CNV bereid tot 5%loonmatigiiig Eminent definitief gered Beperkte opheffing van Zwitsers bankgeheim Fors verlies KBB Beurs Amsterdam Kort zakelijk KLM koopt nieuwste Boeing-747 Ook Van der Stee akkoord met steunverlening Ambtenaren stellen eis Beursoverzicht DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 Nationale Nederlanden Het verzekeringsconcern Nationa- le-Nederlanden heeft in de eerste helft van dit jaar de omzet ten op zichte van dezelfde periode van 1981 zien stijgen met 18 pet. van ƒ4.719 min. tot 5.585 min. De nettowinst nam toe met 5,4 pet. van 173,5 min. tot 182,8 min. Er zal een interimdividend wor den uitgekeerd van 3,90 in con tanten (v.j. 3,-) of naar keuze 0,80 in contanten (onv.) plus drieendertigeenderde cent in aandelen (v.j. 0,25). Het ziet er naar uit, dat de over de gehele wereld zorgelijke situatie in het schadeverzekeringsbedrijf in de tweede helft van het jaar niet zal verbeteren. Mede op grond hiervan verwacht Nationa- le-Nederlanden, dat de stijging van de nettowinst over heel 1982 niet hoger zal zijn dan die over het eerste halfjaar. Philips-cao Een meerderheid van de leden van de Industriebond FNV heeft in gestemd met het principe-ak koord met betrekking tot de Phi lips-cao. Dat heeft landelijk on derhandelaar Aalko van der Veen meegedeeld na een verga dering met het bestuur van de centrale contactcommissie van kaderleden bij Philips. Vorige week nog stemden de FNV- leden in Eindhoven en omgeving het bereikte akkoord weg. Ze waren het onder meer niet eens met de in het akkoord opgeno men wijziging van de bereke ningsmethode van de prijscom pensatie. De FNV-leden in de an dere vestigingen in Nederland aanvaardden echter in overgrote meerderheid het bereikte ak koord. Na de definitieve telling bleek dat tachtig procent van de leden instemt met het aan de on derhandelingstafel bereikte re sultaat. Polaroid Polaroid gaat het Europees ver koopkantoor in Amsterdam te sluiten. Een verdere bestudering van de functie van het kantoor maakte dit besluit noodzakelijk, aldus Polaroid. Eind vorig jaar werd al een reorga nisatieplan aangekondigd voor het kantoor in Amsterdam. Ver schillende afdelingen zijn intus sen overgeplaatst naar Maarssen- broek, waar de Nederlandse ver koopmaatschappij is gevestigd en naar zustermaatschappijen in Engeland en Duitsland. Hierbij werden vier mensen ontslagen. Van de huidige nog 40 personeels leden in het Amsterdamse kan toor zullen 28 mensen kunnen worden overgeplaatst. Voor 12 mensen zal ontslag worden aan gevraagd. Benzine-oorlog Ongeveer dertig pomphouders in het Westbrabantse Roosendaal hebben hun benzineprijzen ge lijk getrokken. Volgens het mi nisterie van economische zaken overtreden de Roosendaalse pomphouders mogelijk de wet economische mededinging. Die wet laat prijsafspraken slechts bij hoge uitzonderingen toe. De economische controledienst is inmiddels op de hoogte en zal volgende week een onderzoek instellen. De consumentenbond is het volstrekt oneens met de prijsafspraak van de pomphou ders. Ook de oliemaatschappijen zijn weinig gelukkig met de prijsafspraak. Wij kunnen echter niet ingrijpen, aldus een woord voerder van een van de maat schappijen in een reactie op de prijsafspraak. Super-benzine kost nu in Roosendaal 1,71, ge wone benzine 1,64 en diesel 1,18. Pompen met bediening mogen volgens de afspraak twee cent meer rekenen. Slechts een beperkt aantal houders van een witte pomp werkt niet mee aan de prijsafspraak. WASHINGTON (Reuter) - De Verenigde Staten hebben met Zwitserland een akkoord geslo ten dat het minder gemakkelijk moet maken op volgens de Ame rikanen illegale wijze effecten te verhandelen via geheime bank rekeningen in Zwitserland, zo is gisteren in Washington meege deeld. Het wordt de banken in Zwitserland onder bepaalde voorwaarden toegestaan de Amerikaanse beurscommissie (SEC) gegevens te verstrekken over de effectenhandel via bank rekeningen. In de Verenigde Staten maakt men zich er al jarenlang ongerust over dat het mogelijk was via geheime bankrekeningen in Zwitserland belangen in Amerikaanse onder nemingen te verwerven zonder de beurscommissie ervan op de hoogte te stellen. In de Verenig de Staten moeten de banken vol gens de wet de naam en andere gegevens van kopers van effec ten opgeven als de beurscom missie daarom vraagt. Zoals de Zwitserse wet nu luidt is het verboden namen van indivi- Economie duele rekeninghouders te ver schaffen. Dat maakte het voor de Amerikaanse autoriteiten bijzon der moeilijk om er achter te ko men of de Amerikaanse wet op de effectenhandel werd overtre den. Daarover ontstond regelma tig geharrewar tussen de twee landen. In het akkoord dat de VS nu met de Zwitserse regering heeft ge sloten - en dat nog door de Zwit serse banken moet worden aan vaard - is een ingewikkelde ad ministratieve procedure voor zien voor het geval de Ameri kaanse beurscommissie inlich tingen over rekeninghouders m Zwitserland nodig heeft Onder meer moeten het Amerikaanse ministerie van justitie, het Zwit serse regeringsbureau voor poli tiezaken en een nog in te stellen speciale commissie van de ban ken eraan te pas komen. De twee landen hebben afgespro ken dat er alleen inlichtingen zullen worden gevraagd als er via de banken in Zwitserland een fu sie in de Verenigde Staten tot stand komt of er sprake is van de verwerving van een belang van tenminste tien procent in een Amerikaanse onderneming. Ook is overeengekomen dat de Ame rikaanse beurscommssie alleen gegevens kan krijgen als er dui delijke aanwijzingen zyn voor il legale handelingen van reke ninghouders. De Verenigde Staten en Zwitser land werken bij de misdaadbe strijding samen krachtens een akkoord uit 1977. De moeilijk heid was dat handelingen die in de Verenigde Staten onwettig worden genoemd volgens de Zwitserse wet op het bankge heim niet verboden waren. Het nieuwe akkoord voorziet hierin. Het blgft van kracht totdat in Zwitserland een wet wordt aan genomen die illegale activiteiten als handel in aandelen op grond van voorwetenschap verbiedt. Van de kant van het Zwitserse mi nisterie van justitie is erop gewe zen dat het akkoord met de Ver enigde Staten nie^ betekent dat Zwitserland van plan is het bankgeheim op te heffen. Het enige doel is de oneerlijke effec tenhandel te bestreden. Eigen lijk kan het akkord worden be schouwd als een versterking van het Zwitserse bankgeheim om dat rekeninghouders nu weten welke transacties geheim wor den gehouden en welke met. Het zal volgens inlichtingen uit Zwitserland nog wel enige we ken duren voordat de banken het akkoord hebben goedgekeurd In Washington is meegedeeld dat de Verenigde Staten gaan probe ren met andere landen die er een bankgeheim op nahouden tot een soortgelijke regeling te ko men. Dat zijn bijvoorbeeld Pana ma. de Bahama s, Hongkong en de Cayman-eilanden. Bedrijven in EG som) ^er BRUSSEL (AFP) - Het bedrijfsle ven in de Europese Gemeen schap (EG) was m juli pessimisti scher over de gang van zaken in de eerstkomende maanden ge stemd dan in juni. Dat blgkt uit de uitkomsten van de conjunc tuurtest die de Europese Com missie gisteren heeft gepubli ceerd. De cgfers tonen dat de bedreven ongunstiger verwachtingen koesteren voor de produktie. de omvang van de voorraden eind- produkt en de orderontvangst, terwijl hun verwachting voor het gebruik van het produktiever- mogen dezelfde was als in de voorafgaande maand. Wat de orderportefeuilles betreft legt de Commissie er de nadruk op dat de situatie slechter is dan sedert augustus 1981 is voorge komen. In ruil voor werk en bevriezen premies UTRECHT (GPD/ANP) - Vier jaar lang geen cent aan prijscompensatie maar daartegen over afspraken dat belastingen en sociale premies niet omhoog gaan en de werkgele genheid door arbeidstijdverkorting wordt vergroot. Die uitgangspunten heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) genomen voor zijn arbeidsvoorwaardenbeleid voor de komende jaren. De werkgeversorganisatie NCW heeft het in een eerste reactie een "moedig plan" genoemd en ook CDA en D'66 hebben laten weten "blij" en "verheugd" te zijn. De koopkracht van werknemend Nederland zou in deze opzet elk jaar 3 tot 5 procent omlaag gaan. Het CNV vindt dat acceptabel, omdat het ook het geval zou zijn wanneer het beleid niet zou wor den veranderd. De laatste jaren gaat de prijscompensatie geheel op aan hogere premies en belas tingen. Daarmee wordt de tege moetkoming die de prijscom pensatie wil zijn in de inflatie (de LAMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft bij Boeing de bestelling voor een nieuwe 747 in stan daard-uitvoering gewijzigd in een voor een vliegtuig met ver lengd bovendek. Het vliegtuig, dat eind volgend jaar wordt afge leverd, kan daardoor 37 passa giers meer vervoeren. De wijzi ging vergt een extra uitgaaf van 20 miljoen gulden. De order komt in de plaats van de bestelling die de KLM m decem ber 1981 had geplaatst voor een 747M, een vliegtuig in gecombi neerde passagiers- en vrachtuit voering met een standaard bo vendek. Het type 747-SUD met verlengd bovendek is nog nieuw. Swissair en Singapore Airlines hebben het vliegtuig besteld, maar er is er nog geen afgele verd. De KLM zal het bovendek inrich ten voor business-class-passa- giers. Door de verlenging van het bovendek met zeven meter komt er ruimte voor 37 extra stoelen, waardoor het totaal op het bo vendek op 63 stoelen komt. De totale capaciteit van de nieuwe 747 wordt hierdoor 238 tot 428 passagiers, afhankelijk van de hoeveelheid vracht achterin. De aankoop is tot stand geko men op sterke aandrang van Boeing. Voor het grotere gewicht van het vliegtuig zullen nieuwe motoren worden aangebouwd, die minder brandstof nodig heb ben. De 747-SUD kost de KLM 270 miljoen gulden. stijging van de kosten van het le vensonderhoud), compleet teniet gedaan. Het CNV meent met zijn plan een belangrijke bijdrage te leveren aan de beteugeling van de werk loosheid. Ongewijzigd beleid zou leiden tot een werkloosheidscij fer in 1986 van ver boven de 800.000 als gevolg van een jaar lijkse stijging van het aantal werklozen met 95.000. Het CNV denkt met het lan 310.000 banen terug te winnen, zodat het werk loosheidscijfer in de jaren tot en met 1986 met 'slechts' 40.000 zou hoeven stijgen. „Er wordt weliswaar geen absolute daling bereikt", aldus CNV-voor- zitter Harm van der Meulen gis teren bij de presentatie van het plan, „maar er wordt toch een be gin van herstel zichtbaar. Er ont staan kansen om op de langere termijn de spiraal te doorbre ken". Met de werkgevers wil het CNV een afspraak maken dat 2,5 pro cent van die (niet in de vorm van loonsverhoging uit te keren) prijscompensatie wordt besteed aan maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. Die af spraak zou op centraal (landelijk) niveau gemaakt moeten worden. De uitwerking ervan zou per cao moeten geschieden. Via hun vak bonden en ondernemingsraden (of andere medezeggenschapsor ganen) zouden de werknemers zo bij het beleid worden betrok ken. Als werkgevers en werknemers het in hun centrale overlegorgaan (de Stichting van de Arbeid) over dat deel van de prijscompensatie eens zijn, komen de afspraken met de regering aan de orde. Het CNV zou bereid zijn ook de an dere helft van de prijscompensa tie te laten zitten, als de regering toezegt, dat in dezelfde vier jaar: - het totaal aan belastingen, sociale premies, gemeentelijke en pro vinciale heffmgen en energieprij zen (aardgas) niet wordt ver hoogd, - een zeer terughoudend prijs- en huurbeleid wordt gevoerd - de uitkeringen op grond van de sociale verzekeringen en de sala rissen van de ambtenaren gekop peld blijven aan de lonen in het bedrijfsleven, het werkgelegenheidsbeleid wordt versterkt. Het bedrijfsleven zou de loonkos ten daardoor met 2,5 procent be perkt zien zonder dat de werkne mers er in netto-loonbedrag op achteruit hoeven gaan. Voortzet ting van het beleid zoals het thans wordt gevoerd, zou hogere belastingen en sociale premies vergen; in het CNV-plan is daar van echter geen sprake. De vaste Kamercommissie voor economische zaken vergaderde gisteren onder meer over de steunverlening a orgelfabriek Eminent. Minister Terlouw sprak bij die gelegenheid met enkele betrokkenen van de fabriek. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG, BODEGRAVEN, WADDINXVEEN - De orgelfa briek Eminent kan onder de naam Eminent Electroms BV verdergaan. Minister Van der Stee van financiën heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een uitbreiding van een achter gestelde lening van vijf naar ze ven miljoen gulden. Daarmee is het laatste gat gedicht in de fi nanciering van het twintig mil joen gulden kostende reddings plan voor de fabriek. De werkge legenheid van de 375 werkne mers van Eminent in Bodegra ven en Waddinxveen is daarmee veiliggesteld. Minister Terlouw van economi sche zaken zegde eerder gisteren tijdens een spoedoverleg met de vaste kamercommissie toe dat hij zijn verzet tegen een extra geldlening voor Eminent liet va ren. Maandagavond nog hadden ambtenaren van economische zaken tijdens een vergadering met vakbonden, personeel, ban ken en directie laten weten dat een achtergestelde lening van vijf miljoen gulden Terlouw's maximum was, omdat deze vond dat de overheid anders een te groot aandeel in het bedrijf zou krijgen. Dankzij de gezamenlijke druk van vakbonden en directie kwam gis teren de kwestie ter sprake in een vergadering van de kamer- commssie.De kamerleden advi seerden unaniem Eminent te redden. Als voornaamste argu menten voerden de leden aan dat de werkgelegenheid van 375 mensen, inclusief toeleverings bedrijven zelfs rond de achthon derd mensen, in gevaar was, en dat Eminent gezien de veelvuldi ge toepassing van micro-electro- nica een "speerpuntfunctie" in het door Terlouw voorgestane in- AMSTERDAM (ANP) - Bij KBB (Bijenkorf, Hema, Maxis, Praxis) is de omzet in de eerste helft van het op 1 februari begonnen boekjaar 1982- 83 met 6 pet gestegen van 1.475 min tot 1.560 min. Volgens KBB ligt deze groei van de omzet in geld uitgedrukt belangrijk boven de ontwik keling van de bestedingen in de detailhandel, zodat het marktaandeel van het concern werd vergroot. Het exploitatieresultaat bedroeg 28,1 min negatief tegen 30,7 min negatief vorig jaar. Het nettoverlies kwam uit op 21,4 min, omdat er nog buitengewone baten van per saldo 6,7 min waren, voornamelijk boekwinsten op verkocht onroerend goed. Vorig jaar bedroeg het nettoverlies over de eerste zes maanden 11,3 min. Dit cijfer was echter geflatteerd. Uit de reserves werd 19,4 min overge bracht naar de winst- en verliesrekening, zodat het nettoverlies niet 30,7 min bedroeg maar 11,3 min. Volgens KBB past het verlies van 21,4 min binnen de prognose, dat het resultaat over het gehele boekjaar 1982-83 beter zal zijn dan het verlies van 34,5 min over het afgelopen jaar. "In de tweede helft van het jaar waarin traditioneel het belangrijkste deel van de detailhandelsbeste dingen plaatsvindt, zullen de eerste invloeden van de in gang gezette aanpassingsmaatregelen tot uiting komen". novatiebeleid (industriële ver nieuwing). Terlouw liet op zijn beurt weten dat hij deze keer "geen dogma wilde maken" van zijn opvatting dat de overheid niet de kar moet trekken. Terlouw voelde er niet vee! voor om, zoals de bonden hadden voorgesteld, het gevraag de geld te geven in de vorm van een overbruggingskrediet voor een half jaar. Hg zei er meer voor te voelen de toegezegde achter gestelde lening van vijf miljoen gulden te verhogen tot zeven. Een probleem was daarbij dat de pot voor steun aan individuele bedrijven leeg is, zodat hij voor geld moest aankloppen bg de mi nister van financiën. Nu Van der Stee akkoord is gegaan met de steunverlening aan Emi nent is de redding van het bednjf in principe rond. Wel kunnen volgens FNV-districts bestuur der D. Ter Wisscha nog verande ringen komen in de vorm waarin de financiering van het reddings plan wordt gegoten. Het over brengen van het prod uk tied eel van Eminent - dat op zichzelf winstgevend is en goede vooruit zichten heeft - in de nieuwe ven nootschap Eminent Electroms kan volgens hem snel rond zijn. "Dat kan bij wijze van spreken nog deze week worden gere geld", aldus de vakbondsman Hoogovens Minister Terlouw weet nog met hoe en onder welke voorwaarden de regering Hoogovens de ge vraagde één miljard gulden steun gaat geven. Hij zei de ko mende weken nog aanvullend overleg te willen voeren met de vakbonden, de Raad van Be stuur van Hoogovens, de onder nemingsraad, zgn collega Van der Stee van financiën en de Eu ropese Commissie. De Hoogo vens-problematiek komt, zo deelde de minister mee, tussen 13 en 17 september in de Minis terraad, die dan met een stand punt zal komen. Dat wordt ver volgens tussen 20 en 24 septem ber met de betrokken commis sies besproken. Het toekomst plan voor Hoogovens dient uiter lijk 30 september bg de Europe se Commissie in Brussel op tafel te liggen. Tijdens de commissievergadering kwam vast te staan dat vrgwel al le partgen de opvatting van Hoogovens-zijde, dat er alleen op landelgk niveau over arbeidstijd verkorting kan worden gespro ken. verwerpen. DEN HAAG (GPD) - Het Ambto narencentrum, de categoriale centrale van lager- middelbaar- en hoger overheidspersoneel (120 000 leden) gaat alleen dan akkoord met het voornemen van de regering om op 1 januari 1983 een eenzgdig inkomensoffer te vragen van de werknemers in de collectieve sector als de overheid tegelgkertgd de koopkracht van de ambtenaren en trendvolgers handhaaft. Dit kan geschieden, zegt het Amb tenaren centrum, als de regering voor het overheidspersoneel en zgn volgers lagere sociale pre mies hanteert Daarmee voor komt de regering dat een one venredige koopkrachtdaling op- Imedt bg vier miljoen inkomen trekkers die voor hun inkomen afhankelgk zgn van de collectie ve sector DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 38.00 37.80 31.50 67» 71,20 BINNENLANDSE AANDELEN 178.00 178.00 563,00 560.00 105.00 106.00 niydrnst c« Borsumu 150.50e 151.00 150.50c 151.00 30.30 31.00 185 00 186.00 4550.00 4550.00 1000.00 1000.00 620.00a 610.00 301.00 300.00 24.50c 25.50 1070.00 1070,00 191 00 190,00 3040,00 3050.00 630.00 630.00 52.50 53.00 53.20 53.10 BELEGGINGS INSTITUTEN 134.00 133.00 178.00 176.00 327.00 326 00 22.00 2 IJK) 16.50 IU0 Japan Fund MadnonF Technologie F GOUD EN ZILVER Goud onbew 35200-33700. vonge 35600^1 Zilver onbew 640 710. vonge 650-720 BUITENLANDS GELD ,07 73 37.30 «0» 126» 129 30 42 50 "AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs zgn de koersen van de aandelen van daag overwegend wat teruggelo pen als gevolg van de zwakke stemming op de Amerikaanse markt Vooral bg de start van do officiële handel stonden de prg- zen onder druk. In de loop van de dag kon een aantal fondsen enig herstel boeken van het ver lies dat bg het begin van de offi ciële beurs werd geleden Van de hoofdfondscn moest Unile ver het grootste verlies incasse ren en op 158,10 beliep het ver lies 1,70. Kon. Olie ging 1 la ger van start op 88.40 en tgdens de handel trok het aan tot 88,80 Philips was twintig cent lager op 24,90 en Akzo ging twintig cent achteruit op 24,80 Hoogovens viel dertig cent terug tot 15.20 Zwak in de markt la gen de scheepvaarlaandclen. Van Ommeren ging met nog ne- g'-ntig 'Til i 7 411 n Ncdlloyd verloor nog vgftig cent op een nieuw dieptepunt van 98,50

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23