WD laat college intact Steeds Cl Statenfracties: in bej aardentehuizen niet discrimineren D Contouren Trekvliet zichtbaar Ledenvergadering verwerpt 'anti-PvdA motie' Minder praten, méér doen Twintigste seizoen bij Ruilelub Koningskerk VIVA ESPAGNA Sen me) Ae/emb bladbtee/d Parkeer- controleur ziekenhuis ingeslagen Fietser uit Alphen aangereden DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 Leiden LEIDEN Het opengraven van de Trekvliet schiet aardig op. Graafmachines zijn druk in de weer de grond weg te schrapen. Het werk aan de walkanten vordert gestaag. De contouren van de 'nieuwe' gracht worden zichtbaar. Over een paar weken zal weer water in het zuidelijk gedeelte van de Trekvliet stromen. Het opengraven wordt in twee fasen uitgevoerd. Het eerste gedeel te van het karwei, tussen de Jan van Goyenkade en de Groenho- venstraat, zal aan het eind van deze maand zijn geklaard. De Trekvliet krijgt hier een singelachtig verloop met een aflopende graskant en bomen. Halverwege blijft nog een dam in het water liggen totdat de bouw van een nieuwe vleugel voor bejaarden centrum Groenhoven, aan de Witte Rozenstraat, is voltooid. Het zuidelijk gedeelte van de Trekvliet kan nog niet geheel worden opengegraven omdat de bouwplaats alleen via deze dam bereik baar is. Door een buis (een zogenaamde duiker) zal over een paar weken echter al wel water in het uitgegraven gedeelte stromen. Het tweede gedeelte van de Trekvliet krijgt het aanzien van een gracht. De aanleg van kademuren maakt van het opengraven van dit gedeelte, tussen de Groenhovenstraat en de Haagweg, een duurdere en tijdrovender zaak. De kademuur wordt met palen onderheid en krijgt een betonnen skelet. Ter hoogte van het Witte Singel/Doelencomplex van de rijksuniversiteit wordt de kademuur op dit moment al aangelegd. Er komen drie nieuwe bruggetjes over de Trekvliet. Éen ter hoog te van de Groenhovenstraat is geschikt voor autoverkeer. De andere twee zijn bedoeld voor fietsers en voetgangers. Verwacht wordt dat het karwei eind volgend jaar geheel zal zijn voltooid. de universiteit wordt op het ogenblik een kademuur DEN HAAG - De bejaardentehui zen zullen in de toekomst leef baard er moeten worden Ook zal er niet meer gediscrimineerd mogen worden. Dat is de mening van de voltallige commissie voor sociale zaken van de provincie Zuid-Holland. Gisteren sprak zowel het SGP GPV en de PvdA zich broeder lijk uit tegen discriminatie; de PvdA vindt dat mensen op grond van hun geaardheid niet mogen worden uitgesloten en de twee kleine christelijke groeperingen vinden dat mensen op grond van hun geloof niet mogen worden achtergesteld. Aanleiding voor deze stellingname was de uitslag van een enquête, die het provinciebestuur van Zuid-Holland onlangs bekend maakte. Uit dat onderzoek bleek dat een aantal tehuizen, onder andere in de Leidse en Alphense regio, geen homofielen binnen de muren wil hebben. Het CDA zei by monde van het sta tenlid Platteel hierover dat er "ook voor mensen met principië le bezwaren tegen homofielen plaats moet zyn in bejaardenoor den". En of er in de toekomst voldoende plaats zal zyn in de te huizen om bejaarden te plaatsen is nog lang niet zeker In een nota over het planningsbe- leid bejaardenoorden in Zuid- Holland zegt het provinciebe stuur onder meer dat "er sprake is van een zeer onbevredigende situatie". Het provinciaal be stuur wil dat de norm (voor ze ven procent van de bejaarden moet er ruimte zijn in de tehui zen) wordt opgetrokken tot acht procent In een brief aan de minister van CRM schrijven Gedeputeerde Staten dat zy in het kader van dit streven "de minister nog dit jaar overleg mogelyk te maken over verdere uitbreiding van de Zuid- hollandse capaciteit aan verzor gingsplaatsen'' ADVERTENTIE LEIDEN - De WD-leden- vergadering heeft gister avond geen negatieve uit spraak willen doen, noch in de richting van de PvdA noch in de richting van de eigen fractieleider Kuijers. Een 'anti-PvdA' en een 'anti-Kuijers-mo- tie' werden beide verwor pen. Er was naar verluidt in de beslo ten - vergadering wel een toe lichting van anderhalf uur voor nodig om de WD-leden tot be daren te brengen. Nadat de verontruste WD-leden, die om een bespreking van het onder handelingsresultaat hadden ge vraagd, vijf minuten de tijd zou den hebben gekregen om hun motie toe te lichten, zou wethou der Schoute (de vervanger van Kuijers gedurende diens vakan tie) anderhalf uur aan één stuk hebben gepraat om het resultaat, opnieuw de vorming van een PvdA/WD-college, te rechtvaar digen. Volgens enkele WD-leden liep tij dens "het gewauwel van Schoute de zaal langzaam leeg". Een aan tal middenstanders zou het zich met het oog op het werk niet hebben kunnen permitteren om tot na middernacht te vergade ren. Het aantal 'verontrusten' on der de aanwezige leden nam zo doende af. Schoute erkent desgevraagd lang durig aan het woord te zijn ge weest, maar zegt dat het woord gewauwel niet op zijn plaats is. "Ik heb uitsluitend exacte feiten genoemd. In de pauze, het was inmiddels al elf uur, ging een aantal leden weg omdat ze vol doende gënformeerd waren". Grapjes Met name grapjes die Schoute maakte over het op zondag ver gaderen van het CDA zouden slecht zijn gevallen in de verga dering. "Hij trachtte de persoon van Walenkamp (de fractieleider van het CDA) belachelijk te ma ken en de lachers op zijn hand te krijgen, wat erg slecht lukte", al dus een verontruste liberaal. Bestuur en fractie zouden de mo ties onaanvaardbaar hebben ge noemd. De 'anti-PvdA-motie' luidde samengevat, dat de WD niet voortdurend een samenwer king met uitsluitend de PvdA in stand moet houden. Er zou in het college plaats behoren te zijn voor het CDA en eventueel D'66. De woorden 'in stand houden' zou den de motie onaanvaardbaar hebben gemaakt, omdat dat werd uitgelegd als een aanspo ring om het college tussentijds te laten struikelen. De motie werd met 41 tegen 24 stemmen ver worpen. De 'anti-Kuijers-motie' luidde sa mengevat, dat er geen doorslag gevende bezwaren zijn tegen het PvdA/WD-college, mits de frac tie wordt geleid door iemand die het vertrouwen van een zo groot mogelijk deel van de leden bezit. Ook deze motie werd verworpen. De leiding van de vergadering was in handen van voorzitter Van Ballekom, die zou zijn terugge roepen van zijn vakantie in Oos tenrijk. Schoute: "Kwaadspreke rij. De voorzitter kwam toevallig thuis van vakantie. En niet uit Oostenrijk, maar uit Joegosla vië". Applaus De ledenvergadering ging uitein delijk akkoord met het bereikte onderhandelingsresultaat "Het werd aan het eind van de verga dering met een applaus begroet. Een ruime meerderheid van de leden heeft met het resultaat in gestemd", aldus Schoute. Anderen beweren dat het applaus bedoeld was voor penningmees ter en ex-raadslid Van Duijn die opriep om toch vooral niets aan de pers te openbaren van het geen besproken was. Schoute noemde twee belangrijke redenen waarom de WD niet was ingegaan op het aanbod van CDA en D'66 om een rechts col lege te vormen. "Er zijn inder daad geheime besprekingen ge weest, maar Walenkamp heeft een selectief geheugen". "Op een bespreking in een vroeg tijdig stadium is afgesproken dat CDA, D'66 en WD op een aantal programmapunten in gelijke geest zouden reageren. Het CDA heeft die afspraak gebroken. Dat heeft veel kwaad bloed gezet in onze fractie. Walenkamp heeft daarop alleen maar vriendelijk geglimlacht". "Een cruciale factor is ook D'66. De uitspraak van Hoekema dat hij veel gelegen zou laten liggen aan de mening van de ledenver gadering heeft een belangrijke rol gespeeld bij de inschatting van de mogelijkheden. Wellicht was de D'66-fractie nog tot de vorming van zo'n college bereid, maar bij het bestuur en de leden lag dat anders", aldus Schoute. Word lid en bel vandaag 070-6U121 of schrift naar Antwoordnummer 1877. 2500 WB Den Haag Op 3 september 1982 spreekt het lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, mevr. Drs. N. Ginjaar-Maas over het onderwerp: "WAT MOET ER NA 8 SEPTEMBER VOLGENS DE V.V.D. GEBEUREN" De bijeenkomst wordt gehouden in het cultureel centrum, Prinses Marijkelaan 4 te Voorschoten. Aanvang 20.30 uur. U komt toch ook! LEIDEN - Met de eerste ruilbeurs van het seizoen begint bij de de Ruilelub Koningskerk vrijdag avond weer aan een nieuwe jaar gang. Ditmaal geen gewone in de reeks, maar het twintigste sei zoen al weer. In april 1963 begon Koningskerk haar activiteiten met een ruil beurs voor munten, postzegels, sigarenbanden, lucifermerken en dergelijke. Ruilavonden die in de regel goed bezocht worden. Ditzelfde goede bezoek verwacht het bestuur ook weer vrijdag avond van zeven uur af. De bestuurders willen van dit jubi leumjaar een bijzonder jaar ma ken. Een jaar met verrassingen en nieuwigheden, met voor elke verzamelaar wel iets van zijn ga ding. De beurzen zijn steeds op de eerste en derde vrijdagavond van de maand in de school aan de Willem de Zwijgerlaan 44. Aanvang 19.00 uur. Voor inlichtingen zijn J.v.d.Ende (211150) en J. Jepsen (125431) te bereiken. ADVERTENTIE (of waar een verregende vakantie niet allemaal goed voor is) door Kees Klerks, direkteur van slijterij-wijnhandel Terwijl de mussen in Nederland van het dak vielen, hield ik vier weken geleden een weekje vakantie in Spanje, om precies te zijn in het aan de Middellandse Zee gelegen plaatsje Sitges. ongeveer 50 km ten zuiden van Barcelona Zoals voor bijna iedereen die naar Spanje op vakantie gaat, ga ook ik in hoofdzaak voor het mooie weer. Nu ik moet zeggen dat je toch een beetje beteuterd staat te kijken als je leest dat de temperaturen in Nederland constant boven de 30° liggen en je op het zelfde moment in Spanje van je zes dagen vakantie, ja inderdaad... 6 dagen regen hebt. Toch hebben blijkbaar alle slechte dingen ook een goede kant Om de verveling en een slecht humeur voor te zijn, huurde ik een kleine Seat en ben de omgeving gaan verkennen en zodoende kwam ik terecht in het plaatsje San Pedro de Ribas. Om mijn honger wat te stillen, dook ik de plaatselijke TAP AS BAR in, u weet wel zo'n zaak met dat felle TL licht en die enorme troep op de grond, maar waar je lekkerder kunt eten dan in een 4 sterren restaurant. Hier ontmoette ik, onder het verorberen van een portie SCAMPIES de Nederlander Hans Haagen uit Beetsterzwaag. Hans Haagen, ge trouwd met een mooie donkere Spaanse, bleek importeur te zijn van wijn en zuidvruchten uit Catalonië, welke hij voornamelijk verkoopt aan de betere restaurants in België en Nederland. Deze bescheiden vakman heeft mij overtuigd dat de beste Spaanse wijnen niet uit Rioja, maar uit Catalonië komen en via hem heb ik dan ook zo'n voortreffelijke rode wijn geïmporteerd, nl. de VINYA SARD A 1980 Deze wijn, welke 14 maanden op eikenhouten fusten is gelagerd heeft voor mij een zeer sterke gelijkenis met een goede Chateauneuf- du-Pape hetgeen op zich niet zo verwonderlijk is. daar voor de Vinya Sarda dezelfde d rui vensoorten worden gebruikt als voor zijn be roemde Franse soortgenoot De VINYA SARÏDA 1980 wordt in mijn 3 filialen verkocht voor f 6,45 p. fi. terwijl de prijs bij een doos van 12 flessen f 5,95 p fl bedraagt. KLERKS Bevrijdingsplein-kennedylaan- Kopermolen Redactie: Ban Jungmann A Jaap Visser Rode Rozen De bloemenverkopers op de markt hadden gisteren te kampen met valse concur rentie. Marcel van Dam was in de stad en werd in de jacht op stemvolk de markt opge stuurd met bossen rode ro zen. Een gratis bloemetje; het verkeer in de Hoogstraat (op weg naar een PvdA-stand bij de Hartebrugkerk) raakte er fiks door ontregeld. Trouwens, de oud-ombuds man/oud-minister leek niet echt geen ruikertje nodig te hebben om populair te wor den. "Kijk 's wie we daar heb ben, onze meneer Van Dam", heette een winkelende vrouw hem hartelijk welkom. En daar had meneer Van Dam best een roosje voor over. "We hebben ze leggen", ver trouwde hij zijn gevolg kni pogend toe. Had er een opiniepeiler in dat gevolg meegelopen, dan was er een beste score voor Van Dam en met hem de PvdA uitgerold. Zeker tachtig pro cent van de vrouwen beloof de plechtig lijst 2 in te kleu ren. Of was dat misschien een zacht prijsje voor een gratis roos? B.J. Sleuteldorp (1) "Leiden is op horecagebied een achterlijk dorp", zo merkte een gemeenteraadslid tijdens een forumdiscussie eens op. Terwijl elke zichzelf respec terende stad tal van mogelijk heden kent om tot diep in de nacht door te zakken, liggen de kroeglopers in het 'sleutel- dorp' al om één uur op straat. Voor de bezoekers van het café Odessa aan de Hogewoerd klinkt het "tijd voor de laat ste ronde" tegenwoordig al even voor middernacht. Eige naar Bert Jansen heeft name lijk geen ontheffing van het sluitingsuur dat in Leiden op twaalf uur ligt. Zo'n ander half jaar lang heeft Jansen het sluitingsuur aan zijn laars gelapt. Net als alle andere ca fés in Leiden die een onthef fing hebben, en dat zijn ze bijna allemaal, ging Odessa doordeweeks om één uur en in het weekeinde om twee uur 's nachts dicht. Geen en kele haan, uit welke hoek dan ook die er naar kraaide. Tot dat de met video, palmen en een bootterras uitgeruste Bert Jansen en Hans de Bruin (mede-eigenaar) op het bootterras achter Odessa, wijzend richting stadhuis: "Daar zitten ze aan onze boterham". (Foto Holvoet) kroeg begon te draaien. Odessa werd Leidens 'trend tent' bij uitstek. Odessa draaide zo goed dat de andere Leidse 'trendtenten' (onder meer de Koets-o- theek en de Branderij) dat gingen voelen. Bert Jansen vermoedt dat hij door colle ga's is verlinkt. "Maar bewij zen kan ik niets. Het is na tuurlijk wel heel vreemd dat ik door de politie ben aange pakt op grond van één klacht over geluidsoverlast". Jansen sluit niet uit dat enkele zwaargewichten in de Leidse horecawereld hun invloed hebben aangewend om Odes- sa te bestrijden. Politievoorlichter Dick Grave- land bevestigt dat "de zaak Odessa" aan het rollen is ge bracht door een klacht over geluidsoverlast van één be woner van de Hogewoerd. Een klacht die dateert uit de 'warme periode' toen nage noeg elk Leidse café met de ramen en deuren open voor overlast zorgde. Vreemd vindt Jansen het ook dat zijn buurman van café De Woerd niet wordt aangepakt terwijl ook hy zonder onthef fing gewoon na twaalven doorgaat (maar bij De Woerd is het aanzienlijk minder druk). Sleuteldorp (2) Odessa is op 16 januari 1981 opengegaan. Bert Jansen heeft toen onmiddellijk bij de Raad van State een AROB- procedure aangespannen te gen de gemeente omdat hij geen ontheffing van het slui tingsuur kreeg. Voor de wijk Levendaal Oost, waarbij Odessa is ingedeeld, heeft de gemeente het aantal onthef fingen 'bevroren' tot zeven stuks. Naast een drietal 'ech te' cafés beschikken ook de studentenvereniging SSR, de met "charmante gastvrou wen" adverterende Bunny Club, danscentrum Nieuwen- huizen en snackbar Risa over een ontheffing. "Belache lijk", vindt Jansen, "want SSR is een besloten studen tenvereniging dus die hoeven ze niet mee te tellen. En ik vraag me toch echt af wat een snackbar met een ontheffing van het sluitingsuur voor ca fés moet". Ambtenaar De Raat, belast met de uitvoering bijzonder wet ten. adviseert burgemeester Goekoop over het al of niet verlenen van ontheffingen. De Raat houdt zich keurig netjes aan de regels en die maken volgens hem extra ontheffingen voor Levendaal Oost onmogelijk: "Het is me neer Jansen z'n belang om één van de ontheffinghou ders ondersteboven te kege len. Maar ik heb er geen boodschap aan dat hy be weert dat die en die eigenlijk geen ontheffing nodig heb ben. Op dit moment zyn er zeven ontheffinghouders en pas als er één wegvalt is me neer Jansen aan de beurt Het is zijn goed recht dat hij nu op alle mogelijke manieren probeert de regels aan te vechten. Maar zolang hy er niet in slaagt een beslissing in zyn voordeel te forceren. moet hij gewoon om twaalf uur 's avonds dicht". Inderdaad probeert Bert Jan sen hemel en aarde te bewe gen om gemeentebepalingen aan te vechten. Hij weet zich daarbij verzekerd van de kostbare steun van de roem ruchte Haagse advocaat mr. Van Heyningen. Terwijl de AROB-procedure nog altijd loopt, heeft het duo een kort geding tegen de gemeente aangespannen dat binnen kort in Den Haag dient. Jan sen en Van Heyningen heb ben een aantal 'nieuwe gege vens' verzameld waarmee zy het geding in hun voordeel hopen te beslissen. Zy willen de telling van het aantal verleende ontheffin gen en de merkwaardige wykindeling aanvechten. Bo vendien betichten zij de ge meente van onbehoorlijk be stuur omdat zij met de drank en horeca wet de openbare or de probeert te regelen. Jan sen: "Dat is ongeveer hetzelf de als stellen dat je op een fiets geen autostuur mag heb ben". Verder heeft Jansen de hulp van een paar gemeenteraads leden ingeroepen. "Maar dat zet weinig zoden aan de dyk want die raadsleden kloppen allemaal by meneer De Raat aan voor advies". Sleuteldorp (3) Kroegbaas Jansen heelt echter goede hoop dat hy het juridi sche steekspel met dc ge meente winnend zal afslui ten. "Anders was ik allang met m'n zaak gestopt want de omzet is inmiddels tot de helft teruggelopen" Mocht hij inderdaad aan het langste eind trekken dan kan Bert Jansen, als ombudsman voor andere horecaondernemers, misschien de duizenden gul dens die hy aan z'n raadsman kwyt is. terugverdienen By juridische winst heeft hy im mers de weg voor zyn colle ga's vrijgemaakt om met suc ces de gemeentelyke regeling van de sluiting sty den aan te vechten. En Jansen beweert dat hy inmiddels samen met zyn advocaat het meest van de horecaproblematiek af weet "Ja, wat wil je anders' Sinds ik om twaalf uur dicht- moet heb ik alle tyd om wet boeken door te spitten". J.V. LEIDEN - Werd in het afgelopen weekeinde een parkeercontro- leur met een ijzeren staaf be dreigd toen hy een foutparkeer- der op de bon wilde slingeren, gistermiddag liep het voor een van zyn collega's slechter af. De ze 53 jange controleur werd re gelrecht het ziekenhuis ingesla gen. De i keerd ston hy zyn verbalenboekje tevoor schijn haalde en aan het schrij ven sloeg, kwam de eigenaar aanhollen De parkeercontroleur vroeg de man of hy zyn auto weg wilde halen Dat weigerde de foutparkeerder, zodat de contro leur de parkeerbon verder uit schreef. Volgens een collega-par- keercontroleur, die het slachtof fer vergezelde, haalde de auto mobilist vervolgens uit met een soort karateslag. Op het Acade misch Ziekenhuis werd gecon stateerd dat de controleur een scheur in het bot van zyn onder arm had opgelopen. De automobilist is inmiddels aan gehouden op verdenking van zware mishandeling en zal ver raoedely k aan de officier van jus titie worden voorgeleid. LEIDEN - Een 32-jange fietser uit Alphen aan den Ryn is gisteren by een aanryding op het kruis punt Maresingel-Komngstraat gewond geraakt De man is met een gekneuse borst en rugletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde rond vijf uur gistermiddag Een 23 jarige Leidse automobilist verzuimde voorrang te verlenen toen hy uit de Koningstraat de Maretingel wilde oprijden Hierdoor moest een 21 jarige automobilist uit Leiden, die over de Maresuigel reed. uitwyken en reed hy fron taal in op de fietser die in tegen overgestelde richting ging.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3