LEIDSCH DAGBLAD Israël wijst plannen VS af ILO voorziet forse groei werkloosheid \m u Bicentennial- organisator verdacht van douanefraude Gedeeltelijke gratie voor Uniser-leiding Groot overschot aan boter en melkpoeder Reagan wil zelfbestuur voor Palestij nen Deel van Schreiner- aandelen naar KLM DAGBLAD DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36872 CVecteu» G Koopman Wfle 3^ Ad| hooldfedacteuf R 0 Paaj* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (GPD) - Een dag blad in het Amerikaanse Detroit heeft de Amway Corporation, die ook een vestiging heeft in Neder land, ervan beschuldigd de Ca nadese douane voor tientallen miljoenen dollars te hebben op gelicht. Amway zou met opzette lijk te laag gestelde facturen in voerrechten hebben ontdoken voor de produkten die het bedrijf naar Canada uitvoert. Volgens de 'Detroit Free Press' zouden de twee eigenaars van Amway rechtstreeks bij de frau de zijn betrokken. De Canadese regering, zegt het blad, stelt een strafrechtelijk onderzoek in, ter wijl zij van Amway 147,9 miljoen dollar (omstreeks 318 miljoen gulden) vordert aan achterstalli ge rechten en boete. Amway ontkent in alle toonaarden dat er werd gefraudeerd en heeft aangekondigd de 'Detroit Free Press' wegens laster te zullen aanklagen, gekoppeld aan een eis tot schadevergoeding van (1.350.000 gulden). De beide eigenaren, van wie de voorouders uit Nederland stam men en in de VS fortuin maak ten, zijn bekende en machtige fi guren in de Amerikaanse poli tiek. Zij hebben de Republikein se Partij altijd met grote bedra gen gesteund en daaraan veel in vloed in het Witte Huis en het Congres overgehouden. Een van hen werd evenwel onlangs ont slagen als penningmeester van de Republikeinse Partij, om niet geheel duidelijke redenen. De ander geniet als voorzitter ook in Nederland bekendheid, omdat hij zich zeer heeft ingespannen voor de organisatie van de zoge naamde 'Bicentennial', het dub bele eeuwfeest van de diploma tieke en handelsbetrekkingen tussen Nederland en de VS. Am way heeft daarin aan Amerikaan se kant veel geld gestoken. Prijsstijging huizen DEN HAAG (GPD) - De gemid delde verkoopprijzen van huizen zijn sinds eind vorig jaar iets ge stegen. Dat blijkt uit cijfers van de dienst kadaster van het minis terie van volkshuisvesting. Volgens de kadastercijfers was de gemiddelde verkoopprijs van al le soorten particuliere woningen in november 1981 f 117.400 en in mei dit jaar f 119.100. Daarmee is een einde gekomen aan de daling van de prijzen sinds 1978. ROTTERDAM (ANP) - De konin gin heeft twee voormalige werk nemers van het failliete che misch afval verwerkingsbedrijf Uniser gedeeltelijk gratie ver leend. Zij hebben drie maanden die zij te veel in voorarrest heb ben gezeten in mindering gekre gen op de straf die zij in de zoge naamde strafzaak voor economi sche delicten hebben gekregen. Deze "verrekening" kon niet an ders plaatsvinden dan door gra tieverlening. Dit hebben de advocaten van de beide werknemers, de voormali ge bedrijfsleider J.S. en het voor malige hoofd orderafwikkeling J.L., desgevraagd meegedeeld. Volledige kwijtschelding van de resterende gevangenisstraf (res pectievelijk vier en één maand) werd door de koningin afgewe zen. Het ministerie van justitie wil, zoals gebruikelijk als het om gratie-zaken gaat, geen commen taar geven. De beide werknemers hebben, evenals hun drie directeuren, zes maanden in voorarrest gezeten op basis van later onbewezen verdenkingen. De twee advocaten hadden om vol ledige kwijtschelding van de res terende straffen gevraagd. Minister De Koning ALKMAAR (GPD) Minister De Koning van landbouw verwacht dit jaar binnen de Europese Gemeenschap grote overschotten aan boter en melkpoeder, tot zelfs boven de 500.000 ton. In 1981 groeide onze landbouwexport met 20 procent tot bijna 40 mil jard gulden. Volgens de minister duiden de dreigende over schotten erop, dat het tij gaat keren en dat ook met name onze zuivelsector te kampen krijgt met afzetproblemen. De oorzaak van dit alles is de stijgende melkproduktie in de Euro pese Gemeenschap met 2,7 procent en in ons land zelfs met 4,5 procent. Dit zal er volgens de minister toe leiden dat de Europe se Commissie voor het volgend jaar met drastische maatregelen zal komen om de groeiende produktie in te dammen. Hij zei dit op de jaarvergadering van de Christelijke Boeren-en-Tuinders- bond. Produktie van Volvo in Born weer 100 pet. BORN (GPD) - De arbeidstijdver korting voor de fabriek van Vol vo Car in Helmond-Born wordt opgeheven, nu de produktie van de 300-sene Volvo (vroeger DAF) sterk toeneemt. Er is een stijging in de verkoop van deze sene van 19 procent. Thans zijn er 57.500 van verkocht, te genover 48.200 vorig jaar in de zelfde periode. Engeland is de beste markt voor de 300-serie, Nederland heeft zich weten op te werken tot een goede tweede en de Zweden staan op de derde plaats. In Born verwacht men voor 1982 een produktie van 88.500 tegen een planning van 85.000 stuks. Vi JERUZALEM (Reuter/AFP) De Israëlische regering heeft het nieuwe Amerikaanse plan voor een vredesrege ling in het Midden-Oosten van de hand gewezen omdat „het zeker leidt tot een onafhankelijke Palestijnse staat". Dit heeft de Israëlische vice-premier, David Levy, van middag gezegd na afloop van een speciale kabinetszit ting. onverdeeld blyven, maar dient er over de uiteindelijke status van deze stad een beslissing te vallen door onderhandelingen. Hij zei vurig te hopen dat de Pale- stijnen en Jordanië deze gelegen heid, met steun van de andere Arabieren, zullen aangrijpen. Koning Hoessein van Jordanië heeft tot nu toe steevast gewei gerd deel te nemen aan het vre desproces op grond van de Cam p- Da vidakkoorden. Zie ook pagina 9. In Vroomshoop is vannacht het grootste gedeelte van de speelgoedfabriek SIO door brand verwoest. De schade bedraagt ruim een miljoen gulden. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Bij SIO werken tunntig mensen. In verband met een grote order uit Engeland zou het personeelsbestand op korte termijn moeten worden 'Beleid ingrijpend wijzigen' GENEVE (GPD) - Als ingrijpende beleidsveranderingen uitblijven, kan de werkloosheid in Neder land tegen 1990 tot 12,5 15 pro cent stijgen. Werktijdverkorting biedt geen oplossing, omdat de produktiekosten gelijk blijven; maar deeltijdarbeid voor zowel vrouwen als mannen is een veel- belovender vorm van arbeids tijdverkorting. Aldus de conclu sie van een studie van de ILO, de internationale arbeidsorganisa tie van de Verenigde Naties, naar de werkloosheid in Frankrijk, West-Duitsland en Nederland. In het rapport, dat volgende week officieel wordt gepubliceerd, wordt een aantal volksmythen doorgeprikt over werkloosheid. Zo wordt de algemene opvatting Droog Zoonlge perioden, maar ook wolken velden en droog. Minimumtempera tuur omstreeks 10 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 19 graden. Matige, naar zuidwest draaiende wind, wind kracht 3. 3 september 1982 Zon op: 06.54 uur, zon onder: 20.24 uur. Maan op: 20.54 uur, maan onder: 06.21 bestreden dat er banen genoeg zijn maar dat gegadigden met de juiste opleiding ontbreken. Niet meer dan een achtste van de werklozen kampt met dit pro bleem. „De enige manier om werkloos heid te verminderen door middel van opleiding, is werknemers te trainen voor die banen waaraan duidelijk behoefte bestaat op na tionaal niveau", aldus de studie. „In Nederland bestaat bijvoor beeld een tekort aan gekwalifi ceerde metaalwerkers. In derge lijke gevallen zouden speciale cursussen voor werklozen zeer nuttig zijn". Om de uitwerking van de voortdu rende recessie tegen te gaan, is het van vitaal belang dat de drie landen hun beleid coördineren voor wat betreft handel, investe ringen, landbouw en rentetarie ven, aldus het rapport, dat een toenemend protectionisme aan voert als bijkomende oorzaak van werkloosheid in de komende jaren. Aangetoond wordt dat in tijden van recessie werknemers minder bereid zijn van baan te verande ren, onder meer omdat pensioen rechten niet van het ene bedrijf naar een ander zijn over te dra gen. „Het zou het functioneren van de arbeidsmarkt in de privé- sector verbeteren, wanneer pen sioenen overdraagbaar zouden zijn", zo adviseert het ILO-rap- port. De Nederlander Wouter van Ginni- ken, beleidsmedewerker van de ILO en de man die het onderzoek verrichtte zegt in een toelichting dat de toegenomen werkloos heid in Nederland onder meer het gevolg is van een grotere ge- boortengolf dan in Frankrijk en West-Duitsland in de jaren vijf tig. In Nederland komen er jaar lijks 40.000 werkzoekende schoolverlaters bij boven de nor male trend. Voetbal wellicht toch op televisie HILVERSUM (ANP) - De vastge- stelde televisiesamenvatting van de interland voetbalwedstrijd IJsland-Nederland zal vanmid dag waarschijnlijk gewoon door gaan. Er dreigden problemen te rijzen door meerdere rijen reclamebor den achter de doelen. Studio- Sportchef Kees Boerhout zou vanmiddag de filmbeelden bekij ken en daarna een beslissing ne men. De voorgenomen uitzen ding is op Nederland 2 van 18.10 ♦nt 18.43 uur. Politie stookt 'Nederweed' op DELDEN (ANP) - De Rijks politie ia Delden beeft gisteren twee 23-jarige inwoners van Hengelo aangehouden, omdat te op een akker van 120 vier kante meter hennepplan ten teelden. Het betrof volgens de politie zogehe ten Nederweed van teer goede kwaliteit. Het tweetal hield zich al enkele jaren met de ver bouw van hennepplanten bezig, naar hun zeggen voor eigen gebruik. Door de warme zomer was de oogst dit jaar groot. Som mige van de ruim 200 planten hadden eep hoog te van 2,5 meter. De poli tie beeft het "marihuana- veld" inmiddels gerooid. De planten zijn verbrand. De Amerikaanse president Ronald Reagan wil dat de Palestijnen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook zelfbestuur krijgen in een verbintenis met Jordanië. Hij verklaarde dit in een toespraak die vannacht door de Ameri kaanse televisie werd uitgezon den. Reagan sloot echter de vestiging van een onafhankelijke Pale stijnse staat uit. Hij is tevens van mening dat de gebieden, die Is raël sinds de oorlog van 1967 be zet houdt, niet onder voortduren de contróle van Jeruzalem kun nen blijven. De president riep op het vestigen van nieuwe neder zettingen in deze gebieden te stoppen. De president verklaarde dat de overeenkomst na de crisis in Bei roet voor de evacuatie van de Pa lestijnse strijders de gelegenheid biedt voor een "nieuw begin in de poging om vrede te bereiken in het Midden-Oosten". "De oor log in Libanon, hoe tragisch die ook was, heeft ons een nieuwe kans gegeven voor vrede in het Midden-Oosten. Die kans moe ten wij grijpen". Reagan wees erop dat nog nooit te voren een Amerikaanse presi- dent dergelijke gedetaileerde voorstellen voor een vredesrege ling had gedaan. Volgens Reagan moet er, zoals in de akkoorden van Camp David is vastgelegd, een overgangsperio de van vijfjaar komen waarin de Palestijnen kunnen aantonen dat zij hun eigen zaken kunnen rege len en dat "de Palestijnse auto nomie geen bedreiging voor Is- raëls veiligheid betekent". Hij onderstreepte dat de VS tegen elk voorstel zijn dat de veiligheid van de joodse staat bedreigt. De VS stellen zich op het stand punt dat Israël zich in ruil voor vrede op alle fronten moet terug trekken uit de bezette gebieden, inclusief de Jordaanoever en de Gazastrook. De mate waarin Is raël gevraagd zal worden om be zet gebied op te geven hangt ech ter sterk af van de mate waarin "echte vrede en normalisatie en veiligheidsregelingen" aan de joodse staat worden aangebo den. Jeruzalem Volgens Reagan moet Jeruzalem 28 PAGINA'S De emoties rond Van Agt De besten zijn vertrokken Poolse leiders niet te vermurwen CNV bereid tot 5% loonmatiging AMSTELVEEN (GPD) - De KLM gaat voor ruim 30% deelnemen in de Schreiner-Luchtvaart- groep. De huidige eigenaar, de heer B. A. M. Schreiner. zal daar toe een deel van zijn aandelen overdragen. Ook zal de maat schappij nieuwe aandelen uitge ven. Behalve de KLM heeft een groep institutionele beleggers een derde deel van de aandelen Nederlanders opgepakt bij dump-protest BRUGGE (ANP) - De Belgische politie heeft gisteravond zes Ne derlanders gearresteerd die in de haven van Zeebrugge probeer den bij de dumpingschepen "Marijke Smits" en "Rijnborg" te komen. Ze werden overgedra gen aan de vreemdelingenpolitie en zullen waarschijnlijk het land worden uitgezet. Een poging van de Nederlanders om samen met 16 Belgen de ver sperringen aan de ingang van de haven van Zeebrugge te doorbre ken mislukte. Daarop verbrandden de betogers een pop die de Belgische staats secretaris Aerts moest voorstel len die verantwoordelijk is voor het dumpen van het Belgische radioactieve afval. Volgens de heer N A. F. M. Schreincr zijn de trans acties bedoeld om het financiële draagvlak van de luchtvaart groep te vergroten. Dit is nodig om de te verwachten groei m de komende jaren te kunnen opvan gen. aldus Schreiner. De luchtvaartgroep heeft een vloot van ongeveer 130 vliegtuigen waarvan twee derde uit helikop ters bestaat. Zij werkt voorname lijk in Afrika, het Verre Oosten en Zuid-Amenka in opdracht van de obe-industrieén. In 1981 sloten de Schreiner-Luchtvaart- groep en de KLM Helikopters al een overeenkomst tot samenwer king. Tot volle tevredenheid van beide deelnemers, zo laten woordvoerders weten Ook na de overdracht van de aandelen zul len deze maatschappijen zelf standig blijven werken 'n WERELD, 7) LAND. 71 STREEK 1» i il Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement. E r> I 3 If s ra s I li I I si

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1