"Centrumpartij zaait onrust en kweekt haat" Lezers schrijven naar wol Leidenaars kijken niet PAGINA 4 DOST Leiden DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 Modeshow in Stads gehoorzaal LEIDEN - De nieuwe wintermode staat dinsdag 7 september te kijk in een show van in hoofdzaak aan de Breestraat opererende modezaken. In de Stadsgehoor zaal zal Wamecke de nieuwe da mesmode laten zien en dat blijft niet beperkt tot de bovenkleding ook de nacht- en ondermode krijgt een plaatsje in deze avond vullende show die om acht uur begint. Messchers Modehuis zal laten zien welke accessoires deze winter kunnen worden aange schaft en Van Dalen doet een greep in de schoenencollectie voor deze winter. De brillen wor den verzorgd door Look. Voor de gezellige omlijsting van de show zorgen het duo Lex Sonneveld en David Nieuwenburg (bloe men). Gastvrouw is mevrouw H. Croonen-De Roo. Groepen waarschuwen tegen discriminatie "Wol te kijk", gisteravond bij de Groenoordhallen. Maar er kwamen maar weinig Leidenaars kijken. LEIDEN "Ik vind het een angstig idee dat discnminatie op grond van ras of land van herkomst steeds openlijker wordt geuit. Zelfs politieke partijen verspreiden deze men taliteit om kiezers te winnen. Toen ik een pamflet van de Centrumpartij onder ogen kreeg, bekroop me werkelijk een gevoel van walging". Marga Sanchez, wonend in De Kooi, heeft aan den lijve onder vonden dat ook in Nederland mensen als gevolg van een ande re huidskleur minder kansen hebben dan blanken. "Verschil lende vormen van discriminatie gaan aan blanken voorbij. Die komen dat niet tegen in het dage lijkse leven. Kleurlingen moeten zich meer waarmaken en dat geef je je kinderen ook mee in de opvoeding. Ze weten min of meer al hoe de maatschappij op hun kan reageren. Trouwens, kinderen schelden elkaar soms al voor de ergste dingen uit. Ter wijl ze niet eens weten wat ze nou eigenlijk zeggen. Vaak klinkt in hun scheldpartijen de mening door van hun ouders". "Ik ben echt bang dat een groot deel van de Nederlandse bevol king echt zo gaat denken als de Centrumpartij dat graag heeft. De zondebok voor de slechtere economische tijden is gevonden in de groep buitenlanders. Het superioriteitsgevoel dat de blan ke eigen is, wordt op deze manier nog eens versterkt. Het is on voorstelbaar dat de Centrumpar tij regelrechte haat kan en wil zaaien. Ze hebben advocaten no dig gehad om hun teksten door de mazen van de wet niet straf baar te houden", aldus Marga Sanchez. Zij beweert dat het niet toevallig is dat juist De Kooi als één van de verspreidingsgebieden is geko zen. "Men probeert onrust te zaaien en haat te kweken tussen de verschillende bevolkings groepen in de zogenaamde volksbuurten". In Leiden is er een groep actief die wil waarschuwen tegen discrimi natie. De initiatiefnemers komen behalve uit kerkelijke kring, ook uit de Turkse Arbeiders Vereni ging (HTIB), de Associatie van Marokkaanse arbeiders en de groepering Mensen en Mensen die met voorlichting tegenwicht wil bieden tegen vreemdelingen haat, rascisme en opkomend fas- Onvrede Jac. van der Hoeven is studenten pastor in Leiden en ook hij zegt te weten welke uitwerking de zo genaamde zondebokpolitiek kan hebben. "Ik hoorde afgelopen week een discussie op de Haar lemmerstraat tussen twee men sen in dezelfde taal, zoals die door fascistische en racistische partijen als de Centrumpartij en de Nederlandse Volksunie wordt gebruikt. De onvrede, de jaloezie die men ervaart wordt doorgaans veroorzaakt door de medemens. Iemand met veel kinderen die hier in Nederland komt wonen door Roel Zaadnoordijk en werken kan afgunst wekken door de hoeveelheid kinderbij slag die wordt opgestreken. Dat is niet op basis van land of ras. Gewoon als mens tegenover mens. De Centrumpartij gooit het op de rassen. Een superiori teitsgevoel dat nog eens wordt versterkt met de leuze 'Neder land voor de Nederlanders'. Op allerlei mogelijke manieren krij gen de buitenlanders de schuld van de hoge werkloosheid, de woningnood, drugshandel, mis daad of aantasting van de sociale voorzieningen", aldus de Leidse studentenpastor. In een verkiezingspamflet, dat al in diverse buurten in Leiden werd verspreid, maakt de Centrum partij melding van het feit dat volgens een Amsterdams politie rapport bijna 72 procent van mensen die aangehouden zijn wegens drugshandel buitenlan ders en Surinamers zijn. Bij na vraag blijkt uit het Amsterdamse rapport dat van de 2855 aange houden personen er 817 Neder lands zijn. Dat er sprake is van meer dan twintig verschillende nationaliteiten wordt echter ge makshalve in het pamflet van de Centrumpartij achterwege gela ten. De Leidse politie geeft trou wens een heel ander beeld van *Jl> - m i 10M Een pamflet verspre idster van de Centrumpartij heeft zich in de Piet Heinstraat (Maredijkbuurt) door haar propaganda de woede van een van de buurtbewoonsters op de hals gehaald. Leidse bevolking waarschuwen." de drugshandel. Volgens de voorlichter is er van de in totaal 38 aangehouden personen in 1981 niet één afkomstig uit Suri name en is meer dan de helft af komstig uit Nederland. Overigens verbood de rechtbank in Amsterdam in mei van dit jaar een soortgelijk pamflet van de Centrumpartij. Daarin was vol gens de partij 52 procent van ge pleegde misdrijven de schuld van etnische minderheden. 'Jij buitenlander' Het fanatisme waarmee de leden van de Centrumpartij zich uiten, zegt Murat Cicek, lid van de Turkse arbeidersvereniging, zelf al te hebben mogen meemaken. "Ons kantoor in Den Haag zit vlakbij de plek waar sympathi santen van de Centrumpartij bij elkaar komen. 'Toen ik een par keerplaats vrij wilde houden om een container neer te zetten, was het meteen van: jij buitenlander, ga töch terug naar je eigen land. Mensen die zoiets tegen mij zeg gen, probeer ik te vertellen waar om ik hier gevraagd door de Nederlandse regering - ben ko men werken. Ik hoop dat men sen op die manier minder snel kwaad worden op buitenlan ders". Volgens Jurjen Jacobs (Mensen en Mensen) is het juist de bedoeling van de Centrumpartij en de Ne derlandse Volksunie dat de be volking zich tegen de buitenlan ders keert. "Die mensen lopen met het idee te koop dat met het verdwijnen van de buitenlanders ook de problemen van onze maatschappij verdwijnen. Nu de verkiezingen naderen, treedt de Centrumpartij minder verhul lend naar voren. Er wordt een raszuiverheids-idee gepropa geerd. Nu is er in Nederland nog niet echt fascisme, het zijn nog incidentele gevallen". "Maar wanneer een gestructureer de benadering van rassenonder scheid zich zo kan manifesteren, wordt het gevaarlijk. Dan wordt een eigen ras meer waard ge maakt, waardoor een ander ras meer kan worden aangedaan, al dan niet met geweld. Net alsof een buitenlander per definitie drugshandelaar zou zijn. 't Is vaak de uitzichtloze situatie die mensen tot misdaad drijft, niet hun afkomst. Wanneer het me rendeel van de Nederlanders in een uitzichtloze positie zou ko men, dan zou die genoemde 72 procent ook uit Nederlanders be staan". "Hoeveel zetels die partyen halen, maakt mij niet uit. De partij is schuldig aan het uitdragen van racisme en fascisme. En daar voor willen we waarschuwen. Ook na de verkiezingen blijven we informatie en voorlichting ge ven. Want dat blijft nodig", aldus Jacobs. toeschouwers vergeleken met uitverkochte zalen in Dordrecht, Utrecht en Woer den - toch hoofdzakelijk om mode. Mode in wol, niet goed koop, wel mooi van snit en on danks het modieuze karakter toch ook vrij "tijdloos". Het fijne in deze show was dat de mannen emiet zomaar een beetje "bijhingen" ze kwa men royaal aan bod, zowel in de sportieve als klassieke kle ding. Een gemiste kans dus voor Leiden en omgeving om ongedwongen, zonder ook maar het 'vage idee te krijgen gesuggereerd iets te moeten kopen, modieuze kleding is van dichtbij te bekijken. tentie dit keer, hoe kan het anders een schaap (Trui) en zelfs het zwarte schaap van de wolfamilie ontbrak niet. Een hele avond amusement, want het programma duurde tot ruim elf uur, voor f 12,50. Maar het Leidse publiek liet het afweten. Typerend was dan ook dat bij het gezellig kwisje van Ron Brandsteder van voor de pauze de deelne mers kwamen uit Koudekerk, Nieuwkoop en Alphen aan den Rijn. Maar al was Brandsteder grap pig, de dansgroep van Lenny List leuk om naar te kijken, het ging het kleine groepjes LEIDEN - Hoe moeilijk het is mensen echt voor mode te in tereseren bleek gisteravond bij de show "Wol te kijk" in de circustent op het terrein van de Groenoordhallen. Een krappe driehonderd man en vrouw was komen opdagen om te zien wat het Internatio naal Wolsecretariaat, toch een gerenommeerd instituut, aan wintermode had te laten En echt niet alleen mode. Het hele gebeuren was verpakt in een leuke show met een dans groep, Conny Vandenbos, Lee Towers en superkwismaster Ron Brandsteder. Natuurlijk had de laatste dierlijke assis Rosenburch Namens een aantal bewoners van "Rosenburch" wil ik graag enige aanvullende opmerkingen ma ken over het artikel betreffende onze bejaardenflat in Uw blad van 28 augustus j.l. Per 1 februari 1980 werden de servicekosten verhoogd met f 47,70 per maand (gas, etc Het bewonerscomité adviseerde de bewoners dit niet te betalen om dat zij dit noemde "een verkapte huurverhoging". Dit advies werd door 3/4 van de bewoners op gevolgd. In 1981 werden de servicekosten niet verhoogd. 1 juli 1982 kwam er een verhoging van kale huur en servicekosten van f94,42 per maand. Deze verhoging had, wat betreft servicekosten al op 1 januari 1982 in moeten gaan; waardoor deze dubbel zo hoog uitvalt. Het bewonerscomité adviseert we derom niet te betalen. Intussen heeft de stichting aan de bewo ners via het bewonerscomité een i goed voorstel gedaan. Dit voorstel werd door de heer Berg man in een bewonersvergade ring gebracht zonder dit echter in bespreking te geven of er over te laten stemmen; het werd bot weg verworpen. De bewoners hebben er hun mening niet over kunnen en mogen geven, en zyn dan ook als onmondige kinderen behandeld. Het gebouw is misschien wel de mooiste bejaardenflat van Lei den met een prachtige conversa tiezaal, garage etc. Deze parkeer plaats is gebouwd op voorschrift van de gemeente Leiden en niet als aardigheidje van het bestuur. Het bewonerscomité heeft ons nog nooit een goedkopere flat in zo'n uitvoering kunnen aanwijzen. In het gebouw wordt o.a. door per soneel aan de balie en in de huis houding de beste zorg besteed aan de bewoners en hun belan gen. Buiten het gebouw vinden we de bushaltes en alle benodig de winkels, banken en postkan toor, zodat wij aan alle kanten goed zitten. Het bewonerscomité en de bewo ners zelf kunnen bij gelegenheid de boeken van het bestuur inzien en dan ontdekken dat hier kos tendekkend gewerkt wordt. Dat er na IVi jaar van inhouding op de huren door een groot deel van de bewoners, tekorten zullen ontstaan is te begrijpen, omdat een stichting niet over reserves beschikt waarop zij kan terugval len. Er wordt echter voorbijge gaan door het bewonerscomité aan de verantwoordelijkheid van de bewoners zelf. Dezen hebben immers allen bij het aanvaarden van hun woning het gebouw ge zien - de huren gehoord de kontrakten getekend en als zij daar nu vanaf willen moeten zij heengaan en niet eenzijdig hun huurkontrakt verbreken en een gedeelte van de huur inhouden. A. Rijlaarsdam, A H. La bee, n meer bewoners van Rosenburch Rosenburch 110 Leiden Positieve discriminatie In Leiden kent men bij promoties en sollicitaties met betrekking tot functies bij de gemeente het begrip "Positieve discriminatie". Hieronder werd tot op heden verstaan dat bij gelijkwaardige kandidaten de voorkeur diende uit te gaan naar vrouwelijke kan didaten gezien de achterstand van vrouwen als groep. Hierin gaat nu verandering komen, door toedoen van de progressie ve partijen. Zoals uit een artikel van redacteur Leo Maat reeds bleek, zal het principe van de beste man of vrouw op de juiste plaats worden v»»rlat<»n. Informatie bij de P.v.d.A. Leiden leerde mij dat inderdaad geko zen is voor een systeem waar door vrouwelijke kandidaten, in dien deze voor een bepaalde functie geschikt zijn, gesteld zul len worden boven mannelijke kandidaten, al hebben deze bete- re papieren, meer ervaring enz. Het ligt in de bedoeling dat dit een gemeentelijke richtlijn wordt, geldend voor functies bij de gemeente. Compleetheidshalve moet ik ver tellen dat mij ook werd medege deeld dat een aantal P.v.d.A-le- den het met deze in feite voorge schreven discriminatie van man nen erg moeilijk hebben, doch dat het meest ver-gaande stand punt het uiteindelijk toch had gewonnen. Positieve discriminatie is een af grijselijke uitdrukking omdat het in wezen een onbestaanbaar begrip inhoudt. Immers positie ve discriminatie voor de één be tekent uiteraard doodgewone platvoerse discriminatie, met al le daaraan verbonden frustraties, voor de ander. De argumenten van degenen die discriminatie bedryven komen altijd neer op het indelen van mensen in groepen waarna hun inziens bepaalde groepen be schermd of bevoordeeld moeten worden. Tegenstanders van dis criminatie gaan daarentegen uit van de mens als individu en het is hun verdienste dat er een "Voorontwerp Wet Gelijke Be handeling" tot stand is gekomen. Het daar o.a. gestelde luidt als volgt "Het is niet toegelaten by het doen van een aanbod van ar beid of bij de behandeling bij de vervulling van een openstaande betrekking onderscheid te ma ken op grond van geslacht". onderscheid waarmee wordt beoogd personen van een be paald geslacht in een bevoor rechte positie te plaatsen, tenein de feitelijke ongelijkheden op te heffen". Gezien het hoofdartikel kan ik slechts tot de conclusie komen dat deze aanvulling slechts geldt voor hen die ten onrechte op grond van hun geslacht eerder zijn gepasseerd voor een bepaal de functie en daarom een voor keursbehandeling mogen genie ten. Immers indien dit voor bij voorbeeld alle vrouwen zou gel den zou dit inhouden dat het wel mogelijk zou zyn mensen op grond van hun geslacht te discri mineren indien deze mensen maar mannen zyn. Naar mijn mening staat daarom een richt lijn waarbij mannen op voor hand worden gediscrimineerd op gespannen voet met de ko mende wet. De invloed van de "Rooie Vrou wen" en programmamaaksters van bijv. "Kijk haar" als pressie groepen in linkse partyen is van een zodanige kracht dat straks het pure groepsbelang zijn neer slag zal vinden in regelingen zo als de te stellen richtlijnen bij sollicitatieprdcedures zoals deze voor Leiden zal gaan gelden. Er is naar mag worden aangeno men ook een achterstandsituatie voor homosexuelen en etnische minderheden zodat indien de lyn consequent wordt doorgetrok ken mannelijke heterofielen van Nederlandse origine straks vrij wel kansloos zullen zijn by solli citaties en promoties met betrek king tot overheidsfuncties. Het klinkt absurd maar gezien de ko mende situatie in Leiden is dit zeker niet ondenkbaar. Discriminatie van vrouwen, homo sexuelen en etnische minder heidsgroepen vind ik uiterst ver werpelijk, doch de ene discrimi natie voor de andere in te ruilen lijkt mij onjuist. Bij positieve dis criminatie is de etikettenplakke- rij behorende bij discriminatie nl. weer volop aanwezig. Wij zullen in Nederland af moeten van het denken in groepen en mensen ongeacht ras, geslacht of sexuele geaardheid moeten gaan beoordelen als individu. Dat is nl. echt progressief al wordt dit kennelijk door zich noemende progressieve partijen onder in vloed van belangengroepen afge- A. Tilroe Primuladuin 23 Leiden. Debat Naar aanleiding van uw verslag van het debat tussen WD-ka- merleden en het publiek op het Stadhuisplein het volgende. Waarom moest zo nodig dat relaas van die ene persoon uit het pu bliek, en nou bedoel ik die onfat soenlijke woorden, in de krant komen? Er wordt gevraagd om zoveel mogelyk op 8 september te gaan stemmen, nou ik vind dat aan zo'n stem geen enkele partij wat heeft. Voor de rest vond ik het debat (al leen het laatste uur gehoord) zo wel van de mensen uit het pu bliek als vanachter de tafel heel correct gevoerd. Th. G. van van Steijn, Van 't Hoffstraat 54a. Leiden. Apotheken Apotheken zijn gelukkig ook in het weekend te bereiken, hoewel dit op een bepaald punt toch minder goed is geregeld als men zou mo gen verwachten. Het komt voor dat men dan soms is aangewezen op een apotheek ver buiten het stadscentrum, met name in Lei derdorp, Oegstgeest of Voor schoten. Hoewel dit geen "Haagse" reizen zijn voor iemand die goed ter been is, of kan fietsen, kan dit toch voor oudere mensen een moeilijke zaak zijn, vooral omdat je als oudere mens soms ook nog veel moeite hebt om de apotheek te vinden in een vreemde wijk. Het lykt mij dat het een goede zaak zou zijn als bij de indeling van de weekenddienst er in de naaste toekomst rekening zou worden gehouden met de oudere mensen en er in de stad een apotheek ge opend zou zijn waar men terecht kan. Dit is voor hen bereikbaar en men is er bekend. Ik dacht dat het voor de H.H. apothekers een punt van overweging zou kun nen zijn. Th. Schuitman voorzitter bewonerscommissie Nieuw Groenhoven Oraryegracht 123 Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4