"Oude dorp moet zijn identiteit terug krijgen" c PP l i e y |yj|fe-. Wr Touwtrekken om beheer Ter Weer 3 Weidse agenda jBraËj \,.vü Jongerenpastoraat: op weg naar een nieuwe wereld Voorzitter middenstandsvereniging: "Er zal vuurwerk komenals het zo moet Viering tweede lustrum Wensveen leidt CDA Programma LEIDERDORP - Na de opening van het Winkelhof in Leiderdorp is het enige tijd stil geweest rond de middenstandsvereniging in deze plaats. Jan Minnee, de huidige 47- jarige voorzitter van deze belangenvereniging, belooft dat het met die rust is gedaan. Als geboren en getogen Leiderdorper maakt hij al vanaf het begin deel uit van deze vereniging, die zich inzet voor de 'individuele broodvechter'. Stad en rand DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 Eerst als penningmeester en later in zijn huidige functie als voor zitter verdedigt hij de belangen van zo'n veertig aangesloten le den, die over het hele dorp zijn verspreid. Volgens hem is er nog veel te doen in Leiderdorp. Met name de oude dorpskern moet eens flink worden aangepakt. Hij hoopt daarbij invloed te kunnen uitoefenen door middel van ver tegenwoordigers in de te vormen commissie voor financiën en economische aangelegenheden. De afgelopen raadsperiode is dat volgens hem aanmerkelijk min der vlot verlopen. "Van 1974 tot 1978 hadden we twee leden van onze club in de mid denstandscommissie zitten. We hadden toen een uitermate goed contact met B en W. De midden standscommissie is in de afgelo pen raadsperiode overgegaan in door Ronald Stevens de commissie voor economische aangelegenheden. Daarin waren we niet vertegenwoordigd. Waar om wij geen plaats hebben ge kregen in die commissie is mij nog steeds niet duidelijk. Wij hebben dat toentertijd zeer be treurd, want daarmee is een stuk van het goed functioneren van de vereniging verdwenen. Nu de sollicitatieprocedure binnenkort gaat beginnen voor de nieuw te vormen commissies zullen we proberen om voldoende steun te krijgen, want wil je goed kunnen functioneren, dan moet je eerst proberen om aan het overleg te kunnen deelnemen. Ik blijf van mening dat goed samenspel met B en W mogelijk moet zijn". Misverstanden 'Er blijken nogal wat misverstan den te zijn over het functioneren van onze vereniging. Overal in Leiderdorp zijn er woonconcen- traties ontstaan met hun eigen buurtwinkelcentrum. Naar bui ten toe lijkt het wel of er allemaal zelfstandig optredende winke liers zijn, maar dat gaat alleen maar op voor zover het promotie- activiteiten zijn van de winke liers. Dat lijkt veel op verdeeld heid maar is het beslist niet. De middenstandsvereniging is aan gesloten bij het Koninklijk On dernemers Verbond en die heeft veel 'know how' in zich. Als afde ling behartigen we dan ook alle belangen van de individuele on- |v£ Jan Minne: "Oud kan naast nieuw goed blijven functioneren". dernemers. Die ontwikkelingen rond de oude dorpskern is een goed voorbeeld". 'Toen er een nieuwe bestemming moest komen voor het oude raadshuis hebben wij ons over die zaak gebogen. Uiteindelijk is er een subcommissie ontstaan die aan de slag zou gaan. Ieder een weet dat de uiteindelijke plannen voor de concentratie van de winkels toen niet is door gegaan, maar ik vind dat we moeten blijven proberen om dat gedeelte van Leiderdorp min of meer te renoveren". Identiteit "Door de bouw van Winkelhof met alle nieuwe wijken erom heen is een groot stuk van de identiteit van Leiderdorp verloren gegaan. Kijk, gedane zaken nemen geen keer, maar de sfeer van het oude dorp is nu wel verdwenen. Toch blijf ik van mening dat oud naast nieuw goed kan blijven functio neren. Kijk maar eens naar de wekelijkse markt. De mensen blijken het toch te kunnen vin den en blijven ook komen. Die Hoofdstraat is voor veel verbete ringen vatbaar. Er is immers veel potentieel aanwezig om er iets van te maken. De Hoofdstraat moet weer een gezellige straat worden. We moeten trachten het sociale aspect te behouden en het oude dorp zeker niet verder laten verpauperen. De Hoofd straat moet beslist niet autovrij worden, want daardoor wordt de bereikbaarheid alleen maar ver minderd. Die heeft al genoeg ge leden onder het 'softenontunnel- tje', dat de Ockenrode met de Hoofdstraat verbindt (deze tun nel is verboden voor autoverkee- r-red.)". "Als u het heeft over een eventuele komst van een meubelboulevard naar Leiderdorp en u wilt mijn persoonlijke mening daarover hebben dan zou ik het geen gek idee vinden om de opbrengsten uit dat plan bijvoorbeeld te ge bruiken voor het oude dorp. Ik zelf denk dat het een goede zaak zou zijn als de gemeente zo'n concentratie van meubelverko pers toelaat. Het is duidelijk dat deze branche hier in deze regio zoiets dergelijks wil vestigen, daarom denk ik dat Leiderdorp dat beter kan doen want anders geeft een andere gemeente wel toestemming, maar nogmaals dat is mijn persoonlijke mening, we hebben er binnen onze ver eniging nog niet over gespro ken". "We gaan binnenkort alle zaken weer eens op een rijtje zetten. Er ligt nog wel een geschil van me ning tussen de middenstands- vereniging en het management van Winkelhof. Zij willen als stichting tot de vereninging toe treden en daar zijn we het nog niet over eens, maar ik denk dat we daar op korte termijn wel uit komen. U kunt er op rekenen dat we binnenkort weer een vuist zullen maken". DONDERDAG Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: film Harakiri van Ko- bayashi, 20 een 22.15 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28: deelcom- De Lakenhal, 16 Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 18-18 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: gratis advies, 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: open avond, 21-1 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19- 20-30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b: spreekuur comité Gasprijsverhoging' Nee. 19-20 uur. Voorschoten. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33: spreekuur voor in validen. 19-20 uur. tel. 01717-3309 Wassenaar. Commissie financiën, ge meentehuis, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 27 augustus tot 3 september door de Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7, Leiden, telefoon 123553; Apotheek Van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tele foon 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon ten noorden van de Rijn: 134604; telefoon ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, telefoon 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tele foon 896193, spreekuur ma. woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum Van der Waalslaan, telefoon 01717-4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: J. Kamerling en Y.A. Snoek, E. Mieremet en M.E. Hol, M.E. Derogee en A.M. Regeer, A.M. Stikkelorum en E.M. de Koning, P.M. Keijzer en A. van de Wetering, W.B. Wil- lems en Y.A.S. Kerkvliet, P. Vermeulen en C.W. Ravensbergen, J.F. Edens en W.J. Lindeboom, F. Barthen en E.J. Neuteboom, S.P.M. de Vreeze en E.M. de Wolf, H.J. Lantrok en L.J. de Haan, E.M.M. Spijker en J. Luna de la Torre, J.W. Janssen en C.C.M. Bastiaans. WASSENAAR - De strijd rond het beheer van de verbouwde boerderij Ter Weer in Wassenaar is deze week niet makkelijker geworden. Afgelopen zaterdag meldde deze krant al het relaas van de teleurge stelde leiding van het jongerencentrum Time Out, die het gebouw als 'hun onder komen' ziet. Afgelopen maandag bepaal de de commissie onderwijs, cultuur en re creatie (OCR) van Wassenaar nogmaals dat de gemeente verantwoordelijk is voor het beheer. Het bestuur van het jongerencentrum vindt het "onwerkbaar en onacceptabel" als de gemeente het pand zelf per ruimte gaat verhuren. In de commissie OCR hield wethouder Dijkstal (WD) voet bij stuk, ondanks dat hij het standpunt van de jon geren had gelezen. De gemeente ziet zich zelf verplicht een uniform beleid met be trekking tot verhuur en beheer van haar accommodaties te ontwikkelen. Door de tijdsnood voelt de gemeente zich genoopt om voor Time Out en het UW— gebouw aan de Kerkstraat, nu al huur voorwaarden te stellen. Deze voorwaar den laten weinig aan de fantasie over: de gemeente is en blijft de baas van de ge bouwen. Wethouder Dijkstal over de visie van de ge meente; "Wij nemen de uiteindelijke be slissingen over gebruik van het pand, als eerst verantwoordelijke. Bovendien sub sidiëren wij en dat leidt nu eenmaal tot verplichtingen voor de gesubsidieerde". Dit model voor beheer van een jongeren centrum wordt in de omliggende ge meenten als Voorschoten (jongerencen trum De Lindehoeve) en Den Haag niet toegepast. De gedesillusioneerde mensen van Time Out, die zichzelf als gastheer voorstelden van eventueel andere huurders, kunnen dat gevoeglijk wel vergeten. Huren per ruimte, misschien zelfs per uur is de be doeling van de gemeente Wassenaar. Het jongerencentrum mag dan meedingen naar de huur van de ruimten. En dat alles op basis van een jaarprogramma. Disco (1) Vrijwilligers "Ondanks dat we beiden, gemeente en Ti me Out, optimaliteit van het gebouw na streven, staan de visies honderd percent tegenover elkaar", aldus beroepskracht Van der Oever van Time Out. "Men wil het gebruik op het raadhuis bepalen, dat wordt bureaucratisch natte vingerwerk. Ik heb nu al een lijst van wat er fout zal gaan". Overigens moet het echte overleg tussen beide nog beginnen. Time Out vindt dat er al genoeg goed beargumenteerde stuk ken zijn verstuurd, hetzelfde materiaal wat door de gemeente wordt genegeerd. Het mogelijk weglopen van de vrijwilli gers als het beheerssysteem van de ge meente doorgang vindt, is een acuut ge vaar voor het goed functioneren van de sociëteit. Dijkstal noemt die vrijwilligers "goedkope arbeidskrachten". Bij het an dere centrum in Wassenaar, Nieuw Nije- velt, leidde het weglopen van vrijwilli gers zelfs tot een korte sluiting van het gebouw. Nu maandagavond bleek dat de commissie OCR niet veel kritiek leverde op haar wethouder in deze zaak, zal de situatie binnenkort grimmiger worden. Time Out lijkt het niet te nemen, de gemeente Was senaar heeft het beheersplan al klaar. Vanavond is het de beurt aan de commis sie financiën om over deze problematiek te praten. De laatste reactie van Van der Oever is dreigend genoeg: "Er zal vuur- DlSCO (3) werk komen, als het zo moet". In de Sjelter Leiderdorp begint aanstaande vrijdag weer het discoseizoen. Omdat het de eer ste keer is, is er een drive—in show. Aanvang 20 uur, prijs drie gulden. Disco (2) Disco ook in de Oegstgeester Puik vrijdag drie september. Dit maal drive-in-discotheek 'Ex- plotion' die vanaf 21 uur geluid produceert. Toegang is twee gulden voor leden, anders vier gulden. 77 77 VOORSCHOTEN - Deze maand viert het Jongerenpastoraat in Voorschoten het tweede lus trum. Het betekent tien jaar lang proberen om de jeugd iets mee te geven op de weg naar volwassen heid. In een zeer uitvoerig lu- strumverslag wordt de opzet (jongeren brengen tot de kerk) en het resultaat (veel buitenker kelijke jongeren opvangen) uit eengezet. Vooral de laatste vijf jaar heeft het jongerenpastoraat zich bezig moeten houden met de verande ringen in de samenleving en het veranderen of vervagen van ou de waarheden en waarden. De jeugd heeft weinig kans gekre gen om meer zeggenschap te krijgen, want dat verzandde alle maal in formele regelingen en soms gigantische bureaucratie. De wereld van vandaaag heeft in de praktijk weinig behoefte aan jongeren. Het grote aantal jeugd- werklozcn is een bewijs daar voor. Ook de kerken missen de kracht om de jeugd te boeien. De grote aanhang van het jongen- pastoraat bestaat dan ook uit jon gen mensen die geen enkele bin ding meer hebben met de kerk. Veel jongeren zoeken de ene dag het jongerenpastoraat op en de andere dag de "Lindehoeve". De jeugd zoekt gezelligheid en is menig maal toch bereid om zich te verdiepen in de maatschappe lijke problemen. De oudere mensen achter het jon gerenpastoraat hebben geleerd om steeds andere programma's te brengen. Thans kan gesteld worden dat het jongerenpasto raat geen onderafdeling meer is van de Sint Laurentiusparochie, hoewel de ouderen nog steeds binding hebben met de rooms— katholieke kerk. In de praktijk blijkt dat de so- ciéteitsavonden goed bezocht worden. De jongerenpastor Ben Juffermans wordt gezien als een nuttige kracht, maar doordat zijn taak verdeeld is over vele paro chies, is het voor hem onmoge lijk om veel activiteiten daad werkelijk in Voorschoten te steu- Gespreksgroepen Het jongerenpastoraat organiseert onder meer gespreksgroepen voor 16, 17 en 18 jarigen. De op zet is dat tien jongeren tien maal bij een gastechtpaar bij elkaar komen en problemen van "alle dag" bepraten. Ieder jaar wordt opnieuw begonnen met zo'n vijf groepen. Daarnaast is er een Paasvoettocht in samenwerking met Wassenaaar, die ook elk jaar weer een groot succes is. Jonge ren maken dan een voettocht en besluiten het geheel met een me ditatieve of liturgische dienst. Het jongerenpastoraat is nog lang niet uitgedacht en staat aan de rand van het kerkgebeuren, maar is op weg naar een nieuwe wereld. Met vallen en opstaan. In dit gebouw aan de Leidseweg is het Jongerenpastoraat gehuisvest. VOORSCHOTEN - Het lustrum- programma van de Voorscho- tense jongerenpastoraat ziet er als volgt uit: Vrijdag 3 september is er van 19 tot 21 uur een receptie. Na af loop hiervan wordt er een open huis gehouden. Een dag later treed het "Hekelcabaret" op in het Bondsgebouw aan de Leid- WASSENAAR - De CDA-fractie in Wassenaar heeft de vijftig-ja rige Wensveen met algemene stemmen gekozen als fractie voorzitter. Wensveen kwam in de CDA fractie na het vertrek van Van Dingstee enige weken gele den. Wensveen zal medio oktober zijn taak als fractievoorzitter begin nen. Tot die tijd blijft Van Rij dit doen. seweg. Het cabaret begint om 20.15 uur. Op maandag zes september pra ten verschillende instellingen en organisaties over hoe het jongerenbeleid er in Voorscho ten moet uitzien. Verschillende actiegroepen worden voor woensdag acht september uit gekozen om nader met elkaar kennis te maken. Het tweede open huis is op vrij dag tien september en in het weekend daarop presenteren de medewerkers van het jonger- pastoraat zich in de Voorscho- tense kerken. niet in een huis mogen komen dat al een tijdje leeg staa. Er ge beuren alleen zulke vreemde dingen, dat ze toch besluiten er in te gaan. Het theater staat aan de Churchillweg in Voorscho ten en elke woensdagmiddag is er een voorstelling. Reserveren bij 01717-3163 of 8361. Politiek (1) Het WD kamerlid Ginjaar-Maas doet in haar verkiezingstoernee op drie september Voorschoten aan. Om half negen 's avonds spreekt zij in het Cultureel Cen trum. Het jongerencentrum De Linde hoeve in Voorschoten staat dit weekend ook weer bol van de disco en swing. Vrijdagmiddag vanaf 14 uur voor scholieren en 's avonds vanaf 21 uur voor ie dereen. Zaterdag begint het dis co ook om 21 uur en zondag al om 14.30 uur. De toegang is hier echter geheel gratis. Video Op zondag vijf september is in het videocafé van de Lindehoeve in Voorschoten de film Brubaker te zien. De film, met in de hoofd rol Robert Redford, begint om 21.30 uur. Overgang Vrouwen tussen de 40 en 60 jaar die overgangsproblemen heb ben, kunnen in Voorschoten meedoen aan een gespreks groep. Zo'n groep bestaat uit maximaal vijftien vrouwen en een maatschappelijk werkster. Het is de bedoeling dat vrou wen die in deze levenssituatie zijn gekomen, en waar zowel li chamelijke als geestelijke ver anderingen hebben opgetreden, met elkaar in contact komen. Telefonisch opgeven bij Carla Ramp, nummer 01717-4621. Politiek (2) Ex-kabouter Roel van Duyn, nu PPR, komt vrijdagavond bij boekhandel Moesker in Voor schoten. Van Duyn verschijnt daar om negen uur en neemt zijn onlangs geschreven boek mee. Politiek (3) In Leiderdorp wordt zaterdag een politiek café georganiseerd in de Houtkamp. Bij slecht weer vindt het gebeuren in het Zijl- kwartier plaats. In het strijd perk treden Dolman (PvdA), Korthals Altes (WD), Walt- mans jPPR), Schaper (D'66), Vrijhof (PSP), De Waard (EVP) en May (CDA). De discussie die om twee uur 's middags begint, wordt geleid door Reugebrink. Brievenbus Het Voorschotensc poppentheater "Wellus-Nietus" begint deze maand weer een nieuw 'poppen- stuk'. "De brullende brieven bus" heet het verhaal van Wim- mel en Piëta. Twee kinderen die Spelinstuif In de "Gading" in Leiderdorp is er zaterdag vier september spelin stuif voor kinderen vanaf zes jaar. Van tien tot vier uur kun nen verschillende spelletjes, zo als kussengevecht, grabbelton, parachutespel, gespeeld wor den. Verder kunnen er records verbroken worden en is er een rommelmarkt. De inkomsten worden gebruikt voor de spee- 1-o-theek. Prestatie De Warmondse korfbalvereniging organiseert op zaterdag vier september een prestatieloop. De afstand is 2, 4, 8 en 12 kilome ters. Start om 11 uur bij de Noordwijkse vuurtoren. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Wrtte Sinqei t 2311 BG LEIDEN Posttxjs 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uu< Abonnementsgelden bi| Bij automatische abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haadem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307,30 Losse nummers 0.00 Alg redactiechef Ptv Alg redactiechef Directie G Koopman Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T Jungman (plv) H. I J Veldhuizen (regio) H v.d. Post (plv) (binnenland, buitenland, economie) J. Ruygrok-Hoogoveen (plv) W. C. H. Schrama (nieuwsdienst en feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten b*| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs Washington. Cpiro Commentator W F J Wirtz

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2