Jeugd laat Rijvers in de steek con tactlenzfl "Aan gouden plak hebben we nooit durven denken'.' AZ past zich aan voor tv Oranje-coup in ploegentijdrit Larry Myricks springt 8,56 meter ver Historisch puntverlies van Nederlands elftal op IJsland Tweede Nederlandse prof wielerploeg bijna 'rond' DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 ALKMAAR (GPD) - AZ *67 zal voor de wedstrijd van aan staande zaterdag tegen Roda JC de tweede rij reclamebor den in het stadion geheel af plakken om zodoende alsnog een tv-uitzending mogelijk te maken. Eén en ander heeft het bestuur van de Alkmaar- se club gisteren na rugge spraak met de NOS besloten. „We hebben deze beslissing enerzijds genomen om de be lachelijke uitspraak van de minister De Boer van CRM aan de kaak te stellen en an derzijds om het publiek, dat ook het vorig seizoen versto ken is gebleven van tv-beel- den van AZ, niet opnieuw te leur te stellen. Daarnaast wil len we de afspraak met onze sponsors nakomen", aldus voorzitter Arie Ligthart, die benadrukt dat het om een eenmalige aanpassing gaat. AZ'67 is dit seizoen de tweede club die zijn reclameborden aanpast aan de richtlijnen van CRM. Excelsior was het afgelopen weekeinde de eer ste tv-flitsen van het duel te gen Fortuna S alsnog kon uit zenden. Hoewel Roda JC het afgelopen weekeinde weigerde eenzelf de maatregel te nemen voor de topper tegen FC Gronin gen, bracht Studio Sport zon dagavond toch een uitgebrei de samenvatting in beeld. Dit was te danken aan een ande re opstelling van de camera's en het inzicht van de camera mensen, die erin slaagden de (verboden) tweede rij recla meborden buiten beeld te houden. Ook de VARA slaagde er zater dagavond in uitgebreid aan dacht te besteden aan de wedstrijd Haarlem-Ajax, die in het eveneens 'besmette' stadion van Haarlem plaats vond. PAGINA 13 Maarten Ducrot (l), Geert Schipper en Gerrit Solleveld (r) zetten de bloemetjes buiten na hun stunt in de ploegentijdrit. Vierde man Van Bindsbergen kon het feestje niet meevieren. Hij rekende nergens op en was al teruggekeerd naar het hotel. RHEDE - De Amerikaan Laijy Myricks heeft gisteravond by in ternationale atletiekwedstrijden in Rhede (West-Duitsland) by het verspringen de 8,56 meter ge haald. Dat is de tweede beste af stand ooit gesprongen. Het verst kwam nog steeds Bod Beamon bij de Olympische Spe len in Mexico (1968) met 8,90 me ter. De Nederlander Arno Kör- meling won de 800 meter in 1.47,2. Op de 1500 meter eindigde Jek Persoons als vierde in 3.51,1. CHICHESTER (GPD) - Als waar zegger zal Jan Gisbers het niet ver schoppen in het leven. Want als zijn eerder deze week geda ne voorspelling was uitgeko men, dan zouden Maarten Du crot, Gerrit Solleveld, Geert Schipper en Frits van Bindsber gen gistermiddag in de strijd om de wereldtitel wielrennen - de ploegentijdrit over 100 kilo meter - op een armetierige plaats zijn geëindigd. De Eind- hovenaar sloeg de plank twee dagen terug volkomen mis bij zijn nummertje achter de glazen bol. Tot ieders stomme verbazing - dat wel - bleek het loodzware geacci denteerde circuit van het GOODWOOD (ANP) - De Neder- landse wielersportfotograaf Cor Vos is gisteren in het Engelse Goodwood tijdens het wereld kampioenschap ploegentijdrit gearresteerd en afgevoerd naar het politiebureau. Vos zou één van de Engelse bobbies die nie mand op straat wilde hebben be halve de renners een bloedneus hebben geslagen. Een poging van de WK-organisatie Vos vrij te krijgen, mislukte. Een politie-woordvoerder liet weten dat hij een nacht zou moeten blij ven om vandaag voor de politie rechter te verschijnen. Zuidengelse Goodwood 'kaasje' voor Gisbers' amateurs, die zich tot voor kort alleen op het vlakke konden manifesteren Ducrot, Schipper, Solleveld en Van Bindsbergen persten in Good wood een gouden race in 2.14.09 uit de benen en zetten daarmee niet alleen hun coach voor joker, maar ook alle andere insiders die hun kaarten hadden gezet op de favorieten. De DDR, Tsjechoslowakye en Bel- gié misten het erepodium echter, de Sowjets met een tyd van 2.14.53 niet, maar die moesten zich een tweede coup laten wel gevallen. Die van de Zwitsers, die achter het winnende Oranje- kwartet tweede werden (2.14.46). Na de ongekende uitschieter van Solleveld. Schipper, Ducrot en Van Bindsbergen haastte Jan Gisbers zich om zyn door de fei ten achterhaalde uitspraken van voor de tijdrit enigszins recht te zetten. „Toen ik zo somber deed over onze kansen", aldus Gis bers, „heb ik erbij gezegd dat we hoog konden eindigen als de ren ners over superbenen zouden be schikken vandaag. Maar ik moet toegeven. Aan een gouden plak heb ik nooit durven denken". De ontknoping op de eerste dag van het WK op de weg was des te verrassender omdat de Neder landse tydndders voor de eerste maal met elkaar een 100 kilome ter voltooiden. Pas half augustus REYKJAVIK (GPD) - Door het historische puntverlies van het Neder lands elftal - dat voor het eerst in zeven duels niet heeft kunnen winnen van IJsland en met een gelijkspel van 1-1 heeft moeten volstaan - is het experiment van bondscoach Kees Rijvers op een mislukking uitgelopen. De verjongingskuur, waarmee bij aan bet EK-kwalificatietoer- nooi begon, biedt na de teleur stellende vertoning in Reykja vik te weinig perspectief, zodat Rijvers wel zal moeten terug vallen op méér routiniers dan Van Breukelen, Wijnstekers, Van de Korput en Willy van de Kerkhof, die alsnog moest wor den opgesteld omdat Valke te veel last bad van zijn dijbeen blessure. Rijvers was ervan uitgegaan dat jonge spelers tegen een door ve len nog altijd niet serieus geno men ploeg als IJsland niet zou den worden gehinderd door on derschatting en veel eerzuchti- ger zouden zijn dan ouderen. Na afloop moest Rijvers echter con cluderen dat juist een deel van die jeugdige talenten hem in de steek had gelaten: „De voorhoe de heeft te weinig vechtlust ge toond en was veel te mat. Van jongens van 19, 20 jaar mag je verwachten dat ze er fel tegenaan gaan, storen, zich in het spel be trekken en alles eraan doen om de bal te bemachtigen, maar daarvan heb ik vanavond niets gezien. IJsland deed dat veel be ter, dat probeerde wel kansen af te dwingen". Met name Kieft, Gullit, die overi gens bij Feyenoord niet gewend is om constant in de aanval te spelen, en Vanenburg konden zich dat aanrekenen. Het was ook verwonderlijk dat alleen Vanenburg („Ik ben wel tevre den over me zelf, het is toch moeilijk om in een slecht draai end elftal goed voor de dag te ko men") in de rust werd gewisseld. Zyn plaats werd overgenomen door Koolhof, die wel de nodige agressiviteit toonde, zoals die eerder ook werd gedemon streerd in verdediging en mid denveld. Daar wees Rijvers ook de spelers aan over wie hij wel tevreden was: Rijkaard, Ophof, Boeve, Wijnstekers en qua inzet ook Van de Kerkhof en Schoenaker. Het zou echter te ver voeren om te stellen dat alleen de voorhoe de tegen IJsland niet voldaan zou hebben. Van het hele Neder landse team ging weinig overtui ging uit terwijl het element ver rassing al helemaal ontbrak. De enige surprise kwam nog van Rijvers, die niet Rijkaard maar Wijnstekers als voorstopper aan stelde. Van de Korput van wie de nodige initiatieven werden verwacht, deed zijn werk als laatste man vrij degelyk maar deed niet meer dan de in ongenade gevallen Krol zou hebben gedaan. Krol werd na de interland tegen Enge land afgeschreven omdat hij niet voldaan had. In die tweekamp speelde hij meer voor dan achter zijn verdediging, een rol waarin hij zich niet op zijn gemak voel de. Van de Korput voetbalde daarentegen veel meer op zeker heid dan Rijvers had gewild en bleef vrijwel constant achter zijn defensie. Dat er van enig krachtsverschil nauwelijks kon worden gespro ken kwam ook omdat het elftal geen eenheid vormde. Niet ver wonderlijk omdat de meesten el kaar in IJsland voor het eerst za gen. Terwijl de IJslanders, van wie er zeven in het buitenland zijn geschoold, weinig bedenk tijd nodig hadden en in een hoog tempo durfden te combineren, werd in het eerste uur voor ie dere Nederlandse zet vele minu ten uitgetrokken. Dat werd ook in de hand gewerkt door het feit dat er weing afspeelmogelijkhe- den waren. Terwijl Kieft en Gul lit zich voor rust in de punt van de aanval ophielden, voelde slechts zelden iemand zich ge roepen om dit statische gedoe met aanvallen over de vleugels af te wisselen. Daarbij kwam nog eens het vele balverlies, omdat de passes vaak veel te hard wa- Het steriele spelletje leek zelfs nog tot meer schade te lijden dan nu al het geval was. Vier minuten na rust zorgde Edvaldsson na een solo van Gudjonsson voor 1-0 en dreigde het Nederlands elftal, dat voor het laatst op 29 april vo rig jaar een duel op vreemd ter rein heeft gewonnen (Cyprus) voor de vijfde maal in successie een uitwedstrijd te verliezen. Die afgang bleef het team bespaard. Twee minuten later werd de ach terstand al weggewerkt dank zij Schoenaker, die uit een vrije trap van Rijkaard koppend voor 1-1 tekende. Schoenaker had het duel vervolgens kunnen beslis sen als hij een kwartier later de bal opnieuw in het totaal verla ten doel had geschoven. Schoe naker („De bal kwam onder mijn voet, ik kreeg hem niet goed on der controle") mikte echter naast. In plaats van te doelpun ten bereidde Schoenaker bijna nog de tweede treffer van IJs land voor. Na balverlies van de Ajacid redde Van Breukelen ech ter op een schot van Dordalds- Verder werd Nederland pas ge vaarlijk in het laatste kwartier. Vooral Koolhof onderscheidde zich daarbij door doelman Bjar- nason onder meer een keer tot een spectaculaire redding te dwingnen. Dit Nederlands elftal stelde echter weinig voor. Het IJslandse pu bliek was daar al van uitgegaan. Bij de vorige confrontatie tussen IJsland en Nederland in Reykja vik (Nederland won toen, in sep tember 1979, eveneens in de voorronde van het Europese kampioenschap met 4-0) waren Rijvers was in ieder geval zo eerlijk om een gedeeltelijk falen van z'n team niét toe te schrijven aan de omstandigheden. Die waren heel wat beter dan een dag eerder toen Jong Oranje bij regen op een zeer slecht veld had moeten spelen tegen een harde tegen stander. Ditmaal waren de condi ties goed en ging ook IJsland van een positieve spelopvatting uit. „Ik vond dat IJsland goed voet balde. Dat neemt niet weg dat er meer voor ons had moeten uitko men. Over een ander elftal wil ik nu nog niet praten. Ik moet nu alles rustig op me laten inwer ken. Teleurgesteld ben ik in ie der geval wel", aldus Rijvers, die er niet omheen lijkt te kunnen om oudere spelers als Metgod, Arnold Muhren en Peters, die nu moesten afschrijven alsnog op te roepen voor de EK-interland op 22 september in Rotterdam te gen Ierland. De vergelijking dringt zich daarbij op met de start van het WK-kwa- lificatietoernooi in september 1980. Nadat Nederland met een jong team met 2-1 had verloren van Ierland greep Zwartkruis meteen weer terug op zijn routi niers. Gerald Vanenburg is diep door gedrongen in de IJslandse verdedi ging, maar succes zal de Ajacied niet hebben. ADVERTENTIE haarlemmerstraat 58 leiden-071-140148 ALMELO (GPD) - Het is nagenoeg zeker dat er komend jaar een specifiek Nederlandse profwiclerformatie wordt geformeerd Jan van Erp en Piet Rentmeester zyn bereid een fors deel van de benodigde driekwart miljoen gulden op tafel te brengen. Onderhandelingen met een derde sponsor zyn in een vergevorderd stadium. Voor twaalf beroepsrenners zal emplooy zyn De heer Knkkc. voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Beroepswielrenners, heeft onlangs met Peter Post en Piet Liebregts een afrondend gesprek gehad "Zo gauw de naam van de derde sponsor rond is, en ik verwacht dat dat binnen enkele dagen het geval zal zyn, gaan we invullen welke profs we willen hebben", aldus Krikke GOODWOOD - Daniël Willems heeft de Belgische wielerunie la ten weten niet beschikbaar te zyn voor de Belgische ploeg bij het WK op de weg voor beroeps- renners zondag in Goodwood. Gisteren besloot hy zich defini tief terug te trekken, om gezond heidsredenen. Willems wordt vervangen door Paul Hagen doorn. werd aan het drietal Solleveld, Schipper (zij kwamen ook afge lopen jaar in actie in Tsjechoslo wakye) en Van Bindsbergen de Utrechter Maarten Ducrot toege voegd. De student psychologie voelde zich in het diepe gegooid. „Ik wist totaal niet waar ik aan toe was vandaag. Ik had de blik op oneindig staan en dacht als maar: trap maar gewoon door tot je een seintje krygt dat je er bent. Het is ongelofelyk dat we met deze ploeg wereldkampioen zyn geworden. Natuurlijk, we kun nen allemaal een hou(je fietsen, maar een hecht team vormden we in feite niet". Gerrit Solleveld (De Lier), die za terdag opnieuw op de fiets stapt voor de individuele wegwed- stryd bij de amateurs, was van mening dat er aan de Nederland se equipe tactisch gezien het een en ander had geschort, „maar", verklaarde hy, „deze ploeg had meer kracht dan die van vong jaar. Heuvel op was het de taak van Ducrot en mij om de ande ren mee te sleuren, in de afdalin gen en op de korte vlakke stuk ken moesten Schipper (Ter Apel) en Van Bindsbergen de wagen trekken". Vooral het rijden van veteraan Schipper (33) inspireerde de an deren tot grote daden. Juist voor hem was Jan Gisbers het meest bang geweest. De winnaar van Olympia's Tour van vorig jaar heeft al de grootste moeite om een brug over te komen en zou, volgens Gisbers, de vier venyni- ge klauterpartyen die in het par koers waren opgenomen ver moedelijk niet aankunnen. Het pakte anders uit Het had Ducrot verbaasd dat hy in de laatste meters van de tydnt zelfs nog voorbij was gestreefd door Schipper. „Geert kon alles vandaag Op een tiental meters van de eindstreep stoof hy my voorby en ook Solleveld. Niet te geloven". Fnts van Bindsbergen nam in Goodwood de dramati sche rol voor zijn rekening die ei- genlyk Schipper was toegedicht De renner uit Babberich smeet - in dienst van de anderen overi gens - zo met zyn krachten, dat hy na ongeveer 75 kilometer zyn makkers moest laten gaan Van Bindsbergen, die nergens op rekende, reed na zyn opgave di rect door naar het hotel van het Oranje-gezelschap in Bosham Daar vernam hy van vrouwen coach Cor By ster. die hem in al lerijl achterna was gereden, dat hy een gouden medaille had ge wonnen Van Bindsbergen k.i r de te laat in Goodwood terug om de ceremonie protocolaire te kunnen meemaken Het ontbreken van de DDR op het erepodium was even opvallend als verklaarbaar De Oostduit sers grepen naast een medaille door pech (enkele lekke banden) en een off day van hun vedette Olaf Ludwig. Hij hield het vroeg tijdig voor gezien. Ook de Belgen met hun vier amateurtoppers Vanderaerden. Somers. Emonds en Rogiers rolden van de ene te genvaller in de andere Twee val- partyen en dne lekke banden nekten het moreel en het ntme De uitslag u 1. Nederland (Ducrot, Schipper. Solle veld. Bindsbergen) 2 14 09. 2 Zwitser land (Hachermann. Heggli. Tnnkler. Zimmermann) 2.14 46. 3 Sowjet-Unie (Katsjirin. Logvin, Tijoegeda. VOTMÉa) 2.14.53, 4. Oost-Du its land (Boden. Dro gan. Kummer. Ludwig) 215 53. 5 Bclgi* (Emons. Rogers. Somers. Vanderaer den) 217 41, 6 Tsjechoslowakye (Jurco. Kla&a, Konecny. Skoda) 2 IS 04. 7 Italië 2.18.12, 8. Joegoslavië 2.18 13, 9 Weit- Dukaland 2 20.11, 10 Noorwegen Maar APPIE JE kmj ~tocu NIET 6PÊLEM M£TJ£ ARMÊK OMER. ELKAAR?/

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13