"IJsland zeker geen makkie Ploegen Godefroot en Swerts stoppen contactlenzen, da's pas fijn van der WIEL Deling Jong Oranje moet waarschuwing zijn voor A-ploeg Meespelen Valhe en GuUit nog onzeker McGinlay nu arbiter Maertens uit het spoor SPECIALE AANBIEDING VOOR ONZE LEZERS LEIDSCH DAGBLAD H WERELD VIAND 'tl STREEK SN MUNT WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 KEFLAVIK (GPD) De voor internationale voetbalbe grippen volstrekt onwaardige omgeving waarin Jong Oranje zijn eerste kwalificatiewedstrijd voor het Euro pees kampioenschap afwerkte, was navenant aan het ni veau waarop de ploeg zich gisteravond bewoog. Slechts aan een blunder van invaller Fredriksson dankte de jon gere generatie het dat de daarvoor onzichtbare Johnny van 't Schip op de valreep de dik verdiende nederlaag tegen IJsland alsnog kon afwenden (1—1). Dat deprimerende gelijkspel, waarmee de Oranje-jeugd veel te ruim werd beloond, zal voor de A-ploeg ook als waarschu wing mogen dienen voor de ontmoeting van vanavond. Al leen daarom zou de Rijvers-brigade er verstandig aan hebben gedaan de voorkeur te geven aan het duel van gisteravond boven een klaverjastoernooi in het nabijgelegen Reykjavik. Want hoe zwak deze Oranje-lich ting in Keflavik ook presteerde, het neemt niet weg dat IJsland over aanzienlijk meer kwalitei ten beschikt dan doorgaans wordt verondersteld. Vooral in fysiek en mentaal opzicht had de IJslandse jeugd heel wat te bie den, daarnaast bleef Oranje het antwoord schuldig op de directe speelwijze. Zowel verdedigend als aanvallend scoorde de Oranje-jeugd ook een dikke onvoldoende. Verdedi gend kraakte de ploeg in al zijn voegen, mede doordat Fred Rut ten de vorm en het inzicht ont beerde om de Rijvers-creatie ge stalte te geven. Al maandenlang hanteert de bondscoach de opvatting dat de laatste man niet achter, maar voor zijn verdediging dient te opereren. Die speelwijze, die Ruud Krol uiteindelijk zijn plaats kostte in het Nederlandse elftal, projecteerde zijn assistent Rob Baan ook op Jong-Orapje. Ook Fons de Wolf zal Dat experiment mislukte echter grandioos, mede doordat Rutten dikwijls de verkeerde momenten koos om in te schuiven. Daar door ontbreek de corrector achterin om de fouten te herstel len. Na de rust besloot Rob Baan de klok terecht terug te draaien. Het kwaad was toen al geschied. Al pn 1L™2Ufn ?ad,dTe? de,StUg!e ÏMtv^trekThiJ en fysiek sterke IJslanders de malaise in de vaderlandse verde diging doeltreffend afgestraft. Fouten van Kruys en Van Aerle gingen vooraf aan de treffer van Sigurson Kristiansson, die knap voorbereidend werk van Mag- nusson in tweede aanleg afrond de. De plaatselijke favoriet Magnus- son was niet alleen op afstand de beste speler bij de IJslandse jeugd, voor menige eredivisie club zou de aanvallend ingestel de middenvelder een aanwinst zijn. De rol van spelmaker bij Oranje was toebedeeld aan Ro- Winnen en broers Van Houwelingen vrij' BRUSSEL (GPD) - Nadat DAF Trucks reeds enkele weken geleden had besloten om na afloop van het huidige seizoen de wielerploeg onder leiding van Fred de Bruyne op te heffen, staat nu ook de liquidatie van twee andere merkenformaties vast: Capri Sonne en Vermeer Thijs, respectievelijk met Walter Godefroot en Roger Swerts als ploegleider. Bekendste renners in het team van Godefroot zijn onze landgenoten Peter Winnen en Theo de Rooy, de Noor Jostein Wilmann, de Duitser Gregor Braun, de Nieuwzeelander Eric McKenzie en een aantal Belgen waaronder Rudy Pevenage, Ludo Delcroix, Paul Hagedhooren en Ronny Claes. Tot de ploeg van Swerts behoren Fons de Wolf en het Ne derlandse broederpaar Adrie en Jan van Houwelingen. Met name voor Adne van Houwe lingen bestaat bij de Raleighfor- matie van Peter Post veel be langstelling. Jan van Houwelin gen heeft reeds contacten met Fred de Bruyne, die in samen werking met zijn werkgever Wil ly van Doorne druk doende is de ploeg over te hevelen naar een nieuwe sponsor. De naam van een Amerikaans sigarettenmerk is in het kader van dit alles reeds genoemd. Gisteren, toen in Bel gië de wedstrijd werd verreden om de Beker Seis (met Jan Bo- r Italië. andere werkgever moeten uitzien. Wel- nald Koeman, die alsnog werd overgeheveld naar de A-selectie. Na een redeUjk begin paste de Groninger zich echter moeite loos aan bij het schamele niveau van zijn'ploegmaten. Aanvallend kon Orapje zich ook zelden onderscheiden. Daarvoor ontbraken de ideeën, de precisie en het overleg. Bovendien ge bruikte de Nederlands ploeg te veel aanspeelpunten waardoor IJsland ook zelden in de proble men kwam. Verder dan een schot tegen de paal van Duut, na goed doorzetten van Rutten, kwam de Nederlandse jeugd dan ook niet. De vervanging van de volstrekt falende Eijkelkamp door Been bracht al evenmin de ommekeer. IJsland had ook aanzienlijk meer uitzicht op - dan Oranje op de gelijkmaker. Het ongecompli ceerde aanvalsspel bracht riante scoringskansen, maar ten koste van een gele kaart kon doelman Storm de totale Oranje-afgang tot in de laatste minuut voorko- REYKJAVIK (GPD) - Pas vanavond zal Kees Rijvers de zekerheid hebben of hij tegen IJsland ook daadwerkelijk die Oranje-ploeg aan het werk kan zetten, die hij in gedach ten heeft. Onzekerheid bestond er na de ochtendtraining van gisteren over de inzetbaar heid van Michel Valke (dijbeenblessure) en de vandaag jarige Ruud Gullit, die vocht tegen een opkomende griep. De averij van uitgerekend deze twee Feyenoorders, die zaterdag avond tegen PSV nog een hoofd rol voor zich opeisten, komt voor Rijvers hoogst ongelegen. Des te meer, omdat hij door afzeggin gen en ander ongerief toch al niet de ploeg naar zijn keuze kon for- REYKJAVIK (ANP) - de wed strijd tussen IJsland en Ne derland, die voor groep zeven van het Euro pees kampioenschap in Reykjavik wordt gespeeld, zal niet worden geleid door de Britse scheidsrechter Wor- rall, maar door de Schot McGinlay. Worrall blijkt af gelopen zaterdag geblesseerd te zijn geraakt. meren. Daartoe gedwongen was de bondscoach derhalve genood zaakt te veel spelers in te passen die nog volop in het rijpingspro ces zitten. Als geen ander beseft Rijvers zich ook terdege hoe riskant die on derneming kan zijn. Want in principe mag hij dan een hart stochtelijk voorstander zijn van een drastische verjonging van Oranje, om tot resultaat te ko men is een zeker evenwicht tus sen talent en ervaring een abso lute vereiste. En daarvan is van avond in Reykjavik totaal geen sprake. De bondscoach, immer voorzichtig als het gaat om hoofdzaken, houdt zich echter op de vlakte. „Ik denk", zo mompelde hij gis termiddag voor zich uit, „dat het zo moet. Een voordeel is boven dien dat ze praktisch allemaal in de positie spelen zoals ze bij de club gewend zijn. Ik geef toe dat het een erg jonge ploeg is. Spe lers als Metgod, Mühren, Peters en Tahamata zouden ook zeker hebben gespeeld wanneer ze be schikbaar waren geweest". ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 Hoe jong en onervaren het Oranje- nieuwe-stijl is, wordt misschien nog het meest treffend geïllu streerd aan de hand van de spe lerspaspoorten van de IJslandse internationals. Zo heeft bijvoor beeld aanvoerder Marteinn Geirsson (30) in zijn eentje meer interlands (62) op zijn conduite staat dan de totale Oranje-ploeg te zamen. De oogst van de giste ren jarige Oranje-aanvoerder, Ben Wijnstekers (16 interlands) steekt daarbij wel uiterst schril In weerwil van alle geruchten blijkt de IJslandse ploeg ook heel wat minder verzwakt dan ie dereen tevoren maar klakkeloos aannam. Want met uitzondering van Asgeir Sigurvinsson, Teitur Thordarsson en voormalig Feye- noorder Petur Petursson kan bondscoach Gudni Kjartansson beschikken over alle in het bui tenland spelende internationals. Dat zevental kan niet alleen bo gen op een voornamelijk in Bel gië en West-Duitsland opgedane ervaring, maar heeft samen ook nog eens 109 interlands bijeen gesprokkeld. „De tijd", zo waarschuwde Rijvers de spelersgroep ook nog eens ten overvloede, „dat IJsland als een makkie gold ligt al jaren achter ons. Je hoeft de resultaten van de laatste jaren er maar op na te slaan". Met als meest recente voorbeelden de gelijke spelen te gen Tsjechoslowakije en Wales en de overwinning vorig jaar sep tember op Turkije. „Voor het Nederlands elftal", zo concludeerde Rijvers, „zal het re sultaat daarom ook voorop moe ten staan. Een super-wedstrijd hoef je hier niet te verwachten. Ruud GuUit zit tn de starthouding. De Feyenoorder, geflankeerd door zijn teamgenoot Houtman, heeft last t ;en blessure, waardoor het nog niet zeker is of hij vanaxxtnd kan meedoen tegen IJsland. gaert als winnaar) benadrukte Fred de Bruyne's assistent José de Cauwer evenwel dat er nog al tijd geen akkoord is bereikt. Het opheffen van de ploeg van Ro ger Swerts zal vrijwel zeker tot gevolg hebben dat kopman Fons de Wolf zijn heil in Italië gaat zoeken Hij heeft twee lucratieve aanbiedingen op zak. Het verdwijnen van Godefroot's equipe heeft onmiddellijk tot speculaties geleid over het con tracteren van Peter Winnen en Theo de Rooy door Peter Post. Laatstgenoemde zegt ..We zitten in een stadium dat ik geen uit spraken kan doen over eventuele interesse voor deze of gene uit de ploeg van Godefroot. Op dit mo ment telt allereerst de voorberei ding op het wereldkampioen schap. Daarna zien we wel ver der. Er wordt uiteraard gewerkt aan de samenstelling voor mijn ploeg voor 1983. maar dal «TM óók reeds het geval voordat Ca pri Sonne het besluit nam om te stoppen met de sponsoring van de ploeg waartoe Winnen en De Rooy behoren". Peter Winnen houdt zich op de vlakte als een eventuele over gang naar de ploeg van Post ter sprake komt. „Ik weet nergens van", aldus de Noordlimburger. „Enige tijd geleden, toen de Tour de France nog aan de gang was. heb ik begrepen dat er voor mij belangstelling bestond. Echte onderhandelingen zijn er deson danks niet geweest Dat is even min het geval sinds ik van Go defroot te horen heb gekregen dat Capn Sonne op het einde van het seizoen uit de wldM POft verdwijnt. Er zou trouwens een nieuwe sponsor in aantocht zyn. Van de andere kant is het natuur lijk tóch zo, dat je in dit vak niet te lang moet wachten met het maken van een keuze. Voorop staat uiteraard dat de aanbieding interessant moet zijn". Theo de Rooy maakt zich over het besluit van zijn huidige wi rkge ver geen zorgen. De winnaar van de Ronde van Duitsland heeft evenals Winnen, Braun, Wil mann en Pevenage een verbinte nis op zak die hem ook voor 1983 aan de frisdrankemndustne uit Heidelberg bindt ..Nu de firma desondanks besloten heeft om met de ploeg te stoppen", aldus De Rooy. „heb ik in mém fli de garantie dat ik volgend jaar met voor een lager salaris als in de verbintenis is vastgelegd, hoef te njden. Als er eventueel door een andere ploeg minder betaald wordt, zal mijn huidige baas het verschil bijbetalen. Ove rigens geloof ik met dat het zover komt Ik heb de indruk dat de ploeg, althans de kern daarvan, door een andere sponsor wordt overgenomen. Zo ging het een paar jaar geleden ook toen IJs- boerke stopte- Bovendien heeft Eddy Merckx. die co-sponsor is. links en rechts zijn relaties. Het zal allemaal wel meevallen". Chef d'equipe Godefroot heeft zijn renners gevraagd om zeker tot eind volgende week te wachten met het uitkijken naar een nieu we werkgever Die kun je alleen maar verlangen van een stel goochelaars". Waar bij de bondscoach ongevraagd inhaakte op de weinig inspire rende omgeving en het grote temperatuurverschil tussen Ne derland en Reykjavik, waar de thermometer in de avonduren maar net boven het vriespunt blijft en de regen het land een nog troostelozer aanblik geeft. Voor de nu door Rijvers opgeroe pen Orarije-jeugd is de eerste confrontatie die meetelt voor het Europees kampioenschap niette min in dubbel opzicht van enor me betekenis. „De jeugd", zo blikte Rijvers vooruit, „krijgt in de komende maanden de kans om zich een blijvende plek in de Orai\je-selectie te veroveren. Wie geen kans ziet die aansluiting tot stand te brengen, zal er rekening mee moeten houden dat hij er de komende jaren niet bij is. Aan spelers die een sterk verval in prestaties tonen, heb ik niks. FC Groningen is daar een goed voor beeld van". ADVERTENTIE MERKSEM Wereldkampioen Freddy Maertens raakte in zijn laatste test voor strijd om het professionele wereldkampioen schap op de weg (zondag in Goodwood) weer het juiste spoor bijster. Maertens reed in de prijs van Schaal Seis. een wedstrijd in België over 200 kilometer, al na 500 meter verkeerd over de tram rails en kwam ten val. Maertens stapte nog wel op, maar haakte een kilometer verder af. OP £2^7232FÖTo'ö 70T Vtoe &W AZ&S&l MeT OE AZ- AT/V ze>e>/s oe> aeze -/te&yeeremM-ae ec Afgehaald txj het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1host dit boeh tot 1 oktober a s slechts 15.- Daama wordt de verkooppnjs 29.95 Beleef nog eens opnieuw het wereld kampioenschap voetballen 1982. Ben de Graaf, de bekende sportiournalist schreef het. Prachtige kleurenfoto's omlijsten het 1* I h I Tweehonderd pagina's kersverse voetbalgeschiedenis. Talloze kleurenfoto s, dynamische verslagen. Een ingenaaid meesterwork met harde kan voor zes rijksdaalders. Da's echt een vrtendenpnjs. b oek m en*l'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13