar gele den niet als wethouder kon te- rug keren. Door het vertrek van Ham is de PvdA-er Cees Waal, een be ginnend veertiger, de nestor van de gemeenteraad gewor den de man dus met de mees te dienstjaren). Een blaagje eigenlijk nog, als je het verge lijkt met vroeger toen je op die leeftijd net kwam kijken. Na 1968 is de gemeenteraad zich danig gaan vergroenen. Voor die tijd was er een af spiegelingscollege en daarin kon je zeer oud worden. Hoe kalm en rustig het toeging in de eerste twintig jaar na de oorlog, komt goed tot uiting in bovenstaande foto. Zie hoe gedegen de mannen en die en kele vrouw er bij zitten. Dat waren nog eens vroede vade ren. Beleefdheid was troef: je mocht elkaar niet eens inter rumperen. Toen, op een dag, stond Her man Amptmeyer daar, met dat eigenzinnige hoofd en in dat bloedrode pak. De ge meenteraad zou daarna nooit meer worden wat-ie was... LEIDEN Het Noordeinde heeft een opmerkelijke gedaanteve randering ondergaan. De verval len panden, tussen de Weddes- teeg en de Valkensteeg, die ja renlang de straat ontsierden, worden op dit moment gerestau reerd. De winkelpuien zijn ver dwenen, en daarvoor in de plaats komen woningen met fraaie ge vels die het Noordeinde weer de charme geven van weleer. Over een half jaar zal de straat in oude luister zijn hersteld. De vorige eigenaar van de huizen, de Westland-Utrecht Projectont wikkeling b v (WUPO) zou de panden aan het Noordeinde al ja ren geleden, tegelijk met de nieuwbouw op het voormalige Rotagravureterrein, aanpakken. Problemen met de financiering en de angst dat de huizen als ze eenmaal waren gerestaureerd onverkoopbaar zouden blijken, weerhielden de WUPO ervan de daad bij het woord te voegen. De woningen bleven in vervallen staat. Twee panden, op de hoek van het Noordeinde en de Weddesteeg, waren inmiddels verkocht aan de stichting Leids Stadsherstel. De stichting wilde de huizen op knappen en daarna verkopen. Na tal van financieringsperikelen en problemen met de verkoopbaar heid van de woningen, moest ook stadsherstel het laten afwe ten. Vorig jaar werden de vervallen panden verkocht aan de maat schap De Bolster-Heemskerk. Begin dit jaar maakte men een begin met de restauratie van de panden. De gevels van acht pan den zijn inmiddels fraai opge knapt. Deze panden worden zo ingedeeld dat er veertien wonin gen inkomen. Drie eengezinswo ningen met een tuin en berging en elf twee-, drie- en vierkame- rappartementen. Over vier maanden worden de eerste acht woningen opgeleverd. Twee maanden later zijn ook de zes an dere woningen klaar. Met de restauratie van de verpau perde panden op de hoek van het Noordeinde en de Weddesteeg wordt over twee weken begon nen. Ook hier maken de winkel puien plaats voor fraaie gevels met geprofileerde ramen en deu ren. In de twee panden komen drie driekamerwoningen. De huizen zijn er nog slechter aan toe dan de andere panden. Het zal nog zever) maanden duren voordat ook deze hoek van het Noordeinde weer het aanzien waard is. Met de restauratie van de tien pan den is een bedrag gemoeid van ruim drie miljoen gulden. Het werk dat wordt uitgevoerd is vol gens het plan dat architect Van Beek indertijd al voor de WUPO maakte. Het verschil is dat de woningen worden verhuurd in- plaats van verkocht. Volgens De Bolster bestaat veel belangstel ling voor de woningen. De huur prijs voor een driekamerwoning zal rond de 850 gulden komen te liggen. "Niet goedkoop, maar daar woon je dan ook goed voor", vindt De Bolster. "Het Noordeinde wordt weer een mooi stukje Leiden". Het Noordeinde: de winkelpuien zijn verdwenen, mooie gevels komen terug. LEIDEN Voor de vierde maal wordt zaterdag en zondag het jaarlijkse Nationaal Majoretten Concours van de Leidse Vereni ging van Zelfstandige Majoret ten Groepen gehouden. Plaats van handeling is dit maal het ter rein bij club- en buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan. Aan het concours doen bijna alle Leidse verenigingen mee, terwijl ook het juniorenkorps van K en G beide dagen present zal zijn. De andere deelnemende korpsen komen uit het hele land. Ook zal er een demonstratie worden ge geven met fakkelbatons door de Residentie Showgirls uit Den Haag. Op het terrein, dat gratis toegankelijk is, staan verder nog diverse stands. Het concours wordt zaterdagoch tend om tien uur geopend. Die dag treden de jeugddivisie en de tweede divisie aan. Om half vijf is er een optreden van alle korp sen. De prijsuitreiking is om vijf uur. Zondag wordt het concours om één uur voortgezet met korp sen uit de eerste divisie en de eredivisie. De prijzen worden om half vijf uitgereikt. LEIDEN - De christelijke orato riumvereniging Ex Animo heeft voor de aanschaf van koorkle- ding een bijdrage van 3100 gul den ontvangen uit het Anjer fonds. Open huis Ars Het gerestaureerde gebouw van het teken- en schildergenoot schap Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9, is mor gen voor belangstellenden te bezichtigen. Het open huis duurt van elf tot vijf uur. Duinexcursies De Leidse Stichting Duinbe houd, die strijdt tegen verder gaande aantasting van de duinen, organiseert in ver band met haar vijfjarig be staan excursies. Zaterdag staat een bezoek aan het ge bied Kijfhoek-Bierlap in de Meijendelse duinen op het programma. Deelnemers moeten zich zaterdagochtend om kwart voor tien verzame len op het terreintje bij dc vroegere ja-knikkers' aan de Meijdendelse Weg. Dat ls te bereiken door vanuit De Kie vit in Wassenaar richting boerderij Meijdendel te rij den. Zondag worden er twee excur sies gehouden; door Berkhei- de en door het gebied De BlinkJ/Langevelderduin. Deelnemers aan de excursie door Berkheide in de Kat- wijkse Zuidduinen worden 's ochtends om tien uur ver wacht bij de ingang oostelijk van de Soefi-tempel, die via de Zuid-Boulevard in Kat wijk te bereiken is. Wie aan de tocht door De BlinkJLange- velderduin wil meedoen, moet zich om tien uur melden aan de Langevelder Slag bij het begin van het fietspad richting Noordwijk. Voor meer inlichtingen: Stichting Duinbehoud, tel. 071-131800. Bingo Het buurtcomité Tuinstad- Staalwijk houdt zaterdag een bingo-avond in de Linde, He renstraat 45. De zaal gaat om half acht open. Reggae De Engelse reggaeband Reality treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66. De uit Bir mingham afkomstige groep bestaat uit Clifton Morris (drums), Billy Austin (bas), Sammy Morgan (keyboards), Keith Evans (saxofoon) en Robert Green (gitaar). De groep kwalificeert haar mu ziek als reggae-rock of mix- reggae, gebaseerd op de Bob Marley-reggae. Het concert begint om ongeveer half elf, de zaal gaat om negen uur open. Muziek De Leidse groep Next Crisis treedt zondagavond op in so ciëteit The Jam aan de le Binnenvestgracht, aanvang circa tien uur. Spiritistisch Het Spiritistisch Genootschap Er wordt een videofilm ge draaid en na afloop kan men zich opgeven voor een ge spreksgroep. De aanvang is acht uur, plaats van hande ling Caeciliastraat 18. Engelse les Leiden organiseert maandag de eerste van een serie van zes lezingen over het onderwerp "getallenleer en kab alia". Spreker is ds. Meiners uit Soest, aanvang acht uur in de zaal Middelweg 28. Lesbisch Lesbiese Vrouwen Leiden houdt maandag een introductie avond voor vrouwen die zich nog nieuw voelen bij de LVL. In club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg 15, wordt maan dagavond Engelse les gege ven. Al naar gelang de be langstelling wordt er zowel een beginners- als gevorder- dengroep gevormd. Aan staande maandag is er een introductie-avond, die om acht uur begint. Ook telefo nisch is informatie in te win nen: 123271. Op herhaling Ouders Op Herhaling is het sei zoen '82-'83 begonnen. Vol wassenen kunnen kiezen uit de volgende cursussen; Ne derlandse taal, bedoeld voor die veel moeite heb ben met lezen en schrijven; leer- en praatgroepen waarin de lagere schoolstof (taal en rekenen) wordt herhaald; En gels, een tweejarige cursus voor beginners; de Scha kelklas voor wie zich wil voorbereiden op verdere cur sussen, zoals open school, dagmavo en dergelijke; alge mene ontwikkelingtypen en Nederlands, eventueel te splitsen in alleen typen en al leen Nederlands; notuleren en vergaderen voor wie wel eens vergaderingen bezoekt; boek je maken, een praktische cur sus. Ook bestaat er de zoge naamde "individuele op stap'. Mensen kunnen in hun eentje les krijgen voordat ze naar een groep gaan, of als voorbereiding op een oplei ding of een test van bijvoor beeld het arbeidsbureau. Ook is deze cursus bedoeld voor mensen die, bijvoorbeeld om dat ze invalide zijn niet zo makkelijk van huis kunnen of voor mensen die het Neder lands niet als eigen taal heb ben. Voor meer informatie: Ouders Op Herhaling, Heren singel 3, naast de Jozefkerk. Ski-gymnastiek De kring Leiden van de Neder landse Ski Vereniging orga niseert ski-gymnastiekcur- sussen om wintersportliejheb- bers voor te bereiden op hun vakanties. De lessen worden onder meer in Leiden, Leider dorp en Voorschoten gegeven. De eerste les in Leiden tevens voor Oegstgeest) wordt maandagavond gegeven, aanvang zeven en acht uur, m de zaal van het Visser 't Hooft lyceum, Kagerstraat 1. Dinsdag is de eerste les in Voorschoten in de zaal aan de J. W. Frisolaan achter de Van Wijngaardelaan), aanvang acht uur. In Leiderdorp wordt vrijdag 10 september met de ski-gymnastiek begon nen in de zaal aan het Kwik staartplein, aanvang half tien.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4