Mexico naast privé-banken c 3 Het debacle van Wienerwald Kerncentrales gevaar voor Maas-drinkwater 'Vlammend protest' tegen Rotterdamse doop Het land is leeggehaald" "Nederland draait goed" ELSEVIERS DE TIJD DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 MEXICO-STAD Mexico heeft gistern alle particuliere banken genationaliseerd. Deze onverwachte en verregaande maatregel werd door president Jose Lopez Portillo be kendgemaakt tijdens zijn jaarlijkse begrotingstoelichting, die meer dan vier uur duur de. Varia Reden voor de nationalisatie is het feit dat de banken sinds het uit breken van de enorme economi sche crisis die het olierijke Mexi co op het ogenblik doormaakt, meer dan 22 miljard dollar het land uit zouden hebben ge- door Rob Sprenkels pompt. „Mexico is leeggehaald en dat zal niet opnieuw gebeu ren", zo voorspelde Lopez Portil lo. Vandaag en morgen zullen de banken worden gesloten om het hogere personeel te vervangen. Ook kondigde Lopez Portillo een complete controle aan op de wis selkoersen, hoewel hij ook dui- Van der Stee krijgt busje Norit van FNV UTRECHT (ANP/GPD) - De Bouw- een Houtbond FNV heeft minister Van der Stee (financiën) per expresse een busje Norit doen toekomen. Dit in reactie op de ontboeze ming van de minister dat hij "lichtelijk onpasselijk" werd van de opstelling van de vak beweging ten aanzien van de bezuinigingsplannen van de regering op ambtenarensala rissen en uitkeringen. De FNV-bond heeft het redmid del voor de CDA-politicus vergezeld doen gaan van een gepeperde brief, waarin de minister wordt aangeraden zich een van de komende da gen, wanneer zijn gestel weer enigszins in orde is gekomen, nog eens ernstig te bezinnen over zijn uitlatingen. De FNV is bereid tot een positievere bijdrage en offers om de hui dige crisis te bestrijden, zoals ook duidelijk blijkt uit de on langs gepresenteerde nota "Maak Werk". Dit in tegen stelling tot het paniekvoetbal van minisiter Van der Stee en de zijnen, dat uitmondt in een blinde bezuinigingswoe de, waardoor ons land alleen maar dieper in de put komt, aldus de brief. FNV-voorzit- ter Wim Kok noemde de uit latingen van Van der Stee gisteren "onwaardig". Harm van der Meulen (CNV) be stempelde ze als "ronduit be ledigend". delijk maakte dat de huidige driedeling van preferentiële dol lars, dollars op Mexicaanse ban ken en dollars in bankbiljetten zal worden gehandhaafd. Financiering Wat betreft de buitenlandse schuld van bijna 80 miljard dollar be weerde de Mexicaanse president dat daarmee juist alle uitbreidin gen van de olie-industrie zijn ge financierd, scholen zijn ge bouwd, wegen, ziekenhuizen en banen zijn geschapen, sinds 1978 meer dan een miljoen per jaar. De schuld voor de enorme eco nomische crisis, die de oorzaak was van de geruchten en de on rust van de afgelopen dagen, gaf Lopez Portillo aan druk van bui tenaf. „Terwijl de Mexicaanse economie werd wakker geschud, viel de wereldeconomie, en in het bijzonder de Europese en de Noordamerikaanse, terug in een niemand de lossen", aldus Lopez Portillo, „laat het niet nog verder neerbui gen met economische pressie en scheep het niet op met kunstma tige gewapende interventies. Er zijn redelijke en waardige alter natieven". En Lopez Portillo her innerde aan een zinsnede van Abraham Lincoln, dat geen en kel land zo goed is dat het in een ander land tussenbeide kan ko men zonder daarom te zijn ge vraagd. BONN - „In mijn rijk", zo verkon digde eens de Westduitse onder nemer Friednch Jahn, „gaat de zon niet onder". Dat klopte des tijds, want de Wienerwald-res- taurants, waarvan Jahn uitvin der en bezitter was, stonden niet door Hans Amesz alleen in Duitsland en Oosten rijk, maar ook in Amsterdam en Pai-ys. Tokio en Windhoek, Hel sinki en Londen. Inmiddels is de zon in het Jahn-imperium welis waar nog niet helemaal onderge gaan, maar toch bedenkelijk laag gezakt. Het concern kan zijn schulden niet meer betalen en is naar de rechter gestapt om een akkoord met de crediteuren te sluiten. De opkomst en ondergang van Wienerwald is verbonden met één man: Friednch Jahn. De ge schiedenis van deze in 1923 in het Oostenrijkse Linz geboren vroegere kelner is welhaast tot een legende in de Bondsrepu bliek geworden. De carrière van Friedrich Jahn gold als het voor beeld van de mogelijkheden van de vrije markteconomie in het na-oorlogse Duitsland. Van hulp kelner tot miljonair in de Bonds republiek. toch eigenijk net zo iets als: van krantenjongen tot miljonair in het land van de on begrensde mogelijkheden, Ame rika. Geen enkele Duitse ondernemer, aldus het weekblad Der Spiegel, kwam na 1945 van zo ver bene den naar zo ver boven als Jahn. In 1955 kocht hij met een startka pitaal van 8000 mark een tame- lyk verwaarloosd restaurant in Munchen, dat hij naar zijn ge boortestad „Linzer Stuberl" noemde Hij kreeg daar de „inval van zijn leven" en begon gegrilde haantjes te serveren. Jahn be speurde dat de Duitse gast van 1955 niet meer alleen zijn na-oor logse honger relatief goedkoop met deftige haantjes wilde stil len, maar nog iets extra's nodig had: gezelligheid. Daarom begon hij de „Brathendl" te serveren, met plastic groen versierd, speel de Weense muziek en trok een klederdrachtkostuum aan. Voor deze omgeving werd de naam „Wienerwald" uitgevonden. De kassa rinkelde zo goed, dat Jahn spoedig nieuwe Wiener- wald-restaurants kon openen. Na zeven jaar bezat de „haantjes-ko ning" al meer dan honderd eet huizen. In 1965 vertrok Jahn vanwege de zelfde Dukse belasting naar Zwitserland en vestigde er de fa milieonderneming als Holding. Het concern gedijde, maar hier en daar ontstond de indruk dat Friednch Jahn de financiële zij de van zijn vlucht naar boven niet meer helemaal kon overblik- ken. Toen de wet op de medezeg genschap in 1976 voorschreef dat Jahn zyn macht in de raad van commissarissen met de vakbon den moest delen, splitste hy zijn onderneming in talloze splinters op Dat gebeurde uiteraard om de wet te ontlopen, maar het ge volg was dat Jahn het toch al ver troebelde overzicht over zijn ac tiviteiten totaal verloor. En hij was niet de eniee. Tot nu toe zyn deskundigen er nog niet in geslaagd het hele netwerk van het Wienerwald concern te ontrafelen, en toen begin deze week de cijfers voor de recht bank moesten worden overlegd, bleek dat het altijd vermelde om- zetgetal van 2.2 miljard in 1981 maar liefst éen miljard te hoog was „Verrekeningen binnen het bedrijf', luidde de verklaring Friedrich Jahn zelf is inmiddels van alle macht ontheven Hy stond met zyn hele persoonlijke vermogen borg. dat geschat werd op circa 60 miljoen Zwit serse frank. De vroegere „Ko ning van het hanenryk" zou ge zegd hebben: „Ik kan nog één keer by nul beginnen". "De Wienerwald restaurants in Ne derland draaien naar ieders te vredenheid. We behalen goede omzetten en er wordt goed ver diend", zo zei directeur M A. Noorlander van'Wienerwald Ne derland BV, het hoofdkantoor van de twaalf Nederlandse res taurants in de Weense sfeer. Deze restaurants hier worden na melijk geëxploiteerd op zoge naamde franchise-basis Dat houdt in dat iedere ondernemer zelfstandig is en de zaak geheel in eigen beheer heeft. Wiener wald Nederland BV treedt op als adviseur en coordinator van de twaalf vestigingen, waarvan ze ven in de Randstad Voor het mogen hanteren van de Wiener- wald-formule wordt per maand een vaste vergoeding betaald HARLINGEN (ANP) - Duikers van het duikteam Ecuador op Terschelling hebben onlangs tij dens clubactiviteiten een scheepswrak geladen met mij nen ontdekt ten zuiden van de haven van Westerschelling. Het wrak is inmiddels geïdentifi ceerd als de Walum 10, een 1.544 ton metende rijnaak die in de be vrijdingsdagen op 19 april 1945 tot zinken werd gebracht. duur of de diepte had voorzien". Volgens de uitleg van Lopez Portil lo proberen de rijke landen al enige jaren de arme landen te la ten opdraaien voor hun economi sche moeilijkheden. Omdat Me xico weigerde de rijke landen te sponsoren, moet het op het ogen blik boeten voor zijn „zonden". Lopez Portillo liet blijken dat er op het ogenblik van Mexico toe treding wordt geëist in de GATT (de internationale overeenkomst voor import- en exporttarieven) en afschaffing van de subsidies op binnenlandse produkten, die bijna een derde van de totale be groting in beslag nemen. Het is bekend dat Mexico het op het ogenblik niet eens kan wor den met het Internationale Mo netaire Fonds (IMF), hoewel de internationale bankierswereld een akkoord met het IMF eist al vorens te willen heronderhande len over een soepeler afbeta lingsregeling van Mexicaanse buitenlandse schulden. Midden-Amerika Opvallend waren Lopez Portillo's uitlatingen inzake Midden-Ame rika. Hij wees erop dat het door hem in maart van dit jaar gepre senteerde vredesplan voor de re gio nog altijd van kracht is. „Maar Mexico kan niet onder handelen in naam van de betref fende partijen en kan evenmin die partijen tot onderhandelin gen dwingen die volgens hen zelf tegen hun belangen in gaan", zo verduidelijkte Lopez Portillo. Wat betreft El Salvador verdedigde hij de erkenning, samen met Frankrijk, van de Salvadoriaanse oppositie als een „representatie ve politieke kracht", een uit spraak die een jaar geleden werd gedaan. „Vandaag blijkt dat geen enkele andere oplossing een uit weg heeft geboden", zo meende Lopez Portillo. „Als er geen on derhandelingen komen, kan het spoedig tot een regionaal conflict komen". Verder kwam de Mexicaanse presi dent op voor het Sandinistische bewind in Nicaragua. „Nicara gua moet zelf zijn problemen op Waterleidingbedrij ven DEN HAAG (ANP) - Minister-president Van Agt heeft gisteren op het Catshuis een drietal Amerikaanse senatoren ontvangen, die op rondreis zijn in Europa om zich te oriënteren over de economische en politieke situatie. Ook minister Van Mierlo defensiesprak met de senatoren en pleitte voor een grotere stem van West-Europa in de NAVO. Op de foto v.l.n.r. de senatoren David L. Born, Howard Baker, Paul Hauikins en premier Van Agt. RIJSWIJK (ANP) - De waterlei dingbedrijven van Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Brussel en Antwerpen zijn verontrust over het dreigend gebrek aan voorzor gen bij de bouw van kerncentra les langs de Maas in Frankrijk en België. Hierdoor kan de drink watervoorziening van de onge veer 5 miljoen Nederlanders en Belgen, die van de Maas afhan kelijk zijn, in gevaar komen. Dit hebben de Rijncommissie Wa terleidingbedrijven (RIWA) en de Brusselse Intercommunale Watermaatschappij aan de rege ringen en parlementen van Ne derland, België en Frankrijk in een memorandum "om het be houd van een schone Maas" la ten weten. Het stuk is tevens toe gestuurd aan de Europese com missie in Brussel en het Euro pees Parlement in Straatsburg. In het memorandum doen de Ne derlandse en Belgische waterlei dingbedrijven een negental aan bevelingen om te voorkomen dat de Maas door de kerncentrales in Tihange (België) en Chooz (Frankrijk) wordt verontreinigd. In het rivierwater kan namelijk teveel radio-actief tritium wor den geloosd. Koelwater uit de centrales kan het water boven de EG-norm van 25 graden celsius opwarmen. De lozing van sulfaat door de centrales kan het water ernstig verontreinigen. De water- leidingbedryven nemen in prin cipe geen standpunt in ten aan zien van electnciteitsopwekking door kernenergie. Zy beoordelen de voorgenomen bouw van nieu we kerncentrales uitsluitend naar de gevolgen voor de kwali teit van het Maaswater. In Tihan ge gaat dit jaar een tweede een heid in bedryf, terwijl een derde in aanbouw is. Frankryk heeft het plan in Chooz vier eenheden te bouwen, waarvan de eerste te gen 1990 in bedryf zal gaan. "Deze doop is een symptoom i geestelijke verwording in de Gereformeerde Kerken van Ne derland. Menselijke opvattin gen over de bijbel worden ver eenzelvigd met Gods openba ring". Dat verklaart een 'commissie van verontrusten' binnen de gerefor meerde kerk van Rotterdam- Delfshaven. Zij roept in een brief alle gereformeerde kerkeraden in dit land op, een vlammend protest te laten horen tegen de doop van een tweeling van een lesbisch paar op zondag 22 au gustus. De verontrusten achten het moge lijk, dat God deze kwestie wil ge bruiken om predikanten en hoogleraren te ontmaskeren, en misschien zelfs wel de hele kerk. "Want langzamerhand kan men zich toch afvragen, of de gerefor meerde kerken nog wel een kerk van Jezus Christus zijn". "Is ze geen valse kerk aan het wor den?" De commissie vraagt de kerkera den, hun vlammend protest te sturen naar de classis (regionaal bestuur), de particuliere (provin ciale) synode en de generale (al gemene) synode. "U deelt mee in de verantwoordelijkheid en de zondige praktijken van de kerk in Delfshaven als u niets van u laat horen". De Delfshavense kerkeraad zelf heeft van de verontrusten een bezwaarschrift ontvangen. Zij waarschuwen daarin dat om schorsing van de kerkeraad en om ontheffing van de predikant uit zijn ambt zal worden ge vraagd als de kerkeraad op deze 'heilloze weg' voortgaat. Predikanten Als de toeloop naar het hervormd seminarie even groot blijft als vo rig jaar, zal het predikantente kort in de Hervormde Kerk bin nen vier jaar zijn opgeheven. Dat schrijft de landelijke commissie voor het beroepingswerk in haar zojuist uitgekomen verslag over de jaren 1979 tot en met 1981 In 1977 was het aantal predikants plaatsen in de hervormde ge meenten 1769. Nu zijn dat er nog 1749. Het aantal deeltijd-plaatsen verdubbelde in die periode (van 36 naar 72), en het ziet ernaar uit, dat deze tendens zich zal voort zetten. Waarschijnlijk zal in de komende jaren het aantal predikantsplaat sen verder afnemen. Rekening houdend met de predikanten die de komende jaren met pensioen zullen gaan, verwacht de beroe pingscommissie dat voor de ja- sende van de grotere gemeente Predikanten blijken ook een voorkeur te hebben voor het oos ten en midden van het land. Beroepen: ren 1982 tot en met 1985 per jaar nog zo'n 70 75 kandidaten no dig zijn om het aantal vacatures op een redelyk peil te brengen. Onder 'redelijk' verstaat de com missie 100 vacatures op het tota le bestand. Deze vacatures waar borgen een goede doorstroming. De laatste jaren is het aantal stu denten in de theologie dat predi kant wil worden gestegen. In 1978 waren dat 46 hervormde se minaristen, vorig jaar 80. In de gemeenten behorend tot de modaliteit (richting) van de Ge reformeerde Bond is geen predi kantentekort meer. Confessione le, midden-orthodoxe en vrijzin nige gemeenten hebben veel meer moeite met het beroepingswerk. Gelet op de predikanten die de komende jaren met pensioen gaan, zal de behoefte aan kandi daten in confessionele en mid den-orthodoxe gemeenten het grootst zijn. Een hervormd predikant is pas be roepbaar als hij vier jaar tn een gemeente heeft gewerkt Maar veel dominees vinden dat te kort om al te veranderen. Ook dat be moeilijkt het beroepingswerk Materiële overwegingen om naar een andere gemeente te gaan gel den veel minder dan vroeger. Toch vraagt de landelijke beroe pingscommissie zich af, of met name jongere predikanten niet beducht zijn om een taak met grotere verantwoordelijkheid te aanvaarden. Het overzichtelijke van de kleinere gemeente verkie zen zij soms boven het, zeker in organisatorisch opzicht, veelet- Hervormde Kerk: beroepen te Dinxperlo J. de Gier Marknesse- Luttelgeest; aangenomen naar Zwolle J. J. W. Mouthaan Nun- speet. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Nieuwerkerk Ooster- land-Bruinisse kandidaat A ten Hove Zwolle De Indiaanse evangelist Black BufTalo (uit Amenka) geeft zater dag in Soest het startsein voor de bouw van het nieuwe centrum van het evangelische vormings instituut 'In de Ruimte'. 'In de Ruimte' biedt een theologische opleiding aan toekomstige zen delingen. jeugdleiders en andere werkers op kerkelyk terrein. Men begon indertyd met evange lisatie onder kinderen. Zaterdag wordt met 30 nieuwe studenten ook het schoolseïzoen geopend. De paus is van plan in de komen de twee jaar de zes Middenamen- k aan se landen te bezoeken. Vol gend jaar drie en het jaar daarop nog eens drie. Met gepaste trots presenteert Vry Nederland deze week de lus trum-aflevering van het Kleurka tern, dat, tegen de ontwikkelin gen bij andere bladen in, is uitge groeid tot een blijvertje. De we kelijkse 'dossiers' leveren een niet meer weg te denken bijdra ge aan de (VN-)journalistiek. Hoofdredacteur Rinus Ferdinan- dusse blijkt terug en meldt dat bijna de helft van de VN-lezers sommige kleurkaterns bewaart; 37 procent archiveert ze alle maal. De jubileumbijlage is gewijd aan De Flat; 18x6x8 huishoudens in een betonblok. De Rossiniflat (schuilnaam) in Tilburg staat mo del voor het onderzoek van Elma Verhey en Gerard van Westerloo. "Eén van die vele fiats, in de ja ren zestig door de spierballenpo litiek van bouwminister Bogaers in elkaar geschroefd en nu al in verval". Over een (pillenslikken- de) bewoonster; "Het idee, ik ben thuis, ik ben bij mezelf. Dat idee had ze hier nooit. Dit hier was vreemd voor haar, iets waar ze ingestopt was, een inrichting. De muren waren je vijanden". Verder in VN een gesprek met 'de toekomstige vice-premier', WD- er Gys van Aardenne. "Geertse- ma heeft me iets geleerd; in de politiek moetje iets pakken als je het grijpen kan. Je moet niet zeg gen: ik wacht nog wel even af. Je moet durven decideren". Frits Abrahams spreekt Bram Ver meulen, die er na de breuk met zyn band weer alleen voor staat, over zyn troosteloze alles-is- voor-niets-geweest teksten: "Ik heb wee keer in mijn leven in mijn eentje opgetreden. Ik zette piano en orgel aan en begon te zingen. Aan het einde was ieder een verslagen. Het had een ver woestend effect". Gerrold van der Stroom onder zocht de omstandigheden, waar in Nederlandse politieke en cri minele gevangenen in Duitse strafgevangenissen ('40-'45) ver keerden. Bibeb heeft een diep gaand gesprek met Mensje van Keulen met als thema de titel van haar laatste boek, Overspel. I T CDA en WD 'horen bij elkaar'. Dat concludeert Elseviers Maga zine aan de hand van gesprekken met de lijsttrekkers van beide partijen. Zowel Van Agt als Ny- pels zegt weinig nieuws. De CDA-lijsttrekker herhaalt nog eens het eerder uitgesproken verwijt aan het adres van de PvdA. 'Terwijl Joop den Uyl in het land rondgaat om stemmen te verzamelen, ploeteren wij in het Catshuis aan de oplossing van de nationale problemen'. Over een eventueel samengaan met de WD laat Van Agt 'zich voorzichtiger uit dan zijn collega Nijpels. De laatste spreekt onom wonden zijn voorkeur uit voor een langdurige WD/CDA-coaü- tie om 'de scheefgroei' in ons land weer 'recht te trekken'. Bei de lijsttrekkers tonen zich uiterst optimistisch over de komende verkiezingen. Van Agt: 'als ik omkijk en zie wat ik achter mij heb, dan is Den Uyl kansloos. 'Hoe krachtig is ons bankwezen?' vraagt EM zich af in een omslag artikel. Er verschijnen de laatste tijd opmerkelijk veel berichten over banken die in de rode cijfers geraken. EM ging na hoe de pro blemen zijn ontstaan en of ons geld nog wel 'safe' is op de bank. De banken zijn de grootste geld schieters van het bedrijfsleven. In de malaise waarin veel bedrij ven zich bevinden delen ook de banken mee. Er is een zogenaam de stroppenpot voor het geval dat bedrijven niet langer aan hun financiële verplichtingen kun nen voldoen: de bank zorgt dan voor betaling van openstaande rekeningen. Kunnen de banken deze stijgende lasten aan? Nog wel, aldus EM, al worden de win sten minder. Volgend jaar ver wacht de bankwereld de eerste verliescijfers. Maar er is geen re den tot paniek bij de kleine be legger. Wie zijn geld via een bank heeft uitgezet, krijgt - tot een be drag van 30.00 gulden - 'gegaran deerd' zijn geld terug, ook al is de bank in kwestie failliet. Verder in EM een reportage over het vertrek van de PLO uit Liba non en een portret van de milieu organisatie Greenpeace. Volgens HP heeft de sociaal-demo cratie in Nederland drie grote lei ders voortgebracht: Troelstra, Drees en Den Uyl. De laatste is nu 16 jaar partijleider en 15 jaar lijsttrekker, maar van zijn poli tieke loopbaan bestaat geen vol ledige beschrijving. Daarom stel de Leon de Wolff een 24 pagina's groot dossier samen over twintig jaar Den Uyl en de PvdA. Hij be schrijft daarin de hindemissen die Den Uyl aanvankelijk van het lijsttrekkerschap afhielden, de beweging "Nieuw Links", de "wrange overwinning" van 1977 en "de volharding" ofwel: de moeilijke jaren '81-'82 waarin zo wel de politiek leider als zyn par tij door een diep dal moest gaan om zich weer te herstellen. Het lijsttrekkerschap van Den Uyl staat dan andermaal ter discus sie. Van Kemenade, de ex-mims- ter van onderwys, raadt Den Uyl een hernieuwd lysttrekkerschap af: "Je verliest toch, waarom moet je dat naar je toehalen". En ook de ex-minister van buiten landse zaken Van der Stoel laat zich in die zin uit: "Kies voor je zelf Joop, laat ze toch barsten". HP besteedt verder aandacht aan de stemming onder de gewone kiezers gedurende een verkie- zingsweekje in Zeeland. Een vakbondsman maant de leiders van de PvdA "Hoe kun je ons nou vragen om in te leveren als je zelf niet bereid bent in te leve- Lieve Joris reconstrueerde de de sertie van twee Unifil-soldaten, die in Libanon ten prooi vielen aan een grenzeloze verveling. "De verveling maakte hem op vliegend, hy liep de hele dag te schelden op het kader en als een Libanees bij een roadblock weer eens m«yuk, je bent gek. ant woordde als hij hem zijn identi teitsbewijs vroeg, schoot hy uit zyn slof'. Columnist Brugs ma adviseert op de uit de boot gevallen PvdA'er Hem Roethof te stemmen, Daan Dijksman interviewt de gepen sioneerde Telegraaf-recht- bankverslaggever Eric G. Koch en Oscar van der Kroon heeft een gesprek met filmregisseur Lind say Anderson. Een aloude vete laait deze week weer op in De Tijd. Die tussen Ane Kuiper en Pax Christi over de Midden-Oosten kwestie. Kui per. "Pax Christi is tegen het zio nisme, ontkent dat joden een volk zyn en is altyd blijven vin den dat Israël als joodse staat moest verdwynen" Pax Chnsti daarentegen "Arie Kuiper meent onze argumenten naar de mestvaalt te moeten verwijzen, omdat ze hem met zinnen. Dat is zyn goed recht, maar dan wel graag op beargumenteerde wyze Het omslagartikel werpt de vraag op "hoe sociaal is het CDA"? Aan minister van sociale zaken Louw de Graaf om daar een ant woord op te geven. Hy geeft aan dat het kabinetsvoornemen om salarissen van ambtenaren en trendvolgers en de uitkeringen te bevriezen, ook de PvdA had gepast. Sterker nog: "Als het Den Uyl niet was gelukt om via stelselwijzigingen te bezuinigen op de uitkeringen, dan had Den Uyl de uitkeringen over de hele linie moeten verlagen, zo was in een voetnoot in het vonge kabi net afgesproken", aldus De Graaf Jan Karei Bout, vroeger ambtenaar op het ministerie van financien, nu aan de top by het NCW, lucht zyn hart over het achterwege blijven van echte bezuinigingen in Den Haag. "Overal kun je zien hoe pleidooien voor allerlei uit gaven worden gesteund, maar nooit wordt openlijk de vraag ge steld wat kost dat allemaal ei genlijk?". In De Tijd voorts een artikel over het groeiende aantal leraren dat vervroegd wegens overspanning het veld ruimt, een gesprek met filmer Orlow Seunke en een er varing over een verblijf van 24 hervormd nederland De omstreden theoloog Schille- beeckx ontvangt deze maand de Erasmusprys voor theologie, wat voor HN aanleiding is met hem tc praten over onder mevr h. t ga ti-semitisme van de rooms katho lieke kerk: "Wat verkeerd is in de houding van de roomskatholieke kerk is, dat ze de waarheid in pacht denken te hebben Al die anderen zyn des duivels, in de leugen. En dan kryg j«- al du- dl ché's. Is dat anti semitisme?". Schillebeockx acht het pure on zin dat anti-semitisme in de by- bel aantoonbaar zou zyn Dat is kritiek van joden op joden. Is dat anti-semitisme? Zo ja, dan moet je dus uiteindelijk de joden het grootste antisemitisme toe schrijven". Over anti semitisme en terrorisme gaat ook een onderzoek naar de angst die er onder Amsterdamse joden zou leven voor aanslagen "De stemming in de stad is niet anti-joods, maar misschien wel anti Israël vanwege de ItpriBfl Begin en het optreden in Liba non", is een reactie van een on dervraagde Een ander vindt het een goede zaak dat de gemeente Amsterdam pantserwagens ter beschikking heeft gesteld om joodse gebouwen te bewaken "Maar dat moeten we niet zien als een maatregel tegen groeiend anti-semitisme, maar als een po ging het terrorisme in te dam men, dat vooral uit het buiten land komt". "Je rybewys kwytraken is erger dan twee weken gevangenis straf', zegt de directeur van de half open inrichting Dc Kaam in Grave, waarin mensen terecht komen die herhaaldelyk zyn be trapt op het ryden onder invloed van alcohol De meesten die er zitten vinden dat dc gevangenis- straf weinig zin heeft: Maar mynheer een hele avond Spa dnnken, dat is toch óók niet lek ker"» (-) Ik denk dat ik wéér ryd als ik mag. wanneer ik een borrel op heb. De verleiding is te groot". Verder in HN een balans van vyf- endertig jaar onderhandelen over ontwapening en een voor beschouwing over een Belgische documentaire over de Tweed»- Wereldoorlog, dn m H.-lg;. .-.it in sommige kringen veel verzet heeft gewekt. "De Belgen mogen de waarheid over de oorlog niet weten", concludeert het week blad

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11