LEIDSCH m DAGBLAD Twee demonstranten gedood Nieuwe koers VS verontrust Israël "Beperk wapenexport naar Derde Wereld Gomoelka overleden ABP: 'Behalve vut ook langer werken toestaan' Poolse politie schiet met scherp bij betoging Hoop voor "Eminent" Vakbeweging wil snel wet educatief verlof Ë-JMI WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 No. 36871 Ofecieu» G Koop^n i Ad| -hooldfedacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vroegere Poolse partijleider WENEN (GPD) - Wladyslaw Gomoelka is vanmorgen op 78-jarige leeftijd in Warschau aan kanker overleden. De vroegere Poolse communisti sche partijleider, leefde sinds zijn afzettipg in 1970 volko men in de anonimiteit. Gomoelka werd op zijn 22ste lid van de verboden commu nistische beweging. Op zijn 27ste ging hij de gevangenis in en kwam er twee jaar later weer uit. Weer twee jaar later kreeg hij nog eens drie jaar gevangenisstraf opgelegd. In 1943, onder de Duitse bezet ting, was hij secretaris-gene raal van de Poolse onder grondse communistische partij. Aan het einde van de oorlog werd hij benoemd tot minis ter voor de teruggewonnen gebieden. Maar al snel viel hij in ongenade omdat hij eiste dat de linkse partijen niet tot een eenheid zouden samen smelten. In 1948 werd hij als partijsecre taris vervangen. Drie jaar la ter belandde hij in de gevan genis terug, waar hij nog eens drie jaar moest zitten. In 1955, twee jaar na de dood van Stalin, werd hij weer vrij gelaten. Al in oktober 1956 had hij zich tot eerste secreta ris van de communistische partij omhoog gewerkt. Tegen de roep in Polen naar vrijheid van meningsuiting is hij steeds krachtiger opgetre den, maar in zijn buitenland se politiek, bijvoorbeeld zijn verzoek om een atoomvrije zone in Europa te creëren, was hij zijn tijd ver vooruit. Toch moest hij uiteindelijk overschakelen op de lijn- Moskou. De studentende monstraties uit solidariteit met de Praagse Lente wer den door Gomoelka meedo genloos neergeslagen en de daaraan verbonden antisemi tische propaganda verdreef de beste Poolse academici uit het land. In 1970 probeerde Gomoelka een wending te brengen in het zich toen al aftekenende economische debacle, door de prijzen van levensmidde len te verhogen. Het gevolg waren stakingen en rellen in december. Er vielen talrijke doden. Het communistische hoofdkwartier in Gdansk werd aangevallen. Gomoelka reisde naar Gdansk en sprak met de arbeiders, maar dat kon hem niet meer redden. Op 20 december trad hij af en verdween in de anonimiteit. Monique snel Kanaal over CALAIS (GPD) - De Nederlandse zwemkampioene lange baan Mo nique Wildschut heeft het natio nale herenrecord van de 'Kanaal- oversteek' geëvenaard. Tegen middernacht startte ze in Folk- stone voor de bijna veertig kilo meter lange tocht die 8 uur en 44 minuten later eindigde bij Kaap Gris Nez (Calais). De kans op het wereldrecord voor dames (7 uur, 40 minuten) was bij voorbaat verkeken door de minder gunstige weersomstan digheden. Na vele dagen wach ten wilde de achttienjarige Sant- poortse zwemster echter een van de laatste mogelijkheden aan grijpen als training voor een mo gelijke recordpoging aan het eind van deze maand. ROERMOND (ANP) - Werknemers zouden niet alleen de kans moeten krijgen voor hun 65ste te stoppen, maar ook om nog langer door te werken. De problemen rond de financiering van de pensioenen en de aow als gevolg van de vergrijzing van Ne derland zullen verminderen als mensen op "sociaal verantwoor de" manier later met pensioen kunnen gaan. Hoofddirecteur dr. J. van der Dussen van het Algemeen Burgeijk Pensioenfonds heeft dit vanochtend gezegd op een bijeenkomst van katholieke burgemeesters in Roermond. Van der Dussen verwees daarbij naar een rapport van de Weten schappelijke Raad voor het regeringsbeleid, waarin behalve de vut, ook de mogelijkheid tot langer werken wordt bepleit Die mogelijkheid zou desnoods moeten worden afgedwongen via een wettelijk verbod op ontslag wegens leeftijd, aldus het door Van der Dussen aangehaalde rapport. In Kenia resten oermens ontdekt NAIROBI (DPA/Reuter) - Kenia se en Japanse geleerden hebben in het noorden van Kenia resten gevonden van een vermoedelijk acht miljoen jaar geleden geleefd hebbend mensachtig wezen, waardoor mogelijk de nog ont brekende schakel in de ontwik keling van aap tot mens is ont dekt. Het gaat om een bovenkaakbeen met vijf kiezen dat een Keniase medewerker van de Japanse on derzoeksploeg in de heuvels van Sambru bij Baragoi, op 350 km. ten noorden van de Keniase hoofdstad, had gevonden. Het bot stamt uit de periode in de ontwikkeling van aap tot mens, i tot dusver geen fossie- i gevonden. WARSCHAU (DPA/AP/GPD) - Bij demonstraties in de Poolse stad Loebin zijn gisteren twee betogers door de politie doodgeschoten. Er vielen twaalf gewonden, van wie er drie ernstig aan toe zijn. De Poolse radio deelde dat van morgen mee. Ook twaalf agenten werden bij de botsing gewond. Het openbaar ministerie onder zoekt de omstandigheden die aanleiding gaven tot het gebruik van vuurwapens door de politie, aldus het radiobericht Van offi ciële kant werd gezegd dat de politie hardhandig had moeten optreden omdat de betogers haar hadden aangevallen met stenen, klinkers en 'molotov-cocktails'. WARSCHAU - Duizenden Polen gingen gisteren in Warschau de straat op om te demonstreren. De politie trad hard op tegen de betogers ten gunste van "Solidariteit". De Poolse televisie zond gisteravond beelden uit van de rellen. DEN HAAG - Minister Terlouw is alsnog bereid een bedrag van twee miljoen extra ter beschik king te stellen om een faillisse ment van de orgelfabriek Emi nent te voorkomen. Of dat geld er ook komt is nog niet duidelijk. De bewindsman zei vanmiddag tijdens een spoedvergadering van de vaste kamercommissie voor economische zaken nog niet te weten waar hij het geld vandaan moet halen. Hij zal daar over vandaag nog contact opne men met zijn collega Van der Stee van financiën. Eerder al kreeg Eminent vijf mil joen gulden in de vorm van een achtergestelde lening. Om de fa briek te redden en de werkgele genheid veilig te stellen, is echter nog twee miljoen extra nodig. Zie ook pagina 21. Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreek» 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige westelijke wind. 2 September 1982. Waterstanden Katwijk: hoogwiter 03.19 en 15.47 uur, laagwater 11.55 en JERUZALEM (GPD/Reuter/AFP) - President Reagan heeft in een brief aan premier Begin een nieuwe Amerikaanse politiek aangekondigd inzake de bezette gebieden. In de bezette gebieden moet volgens Reagan het Pale stijnse vaderland worden geves tigd. Hij spreekt over een „volle dige band met Jordanië". Presi dent Reagan sluit Israëlische ne derzettingen in de bezette gebie den geheel uit, zowel het vesti gen van nieuwe als het uitbrei den van bestaande. Israël wordt gewaarschuwd tegen annexatie van de Westoever. "Dat zou zeer ernstige gevolgen hebben voor de betrekkingen tussen Israël en Amerika", aldus Reagan in zijn brief. In een eerste Israëlische reactie wordt deze nieuwe politiek in strijd met de akkoorden van Camp David genoemd, die over „autonomie" spreken en niet over „een band met Jordanië". Uit de brief van president Rea gan blijkt dat aan Israël geen en kele toekomstige status wordt toebedeeld in de bezette gebie den, hetgeen in strijd is met de opvattingen die premier Begin daarover heeft. Begin zal zijn vakantie in noord-Is- raël onderbreken voor een spe ciaal kabinetsberaad over de ge wijzigde Amerikaanse politiek. Het is niet toevallig dat de brief van president Reagan samenvalt met de afsluiting van de evacua tie van de PLO uit Beiroet van daag. Volgens dc Amerikanen kan Israël zich bij een oplossing van het Palestijnse vraagstuk meer risico's veroorloven nu het gevaar van de PLO voor Israël verdwenen is. De Amerikaanse minister van defensie Weinber ger arriveert vandaag, na een kort bezoek in Libanon, in Jeru zalem waar hij de eerste bespre kingen zal voeren over de nieu we Amerikaanse politiek. Folteringen en moorden in Oeganda NEW YORK (AP) - In de an derhalfjaar sinds de omwen teling van het bewind van Idi Amin zijn moord op onschul dige burgers en stelselmatige foltering van politieke gevan genen in Oeganda we meengoed geworden, wreedheden worden melijk begaan door het Oe gandese leger en de veilig heidsdiensten, zo stelt de mensenrechtenorganisatie Amnesty International in een vandaag verschenen rapport- Het rapport is gebaseerd op verklaringen van voormalige gevangenen, die relaas doen van geselingen met prikkel draad, verkrachtingen, dood geslagen of doodgestoken ge vangenen en het met onbe kende bestemming afvoeren van vrachtwagens vol lijken. In veel gevallen, aldus het rap port, worden burgers gedood omdat zij er ten onrechte van worden verdacht guerrilla strijders te zijn of de guerrilla te steunen. Loebin was niet genoemd in eerde re berichten over demonstraties in negen andere Poolse steden. Tienduizenden Polen hadden gisteren gehoor gegeven aan de oproep van de ondergedoken lei ders van de verboden vakbond om op de tweede verjaardag van Solidariteit te demonstreren te gen de staat van beleg. De op roerpolitie trad in diverse steden tegen de betogers op met traan gas en waterkanonnen. Enkele honderden betogers werden gearresteerd. De autoriteiten stelden gisteravond onmiddel lijk de avondklok in. Na de rellen en demonstraties van gisteren leek het vannacht en vanochtend weer rustig in heel Polen. In Wrzeszsz, een voorstad van Gdansk, werd een laatste groep demonstranten, die zich had ver schanst achter een barricade, door de oproerpolitie verspreid. Na de ernstige ongeregeldheden in Warschau, die acht uur duur den, keerde ook in de hoofdstad de rust weer. Vannacht waren straatvegers en wagens van de Poolse veiligheidsbeambten in Ka towice hebben volgens de Poolse radio leden van een terreurorga nisatie gearresteerd. Ze zouden van plan zijn geweest politieke moorden te plegen. In de woning van een arrestant is onder meer een handleiding ge vonden voor het vervaardigen van dodelijke wapens, aldus het radiobericht. Het aantal arrestan ten werd niet bekendgemaakt. (Zie ook pagina 9). 26 PAGINA'S Lambers zoekl "dumpgemeente'' SPD en FDP: ruzie over ombuiging PAGINA 9 Klein links - klein rechts in beeld Nieuwe vakopleiding in de bouw nodig DEN HAAG (GPD) - De vakbe weging wil zo snel mogelijk een wettelijke regeling voor de in voering van educatief verlof voor werknemers. De werkgevers zijn van mening dat de huidige so ciaal- economische situatie elk begin van invoering van betaald educatief verlof in de weg staat. Dat blijkt uit een ontwerp advies van de SER-commissie die zich heeft gebogen over het vraag stuk van het educatief verlof. De bedoeling van dit soort verlof is aan iedere volwassene de kans te geven zijn of haar dagelijkse be zigheden een bepaalde tijd opzij te zetten om onderwijs te volgen. Het gaat daarbij om werkne mers. zelfstandigen, huisvrou wen en uitkeringstrekkers. Voor hen zouden praktische en finan ciële mogelijkheden tot betaald educatief verlof moeten bestaan. De werkgevers menen dat pas in voering kan worden overwogen als de sociaal-economische situa tie aanmerkelijk is verbeterd De kosten van invoering - 1,2 mil jard gulden - legt volgens hen een te zwaar beslag op de collec tieve uitgaven. De werknemers- en onafhankelijke leden in de SER-commissie vinden dat on danks de huidige situatie een be scheiden begin moet worden ge maakt met de invoering van hét verlof, omdat het tot meer wrrk gelegenheid kan leiden. Volgens hen moet de invoering spoedig in een wet worden vastgelegd '11 WERELD, 7) LAND.Tl STREEK nabij. Twee in één Twee goede redenen voor êén abonnement i E H RDOW KATWIJK VOORSCHOT! N 11 DEN HAAG (ANP) - Nederland moet de export van wapentuig aan banden leggen en vervolgens geleidelijk terugdringen. Wapenuitvoer naar niet-NAVO-landen zou uitsluitend mogen plaatsvinden op grond van zwaarwegende argumenten en na goedkeuring door het parlement. Tot die aanbevelingen komt de Nationale Adviesraad Ontwikkelingssamenwer king (NAR) in een advies, dat vandaag is overhandigd aan minister Van Dijk (ont wikkelingssamenwerking). Vijf van de 52 leden van de adviesraad hebben zich van de aanbevelingen aan de minister ge distantieerd. Volgens de NAR moet met name een rem gezet moet worden de wapenuitvoer naar de Derde Wereld. Als een ontwikkelings land met zijn militaire uitgaven ver boven het gemiddelde van vergelijkbare landen zit, moet aan dat land bovendien geen ontwikkelingshulp worden verstrekt, al dus de adviesraad. Deze maatstaf zou ook moeten gelden voor het voortzetten van hulp aan landen, waar de Nederlandse ontwikkelingshulp zich in het bijzonder De adviesraad erkent dat wapenbeheersing op korte termijn negatieve gevolgen heeft voor de werkgelegenheid in de wapenin dustrie. Door echter het binnenlands be leid te richten van de militaire naar de burgerlijke sector, kunnen op langere ter mijn economische voordelen van een ont- wapeningsbeleid zichtbaar worden, zo meent de adviesraad De overheid zou dit omschakelingsproces in de wapenindustrie, vakbonden dernemingsraden. Daarbij moet met na me bekeken worden in hoeverre by om schakeling van dc produktie kan worden ingespeeld op de vraag naar andere pro- dukten in ontwikkelingbslanden De raad meent overigens wel dat de militaire produktie voor de eigen defensie in Ne derland in stand moet blijven of onderge bracht moet worden in een Europees sa menwerkingsverband ISt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1