Restauratie pand Ars zeer geslaagd Plannen voor ruim 1500 woningen Beroemde zakkenroller Borra laat het afweten Gardeniers verricht opening Bouw van pand voor bedrijven vertraagd: strop voor gemeente Tm n COLLEGE Leiden VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 Krakers Clos mogen niet terugkeren LEIDEN/DEN HAAG - De kra kers van het fabriekscomplex Clos en Leembruggen aan de Langegracht mogen er niet te rugkeren. Dat is de uitspraak van e de Haagse rechtbank in het door 8- de curator van het bedrijf aange spannen kort geding. De krakers, die het pand al vrijwil lig hadden verlaten, kwamen gis- n teren op de rechtszitting niet op dagen. De gemeente koopt het a- fabriekspand voor één miljoen gulden. Het moet plaats maken rt voor een nieuw arbeidsbureau en voor enkele woningen. LEIDEN - "Waarschuwing: Houdt uw handen op uw zakken, want BORRA, 's werelds meest geraffineerde zakkenroller is in de stad". Meneer Borra mag dan vingervlug zijn, bepaald punctueel is deze Oostenrijker van geboorte niet. Om half twee zou hij gistermid dag z'n opwachting maken in de kantine van het Leidse politiebu reau. Maar een goeie drie kwar tier later was deze befaamde cir cus-attractie nog in geen velden of wegen te bekennen. Politievoorlichter Dick Graveland kreeg Borra via een impressario aangeboden: of het niet aardig was om eens een zakkenroller een demonstratie te laten geven voor politie-agenten? En óf Gra veland dat aardig vond. Want wanneer agenten een klein beetje doorhebben hoe zakken rollers hun beroep uitoefenen dan kunnen zij het publiek im mers veel beter vooriichten. Wanneer 'gerolde' slachtoffers aangifte komen doen, kunnen de agenten hen er op wijzen waar zij in het vervolg op moeten letten... De toch al krappe kantine van het hoofdbureau van de Leidse poli tie puilde gistermiddag uit. Toe vallig draaide het korps juist met een topbezetting en nagenoeg ie dereen zat in de kantine wat aan hoofd-inspecteur Jan Hein La Rivière de cynische opmerking ontlokte: "Minister Rood heeft dus toch gelijk met zijn bewering dat de Nederlandse politieman teveel binnenzit". Om kwart voor twee kwam plaats vervangend commissaris Henk Mosterd om "nog een paar mi nuutjes geduld" vragen. Borra had opgebeld dat hij van Breda onderweg was naar Leiden. Weer een kwartier later kwam voor lichter Graveland om nog een paar minuutjes geduld bedelen. Borra had moeilijkheden met het betalen van een borgsom in Lei derdorp, waar zijn circus Holi day gisteren z'n kampement heeft opgeslagen. "Maar hij komt eraan", beloofde Graveland. "Hij moet natuurlek eerst die borg bij elkaar rollen", voegde een van de wachtende agenten er opgewon den lachend aan toe. Een volgende 'dienstmededeling' maakte melding van Borra's pro blemen om het politiebureau in Leiden te vinden. Afgesproken werd dat de artiest bij de LOI in Leiderdorp zou worden opge pikt. "Maar Ik heb er al genoeg van", merkte een teleurgestelde Mosterd op "Wat mij betreft wordt die man, zodra hij hier ver schijnt, meteen weer afgeser veerd. Ik zou zeggen: ga maar weer rustig aan het werk" De laatste dienstmededeling kwam van Graveland: "Collega's zijn naar de LOI geweest. Maar wie ze ook aantroffen: geen Bor- Wellicht durfde de beroepsroller' zich toch niet in het hol van de leeuw te wagen. Of was er sprake van een schijnbeweging? In elk geval was het aantal gevallen van zakkenrollerij gistermiddag, toen alle agenten dus binnenza ten, niet hoger dan anders op een doordeweekse donderdag... Toen de genodigden al geruime tijd waren vertrokken en de agenten weer lang en breed in de surveillancewagen of op de dienstfiets zaten, kwam Borra het bureau binnenrennen onder het uiten van alle mogelijke ex cuses. Maar de Oostenrijkse gauwdief werd door de staf van het Leidse korps weer met de zelfde vaart op straat gezet. Wel slaagde de circusklant er in om tijdens het tumult de portefeuille en het horloge van voorlichter Graveland te rollen JAAP VISSER trok in 1617 het echtpaar Van Tritsum-van der Nath er in. Deze Friese edelman Syrich van Tnt- sum had geld en liet de hoofdin gang aan de Pieterskerkgracht komen. De architect, die deze op dracht uitvoerde heette Jan Janszoon Brandt Telt men de hoofdletters uit de spreuk, die op deze gevel stond, bij elkaar op dan krijgt men (in Romeinse cijfers) het jaartal 1620. De spreuk luidde: rVst baart LVst, LVst Met goDt rVst. Van Tritsum liet twee jaar later de ingangspoort weer vernieu wen en voorzien van een steen met de spreuk paX hVIC DoM- VI, waarin het jaartal (ook in Ro meinse cijfers) 1622 is verstopt. De spreuk betekent: Vrede zij dit huis; de volksmond maakte er van: pakhuisdominee Bij die verplaatsing van de hoofd ingang naar de gracht verander de tevens de indeling van het ge bouw. Een deel werd zelfs ge sloopt en trappenhuizen ver schoven. Sinds die tijd wijzigde er zich weinig in het pand, tot op de dag van vandaag Elke eeuw veranderde het nog wel twee keer van eigenaar. Van alles heeft erin gewoond. Deftige da mes, knappe hoogleraren en ar me schrijvers. Veelbetekend voor de academie is geweest: Jan Kneppelhout, bekend als schrij ver onder het pseudoniem "Klik spaan". In zijn naam werd op 8 oktober 1856 in een gedeelte van het pand de 'Tusschenschool op Christelijke grondslag voor min vermogende geopend. Er is toen nogal wat gesloopt en zijn pla fondschilderingen verdwenen of weggewerkt. De weduwe van Kneppelhout lega teerde het huis in 1919 aan een stichting die was gevormd door enkele instellingen waaraan het gebouw ter beschikking was ge steld. Een van die instellingen was de tekenacademie Ars Ae- mula. Een academie, gesticht in of kort voor 1694 naar het voofbield VID buitenlandse academies en in ouderdom volgend op die van Den Haag. Na eerst in de Ryns- burgerpoort, in panden aan de Nieuwe Rijn, Papengracht en Stille Rijn te hebben gewerkt kon in 1859 twee panden aan de Pieterskerkgracht worden be trokken. In 1926 werd het pand door de in stelling voor eén gulden ver kocht aan de gemeente De school verdween er al vry gauw uit. Samen met het Groene Kruis en een sportschool bleef Ars huurder Nu heeft Ars, als enige huurder het hele pand tot haar beschikking. Tijdens de restauratie-werk zaamheden zijn de prachtig ge schilderde plafonds weer tevoor schijn gekomen. Een bijzondere ontdekking was het zg casset- tenplafond. dat verborgen was achter een moderne zoldering LEIDEN De bouw van een be drijfsverzamelgebouw (een ge bouw met daarin een aantal be drijven) in de Merenwijk (vlakbij de vuilverbranding) begint ver moedelijk pas in november. De bouw zou nog deze maand aan vangen, maar is vertraagd door dat tegen het afgeven van een bouwvergunning bezwaar'is ge maakt door een omwonende. Dat was een tegenvaller voor de ge meente, omdat bij het vaststellen van het bestemmingsplan geen bezwaar werd gemaakt. Het ver krijgen van goedkeuring voor het bouwplan van de provincie zal nu iets meer tijd vergen. De kosten van het bedrijfsverza melgebouw, inclusief de grond, bedragen ongeveer één en een kwart miljoen gulden. Het minis terie van economische zaken heeft een subsidie van 350.000 gulden toeeezegd. Het gebouw heeft een vloeropper vlak van 1627 vierkante meter. Er kunnen ten hoogste zestien bedrijfjes in worden onderge bracht in eenheden van verschil lende grootte (50 tot 160 vierkan te meter). Ambtenaren van de ge meente omschreven met het oog op de sobere uitvoering de een heden als 'grote garageboxen'. Op dit moment zijn er al een tiental gegadigden, met name aanne mersbedrijven uit de binnen stad. De gemeente draagt samen met de bouwer (firma De Boer uit de Middelstegracht) het risico voor het geval de animo tegen valt. Het streven is de eenheden te verkopen. De koopprijs bedraagt ongeveer zeshonderd gulden per vierkante meter. Huren is ook mogelijk. De jaarlijkse huur komt dan op zo'n vijftig tot zestig gulden per vier kante meter. LEIDEN - De fiets— en voetgangerstunnel, onder de Hoge Rijndijk door naar de Leiderdorpse brug heeft gistermiddag zijn eerste beslag gekregen. Met een grote hijskraan werd het eerste deel van de betonnen tunnel buis op zijn plaats gehesen. Het betrof hier de eerste fase, namelijk het deel aan de kant van de Lekstraat De tunnel moet ongeveer begin volgend jaar gereed zijn. Fietsers en voetgangers gaan met de tunnel een heel wat veiliger oversteek van de Hoge Rijndijk tegemoet. LEIDEN - De Leidse schilder- en tekenacademie Ars Aemula Na turae zit weer in het pand aan de Pieterskerkgracht 9. Een pand dat in drie jaar tijds voor vijf mil joen gulden een enorme gedaan teverwisseling heeft ondergaan. Veel geld dat wel, maar daar is dan ook iets voor teruggekomen. Het gebouw waarin de academie sinds 1859 is gehuisvest, is door architect J.J. Raue uit Delft in een prachtige staat van leven ge bracht. De voltooiing van deze restauratie geeft aanleiding tot een feestelij ke heropening. Morgen zal de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne Gardeniers. naar de Pieterskerkgracht komen om de officiële opening te verrich ten. Het gebouw, waarin Ars weer al haar activiteiten kan ontplooien, is van respectabele ouderdom en heeft in zijn lange bestaan aan heel wat families en instellingen onderdak geboden. Het is niet precies bekend wanneer het werd gebouwd, maar vermoede lijk moet al worden teruggegaan naar het eind van de 14e eeuw. Toen zou het voor de rentmees ters van de graven van Holland zijn neergezet. Vanaf het begin van de 16e eeuw is er meer bekend over de bewo ners. Adnaen Diresz van Krim pen, die van 1537 tot 1577 baljuw en dijkgraaf van Rijnland was heeft het pand in die tijd ook al onder handen genomen. Waar schijnlijk is het deze familie ge weest die op de eerste verdieping aan de zijde van de binnenplaats ramen heeft geplaatst met rijk gebeeldhouwde kruiskozijnen. De kruiskozijnen waren versierd met gebrandschilderde glazen van niemand minder dan de Goudse glasschilder Dirc Cra- beth. Twee van de vijf ramen zijn te bezichtigen in de Lakenhal. De andere drie zijn verdwenen. Onbeduidend Oorspronkelijk bevond de hoofd ingang zich aan de Schoolsteeg. De Pieterskerkgracht werd als een te onbeduidend grachtje be schouwd. In 1600 dempte men de gracht en ineens steeg de buurt in aanzien. Nadat eerst nog enkele jonkvrouwe en jonkheren in het pand hadden vertoefd. Het onderkomen van schilder- en tekenacademie Ars Aemula Naturae. In drie jaar tijds heeft het een grote gedaanteverwisseling ondergaan. ADVERTENTIE :niiuï^;ï 1 OPEN HAARDEN WANDBETIMME RINGEN SCHILDERSGEREEDSCHAP UZERWAREN VERVEN LIJMEN Lammenschansweg 130 Lelden Tel. 071-769326 isweg 130 59326 1 Voorstellen volgende maand ingediend bij ministerie LEIDEN - Leiden wil volgend jaar 1523 woningen of wooneenhe den bouwen. Dat is althans het aantal dat volgende maand bij het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening wordt ingediend. Ongeveer de helft van de nieuw bouw die men in 1983 wil neer zetten zou in de Stevenshofjes- polder moeten komen. Van de voormalige minister Van Dam heeft Leiden al de toezegging ge kregen dat het komend jaar 222 woningen gebouwd mogen wor den. De gemeente streeft er naar om 653 woningen in de Stevens- hofjespolder van de grond te la ten komen. De overige woningen die Leiden in 1983 wil bouwen zouden onder meer op de volgende plaatsen komen te staan: Doelengracht 66 woningen; Hansenstraat (terrein van Olga) 35 woningen; Middel stegracht (terrein Sjardin) 34 wo ningen; Levendaal (Citinfabriek) 34 woningen; Flanorpad 85 wo ningen en de Kaiserstraat 47 wo ningen. Beide laatste plannen zijn bedoeld voor studentenhuis vesting en werkende jongeren. Met projectontwikkelaar Kavel heeft de gemeente overeenstem ming bereikt over de bouw van 56 premiekoopwoningen op het voormalige LBF-terrein. De meeste woningen worden ge realiseerd in de woningwet- en premiehuursfeer. Het grootste deel van de nieuwbouw is be doeld voor gezinnen. Er zijn plannen voor de bouw van 300 wooneenheden voor één en tweepersoonshuishoudens. Een kleine honderd panden, ver spreid over de stad, zouden ver bouwd moeten worden studen ten en werkende jongeren. De gemeente zal nog proberen het lijstje voor volgend jaar aan te vullen met het plan voor de bouw 51 woningwetwoningen in de Ververstraat en omgeving. In totaal gaat het dus om plannen voor 1523 woningen en wooneen heden. Hoeveel Leiden werkelijk mag bouwen zal afhangen af van de beslissing van de minister. Dit jaar had de gemeente een aan vraag gedaan voor de bouw van 1326 woningen en werd de bouw en verbouw van slechts 735 wo ningen toegestaan. Wethouder Tesselaar zei gisteravond, in een vergadering van de raadscom missie voor de volkshuisvesting, er niet op te rekenen dat Leiden de gevraagde 1523 woningen krijgt. Het lijstje dat eind deze maand bij de minister wordt in gediend is het maximale dat de gemeente volgend jaar aan kan Diefstal in foto-hanclel LEIDEN - Uit de etalage van een foto-handel aan de Haarlemmer straat is gistermiddag rond half twee voor 3500 gulden aan foto apparatuur gestolen. De eigenaar van de winkel zag rond dat tyd- stip een ongeveer 25-jange man binnenkomen, een greep doen in de etalage en vervolgens met twee camera's aan de haal gaan De bouw van 1523 woningen is in overeenstemming met het volks huisvestingplan van de gemeen te waarin wordt uitgegaan van een produktic van rond de 1500 woningen en wooneenheden per jaar. Over de periode tot 1 januari 1987 wordt de oplevering van in totaal 5700 woningen en woon eenheden noodzakelijk en haal baar geacht, volgens B en W De woningbehoefte m die periode wordt op 7100 geschat zodat zelfs met de maximaal haalbare wo- ningproduktie in 1987 nog geen evenwichtssituatie tussen vraag en aanbod zal bestaan Verwacht wordt dat de minister in januari of februari een beslissing zal nemen over de aanvraag van de gemeente. De WD heeft dit jaar de gemeenteraads- jjf verkiezingen in Let- r den gewonnen; de PvdA heeft vervol gens de slag om de wethouder- sposten in haar voordeel beslist Dat is de conclusie die uit het resul taat van de college-onderhande lingen Kan worden getrokken. Leiden krijgt een voortzetting van het PvdA-WD college Dat is op zichzelf geen onlogische verta ling van de verkiezingsuitslag, zoals eerder in deze krant is ge constateerd Vier jaar samenwer king in de penode 1978-1982 was wederijds naar voldoening verlopen, ook al werd de coalitie meestal gekaraktenseerd als een 'verstandshuwelijk' Dat de ver kiezingsuitslag m zowel de perso nele samenstelling van als de taakverdeling m het college niet of nauwelijks verandenngen te weeg heeft gebracht, is minder logisch De PvdA verloor bij de verkiezingen één zetel en kwam op dertien. De WD won er drie en kwam op tien. Toch beschikt de PvdA an dermaal over vier wethouders en daarmee de meerderheid bin nen het college - en de VVD weer over twee. Ook aan de zwaarte van de portefeuilles is maar nauwelijks getornd De VVD kreeg er enkele splinters bij; de PvdA de politiek interessante re taak van emancipatiezaken Bekwaam heeft de PvdA gebruik gemaakt van het gegeven dat de partij maar had te kiezen: een PvdA CDA-college of een PvdA/ WD-college Dat de keuze voor eerstgenoemde coalitie op pro grammatische gronden zelfs meer voor de hand lag, heeft niet opgewogen tegen de voordelen die het voortzetten van een (inge werkt) college biedt. Er was slechts één adder onder het gras de mogelijkheid van een CDA WD/D'66-college (een combina tie die trouwens wel een potentië le meerderheid in de raad vormt) Voorzover dat 'rechtse' alterna tief een serieuze kans heeft ge maakt. is het door de uitspraak van de D 66-ledenvergadenng nu van de baan Wanneer dit dreigement' in een eerder stadium van de college onderhandelingen op tafel zou hebben gelegen, zou het de PvdA niet zo eenvoudig zijn ge maakt als in de huidige situatie, waarin de socialisten de wijn vrij wel onverdund kunnen uitschen- ken. Het wantrouwen dat CDA en VVD in Leiden vanouds jegens elkaar koesteren, zal niet hebben bijgedragen tot het voeren van een gemeenschappelijke strate gie. ook al moeten beide partijen toch hebben beseft dat de PvdA maar één ding te doen had: ze tegen elkaar uit te spelen. Daar bijgevoegd de onzekerheid over de opstelling van D 66 in een 'rechts' college en het is ver klaard waarom de PvdA ds wind vrijwel voortdurend in de rug had bij de collegevorming De onderhandelingen van de afge lopen maanden hebben wel de stelling omver getrokken dat het CDA de WD in Leiden rechts ge passeerd zou zijn. Een bewijs daarvan is dat op programmati sche gronden de partijen voor de PvdA onderling verwisselbaar waren als mogelijke collegepart ner Dat biedt het CDA wellicht perspectief voor toekomstige ool- lege-onderhandelingen. maar ontneemt de partij tevens de mo gelijkheid om een oppositie la de jaren-Driessen' te voeren Het leidt tevens tot de stelling dat een klassiek afspiegelingscolle ge. zij het gekozen op de basis van een programma, in Leiden ook tot de mogelijkheden be hoort De programmatische ver schillen zijn met zo groot dat op grond daarvan de (grote) partijen tot eikaars natuurlijke opposan ten kunnen worden verklaard. Dat Leiden nog altijd meerder- heidscolleges formeert is met meer te 'excuseren' met het pola risatie-streven uit de jaren zeven tig. maar slechts te verklaren met de hang van partijen naar een zo groot mogelijke macht. Een ge rechtvaardigde wens ovengens, want met dat doel voor ogen zijn of worden politieke partijen opge richt. En wie vier wethoudersze tels in handen heeft, heeft nu eenmaal veel te zeggen Geslaagd LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn volgende kandidaten geslaagd voor het di ploma A-verpleegkundige P M Burema Baayens. A M Eijlers, D van Groeningen. G Hamoen, H Hogendorf. M P A Huijsman. A A J. de Jong, C C M Imager berg, M R Lemmers, C M Lens sen, J N H Luykcn-van der Werf. P C Ouwehand. C M M Pannebakker. M Y Rombouts. A.A.A. Ruigrok. J Schuitema ker. A van Steenis den Hollan der. A Teljcur. DT.P. Veenen- bos. M J M Verkerk. A T M van Vierssen Trip Bookelmann. I C de Vreugd, J M B Wakker

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3