'Plan schendt Camp David' eéNRJ&Ï Poolse leiders niet onder indruk protest Voorstel VS op gunstig moment Britse minister Nott stapt uit politiek Thatcher 'diep gekwetst' door sancties VS zien af van volledig embargo Israël in rep en roer over ''dreigbrief' Reagan Bisschop Tutu kan tijdelijk visum krijgen Philip Habib kandidaat Nobelprijs Gematigde vleugel van ETA ontbindt zichzelf DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 LONDEN - De Britse minister van defensie Nott wil uit de poli tiek. Hij kondigde gisteravond aan, voorlopig nog aan te zullen blijven als minister, maar hij zal zich zeker niet kandidaat stellen bij de volgende algemene verkiezingen. Aangenomen wordt in Londen, dat Nott nog tot begin volgend jaar minister zal bly ven. Het onderzoek naar de gebeurtenissen die de inleiding vormden voor de Falkland-oorlog zal dan zijn afgerond. Er werd al verwacht dat premier Thatcher rond die tyd enige veranderingen in haar kabinet zal willen aanbrengen. Het aangekondigde afscheid van de defensieminister heeft direct geleid tot speculaties over de vraag of zijn afscheid verband door Henk Dam houdt met de oorlog om de Falkland-eilanden. Nott zelf wilde begin april na hevige kritiek uit het parlement al aftreden, maar dat werd hem verboden door mevrouw Thatcher. De minister zei gisteravond dat hij wegens „persoonlijke redenen" uit de politiek wil. Vrienden van de bewindsman hebben ver klaard, dat hij al vanaf begin dit jaar rond liep met plannen zyn oude beroep (bankier) weer op te vatten. Mevrouw Thatcher heeft woensdagavond verklaard het aange kondigde vertrek van haar minister van defensie diep te betreu- WASHINGTON/LONDEN - De Amerikaanse regering zal bedrij ven die apparatuur leveren voor de Russische aardgaspijpleiding naar West-Europa uitsluiten van technologie op het gebied van olie en gas. Het Britse bedrijf John Brown krijgt die straf opge legd als het deze dagen compres sors verscheept naar de Sowjet- Unie, en ook Dresser-France, fi liaal van een Amerikaans con cern, en het Franse bedrijf Creu- sot-Loire, die al compressoren le verden, krijgen deze sanctie op gelegd. De Amerikaanse minister van fi nanciën Donald Regan heeft dit gistermiddag bekend gemaakt. Hij ontkent dat de VS zijn ge zwicht voor de grote politieke druk uit binnen- en buitenland om zijn aanvankelijk volledige embargo op uitvoer naar de in Frankrijk gevestigde bedrijven ongedaan te maken. Regan behoorde volgens zegslie den in Washington tot de minis ters die president Reagan heb ben gevraagd zijn sanctie-beleid te herzien. Met onder anderen Weinberger (defensie), Shultz (buitenlandse zaken) en Baldrid- door Henk Kolb en Henk Dam ge (handel) vreesde hij grote schade voor de VS in de betrek kingen met zijn Westerse bond genoten. Allerwegen werd be toogd dat Reagans grove politie ke weerwerk alleen maar de Rus sen in de kaart speelde bij hun pogingen Europese NAVO-lan- den los te weken van de Verenig de Staten. De Britse premier Thatcher heeft gezegd „diep gekwetst" te zyn over het besluit van de Ameri kaanse president Reagan de be drijven te straffen die meewer ken aan de aanleg van de aard gaspij pleiding van Siberië naar West-Europa Mevrouw That cher zei dat gisteren in Glasgow, waar deze week onderdelen voor de pijpleiding aan boord van een Russisch vrachtschip worden ge laden. „Toen het contract werd afgeslo ten, heeft Reagan niets gezegd. Ik vind het nu niet de juiste tijd om dat wel te doen", aldus de Britse premier. De premier zei dat, ondanks de be zwaren van Reagan, de Britse be drijven zich gewoon aan hun contracten met de Sowjet-Unie zullen houden. „Wy houden ons aan ons woord. We zeiden dat we zouden leveren, we zullen leve ren, en we willen ook leveren", door Jaap van Wesel JERUZALEM - Premier Begin van Israël heeft zijn vakan tie onderbroken en het kabinet in Jeruzalem vandaag voor een bijzondere kabinetszitting bijeen geroepen naar aanleiding van de brief van president Reagan waarin een verandering van de Amerikaanse Midden-Oostenpolitiek van zyn bezoek aan het Midden- Oosten is officieel de Amerikaan se eenheden in Libanon en in de Sinai te bezoeken, die daar deel nemen aan internationale vre desmachten. Maar behalve over de nieuwe Amerikaanse Midden- Oostenpolitiek komt Weinberger oók praten over het terugtrekken van Israëlische en Syrische troe pen uit Libanon. Op een persconferentie in Beiroet zei de minister dat zowel Syrië als Israël hun bereidheid te ken nen hebben gegeven hun troe pen uit Libanon terug te trekken. Onderhandelingen daarover zul len worden voortgezet, waar schijnlijk via de onderhandelaar Habib, die na meer dan twee maanden verblijf in Beiroet voor vakantie naar Washington is af gereisd. De Libanese president Sar kis heeft echter Amerika dringend verzocht Habib terug te sturen naar Libanon teneinde het werk af te maken, te weten het vertrek van Israëlische en Syrische troepen. Het is dan de bedoeling dat Habib over een week of drie naar Libanon terug keert. wordt aangekondigd. De in de brief vervatte suggestie van president Reagan om het vestigen van nederzettingen in de bezette gebieden te bevriezen en een „hechte band" tussen Jor danië en de bezette gebieden te creëren, is volgens Israël in strijd met de akkoorden van Camp Da vid. „In Camp David wordt met geen woord gesproken over het verbod om nederzettingen te vestigen", zei een Israëlische re geringsfunctionaris. Israëlische zegslieden laten verder doorschemeren dat als antwoord op wat wordt genoemd een mo gelijke Amerikaanse schending van Camp David Israël de „Israë lische wet van toepassing zal ver klaren" op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook, hetgeen een feitelijke annexatie betekent, zoals eerder al op de Golan is gebeurd. Verwacht wordt dat de Israëlische regering weliswaar de ideeën van presi dent Reagan radicaal van de hand zal wijzen, maar dat Israël nog niet tot drastische tegen maatregelen zal overgaan. Bezoek Intussen is de Amerikaanse minis ter van defensie, Weinberger, gis teren na een kort bezoek aan Bei roet in Israël aangekomen. Doel PRETORIA (UPI) - De Zuidafri- kaanse regering heeft bisschop Desmond Tutu een tijdelijk uit reisvisum toegezegd voor het bij wonen van een kerkelijke confe rentie in de VS. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van bin nenlandse zaken, F. W. de Klerk, gisteren bekendgemaakt. Tutu is secretaris-generaal van de Zuid afrikaanse Raad van Kerken (SACC) en een uitgesproken te genstander van het apartheids bewind. Tutu moest april vorig jaar zijn paspoort aan de autoriteiten af geven wegens kritiek op de rege ring. De Klerk zei dat de bis schop dat niet terugkrijgt maar dat "gezien het religieus karakter van de conferentie" hij wel tijde lijke uitreispapieren kan aanvra gen. OSLO (UPI) - Philip Habib, de Amerikaanse speciale afge zant voor het Midden-Oosten, is kandidaat gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede van 1982. Dit heeft een woord voerder van de Nobelprijs commissie gisteren meege deeld. Hij was echter al vóór 1 februari, de sluitingsdatum, kandidaat gesteld. Dat was dus geruime tijd voordat hij zijn jongste bemiddeling in Libanon begon. Drie leden van het Amerikaan se Congres hadden hem voor eind 1981 kandidaat gesteld. De woordvoerder zei verder dat de commissie in de afgelopen weken 50 brieven had ont vangen waarin gevraagd werd de Israëlische premier, Menachem Begin, de eind 1978 aan hem toegekende Nobelprijs voor vrede te ont nemen vanwege de Israëli sche invasie in Libanon. Pre mier Begin deelde de prijs met de toenmalige Egypti sche president Anwar Sadat na de totstandkoming van de akkoorden van Camp David. De woordvoerder zei dat een prijs die eenmaal is toege kend, niet kan worden inge trokken. ADVERTENTIE Jflk Groene Betaalcheques en de Groene Betaaipas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. PLO-leider Jasser Arafat is gisteren in Griekenland aangekomen, waar hij hartelijk werd omhelst door premier Papandreou. Gisteren zijn de laatste PLO-strijders uit Beiroet vertrokken, waarmee de evacuatie van de Palestijnen werd voltooid. WARSCHAU (AFP/Reuter) - Met de bevestiging dat ze hun beleid niet zullen veranderen en met de aankondiging van speciale maat regelen en processen tegen dissi denten hebben de Poolse militai re leiders gisteren te kennen ge geven voorlopig niet van plan te zijn te bezwijken voor de protes ten, demonstraties en rellen van afgelopen dinsdag. Na een speciale bijeenkomst maakte de militaire raad (Wron) gisteravond een aantal maatrege len bekend die ervoor moeten zorgen dat orde en rust in het land beter worden gegarandeerd. In vier bevelen werd opgedragen dat de juridische autoriteiten de verantwoordelijken voor de on geregeldheden van deze week zo snel mogelijk moeten straffen en dat de provinciale autoriteiten zeer strenge maatregelen moeten nemen om de openbare orde te handhaven. Bovendien moeten de advocaat-generaal en de mi nister van justitie snel hun on derzoek naar de leiders van het KOR afronden en moeten de on derwijs- en wetenschapsautori teiten iets doen aan het "onwel voeglijke gedrag" van medewer kers en studenten. De botsingen van afgelopen dins dag in Polen hebben aan min stens drie mensen het leven ge kost. De autoriteiten verklaarden dat ordetroepen in het zuid westelijke stadje Loebin twee demonstranten hebben doodge schoten. Gisteravond bevestigde de Poolse televisie dat in Gdansk een betoger overleed, die in de rug werd getroffen door een rookgranaat. Er zouden meer dan honderd mensen zijn ge wond en volgens de Poolse tele visie zyn in heel het land 4.050 personen gearresteerd. De vrouw van Lech Walesa heeft gezegd dat haar man tegen het idee van demonstraties ter gele genheid van de tweede verjaar dag van de akkoorden van Gdansk was. "Hij had gehoopt dat de autoriteiten echte stappen zouden nemen in verband met de huidige toestand. Hy was niet van mening, dat de mensen de straat op moeten gaan om te vechten. Dit standpunt heeft hy altijd gehad. Maar de arbeiders weten dat de wet niet wordt ge respecteerd (door de autoritei ten) en de arbeiders moeten met de juiste middelen strijden". Lech Walesa staat onder voortdu rend toezicht van vijf bewakers en hij is zich er volledig van be wust dat hij lang geïnterneerd zal blijven, aldus zijn vrouw. Zy sprak berichten tegen dat Walesa gesprekken heeft gevoerd met hoge functionarissen of dat de regering druk op hem heeft uit geoefend. "Mijn man heeft een karakter dat niet van dag tot dag van gedachten verandert", aldus Danuta. MADRID - Positieve lichtpuntjes in het door geweld geplaagde Baskenland zijn zeldzaam. Van daar dat vrijwel alle politieke commentatoren het bericht dat een sector van de ETA (Politico- Militar) besloten heeft zich for meel op te heffen, bestempeld heeft als een historisch feit voor de pacificatie van Euzkadi, zoals de Basken hun regio noemen Het opzienbarende besluit van de minst radicale vleugel van de ETA is volgens het Baskische blad Deia afgelopen weekeinde genomen. De groep die definitief de strijdbijl wil begraven, verte genwoordigt een minderheid van de ETA-PM, die het niet eens door Gerrit-Jan Hoek is met de radicale vleugel over het al dan niet handhaven van de wapenstilstand, afgekondigd door de ETA-PM na de mislukte coup van 23 februari vorig jaar. Voorwaarde voor de definitieve uitvoering van het ontbindings- besluit is het tempo waarin de in Frankrijk levende ballingen weer ongehinderd naar Spanje kunnen terugkeren en gevangen „spijtoptanten" van de ETA-PM in vrijheid worden gesteld. Grondslag voor deze positieve ont wikkeling zijn de onderhandelin gen geweest tussen de Spaanse minister van binnenlandse zaken Roson en twee vertegenwoordi gers van de Baskische party Euz- kadiko Ezkerra, de parlementa riërs Bandres en Mario Onaindia, ooit door Franco ter dood veroor deeld in het beruchte Burgos- proces tegen de ETA. De keerzijde van de medaille is echter dat ook de clementie, nu betoond voor berouwvolle ETA- militanten die zich weer in het politieke en sociale leven willen integreren, hoogstwaarschijnlijk ook voor extreem-rechtse gevan genen zal worden opgeëist. In extreem-rechtse kringen, zoals het radicaal-nationalistische dag blad El Alcazar, wordt al heftig gepleit voor amnestie voor de militairen die zijn veroordeeld wegens hun aandeel in de mis lukte coup van vorig jaar. Leiders coup in Spanje kandidaat bij verkiezingen MADRID (AFP) - Enkele leiders van de mislukte staatsgreep van februari vorig jaar in 8p OU der wie luitenant-kolonel Tejero, overwegen mee te doen aan de parlementsverkiezingen van 28 oktober Dit heeft het Spaanse gezaghebbende krant "Informa- ciones" gisteren gemeld. Ze zouden op de lijst van de uiterst rechtse party "Solidaridad Espa nola" staan die zich 18 augustus j.L officieel als deelnemer aan de verkiezingen heeft aangemeld Behalve Tejero zouden ook luite nant generaal Milans del Bosch en generaal-majoor Luis Torres Roja zich kandidaat willen stel len. JERUZALEM - Premier Begin van Israël heeft alle reden om zyn vakantie te onderbreken en zijn kabinet in spoedbe raad byeen te roepen, naar aanleiding van de brief die president Reagan hem heeft gestuurd. Sinds Reagan aan de macht is gekomen, ander half jaar geleden, heeft Ame rika er in feite geen Midden- Oostenpoiitiek op nagehou den. Het was meer branden-blussen, ad hoe beslissingen en vooral achter de vele voldongen fei ten aanhollen, waar de uiterst geslepen Begin de Amerika nen steeds weer voor stelde, luid roepend dat alles wat Is raël doet ook in Amerikaans belang is het bombarderen van de kernreactor in het pro- Russische Irak. het annexe ren van de Golan, dat daar door nimmer aan het pro- Russische Syrië zal worden teruggegeven, en het verja gen van de pro-Russische PLO uit Libanon. De Amerikanen hebben soms na enig stotteren en aarzelen al deze daden van Begin geaccepteerd. Goed. er is soms met de vuist op tafel ge slagen, er zijn nu en dan leve ringen van wapens opge schort, zoals de fragmentatie- bom en de F-16-gevechts- vliegtuigen, en ook staat het strategische samenwerkings verband op losse schroeven. Maar wat de hoofdzaken be treft heeft Begin steeds zyn zin gekregen, zonder dat de Amerikaanse politieke, mili taire en economische steun aan Israël is aangetast En dat heeft Begin uiteraard in zijn overtuiging gesterkt dat je vooral je poot stijf moet hou den en de Amerikanen hard moet aanpakken. Wanhopig Geen wonder dat de pro-Ame rikaanse Arabische landen, met name na de invasie in Li banon, wanhopig zijn gewor den over de politiek van de VS. Want wie geeft een land als Jordanië de garantie dat door Jaap van Wesel Israëls minister van defensie Sharon zyn plannen om de Palestijnse staat in Jordanië te vestigen niet zal uitvoe ren? Wie geeft de garantie dat Amerika dan wel zal optre den? Het feit dat de pro-Wes terse Arabische landen geen alternatief hebben voor Ame rika, heeft de IsraêÜ's natuur lijk in hun voornemen ge sterkt om de zaken fors aan te pakken en de Amerikaanse belangen te negeren. Het moge wel zo zyn dat landen als Jordanië, Koeweit en Sa- oedi-Arabië nimmer bondge noten van Rusland kunnen worden, de anti-Amerikaanse stemming daarentegen in de ze landen neemt toe en dat werkt instabiliteit in de hand. Er is dus een grens aan datge ne wat Amerika zich kan ver oorloven in het Midden-Oos ten, als het tenminste het voortbestaan van pro-wester se Arabische regimes wil ver zekeren. De kardinale vraag is: hoe kan Amerika tegelijkertijd de Arabieren tegemoet komen en hun vertrouwen herwin nen zonder Begin tot extre me daden te dry ven. Want de Israëlische regering heeft al geruime tijd laten doorsche meren dat het de westelijke Jordaanoever wel eens zou kunnen annexeren als reactie op zware Amerikaanse druk. Gunstig moment Er kon geen gunstiger moment uitgekozen worden dan de dag dat de PLO Beiroet defi nitief heeft verlaten, om met nieuwe ideeën te komen inza ke het Palestijnse vraagstuk en de toekomst van de bezet te gebieden, een zaak waar uiteindelijk het Israëlisch- Arabisch conflict om draait Dit is het moment dat Amen ka aan de Arabieren kan be wijzen dat het niet langer achter Israël aanloopt Amenka wil een kbmaat creë ren waarin het voor Jordanië mogelijk wordt gemaakt mee te doen aan de Palestynse au tonomie, en tegen Israël kan Amerika zeggen dat het nu grotere nsico's kan nemen in zake die autonomie, omdat de veiligheid van Israël ver sterkt is nadat de PLO in Li banon is uitgeschakeld, zoals Sharon zelf steeds van de da ken roept. Het is voor Amenka zaak om Sharon met zyn eigen wa pens te bestrijden en tegely- kertyd ook binnen Israël een maximum aan steun te ver krygen die de regenng-Begin kan verzwakken Daarom moet er heel voorzich tig worden gemanoeuvreerd. In de eerste plaats moet alles worden gespeeld binnen het kader van Camp David Want als de VS Camp David losla ten, dan doet Israël dat ook, en voor Begin is Camp David het laatste obstakel om 'Ju- dea en Sam aria', zoals hy de westelijke Jordaanoever noemt te annexeren. Maar teneinde Camp David weer op het goede spoor te helpen, moet Jordanië meedoen, en om dat voor Jordanië aan trekkelijker te maken dan het nu is, spreekt president Rea gan in zyn brief over een „hechte band" tussen de be zette gebieden en Jordanië en ook over een Palestyns va derland. Federatieplan Dat doet heel sterk denken aan het oude federatieplan van koning Hoessein uit het be gin van de jaren '70 een ver enigd koninkrijk tussen de oostelijke en westelyke Jor daanoever met een autonome Palestynse Westoever. Die Jordaanse rol, die president Reagan voor ogen heeft, is niet alleen een lokaas voor pro-Westerse Arabieren, maar ook voor de Israëlische oppositie, die Reagan nodig heeft om de Israëlische rege ring van binnenuit te ver zwakken Oppositieleider Peres heeft on langs in Washington zyn ideeën aan president Reagan voorgelegd en die sluiten vry aardig aan bij de suggestie die Reagan aan premier Be gin doet, namelyk de Jor daanse optie te doen herle ven Het is voor Reagan be langryk om in Israël zoveel mogelyk steun te krijgen ten einde de Amerikaanse pu blieke opinie en het Congres mee te krygen als het inder- daad tot een frontale botsing komt met de Israëlische rege ring Tegen de senatoren en congres leden, die ongetwyfeld dan ook door de pro-Israël-lobby bewerkt zullen worden, kan de Amerikaanse regering zeggen dat Israëls verzekerd is door het vertrek van de PLO, dat Israël daar om meer nsico's kan nemen en dat voor zyn veiligheid ne derzettingen in de bezette ge bieden dan ook minder nodig zyn. terwyl Jordanië uitein delijk een controleur is op eventueel Palestyns radica bsme. Het moment om Isra. 1 op het thuisfront te bestrij den, namelijk in Washington, lijkt nu gunstiger dan ooit, omdat de Israëlische popula riteit als gevolg van de oorlog in Libanon zeer is gedaald, ook by Israëls traditionele vrienden. Tegenspel Het lijkt erop dat het Ameri kaanse plan goed doordacht is. Of het ook zal werken? Be gin heeft bewezen dat hij for midabel tegenspel geeft en telkens zyn tegenstanders te slim af is Vice-premier Levi heeft gisteren al gezegd, dat Israël voet by stuk zal hou den, ook als het daardoor ru zie krygt met zyn eigen vrien den. Begin heeft met het Li banon avontuur veel kaarten uit handen gegeven, maar voor 'Judea en Samaria' is hy bereid op de barricaden te gaan. tot het bittere einde Uiteindelijk is zyn hele poli tiek erop gebaseerd om 'Ju dea en Samana' veilig te stel len. Tot dusver is het memand ge lukt Begin in deze thuiswed stryd te verslaan. Maar, aan de andere kant kan Amenka zich niet nogmaals een deba cle veroorloven. Nu toegeven aan Begin inzake de toe komst van de bezette gebic den na de Libanese invasie zou tegenover de Arabische wereld bewyzen dat Israël echt in staat is de gang van zaken in het Midden-Oosten te dicteren en dat de Arabie ren helemaal mets van Was hington te verwachten heb ben. En aan de vooravond van een Arabische topconfe rentie, waar mogclykerwys ook weer het Saoedische Fahd vredesplan aan de orde komt, ml Amerika de indruk wekken dat het nu echt aan vrede in het Midden-Oosten gaat werken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9