Sharon verdedigt bombardementen Franse bedrijven op zwarte lijst Felle preek Poolse primaat C Katholieken willen boycot Noordiers parlement KÏJPi! Syriërs vertrekken uit Beiroet Britse premier wil leger inschakelen Belgisch vorstenhuis door insluiper bezocht Spaans schip gaat de "Sirius" helpen "'tis wel even wennen hoor, de kinderen weernaarschool." Laat eens wat van je VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De grootste poli tieke partij voor het rooms- kathoüeke volksdeel van Noord-Ierland, de SDLP, heeft besloten wel aan de ver kiezingen voor een Noordiers parlement mee te doen, maar het werk van dat parlement daarna te boycotten. Dat is een ernstige tegenslag voor de Britse minister voor Noord-Ierland, Prior, van wie h'et plan om tot een Noord iers parlement te komen af komstig is. Het voorstel van de minister hield in dat het parlement, na op 20 oktober te zijn gekozen, het uiteinde lijk in Noord-Ierland voor het zeggen zou krijgen. Noord-Ierland wordt sedert 1972 rechtstreeks vanuit Lon den bestuurd. Prior wil dat de Noordieren zelf hun zaak jes gaan regelen en was van plan het nieuw gekozen Noordierse parlement gelei delijk aan meer en meer zeg genschap te geven. Het lijkt er nu op dat Priors voorstel weinig kans van sla gen heeft. Als de SDLP zal weigeren de verworven zetels in het parlement in te nemen, dan is het voor het parlement (dat in dat geval vrijwel uit sluitend door protestantse le den zal worden bezet), onmo gelijk te werken. De leider van de SDLP, John Hume, liet gisteravond in een verklaring weten dat zijn par tij alleen in een Noordiers parlement zitting zal nemen als Prior zijn voorstellen drastisch inhoudeljk wijzigt. Inmiddels zijn gisteravond in Londonderry ongeregeldhe den ontstaan nadat een lid van de IRA op straat werd doodgeschoten door een le gerpatrouille. De man, Ea- mon Bradley, kreeg een ko gel in zijn hoofd, even nadat hij een café verlaten had. Het staat vast, dat Bradley onge wapend was toen het inci dent plaatsvond. De betrok ken militairen zijn door de Noordierse politie onder vraagd. Buitenland agSLj- t - Vrijlating Walesa geëist Honderdduizenden woonden gisteren de plechtigheid in de Poolse stad regime a WaaT blsschop GlemPfel van leer trok tegen het militaire CZESTOCHOWA (DPA/UPI) - Honderdduizenden Polen heb ben in het bedevaartsoord Czes- tochowa gisteren de herdenking bijgewoond van de 600ste ver jaardag van de ikoon van de zwarte madonna van Czestocho- wa, de beschermvrouwe van Po len. Paus Johannes Paulus 2 die de plechtigheden had willen bij wonen, maar van de autoriteiten hiervoor geen toestemming kreeg, zond een boodschap naar de pelgrims. Aartsbisschon Glemp eiste in zijn preek de vrijlating van Lech Wa lesa. Hü deed een oproep aan het Poolse volk "rustig en evenwich tig" te blijven. Hy vroeg de Polen niet de 31ste augustus de straat op te gaan om te demonstreren. Solidariteit kondigde voor deze dag massale demonstraties aan, omdat het dan twee jaar is gele den dat de akkoorden van Gdansk werden ondertekend. Glemps preek was een van de scherpstgestelde van de afgelo pen maanden. Hy wilde opnieuw een dialooe met de autoriteiten en zei dat de straten daartoe geen geschikte plaats waren. "Er is al bloed geweest op onze straten, en daarom is de conferentietafel de plaats voor besprekingen". Onder donderend applaus ver klaarde hy: "er moet aan een dia loog worden gedacht en men ant woordt ons steeds dat de voor waarden nog niet zyn vervuld. Laat ons dus beginnen met ze te stellen. Dit zijn onze voorwaar den": "vrijlating van Lech Walesa en men moet toestaan dat hij zich weer kan uiten als een vry man" (ondanks de dnngende verzoe ken om niet te applaudiseren volgde hierop een stormachtige ovatie) "het weer toestaan, stapsgewijs, van vakbondsactiviteit", "vrijlating van alle geïnterneer den en beginnen met voorberei dingen inzake een amnestie voor allen die (onder de noodtoe stand) zyn veroordeeld". "vaststelling van de begindatum van het bezoek van de paus aan Polen het volgend jaar". (Van onze correspondenten) JERUZALEM, NEW YORK - De Israëlische minister van defensie Ariel Sharon heeft gisteren in New York verklaard dat de PLO al weken geleden uit Libanon zou zijn verwijderd, wanneer Israël zich niet door de Verenigde Staten had laten overhalen tot matiging van de militaire acties. W aarschuwing Cuba aan adres van Washington MEXICO-STAD (UPI) - De Cu baanse communistische partij heeft de Verenigde Staten giste ren gewaarschuwd geen troepen te sturen naar Midden-Amerika en herinnerd aan "lessen die Amerikaanse troepen in Viet nam hebben geleerd". De waar schuwing is een reactie op een resolutie van de Senaat eerder deze maand die president Rea gan toestaat troepen naar Mid den Amerika te sturen. De reso lutie werd later overigens gea mendeerd, zodat Reagan eerst toestemming van bet Congres nodig heeft. Volgens het communistische dag blad "Granma", geciteerd door het Cubaanse persbureau "Pren- sa Latina", zijn "werkloosheid, armoede, ongelijkheid, on rechtvaardigheid, landeigendom en medogenloze uitbuiting door multinatials" verantwoordelijk voor de guerrilla-oorlogen in Midden Amerika. Granma zegt in het commentaar op de voorpa gina dat de senaatsresolutie de president toestaat een "zinloos, blind en oneervol pad" in te slaan. Het blad spreekt van een "nieuwe provocatie". Granma onderstreept verder dat Cuba deel uitmaakt van de "grote La- tijnsamerikaanse familie", alle pogingen van de VS het land te isoleren ten spijt. De tweede fase van de anti-guerril lacampagne in El Salvador is gis teren begonnen, zo is in San Sal vador officieel meegedeeld. Een legerwoordvoerder zei dat de operatie tot doel heeft guerrilla strijders van het Farabundo Mar ti bevrijdingsfront (FMLN) op te pakken die in de eerste fase in het noorden van San Vicente zijn ontsnapt. Het actiegebied ligt tussen de vulkaan Chinchonte- pec en de rivier de Lempa. Een heden van de door de VS getrain de bataljons "Atlacatl" en "Ra mon Belloso" nemen aan de campagne deel. Het is niet duidelijk of Syrië van plan is de troepen naar eigen land over te brengen of naar de Bekaa-vallei in Oost-Libanon, die in Syrische handen is. Intus sen ging de evacuatie van de Pa lestij nen ter zee door, 180 gewon de Palestijnen werden gisteren ingescheept. Zij zullen in zieken huizen in Cyprus en Griekenland worden opgenomen. Negenhonderd Palestijnse strij ders vertrokken gisteren en in to taal zijn in de afgelopen vijf da gen 4400 PLO-strijders uit Bei roet vertrokken. Dat is ongeveer de helft van het aantal Palestijn se strijders die volgens de ver schillende schattingen in de Li banese hoofdstad zaten. Vroeg in de ochtend arriveerden ook de Italiaanse troepen in Bei roet en werd het Franse contin gent versterkt. Twee Israëlische cameramannen, die voor een Amerikaanse maatschappij werken en de evacuatie wilden filmen, trokken gisteren per on geluk in hun Israëlische huurau to het vluchtelingenkamp Bouij el Barajna in West-Beiroet bin nen. Zij werden daar door gewa pende Palestijnen opgepakt, maar slaagden er na een half uur van ondervragingen in om de Pa lestijnen ervan te overtuigen dat ze Amerikanen waren en moch ten toen weer vertrekken. VS-PLO De verwarde situatie in Beiroet heeft voor een primeur en boos heid uit Washington gezorgd: de eerste officiële contacten tussen Amerikaanse en PLO-vertegen- woordigers. In Beiroet werd offi cieel meegedeeld dat officieren van het Amerikaanse leger con tact hadden gehad met PLO-lei- ders over het verloop van de eva cuatie. Sharon, verantwoordelijk voor het zware bombardement op West- Beiroet dat tot de „historische" telefonade van Reagan aan Be gin leidde, zei ook dat het Israëli sche kabinet volledig op de hoogte was van zyn besluit. Het bombardement vond plaats op het hoogtepunt van de onder- Sharon sprak in New York voor de presidenten van de belangrijkste joodse organisaties in de Ver enigde Staten. De havik uit het kabinet-Begin maakt op het ogenblik een toernee door de VS met de bedoeling de Amerikaan se publieke opinie te overtuigen van de juistheid van de Israëli sche politiek in Libanon. Hij ont moet vandaag de Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken Shultz. Vertrek Syriërs In Libanon zelf is het Syrische le- NEW YORK - Aanhangen van de PLO demonstreerden gisteren tegen de Israeluche politiek m Libanon ooor het gebouw waar minister Sharon een rede hield. Bij ziekenhuisstaking LONDEN (AFP/Reuter) - De Brit se regering heeft gisteren ge dreigd het stakend ziekenhuis personeel te vervangen door mi litairen. Dit dreigement betekent een verdere verslechtering van het sociale klimaat in Groot-Brit- tannië. Deze week werden ook nieuwe recordcijfers bekend met betrekking tot de werkloosheid. De vakbondsleiders hebben het dreigement van de regering be stempeld als een "provocatie". Op het hoofdkwartier van de vakcentrale TUC zullen zij zich beraden over tegenmaatregelen. Er wordt ver\vacht dat de vakbon den hun opstelling in het conflict in de gezondheidszorg zullen verharden. De vakbonden willen voor het ziekenhuispersoneel een loonsverhoging van 12 pro cent, terwijl de regering niet ver der wil gaan dan 7,5 procent. Dat is minder dan de politie en ande re overheidsfunctionarissen heb ben gekregen. Verplegend personeel dat is aange sloten bij een vakbond die niet meedoet aan de staking heeft gis teren het aanbod van de regering verworpen met 67,1 tegen 32,9 procent. De afwijzing is een nieuw argument voor de vak bondsleiders om hun positie te verharden. Sinds begin augustus staakt een handelingsmissie van de Ameri- j ger inmiddels begonnen met de voorbereidingen voor het ontrui men van zijn troepen en zwaar materieel uit West-Beiroet. Syrië heeft daartoe gisteren 60 vracht wagens en tankopleggers naar Beiroet gestuurd. De Syrische evacuatie begon vandaag over land via de weg Beiroet-Damas- cus. De weg wordt bewaakt door soldaten van de Internatonale Vredesmacht en het Libanese le ger. De internationale hulporganisaties buigen zich intussen over het probleem van de 45.000 dakloze Palestijnse vluchtelingen in Zuid-Libanon. Volgens de Israë lische minister Jaakov Meridor heeft de Libanese regering be zwaren tegen het Israëlische plan de vluchtelingen ten zuiden van Beiroet te hervestigen. Israël had daarmee voor ogen de Pale stijnen niet langer in de 40 kilo meter-bufferzone in het zuiden van Libanon te laten zitten. Voigens Meridor wil Libanon het komende jaar de vluchtelingen deels in bestaande woonwijken onderbrengen en deels naar an dere Arabische landen overbren gen. De nieuwe president Beshir Gemayel wil de ruim 300.000 Pa lestijnen die in Libanon zitten helemaal kwijt. Hij heeft al meer dere malen uitgeroepen dat zij uit Libanon weg moeten. Liba non, aldus Meridor, weigert Is raël en andere internationale or ganisaties toe te staan vaste woonbarakken neer te zetten om, met het oog op de winter, de Palestijnen een onderkomen te verschaffen. Het mogen alleen tenten zijn. Internationale hulp- organissties zullen zich nu met deze taak belasten. BRUSSEL (Belga) - Een in België wonende werkloze Egyptenaar IS ii"i Pen maanden vier maal binnengedrongen in de ko- ninklyke paleizen in Laken. De 33-jange academicus had echter minder succes dan zyn Britse collega insluiper, want hy heeft niemand van de koninklyke familie ontmoet. Inmiddels is hü veroordeeld tot een behandeling in een psychiatrische instel ling. Dit heeft de Belgische krant "Het laatste nieuws" gemeld De Egyptenaar is volgens het Vlaamse dagblad tot zyn insluip! praktijken gekomen, omdat hy ondanks zyn doctorsbul al twee jaar lang geen werk kon vinden. Radeloos geworden probeerde ny in contact te komen met de Belgische koninklijke familie in de hoop daar zyn probleem te kunnen voorleggen Daartoe Probeerde hy in juni en juli twee maal binnen te dringen in het Belvédère-domein, de woning van de prinsen van Luik. j e/. ..e Her5n betrapte men hem en wees de ongenode gast vrien- delyk de deur. Er volgde echter geen aangifte by de politie Hy gaf de moed niet op en probeerde het aan de overzijde van de ^r?i,"aar k' ,kon,nkllJl< paleis is Bevestigd. Op 8 augustus werd hy voor het eerst in het paleis staande gehouden en over gedragen aan de politie. Hij kreeg bij die gelegenheid vijf dagen voorlopige hechtenis. Enkele dagen na zijn vrijlating, op 19 au gustus, nam hy de deelname aan een rondleiding in het paleis te baat om op zoek te gaan naar koning Bouwdewyn. Opnieuw was zyn poging tevergeefs en werd hy opgebracht De rechter heeft nu beslist dat de Egyptenaar, die twee maal eer der onder psychiataische behandeling stond, uit hechtenis wordt ontslagen zodra er voor hem een plaats vrykomt in een van de klinieken. Italië: dode en gewonden bij aanslag op kazerne SALERNO (DPA) - By een aan slag op een kazerne in het Ita liaanse Salerno zyn gisteren een dode en vier gewonden gevallen. Volgens de eerste berichten schoten onbekenden op een poli tiepost voor de Cascino-kazerne. Een agent kwam daarby om. Twee andere politiemannen, een onderofficier van het leger en een voorbijganger liepen ernsti ge verwondingen op. De Rode Brigades hebben zich voor de aanslag verantwoorde lijk gesteld. In een anoniem tele foontje aan het Napolitaanse dagblad "II Mattino" werd bo vendien aangekondigd dat de Rode Brigades aanslagen zullen plegen op vier privé televisiezen ders. deei van het ziekenhuisperso neel. Aan de staking wordt deel genomen door verpleegsters, portiers, schoonmakers en per soneel uit de wasserijen en van de ambulances. VIGO (Reuter) Een Spaans schip, de "Pleamar" is gister avond vertrokken uit de haven van Vigo om te gaan protesteren tegen de dumping van radio-ac tief afval in de Atlantische Oce aan door het uit Nederland ver trokken schip Scheldeborg. Een tweede Spaanse boot werd te gengehouden door problemen met documenten. De "Pleamar". die politici, ecolo gen en de burgemeester van Vi go aan boord heeft, zal het schip "Sirius" van Greenpeace gaan helpen bij het hinderen van de dumping van het afval, zeshon derd kilometer uit de Spaanse kust Volgens een woordvoerder van de gemeenteraad van Vigo kan de "Sirius" minder snel va ren door problemen met de mo tor. In Vigo hebben 30.000 mensen hun handtekening gezet onder een petitie waarin aan de Raad van Europa wordt gevraagd druk uit te oefenen op de lidstaten radio actief afval binnen de eigen gren zen te begraven. Ook wensen de ondertekenaars compensatie voor Spanjaarden wegens scha de die zy mogelyk van de dum ping ondervinden. Controverse VS-Europa verscherpt (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Als vergelding voor de export van drie compres sors voor de Russische aardgas pijplijn heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren twee Franse bedrijven afgesne den van Amerikaanse goederen, technologie en diensten. De ADVERTENTIE ptt telecommunicatie Buiten ie regio bel ie binnen Nederland na 18 00 ui i t weekend voor half gek) Ondanks de bezwaren van de Amerikaanse regering werden gisteren de omstreden drie compressoren van Dresser aan boord gebracht van de Franse vestiging van het Ameri kaanse Dresser Concern en het Franse bedrijf Creusot-Loire, een belangrijke leverancier voor de pyplijn, werden door de sanc ties getroffen, enkele uren nadat in Le Havre de onder VS-licentie vervaardigde compressoren aan boord van een Russisch vracht schip waren geladen. De Amerikaans-Europese con troverse over het aardgasproject zal zich in de komende dagen nog verscherpen, als ook uit Schotland onderdelen worden verscheept President Reagan houdt hardnekkig vast aan zyn pogingen de aanleg van de pij plijn te dwarsbomen. Dit beleid wordt in invloedrijke Ameri kaanse kringen en in Amerikaan se dagbladen steeds meer als rampzalig bestempeld, vanwege de spanningen die het tussen de VS en zijn Europese bondgeno ten teweegbrengt. Vice-president George Bush ech ter heeft in een toespraak voor het rechts-georiènteerde Oud- Strijders Legioen Reagans be leid verdedigd. De aantygmg dat de Amerikaanse sancties unfair zyn wees hij van de hand evenals de bewering dat de Russen de technologie ook elders kunnen kopen en dat Reagans verbod om onderdelen te leveren Ameri kaanse bedrijven alleen maar schaadt. „Het embargo zal de constructie van de pijpleiding vertragen", zei Bush, „en Ameri kaanse ondernemingen moeten hun toekomst niet afhankelyk maken van machthebbers in het Kremlin". De VS pogen niettemin wegen open te houden voor een rege ling met Europese bedryven en regeringen die de tegenstellin gen kan verzachten. Niet alleen gaat een speciale diplomatieke missie dezer dagen onderweg voor hernieuwd overleg, maar volgens onderminister van han del Lionel Olmer, die internatio nale zaken behandelt, gaat het om een voorlopige maatregel te gen Dresser en Creusot-Loire. Eerst zal nu nader worden onder zocht in hoeverre de bedryven werkelyk Reagans verbod heb ben genegeerd. Het embargo op Amenkaanse export naar de on dernemingen is totaal en heeft niet alleen betrekking op onder delen, die met de olie- of gaswin ning te maken hebben of voor de Sowjet-Unie bestemd zouden kunnen zyn. Olmer zei echter ook dat afhanke lyk van de resultaten van het on derzoek naar de overtredingen, de VS „inderdaad de toepassing zouden overwegen van sancties die zich uitstrekken tot andere betrokkenen, en zakelnke rela ties en zelfs soevereine regerin gen". Een advocaat voor Dresser France verklaarde in Washington don derdagmiddag dat nog geen be sluit is genomen om Reagans be- h Ing juridisch aan tc v-1 btaa Hij zei dat eventueel verzet tegen de sanctie langs diverse wegen kan verlopen Olmer verdedigde het besluit om niet alleen Dres- ser-France maar ook Creusot Loire op de zwarte lyst te zetten met de uitleg dat het Franse be- dryf één van de dne voornaam ste leveranciers voor het aardga sproject is en dat de Amerikanen ..redenen hebben aan te nemen dat het de verscheping van de compressoren heeft aangemoe digd en gesteund". Keagans politiek tegenover de Eu ropese landen en bedryven die met de Russen samenwerken by de aanleg van de pyplyn is ook in de VS zelf het onderwerp van Washington Post als byvoor- beeld de voormalige CIA^lirec- teur Stansfield Turner hebben het veroordeeld De New York Times zegt dat het geschil welis waar de Noordatlantische allian tie niet uiteen zal doen vallen, maar wel de positie versterkt van de Europese minderheid die mi litair en economisch een eigen weg wil gaan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9